Oegstgeest: college met LO a a an Zoeterwoude koos voor 'groene lente' Leiden Regio toeterwoudse Tennis lub op eigen benen Graffitispuiters slaan toe Veel belangstelling voor woningen Starrenburg II AUTO BOOT Oegstgeests vredesverdrag )ok een technicus moet Vier partijen vormen nieuw college in Wassenaar ICHRIJVENDE LEZERS Politiek normbesef ondergeschikt gemaakt aan persoonlijke motieven TERDAG 28 MAART 1998 tegionaal filmfestival in Voorschoten oorschoten De filmgroep Rhijnland, regio Leiden-Voorscho- >n, houdt op 5 april het regionaal Filmfestival Zuid-Holland in et Cultureel Centrum in Voorschoten. De filmgroep, in Voor noten bekend van de flimvoorstellingen over Oud Voorscho en, heeft twaalf videoclubs uit de regio uitgenodigd. De filmers onder meer Den Haag en Leiden doen met 21 films mee aan et festival. De videofilms zijn door een jury uitgenodigd. De legang op 5 april is gratis. Het festival is van 14.00 uur tot 19.30 heque voor Ronald McDonaldhuis armonpBasisschool de Waaier in Warmond heeft gistermid- ig een cheque ter waarde van 4.500 gulden overhandigd aan et Leidse Ronald McDonaldhuis. Het bedrag bestond uit de op- rengst van een door de school georganiseerde kerstmarkt en - j>n toneelstuk. De inzamelingsactie maakte deel uit van een lemaproject over 'ziek zijn en beter worden'. Het Ronald Mc- onaldhuis, aan de Boerhavelaan in Leiden, is bedoeld voor op- mg van ouders wier kinderen voor langere tijd in het Acade- lisch Ziekenhuis zijn opgenomen. vereenkomst na 'constructief overleg terwoude pimitri walbeek Zoeterwoudse Tennis Club rC) neemt toch de vier ten- banen van het sportpark asbroek over. De afgelopen ken is overlegd tussen wet- uder R. Hogenelst en het be- lur van de club. De partijen nden het eerder maar niet as worden over de overname- iten van het tenniscomplex Zoeterwoude. Maar nu is de gel door de kerk: op 1 juni at ZTC volledig op eigen be- n. Het clubhuis en de groen- arzieningen waren al in bezit de tennisclub. (11e partijen hadden al maan- n een zelfstandig draaiend C voor ogen. Hogenelst wilde C echter geen 'bruidsschat' legeven en vond dat de club 'symbolisch bedrag van een moest betalen. ZTC betaalt armee voor de goede staat arin de gemeente het com- 'x aan de Nieuwe Weg ach- laat. Na veel gesteggel, is nu ;esproken dat ZTC 50.000 den overnamekosten betaalt, lar wel renteloos en verspreid er vijf jaar. Daarnaast betalen gemeente en ZTC allebei de van de notariskosten leer dan 20.000 gulden). We zijn tevreden met dit re- Itaat. Hogenelst is gelukkig or de bocht gegaan. Wij kun- n ons nu de eerste echte zelf- indige club van Zoeterwoude emen", reageert B. Huisman ZTC. „We hebben het zo uitonderhandeld dat we net zo veel geld afbetalen als voorheen de huur bedroeg. De contributie voor onze 450 leden gaat dus niet omhoog. En we kunnen nu voortaan zelf onze broek op houden. De gemeente is van ons af." Huisman verwijst daarmee naar een ruzie tussen Hogenelst en ZTC. De gemeente weigerde een paar jaar geleden om een duurdere deklaag aan te leggen op de banen. De gemeente wil de 'een verflaagje' aanbrengen, terwijl ZTC de Zoeterwoudse specialist T. de Rooy vroeg om een speciale 'coating'. „De ge meente stemde in met de duur dere laag, maar gaf ons wel een huurverhoging om het te beta len. De geschillen daarover zijn nu opgelost. Omdat we allemaal een zelfstandig ZTC willen, heb ben we constructief kunnen on derhandelen met Hogenelst", aldus Huisman. ZTC neemt het onderhoud van de vier banen nu zelf op zich. De banen rusten op heipa len die 450.000 gulden hebben gekost. De laag die op de palen figt, moet goed worden onder houden omdat beschadiging er van ZTC in de financiële proble men kan brengen. Volgens Huisman kunnen de tennissers de onderhoudswerken goedko per uitvoeren dan de gemeente. De