Zalm vangt bot met eis grens aan EU-betaling Kabinet laat concurrentie op spoor nog even rusten Binnenland Recordtransport Joke overleefde de Japanse cel dankzij de ambassade Loodgieter, heb je even tijd? ir randstad DAG 27 MAART 1998 •cht» Geconcentreerd luister een orgelrestaurateur naar het lid dat uit een honderd jaar oud cilinderorchestrion komt, tpjt zo nodig de toonhoogte bij te stellen. Door het ontbreken ieer het zogeheten prestant, de verzameling tinnen pijpen ,oet(hts' heeft het uit 1880 daterende Heizmann-orchestrion tien 075 jen jaren zwijgend in het museum Van Speelklok Tot Pie- (t ïent gestaan. Met de pijpen van een oud kerkorgel hoopt en n het apparaat, een heel vroege voorouder van de juke-box, ?r aan het spelen te krijgen. foto anp ton borsboom a ko 'kHivee wethouders Leefbaar Hilversum ersum Leefbaar Hilversum krijgt twee wethouders in het uwe college van de omroepstad. Formateur Nagel heeft giste- een akkoord bereikt in de collegeonderhandelingen met IA en WD. PvdA en WD krijgen elk één wethouder. Het aan- )osten is vanwege de financiële problemen van Hilversum ïggebracht van vijf naar vier. Leefbaar Hilversum boekte bij jemeenteraadsverkiezingen van 4 maart een spectaculaire rwinning. De partij onder aanvoering van Nagel steeg van t naar veertien zetels. Vier jaar geleden debuteerde Leefbaar 'ersum verrassenderwijs al als grootste bij de raadsverkiezin- maar wist toen uiteindelijk niet door te dringen tot het col- >6 Capelle wil nieuwe loting LLE aan den ussELD66 in Capelle aan den IJssel wil dat er een iwe loting plaatsvindt over de restzetel die de SGP is toege en. Die loting deed veel stof opwaaien omdat de loten op ichillende manieren waren gevouwen. D66 erkent de uitslag en wil dat er opnieuw geloot zal worden. In Capelle deed bij de gemeenteraadsverkiezingen de unieke situatie voor SGP en D66 precies evenveel stemmen kregen. Daarop werd loten tot een loting, uitgevoerd door een notaris. Die vouwde wee biljetten op twee verschillende manieren op. ïtroposofische kliniek in Woerden rdenBij het Hofpoort Ziekenhuis in Woerden komt nog dit een antroposofische kliniek, bestaande uit een polikliniek, ipnamebedden en therapeutische voorzieningen. De kliniek mt een voortzetting van de voormalige Zeijlmans-Van Em- hhovenkliniek die tot 1993 bestond bij het Berg en Bosch ;enhuis in Bilthoven. Toen dat ziekenhuis in dat jaar failliet was de kliniek genoodzaakt de deuren te sluiten. In eerste tantie biedt de nieuwe voorziening de specialismen kinderge- skunde en interne geneeskunde. Op de langere termijn rdt gestreefd naar uitbreiding van het aanbod van specialis- Ook is op termijn een uitbreiding van het aantal bedden rzien. De vraag naar de antroposofische geneeskunde groeit Jederland gestaag. Inmiddels zijn er circa 80 antroposofisch kende huisartsen actief. Daarnaast bestaan er verpleeghui- verzorgingshuizen en een psychiatrische kliniek op antro- ofische grondslag. ïmer wil opheldering varkenspest WD en D66 willen 'nader overleg' met minister Van tsen van landbouw over het rapport dat de aanpak van de censpest beschrijft. Aanleiding zijn uitspraken van dierenart- dat het rapport tendentieus is en feitelijk onjuist. Ook willen en D66 opheldering over de bewering van de Dierenbe- erming dat Nederland varkens wel degelijk had mogen vacci- en. Volgens D66'er Ter Veer ,,is het rapport wel erg uit de los- lols opgeschreven". WD-Kamerlid Blauw zei na afloop van hoorzitting gisteren dat hij van Van Aartsen wil weten hoe nu precies stond met de mogelijkheid om varkens te vacci- en om verdere verspreiding van de varkensziekte tegen te ■gin. Ook Ter Veer is daarnaar benieuwd. iad Alkmaar corrigeert college MAAR* Een verontwaardigde Alkmaarse gemeenteraad heeft eren burgemeester en wethouders gecorrigeerd, nadat het lege door de commissie gelijke behandeling was beschuldigd igeloofsdiscriminatie. Het gemeentebestuur had de raad in verleden geadviseerd een leegstaande school in de stad niet erkopen aan de stichting Marokkaanse