Paauw Fiat Seicento in het spoor van de Cinquecento Weg en wiel ■EJB MHO ederlander ïtwikkelt emapark )or Opel EEN VAN DE VOORDELIGSTE NIEUWE AUTO'S vuniiJm*-7 MultiAuto WE ZIJN NIET ALLEEN MEGA SNEL! MAAR OOK OIGA GOED! Skoda Felicia gaat steeds meer op een Volkswagen lijken 'Straatkanon' beperkt leverbaar Fietsen van 575 tot tien keer zoveel Of Autobedrijf Hamers bv dealer voor groot Leiden en Duinstreek Dobbeweg 2 2254 AG Voorschoten Tel. 071-5600233 Zijlsingel 36 Leiden. Tel. 071-522 36 35 Automobielbedrijf ofweg 2 9 Beurten v.a. 125.- Apk 50.- (bij grote beurt gi Gratis haal en breng service 071 -576 22 20 2253 AJ Voorschoten (j, Verkoop Inkoop |to Kam"eeÖ Reparatie - onderhoud W Autoglasservice Werkplaats 071 - 576 88 90 Volkswagen Groep lsheim dpa Mederlander gaat op errein van de Opel-fa- 2 (en in het Duitse Rüs- ïeim een pretpark rond hema auto ontwikke- i Vanaf 1999 verwacht ■0 11 daar jaarlijks rond een miljoen bezoekers te oeten. niet alle details zijn be- maar het concept van iroject dat de Nederlan- Reuvers er gaat opzet- staat vast. In een nieuw lo a i iuw tussen het Opel- dkantoor en het tech- ontwikkelingscentrum ifanaf 1999 een 40 mil- gulden kostende show de auto worden opge- zo uniek als Reuvers project noemt, is het Volkswagen is bezig bij fabrieken in Wolfsburg zelfde soort 'Park Auto met hotels te bouwen, t ?le plannen voor het 1 tijdscentrum Opel Live meren aan Disneyland krijs, waar Reuvers de open jaren als manager li te. Zo zullen de bezoe- zich met een bedrieg- chte proefrit of com- ranimatie kunnen ver en, genieten in een 'imensionale bioscoop een donkere tunnel lerfbad krijgen zoals )ij een autocarrosserie entreegeld gaat waar- 1 jnlijk 20 tot 25 mark be ien en in het centrum en ongeveer 30 perso- te werken. Uw regio dealer voor Leiden, Alphen a/d Rijn e.o. Suzuki Swift Verkrijgbaar vanaf 18.995,- 'Bron: Consumentengids [ER ZIT MEER IN] december '97 SUZUKlj Hoge Rijndijk 328, Leiden. Tel 071 - 589 96 36 REDACTIE PETER LODEWUKS I TON VAN DER MEER 1 autoschade service! Het is een hele mond vol. maar het betreft dan ook een bijzondere auto: de Subaru Impreza GT Turbo 555 AWD 'Limited Edition'. Het Japanse merk. bekend van de vierwielaandrijving op alle modellen, heeft een speciale uitvoering uitge bracht van de Impreza GT Turbo. De toevoeging 'Limited Edition' houdt in dat de auto slechts in één kleine oplage wordt gebouwd. De speciale Impreza is voorzien van enkele ex tra's: onder meer goudkleurige lichtmetalen wie len (net als de rally-lmpreza's, waar het actiemo del direct van is afgeleid) en met alcantara en su- ède beklede kuipstoelen. De beperkte serie is al leen verkrijgbaar in de kleuren blauw en zwart. De technische specificaties komen overeen met de reeds bekende Impreza GT Turbo: een 2.0 li ter, 16-kleps turbomotor met interkoeler, goed voor 211 pk bij 6.000 toeren zorgt voor de aandrij ving. De topsnelheid bedraagt daarmee 231 kilo meter per uur terwijl de acceleratie vanuit stil stand naar 100 km/u maar 6.4 seconden duurt. Een supersnel geval dus die 555 (de naam van de rallysponsor), waarvoor veel belangstelling zal be staan. verwacht Subaru. Het merk verkocht in 1996 in totaal 533 Impreza's, waarv an 30 procent GT Turbo's. Vorig jaar gingen er 836 Impreza's de deur uit, waarvan 46 procent GT Turbo's. Met het nieuwe actiemodel in de gelederen denkt Subaru dit jaar ruim 900 Impreza's te kunnen verkopen, waaronder 500 stuks van het type GT Turbo. Aan de prijs zal het in ieder geval niet liggen, want die is heel scherp. Een 'gewone' GT Turbo 555 AWD kost 50 mille en de Limited Edition ligt daar maar 1.500 gulden boven. Het actiemodel wordt gele