Een vrije keuze betekent: geen zondagopenstelling Moeten wij per se allemaal op dezelfde dag msten? Ramp ns 'Verlengen' dag verstoort slaap/waak-wisselwerking Laat het ook in de toekomst op zondag echt zondag zijn Waar blijven die rooie partijen nou? Een fulltime moeder wordt met de nek aangekeken Wat vindt u van de 24- j uurseconomie? Op die oproep reageerden de anti afgelopen week vooral n op le tegenstanders van de verruiming van winkeltijden. Met name S3 de koopzondag moet na het bij de schrijvers de ir ontgelden. Op deze pagina een selectie van alle ingezonden 46-4< brieven. De redactie dankt iedereen die de moeite heeft genomen om ons te schrijven. 24-UURSECONOMIE Marktdenken leidt niet tot meer vrijheid insen zijn waardevol. Die EN-n aarde wordt gevoed door - o, nder meer - de economie, so- ale verbanden, tijd voor be- nning (bijvoorbeeld in de :rk) en ontspanning, een rust- Sailii nnt in de week en - voor velen geloof of religie. Deze aspec- 59106 n zorgen samen voor een ba ns. Dit evenwicht wordt in enemende mate verstoord lor de vrije markt, oftewel de rt-uurseconomie. Paradoxaal genoeg leidt het ol'De|arktdenken niet tot meer vrij er. v. eid (werken en winkelen wan- D512- eer je maar wilt) maar tot een lurslijf. Een slavenjuk dat, SJEf anneer je er eenmaal aan bent 3jzeil ;wend, vaak niet eens meer als hotel lellend wordt ervaren. Maar gevolgen zijn er niet minder 55 anjm. Aantasting van sociale ver- iden en stress zijn slechts JWhkele voorbeelden. Je hoeft Pjljfcht niet alleen christen te zijn ■ÜBn bij deze zorgelijke ontwik- ilingen de noodklok te luiden. Filip van As, (aankomend) raadslid RPF/SGP/GPV, Leiden. Klant is koning Ik vind de zondag een onaan tastbare dag. Maar ook het doordeweeks verlengen van de economische 'dag' kan niet zo maar. In precies 24 uur draait de aarde eenmaal om haar as en verdeelt daardoor ons et maal in dag en nacht. Geduren de miljoenen jaren heeft de mens een daarbij passend slaap/waak-mechanisme ont wikkeld, dat ons overdag opti maal laat functioneren. Dit me chanisme zorgt voor een regel matige afwisseling van twee ex treme toestanden: helder wak ker zijn en diep slapen. Het mechanisme maakt dat je door overdag te werken 's nachts goed slaapt en daar door de volgende dag weer lek ker werkt. Te veel drukte 's nachts (of te weinig overdag) verstoort deze wisselwerking. Het mechanisme 'rekent' van oudsher op een regelmatig 24- uursritme en is daarin, vooral op middelbare en hoge leeftijd, niet erg flexibel. Als onvoldoen de rekening wordt gehouden met dit ritme, kan dus geen na tuurlijke wisselwerking tussen werken en slapen meer worden verwacht. Je slaapt en werkt dan niet lekker meer. Nogal wat 24-uurseconomen lijken alleen oog te hebben voor de winstkant van het verhaal. Zij maken gewoon de economi sche 'dag' langer. Maar ze ver storen daarmee ook de slaap- /waak-wisselwerking bij hun medewerkers. Dat leidt tot lage re productiviteit, tot meer fou ten en ziekmeldingen en tot na righeid thuis. Er is nog weinig aandacht voor deze verlieskant. En dat terwijl er best mogelijkheden zijn om het slaap/waak-systeem een beetje te helpen. Dat kan bijvoorbeeld met slim toegepast donker/licht of stilte/geluid en dergelijk. Sommige van deze methoden kunnen - mits ver standig toegepast - het welzijn van zowel economen als de werkers bevorderen. Ik vind dat de werkgever, die zijn personeel bij iets anders dan echt daglicht wil laten wer ken, maatregelen behoort te treffen waarmee een optimale wisselwerking tussen slaap en werk in stand wordt gehouden. Bob Kemp, Centrum voor slaap- en waakstoornissen, Medisch Centrum Haaglanden, Den Haag. Gods mstdag De mens wordt de hele week al gejaagd en geleefd met afspra ken enzovoort. Een dag rust heeft het individu in deze druk ke en gecompliceerde, snelle tijd nodig. Zondag is de rustdag zoals God die heeft ingevoerd. Maar door de welvaart (ook door God gegeven), vergeten wij deze dag steeds meer ais Gods rustdag. Voor de mens is deze dag een moment van rust in het drukke leven om je in alle rust te ontspannen en de dingen van het leven te overdenken. D.C. van Rijn, Katwijk. Dicht! Op zondag alles dicht! 