Besluit over rote Polder ipschorten' 'Mensen willen toch een agent spreken' 'De tijd is rijp voor een lokale partij in 9 Leiden Regio Nieuw Buitenzorg krijgt toch een 'zintuigentuin' Hof verlaagt straf voor frauderende ex-militair IDAG 27 MAART 1998 ejaarde ziet politie over het hoofd jrschoten Het slingerende rijgedrag van een 86-jarige Leids- indammer liep gisteren nogal in het oog op de Papelaan in Drschoten. Twee surveillerende agenten zetten daarom de itervolging in. Op de Rijksstraatweg in Wassenaar dwong de ütie hem met het stopteken aan de kant. De man zag dit over hoofd, waarop de politie besloot hem klem te rijden. De dschendammer bleek een sterk verminderd gezichtsvermo- te hebben. Hij verklaarde wel een rood bordje te hebben ge- n. maar de aanduiding 'Stop politie' kon hij niet lezen. De po- nam het rijbewijs in en liet familie de man ophalen. inkeldief na achtervolging gepakt ierdorp Na een achtervolging op de provinciale weg N445 is leren een 24-jarige Amsterdamse winkeldief bij Nieuwe Wete- g ingerekend. De man was zonder zijn boodschappen af te enen een supermarkt aan de Laan van Ouderzorg in Leider- rp uitgerend. De bedrijfsleider sprintte de dief nog na, maar Amsterdammer wist te ontkomen in een rode personenauto, winkeldief bleek een bekende van de politie. Hij moet bin- ïkort voor justitie verschijnen omdat hij nog 28 dagen celstraf iet uitzitten. vvartfinale karaoke Voorschoten drschoten Vijfentwintig solisten, duo's en groepen zingen chef ernastraatsma. 0 irgenavond, zaterdag 28 maart, in café Het Wapen van Voor- loten tijdens de kwartfinale van de Nederlandse karaokekam- lenschappen. Drie deelnemers worden doorgezonden naar de Ive finale, waar volgens de organisatie 'al mooie prijzen te inen zijn'. De winnaars van de finale winnen reizen naar Afri- en Azië. pen dag tennispark Van Leeuwen irdqrpKinderen vanaf 7 jaar krijgen morgen, zaterdag 28 art, vanaf drie uur gratis tennisles op tennispark Van Leeu- n in Leiderdorp. Daarnaast kunnen ze meedoen aan een bal- menwedstrijd en tenniswedstrijden. Het park ligt aan de ogmadeseweg. g/o wil eerst duidelijkheid over Schiphol gemeenten in de Leidse regio - met uitzondering van terwoude - willen dat de Tweede Kamer het besluit ichort om de Grote Polder in te lijven bij het Groene t. Bebouwing is nü politiek niet haalbaar, bovendien it er eerst meer duidelijkheid zijn over de toekomst Schiphol. „Want die discussie is ook voor de Leidse o van wezenlijk belang", zegt regionaal planoloog D. [werk. jRwouDE/regiooftewel bouwplannen voor de ca wesseling periode 2005-2010. De begren- zing van het Groene Hart komt rerk, die namens de regio- dan ook ter sprake. PvdA-minis- enten in diverse overlegor- ter M. de Boer (ruimtelijke or- zitting heeft, stelt vast dat dening) wil de Grote Polder bin- uidige paarse kabinet be- nen het Groene Hart laten val ing van de Grote Polder len en die grens 'onaantastbaar' n..maken. De Leidse 'regio is lid van de Stuurgroep gebiedsuitwerking Leiden/Haarlem/Amsterdam. Deze groep bekijkt hoe het ge bied tussen de drie steden moet worden ingericht. „En bij die studie kwamen we tot de con clusie dat eerst duidelijk moet zijn wat het rijk met Schiphol wil. Willen ze een luchthaven met allerlei kantoren en con grescentra, of moet Schiphol een luchthaven pur sang wor den", verduidelijkt Halfwerk. rerk, die namens de regio- lenten in diverse overlegor- zitting heeft, stelt vast dat iuidige paarse kabinet be ing van de Grote Polder altijd afwijst. „Het enige dat nu kunnen bereiken, is dat definitieve grens van het km me Hart nog niet wordt ge- ken. Op die wijze wordt [komen dat de bouw van lingen en de aanleg van be sterreinen op voorhand al