,eiden Regio 'riminaliteit ors gestegen Zeilmakerij verlaat Haven 1Als iets je niet bevalt, doe er wat aan Nieuwe college maakt zich afhankelijk van VVD Raad van State legt bouw Peuterpalet stil Slager Owel vlucht weg uit Groenoord IDAG 27 MAART 1998 iers N PREENEN, 071 -5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071 -5356430 Jennepkwekerij ontmanteld >9 Bij een inval in een pand aan de Oude Vest in Leiden is -,der termiddag door de politie een professionele hennepkwekerij tdekt. Er werden 383 planten, groeilampen en gereedschap ïgetroffen. olitie controleert verkeer )ENOp diverse plekken in Leiden zijn gisteren verkeerscon- les gehouden. Op de Haarlemmerstraat werden fietsers be- urd en op de Beethovenlaan en Voorschoterweg kregen auto- 'l jbilisten die geen veiligheidsgordel droegen een bon. Ook rd op verschillende plaatsen op snelheid gecontroleerd. Van 2.300 auto's reden er 375 te hard. Heg geschonken aan museum gl® !§n_! De Vereniging Oud Leiden heeft een oude kinderwieg uit 4 !8 en een penning uit 1929 aan de Leidse Lakenhal gegeven. 4 wieg is een geschenk van de Leidse gemeente aan de 000ste inwoner van Leiden die in 1928 werd geboren. De E tei nning met de tekst 'Een goede buur beproeft 't vuur' is ge- iakt naar aanleiding van de brand in het stadhuis in 1929. r! pleiding voor academici SH/ jen. De honderste student studeert vandaag af aan het post ij morale opleidingsprogramma voor Historische Informatiever- rking in Leiden. Deze één-jarige opleiding is bedoeld voor zo rkloze historici, kunsthistorici of sociale wetenschappers. De J* identen leren tijdens de korte opleiding hoe ze met documen tje en wetenschappelijke informatieverwerking via de compu- moeten omgaan. Van de afgestudeerden vindt ruim 97 pro- nt een baan binnen universiteit, onderzoeksinstelling, archief 767; bibliotheek. Fietsenstalling tijdelijk naar Stadhuisplein In verband met de verbouwing van het stadhuis wordt de fiet senstalling aan de Kapelstraat, vlak bij V&D, op maandag 6 april verplaatst naar het Stad huisplein. Naast de bouwketen komt een ruimte voor de stal ling, omheind door hekken. Op de donderdagavonden en de zaterdagen kunnen fietsers bo vendien gebruikmaken van een deel van de inpandige fietsen stalling van het stadhuis. Deze situatie duurt tot ongeveer de cember. Daarna krijgt de stal ling de ingang weer op de oude plek. Op speciale dagen zijn ook diverse andere stallingen in de stad opengesteld. Op koopzon dagen zijn dit altijd de stallin gen aan het Stadhuisplein en aan de Mare. Op Koninginne dag betreft het, in verband met de activiteiten in de Breestraat, de stallingen aan het Stadhuis plein en de Aalmarkt. Leiden en Voorschoten ral de stijging van het aantal diefstallen met 77 procent pvallend. Een specifiek on- icheid tussen de criminali- in Leiden en die in haar irgemeente valt uit het rap- niet op te maken. 1996 telde de politie nog geweldszaken tegen perso- een aantal dat vorig jaar 4 procent steeg tot 830. En er over 1996 nog sprake van berovingen (straat- en esroof, die de politie niet tot ;eweldsmisdrijven rekent) in ien en Voorschoten, het jaar rop was er een stijging met irocent tot 136. ok het aantal autodiefstallen toe van 167 in 1996 tot 295 gjaar (77 procent). Het aan- mbraken in auto's nam met procent toe van 1031 (1996) 1368, vorig jaar. De stijging het aantal roofovervallen roeg meer dan 100 procent. aantal geweldszaken, roofovervallen, verkrachtingen, ivingen, autodiefstallen en auto-inbraken in Leiden 'oorschoten is vorig jaar gestegen in vergelijking met i. Dat blijkt uit de managementsrapportage 1997 van ilitie Hollands Midden, district Leiden/Voorschoten. N ERIC-JAN BERENDSEN Zes in 1996 en 13 vorig jaar. Het totaal aantal zedenzaken