Honderd jaar vrijzinnigheid in het Leidse Kerk Samenleving u,d.Leidsch DagbladAlMjHIEYKIV ZATERDAG 28 MAART 1998 979 de Zwijgerkerlc Netgebouw'Geloof. archieffoto loek zuyderduin W»c»0WN£ri BDse De mondigheid van het 'geknevelde volk' - waar voor de vrijzinnigen vanuit een principieel liberaal standpunt zo vurig hadden gepleit - keert zich aan het eind van de vorige eeuw tegen de moderne stro ming in de Nederlandse Hervormde Kerk. Binnen de kiescolleges die langs democratische weg de plaatselijke predikanten mogen kiezen, blijkt de or thodoxie een allesbepalende stem te hebben. Met een verpletterende meerderheid krijgen confessio nele kandidaten steeds de voorkeur boven hun mo derne tegenhangers. Ook dr. H.G. Hagen - de laatste vrijzinnige predikant die hervormd Leiden nog rest te - wordt na zijn emeritaat niet meer door een ge lijkgezinde opgevolgd. Hagen zelf neemt het initiatief voor de oprichting van een commissie van 'hooggeleerde mannen' - de Leidse universiteit is nog wél een bolwerk van vrij zinnigheid - die zich moet buigen over de toekomst van de liberale stroming binnen de kerk. Kort daar op komt professor W.C. van Manen in de brochure met de veelzeggende titel 'Wat nu?' tot de conclusie dat de vrijzinnigen een eigen kring moeten vormen, een commissie van mannen en vrouwen moeten sa menstellen die zich gaat bezighouden met huisbe zoek, een regeling moeten treffen voor het gods dienstonderwijs en, als vierde en laatste punt, eigen godsdienstoefeningen moeten houden. De huidige predikant van de vereniging, mevrouw M. Driessen, herkent zich honderd jaar na dato nog steeds in die uitgangspunten. ,,Dat heel nadrukkelijk werd gesproken over huisbezoek door mannen en vrouwen, dat was voor die tijd heel revolutionair. En heel tekenend voor de vrijzinnigen. Ook ik ben voor namelijk aangesteld om huisbezoeken af te leggen, preken doe ik maar een aantal keren per jaar. Grap pig vind ik ook die regeling voor het godsdienston derwijs, waarop wordt aangedrongen. Dat is een continue stroom door de vrijzinnige groepen heen. Eén van de eersten die zich hier in Leiden met het godsdienstonderwijs bezighield was Emilie Knap pert, in het gebouw 'Geloof, Hoop en Liefde' aan de Oranjegracht. En zelfben ik, voordat ik predikant werd, ook jarenlang godsdienstlerar es geweest. Ik sta nog in dezelfde traditie." Gespannen relatie De oprichtingsakte van de Vereniging van Vrijzinni ge Hervormden wordt op 28 maart 1898 nog onder tekend door 'Wij Emma, Koningin-Weduwe, Regen tes van het Koninkr ijk'. Heel bewust kiezen de initi atiefnemers ervoor om binnen het grote geheel van de Hervormde Kerk te blijven, maar binnen die Kerk wel een eigen plek te creëren. Toch zijn er vanaf het begin spanningen. De predikant van de vereniging krijgt bijvoorbeeld geen toestemming om de heilige doop te bedienen en ook het doen van belijdenis is uit den boze. De vrijzinnige geloofsgemeenschap van Oudshoorn in Alphen aan den Rijn biedt uit komst. Zo kan het gebeuren dat bij het aannemen en bevestigen van nieuwe lidmaten de vrijzinnigen op zondagmorgen per boot of bus naar Alphen trek ken. Ook de geloofsgenoten in Rijswijk verlenen ge regeld hand- en spandiensten. In Leiden houdt de vereniging om de veertien dagen godsdienstoefeningen in de zaal van het Nut. Nadat in 1899 de eerste predikant is benoemd, dr. A.C- Leendertz, worden de diensten wekelijks gehouden en wijkt men uit naar de grote bovenzaal van het Volkshuis. Tot 1967 vinden de vrijzinnigen hier on derdak. De aansluiting met Oegstgeest heeft in de jaren der tig plaats. Als in 1935 het plan opkomt om in Oegst geest een eigen Vereniging van Vrijzinnige Her vormden op te richten, volgt overleg met Leiden. De aankoop van de Rehobothkapel, waar tot dan toe proefdiensten zijn gehouden, brengt beide vrijzinni ge groepen tot elkaar. Met de Willem de Zwijgerkerk - zoals het onderkomen wordt gedoopt - beschikt de vereniging voor het eerst over een eigen gebouw. Tot 1966 worden hier diensten gehouden. In het jaar daarop verhuist de geloofsgemeenschap naar het Gemeentecentrum aan de Lijlweg in Oegstgeest, waar tot op de dag van vandaag de samenkomsten zijn. Zoektocht Het ledental van de Vereniging van Vrijzinnige Her vormden is door de jaren heen wisselend. In de be ginperiode zijn het er rond de 600 en het maximum ligt ergens rond de 900. Diepe dalen zijn er ook. Midden jaren tachtig is het bestand afgekalfd tot 180 a 190 (voor het overgrote deel oudere) leden en ziet Bij de oprichting, op 28 maart 1898, vraagt dominee H.G. Hagen zich af of