logelijk is." Leidse regio is al jaren stig op zoek naar een wlocatie voor de periode 1-2010 (daarna mikt de re- op het vliegkamp Valken- Aanvankelijk was de ate vooral nodig voor dui- Jen woningen. Volgens fiverk wordt inmiddels de g naar bedrijfsterrein steeds er. „Volgend jaar is bijna al- op. Er zijn nog tientallen tares nodig. Die zijn te vin- in de Grote Polder." aandag behandelt de vaste ede-Kamercommissie k^' atelijke ordening de zogehe- Actualisering van de Vinex, „Als Schiphol verder uitgroeit, biedt het wel werk, maar geen huizen. Er komt dan een nog grotere druk op de Leidse wo ningmarkt. Verder bestaat de kans dat zich langs de as Schip- hol-Rotterdam bedrijven willen vestigen. En de Grote Polder, ontsloten door de A4 en de toe komstige Rijn-Gouwelijn, is in dat geval een toplocatie." Zoeterwoudse wijkagent De Goede ziet er ook nadelen in dat hij het spreekuur niet meer mag doen zoeterwoude dimitri walbeek De Zoeterwoudse wijkagent Kees de Goede ziet één nadeel in het voorstel van zijn bazen om hem van het politiespreek uur af te halen: de burgers in nood kunnen hun sores niet meer kwijt bij een echte agent. De Goede moet voortaan de he le dag door het dorp fietsen. Re ceptionistes nemen zijn taak in het politiebureau over. De komende tijd beslist de politiek wie de wijkagent in de ochtenduren gaat vervangen: een speciale receptioniste van de politie of de receptioniste van het gemeentehuis. „Want laat er geen misverstanden over ontstaanbenadrukt De Goe de. „Het politiespreekuur blijft wél bestaan." De Goede vindt dat het huid- ge politiespreekuur wel degelijk nut heeft. „Je moet als politie agent ook contact houden met de mensen met wie je omgaat. Dat kan ik op straat niet meer zo goed doen als ik er geen spreekuur bij doe. Burgers wor den in de toekomst door recep tionistes een beetje van het kastje naar de muur gestuurd voordat ze een echte wijkagent te spreken krijgen", meent hij. Als een Zoeterwoudenaar zich bij de receptioniste meldt met problemen in de buurt of in de relatie, dan vreest De Goede dat de baliemedewerkster 'niet weet wat ze moet doen'. „En ik wel. Ik kan dan met ze praten, want ze willen toch een agent spreken. Mij kennen ze." Hij onderschrijft het stand punt van politie Hollands Mid den om 'meer blauw op straat' te krijgen. Maar in Zoeterwoude betekent dat meteen dat alle agenten - lees: De Goede - op straat te vinden zijn. En dat vindt hij jammer. „Sinds we hier in het gemeentehuis zitten, is de aanloop groter geworden." Al is het het niet altijd even druk. „Soms krijg ik geen, of een paar, telefoontjes op een och tend. Maar ik heb altijd wel wat te doen." Het spreekuur in de ochtenduren bestaat sinds 1977 in Zoeterwoude. Twee jaar gele den is de spreekkamer ver plaatst naar het gemeentehuis. Tijdens de vijftien uur die hij voortaan vaker op straat is, krijgt De Goede in elk geval de gelegenheid om zijn contacten wat vaker te bezoeken. Want in het goede contact met de bevol king gelooft hij heilig. „Bij jon gerencentrum Utopia kunnen collega's van mij om één uur zaterdagnacht binnenlopen en krijgen ze nog wat te drinken ook. Een glaasje cola. Dat komt door de contacten die ik met die jongens heb opgebouwd." De Goede gelooft in het op die wijze van tevoren in de kiem smoren van criminaliteit. „Elke incident, en dat zijn er niet zo- Hij betreurt het overigens dat zen. In het rapport staat dat De veel, dat in Utopia plaatsvindt de GGD het veelbesproken rap- Goede vermoedt dat jongeren wordt mij gemeld. Als er wordt port 'Genotmiddelengebruik en dealen in Utopia. Hoewel hij de geblowd of gevochten krijg ik gokken in Zoeterwoude' niet GGD namens de politie inlicht- het te horen. Ik wil alles