in Leiden en Voorschoten daal de met 14 procent van 241 naar naar 208. De daling vond plaats bij openbare schennis (111 naar 79), aanranding (van 67 naar 49) en ontucht met minderjari gen (39 naar 29). Het aantal ver krachtingen nam toe van 15 naar 34 evenals het aantal in cestzaken (van 9 naar 17). Maar er zijn ook positieve za ken te melden. Zo daalde het aantal woninginbraken voor het derde achtereenvolgende jaar. Van 1175 in 1995 naar 1081 in 1996 en 1036 in 1997. Ook het aantal winkeldiefstallen liep te rug van 745 naar 649, vorig jaar, een daling van 13 procent. Het aantal aanrijdingen ver toont eveneens een dalende lijn. Dat aantal liep terug van 3820 in 1996 tot 3681 vorig jaar, oftewel 4 procent. De daling be treft zowel het aantal aanrijdin gen met- als zonder letsel. Ook het aantal keren dat men door reed na een aanrijding daalde met 8 procent van 820 (1996) naar 757. Het aantal aanrijdin gen met dodelijke afloop ging van 6 naar 3. In het kader van de handha ving van het softdrugsbeleid deed de politie in 1997 invallen in 11 panden waarvan het ver moeden bestond dat er gedeald werd in hard-drugs. Daarnaast ontmantelde de politie 15 hen nepkwekerijen en pakte 46 dea lers in hard-drugs en vier grote soft-drugsverkopers op. Verge lijkbare cijfers over 1996 ontbre ken in het rapport. Politievoorlichter Ton Stuif bergen is niet geschrokken van de cijfers. „Wij hebben natuur lijk een overzicht van maand tot maand, dus zoiets ^ie je aanko men." Volgens Stuifbergen gaat Leiden mee in de landelijke ten dens. „Overal neemt het geweld op straat toe, de maatschappij wordt steeds harder. Twee jaar geleden hebben we bijvoor beeld een 'Team Geweld' opge richt maar ondanks veel in spanningen blijkt dat er steeds meer geweld op straat voor komt." LEIDEN DORITH LIGTVOET De watersportwinkel en zeilmakerij Troost is op zoek naar een nieuw bedrijfspand. De eigenares, M. Troost, vindt dat haar bedrijf aan de Haven per auto niet goed is te bereiken. Bovendien wil zij meer ruimte, bijvoorbeeld om Optimisten en andere boten te kunnen verkopen. Verder levert de passantenhaven minder klandizie op dan het bedrijf had gehoopt. De winkel is tegenover de passantenhaven ge vestigd, maar de eigenares noemt dat geen voor deel. ,,In mei denk ik: de toeristen komen. In juni begin ik op mijn nagels te bijten en pas in juli, Eils de vakanties van de kinderen beginnen, komen de toeristen. Het gaat vaak om snuffelaars, die niets kopen. Van de passantenhaven kan ik echt niet leven", aldus Troost. Een nieuwe locatie blijkt nog lastig te vinden. Het bedrijf wilde zich aanvankelijk vestigen op het bedrijfsterrein aan de Zijldijk in Leiderdorp. Het plan was om daar een winkel annex zeilma kerij te vestigen met een oppervlak van 660 vier kante meter. Nu beschikt het bedrijf over 270 vierkante meter. Omdat het pand nog moest worden gebouwd, kon rekening worden gehouden met de komst van een zeilmakerij. Troost noemt deze locatie 'perfect', omdat de nieuwbouw dicht bij belang- Kranten /t r Leidenaar Paul Klein I J verzamelt krantenti tels. Hij heeft er inmiddels 2000, waaronder 800 Ne derlandse. Wijkagent -7 De Zoeterwoudse I wijkagent De Goe de vindt het jammer dat hij zelf het spreekuur niet meer mag doen. DEN HAAG/LEIDEN* Er kan minimaal een a twee maanden niet verder worden gebouwd aan het nieuwe on derkomen van Kinderopvang centrum Peuterpalet aan de Oppenheimstraai in Leiden. Dat is het gevolg van een uit spraak van de Raad van State. Buurman L. Barendregt had de kwestie daar in hoger beroep aangekaart. In eerste instantie vroeg hij de rechtbank vernieti ging van de bouwvergunning. Toen dat verzoek werd afgewe zen stapte hij naar de Raad van State. Barendregt kijkt uit zijn wo ning aan de