Ritzen kort universiteiten op onderzoek Vijf maal zoveel raadsleden met voorkeur gekozen Schepper weet dat ik het niet heb gedaan Infiltrant moet Rijnsburgs lid van drugsbende 'redden Randstad Weer begonnen Provincie houdt vast aan ontruiming woonwagenkar Amsterdammers zette Haagse klokken gelijl Sterke iepen moeten toch weg Ingestort grachtenpand had gebrekkige fundering Nieuw bureau politie Amsterdam Medeplege roofmoord vier jaar ZATERDAG 28 MAART 1998 975 575 Minister Ritzen van Onderwijs zet de zogenoemde over heveling van de onderzoeksgelden door, ondanks weer stand van de universiteiten. Ritzen wil 500 miljoen gul den aan onderzoeksgeld bij de universiteiten weghalen 6n, bij onderzoeksinstituut NWO onderbrengen. De uni versiteiten denken dat dat alleen kan als 200 miljoen gul den extra wordt uitgetrokken. den haag/leiden anp Ritzen erkent in een brief aan de Tweede Kamer dat extra geld nodig is als de overheveling bin nen ongeveer vijf jaar voor el kaar moet zijn. Hij heeft zich naar eigen zeggen laten overtui gen door de Vereniging van Sa menwerkende Nederlandse Universiteiten (VSNU) en het Nederlands Instituut voor We tenschappelijk Onderzoek. Maar als een volgend kabinet dit geld niet uittrekt voor we tenschappelijk onderzoek, moet volgens Ritzen voor een geleide lijk traject worden gekozen. De VSNU wil hier niets van horen. De universiteiten denken dat hoe dan ook meer geld no dig is. Langzame of snelle uit voering zou geen verschil ma ken. Voorzitter R. Meijerink van de VSNU noemt de operatie zoals die nu door Ritzen wordt voorgesteld 'raar geschaafVol gens hem biedt de nieuwe op zet geen perspectief voor we tenschappelijke verruiming. ,,We zijn met NWO een heel eind gekomen in de besprekin gen over de onderzoeksgelden, maar de minister bleek ons niet te snappen toen puntje bij paal tje kwam." De Tweede Kamer spreekt ko mende week met Ritzen over de plannen rond het onderzoeks budget. Hij wilde bij de bespre king van het Hoger Onderzoek en Onderwijs Plan 1998 in janu ari nog geen instemming aan de overheveling van 500 miljoen gulden onderzoeksgeld naar NWO geven. Eerst moesten NWO en VSNU met een eigen plan komen. Ritzen heeft nu met beide instellingen over dat plan gesproken. NWO kan zich inmiddels in de voornemens van de minister vinden. De VS NU heeft nog steeds bezwaren. voorhout Kunstenaar Leo van den Ende is weer aan zijn werk begonnen, het beschilderen van een doek van ruim dertig meter lang en ruim drie meter hoog, het 'Panorama van de Bollenstreek'. Hij schildert er alleen aan als Panorama Tulip Land, een overdekt bollendorpje in Voorhout waar zijn doek de grote blikvanger moet worden, voor publiek is geopend. Dat is sinds 20 maart weer het geval. foto anp amstelveen anp zhef adriaan brandenburg, 071 -5356484, plv. chef dick van der plas, 071 -5 de Petaio's nog moeten wc ontbonden. Als anderen c aan hen verhuurde standj sen staan, kan de ontbii moeilijk verlopen. Amstelveen ziet geen ai ding om het kampje te 01 men. De gemeente was gis niet bereikbaar voor com taar. Er lopen al langer o handelingen over de overd van het terreintje aan d< meente. Volgens de prot doorkruist de illegale bezi van het terrein een snelle dracht. Het kampje aan de Vief beeklaan werd in 1989 voc gen ton ingericht en verl aan de familie Petaio. N overlijden van leider Kol 1996, vertrok het ene na h< dere familielid uit Amstel Het is het enige kampje d provincie in beheer heeft. De provincie Noord-Holland houdt vast aan haar eis dat de gemeente Amstelveen het ge kraakte voormalige woonwa genkampje van de familie Peta- lo ontruimt, of binnen een maand met alle lusten en lasten overneemt. De provincie be raadt zich op een eventueel kort geding tegen de illegale bewo ners om zo het terrein leeg te krijgen. Amstelveen en de provincie spraken gisteren met elkaar. Sinds deze week leeft er een conflict over het terreintje aan de Vierlingsbeeklaan. De pro vincie wil dat de bewoners van de circa tien caravans die op het kampje staan na het vertrek van de familie Petaio weggaan. Dat is volgens Noord-Holland nodig omdat de huurcontracten met den haag gpd Is het