e een walhalla voor boekenwurmen GRAVEN-STAD' ei Tofrtsiwf FEITEN CIJFERS Den Haag 750 jaar Lapland in Ouwehands Re i c h t e n TERDAG 28 MAART 1998 166 31 REDACTIE. OB VAN DEN DOBBELSTEEN REDU: lo'n dorpje, waarvan er in de lórdennen tientallen zijn. Een bejaarde kerk, een knus kasseienpleintje en een paar stinkend steile, met morsig isfalt geplaveide straatjes die de reiziger al na driehonderd meter in het eindeloos deinende groen van de Belgische heuvels doen belanden. Tussen de pakweg onderd, uit ruwe maaskeitjes opgetrokken huizen en lerderijen staan - vlug geteld acht herbergen en het ruikt er naar geiten. Tot voor kort jnd er nog een bioscoop ook: inema Patria. De affiches van de allerlaatste voorstelling hangen in het plaatselijke rukkerijmuseum. Ce soir: La déliciense intelligente et mleversante Audrey Hepburn in 'Au Risque de se Perdre'. he Nun's Story1 dus in goed Nederlands. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Redu is de goeie ouwe tijd. De over de stompe kruinen van de Ardennen scherende A4 die Brussel met Luxemburg ver bindt, ligt drie kilometer oost waarts. Maar van het daarop voortrazende verkeer hoor of zie je niets. De suizende stilte van een motorloze zondagoch tend. Af en toe onderbroken door een schor loeiende koe, een kraaiende haan en het ge- klapklop van paardenhoeven in de Rue de Saint-Hubert. Uit een paar schoorstenen kringelt witte rook statig naar de bleekblauwe hemel en hier en daar ligt als laatste groet van de korte winter een dotje sneeuw. Als je heel goed luistert, hoor je 't smelten. Caspar van Duin: „Moet je straks met Pasen komen. Dan hebben we hier het 'Feest van het Boek'." Caspar is de zoon van Miep van Duin. Lerares Nederlands. Eerst in Heemstede, nu in Sittard. Een aantal jaren geleden open- )ud-vliegenier Leo Geubels was één van de eersten die in Redu n boekwinkel opende. Hij is ge specialiseerd in Nederlandstalig werk. FOTO ROB VAN DEN DOBBELSTEEN de ze 'meer voor de lol dan als bijverdienste' in Redu een boekwinkeltje. Wat gekker lijkt dan het is. Er staan er in het piepkleine Ardennendorpje na melijk nóg tweeëntwintig. Een walhalla voor bibliofielen, dit Village du Livre. Al jaren op zoek naar een eerste druk van Multatuli's Max Havelaar? Niet uitgesloten dat-ie hier op de plank staat. In de in Neder landstalige literatuur gespeciali seerde 'Boekenwurm' van Miep van Duin bijvoorbeeld. Of in 'De Griffel' van oud-vliegenier Leo Geubels misschien. Redu is hét boekendorp van België. Zoals het vermaarde Hay-on-Wye dat is van Wales, Bredevoort (Achterhoek) van Nederland en Montolieu van Frankrijk. Het bij Brugge gele gen Damme tooit zich sinds vo rig jaar met dezelfde titel, maar dat is - vinden ze in de Arden nen - verachtelijke volksverlak kerij. Ten eerste valt het aantal boekwinkels in het Vlaamse stadje in het niet bij dat van Re- du (acht tegen drieëntwintig), ten tweede is de sortering tus sen de Ardense heuvels onein dig veel groter en gevarieerder en ten derde bestaat er nog zo iets als traditie, 't Is maar dat ie dereen het weet: in Redu verko pen ze al boeken sinds de zo mer van 1981. Met dank aan Noël Anselot. De Brusselse handelaar bezat in Redu een tweede huisje. Hij las en snuffelde er in zijn uitgebrei de verzameling oude boeken en kwam er tegelijkertijd tot rust. Totdat de eerste boeren de ak kers rondom het dorp verruil den voor een 'zekere' baan in de grote stad. De kruidenier van de weeromstuit zijn winkel sloot. Het schooltje leegliep. De burgemeester de deur van het gemeentehuis voor de laatste keer in het slot smakte. De pas toor met droef wapperende rok ken voor eens en altijd aan de westelijke horizon verdween. En een dorre ambtenaar aanklopte bij Anselot om hem per decreet te melden dat hij 'binnen nu en laten we zeggen volgend jaar' diende op te hoepelen. Redu werd opgedoekt. Het had zijn economische bestaansrecht verloren. Lege stallen 'Maar als we nou eens', bedacht Anselot, zich de boekwinkeltjes van het door hem dikwijls be zochte Hay-on-Wye voor de geest halend, 'als we nu eens...' Kennissen zijn belangrijker dan kennis. En aangezien Gérard Vallet, de populairste radiopro grammamaker van België in de jaren zeventig, één van zijn bes te vrienden was, vroeg Anselot belet bij de presentator. 