verd met stuurbekrachtiging, centrale vergrende ling, vierwielaandrijving en elektrisch bedienbare zijruiten en buitenspiegels, maar zónder anti- blokkeer-remsysteem (ABS) en airbags. Vanaf half april staat er een ver nieuwde Felicia bij de Skoda- dealers. De meest in het oog springende verandering betreft het vooraanzicht, dat nu duide lijke Octavia-trekjes vertoont. Dat komt vooral door de toe voeging van een rechthoekige Octavia-grille, die geflankeerd wordt door rechthoekige kop lampen en een aan de vorm van de grille aangepaste motorkap. Daarbij zijn de bumpers voort aan uitgevoerd in de carrosse- riekleur, waarvan overigens een aantal frisse varianten aan het programma is toegevoegd. Alles bij elkaar groeide de car rosserie met drie centimeter in de lengte. Door alle optische aanpassingen gaat de Felicia steeds meer op een echte Volks wagen lijken. Zoals bekend is VW tegenwoordig eigenaar van Skoda en hebben de Duitsers ervoor gezorgd dat de kwaliteit in de Tsjechische fabriek enorm omhoog is gegaan. Uiteindelijk moet Skoda auto's gaan leveren die kwalitatief net zo goed en degelijk zijn als Volkswagens. Ook het interieur van de Felicia kreeg een opfrisbeurt en het standaardpakket werd een beetje uitgebreid. Onder meer elektronische rijblokkering, stuurbekrachtiging, hoofdsteu nen voor- en achterin, achter- klepontgrendelingvan binnen uit en een wis/wasinstallatie op voor- en achterruit zitten voort aan op iedere Felicia. Inmiddels heeft ook de Octavia Combi zijn definitieve vorm ge kregen. Deze was al te zien op de autotentoonstelling van Ge- nève en wordt na de zomer le verbaar in ons land. De Combi is een forse auto geworden met veel binnenruimte, een dubbele laadvloer, een volledig verzinkte carrosserie en keuze uit een aantal mooie VW-motoren. De prijzen van de opgefriste Fe licia worden binnenkort be kendgemaakt en die van de Oc tavia Combi volgen later. Hij is klein, hij is leuk en goedkoop. Kortom, een schot in de roos, die Sei cento van Fiat. Natuurlijk wist Fiat wel dat deze for mule werkt want de voor ganger Cinquecento heeft bewezen hoe populair zo'n autootje kan zijn. En lang daarvoor hadden ook de beroemde 500 en 600 dat al aangetoond. Dus kon Fi at met een gerust hart de Seicento (Italiaans voor 600) lanceren. Voorganger? Inderdaad, want zeker is dat de productie van de zes jaar geleden geïntroduceer de Cinquecento (500) geleidelijk aan wordt gestopt. Bij Fiat gaat tegenwoordig alles in een vrij hoog tempo en dat betekent voor de Seicento (3,32 meter lang en 1,51 meter breed) dat hij reeds in mei bij de dealers staat. Het is een van de vier nieuwe auto's die Fiat dit jaar op de markt brengt en een van de vijftien nieuwe verschijnin gen tot het jaar 2002. De 600 lost dus de 500 af, al ging dat vroeger andersom want de oude Fiat 500 werd destijds voorafgegaan door de grotere 600. Beide mini's heb ben het lang uitgehouden en zijn nog steeds niet uit het Itali aanse stadsbeeld weg te den ken. Vooral de 500 is een gewild klassiekertje, ook in ons land. Omdat 600 nu eenmaal meer is dan 500, is de Seicento iets gro ter dan zijn voorganger. Maar het blijft een lekker ldein ding dat een stukje vlotter en vol- wassener is geworden, maar verder de vertrouwde eigen schappen van de 'Cinque' biedt. In de lengte scheelt het negen en in de breedte twee centime ter, de hoogte bleef gelijk. Dat geldt ook voor de wielbasis, die nog steeds 2,20 meter bedraagt. In het interieur gaat het er iets ruimer aan toe dan voorheen, maar achterin is het nog altijd inschikken voor volwassenen. Dat geldt dan vooral voor de beenruimte, de hoofdruimte is redelijk riant. De kofferruimte biedt nog