jarenlange getob met de stadsklokken in Den Haag, die maar niet op tijd wilden lopen, Jehova-getuige verdacht van incest met dochters: vijfjaar geëist DEN HAAG GPD amsterdam anp De 31 iepen aan de Amsterdamse Hoofdweg die in december een bomentrekproef doorstonden, moeten toch worden vervangen. Volgens wethouder Cornelissen kan de straat anders niet worden opgeknapt. Bewonersactiegroep BomenBelangen kreeg eind vorig jaar toestemming om de meer dan tachtig jaar oude bomen aan een stabiliteitsonderzoek te onderwerpen. Door een gewicht van 200 kilo aan de iepen te hangen werd de stabiliteit bij windkracht 12 getest. Maar nader onderzoek toont aan dat de wortels te weinig ruimte hebben om door te groeien. ,,Ik begrijp niet dat ze me van incest be schuldigen. Voor mezelf en de Schepper weet ik dat ik het niet heb gedaan", sprak een 50-jarige van incest verdachte Jehova-getuige uit Voorburg gisteren voor de Haagse rechtbank. „Dan verschil ik in hoge mate met hem van mening", reageerde officier van justitie mr. A. van Nederpelt. Zij achtte bewezen dat de verdachte, een ex-rijkspolitieman die in 1989 arbeids ongeschikt werd, zijn beide dochters (nu 19 en 21 jaar) jarenlang seksueel heeft misbruikt. Van Nederpelt eiste vijf jaar gevangenisstraf. De zaak kwam aan het rollen toen de jongste dochter, die tijdens de rechts zaak onwel werd en door een parket wachter de zaal werd uitgedragen, an derhalf jaar geleden aangifte deed. Ze zou van haar derde tot haar vijftiende le vensjaar vrijwel wekelijks zijn misbruikt. Voordat de verdachte haar onzedelijk betastte of gemeenschap met haar had, werd het meisje wel eens vastgebonden en geblinddoekt en opgesloten in een keldertje. Soms kreeg ze van hem sterke drank. Ze wist dan precies wat er ging gebeuren. Verdachte stopte met de seksuele gemeenschap toen het meisje in de puberteit kwam. Na de aangifte werd ook de oudere dochter gehoord. Ze legde, onafhanke lijk van haar jongere zus, soortgelijke verklaringen af. De oudere zus vluchtte op haar zeventiende jaar het huis uit, nadat haar inmiddels gesteriliseerde va der ook toen nog gemeenschap met haar had gehad. Ze zou ook in de auto door hem zijn misbruikt als ze samen langs de deuren gingen om zieltjes te winnen. Moeder en de broertjes van de slacht offers hadden er nooit iets van gemerkt. Maar volgens officier Van Nederpelt hoefde dat ook niet. Het gebeurde altijd als de ziekelijke moeder elders verbleef. Bovendien waren twee broertjes nog erg jong. De officier: „Als je met gelijke munt zou terugbetalen, zou hij levens lang moeten krijgen. Maar dat kan niet in Nederland". Advocaat mr. J. Heemskerk vond dat de verklaringen van de slachtoffers te veel twijfel opriepen en pleitte voor vrij spraak. De rechtbank doet op 10 april uit spraak. nu eindelijk voorbij? „Dat zit wel goed", bi Leo Hazerioot, directeur Mediamax. Dit Amsterd bedrijf verzorgt sinds 191 negentig Haagse stadsklo Dat is niet altijd even prob] loos gegaan, erkent Haze Bij een rondrit door de sta op dat de 'juiste' tijd o stadsklokken vaak sterk va de. Maar nu zullen de klo voorzien van een atoo stuurd uurwerk met kwart vanger, geen nukken verti verwacht de directeur. Auto „Storingen voorbehou voegt hij er fijntjes aan toe signaal van de satelliet k; een 'enkel geval' niet doorkomen. Daarom rijt maandag een speciale aut Mediamax door Den Haag boord bevinden zich twee nisch goed onderlegde Au dammers die elke stadsklo! argusogen zullen controler Politierechter geeft Leidse graffitispuiter 750 gulden boete Stomdronken graffiti op de muur van café De Bonte Koe spuiten. En datzelfde doen op. de inuur van de gymzaal van ZMOG-school De Horst in Lei den) Dat kwam een 20-jarige Leidenaar gisteren op een boete van 750 gulden te staan. Boven dien'moet hij de schoonmaak kosten, 161 gulden, aan de schbol betalen. De man moest Voorkomen bij de politierechter aan het Rapenburg. De officier van justitie maakte er geen ge heim van een hekel te hebben aan graffitispuiters 'die ander mans eigendommen besmeu ren en het aanzicht van de hele stad verloederen'. .Alleen graffi tispuiters genieten van wat ze gedaan hebben." De