Nederland dumpt massa's gif in ontwikkelingslanden s* Herstart Fokker stapje dichterbij van tilViiiMJMiii Onafhankelijkheid instituut Clingendael ligt onder vuur Binnenland Verboden plaatje Begrotingprobleem kabinet opgelost Hypotheek 5 jaar vast Nederland akkoord met elf EMU-landen Kom je nog vandaag? XCLUSIEF LEOLUX-MODEL TERDAG 28 MAART 1998 Vallage: CDA niet afgeschreven swijk» Het is 'te gemakkelijk' om het CDA af te schrijven als jelnemer in een nieuwe regeringscoalitie nu volgens het Cen- aal Planbureau de verkiezingsbeloften van de christen-demo- aten relatief weinig banen opleveren, aldus PvdA-fractieleider allage gisteren in hetTV-programma 2Vandaag. Donderdag ii een andere PvdA-prominent, minister Melkert (Sociale Za- •n), nog met grote verbazing naar het CDA-programma te kij- »n. Het zou voortzetting van de samenwerking van PvdA met /D en D66 aannemelijk maken. Het CDA kwam er niet aan te as. Wallage nam echter afstand van deze analyse. ,,Het is te oeg om te doen alsof het CDA is uitgespeeld",vond de PvdA- actieleider. 'oor straf vies werk na wildplassen iSTERDAMEen plasje in de buitenlucht kan in Amsterdam tot in onaangenaam riekende straf gaan leiden. Op heterdaad be- apte wildplassers kunnen erop rekenen dat zij verplicht een ij inoir moeten schoonmaken. Of in een gunstiger geval hon- erd gulden boete moeten betalen. De verplichte urinoirschoon- laak en de hogere boete zijn enkele van de vele aanbevelingen it de nota Plan van Aanpak Wildplassen 1998-2005. De nota olgt op een symposium op initiatief van wethouder G. ter orst. De gemeente besloot vorig jaar al het publieke plassen te r rillen aanpakken, nadat was gebleken dat het wild urineren ondenpoep van de eerste plaats van de jaarlijkse Top Tien van rgernissen had verdreven. Hrrestant loopt gewoon weg itterdam De politie van Rotterdam is op zoek naar een arres- ddel it die gisteren even na het middaguur zomaar het politiebu- au Slinge in Rotterdam-Zuid is uitgewandeld. Dat heeft een :e oordvoerder van de politie bekendgemaakt. De man moest tij- :ns verhoor even plassen. Een politieman begeleidde hem naar wc. Toen het nogal lang duurde, ging de diender kijken. De igel bleek gevlogen. Vermoedelijk is hij aan de aandacht van jn begeleider ontsnapt toen hij uit het toilet kwam, en rustig ;t politiebureau uitgewandeld. Volgens de politie was het op it moment erg druk op de gang. o tadio Caroline komt terug gafti ste nd(ender haag» Minister Voorhoeve van defensie ontkent dat de Ne- erlandse krijgsmacht te veel generaals en kolonels telt. Hij ver- rerpt de kritiek van onder meer PvdA en D66 ëh de militaire e akorganisatie AFMP dat de top van de krijgsmacht buiten schot i gebleven tijdens de grote bezuinigingsrondes die sinds het be- van de jaren '90 in het leger zijn gehouden. Voorhoeve ver- ijst naar de toegenomen internationale taken, die de Neder- indse krijgsmacht sinds 1990 vervult. Dat rechtvaardigt volgens minister een betrekkelijk groot aantal topfuncties in land- ïacht, luchtmacht en marine. Hij schrijft dat in antwoord op ragen van CDA-Kamerlid Hillen. K [ieuwe klep Van Brienenoordbrug otterdam De Tweede Van Brienenoordbrug bij Rotterdam rijgt in augustus een nieuwe klep. De oude bleek vorig jaar niet lestand tegen het dagelijks verkeer, doordat bij de constructie ibruik is gemaakt van achterhaalde cijfers over de belasting. In iet wegdek ontstonden scheurtjes. toi Maastricht gemeden zonder OV-kaart ings iaastricht De Universiteit Maastricht verliest honderden stu- vd.ale iswuk De legendarische zeezender Radio Caroline gaat vanaf mei weer uitzenden in Nederland. De roemruchte piraat stierf egin jaren negentig een stille dood. De van oorsprong Engelse inder werd in 1963 opgericht, maar de naam werd voor het Eu- ipese vasteland nooit officieel vastgelegd. De initiatiefnemers it de terugkeer heeft de naam nu geclaimd voor de Benelux. De idiomakers willen eerst gaan werken met kabelfrequenties en open op termijn