grond waarop de banen lig gen, blijft eigendom van de ge meente. De kantine was al ei gendom van ZTC. voorschoten Een paar maanden geleden wemelde het nog van de scholieren in de de pendance van het Vlietland College. Na hun vertrek naar het hoofdgebouw in Leiden za gen graffitispuiters hun kans schoon en be kladden de muren aan alle kanten. Het ge bouw kwam onlangs in handen van de ge meente Voorschoten, die het wil gebruiken voor kinderopvang en het onderbrengen van basisscholen die uit hun jasje zijn gegroeid. Een likje verf is zeer waarschijnlijk de eerste investering die nodig is om het pand weer toonbaar te maken. FOTO HENK BOUWMAN chef* erna straatsma, 071-5356437.plv -chef judy nihof, 071 -5356416 zen van de koopwoningen zijn nog niet bekend omdat de teke ningen ervan nog niet eens zijn gemaakt. Naar verwachting kos te de goedkoopste woning drie ton. Naast de 320 koopwoningen bestaat Starrenburg ook uit on geveer 146 sociale huurwonin gen (dertig procent van alle wo ningen in de wijk). De gemeen te heeft ook als doel aangegeven om ook sociale koopwoningen te bouwen, maar daar zal net niet van komen, vermoedt de woordvoerster van de gemeen te. Voortijdig inschrijven voor de ongeveer 146 huurwoningen in Starrenburg II is niet moge lijk. Als de panden zijn ge bouwd kan men aan de hand van woonbonnen wekelijks pro beren ervoor in aanmerking te komen. D66 vormt oppositie van 'een tegen achttien voorschoten pimitri walbeek Vtfor de 320 koopwoningen in de nieuwbouwwijk Starrenburg II hebben zich 2550 belangstel lenden gemeld. Omgerekend zijn dat bijna acht potentiële kopers per huis. De firma Hop man Projektrealisatie in Zoeter- meer. waar belangstellenden zich kunnen aanmelden, stuurt het uitgebreide adressenbe stand binnenkort naar een nog onbekende makelaar. Die bena dert de belangstellenden voor de koopwoningen. De selectiecriteria die de ma kelaar gebruikt, zijn nog niet vastgelegd. Wel is al zeker dat Voorschotenaren niet bij voor baat voorrang krijgen. Alle wo ningzoekenden in de Leidse re gio komen in aanmerking voor de huizen die vanaf het tweede kwartaal van volgend jaar wor den gebouwd. Een woordvoer ster van de gemeente sluit niet uit dat de belangstellenden die zich als eersten hebben aange meld, ook als eersten aan de beurt zijn. De gemeente Voorschoten, die samen met Hopman en de plaatselijke aannemer Niers man de wijk exploiteert, ver wacht dat de belangstelling af neemt als blijkt dat de wonin gen toch te duur zijn. Bij andere nieuwbouwprojecten in de re gio, zoals Leyhof in Leiderdorp, bleek dat veel belangstellenden snel afhaken als de goedkoopste woningen zijn verdeeld. De prij- Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071 - 58 98 900 WD, CDA en Progressief Oegstgeest gaan samen met Leefbaar Oegstgeest het nieuwe college vormen. Daar zijn de vier partijen het gistermiddag over eens gewor den. Alleen de eenmansfractie van D66'er A. Koningsveld kiest voor de oppositie. Waarmee Oegstgeest een 'oppositie van één tegen achttien' krijgt, zoals Konings veld het gisteren verwoordde. oegstgeest maarten keulemans De vier partijen werden het gis teren in amper een uur tijd eens over de laatste geschilpunten: de wijk Poelgeest en de herin richting van de Lange Voort. Het CDA maakte een knieval door toe te zeggen dat de school die in Poelgeest moet komen een openbare, 'kleurloze' school wordt. PrO deed water bij de wijn door de weg open te houden naar 200 extra parkeerplaatsen in de autoluwe wijk Poelgeest. En alle partijen beloofden de discussie over de verplaatsing van Montessorischool aan de Lange Voort op te schorten tot er onderzoek is gedaan naar een eventuele ondergrondse parkeergarage bij het winkel centrum. Vooral dat laatste schoot D66 in het verkeerde keelgat. „Er worden in het collegeprogram