horen." vooraf aan hem heeft laten le- te, ontkent De Goede dat ver- leiderdorp «judynihof Het is nu nog een troosteloze boel in de tuin van het Leiderdorpse tehuis Nieuw Buitenzorg. In de kale ruimte groeit hier en daar een ielig rozenstruikje. Plastic eendjes en een dode krab drijven in de vijver. Het is moeilijk voor te stellen dat hier over enkele jaren een 'paradijsje' verschijnt waar de 47 gehandicapte be woners in het gras rollen, appels pluk ken en konijnen aaien. Maar volgens de leiding van Nieuw Buitenzorg komt deze 'zintuigentuin' er dit keer echt. Enkele jaren geleden werd al een be gin gemaakt met de aanleg van de 'bele- vingstuin', maar het project strandde al snel bij gebrek aan geld en begeleiding. Nieuw Buitenzorg pakt het nu anders aan. Een 'stappenplan' ligt klaar, de eer ste sponsorgelden zijn binnen en er is een projectleider aangesteld. Het is de bedoeling dat de bewoners, die zeer beperkt zijn in hun mogelijkhe den, in de tuin allerlei aangename ont dekkingen doen. „Ruiken, voelen, proe ven, beleven, kan bij uitstek in de na tuur. Daar hoef je niet de voor de paden op, de lanen in", zegt Myriam van Spronsen, manager van Nieuw Buiten zorg. „Ook in een belevingstuin kunnen de bewoners allerlei nieuwe ervaringen opdoen." Tot dusver krijgen de bewo ners veel te weinig prikkels uit de na tuur, vinden ze bij Nieuw Buitenzorg. Voor de belevingstuin is nog heel veel geld nodig, aldus Van Spronsen. Daarom wil Nieuw Buitenzorg meer bedrijven en organisaties in de regio vragen om een stukje te 'adopteren'. Het is volgens de manager van het tehuis de bedoeling dat de overheid de tuin in de toekomst gaat financieren. Om de overheid te overtui gen van het belang van de natuur voor meervoudig gehandicapte mensen, wil arnhem/zoeterwoupe ara Een 55-jarige ex-militair uit Zoeterwoude is door hel mili taire hof in Arnhem veroordeeld tot drie maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf en een boete van 3.000 gulden. De man had 'op ongelooflijke wijze ge knoeid en gesjoemeld met de claraties', zoals de procureur- generaal het op de zitting om schreef. Eerder werd de Zoeterwoude naar door de militaire recht bank veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijke cel straf en 30.000 gulden boete. Het hof verlaagde de boete tot 3.000 gulden, omdat de ex-mili tair door zijn ontslag al finan cieel verlies had geleden. De man leeft nu van een uitkering. De fraude, op de basis in See- dorf in Duitsland, bestond voor al uit het ten onrechte in reke ning brengen van reis-, ver- blijfs- en horecakosten. Ieder een zou eraan hebben meege daan, of er ten minste van heb ben geweten, verdedigde de Zoeterwoudenaar zich op de zitting. Zo ook de brigade-gene raal tegen wie nu een onder zoek loopt. De ex-militair werd ook ver weten dat hij van zijn hoge po sitie misbruik had gemaakt door een onderofficier op te dragen een Mercedes te leasen, terwijl hij volgens de reglemen ten slechts recht had op een Opel Astra, of hooguit een Opel Vectra. Tegen de Zoeterwoudenaar was twee maanden onvoor waardelijk en 30.000 gulden boete geeist. Cel geëist voor belastingfraude den haag/oegstgeest moeden nu. „En fk weet wat daar gebeurt, want ik praat ont zettend veel met die jongens. We hebben een echte vertrou wensband." Nieuw Buitenzorg uitgebreid onderzoek gaan doen. Daarbij brengen deskundi gen de reacties van de bewoners op de activiteiten in de tuin in kaart. Bij het inrichten van de tuin denken medewerkers en ouders van bewoners onder meer aan een ligweide met wilde, kleurige bloemen, een geurige kruiden tuin en een tunnel met klimplanten, waar de bewoners kunnen genieten van de stilte. Een nieuwe vijver is ook nodig, vindt projectleider