de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden wel een lang leven is beschoren. „Ik geloof het niet en hoop het niet", verzucht hij bij die gelegenheid. Inmiddels is de vereniging Leiden/Oegstgeest honderd jaar verder. „En het waren geen verloren jaren", luidt de conclusie in het jubileumboek 'Honderd jaar vrijzinnigheid in het Leidse' dat bij het eeuwfeest verschijnt. gBnBEHEE Het Nut van't Algemeen aan de Steenschuur in Leiden één van de belangrijke taken van de vereniging. „Het organiseren van lezingen is om die reden bij ons een hoofdonderdeel van het activiteitenpro gramma. Er is verder een grote openheid in discus sies." Bij de zoektocht naar 'waar het nu allemaal om gaat' wordt over de scheidslijnen tussen de ver schillende religies gekeken. „Vroeger kwam het on derscheid goed in het godsdienstonderwijs tot uit drukking. Protestanten gingen ervan uit: hoe breng ik de Bijbel bij de mensen?, en bij de katholieken was het: hoe breng ik de mensen bij de Bijbel?" Integratie Het heeft vele tientallen jaren geduurd, maar de re latie met de 'moederkerk' werd geleidelijk aan beter. Op 18 februari 1973 sluit de vereniging een samen werkingsovereenkomst met de Centrale Kerkenraad van de Hervormde Gemeente Leiden en krijgt de or ganisatorische en financiële integratie vorm. De hui dige predikant Driessen is in 1994 beroepen door de hervormde gemeente als 'predikant met een bijzon dere opdracht', namelijk de pastorale zorg onder de leden van de Vereniging van Vrijzinnige Hervorm den. Heeft de vereniging binnen de veelkleurige (straks Samen op Weg-)kerk dan nog wel bestaansrecht? Driessen vindt van wel. „Bijvoorbeeld als het gaat om kerkordelijke discussies. Er zullen niet veel ge wone gelovigen zijn die kennisnemen van de kerkorde van de toekomstige fusiekerk en dat is maar goed ook, want dat stuk is absoluut niet te.le zen. Het is in een to taal archaïsche stijl opgebouwd. Abso luut niet op de toe komst gericht. Mensen uit onze kring zijn daar ver bijsterd over. Dit is voor ons geen do cument waarmee je de 21-ste eeuw ingaat." Veel zaken waar voor de vereniging in de afgelopen decennia heeft gestreden zijn binnen het instituut Kerk inmiddels wel gemeengoed. „Maar er zijn nog steeds aspecten waarbij ik denk: het is belangrijk dat wij er zijn en als een soort vangnet kunnen dienen voor laag-kerkelijken en rand-kerkelijken." Het belang van die verscheidenheid binnen de kerk kan volgens Driessen niet sterk genoeg worden be nadrukt. „Het moet geen eenheidsworst worden. Dat is fataal voor de geloofsbeleving van mensen. Daarom is het goed dat er binnen de kerk een Gere formeerde Bond-kant is, maar dat er ook een vrijzin nige kant is waardoor mensen zich aangesproken voelen. We hebben het allemaal over God, Christus, de Heilige Geest, de Bijbel - maar de één moetje zo benaderen voordat hij het begrijpt, en de ander zo. Vanuit een gemeenschappelijke basis, maar wel vanuit die verscheidenheid moet je mensen in hun geloofsbeleving stimuleren. Het boekje 'Honderd jaar vrijzinnigheid in h Leidse' wordt gratis toegezonden bij het ovei ken van een gift van minimaal vijftig gulden het jubileumfonds, op rekening 121779 tem van de eerste penningmeester WH Leiden/C geest. Vanmiddag wordt in het vaste onderki van de vereniging, het Gemeentecentrum aa Lijtweg in Oegstgeest, van 14.00 tot 16.00 uti forumdiscussie gehouden over 'De plaats va vrijzinnigheid in de kerken, nu en in de toek Het forum staat onder leiding van dr. T.H. Zi de voorgangster van de huidige predikant M Driessen van de WH. Daarna is er een recep Dominee M. Driessen: „Ik sta nog in dezelfde traditie. het er even naar uit dat de vereniging ter ziele gaat. Dominee Driessen: „Maar wat iedereen verwachtte, gebeurde niet. Er kwam weer wat aanwas van vijftig plussers en momenteel is het ledental stabiel." De vereniging heeft een regiofunctie. Behalve uit Lei den en Oegstgeest komen er vrijzinnigen uit onder meer Rijnsburg, Oegstgeest, Katwijk en Voorscho ten. Veel leden hebben al een zoektocht bij andere ge loofsgemeenschappen achter de rug op het moment dat ze zich aansluiten bij de vereniging. Hebben zij bij de vrijzinnigen dan wél antwoord gekregen op hun vragen? „Nee, ook de vrijzinnige hervormden kunnen die antwoorden niet geven", erkent voorzit ter G. Eegdeman in het voorwoord van het jubi leumboek. Maar wellicht is die verbondenheid met de groepering er nu juist wel omdat 'men erkent geen antivoord te hebben'. Eegdeman: „Geen predikant, die mij met enige stel ligheid verzekert, dat het zo en zo moet zijn. Geen groep mensen, die mij