Islamieten, ondanks obi ikoopovereenkomst. Die overeenkomst was tot stand geko- n onder druk van de president van de Alkmaarse rechtbank, stichting voelde zich tijdens de onderhandelingen - die al ••Ods 1994 lopen - meerdere malen gediscrimineerd en diende 1 klacht in bij de commissie gelijke behandeling. Die oordeel- 1 '1( dat Alkmaar een ontoelaatbaar geloofsonderscheid heeft ge- aal akt. Geschrokken van de uitspraak ging de Alkmaarse ge- enteraad gisteren alsnog unaniem akkoord met de verkoop i de school. Burgemeester Bandell benadrukte dat het Alk- 'd0 arse college zich de uitspraak van de commissie aantrekt. be_ liets past niet in deze stad en niet in deze tijd". Santer wil geen ruzie tussen Noord en Zuid over verdeelsleutel Burgemeesters Borsele en Goes willen even wisselen Het Nederlandse kabinet heeft bot gevangen met zijn eis de betalingen aan 'Brussel' aan een maximum te binden. Voorzitter Santer van de Europese Commissie het da gelijks bestuur van de Europese Unie heeft deze week duidelijk gemaakt dat de invoering van een zogeheten netto begrenzer onbespreekbaar is. Behalve Nederland hadden ook Duitsland, Zweden en Oostenrijk om zo'n slot op de EU-afdrachten gevraagd. brussel paul koopman correspondent Het per lidstaat beperken van de afdrachten aan de EU, is al leen mogelijk als de Europese Commissie zelf met een voor stel komt om het zogenoemde eigen-middelenbesluit te wijzi gen. Daarin is vastgelegd hoe de Waterschap stuurloos door boze man Goes Het waterschap Zeeuwse Eilan den stelt de officiële installatie van het nieuwe algemeen be stuur uit. Het schap moet wel, omdat een inwoner van Goes de beëdiging van vijf van de 35 bestuurders tegenhoudt. Op zijn beurt verzet een man uit Krabbendijke zich tegen die eenmansblokkade. Beide Zeeu wen hebben zich tot de Raad van State gewend. Het waterschap heeft nu be sloten dat het oude algemeen bestuur in functie blijft, tot de Raad van State een uitspraak heeft gedaan in beide beroeps zaken. De inwoner van Goes eist herverkiezingen in het dis trict Zuid-Beveland, omdat hij in twee categorieën zijn stem niet heeft kunnen uitbrengen. Zijn stemkaart voor de catego rie ongebouwd (grondeigena ren) stond nog op zijn oude adres en bleek op het stembu reau bij zijn nieuwe adres niet geldig. Verder kreeg hij ten on rechte geen oproep om te stemmen in de categorie ge bouwd (huiseigenaren), omdat Goes achterloopt bij het taxe ren van het onroerend goed. Het waterschap besloot daar op gisteren aanvankelijk de voor vanavond belegde beëdi ging te beperken tot dertig in plaats van alle vijfendertig nieuwe bestuursleden. Vijf kozenen uit Zuid-Beveland zouden dan piet mee kunnen doen aan de verkiezingen voor het dagelijks bestuur en ook weinig kans maken op een ze tel daarin. Dat laatste vindt een inwoner van Krabbendijke ondemocra tisch en een vorm van kiezers bedrog. Op zijn beurt heeft hij daartegen beroep aangetekend bij de Raad van State. Het wa terschap heeft de installatie van het nieuwe algemeen be stuur daarom uitgesteld. Wel kiezen de nieuwe bestuurders vrijdagavond een dagelijks be stuur. Dat kan overigens ook pas aantreden wanneer de Raad van State over de twee beroepen heeft beslist. Een uitspraak van de Raad van State kan wel een jaar op zich laten wachten. Het water schap heeft de raad na het eer ste beroep al gevraagd haast te maken met de afhandeling. Europese Unie geld int bij de vijftien lidstaten. Santer wil ech ter niet aan deze regels tornen, omdat elke wijziging volgens hem meteen leidt tot een ruzie tussen de zuidelijke en noorde lijke EU-landen. ,,De netto be grenzer komt er niet, dat staat als een paal boven water", liet een Nederlandse diplomaat zich gisteren ontvallen. Op zijn vroegst wil de Commissie de discussie openen na de toetre ding van nieuwe lidstaten, rond het jaar 2003/2004. Begin maart overhandigde minister Zalm een schriftelijk verzoek aan de Europese Com missie om de korting op de EU- bijdrage die de Britse premier Thatcher in 1984 wist te bedin gen, ook op Nederland van