ma op nogal wat plaatsen pleis ters geplakt om de boel bij el kaar te houden", verklaarde een zichtbaar geëmotioneerde Ko ningsveld. „De vragen die nu niet beantwoord zijn, komen de komende jaren allemaal weer op. Daarom kan en wil D66 niet aan dit programma meedoen." In tegenstelling tot de ande ren is Koningsveld voorstander van een 'compact college, ge vormd door een klein team van fulltime bestuurders dat goed samenwerkt.' De andere partij en lieten al eerder weten meer te voelen voor een college dat bestaat uit vier deeltijd-wethou ders. Ondanks de onheilsbood schap van Koningsveld, liet W- D'er R. Haafkens weten dat er wat hem betreft 'een klein mijl paaltje' is bereikt. Het vorige college met LO viel al na tien maanden uit elkaar. Waarna de tegenstellingen tussen LO en de 'traditionele' politieke partijen alleen maar groter werden. Dinsdag hopen de vier partij en het eens te worden over de verdeling van de wethouders portefeuilles. De grote verzoening van poli tiek Oegstgeest is een feit. Gis termiddag besloten Leefbaar Oegstgeest, CDA, Progressief Oegstgeest en WD de han den ineen te slaan. En het dorp nu eens samen te bestu- Sen 'ww.polytechniek, randstad.nl n oopbanen voor technici partner voor bedrijven vacatures ons dienstenpakket ->r randstad polytechniek wassenaar herman joustra' Het nieuwe college van Wassenaar is be kend. CDA, WD, PvdA en D66 sloten gister avond de onderhandelingen af. Er komen vier wethouders: twee van de WD (E.van Dijk-Staa'ts en A.Vriesendorp-Dutilh), één van het CDA (H.Klooster) en één van de PvdA (J.Hupkes). De PvdA-wethouder treedt ook op namens D66 waarmee de partij voor de verkiezingen een lijstverbin- ding is aangegaan. Het nieuwe college kan rekenen op steun van 20 van de 21 raadsze- tels. De resterende zetel is van GroenLinks. Die partij trok zich in een eerder stadium uit de onderhandelingen terug. Van Dijk-Staats neemt namens de WD onder meer de volgende portefeuilles voor haar rekening: financiën, economische za ken, grondbeleid en onderwijs. Haar partij genote Vriesendorp-Dutilh heeft de porte feuilles ruimtelijke ordening, openbare wer ken, bouw- en woningtoezicht, natuurbe heer, recreatie en sport. Klooster heeft na mens CDA als belangrijkste portefeuilles verkeer en vervoer, volkshuisvesting en milieu in zijn beheer. Hupkes ontfermt zich namens PvdA en D66 onder andere over welzijn, jeugd- en jongerenbeleid, sociale zeiken, emancipatie en volksgezondheid. De verzoening is een directe re actie op het verziekte politieke klimaat van de afgelopen jaren. Nadat LO uit het college was ge zet, kwam de dorpspartij met zeven raadsleden lijnrecht te genover de collegepartijen WD, CDA, D66 en PrO te staan. Die moesten op hun beurt de gele deren sluiten, om te voorkomen dat er een raadsmeerderheid zou ontstaan die het college in de problemen zou brengen. In praktijk kwam het erop neer, dat er in Oegstgeest een twee partijenstelsel ontstond. De raad werd verdeeld in de ja knikkers (de collegepartijen) en de nee-schudders (LO). Het bleek voor alle partijen een enorm frustrerende situatie. Die steeds vaker uitmondde in straatvechterige ruzies tussen individuele politici. Met het brede collegeprogram ma dat de afgelopen weken werd geschreven, geeft de poli tiek dan ook een duidelijke boodschap af: de tijd van het gekibbel is voorbij, de tijd van samenwerking is aangebroken. De raadsleden beseffen dat LO- aanvoerster Joke Bouwk- negt gelijk had. toen ze in het heetst van de verkiezings strijd opmerkte dat Oegstgeest helemaal niet zit te wachten op een ruziënd bestuur. Of de toekomst ook zo vredig zal zijn, valt echter te betwijfe len. Het collegeprogramma waar de partijen hun handteke ning onder hebben gezet, is meer een vredesverdrag dan een politieke opdracht. Belang rijke discussies