altijd 170 liter laad ruimte, die door het omklappen van de achterbank tot 810 liter kan worden uitgebreid. De Seicento is wat vlotter van styling dan zijn hoekige voor ganger. De koplampen, de mo torkap, de achterkant en ook het interieur worden geken merkt door wat rondere en gladdere vormen. Karakteristiek aan de nieuwe, kleine Fiat is de oplopende achterste zijruit. En aan de achterkant springt de opening onder de achterklep in het oog. Die is bedoeld als handgreep voor de achterklep. De Seicento neemt de motoren van zijn voorganger over. Dat betekent dat er keuze is tussen een 899 cc of een 11 liter 4-ci- linder met respectievelijk 39 of 54 pk. Met de kleinste motor is de Seicento geen sprinter, maar een topsnelheid van 140 km/u is natuurlijk heel behoorlijk. In de stad is het zelfs een vrij vlotte verkeersdeelnemer, omdat de motor gretig toeren draait en ook bij lage toerentallen bij de les is. Standaard is een handgescha- kelde 5-versnellingsbak, het koppelen kan desgewenst auto matisch geschieden in de Sei cento Citymatic. Elektronica zorgt voor het koppelen en ont koppelen als er geschakeld wordt en het systeem werkt ver rassend goed in de kleine Fiat Het is bovendien aantrekkelijk geprijsd, want het kost maar 800 gulden extra. De 11 liter motor, die wordt toegepast in de Seicento Suite en Sporting heeft aanzienlijk meer reserve. Hij brengt de compacte auto vlot op gang, in de Sporting-versie sprint hij zelfs in iets minder dan 14 se conden vanuit stilstand naar 100 km/u. En een top van 150 km/u is dik in orde. De derde mogelijkheid voor de aandrijving is een elektromotor. Het gaat hierbij om een maxi maal 40 pk leverende motor, die de Seicento een topsnelheid van 100 km/u geeft en in twin tig seconden van 0 tot 80 km/u laat accelereren. De Seicento Elettra, zoals Fiat de auto noemt, kan op een acculading zo'n 90 kilometer afleggen. Voor de stroom zorgen 18 speciale loodzuur-accu's, die voor een goede gewichtsverdeling zorg vuldig over de auto zijn ver deeld. Dat is wel nodig, want sa men wegen de accu's zo'n 400 kilo. De elektrische Seicento heeft als enige Fiat achterwiel- aandrijving, want daar is de asynchrone wisselstroommotor geplaatst. Hoe de Seicento Elettra zich in het dagelijks verkeer houdt kon bij de presentatie nog niet wor den vastgesteld, want de auto komt pas in oktober op de markt. De benzineversies waren wel voor proefritten beschik baar. Met beide motoren is de Seicento een goed sturende en zeer wendbare auto, die een heel volwassen indruk maakt. Het veercomfort is zelfs voor treffelijk te noemen, omdat de auto zowel met alleen de be stuurder als met vier personen aan boord oneffenheden goed opvangt. Stuurbekrachtiging is leverbaar op alle versies, maar de auto kan eigenlijk best zon der. De Seicento Sporting is een waardige opvolger van de spot tieve Cinquecento. De auto rijdt vlot, stuurt scherp en heeft een prima weggedrag. De Sporting is standaard al smaakvol aange kleed met een andere bumper, brede banden, mistlampen, kuipstoelen en een met leer be kleed stuurwiel, maar voor de liefhebber is er een fraai Abarth- pakket met achterspoiler, licht metalen wielen en andere be kleding beschikbaar. De andere Seicento-modellcn doen het met minder accessoi res, maar zijn zeker niet kaal te noemen. Centrale vergrendeling en elektrisch bedienbare ramen vóór zijn bijvoorbeeld al stan daard vanaf de SX-versie en elke uitvoering is aan te kleden met airbags voor de bestuurder en de passagier, ABS, stuurbe krachtiging en een elektrisch vouwdak. De Fiat Seicento, die net als de Cinquecento in Polen wordt ge bouwd, is iets duurder, maar het blijft een ronduit voordelig autootje dat bovendien wat luxer is uitgevoerd dan zijn voorganger. De prijslijst begint met de 'S' voor 16.350 gulden en loopt tot de Sporting voor 20.950 gulden. Vanaf oktober is ook de elektrische versie lever baar voor circa 25.000 gulden exclusief BTW. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BLIK IN HET VERLEDEN Wie uit is op een nieuwe fiets kan in Nederland kiezen uit 1.269 modellen race fietsen en mountainbikes. Dat maakte deel een van de jaarlijk se Koopgids van het tijdschrift Fiets onlangs duidelijk. Het de ze week verschenen deel twee stuwt dat aanbod verder om hoog met 444 modellen hybri de-fietsen. De prijzen van dit soort fietsen liggen tussen de 575 en 5.895 gulden. Hybride staat voor bastaard. Het is een ruim begrip om vele soorten fietsen mee aan te dui den. Voorheen was er duidelijk verschil tussen stadsfietsen, toerfietsen en randonneurs. Fa brikanten hebben die fietstypen zodanig met elkaar gekruist, dat het eindproduct voor vele doel einden geschikt is. Zo kunnen toerfietsen ook al zijn uitgerust met de techniek van een moun tainbike. Hybride Fietsen zijn over het algemeen zeer com pleet uitgerust met spatborden, bagagedragers, slot, licht en bidon, hoewel er ook nogal kale exemplaren bij zitten. In welke van de twee gidsen moet nu gesnuffeld worden voor de aanschaf van een nieu we fiets? De redactie van de Koopgids maakt deze keuze niet ingewikkeld. Deel een (racefiet sen en mountainbikes) bevat de snelheidsmonsters. Wie met een fiets topprestaties wil leve ren, op het asfalt of in het ter rein, kan zich beperken tot deze gids. Deel twee is bedoeld voor fietsers die wat rustiger willen rijden, met meer comfort. Zij hebben keus uit modellen die geschikt zijn voor een stadsrit, een stevige toertocht of zelfs een wereldreis. Daarna beginnen de problemen voor de aspirant-koper pas goed, want het aanbod is over weldigend en de onderlinge ver schillen tussen de fietsen zijn groot. De redactie raadt aan te voren vast te stellen waarvoor de fiets gebruikt wordt, hoeveel geld er beschikbaar is en dan de keus te bepalen. Fietsen met zware bepakking over de Pyreneeën stelt andere eisen aan de fiets dan gebruik voor uitsluitend woon-werkver keer. Deel twee van de Koop gids splitst de hybrides daarom op in vier categorieën: kale exemplaren, met derailleurver- snelling. met naafversnellingen 'trekking'-fietsen. Voorbeelden met foto's maken duidelijk wel ke fietsen daar precies mee worden bedoeld. Alle 444 mo dellen zijn terug te vinden in grijze tabellen die alle mogelijke gegevens bevatten. De Koopgids '98 voor hybride fietsen is uitsluitend verkrijg baar in combinatie met num mer 3 van het tijdschrift Fiets, voor 8,75 te koop in fietsen winkels en tijdschriftenhandel. Vanaf 10 april besteedt het Nationaal Automobiel Museum in Raamsdonksveer aandacht aan het be roemde Nederlandse automerk Spijker (later Spy- ker), dat een eeuw geleden begon met auto's bou wen. Een van de wagens die op de tentoonstelling te zien zal zijn, is deze zeer bijzondere Spyker 60pk racewagen. Het museum spreekt zelfs van de histo risch belangrijkste auto ooit in Nederland ge bouwd. De (prachtig gerestaureerde) Spijker uit 1903 is zo bijzonder omdat het de eerste auto was met een 6-ciflnder motor en daarbij tevens de eer ste auto met permanente vierwielaandrijving. Het principe dat Spijker toen gebruikte voor deze vorm van aandrijving wordt nog altijd toegepast in mo derne 4x4's. Geen wonder dus dat de Spijker race wagen tijdens zijn werelddebuut in 1903 dé sensa tie was van de Parijse Autosalon. FOTO NA TIONAAI. AUTOMOBIEL MUSEUM

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9