toe passing te verklaren. Net als destijds Thatcher, die in 1984 de legendarische woorden sprak want my money back ('Ik wil mijn geld terug'), vindt Zalm dat Nederland in verhouding tot het nationaal inkomen te veel aan Brussel afdraagt. Met de aangekondigde hervormin gen van het landbouw- en re gionaal steunbeleid dreigt de si tuatie nog verder te verslechte ren. Nu de invoering van de netto begrenzer niet mogelijk is, ver wachten Nederland en Duits land dat de Europese Commis sie hen op een andere wijze te gemoet komt: bijvoorbeeld via meer subsidie uit de structuur fondsen, of een verdere versoe peling van het landbouwbeleid. Zalm en zijn Duitse collega Waigel hebben afgelopen week einde in het Britse York duide lijk gemaakt het spel desnoods hard te willen spelen. Als de si tuatie niet aanzienlijk verbetert, dreigen Bonn en Den Haag met een veto tegen de meerjarenbe groting van de EU voor de pe riode 2000-2006. De burgemeesters van Goes en Borsele willen in november een maanti lang van stoel verwisse len. Ze zullen eikaars functies voor de volle honderd procent overnemen met alle rechten en plichten. Commissaris van de koningin Van Gelder heeft er geen problemen mee. Alleen het ministerie van binnenland se Zaken moet nog toestem ming verlenen. Vorige week hebben de twee burgemeesters en de commis saris van de koningin de tijdelij ke ruil met elkaar doorgeno men. Het doel is dat de twee buurgemeenten een beter be grip voor elkaar krijgen. Op dit moment vindt al een 'uitruil' plaats van ambtenaren. Dat be valt zo goed dat nu ook de eer ste burgers eens bij elkaar in de keuken willen kijken Om de uitwisseling tussen de burgemeesters mogelijk te ma ken is nog wel een truc nodig. De burgemeesters willen eikaars waarnemer worden, zodat ze juridisch echt burgemeester van eikaars gemeente en voorzitter van de twee gemeenteraden zijn. Om dat te realiseren moet Binnenlandse Zaken toestaan dat ze ieder een maand met betaald verlof gaan en het mi nisterie moet ze ook formeel als waarnemer van elkaar be noemen. Wat de Goese burgemeester Van der Zaag betreft is het meer dan eens even bij elkaar in de keuken kijken. „Stel dat er op een zeker moment be slissingen genomen moeten worden over de kerncentrale te Borssele of over een bepaalde situatie op de Westerschelde, dan moet het niet zo zijn dat mijn collega zegt: schuif eens even op. Dan blijf ik op die stoel zitten, al zal het wat mij betreft in die specifieke situatie wel zo zijn dat hij op de stoel naast me zit. De winst is dat we nu als buurgemeenten in de praktijk te veel met de rug naar elkaar toe staan. We wil len meer begrip voor elkaar. Eens zien hoe allerlei zaken or ganisatorisch bij de ander wer ken." Dordrecht» Met een lengte van 72 meter is deze trans portbuis het langste gevaarte dat tot nu toe ooit in Neder land over de weg is gegaan. Afgelopen nacht werd het ge vaarte vanuit Apeldoorn vervoerd naar Shell in Moerdijk. Het transport in het holst van de nacht verliep tot aan Dordrecht redelijk probleemloos. Bij de afslag op de A16 (Rotterdam-Breda) ontstond er echter. Uiteindelijk werd het gevaarte met 2,5 uur later dan berekend, om 4 uur, af geleverd in Moerdijk. Voor vandaag staat nog een tweede supertransport op het programma. foto wfa etienne bussink ge Echte besluiten pas in volgend kabinet den haag anp Het kabinet tilt een concreet besluit over concur rentie op het spoor over de verkiezingen heen. De kwestie is maatschappelijk en politiek zo omstre den dat het de uitwerking liever overlaat aan een nieuw kabinet. Het kabinet spreekt vandaag over de marktwer king bij de spoorwegen. Maar meer dan een keu ze op hoofdlijnen met opties voor verschillende uitwerkingen zal het kabinet niet maken. Deze méthode heeft de regering ook gevolgd bij het politiek beladen Belastingplan. Minister Jorritsma van verkeer en waterstaat hoopt tijdens de kabi netsformatie goede afspraken te kunnen maken waaraan de regeringspartijen zich moeten hou den. Marktwerking in het openbaar vervoer is een stokpaardje