Petra Beek. „Ie moet er lekker met je handen en voeten in kunnen. Bij de vijver die we nu hebben, is dat onmogelijk. Tegen een Oegstgeests echt paar dat een bedrag van 800.000 verzweeg voor de omzetbelasting, is gisteren voor de Haagse rechtbank een forse celstraf geëist. Als het aan officier van justitie E. de Waardt ligt. moet de 60- jarige man twintig maanden achter tralies. Zijn 43-jarige partner verdient in de ogen van de officier een celstraf van een jaar. De fraude strekte zich uit over de jaren 1992 tot en met 1995. De vrouw was er echter alleen de laatste twee jaar bij betrokken. Het bedrijl van de man was toen failliet en zij werd in naam directeur van de nieuwe firma. De man bekende gisteren grif dat hij le lage omzetten bij de fiscus had opgegeven. Hij kon niet anders, vertelde hij de rechtbank. Zijn bedrijf was in 1992 in financiële pro blemen geraakt, toen hij niet uitbetaald kreeg voor een uitgevoerde renova 1 ie op dracht in Rotterdam. Het ging om een bedrag van 500.000 gulden. Om niet over de kop te gaan, gaf de Oegst geestenaar te lage bedragen op aan de fiscus. I lij had zich voorgenomen dit goed te maken zodra hij de vordering van een vijf ton betaald had gekregen. Maar dat gebeurde in al die jaren piet, vertelde hij. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. 'udste inwoner km Han Oegstgeest 06) overleden km jstgeest km km km oudste inwoonster van km gstgeest, Cornelia Prin- km i-Bley, is afgelopen zon- km g overleden. Zij zou deze km «k 106 jaar oud zijn ge- km irden. De hoogbejaarde km me is gisteren in besloten ing begraven op Rhijnhof. km Mevrouw Prinsen woonde km laatste twintig jaar in de km gstgeestse serviceflat km eswyk. Het grootste ge- km elte van haar leven woon- km ze aan de Hoge Rijndijk in iden. Ze was weduwe van km heer Prinsen, oud-direc- km t van de Leidse grofsme- km rij, en had twee dochters, km t zelf inmiddels 78 en 80 km ir oud zijn. De oudste in- krTI lonster van Oegstgeest was TT! Igens medewerkers van eswyk tot haar laatste da- n 'heel erg goed in orde'. Vu mevrouw Prinsen is ge- trven. mag Jansje Maria Leeuwen zich de oudste nster van het dorp ten. Zij is precies hon- jaar oud, en woont 1978 in Endegeest. Overpeinzingen bij de uitschakeling van het CDA warmond erna straatsma Nu het CDA uit het college is gehouden, krijgen Progressief Warmond en de WD alle kans om hun dorp te 'conserveren'. Veel Warmonders zouden dat jammer vinden, anderen stelt het gerust. „Er gebeurt niet veel in Warmond, maar er hoeft ook niet zo veel te gebeu- CDA-wethouder Joop Wasse naar vindt het een 'kwalijke ontwikkeling' dat zijn partij - sinds mensenheugenis verte genwoordigd in het college - is uitgeschakeld „De constante lijn is doorbroken", zegt de man die de afgelopen acht jaar ver antwoordelijk was voor de por tefeuilles ruimtelijke ordening en economische zaken. Onder zijn leiding verschenen nota's met ingrijpende plannen voor herinrichting van het dorpscentrum. Hij was degene die de bouw van een sporthal van de grond kreeg en meehielp aan de plannen voor een soci aal-cultureel centrum. „Het CDA heeft Warmond op de kaart gezet. De partij heeft een visie ontwikkeld en die visie Joop Wassenaar: „Het CDA had zich meer moeten verkopen." ARCHIEFFOTO ELLEN MARTENS komt nu in gevaar." De plannen dié het CDA voor het dorpscentrum heeft, zijn door WD en PW in twijfel ge trokken. De partners in het nieuwe college willen de plan nen voor een haven en een gro te supermarkt heroverwegen. „Dat kan niet", zegt Wassenaar. „Die plannen zijn vastgelegd in het economisch beleidsplan en de recreatienota. Die nota's zijn door de WD en PW goedge keurd. Er zijn zelfs al gesprek ken geweest over de