's Avonds om zes uur dicht' Eén koopavond! Rust Economie, je geeft ons wel vaart, maar schiet je dat doel niet voorbij. Bij welvaart hoort ook rust Th. Jansen, Oegstgeest. „Iedereen moet zelf beslissen of hij zondag als rustdag gebruikt of niet, dat kan en mag niemand worden opgelegd." Dat was een uitspraak - van de Leidse D66-wethouder Pechtold - die ik van harte onderschrijf. De uitspraak van Pechtold was echter bedoeld als pleidooi vóór de koopzonda gen. Onder het motto: laat iedereen zelf beslissen of hij er gebruik van maakt. Maar éls er iemand gebruik van maakt, bete kent dat wel dat er mensen moeten zijn om klan ten te helpen: de verkopers dus. Deze mensen hebben niet de keuze zelf te beslissen om op zon dag te werken. Aan hen wordt opgelegd op zon dag acte de presence te geven op straffe van geen salarisverhoging of geen contractverlenging. Of mensen worden niet aangenomen als zij aange ven niet op zondag te willen werken. Als iedereen een vrije keuze moet hebben, betekent dat dus: geen zondagopenstelling. Elke gulden kan slechts één keer worden uitge geven. In onze 36-40-urige werkweken is daar zes dagen van minimaal tien uur de tijd voor. Zelfs als je onregelmatig werkt. Dus iedereen kan mini maal twintig uur per week winkelen! Om kosten te besparen, gaan winkeliers op zondag open, maar openen ze de winkel doorde weeks om half tien of tien uur. Is dat dan de be doeling!? Een vrije dag door de week wordt op een ande re wijze ingevuld dan op zondag, ook al door het feit dat sportwedstrijden, kerkopenstelling en fa miliebijeenkomsten alleen vaak in het weekeinde mogelijk zijn. Als je de zondag niet als rustdag wilt gebruiken, zijn er legio andere mogelijkheden. Winkelen is er één die de vrijheid van onnodig veel anderen aan banden legt. Steeds meer klagen mensen over stress, ver moeidheid en psychische klachten; 40-jarige mensen sterven aan een hartaanval. De kwaliteit van het (be)leven is ondergeschikt gemaakt aan de kwaliteit van de economie: verdienen en heb ben. De jeugd krijgt een voorbeeld van niets en kritiek op de koop toe. Psychiaters en andere wel zijnswerkers kunnen de stroom van patiënten en bijna-patiënten, uit alle leeftijdgroepen, bij lange na niet meer aan. De gezondheidskosten rijzen de pan uit. Ook als men niet gelovig is, heeft een mens de behoefte aan rust, bezinning, relaties, innerlijke beschouwing enzovoort. Daarvoor is een rust punt nodig. Blijkbaar biedt de week daar onvol doende ruimte voor. Daar kunnen we natuurlijk ook de maandag voor kiezen, maar de zondag is van oudsher dat rustpunt. Wat is er op tegen om die dag daarvoor te kiezen, voor religieuzen en niet-religieuzen? P. Wolvers, (verkoper die niet op zondag wil werken), Hoogmade. mef -andej ATS 'i' "F!» defo ben vóór een 24-uursecono- lie om de volgende redenen: Klant is koning; winkels meer n gunste van de klant. De wereld is steeds meer een uurseconomie; stopt niet na .00 uur; contacten met de ge le wereld; wereld slaapt niet. Kleine minderheid (kerkelijk) 'imineert nu dé stafu's-quO; ik n zelf gelovig; voor mij mag kerk én de winkel open! Tegen 24-uurseconomie zijn, een achterhaalde zaak; kijk aar het buitenland. Slecht voor de gezondheid ben een absolute tegenstan- :r van een 24-uurseconomie. et is niet noodzakelijk, we ebben er maar op zeer beperk- schaal behoefte aan en het eeft allerlei negatieve conse- uenties. Alle mensen (maar ook plan- n en dieren) hebben een inge- uwde, biologische klok die lin of meer synchroon loopt in het dag-nachtritme. Die iologische