'Ik heb een mooi plan erf daarover wil ik in de uitzending eens rustig en uitgebreid met jou praten.' Een Village du Livre in de Ar dennen. Dis-donc, Vallet was ogenblikkelijk in de wolken. Vond het - kraaide hij in zijn programma's - een fan-tas-tisch idee. Niet dan? Lege stallen zat. En als we in het oude schooltje nou eens... Bovendien redden we het dorp van de sloop... In die eerste gesprekken reeds bui telde het ene plan over het an dere en inmiddels is Redu uit gegroeid tot het drukbezochtste boekendorp van Europa's vaste land. Leo Geubels: „Ik opende mijn winkel in 1983. Het liep van meet af niet slecht, maar de grote klapper kwam met Pasen 1984." Redu ligt midden in de Ardennen aan de grote weg van Brussel naar Luxemburg (A4, afslag 24). De boekwinkels zijn in de regel elke zaterdag en zondag, op feestdagen en tijdens de schoolva kanties geopend van 10 tot 18 uur. Tot de speciale evenemen ten behoren de 'Nacht van het Boek (eerste zaterdag van augus tus) en de 'Regionale dagen' (tweede weekeinde van oktober). Hoogtepunt echter is het Paasweekeinde (dit jaar op 11, 12 en 13 april) als het 'Feest van het Boek' plaatsheeft. Naast de 23 in boeken gespecialiseerde winkels (variërend van antiquariaten tot verkooppunten van moderne stripboeken), heeft Redu ook een groot aantal werkplaatsen voor schilders, drukkers en meu belmakers en dergelijke. Zowel het dorp zelf als de voor wan del- en fietstochten uitstekend geschikte omgeving beschikt over meerdere hotels, maar die zijn tijdens de grote boekeneve- nementen snel vol. Informatie: VW Redu, telefoon (vanuit Nederland): 03 20 61 - 65 65 16 of het Belgisch Verkeersbureau, Kennemerplein 3, 2011 MH Haarlem, 023 - 53 44 43 4. Hoe langer geleden hoe hoger de schattingen van het aantal bezoekers op dat eerste, legen darische 'Feest van het Boek'. Maar duizenden moeten het er wel zijn geweest. Zeker en vast. Geubels en zijn in Redu neerge streken collega's waren name lijk niet de enigen die op die ge denkwaardige Paasmarkt boe ken kochten en verkochten. Want daar kwamen, opgejut door de radio-uitzendingen van Gérard Vallet, vrij onverwacht en van heinde en verre de han delaren, de particulieren, de liefhebbers... Kramen vol boe ken stonden er in de straatjes. Eén van de vele, in oude stallen ondergebrachte boekwinkeltjes van Redu. FOTO BELCISCH VERKEERSBUREAU Literaire boeken, dichtbundels, kookboeken, policiers, reisboe ken, encyclopedieën, sportboe ken, gebonden jaargangen van populaire magazines, stripboe ken, jeugdboeken... In het Frans, in het Nederlands, in het Engels... Caspar van Duin: „Ik ben er niet bijgeweest. Maar naar ik heb begrepen, is dat het eigenlijke begin geweest van Redu als boekendorp." Zo'n 350.000 bezoekers komen er nu jaarlijks naar Redu. Op zoek naar een oude druk van Marcel Prousts A la recherche du temps perdu bijvoorbeeld. Of het eerste deeltje van Kapitein Rob. Of een Atlas van Europa van vóór de Krimoorlog. Of een vroege Penguin-pocket. Geu bels: „Je kunt het zo gek niet be denken of er is vraag naar en je kunt het ook zo gek niet beden ken of op een zekere dag ligt het hier. Dat komt, elk weekeinde komen hier mensen langs om te vragen wat wij voor hun oude boeken willen geven. Daar zit soms heel interessant spul bij. Leuk voor de ware snuffelaars. En die zie je hier dan ook meer dere malen per jaar." Romeinen kwamen er al langs, zo bewij- in recent opgegraven richtingaanwijzers uit tijd. En op Scheveningen hebben archeo- gen wel eens resten van een visserswoning t de 8ste eeuw aangetroffen. Maar als offi- ële stichters van 's-Gravenhage gelden nog tijd de Hollandse graven. In 1186 trouwde irk