bouw van een supermarkt op de plaats waar nu nog 't Meerpunt staat. Dat proces moet de nieuwe man opvolgen, want je bent ge bonden aan de raadsbesluiten. Als je die raadsbesluiten onge daan wilt maken, is dat 'politie ke zelfmoord'." Wassenaar vindt wel dat zijn partij in de aanloop naar de ver kiezingen fouten heeft gemaakt. „De verliezende partij heeft al tijd schuld. We hadden ons meer moeten verkopen. PW heeft zijn verhaal beter verkocht dan wij; die partij is meer in de wandelgangen actief geweest. Maar er zijn vast spijtoptanten, dus vanaf nu zit die vijfde zetel er voor ons weer in." Hans van Gerven, een van de twee voorzitters van handbal- vereniginmg Warmunda, vindt het 'een trieste zaak' dat het CDA uit het college verdwijnt. „De partij heeft veel gedaan voor het realiseren van hand- balvelden en voor de bouw van een sporthal. Ik hoop dat de sportverenigingen kunnen blij- C. van Schagen: „Warmond gaat weer op slot." ARCHIEFFOTO HIELCO KUIPERS ven rekenen op de steun van het nieuwe college." Van Gerven heeft wat dat be treft zo zijn bedenkingen, want PW is altijd tegenstander ge weest van de bouw van een sporthal. „Toen dat besluit over de bouw van de sporthal was genomen, bleven ze daar op te rugkomen. Ik hoop dat ze in het nieuwe college niet meer met dat soort geluiden komen." Van Gerven heeft zelf op het CDA gestemd, voorheen stemde hij op PW. „Er is op een gege ven moment een aantal promi nente PW'ers terzijde gescho ven, om de sporthal tegen te houden. Er is een coup ge pleegd. Daarom ben ik naar het CDA overgestapt." Dé teloorgang van het CDA wijt Van Gerven aan het ver dwijnen van een aantal belang rijke kopstukken bij die partij. Hij noemt personen als Koos Bonnet en Joop Wassenaar, die belangrijke stemmentrekkers waren. Niet eens zozeer omdat ze het CDA vertegenwoordig den: „Misschien is er in het ver leden wel een beetje te veel op personen gestemd." De mede-voorzitter van War munda, Jozef van der Vooren, heeft op 4 maart niet gestemd. Vier jaar geleden stemde hij op het CDA. „Ik heb niet gestemd, want de verschillen tussen de partijen zijn marginaal." Van der Vooren acht de tijd rijp voor een lokale Warmondse partij. „Het wordt tijd dat er een partij opstaat die zegt dat Warmond een pretpark moet worden. Er Sandra Nederstigt: „Er hoeft hier niet zo veel te gebeuren." ARCHIEFFOTO HENK BOUWMAN wordt door alle partijen wel ge sproken over een recreatiege- meente, maar er mag eigenlijk niets. Het lijkt wel of ze van Warmond een soort openlucht museum willen maken." van Schaam, van 1970 tot 1990 CDA-wethouder in War mond begrijpt niet dat zijn par tij afwijzend stond tegen de mo gelijkheid om een college te vormen met PW. Zelf bewaart hij goede herinneringen aan colleges met een CDA- en een PW-wethouder. „Ik kon het al tijd goed met die partij vinden", zegt Van Schagen, ciie tegen woordig in Sassenheim woont. De toekomstplannen die PW en WD hebben, doen Van Schagen vermoeden dat War mond de komende jaren een andere kant opgaat. „Ik krijg het gevoel dat ze denken: 'Zet War mond maar op slot'. Die nieuwe WD'ers willen Warmond zo kleinschalig mogelijk houden, want dan wordt alles lekker duur. Dan worden hun huisjes veel waard. De andere partij wil zo veel mogelijk groen en gras behouden, uit ecologisch oog punt Ze willen allebei weinig verandering, al zijn hun motie ven totaal anders." Sandra Nederstigt, die een camping heeft aan de Was- beeklaan, juicht een wat 'terug houdender beleid' toe. „Het CDA wilde het allemaal wat grootser aanpakken. Maar daar is Warmond de plaats niet naar. Er gebeurt hier niet zo veel, maar er hoeft ook niet zo veel te gebeuren."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17