klok zorgt er onder ieer voor dat de meeste men- ;n overdag actief zijn en nachts slapen. De intensiteit m de activiteiten verandert it aarbij in de loop van de dag. ik onze lichaamstemperatuur erandert in de loop van de dag, m na 24 uur weer op dezelfde aarde uit te komen. Wanneer je dit ritme door- reekt, heeft dat nare conse- uenties voor de gezondheid, let duidelijkste voorbeeld daar- is wel het optreden van een tlag na een vliegtuigreis. Ook ijk anneer anderen het ritme oorbreken, heeft dit invloed op gezondheid. Denk maar aan nachtelijk vliegtuiglawaai 1 Schiphol en de nachtelijke ;a|inder van uitgaanscentra. Asynchroon lopende activitei- inpatronen hebben ook sociale onsequenties. De jongere die weekeinde nachtelijke hou- ir iparty's afloopt, heeft vermoe- elijk weinig contact met zijn iftijdsgenoten die in het 11 eekeinde 's morgens gaan ainen. Laat staan dat hij of zij wel eens bij opa of oma op ezoek komt. Enige flexibiliteit is natuurlijk oodzakelijk en we moeten el- ar ook niet te veel in onze ije keuze beknotten. We kun- ;n niet al onze activiteiten tus- 9 en 5 proppen. Maar vindt het echt nodig om om twaalf ur 's nachts een telefoonnum- ïer te kunnen achterhalen via m 900-8008? Was u van plan ie- ;ri land die u kennelijk niet zo oed kent nog zo laat te bellen? We moeten vooral niet den dat de 24-uurseconomie ivermijdelijk is. Alsof we niet staat zijn om ook op dit ge- ied onze grenzen te trekken. TEKENING MAARTEN WOLTERINK Wat betreft de zondagsrust en eventueel toekomstige 24-uurs- economie het volgende. Zon dagsrust is nodig. Niet alleen omdat dat door God opgelegd zou zijn, maar omdat ieder mens één dag nodig heeft om na zes dagen werken tot rust te komen. Op die dag moet er door zo min mogelijk mensen worden gewerkt. Energievoorziening, zorg voor zieken, openbaar ver voer, recreatie enzovoort is op die dag - voor een deel - nood zakelijk en geheel ingeburgerd, maar winkelen niet. Het kan dan saai zijn in de stad, maar die rust hebben we nodig. Door de week is het gehaast en la waaiig genoeg! En 's nachts hebben we ook behoefte aan stilte. Toch kunnen veranderingen niet worden tegengehouden. Maar we moeten zorgen, dat deze niet uit de hand lopen. Een aantal koopzondagen per jaar is gezellig en kan ook nuttig zijn. Door de week moeten de win kels niet langer geopend zijn dan tot acht uur, op koopavond tot negen uur en op zaterdag hoogstens tot zes uur. Met deze regeling is ieder in de gelegen heid het benodigde in huis te halen. Een economie waar de win kels dag en nacht open zijn en het verkeer 24 uur lang door raast, is in Nederland niet no dig, omdat iedereen - als 't moet per auto - over niet al te lange afstand alle soorten win kels kan bereiken. Laat het ook in de toekomst op zondag echt zondag zijn! P.S. Ik ben buitenkerkelijk. Eén dag leven Graag één dag per week: geen auto's op de weg (1 x per maand); geen was buiten hangen; geen elektrische heggen- scharen, kettingzagen, hoge drukspuiten, enzovoort; geen harde muziek buiten; geen winkels open; geen... vult u zelf maar aan. Gewoon één dag echt leven dus! J. van de Willik, Oude Wetering. Er wordt gepleit voor arbeids tijdverkorting en de winkels gaan langer open, zelfs op zon dag. Waar blijven nou die rooie partijen die het altijd opnemen voor de kleine man? Van die langere openingstijden is de kleine man - de eenmanswin- kel - de dupe. Dat zijn ook mensen met een gezinsleven. Ook zij willen misschien wel eens met hun kinderen een dagje naar het strand. Ook zij hebben behoefte aan vereni gingsleven. Ik heb ergens gelezen dat die grootwinkelbedrijven, dankzij de langere openingstijden, 20 procent meer omzet maken. Hoe rijmt dat met extra kosten van licht en verwarming? Bij een sluitingstijd van 18.00 uur kan ik me voorstellen dat 's winters de lichten uitgaan en dan de verwarming op een laag