dader ver klaarde er zelf 'ook niet trots op te zijn' en zich voortaan te be perken tot het maken van teke ningen in een schetsboek. amsterdam anp Het Amsterdamse grachten pand Het Huis met de Gouden Ketting op de Keizersgracht, dat vorige maand instortte, had een gebrekkige fundering. Dat blijkt uit een onderzoek van Bouw en Woningtoezicht van de dienst Binnenstad. Door de jaren heen had de keldervloer van het Rijksmonu ment het funderingsgebrek op gevangen. Het slopen van de keldervloer en de graafwerk zaamheden voor de aanleg van een nieuwe vloer bleken funest. Tijdens renovatiewerkzaam- hedèn stortte het voorhuis van het monument volledig in. Ne gen in het pand werkende bouwvakkers kwamen met de 1 schrik vrij. Wegens instortings gevaar is het naastgelegen pand op nutomer 270 gesloopt. De eigenaar van beide pan den, aannemer J. Putter die vadk iri de stad renoveert, zei £o'n instorting nog nooit te 'hébben meegemaakt. Tot nu toe bedraagt de schade zo'n twéé miljoen gulden. Bij - de sloop zijn zoveel mogelijk mate rialen bewaard voor een recon structie. Het is nog niet duide lijk of beide monumenten wor den herbouwd. Het is wel zijn intentie, maar de aannemer weèt nog niet of het technisch en financieel mogelijk is. Amsterdam De Amsterdamse politie heeft er een nieuw bureau bij. Burgemeester S. Patijn opent vandaag het nieuwe onderkomen van Politie- wijkteam Nieuwmarkt. Het bureau is gevestigd aan de Keizerstraat. Hiermee komt een eind aan een periode van 13 jaar tijdelijke huisvesting. Al die tijd was het team gevestigd in een noodgebouw, dat op palen stond in het water van de Kloveniersburgwal. foto anp den haag/rijnsburg job de kruiff In het hoger beroep van een Rijnsburger en een Amsterdam mer, die al enkele jaren vastzit ten voor hun aandeel in een drugsbende, verscheen gisteren een tot dusverre door justitie verzwegen informant voor het Haagse gerechtshof. De verde diging van het duo hoopt aan te tonen dat de man als infiltrant heeft gefunctioneerd zonder dat daarvoor de juiste procedures zijn gevolgd. De Haagse rechtbank veroor deelde de 50-jarige Rijnsburger vorig jaar tot vijf jaar cel, de vijf jaar jongere Amsterdammer kreeg het dubbele. Hun bende fabriceerde en exporteerde XTC en amfetaminen. Daarbij be perkte de Rijnsburger zich tot koeriersdiensten en medeplich tigheid aan de ontvoering van een plaatsgenoot. Tijdens dat eerste proces moest het openbaar ministerie al door het stof en gaf het uit eindelijk toe dat een infiltrant in de laboratoria van de bende werkzaam was geweest. Voor de Rijnsburger maakte dat nog weinig uit, maar de nu bekend geworden tweede infiltrant lijkt, aldus zijn advocaat Beijen, het hele onderzoek in een dubieus daglicht te stellen. De vermeende infiltrant kwam eerder dit jaar vrij plotse ling met zijn verhaal op de proppen. Hij beweert destijds, nu ruim drie jaar geleden, via een schuld aan de Amsterdam mer in de bende te zijn gerold. Toen hij daardoor in de proble men raakte en hulp zocht bij een zwager die bij de politie werkte, raakte hij in gesprek met de criminele inlichtingen dienst (GID). Eerst de CID van Limburg, de regio van zijn zwa ger, en later die van Noord- en Oost-Gelderland, de regio waar hij zelf een amfetaminelab op zette, gebruikten hem vervol gens dankbaar als infiltrant. Tot driemaal toe echter mis lukte een op touw gezette arres tatie. Na het derde 'fiasco' vluchtte de man met enkele an dere bendeleden naar Spanje. Daar werden de Amsterdammer en de Rijnsburger aanhoudin gen, de man liep zelf in Düs- seldorf tegen de lamp. Hij werd vervolgens vrijgela ten en snel aan een nieuwe wo ning geholpen, maar voelt zich sindsdien door de politie veel te weinig beschermd en al hele maal niet beloond voor zijn in spanningen. „De CID heeft mijn leven verkankerd", ver klaarde hij gisteren. Maar om dat hij 'het vluchten zat' is en Onderzoek Leidse universiteit leiden/den haag anp Het aantal kandidaten dat bij de laatste raadsverkiezingen in ge meenten met meer dan 20.000 inwoners met voorkeurstem men een plek in de raad heeft veroverd, is meer dan vervijf voudigd. Dat heeft alles te ma ken