Strafkorting prikkelt werklozen Klonen zijn alleen in theorie identiek Politiek tomt nog niet aan aftrekbaarheid hypotheekrente Feiten &Meningen De overheid zorgt voor claimcultuur Van den Berg is geschrokken van de uit komsten van zijn nieuwste onderzoek naar sancties in de ww en de bijstand. Niet zo zeer omdat werkloze jongeren achter de broek aan worden gezeten. Maar het is voor hem het zoveelste bewijs dat in ons sociale zekerheidsstelsel ouderen worden ontzien, terwijl jongeren kind van de rekening zijn. „Doordat zij vaker een strafkorting krijgen, Financieren ze de uitkering van ouderen die niet meer hoeven te solliciteren", zegt Van den Berg. ,,Je ziet die gewoonte op allerlei gebieden toenemen. Nieuwkomers op de arbeidsmarkt en jongeren moeten ook al de herziening van de wao betalen en de vut van werknemers die eerder willen stoppen met werken. Maar als die jongeren straks ouder zijn hebben ze flink betaald en is er voor hen niks geregeld." Met ouderen hebben de uitkeringsinstan ties snel medelijden. „Als de sociale dienst dreigt met korting op de ww, komen som migen met een zielig verhaal. Dat het zo moeilijk is om aan de bak te komen of dat ze veel tijd nodig hebben voor hun kinde- n. Ouderen hebben ook meer financiële verplichtingen. De ambtenaar van de dienst 's daarom eerder geneigd een strafkorting door de vingers te zien." Een schop onder de kont helpt wel, blijkt uit het onderzoek. Een werkloze die op de vin gers wordt getikt vindt speller een baan dan een werkloze die geen straf krijgt. „De duur van de werkloosheid hangt natuurlijk af van de sector waarin die persoon zoekt. Maar over het algemeen geldt dat de snelheid waarmee iemand werk vindt verdubbelt", concludeert Van den Berg. De schrik zit er blijkbaar goed in na een sanctie. Zelfs bijstandsontvangers, de meest kansloze groep op de arbeidsmarkt, vinden daarna twee keer zo snel een baan. „Toch blijft het voor hen moeilijk, want ze doen er nog altijd 5 keer zolang over als ww-ontvan- gers. Maar het is een opvallende uitkomst, want er wordt vaak gezegd dat deze groep Gerard van den Berg, hoogleraar arbeidseconomie aan de VU: Een financiële prikkel helpt werklozen eerder aan een baan. immuun is voor financiële prikkels." Straffen in de bijstand zijn meestal niet zo zwaar. De uitkering is zo laag (1016 gulden netto per maand voor een alleenstaande, inclusief vakantiegeld) dat iemand na een korting al snel onder het sqciaal minimum zakt en dat is wettelijk niet toegestaan. „Maar een paar tientjes inhouden op zon klein bedrag, hakt er flink op in. Die kleine extra's, zoals een avondje naar de bioscoop, moeten ze dan laten schieten." De onderzoeksresultaten hebben na vorige week een extra betekenis gekregen. De So ciaal Economische Raad (SER) heeft toen het kabinet geadviseerd om ook werklozen van 57,5 jaar en ouder weer te verplichten om te solliciteren. Die zijn nu vrijgesteld. Maar met de huidige personeelstekorten op de arbeidsmarkt en de toenemende vergrij zing, moeten zij ook aan het werk. „Als dat plan doorgaat, moeten uitkerings instanties af van het idee dat het opleggen van sancties aan ouderen zielig is. Anders wordt het alleen een papieren maatregel. Als ouderen weigeren te solliciteren, dan moeten ze net zoveel kans hebben op een strafkorting als jongeren", zegt de hoogle raar stellig. Doen we dat niet, dan gaat over maximaal 10 tot 15 jaar ons stelsel van sociale zeker heid op de helling, luidt zijn voorspelling. „Jongeren voelen zich aan alle kanten ge pakt en omdat ze weinig macht hebben, kunnen ze daar niks aan doen. Maar als ze straks functies vervullen waar ze wel in vloed kunnen uitoefenen zullen ze zeggen 'we zijn