pitje wordt gezet. Als ik 100 gulden heb te be steden, kan ik niet voor 150 gul den inkopen gaan doen omdat de winkels langer open zijn. En voor de sociale veiligheid op straat hoef je de winkels ook niet langer open te houden, want bij daglicht of bij licht van de straatlantaarns... beroofd kun je toch wel worden. Persoonlijk ben ik geen voor stander van koopzondagen, misschien omdat ik kerkelijk meelevend ben en de zondag nog steeds als rustpunt pro beer te zien in deze hectische maatschappij. Toch ben ik bang dat het al te laat is om één en ander nog tegen te gaan. Men is inmiddels zo aan dit fenomeen gewend geraakt, dat het nog moeilijk is terug te draaien. Over de schuldvraag wil ik het niet hebben, we laten het immers met z'n allen gewoon gebeuren. De maatschappij is langzamerhand zo hard, kil en zakelijk geworden, dat het moeilijk is je daarin staande te houden als je de principes die je hebt zoveel mogelijk vast wil houden. En daarnaast kinde ren op te voeden die je ook nog wat geestelijke bagage wilt meegeven. Het blijkt mijns in ziens maar weer hoezeer wij mensen telkens weer min of meer kuddedieren zijn. Som mige dingen sluipen erin, wor den langzamerhand gewoon en zijn vervolgens niet meer terug te draaien. Het doet soms zeer om te merken dat je met de nek wordt aangekeken als je full time moeder bent. Het is im mers 'uit de tijd' je kinderen nog op deze wijze te begelei den naar hun volwassenheid. Toch probeer ik mijn princi pes in de veranderende omge ving te blijven vasthouden, hoe moeilijk dat soms ook is. Misschien zouden de men sen voor zichzelf eens goed na moeten gaan waar hun eigen grenzen liggen en hoever ze die grenzen willen overschrij den. Dan zien we misschien ook eens in dat geld heel be langrijk is, maar dat er ook nog andere waarden in het leven zijn, die op langere termijn wel eens waardevoller blijken te zijn. REDACTIE PAUL DE VLIEGffi,071-5756482 Armoede Een samenleving die alles on dergeschikt maakt aan het ver dienen van geld, leeft in geeste lijke en culturele armoede en zal uiteindelijk ten ondergaan Mr.drs. T.L.J. Steenmetser, Oegstgeest. Gejakker Hierbij wil ik mij harte?ijk achter de actie tegen de 24- uurseconomie plaatsen. Ik ben ervan overtuigd hoe heilzaam een rustdag per week voor bijna iedereen kan zijn. Ik maak in de praktijk vaak mee hoe mensen klem komen te zitten wanneer al les maar draait om geld en het gejakker naar meer. De winkelopening 's avonds is voor personeel en kleinere werkgevers niet iets om vro lijk van te worden. E.C.M. Priester, huisarts, 'Rtjnsburg. Verschrikkelijk Vierentwintig-uurseconomie is ronduit verschrikkelijk. In alle opzichten. Niet alleen uit reli gieus opzicht, maar ook vereni gingen zullen het merken en zo vele anderen. Waar men ook aan voorbij gaat is het feit, dat de zondag een gewone werkdagvmtdt, met alle gevolgen van dien, zoalshei nu reeds in mijn eip;en cwpgè- ving gebeurt. Auto s wassen, boren, timmeren, grasmaaien als het mooi weer is en ga zo maar door. Er wordt totaal geen rekening meer mee gehouden dat er ook nog mensen zijn die dolgraag één dag in de week wat rust zouden willen hebben. Die op zondag geen was voor hun neus willen zien wapperen en andere werkzaamheden wil len horen en zien. Nee, voor ons moet en mag de 24-uurseconomie niet. L. Hendriks, Zoeterwoude. Ongezelliger Met de 24-uurseconomie raakt de regelmaat in de war. De tijd voor relatiebezoek, rust dfe'qo- dig is, het contact met de btitirt en omgeving is er niet' ftioer. Sportactiviteiten vermihdéreb. De tijd voor theater en musea bezoek wordt minder Het wordt gewoon een stuk onge zelliger. B. van vliét, Voorschoten. Fnuikend .11 ome i We leven in een haastige, turbu lente samenleving. We hebben nergens meer tijd voor. We wor den als het ware geleefd, Door voering van de 24-uursecono mie doet daar nog eens een schepje