op een plaats in de ether. De uitzendingen, imaakt door een vijftal dj's, komen vanuit een pand aan de Itrechtse Oude Gracht. Caroline is per 5 mei in ieder geval te oren in Gouda. /oorhoeve: 'Niet te veel generaals' iti lenten als de OV-jaarkaart wordt afgeschaft. Bijna eenderde van Ie ten noorden van Roermond wonende studenten zou dan raarschijnlijk niet voor Maastricht hebben gekozen. Uit een on- lerzoek dat het Bureau Research and Development in opdracht n universiteit heeft verricht, blijkt dat het om in totaal 500 stu nten gaat. Wegen betaald met telefoongeld ien haag Het kabinet heeft gisteren besloten 1,9 miljard gulden 'schikbaar te stellen voor de aanleg van wegen en voor het jpenbaar vervoer. Daarmee is de financiering van de Noord- luid-metrolijn en de IJtram in Amsterdam veiliggesteld. Het eld is vooral afkomstig uit de opbrengst van de veiling van mo- liele telefoonfrequenties. Wrouw wilde buurmeisje vergiftigen eeuwarden Een 28-jarige vrouw uit Woudsend heeft vorige naand geprobeerd haar tweejarig buurmeisje te vergiftigen. Zij Haf haar een stuk of tien paarse muizenkorrels. De vrouw is don- erdag voorgeleid aan de rechter commissaris. Hij stelde haar ip vrije voeten omdat de dosis gif ongevaarlijk zou zijn. De offi- ier van justitie gaat tegen deze beschikking in hoger beroep, let buurmeisje maakt het ondanks de merkwaardige snoepjes oed. Het gif lijkt op paarse geglazuurde snoepjes, aldus persof- cier mr. M. Severein gisteren. Hij is van mening dat dosis wel Iegelijk gevaarlijk was voor de gezondheid van het meisje. Hij erdenkt de vrouw van poging tot het toebrengen van zwaar li- hamelijk letsel. H'IIWil lands Persbureau GPD Geas Afspraken in Verenigde Naties geschonden Nederland is een van de grootste dumpers van giftig afval in ontwikkelingslanden. Dit blijkt uit een rapport van de Verenigde Naties over Handel en Dumpen van Gifafval. „Ondanks het Verdrag van Bazel nemen westerse gifstro men naar ontwikkelingslanden toe", is de conclusie van VN-rapporteur Ksen Tini. den haag anp Topexporteurs zoals Duitsland, Nederland, de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië en Austra lië verbonden zich in 1989 aan het Verdrag van Bazel. Volgens deze conventie is illegale handel in giftig afval en gevaarlijke stof fen een delict. Topexporteurs vulden het verdrag in 1995 aan meteen „recyclingsclausule". GroenLinks zal minister De Boer (milieubeheer) dinsdag mondeling vragen stellen over de kwestie. „Want het is een schande dat Nederland zo zijn milieuprobleem verlegt naar de Derde Wereld", aldus een woordvoerder. Volgens VN-rapporteur Ksen Tini is deze clausule inzet van misbruik. „De expansie in de gifproductie en de hoge kosten van recycling erna heeft een le gale export van gifafval voor re- cyclingsdoeleinden in de hand gewerkt. Vaak zijn dit fictieve programma's en wordt het gif gewoon gedumpt." „In toenemende mate zie je dit in de Baltische staten, Oost en Centraal-Europese landen, naast de al bekende vuilnisbel ten in Latijns-Amerika en Afri ka." Volgens Ksen Tini produce ren de topexporteurs jaarlijks gezamenlijk meer dan 300 mil joen ton giftige producten. Zij schat dat zo'n 60 miljoen ton hiervan als afval wordt ver scheept naar ontwikkelingslan den. Het is nauwelijks te achterha len hoeveel geld er in de gifex portsector omgaat. Overheden beschermen het bedrijfsleven den haag In de hal van het Haagse stadhuis is een kunstswerk opgehangen waaraan katholieke kijkers aan stoot hebben genomen. De kunstenaar Desmond Vink maakte een fotomontage van een naakte hoogzwan gere vrouw op het altaar van de Heilige Jacobuskerk. Zij spietst een eveneens naakte man op een zwaard. Na dat protesten uit katholieke kring waren binnengekomen heeft de gemeente nu een zwarte doek over het kunstwerk gehangen. Wie wil kijken moet het doek oplichten. foto gpd rob keeris en geven dergelijke informatie niet door aan een VN-rappor teur. Ook het aantal mensen dat ziek of