het zat altijd solidair te zijn met ou deren en alle rekeningen te betalen'. Dan gaat ons stelsel naar de knoppen en dat zou zonde zijn." Politici en sociale partners (werknemers- en werkgeversorganisaties) moeten daarom voortaan voorzichtiger te werk gaan. „0 hef je ouderen van een sollicitatieplicht, dan moetje blijven benadrukken dat he slechts om een tijdelijke maatregel gaat dat je geluk hebt als je eronder valt. Het en de geldt voor de vut. Die is ingevoerd al hulpmiddel om de jeugdwerkloosheid lossen. Nou die is weg, maar ineens be schouwen ouderen vut als een verworvt recht en moeten de jongeren blijven bel len. Van die houding moeten we dus af.' Geen nieuw leven voor superkat professor Hofstee De kat van prof. W. Hofstee is een super- kat. Het is de kat der katten, een dier met een niet te overschatten waarde voor de hoogleraar en zijn gezin. „Kan ik hem straks laten verjongen zonder dat me dit een jaarsalaris kost?" was de vraag die opborrelde aan het begin van de maatschappelijke discussie over klo neren, gisteren in de voormalige Tweede Kamer. Het kan niet, een kloon is geen voortzet ting van eerder leven. „De krachtige sprong, de mooie vacht, ja die kunt u weer krijgen", antwoordde prof. S. de Laat, directeur van het Hubrechtiabora- torium, het Nederlands Instituut voor ontwikkelingsbiologie. „Maar de eigen schappen die de kat maken tot een su perkat die ze voor u is, is ze geworden in relatie tot u, Dat valt niet te reproduce ren." Zo werd duidelijk dat klonen alleen in theorie identiek zijn, maar in werkelijk net zo verschillen als de voetballende tweeling Willy en René van de Kerkhof. Zelfs de productie van identiek vee is niet mogelijk, zo werd duidelijk, terwijl het in het slachthuis juist zo handig is als alle varkens precies even groot zijn. Minister Borst van volksgezondheid, die het initiatief nam tot de maatschappe lijke discussie, had 'de pest in' dat ze het debat niet mee kon maken. Ze was er graag bij gebleven om mee te praten over de vraag of dat wat de moderne biotechnologie kan, ook wenselijk is. De bewindsvrouw wilde gevoelens van on behagen die de samenleving bekruipen terugdringen door kennis uit te dragen over wat er echt gebeurt in de laborato ria van wetenschappelijke instituten en bedrijven. „Die kennis is nu beperkt tot in een te kleine groep." Borst verwacht dat opvattingen uitkris talliseren tot standpunten die straks net zo onomstreden zijn als narcose, een fenomeen dat aan het begin van de eeuw net zo omstreden was als de met een menselijk gen uitgeruste stier Her man, het Schotse schaap Dolly en de gekloonde tweeling Holly en Belle nu zijn. Over één ding waren alle deelnemers aan de hoorzitting het van meet af aan eens: mensen klonen is taboe. Niemand hoeft bang te zijn op de vingers te wor den getikt voor het stekken van een fuchsia, zoals voormalig staatssecretaris E. ter Veld van sociale zaken vreesde, omdat de definities zo vaag zijn. Zij maakte net als Hofstee, deel uit van de hoorderscommissie die de wetenschap pers, belanghebbenden en ethici onder vroeg. Het ging voorzitter Oele erom zoveel mogelijk feitelijke informatie naar voren te halen. Daarom kreeg de wetenschap volop ruimte om uit te leggen waar ze mee bezig is, wat de wensen zijn en wat ze zelf ziet als grenzen die niet mogen worden overschreden. Onderzoeksdirec teur F. Pieper van het biotechnologiebe drijf Pharming uit Leiden legde zwaar de nadruk op het nut van medicijnen die zo binnen bereik komen. Ook woordvoerder C. Smit van de Vt eniging van Hemofiliepatiënten wili onderzoekers alle kansen bieden deJ3« te medicijnen te maken. Hij ziet graa dat het nu geldende 'nee, tenzij-belej ruimhartiger