van Holland in een kapel in het latere losduinen, terwijl Floris IV omstreeks 1230 n van zijn vele woningen bouwde op de ek waar Den Haag zou verrijzen. Als echte fooortedatum van Den Haag houden de adshistorici 1248 aan: het jaar dat Willem II kroond werd tot Rooms-Koning van het uitse Rijk en op de plek van het Binnenhof 'n paleis liet bouwen. it jaar - zevenenhalve eeuw na dato - wordt it feit groots herdacht met meer dan hon- irdvijftig festiviteiten, variërend van een chtshow op Scheveningen tot 'Haagse Hei- in' die hun oude buurt weer opzoeken. De stiviteiten concentreren zich in de zomer- aanden. Het moet, zeggen de organisato- n, een 'feest voor de hele stad' worden. Het artsein vormt de 'Koninginnenach' van 29 30 april, het grootste gratis Rhythm uesfestival van Europa. De viering van de rjaardag van de koningin wordt de volgen ochtend luister bijgezet met een 'Gulden iesstoet'. Een historische optocht van circa groepen, 1400 deelnemers en 20 praalwa- :ns trekt dan door de straten van Den Haag. e meeste activiteiten eindigen rond Prins sdag in september, al zijn er uitlopers naar 199. Zo wordt in Museum Het Paleis een ex- asitie gehouden over de Wiener Werkstatte. formatie: VW Den Haag, telefoon 09 00 - 34 03 50 5 fct per minuut). Het boven op de Grebbeberg in Rhenen ge legen Ouwehands Dierenpark gaat onver droten voort met de twee jaar geleden inge zette renovatie. Na de ingebruikname van het Berenbos (een terrein waarin momen teel dertien bruine beren en zeven wolven rondlopen) en het Tijgerbos (bewoond door twee zeldzame, met uitsterven bedreigde Siberische tijgers), wordt binnenkort het Lapse Lancj geopend. Het uitgestrekte per ceel dient vanaf Pasen als tehuis voor onder meer tien rendieren. Ook andere dieren die binnen de poolcirkel leven, krijgen hier een plaats. Nog later dit jaar - halverwege de zomer - gaat het eerste gedeelte van Waterland open. Dit ook al nieuwe onderdeel van Ou wehands krijgt vier bassins die worden ge vuld met verschillende soorten water: zoet, zuur, zout en brak. Naast het reuzen-aqua rium zal - zo is de verwachting - vooral de beverburcht veel bezoekers trekken. Ook zullen er in Waterland otters worden onder gebracht. Het is de bedoeling dat er op de Grebbe berg uiteindelijk alleen nog maar dieren rondlopen uit het zogenoemde Eurazië, grofweg het gebied dat de landen in Europa en het noorden van Azië omvat. De nadruk, aldus een woordvoerster, ligt daarbij op soorten die bedreigd worden in hun voort bestaan. Japanse tuin Eeuwen geleden legde de laatste koopman van het Japanse VOC-eilandje Decima in Amersfoort een exotische tuin aan. In de volksmond kreeg de plek de naam de 'Japanse bosjes'. Op diezelfde plek realiseerde Dierenpark Amersfoort (Barchman Wuytierslaan 224) een traditionele Japanse tuin. Waarmee het park zichzelf-een cadeau gaf ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan. De tuin is ontworpen door de in Japan wonende Nederlandse tuinarchitect Kees Ouwens. Achter een netwerk van schermen en poorten creëerde hij een paradijs waarin de vijver vol Japanse Koi-karpers een belangrijke plaats inneemt. In de gesloten Zen-tuin krijgt de bezoeker het gevoel van de buitenwereld te zijn afgesloten. Informatie: 033 - 46 16 65 8. Koude kunstjes De expositie IJs in Beeld, die vorig jaar 220.000 bezoekers naar de Hortus in Haren (bij Groningen) trok, is op herhaling. Tot en met zondag 7 juni kan er opnieuw worden gekeken naar beelden, die zijn gemaakt door achttien Chinese ijs- beeldhouwers. Dit keer vormen sprookjes uit oost en west het thema van de expositie. De meer dan manshoge kunstwerken zijn gehouwen uit tweeduizend grote ijsblokken en staan in een speciaal gebouwde hal. Het Verborgen Rijk van Ming van de Hortus vormt tijdens de expositie het decor voor optredens van Chinese muziek- en dansvoorstellingen en demonstraties ijsbeeldhouwen, kalligrafie en stempelmaken. Informatie: 050 - 53 70 05 3. Joods woonhuis Het