Meijerskade tegen de nieuwbouw aan. Hij ziet lie ver dat de nieuwbouw van Peu terpalet op een plek komt waar zijn uitzicht er niet door wordt belemmerd. Waarom de gewraakte bouw vergunning in hoger beroep is vernietigd, is nog niet geheel duidelijk. De schriftelijke moti vering bij de uitspraak wordt la ter gegeven. Gemeentejurist I. Olivier zei dat de gemeente er voor zal zorgen, dat er zo snel mogelijk een nieuwe bouwver gunning komt. De verwachting is dat die nieuwe vergunning, die over een of twee maanden wordt afgegeven, wel de toets der kritiek kan doorstaan. Er zijn overigens ook nog on derhandelingen geweest tussen de gemeente en buurman Ba rendregt. Het voorstel van de gemeente was om de nieuw bouw een meter naar achter te verhuizen. In ruil daarvoor zou Barendregt zijn bezwaren moe ten laten varen. Barendregt heeft dat compromisvoorstel verworpen. Volgens de gemeen te is Peuterpalet fors gedupeerd door de vertraging. rijke vaarroutes ligt. „Bovendien zou ik mijn Leidse klanten kunnen behouden", zegt Troost. Maar de verhuizing gaat niet door. Het bedrijf mag in het nieuwe pand slechts in zeer beperkte mate winkelartikelen verkopen. En daar kon Troost niet mee leven. „We willen alles kunnen verkopen wat we nu hebben. Ook voor een lontje of een touwtje moet de klant bij ons terecht kun nen." Troost is nu op zoek naar een andere locatie. Troost verwacht uiteindelijk buiten Leiden te recht te komen. „We hebben echt gezocht naar een geschikte plek in de stad, want we vertrekken met bloedend hart. Maar in Leiden is geen goede locatie te vinden." In een reactie zegt wethouder H. Kruijt het 'een verlies voor Leiden te vinden' als Troost vertrekt. „Ik hoop dat de zaak voor Leiden behouden blijft, maar het is moeilijk om een pand te vinden waar ook een zeilmakerij en botenverkoop kunnen ko men." Voor de watersporters die de winkel straks moeten missen, is er nog een sprankje hoop. „Misschien kan de gemeente bij de passantenha ven een heel klein winkeltje vestigen waar alleen bootbenodigdheden worden verkocht", oppert Troost. „Daaraan zouden wij willen meewerken." Kruijt is positief over dit idee. Hij wil dit graag met haar bespreken. LEIDEN FROUKE HOUTMAN De middenstanders in de Leidse wijk Groenoord lijken bezig aan een afvalrace. Nadat de buurtbewoners in twee jaar tijd de bakker en twee kruide niers zagen verdwijnen, staat binnenkort ook bij slager Bob Owel de verhuiswagen voor de deur. Op zaterdag 11 april doekt hij zijn winkel aan de Haarlemmerweg 1 op. De Leidse slager wijkt uit naar Katwijk. Kruidenier Bram van der Laan aan de Hansenstraat hoek Raamstraat is nu 'de laatste der mohikanen' in Groenoord. Owel ziet zich gedwongen de wijk te verlaten waarin hij jarenlang met groot plezier heeft gewerkt. „Zo'n zestien jaar geleden ben ik hier de toenmalige slager opgevolgd. Mijn bedrijf heb ik dertien jaar achter elkaar alleen maar zien groeien, maar de laatste drie jaar gaat het bergafwaarts." „De belangrijkste reden dat mijn klanten wegblijven, is het beroerde parkeerbeleid van de gemeente Leiden. De hele bin nenstad is bezaaid met par keerplaatsen voor vergunning houders. Autobezitters die in het centrum werken, wijken vanwege die vergunningen uit naar plaatsen waar parkeren nog gratis is. Oftewel bij mij voor de deur. Door de etalage ruit zag ik laatst zelfs iemand zijn auto parkeren, een vouw fiets uit de achterbak halen en vervolgens fietste hij vrolijk naar het centrum." „De parkeerplaatsen waar van vroeger mijn klanten ge bruik maakten, zijn de hele dag bezet. Sterker nog: de au to's rukken zelfs op tot de stoepen. De politie schrijft zich lamme armen aan bekeu ringen, hier aan de Haarlem merweg." Het parkeerbeleid is voor slager Owel niet het enige pro