wordt en verandert in ef 'ja, mits-beleid'. De leden van het 'burgerpanel', een I groep van twintig geïnteresseerde lel die door middel van advertenties waf geworven, vond de bijeenkomst boel end. Zij waren tevreden over de uitlel van de deskundigen en konden die 0] goed volgen. De organisatoren hopen straks met t verslag te komen dat regering en pat ment aanknopingspunten biedt vooi wetgeving. Al was het maar om aan I geven hoe we moeten omgaan met resultaten van technieken die wij vet den en die in het buitenland wel zijn toegestaan. DEN HAAG THEO HAERKENS VRIJDAG 27 MAART 1998152 Amerikaanse toestanden in de rechtszaal. Winnie Sorgdrager waarschuwde er de af gelopen tijd herhaaldelijk voor. De minister van justitie is bang voor een 'claimcultuur' zoals in de VS. Conflicten worden daar steeds vaker voor de rechtbank uitgevoch ten. Volgens de onlangs in Leiden geïnstal leerde hoogleraar rechten Carel Stolker moet Sorgdrager niet klagen. De overheid werkt zelf mee aan het ontstaan van een claimcultuur, is zijn verwijt. De overheid trekt zich uit steeds meer sec toren terug. Daardoor is er minder collectief geregeld. „Dan ontstaat een gat dat door burgers wordt opgevuld. De overheid gaat bijvoorbeeld geschillen over verkeersonge vallen en medische fouten via het aanspra kelijkheidsrecht regelen. Dat zou ook kun nen met een volksverzekering; iedereen maakt tenslotte gebruik van het verkeer, le dereen loopt de kans slachtoffer te worden van een verkeersongeval of een medische fout. De overheid maakt echter de keuze dat mensen zelf regelen wie voor de kosten opdraait. Ze rekent er dus op dat burgers wel voor hun rechten opkomen." Stolker plaatst vraagtekens bij de effecten van privatisering. „Zo'n proces kan efficiënt zijn, maar dan moeten de indirecte gevol gen ervan, zoals een claimcultuur, wel wor den meegewogen. Als dat gebeurt, levert een terugtredende overheid misschien wel minder op. De rechtbanken raken overbe last. Dat realiseert men zich niet." De minister is bang dat in een claimcultuur de sociale samenhang verloren gaat. Het recht zou mensen legen elkaar opzetten. Burgers denken slechts aan hun eigen be langen; het algemeen belang wordt uit het oog verloren. In de VS lopen de claims tot in de miljoenen. Zo veroordeelde een jury Mc Donalds tot 2,9 miljoen dollar schadever goeding aan een vrouw die brandwonden opliep bij het morsen van te heet geserveer de koffie. Het bedrag kwam overeen met de winst van twee dagen koffie schenken. Stolker wijst op de positieve kanten van zo'n zaak. „Het ging er om een verandering in het gedrag van McDonalds te bereiken. Dat kan voorkomen dat er nog meer slacht offers vallen." De Leidse hoogleraar ziet ook mogelijkheden in Nederland. „De burger zou op deze manier ook de nakoming van milieuregels kunnen vorderen. Denk maar aan de handhaving van de geluidsgrenzen op Schiphol. De burger zou de overheid voor de rechter kunnen dagen als die de af gesproken regels overschrijdt", aldus Stol ker. Hij erkent dat er ook nadelen zijn verbon den aan een claimcultuur, zoals de zoge noemde 'blackmailsettlements'. „Als een vordering maar hoog genoeg is, is elk be drijf wel bereid te schikken. Het risico van een forse schadeclaim en veel negatieve pu bliciteit willen bedrijven liever niet nemen." Zulke hoge bedragen moeten we in Neder land zien te vermijden, vindt Stolker. Want wie goed kan rekenen, wil wel eens een gokje wagen. „Neem de Amerikaanse silico- nenaffaire. Er is geen enkel bewijs dat sili- conen kwaad kunnen. Maar een grote con sumentenlobby vorderde een miljard dollar van de producenten. Op een schikking gin gen ze niet in. Als ze de zaak zouden win nen, lag er