gewond raakte of over leed door westerse gifafval of door het leven in de directe na bijheid van een gifbelt is nau welijks in kaart te brengen. Ksen Tini: „Deze sector raakt steeds meer verweven met de handel in wapens, drugs en nu cleaire stoffen." Het meest de moraliserende aspect vindt de VN-rapporteur het dumpen on der het mom van humanitaire gronden. „Enkele jaren terug kwamen er in Albanië pakket ten hulpzendingen aan met ge dateerde medicijnen erin." W eg-spoortunnel voor Zuidas kan in 2003 klaar zijn amsterdam anp De gemeente Amsterdam en het bedrijfsleven hebben een plan om 700 miljoen gulden voor te financieren voor de on dergrondse aanleg van een deel van de AIO en het spoor in het Zuidasgebied. In plaats van waarschijnlijk eerst jaren te wachten op besluiten over fi nanciering door het Rijk, kan de tunnel dan al in 2003 klaar zijn. De gemeente heeft met onder meer ABN Amro, ING, NS-Vast- goed en de FGH-bank plannen gemaakt voor de verregaande publiek-private samenwerking. Het is nog onbekend wie hoe veel zal bijdragen. Het plan moet nog nader worden uitge werkt. Voor de uiteindelijke fi nanciering van de ondergrond se weg en rails klopt Amster dam aan bij het Rijk. Het Zui- das-gebied moet de komende jaren een nationale toplocatie' voor kantoren worden. Kabinet negeert motie-Rosenmöller over Schiphol den haag anp Het kabinet heeft gisteren een oordeel geveld over de politieke betekenis van de motie-Rosen möller over Schiphol. Minister Jorritsma (verkeer) had donder dag de motie onaanvaardbaar genoemd, milieuminister De Boer had de motie ontraden. Het kabinet is het er nu over eens. Als de motie door de Ka mer wordt aangenomen, zal de ze niet worden uitgevoerd, al dus premier Kok. De motie van GroenLinks komt volgende week in stemming. Volgens de motie is het gebruiksplan van Schiphol onrechtmatig tot stand gekomen. Overeenkomst Stork en Rekkof amsterdam anp Stork heeft op 'hoofdlijnen' een overeenkomst gesloten met Rekkof, de geplande op volger van het in 1996 failliet verklaarde Fokker. Daarmee lijkt de bouw van een aantal Fokkervliegtuigen een stapje dichterbij te zijn gekomen. De nieuwe topman van Stork, A.Veenman, zei giste ren na de aandeelhouders vergadering dat alle voorbe reidingen voor de levering van onderdelen zijn getrof fen. Stork heeft daarnaast nog ander materiaal overgedra gen aan Rekkof. Ook betaal de ondernemer en Rekkof- baas J. Rosen Jacobson een vergoeding aan Stork voor de miljoenenschade die bij Stork is ontstaan door de vertraging van het Rekkof- project. Het akkoord voor ziet erin, dat Stork via de vestiging in Papendrecht onderdelen levert aan het vliegtuigproject. Of Rekkof inderdaad vliegtuigen gaat bouwen, is volgens Veen- man „afhankelijk van Rek kof zelf'. Volgende week zou daar over meer duidelijk worden. Veenman zette Rosen Ja cobson begin maart klem met de eis dat Rekkof „bin nen een paar weken" een besluit moest nemen over de herstart van Fokker. Ro sen Jacobson die al ruim een jaar bezig is met de Rekkof, stelde keer op keer het be sluit uit on de Fokkers in productie te nemen. De on derhandelingen met de toe leveranciers en potentiële opdrachtgevers verliepen ui terst moeizaam. De trage voorbereiding bezorgde Stork een schade van zeven miljoen gulden, omdat veel toeleveranciers van Stork hun onderdelen voor Fokker-vliegtuigen vasthielden in de hoop met Rekkof in zee te kunnen gaan. Stork, die in 1996 en kele gezonde Fokker-onder delen overnam, verzorgt het onderhoud van de rondvlie gende Fokker-vloot. Rekkof zou enkele tiental len straalvliegtuigen van het type F 70 en F 100 willen bouwen Begin dit jaar te kende Rosen Jacobson een principe-akkoord met For mosa Airlines. De Brazi liaanse Tam liet eveneens weten belangstelling te heb ben voor de Fokkers. Het grootste str jikelblok voor de herstart van de vliegtuig bouw blijkt de Ierse fabri kant Shorts te zijn die de produktie van vleugels voor de Fokker machines heeft