bleem. „In Groenoord wonen veel studenten en allochtonen. Bij hen is mijn slagerij niet erg in trek. Studenten halen hun boodschappen liever bij de su permarkt waar ze tot tien uur s avonds terecht kunnen." Het ligt in Owels bedoelin gen om zijn slagerswinkel te verhuren. De locatie acht hij meer geschikt voor een bedrijf uit de dienstverlenende sector. „Voor een tandarts of een ver zekeringsmaatschappij lopen mensen eerder een straatje om dan voor een levensmid delenzaak In de slagerij ach ter de winkel blijft Owel nog gewoon zijn worsten maken. Ook wil hij een bezorgservice opzetten voor zijn trouwste klanten, van wie velen al op leeftijd zijn. lx*uk vindt Owel het niet om te vertrekken. „Ik verlaat Ciroenoord met pijn in het hart. Het verdwijnen uit Groenoord van de midden stand is slecht voor de buurt, maar ik moet ook aan mijn ei gen hachje denken. Met een beetje geluk zit ik nog 22 jaar in het vak. In Groenoord ziet het er voor mij gewoon niet meer rooskleurig uit." obert Koelewijn is het jongste lid van Wijkkomitee Plan Noord DEN GERRY VAN BAKEL it vrijwilligerswerk zit in het )p. Sportverenigingen, buurt - mités en andere clubs kun- n moeilijk aan nieuwe men- n komen. Met name jonge- zouden niet meer te porren n voor onbetaald werk. Wijk- imitee Plan Noord is een instige uitzondering. Per 1 ja- lari kwamen er drie nieuwe den bij en een van hen is de ■jarige Robert Koelewijn. „Ik nd het belangrijk om als be- oner betrokken te zijn bij jn buurt. Als iets je niet be dt, moet je er wat aan doen. iel mensen kankeren wel, e doen niets. Ze klagen fel honderd keer tegen elkaar ter die losliggende stoeptegel, laar bellen niet met de ge- eente." Twee tot drie avonden per eek is Koelewijn aan het werk •or het wijkcomité. Vooral het aken van wijkkrant De Noor- Tzon kost veel tijd. „Met elk immer ben ik dertig tot veer- uur bezig. Ik heb de lay-out randerd, want ik wil dat het ad er zo goed mogelijk uit- et. We plaatsen stukjes in het abisch voor de Marokkanen de wijk. Hopelijk gaan meer ensen De Noorderzon lezen. x>r het wijkcomité is het van ilang dat het zich profileert, moet aan de bewoners laten en wat je voor ze doet. In de toekomst wil hij graag n wijkkrant maken voor heel Robert Koelewijn: „Je moet aan de mensen laten zien watje doet" Leiden-Noord. De onderlinge rivaliteit tussen De Kooi en het Noorderkwartier is volgens Koelewijn vooral historisch ge groeid, maar niet vervelend be doeld. „Vanwege het Grote Ste denbeleid is het veel belangrij ker geworden om samen te werken. Er is geld voor onze wijken. We-kunnen beter met zijn allen rond de tafel gaan zit ten en kijken hoe we zo veel mogelijk invloed kunnen krij gen op de plannen." Helemaal tevreden met de opstelling van de gemeente is Koelewijn niet. Hij vindt dat het te lang duurt voordat de ge meente afspraken nakomt. „In de Os en Paardenlaan was een heleboel rotzooi gedumpt op een terreintje van het energie FOTO HENK BOUWMAN bedrijf EWR. Wij hebben maandenlang gebeld met de gemeente en met EWR. Ze ver wezen elke keer naar elkaar." „Laatst hebben we een ul timatum gesteld: 'morgen om zes uur is het weg en anders komt er een ludieke actie'. We hadden een aanhangwagen klaarstaan om die troep bij het energiebedrijf op de stoep te gooien. De volgende dag kwa men er twee wagentjes van de gemeente en in een uurtje was het opgeruimd. Ze waren blijk baar bang voor een rel. Op zich ben ik wel in voor een actie, maar het is toch vervelend dat het nodig is." Twee jaar geleden kocht Koe lewijn een huis in het Noorder kwartier aan de Lusthoflaan. Een straat die een paar keer slecht in het nieuws is geweest. „Soms reageren mensen wel raar als je vertelt dat je in de Lusthoflaan woont. Ze hebben het idee dat het gevaarlijk