een enorm bedrag in het ver schiet, terwijl bij een nadelige beslissing het verlies relatief klein is." Het ontstaan van een claimcultuur is een ontwikkeling die volgens Stolker nauwelijks te stoppen is. „Het aantal processen neemt toe. Mensen komen er achter dat je niet met z'n allen hoeft te demonstreren voor een zaak. Je kunt gewoon naar de rechter." Op die ontwikkeling kan de overheid dan maar beter inspelen. Het recht moet dichter bij de burger worden gebracht. Stolker is positief over de voorstellen voor reorganisa tie van de rechterlijke macht, die de com missie-Leemhuis recent deed: wijkbureaus en kleinschalige geschillenbeslechting. Ook moet worden nagedacht over partici patie van de burger in de rechtspraak. Maar Stolker is geen voorstander van juryrecht spraak. „Ik ben plaatsvervangend-rechter in Haarlem. Door dat werk ben ik onder de in druk geraakt van de kwaliteit van de Neder landse rechters. Die is echt fantastisch. Toch lijkt de rechter zich steeds meer uit de markt te prijzen, omdat de rechtbank niet snel en toegankelijk is. De rechtbank eist veel van zichzelf waar het gaat om zorgvul digheid. De vraag is of je dat in een claim cultuur kunt volhouden. Je kunt een hoge kwaliteit bieden, maar als je daar tien jaar op moet wachten heb je er niks aan. Dan gaan mensen liever naar een arbitragecom missie." LEIDEN» ANDRÉMEEUSEN TOM JANSSEN BELASTING BELICHT De aftrekbaarheid van de hypo theekrente is al jaren lang een heilig huisje waar de politiek niet aan durf te tornen. Het was dan ook opval lend dat de PvdA op het verkie zingscongres voor een beperking van de hypotheekrente stemde. PvdA-partijleider Kok was er echter als de kippen bij en distantieerde zich direct van het plan. Deze week werd Kamerlid R. van der Ploeg door de fractie van de PvdA op de vingers getikt, nadat hij kritische kanttekeningen had geplaatst bij de aftrek van hypotheekrente. Door dit soort voorvallen wordt langzaam duidelijk dat ook in poli tieke hoek de onbeperkte hypo theekrente aftrek bespreekbaar wordt. Ik schrijf'bespreekbaar', want daadwerkelijk afschaffen of beperken van de hypotheekrente aftrek is tot op heden poütiek ge zien nog niet aan de orde. Toch heeft deze 'bespreekbaarheid' al iets opgeleverd dat in het voor deel wijst van de voorstanders van het afschaffen van de aftrek. In het Belastingplan voor de 21ste eeuw wordt de hypotheekrente aftrek voor de tweede woning afgeschaft. In dit belastingplan, dat in decem ber 1997 het levenslicht zag, staan diverse ideeën die de regering heeft om met name de inkomstenbelas ting in de toekomst grondig te ver anderen. Het belastingplan is geen concreet wetsvoorstel. Het is een verkenning van de mogelijkheden om het belastingstelsel aan te pas sen. Maar het is een wel een belangrijke verkenning. De huidige regering heeft namelijk aangegeven dat hel achter de plannen staat die in het belastingplan worden gepresen teerd. Op dit moment worden alle inkom sten die men heeft (bijvoorbeeld loon, rente, huurwaardeforfait é.d.) bij elkaar geteld. Daar moet men in komstenbelasting over betalen. Één van de belangrijkste veranderingen in het belastingplan is dat onze hui dige inkomstenbelasting uiteenvalt in drie verschillende boxen, zoals de regering de categoriee' n aanduidt. In één van deze boxen (box III) ko men de inkomsten uit vermogen. Hierbij moet men denken aan divi dend op aandelen, rente op de spaarrekening en dergelijke. Box III wijkt fors af van het huidige stelsel. Bij het inkomen wordt voortaan (stan daard) vier procent van het totale vermogen ge rekend (een zogenoem de'vermogensrende- DENNIS WEBER mentsheffing'). Wie dus docent een spaarrekening heeft