Bijbels Openluchtmuseum in de Heilig Landstichting bij Nijmegen is uitgebreid met een compleet ingericht joods woonhuis uit de 8ste en 7de eeuw vóór Chr. Het is een recon structie van de stadswoningen die zijn opgegraven in Tell-el- Farah en het is ingericht met replica's van gebruiksvoorwer pen van zo'n 2800 jaar geleden. Bij de bouw deed het muse um slechts één concessie: de buitenmuren zijn niet opgetrok ken uit leem. Het natte Hollandse klimaat dwong de bouwers stevige, watervaste materialen te gebruiken. Informatie: 024 - 38 23 11 0. Kastelen-fietsroute De VW Amersfoort heeft een speciale fietsroute langs Utrechtse kastelen en buitenhuizen samengesteld. De fiets route is veertig kilometer lang en doorkruist vooral de omge ving van Amersfoort. Ook wordt een bezoek gebracht aan Mu seum Flehite, waarin tot 27 september een expositie kan wor den bekeken over de buitenplaatsen en landgoederen in Utrecht. Dat gebeurt aan de hand van originele tekeningen, aangevuld met prenten, foto's en maquettes. Overigens somt een bij de grote WV-kantoren verkrijgbare brochure van het Utrechts Bureau voor Toerisme nog eens alle kastelen en bui tenhuizen op, die dit jaar bezocht kunnen worden. Informatie: 033 - 46 19 98 7. WK Frankrijk Omstreeks deze tijd verschijnt bij het Maison de la France de gids 'Accueil en France'. De brochure is speciaal gemaakt voor voetbalfans die de strijd om het wereldkampioenschap voetbal in Frankrijk willen bezoeken en bevat naast informatie over het toernooi, onder meer praktische informatie over de steden waar de wedstrijden worden gespeeld. Het veertig pa gina's tellende gidsje kan worden opgevraagd bij het Maison de la France, telefoon 09 00 - 11 22 33 2. Tentfly-drive De in verzorgde kampeervakanties gespecialiseerde tourope rator Canvas uit Doorn biedt dit jaar voor het eerst fly-drives naar Nice en Barcelona aan. Directeur Jan Versteeg: „Het is ons gebleken dat veel gezinnen opzien tegen de lange autoreis naar Zuid-Europa. Vandaar deze aanbieding waarbij het groot ste deel van de tocht per vliegtuig wordt afgelegd. Op de luchthaven van Nice of Barcelona staat een huurauto klaar waarmee naar de gereserveerde camping kan worden gereden. Daar staat uiteraard de tent al gereed." Verdere informatie over de fly-drives: Canvas, telefoon 03 43 - 41 55 30. WERELDWIJD WEG Het World Wide Web, in de volksmond meestal 'Het Internet' genoemd, stroomt bijna over van toeristische informatie. Er is bijna geen plek ter wereld of er is wel lets over te vinden op één van de miljoenen sites van het web. Voor wie op reis gaat is het Internet een onuitputtelijke bron van informatie en mo gelijkheden om een reis te plannen. De boekenmarkt in Redu is natuurlijk maar één van de vele evenementen die het bezoeken waard zijn in België. Vlaande ren ligt voor ons om de hoek en een dagtochtje is dan ook ge makkelijk te doen. Spreekwoordelijk wordt wel eens gesteld dat het er allemaal wat rustiger aan toe gaat, daar in Vlaanderen. Wie de officiële website wil bekijken wordt daarmee letterlijk geconfronteerd. Toervl.be is een uitgebreide en goed gedocu menteerde site, maar de snelheid laat veel, zeer veel te wensen over. Er is echter een ruim aanbod aan informatie te vinden over alle steden, stadjes en dorpen. Wie onvoldoende geduld kan opbrengen is met de Limburgse site een stuk beter af. Lekker snel en grafisch uitstekend ver zorgd. Heel handig is het rolmenu van alle mogelijke onderwer pen, waardoor de surfer snel op de juiste pagina's terecht komt. De hoofdstad Brussel wordt uitvoerig belicht op een site onder de naam belgie-toerisme.net, waar overigens ook informatie te vinden is over de Ardennen. Oud en modem in het 750-jarige Den Haag: De Nieuwe Kerk, ingeklemd tussen nieuwbouw en het Spui-kwar- tier. FOTO CPD ROB KEERIS =r_ II öiry 11. http://www.toervl.be/toervl http://www.toerismelimburg.be http://www.belgie-toerisme.net

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 31