van de WD-minister. Maar de erva ringen met aanbesteding in het busvervoer en met de verzelfstandiging van de NS hebben de Tweede Kamer huiverig gemaakt om op de inge slagen weg verder te gaan. Jorritsma stelt het kabinet voor vanaf het jaar 2000 regionaal spoorvervoer vorm te geven. Be drijven met meer dan 50 procent marktaandeel - de NS dus - mogen niet mee doen aan de veiling van de lijnen. Het hoofdrailnet wordt onderhands gegund aan de NS. Maar de uitwerking ervan, bij voorbeeld welke stations precies tot het hoofd railnet behoren, komt in handen van het volgen de kabinet. De spoorwegvakbond FSV ziet in het besluit tot uitstel de vrees bevestigd dat partijen tijdens de kabinetsformatie spijkers met koppen zullen slaan. „Dan wordt het voor andere politieke par tijen al moeilijk om invloed uit te oefenen, laat staan voor vakbonden", aldus voorzitter Harde- veld. De NS konden gisteren nog niet reageren op de jongste ontwikkelingen. A/EGENWACHT- OTAAL SERVICE 24 UUR PER DAG J OVERAL IN NEDERLAND Deze service houdt u jmaximaal mobiel met: !i hulp binnen én buiten uw p woonplaats ji inclusief i vervangend vervoer Jl transportservice j vervangende chauffeur jiel nü 0800 -0503 beusichem jos verlech Na terugkomst van de Japanse gevan geniskapper pakte Joke de Graaf (43) uit Beusichem de schaar om haar verknip te kapsel een beetje te fatsoeneren. Een bewaakster betrapte de knippende vrouw waama drie weken lang onder zoek werd gedaan naar de 'overtreding' van de Nederlandse. Een Japanse zou voor het vergrijp enkele weken de iso leercel zijn ingegaan. De Graaf kwam met de schrik vrij omdat ze volhield dat ze geen Japans verstond en niet kon weten dat het voor gevangenen verbo den is een schaar in het haar te zetten. Zomaar een gebeurtenis uit de 32 maanden gevangenschap in een Japan se cel. Joke de Graaf is alweer enkele maanden thuis, sterk vermagerd en een nare ervaring rijker. Ze wil haar verhaal kwijt om de Nederlandse ambassade in Japan te bedanken voor de steun. Zon der die hulp was de detentie zeker tien maal zwaarder geweest. De Graaf reageert op de vorige week uitgezonden Zembla-documentaire 'Vergeten gevangenen', waarin een soms onthutsend beeld werd geschetst van Nederlanders die in buitenlandse gevangenissen aan hun lot worden overgelaten. Haar ervaring met de am bassade is positief. Joke de Graaf, getrouwd en moeder van twee kinderen, ging met een vrien din voor een korte vakantie naar Japan maar werd op luchthaven Narieta, 150 kilometer van Tokio, aangehouden met drie kilo marihuana in haar koffer. Het kwam haar op een veroordeling van ruim drie jaar te staan. Door goed ge drag kwam ze eerder vrij. Nog steeds zegt ze er destijds te zijn ingeluisd door een Engelse kennis. „Ik ben naïef geweest en daar heb ik zwaar voor betaald, maar ook mijn ge zin. Je denkt toch niet dat als ik had ge weten dat er drugs in mijn koffer zaten, ik die koffer van de transportband had gepakt terwijl er allemaal drugshonden snuffelend rondliepen. Ik heb een man en twee bijna volwassen kinderen, een goede baan, denk je nu echt dat ik dat allemaal op het spel zou hebben gezet. Ze hebben op die manier gewoon een stuk van mijn leven afgepakt, ik was er niet toen mijn kinderen me nodig had den, dat kan ik nooit meer goed maken. Achteraf kan ik zeggen dat door de hele affaire de band in ons gezin alleen maar is verstevigd." Na twintig dagen cel in Japan kreeg De Graaf voor het eerst bezoek van de Nederlandse ambassade. Ambassades moeten eens in de drie maanden Ne derlandse gevangenen bezoeken, maar bij De Graaf kwam maandelijks iemand langs met boeken, kranten en tijdschrif ten. Voor bezoeken aan haar trok de ambassade vaak wel twee uur uit. „Als ik vertel wat de ambassade, en met name Tjibbe de Boer, voor me heeft gedaan dan lijken dat soms kleine dingen maar voor een mens in gevan genschap zijn die heel belangrijk." De Graaf had vroeger een straatfobie, maar met de juiste medicijnen gaat het goed. „Mijn man stuurde medicijnen, maar die mag je in Japan niet