belastingrecht met (bijvoorbeeld) aan de UvA 50.000 gulden moet een fictief bedrag van 2.000 gulden bij zijn inkomen tellen. Over deze vier procent moet voortaan een belas ting van 25 procent worden betaald. Het is dus niet meer zo dat, zoals nu, de daadwerkelijk ontvangen rente en dividenden worden belast. Daarnaast kunnen, volgens de plan nen, gemaakte kosten niet meer worden afgetrokken. Dat betekent dat betaalde rente niet mag worden afgetrokken. Aangezien het eigen huis in beginsel ook onder de 'inkomsten uit vermogen' valt, zou dit betekenen dat ook de hypotheekrente niet meer aftrekbaar zou worden. De regering zag dit na tuurlijk ook aankomen en heeft daarom de ei gen woning uit box III, de vermogensrende- mentsheffing, gehaald. De belastingheffing van de eigen woning komt voortaan in box I. Deze box lijkt veel op het belastingsysteem zoals we dat nu kennen. Dat betekent dat de hy potheekrente gewoon aftrekbaar blijft, alleen wel tegen een lager be lastingtarief dan op dit moment. De eigen woning wordt echter al leen uit box III, de vermogensren- dementsheffing, gehaald indien de woning 'het hoofdverblijf is. Als men dus een tweede woning heeft, bijvoorbeeld een vakantiehuisje, dan wordt deze belast volgens de regels die gelden voor box III. Dat betekent dus dat de hypotheekrente op de lening voor deze woning niet meer aftrekbaar is. In plaats daar van wordt over de waarde van de woning minus de hypotheekschuld vier procent bij het inkomen opge teld. En over deze vier procent moet 25 procent belasting worden be taald. Zo ziet men maar weer. Ondanks dat het lijkt dat aan de onbeperkte hypotheekrente aftrek niet valt te tornen, zijn de eerste breuken al zichtbaar. Als de plannen doorgaan, gaat voor de tweede woning reso luut een streep door de hypo theekrente-aftrek. Door deze plannen is er met name wat onrust ontstaan in de vakantie- huizenbranche. Een voorbeeld geeft aan waarom. Iemand heeft een va kantiehuis als tweede woning ter waarde van 250.000 gulden, waarop nog een hypotheekschuld zit van 150.000 gulden. Onder het nieuwe systeem moet je dan vier procent van het verschil nemen (250.000 minus 150.000).' Dat is 0,04 maal 100.000 oftewel 4.000 gulden. Vj volgens het nieuwe tarief toep; van 25 procent en er rest (afge; van bepaalde vrijstellingen) eei lastingbetaling van duizend gul Vergelijken we dat met het hui< systeem, dan kom je tot het volj de verschil. Bij een hypotheekrt van zeven procent kom je bij e< openstaande hypotheek van 150.000 uit op 10.500 rente, wat van iemand die onder het tarief zestig procent valt 6.300 terugl Je komt vervolgens uit op een vj schil van 7.300 gulden per jaar, de eigenaar dus als het ware ext moet betalen. Alleen het huurwff^i deforfait is dan nog niet meegei kend. In de nieuwe situatie telt i voor het tweede huis niet meer mee. In de oude wel, dus moeti die 7.300 een bedrag van 3.075 i mindering worden gebracht. Re een verschil van 4.325 gulden, d het tweede huis de vakantiehui; zitter straks dus in feite extra ko Dat zal, zo schat ik in, de vakantpy0( vreugde niet echt verhogen. ,,'idt zo r het Eerder aan het werk na 'schop onder kont' door sociale dienst Werkloze jongeren worden veel vaker dan ouderen in hun kraag gegrepen door de sociale dienst. Solliciteren ze te weinig of weigeren ze een baan dan is de kans behoorlijk groot dat ze twee maanden 15 procent van hun ww-uitkering moeten inle veren. „Ben je boven de 35 dan is die kans heel gering", zegt Gerard van den Berg (36), hoogleraar Arbeidseconomie aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. „Met ouderen heeft men medelijden." '"Ztw w&m...

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2