met de nieuwe wet die het makkelijker maakt in grote ste den met voorkeurstemmen te worden gekozen. Er zijn geen aanwijzingen dat de kiezer meer geneigd is een voorkeur stem uit te brengen. Dit conclu deren onderzoekers van de Rijksuniversiteit Leiden die in opdracht van het weekblad Bin nenlands Bestuur een onder zoek deden. De wetswijziging betreft al leen gemeenten met meer dan 20.000 inwoners. Voor deze ge meenten gold dit jaar voor het eerst dat aanzienlijk minder voorkeurstemmen nodig waren om gekozen te worden (een kwart van de kiesdeler). In ge meenten met minder dan 20.000 inwoners bleef alles bij het oude (minstens de helft van de kiesdeler). De onderzoekers baseren hun conclusies op een steekproef in vijftig grote en vijftig kleine ge meenten. Ze keken alleen naar kandidaten die op een onver kiesbare plaats stonden. Bij de grote gemeenten telden de onderzoekers 68 kandidaten die via voorkeurstemmen een zetel haalden tegen dertien bij de vorige raadsverkiezingen in 1994. Bij de kleine gemeenten was nauwelijks sprake van een stijging, van elf naar dertien. Landelijk vertaald, zou deze cijfers ongeveer neerkomen op in totaal 363 kandidaten die met voorkeurstemmen in de raad terecht kwamen. De on derzoekers keken alleen naar kandidaten die op een onver kiesbare plaats stonden. Het verschijnsel voorkeur stemmen doet zich vooral voor in de zuidelijke provincies. In de noordelijke provincies zijn er relatief weinig kandidaten die met voorkeurstemmen worden gekozen. Het lijkt er volgens de onderzoekers op dat het uit- ten waren CDA'ers (36 procent), tage van 12 uit de bus, D66 het percentage vrouwen in de brengen van voorkeurstemmen gevolgd door kandidaten van scoorde 5 procent. raad, komt het weinig voor dat meer in de politieke cultuur van lokale partijen (20 procent). In 28 procent van de gevallen vrouwen met voorkeur worden het zuiden is ingeburgerd. Voor zowel PvdA als WD en was de kandidaat een vrouw, gekozen om hun vrouw-zijn, al- De meeste voorkeurskandida- GroenLinks kwam een percen- Aangezien dit niet meer is dan dus de onderzoekers. Aangifte-bilj et inkomstenbelasting zelf invullen? Laat ons uw aangifte snel en correct verzorgen. Wellicht kan u dat een interessante belastingbesparing opleveren. Voor de kosten hoeft u het niet te laten. Het kantoor voor uw administraties en belastingen.. BOÜLJVARD 108 2225 HB KATWIJK TELEFOON (071) 4071044 TELEFAX (071) 4071449 'niets meei" te verliezen' i was hij zelf met zijn ve naar buiten gekomen. De ters hadden hem zelfs al i televisieprogramma Ne gezien. Volgens het hoofd van deling recherche-onde Noord- en Oost-Gelderlam teren de tweede getuige, 1 de zaken anders. De man i begin af aan verteld dat h verantwoordelijk bleef voo rol en geen afscherming 1 „Hem is geen enkele toeze gedaan. Hij was geen infïl maar een verdachte, scl streep informant. Voor een verdachte we: man echter heel veel t staan. Bijna onder de ogei de politie werd in het li Beekbergen nog 1500 kilo tamine geproduceerd. Hij bovendien een video- er polaroidcamera mee om h voor de CID vast te leggen. Een op eigen verzoek vt legde verklaring over zijn tratie-activiteiten, werd alsnog uit het dossier gel Of dat met medeweten va openbaar ministerie gebe moeten de verhoren van een waslijst aan getuigen u zen. In ieder geval komt o{ zoek van de verdediginj verklaring weer boven tafel De rechtbank in Rotte heeft een 19-jarige man ve deeld tot vier jaar celstraf e wegens hei medeplegen v; roofmoord op een 65-; Rotterdammer. Tegen hen zes jaar cel en tbs met dv verpleging geëist. Samen met een toen 16- jongen bracht hij op 20 me het vorig jaar het slachtof zijn woning aan de Rugby: op gruwelijke wijze om h ven. De jongen was de hoo der. Hij stak de man een ti keer in zijn borst. Hij werd voor reeds veroordeeld to gevangenistraf van zeven en tbs met dwangverplegin De 19-jartige heeft zei1 gestoken maar speelde we belangrijke rol bij het mi: aldus het OM. Hij heeft si met de jongen de moord v< voren beraamd en het mes verd. Ook leidde hij het sl offer af zodat zijn kompaai toeslaan.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 16