gebruiken; je moet geneesmiddelen uit dat land slik ken. De ambassade heeft vervolgens de Nederlandse pillen in Japan laten on derzoeken en heeft net zo lang gezocht tot vergelijkbare medicijnen zijn gevon den. Zonder die medicijnen ben ik ner gens." Japanse gevangenen slapen op een dun matje op de grond en tafel en stoel ontbreken in een cel. Dank zij de am bassade kreeg de Nederlandse een ma tras, een tafel en een stoel. Een kaartje sturen omdat haar dochter ging verlo ven was onmogelijk, totdat de De Boer ingreep. Dank zij de Nederlanders in Ja pan kreeg De Graaf een fotoboek te zien, dat haar dochter had opgestuurd met foto's van de verbouwing van haar nieuwe huis. Zonder de ambassade was dat boek nooit binnen de gevangenis muren gekomen. Alleen al de maandelijkse gesprekken over van alles en nog wat met De Boer waren al een belevenis op zich. „Je mag namelijk niet praten met je medegevan genen. In de eetzaal mocht je elkaar zelfs niet aankijken. Wie klaar was met eten, moest het hoofd buigen en de ogen sluiten. Slechts vijf minuten per dag mocht je met de anderen praten, buiten op een veld. Overdag werk je in een fabriek en daar moest je toestem ming hebben om iets aan een ander te vragen, maar alleen als het over het werk ging. Joke de Graaf heeft haar straf over leefd, met steun van de ambassade, be nadrukt ze. „Tot op dp laatste dag heb ben ze me bijgestaan. Vlak voor me vrij lating werd Ik naar Tokio overgebracht, daar zaten mensen al drie maanden te wachten voor ze naar huis mochten, maar omdat de ambassade veel voor me regelde, werd ik binnen een week op het vliegtuig gezet. Ik was bang dat ik geboeid het vliegtuig binnen zou worden gebracht, maar dank zij De Boer is die vernedering me bespaard gebleven." Of je nu Cad-tekenaar bent of timmerman. Werkvoorbereider, lasser of elektromonteur. De Open Dag Techniek van Randstad mag je niet missen. Want een bedrijf dat per dag zo'n 10.000 man in de techniek aan het werk heeft, kan ook jou aan de baan helpen waarin je je helemaal kunt uitleven. Welkom op onze nationale Open Dag Techniek. Zaterdag 28 maart op ruim 100 vestigingen van 10.00 tot 16.00 uur. Bel voor de dichtstbijzijnde vestiging 0800-1533. 'Studiebeurs moet honderd gulden hoger' den haag anp Het kabinet wil de toegankelijk heid van het onderwijs vergro ten door aanpassingen in het stelsel van studiefinanciering. In een reactie op het advies van de commissie-Hermans heeft de overheid daarvoor vier verschil lende scenario's opgetekend. Ideeën zijn onder meer een ver hoging van het studentenbud get met honderd gulden en goedkoper lenen. De commissie-Hermans kwam in november vorig jaar met adviezen over de verande ring van het huidige stelsel. Mi nister Ritzen van Onderwijs uit te direct felle kritiek op het rap port. Maar het kabinet neemt nu toch een deel van de advie zen over. Zo spreekt de overheid zich positief uit over de voorstellen van Hermans om ouders te la ten bijdragen aan de studie van hun kinderen. Verdei wil z6 meer flexibiliteit in het stelsel. Dat zou bijvoorbeeld kunnen door studenten een jaar langer de tijd te geven hun diploma te halen en de maximumleeftijds grens van 27 jaar voor studiefi nanciering af te schaffen. Het kabinet wijst het plan van Her mans af op enkele andere pun ten. Zo mag de studiefinancie ring bij mbo'ers niet plaatsma ken door een systeem van kin derbijslag. Ook wil het kabinet handhaving van het lesgeld in het voortgezet onderwijs en het mbo. Het kabinet vindt verder dat een nieuwe overheid na de ver kiezingen moet denken over een betere werking van de aan vullende beurs. De beurs voor studenten met arme ouders zou omhoog moeten. Ook bepleit het kabinet een grotere zeker heid voor studenten. Zo zouden ze een herkansing moeten kun nen krijgen als ze de prestatie norm niet hebben gehaald. Ver der ziet het kabinet een schei ding van de kosten voor het le vensonderhoud en de sudie, zoals studenten al langer willen, als een mogelijkheid.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3