probeert te overtuigen van het gelijk van de Vrijzinnige Hervormden. Geen ver wijzingen naar de Bijbel, waaruit de enige waarheid te destilleren zou zijn. Ik vind binnen de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden alleen maar mensen, die met mij willen zoeken naar antwoorden op onze vragen, terwijl eigenlijk al van tevoren vaststaat, dat die antwoorden niet te vinden zijn. Wij hebben slechts voorbeelden. Voorbeelden, die het waard zijn nageleefd te worden." Het tot denken aanzetten ziet dominee Driessen als ANNO 1898 Maandag 28 Maart LEIDEN Volgens bekendmaking is ,,Rooie Anne" te Amsterdam, in den schouwburg „Frascati", vijftig avonden achtereen met groot succes gespeeld. Daar willen wij niets aan af doen.... maar het was te Amsterdam, en Amsterdam is Leiden niet. Dat was reeds merkbaar aan de opkomst gisteravond in den schouwburg alhier. Naar de gewoonlijk een beetje pikante voorstellingen van het gezelschap Prot gaat men in de hoofdstad als men daar ,,uit" is of ,,uit" wil gaan, dus in een zekere stem ming verkeert. Leiden geeft daartoe in gewone omstan digheden geen aanleiding. Die muziek het moet intusschen erkend zijn is wer kelijk heel vroolijk, doch de zinlooze inhoud der klucht zelve hangt vrij wel aan elkaar als droog zand, maar is als „vergoeding" nogal gekruid met „grappen" en „mop pen", die meermalen beneden het kantje gaan voor hen die voor een kleintje vervaard zijn. Het ontbrak dan ook hier niet aan succes, al is dit tot op zekere hoogte. LEIDEN Hedenmorgen schrikte een voor een vuilniswagen gespannen paard op de Hóogewoerd zoodanig van het luiden der bel van een tramwagen, dat het dier op zij de sprong en viel, waardoor de vuilniswagen met de tram in aanraking kwam. Een en an der liep gelukkig af; alleen werd de tramwa gen een weinig beschadigd. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.Preenen chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr. E.Straatsma, chef red. Regio Leiden bijvooruitbetaling: per maand (acceptgirc per kwartaal (aa per half jaar (aa per jaar (ac ■n machtiging v( het automatisch afschrijven van het geld, ontvangen 1,- korting per be VERZENDING PER POS' per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSE Voor mensen die moeilijk lezen, s hebben of blind zijn (of een anderi hebben), is een samenvatting van hi is uit het Leidsch Dagblad op g r. Voor mformabe 0486-' ?n Lectuur, ZIEKENHUIZ ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderdI Academisch Ziekenhuis: zaterdag 13 .00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woei 13.00 t/m vrijdag 13.00 u. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Academisch Ziekenhuis: tel. 071-5269111 ANNO 1973 donderdag 29 maart LEIDEN De bezetting van het in een flat aan de Turkooi slaan in het Morskwartier ge vestigde bureau van de ge meentelijke Woningstichting duurde gistermiddag bijna de gehele kantoortijd: van 2 tot 5 uur. Toen waren ruim 20 bewo ners van gemeentehuizen in het Haagwegkwartier in zoverre bevredigd in hun eisen, dat ze rustig naar huis gingen. Directeur Streefland, met wie de bezetters wilden praten, ver scheen niet. Na telefonisch overleg achter gesloten deuren verscheen na ruim een uur wel de politie: hoofdinspecteur Oudman en vier rechercheurs in burger. De politie probeerde de zaak met praten te sussen. Dat baatte niet. Door bemidde lingvan maatschappelijk wer ker Barkema van de Woning stichting, en het PSP-raadslid Gerkema, die de actie bijwoon de, kwam tenslotte na enkele uren een gesprek op gang tus sen de bewoners en de waarne mer van de directeur, Van Wou denberg. Het comité legde zijn grieven op tafel, opgehangen aan re cente toestanden rondom de De bezetters in de gang. Rechts zijn Haagwegkwartier-voorman Jan Pen en Woningstichting-adjunct-direc teur Van Woudenberg in gesprek. Op de achtergrond hoofdinspecteur Oudman en maatschappelijk werker Barkema. foto archief leidsch dagblad gerepareerde of in reparatie zijnde huizen van de families Pen en Habraken. De grieven mondden uit in vijf eisen welke grotendeels zijn opgelost. Zo kwam er een einde aan een emotionele middag, waarin tus sen de bedrijven door over en weer verwijten werden ge maakt. Een middag die één ding nog eens duidelijk maak te: er zal met spoed gesleuteld moeten worden aan de struc tuur van de Woningstichting, die allerminst een democrati sche instelling is. Het bieden van inspraak aan de bewoners van de huizen, die de stichting beheert, is toch wel het minste wat daarvan moet worden ge- eist.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 14