bovenop. Mede ingege ven door religieuze motieven is een 24-uurseconomie fnuikend voor de samenleving. Daar komt niets goeds van. Het hoofd koel houden en het gezonde verstand laten prevale ren, is mijn devies. Rustdagen werken stimulerend op het ge moed van de Nederlandse bur ger. C. Oosilpoder, RljVtSDurg. Doodklap Ik heb grote bezwaren tegen de versoepeling van de winkelslui tingswet. Er wordt niet meer geld uitge geven, alleen gebeurt het op an dere tijden. Er is meer personeel nodig (als het te krijgen is)1 en dat kost geld aan salarissen. Hoe wordt dat betaald? Wel, uit prijsverhogingen. En daar is niemand bij gebaat. Het is de doodklap voor de kleine ondernemers. Een één- mansbedrijfje waarin de vrouw meewerkt, hoe moet dat? Deze mensen hebben geen huiselijk leven meer. En hoe moet dat met de kinderen? De winkelsluitingstijdenvyet is indertijd niet voor niets lij ge- steld! A. van der Vliet-de Vries, ^rfs, Oegstgeest. if' en %J X Wij zijn zeer tegen eer vv aS Tom van der Meij, Oegstgeest. De bezorgdheid van de kerkleiders over het verlies van de zondagsrust is begrijpelijk. Het is een feit dat de mens behoefte heeft aan een periode van rust en bezinning op zijn tijd. Die heeft daarom - door de kerken geïnitieerd - altijd plaatsgehad op de zondag. Als kind al had ik echter het idee dat er op zondag na het kerkbezoek niets anders opzat dan gelaten af te wachten tot het leven op maandag weer zou be ginnen. De zondag was voor mij een 'dode' dag. Niet dat je niets mocht, want dat veranderde wel geleidelijk. Maar er was gewoon niets te doen, want het land lag 'lam'. Ik moet beken nen dat ik dat gevoel nog steeds wel een beetje heb. Mozes gaf het gebod: 'Gedenk dat sabbatdag (let wel: zaterdag!), dat gij die heiligt' natuurlijk ook niet voor niets. Hij bleek al te weten dat het le vensritme van de mens vereist dat de ze na zes dagen arbeid voor een goed functioneren een dag rust en bezin ning nodig heeft. De christelijke ker ken keerden dat om en begonnen met de rust en bezinning op de eerste dag, zondag, om er daarna zes (nu vijf) da gen tegenaan te gaan. Na de Franse revolutie, toen het de cimale stelsel was ingevoerd heeft men geprobeerd om negen dagen te wer ken en dan een dag rust te nemen. Daar kwam men al gauw van terug. Dat paste de mens niet. De vraag kan evenwel gesteld worden of wij allemaal op dezelfde dag rust dienen te houden en bezinning plegen; dus op zondag. Of zou het zo kunnen zijn dat dat voor een ieder verschilt? De vraag is dan niet of de zondags rust dient te worden gehandhaafd of niet, maar het is dan een kwestie van een goede CAO voor de arbeids- en rusttijden. Ik zou graag zo een 24-uur seconomie zien, mits daarin ruimte en garantie is opgenomen voor de nood zakelijke rust. Dat zou mijn probleem van de 'dode' zondag oplossen. Ik zie het probleem ook niet als een theolo gisch probleem, maar een econo misch. Veel kleinschalige bedrijven zullen namelijk de grootste moeite hebben om met het weinige personeel waar over zij beschikken een adequate 24- uursplanning te maken. Als zodanig zou het loslaten van de zondagsrust een bedreiging voor hun bestaan kun nen vormen. Dat lijkt mij trouwens ook een reële angst, waarvoor ik overi gens veel begrip heb, omdat onze klei ne detaillisten nu eenmaal tot de meest hardwerkende bevolkingsgroep van het land behoren. Daar zouden dus oplossingen voor moeten worden gevonden. C.F.J. Ooijevaar, Leiden. Wij zijn zeer tegen een 24-uur$ economie. We vinden dit een ramp voor het sociale leven zoals relaties, gezin, familie, sportbeoefening en ge2atrienlij- ke uitjes. Het leven is al zo gejaagd. Er is al zo weinig rust en tija yoor elkaar. Moet dit nog erger wor den? Laten we dit toch een halt toeroepen! S. van den Brink, W.J. van den Brink «Luiten. Stompwijk.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 19