over de toe komst van de Lange Voort, de nieuwbouwwijken Poelgeest en Rijnfront en het verkeer in het dorp zijn in de ijskast gezet. Het collegeprogramma is een op somming van goede bedoelin gen, maar ontbeert politieke keuzes. Die moeten straks wor den gemaakt, door een college waarin vooral de tegenstelling tussen de rechüijnige progres sief Guus van Eisen en de libe rale zakenman Menno Smitsloo groot zullen zijn. Het is de vraag of Oegstgeests vredesverdrag te gen zulk geweld bestand is. maarten keulenmans Het zijn bijna altijd kende mensen die voor het voetlicht treden, P';evraagd of ongevraagd. Tien tegen Een krijgen minder bekende i giogenoten de kans zich profileren voor een wat groter publiek dan gebruikelijk. n het 1)1 0/bam: Jan de Lange eftijd: 74 oonplaats: Leiderdorp inctie: vrijwilliger bij de idheidkamer, voormalig ei- naar van een zaak in elektri- 'ei he apparatuur in de Hoofd- aat jirgerlijke staat: getrouwd, :r kinderen T at is uw favoriete plekje in Lei- jrdorp? jn huis aan de Eikenlaan. Ik hier grandioos tegenover de 41 )rpskerk, die van 1620 is. Wie |eft er nu zo'n uitzicht? lar bent u aan verslaafd? it verzamelen van kranten- lipsels, boeken en foto's over iderdorp. Dat kun je geen ibby meer noemen, dat is een «laving. at zou u doen als u zes miljoen on? s miljoen, dat hoeft van mij it. Ik heb het goed. Je kunt maar één keer je bord egeten? Maar als ik het toch u krijgen, zou ik een paar we- n op vakantie gaan. 'aar bent u bang voor? ben bang voor een langdurig ikbed. En ik ben bang dat 'n ch mijn kinderen wat overkomt. Welke dorpsgenoot zou u een lintje willen geven? Wil van Gessel van de SPAR- winkel in de Hoofdstraat. Die man is dag en nacht enthou siast bezig voor zijn buurt, voor de Doesbrug. En hij schildert geweldig. Wat doet u in het huishouden sinds u met de winkel bent ge stopt? De vaatwasmachine in- en leeg ruimen, het bed opmaken en stofzuigen. Koken en bakken, nee, dat trekt me niet. Wat is in Leiderdorp uw grootste ergernis? De verwaarlozing van het oude dorp. Voor de politiek is dit deel van Leiderdorp een soort blinde darm. Ze halen hier alles maar weg. De markt bijvoorbeeld. Die is verplaatst naar het nieuwe deel van het dorp. Da's hele maal de verkeerde plek. Waarvan heeft u spijt? Nergens van. Ik heb altijd met plezier gewerkt. En met plezier ben ik ermee gestopt. Welke gebeurtenis in de geschie denis van Leiderdorp heeft de meeste indruk op u gemaakt? Het verdwijnen van de Leider- dorpse brug in de Bruggestraat, medio jaren tachtig. Ik had 'm destijds in onderhoud. Het was een onding, dat weet ik wel. Hij was veel te laag voor de scheep vaart en veel te smal voor het verkeer. Maar het ging me aan het hart toen-ie weg moest. Ik ben niet zo 'ruimerig', ik bewaar dingen liever. Wat is uw slechtste eigenschap? Vergeetachtigheid. Daar heb ik de laatste tijd nogal last van. Maar dat kun je niet echt een slechte eigenschap noemen. Iets anders kan ik niet zo snel be denken. Ik ben niet zo'n moei lijk mens. tekst* judy nihof foto mark lamers Met grote verbazing heb ik ken nis genomen van het artikel 'CDA Zoeterwoude heeft zijn ei gen graf gegraven', geschreven door Dimitri Walbeek, zoals verschenen in de krant van vrij dag 20 maart. Ik wil daarbij de volgende kanttekeningen plaat- In de aanloop naar de ge meenteraadsverkiezingen spra ken velen hun bezorgdheid uit met betrekking tot de opkomst- cijfers. Politiek zou de burger niet interesseren. Een nationale campagne werd op touw gezet, de media haakten uitgebreid in, maar de opkomst was desal niettemin niet overweldigend te noemen. Is dat verbazingwek kend? Nee. Want waarom zou den de mensen nog stemmen? Stel die vraag maar eens aan de Zoeterwoudse kiezers, meer specifiek aan dat overgrote deel dat op het CDA heeft gestemd. Het CDA kreeg de steun van maar liefst 46 procent van de bevolking. De WD won noch verloor een zetel, PZ leed een forse nederlaag en leverde een zetel in. Het lijkt mij niet meer dan logisch, dat met zo'n ver kiezingsuitslag het CDA wel in het college van burgemeester en wethouders plaats moet ne men. Maar logica is aan de sa menstelling van het nieuwe col lege niet besteed. Walbeek haalt in zijn artikel zeer scherp uit naar het CDA, meer in het bijonder naar me vrouw Ates, de lijsttrekker. 