is en dat er elke avond vechtpartijen zijn. Ik vind dat die hele zaak is opgeblazen. Het is een hele leuke buurt. De buren zeggen je gedag. In de zomer zit ieder een buiten op de stoep. Het is dan één groot terras." De pro blemen met rondhangende jongeren op het schoolplein van basisschool De Dolfijn wa ren voor Koelewijn wel aanlei ding om actief te worden in zijn wijk. Vandaag houdt het wijkko mitee Plan Noord in buurthuis 't Spoortje een groot feest met live-muziek en een drive-in discotheek „We hebben van de gemeente oude dia's gekre gen van het Noorderkwartier. Die projecteren we dan op de muur. We hebben al 150 kaar ten verkocht. Het is natuurlijk in eerste instantie bedoeld voor onze eigen wijk, maar heel Lei den is welkom." Het ziet er naar uit dat het nieuwe Leidse college van PvdA, GroenLinks, CDA en D66 zich bij voorbaat op twee belangrijke pun ten afhankelijk maakt van*oppositiepartij WD. De bouw van de Boommarktgarage en de offi ciële aanwijzing van de Grote Polder als tweede keus bouwlocatie kunnen ook binnen het nieu we college niet op unanieme steun rekenen. Drie van de negen leden van de nieuwe PvdA- fractie hebben daar twee weken geleden al in beslotenheid tegen gewaarschuwd. Om de za ken wel goed te kunnen regelen, pleitten zij te vergeefs voor verdere onderhandelingen met de WD. De PvdA-onderhandelaars stellen dezer dagen alles in het werk om GroenLinks door de bocht te duwen. De partij moet haar verzet tegen de Boommarktgarage en de eventuele bebouwing van de Grote Polder opgeven, wil het nieuwe college niet gehandicapt aan de rit beginnen. Maakt GroenLinks op deze onderdelen van het collegeprogramma namelijk opnieuw een voor behoud, dan wordt het college afhankelijk van de steun van oppositiepartij WD. Hoewel de li beralen een groot voorstander zijn van de par keergarage aan de Boommarkt vrezen de coali tiepartijen dat ze op strategische gronden wei eens tegen zouden kunnen stemmen. Nadat de WD al na één gesprek in de onderhandelingen aan de kant werd geschoven, is er de partij veel aan gelegen het college het zo moeilijk mogelijk te maken. De kans dat GroenLinks om gaat is echter mi niem. Niet alleen zou het nogal ongeloofwaar dig overkomen, de PvdA is ook nauwelijks in staat om echt druk uit te oefenen. In de PvdA- fractie is namelijk ook niet ie dereen vóór de garage, al komt van de drie huidige te genstanders alleen F.d van der Veen na de ver kiezingen terug. Elke poging van de PvdA-on derhandelaars om GroenLinks onder druk te zetten kan gemakkelijk worden gepareerd met een verwijzing naar de verdeeldheid in eigen gelederen. Drie van de negen leden van de nieuwe PvdA fractie zagen deze bui twee weken geleden al overduidelijk hangen. Daarom stemden zij in de fractievergadering tegen de voortzetting van het zittende college. Om de problemen waarmee onderhandelaars nu worden geconfronteerd te omzeilen, pleitten zij voor een 'breed paars' col lege van PvdA, WD, Groen! inks en D66 «lus zonder het CDA. Deze club zou op zo'n brede steun in de raad kunnen rekenen, dat de pro blemen van Boommarktgarage en Grote Polder niet meer spelen. GroenLinks mag in dat geval tegen stemmen zonder het college in proble men te brengen. De andere drie partijen heb ben immers gezamenlijk nog altijd een raads- meerderheid. De kans dat de onderhandelingen in dit stadi um nog vastlopen, is heel klein. Wel zullen de onderhandelaars de komende dagen noodge dwongen tot de conclusie komen dat ze niet in staat zijn om alle belangrijke zaken voor de ko mende jaren in een collegeprogramma vast te leggen. Dat de PvdA daarmee een aantal proble men naar de toekomst verschuift, heeft de partij aan zichzelf te wijten.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13