stopgezet. ZalmtAfdracht aan EU zal meevallen den haag gpd Het kabinet heeft vrijwel alle problemen met de lopende be groting 1998 opgelost. Onver wachte tegenvallers, onder meer op het vlak van huursub sidie en kosten van asielopvang, worden opgevangen door alle ministeries dit jaar te laten be zuinigen. Minister Zalm van financiën verwacht verder dat de afdrach ten aan 'Brussel' in 1998 mee vallen. Ook de rentebetalingen van het Rijk vallen lager uit dan was begroot. Bovendien rekent het kabinet erop dat sommige departementen niet al het geld uitgeven dat ze op Prinsjesdag nog nodig dachten te hebben. Verder valt de sociale zekerheid dit jaar 900 miljoen gulden goedkoper uit. De totale tegenvallers waren de afgelopen maanden opgelo pen tot ongeveer 2,5 miljard gulden. De grootste problemen doen zich voor bij de kosten van de volksgezondheid, die 1,6 a 1,7 miljard gulden duurder uit vallen dan gedacht. .Vooral de prijzen en het verbruik van me dicijnen si uwen de uitgaven sterk op. Het kabinet kan dit probleem niet meer in de lo pende begroting oplossen. In opdracht van minister Borst van volksgezondheid is een werkgroep bezig met een plan dat moet leiden tot betere kostenbeheersing in de medicij nenvergoeding. Tijdens de ko mende kabinetsformatie zal over dit plan worden gesproken. Het kabinet heeft gisteren al leen gesproken over de uitga ven. De verwachting is dat de inkomsten van het Rijk over 1998 nog voor grote meevallers zullen zorgen omdat de econo mie zich gunstig ontwikkelt. met Nationale Hypotheek Garantie Geldig t/m 3 april 1998. JÊ Van S/1% voor Kom langs of bel nu 0800-8182. VSB BANK Internet: www.vsb.nl VSB. Daar kom je verder mee. forfii,^ den haag anp De Nederlandse regering stemt ermee in dat de Europese muntunie EMU per 1 jan 1999 begint met elf landen. Wel zijn er wat premier Kok betreft nog de nodige 'aandachtspunten' met betrekking tot België en Italië, die kampen met een staatsschuld van ver boven de honderd procent waar de emu- criteria een percentage van 60 noemen. Hij rekent erop dat de regeringen van deze twee lan den aanvullende maatregelen nemen en dat die nog voor het eerste weeekeinde van mei 'door politieke steun zijn ge dekt'. In dat weekeinde beslis sen de Europese regeringslei ders definitief welke landen aan de EMU mogen meedoen. De Bundesbank, de Duitse centrale bank, heeft gisteren haar fiat gegeven aan de invoe ring van de euro in elf EU-lan- den. Het rapport was met eni ge spanning tegemoet gezien, omdat de Bundesbank-presi dent Tietmeyer zijn scepsis over de euro nooit onder stoe len of banken heeft gestoken. Net als het woensdag bekend gemaakte rapport van het Eu ropese Monetaire Instituut (EMI), spreekt de Bundesbank wel haar zorgen uit over de ho ge staatsschuld van België en Italië. zie de advertentie in deze krant Hl \/AM Til Dankzij de warme verstandhouding tussen )IJ VMIl ML Van Til en het topmerk Leolux kunt u van een vel héél bijzondere aanbieding profiteren. Extra voordelig het model flincio, een luchtig tijdloos zitmeubel dat door Hugo de Ruiter ontworpen verd Het perfecte Leolux zitcomfort is standaard. De onderhouds- •riendelijke Alcantara bekleding is in alle denkbare kleuren leverbaar. DESIGNCENTRUM Onenigheid over kritiek op Buitenlandse Zaken den haag gpd Het Instituut Clingendael heeft 'brod delwerk' afgeleverd bij een recent on derzoek naar het Nederlandse voorzit terschap van de Europese Unie, vindt het ministerie van buitenlandse za ken. Het is de tweede tik op de vingers in amper twee maanden tijd. Eerder haalde Buitenlandse Zaken het rap port onderuit over het Duitsland- beeld onder Nederlandse jongeren. De onafhankelijkheid van een geres pecteerd instituut ligt onder vuur. De directeur houdt desondanks vol: „We hebben onze eigen verantwoordelijk heid." 