'Het CDA leidde de kiezer om de tuin', zo stelde hij. Een curieuze opvatting, want is het niet juist het CDA geweest dat kleur be kend heeft en zeer duidelijk naar de kiezer toe heeft laten blijken waar de partij staat in het debat rond de Grote Polder? Wanneer het dan werkelijk zo is, dat PZ en de WD 'net zo goed fel tegen de komst van een woonwijk in het Groene Hart zijn', hadden zij daar maar dui delijk voor uit moeten komen. Dat is geen fout van het CDA, laat staan een kwestie van 'om de tuin leiden'. De Zoeterwoudse bevolking heeft haar stem laten horen, heeft met grote relatieve meerderheid voor het CDA ge kozen en daarmee is het onver- kroppelijk, dat deze partij nu langs de zijlijn staat toe te kij ken. De kiezer is daarmee de mond gesnoerd, maar wat mij nog het meest tegen de borst stuit, is de voldoening die Wal beek schijnt te voelen rond deze gang van zaken. Een debat dat zo sterk op de persoon in dit geval mevrouw Ates gespeeld wordt, is weinig elegant. Triom fantelijke opmerkingen als 'wie het laatst lacht, lacht het hardst', doen weinig professio neel aan. Men mag niet verge ten dat de burger, de kiezer ge sproken heeft. Deze heeft zich uitgesproken, niet voor een 'paarse lente', maar voor een 'groene' lente en wel voor 'groen' in meerdere opzichten... In de rubriek 'Opinie' van vrij dag 20 maart werd door Dimi tri Walbeek nader ingegaan op de collegevorming zoals die eerder die week in Zoeterwou de zijn beslag kreeg. Hij komt daarbij tot de constatering dat het stEindpunt van de CDA- fractie inzake het eventueel bouwen in de Grote Polder en de stellingname tegen de beide andere partijen in de gemeen teraad, heeft geleid tot een plaats in de oppositie. Nu is het op zich niet ver wonderlijk dat twee partijen met gelijkgestemde opvattin gen besluiten tot verdere sa menwerking en dat een derde partij daardoor in de oppositie belandt. Toch vind ik dat Walbeek zich wat gemakkelijk en - he laas - weinig objectief over de hele gang van zaken heeft uit gelaten. Zo blijft de constate ring uit dat er nu een college komt dat er eigenlijk, op grond van de verkiezingsuitslag, niet had mogen zitten. Het was wat anders geweest als de drie par tijen onderling tot inzicht wa ren gekomen dat dit de best werkbare combinatie voor Zoeterwoude was. Maar dat stadium werd nooit bereikt: de wrevel jegens het CDA, zowel bij de WD als PZ. bleek voor hen al voldoen de om te besluiten de onder handelingen niet voort te zet ten. Politiek normbesef, per slot van rekening had PZ fors verloren en kon de WD de stemmen al evenmin naar zich toe trekken, lijkt ondergeschikt te zijn gemaakt aan persoonlij ke motieven bij de betrokken partijleiders. Althans de heer Walbeek stelt: „Toen de partij leiders van WD en PZ elkaar vonden in hun afkeer tegen Ates, werden alle andere plooi en in een mum van tijd gladge streken...". Omwille van het vertrouwen van de kiezers en ook gezien de belangen die in de komende tijd voor Zoeter woude op het spel staan, hoop ik niet dat dit gangbare argu menten voor het publiek han delen in onze gemeente wor den. Nu wordt in dit stukje, impli ciet. alleen een oordeel uitge sproken over mevrouw Ates. Graag had ik ook een even fer me uitspraak aangetroffen over de andere hoofdrolspelers.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15