'Clingendael' ontstond in 1983 uit een fusie van vier organisaties. De vroegere broodheren, de ministeries van Defensie en Buitenlandse Zaken, zijn het instituut financieel blijven on dersteunen met jaarlijks enkele mil joenen guldens. Dat is niet zo vreemd, want beide departementen maken veelvuldig gebruik van de diensten van Clingendael. De ambtenaren van Defensie en toekomstige diplomaten gaan er nog steeds op cursus. Ook wordt er veel onderzoek verricht in opdracht van de geldschieters. Het publiek kent het instituut vooral van de 'Clavans', de deskundigen die bij elk gewapend conflict door de media worden besprongen voor commen taar. Clingendael geniet dus alom respect om de kennis en het wetenschappelijk gehalte van zijn medewerkers. Maar de laatste tijd komen er wat scheurtjes in het monument van degelijkheid. Zo was er in 1995 de affaire-Srebrenica. Buitenlandse Zaken wilde een onder zoek instellen naar de rol van Neder land tijdens de dramatische val van het Bosnische plaatsje. Niet het 'ei gen' Clingendael werd daarvoor aan gewezen, maar het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie (RIOD). Het RIOD zou het werk onafhankelijker kunnen verrichten. Clingendael kon digde daarop aan zelf alsnog met een rapportage over Srebrenica te zullen komen. BZ en Defensie waren daar mee verre van gelukkig. In januari van dit jaar kwam het tot een botsing tussen Buitenlandse Za ken en Clingendael. Aanleiding: 'Bu renruzie', een inmiddels berucht ge worden onderzoek naar de houding van Nederlandse jongeren tegenover omliggende landen. Duitsers kwamen hierin naar voren als 'oorlogszuchtig' (18 procent van de ondervraagden). Ook zouden ze de wereld willen over heersen (eveneens 18 procent). De re sultaten veroorzaakten zoveel com motie, dat Buitenlandse Zaken in greep. Secretaris-generaal D.J. van den Berg beschuldigde de onderzoe kers impliciet van vooringenomen heid en anti-Duitse gevoelens. „Het is mogelijk dat de volwassen onderzoe kers antwoorden oproepen over pro blemen waarmee ze voornamelijk zelf zitten. Ik zou het instituut dan ook in overweging willen geven met de pu blicatie van dit type enquêtegegevens te stoppenstond er in de brief. De bemoeizucht van het departe ment was goed te verklaren. De relatie met Duitsland stond immers op het spel. Daar werd niet geheimzinnig over gedaan. „De vraag is of je. met dergelijke negatieve resultaten naar buiten moet komen. Het was tactisch heel slecht om ze op een dergelijke manier te presenteren", vindt een woordvoerder van Buitenlandse Za ken nog steeds. Over de onafhanke lijkheid van Clingendael geen woord. Gisteren lekte uit dat het ministerie opnieuw op de rem trapt, omdat de uitkomst van een onderzoek niet be valt. Het rapport 'Het Nederlandse raadsvoorzitterschap geëvalueerd' wordt 'onwetenschappelijk' genoemd. Het lijkt echter meer om de inhoud dan om de aanpak te gaan. In de voorlopige versie van het rapport wordt kritiek geuit op Buitenlandse Zaken. Het departement had tijdens het voorzitterschap van de EU vorig jaar meer het nationaal belang in het oog moeten houden. Nederland is te veel een dienstbare makelaar geweest voor de andere landen. Ook vraagt Clingendael zich hardop af of Buiten landse Zaken zich niet te veel met de andere departementen bemoeit. Die moeten meer de vrije hand kunnen krijgen in moeilijke, technische kwes ties. Beide partijen doen alle moeite om de onenigheid te bagatelliseren. 'Een storm in een glas water' wordt het jongste voorval genoemd. „Een over trokken en opgeklopt verhaal. Het gaat maar om twee passages", zegt di recteur A. van Staden van Clingen dael. „Het rapport is nog niet af', meent het ministerie. „Clingendael heeft toegezegd de inhoud te zullen herzien." Blijft de vraag hoe een wetenschap pelijk instituut zijn werk kan doen als rapporten moeten worden aangepast zodra de inhoud niet prettig blijkt voor de opdrachtgever (en geldschie ter). „Wij zijn onafhankelijk en krijgen voldoende ruimte", beweert Van Staden. „Er gaat wel eens wat mis, maar de samenwerking is prima", valt het ministerie bij.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3