Voorjaar gaat in het geel gekleed °>k° Tuinieren jieeskracht a bomen Vraag en antwoord ha«el iboeken waarmee de momenteel bijna letter- irspoeld wordt zijn vooral ■leen. Verleidelijk mooie rde plaatjes op hoogglans .Allemaal van tuinen, bo- ilanten en bloemen op de lagen het gloriemoment it-jural zonder enige aantas- ior dier of microorganis- fotografeerd. Prachtig om kijken, maar ook uiterst glijk. De harde praktijk tuinier leert immers dat alleen vier seizoenen zijn planten er heel verschil- aak weinig verleidelijk l,maar dat er ook aantas- door insecten ziekten of imstandigheden voorko - ie ervoor zorgen dat alle eniet wordt gedaan. De [telling van de alleen- rkijkers is dan groot. Die telling wordt ons be- a als we ons beperken tot [inboeken waarin veel aarmee we ons voordeel idoen. Een dergelijk 'De geneeskracht van /Q| waarin veel wetens- 'ijieden te lezen zijn. De i weten wel dat we de met salicylzuur als ba- anken hebben aan de ilix en ook het gebruik lebloesemthee is vrij al- gi$ bekend. Maar in ge- boek staan ook veel an- 7<oJ rdige recepten uit de ineeskunst. Een aardige van vlierbomen blad: 2 iels fijngesneden blad iten met een kwart liter iter, aan de kook bren- fst dan meteen zeven. Anti- ;n goed voor de suiker- oit luding. Vooral dat anti- al menigeen aanspreken. ,Ef eeskracht van bomen, urt Allgeier, uitgave de aam, prijs 29,95 gulden. Er ooit bij stilgestaan dat het gros van de voorjaarsbloeiers in de natuur heldergeel van kleur zijn? Denk maar eens aan het vroege klein hoefblad, de win- terakoniet, speenkruid, paarde bloem, brem. Allemaal planten die van nature in ons land voor komen en rond deze tijd al bloeien of zelfs gebloeid heb ben. Voeg er nog de vroege bo terbloem, de wilde sleutelbloem en de dotter aan toe, dan heb ben we een heel rijtje geelbloei- ers. Kijken we in de tuin dan begint het met de winterjasmijn, ge volgd door allerlei primula's, crocussen en narcissen en niet te vergeten de Doronicum. Kortom het voorjaar gaat in het geel gekleed en heeft daar een hele goede reden voor. De kleur geel vereist veel minder energie om ze te maken dan andere kleuren. En energie is schaars in het voorjaar als de dagen kort zijn en de zon vaak schaars is. Dus hebben in de loop van de eeuwen de geelbloeiers meer kans gehad. Immers de natuur is zuinig en sorteert niet wat niet aan de eisen voldoet. Omdat we nu toch met geel be zig zijn deze keer twee van mijn favoriete gele onkruidplanten. Om te beginnen het speen kruid, Ficaria verna in het latijn, familie van de boterbloem. Wie eens een plantje meeneemt naar huis en uitplant wordt elk voorjaar verrast met een over daad aan goudgeel glanzende bloemen. Dit terwijl de zaden vrijwel nooit tot rijpheid ko men. Maar dit plantje maakt piepkleine okselknolletjes die op de een of andere geheimzin nige manier overal en nergens terecht komen. Deze plant heeft zijn naam te danken aan het feit dat het vroeger uitwendig tegen aambeien (speen) gebruikt werd. Ook nu nog kan men fijn gehakt blad mengen met een goede crème en dan voor dit doel of ook wel voor huidaan doeningen gebruiken. Nimmer inwendig want de plant is licht giftig. Overigens is speenkruid nauwelijks als onkruid te be schouwen want in juni is er niets meer van te zien. Dan zit ten alleen nog knolletjes in de grond. Heel anders is het ge steld met de paardebloem, de Taraxacum officinale, familie van sla en andijvie. Op de melk sap houdende bloemstengel na, geheel en al niet giftig en vaak gebruikt in de keuken als volks medicijn. Verzamel eens een aantal wortels van de paarde bloem, zet ze op een rijtje in goede grond en dek af met oude bloempotten. Na een tijdje kan er echte molsla worden geoogst. Een luxe groentesoort. Trou wens de gewone blaadjes kun nen ook in sla of soep worden verwerkt. Ze smaken iets bitter maar zijn rijk aan mineralen en vitamines. Met de wortels van de paarde bloem kun je ook een uitste kend drankje maken dat helpt bij lever- en nierkwalen en geen schadelijke bijwerkingen heeft bij matig gebruik, al zijn som mige kleine kinderen er aller gisch voor. Was de wortels sa men met de blaadjes, splijt de wortels, laat drogen en gebruik van dit gedroogde kruid ander halve theelepel op een kwart li ter koud water. Langzaam aan de kook brengen, een minuut koken en 10 minuten laten trek ken. Dit in de loop van een dag drinken, niet meer. ILLUSTRATIE HAN VAN DER VEN Hoe kan een muur aan de Noordkant van een huis zo snel mogelijk bedekt worden met le vend groen? Zo ongeveer luidt de vraag 'van mevrouw de Groot Bos uit Haarlem. Er is maar een klimmer die op een muur op het Noorden snel groeit en dat is klimop, Hedera helix, maar dan de meest grove soort met grote donkergroene bladeren. De verschillend ge kleurde en kleinbladige soorten zijn niet van die harde groeiers, sommige soorten zijn zelfs ma tig winterhard. Er is evenwel een probleem bij huizen die voor de eerste wereldoorlog zijn gebouwd. Toen werd een specie gebruikt waarin de hechtwortels van de klimop door konden dringen 'en schade aanrichten. Of ettelijke lagen witsel dat kun nen voorkomen is mij niet be kend. Informeer eventueel bij de Groenraadsman, tel. 023- 5258181. Overigens kunnen bruidssluier, (Polygonum au- bertii) en een Clematis vitalba ook snel een muur bedekken, maar deze verliezen 's winters blad en moeten geleid worden. Voor alle planten geldt dat er naast de muur veel slechte grond vervangen moet worden door een diepe laag zeer veel goede grond. Van J. Damen uit Sassenheim ontving ik een waar loflied over wormenmest. Alle planten doen het wonderwel op wormen- mest. Dat neem ik zonder meer aan maar ik voeg er wel aan toe dat goede, en vooral zelfge maakte compost even goed werkt. Alleen hoe komen flatbe woners aan voldoende eigen compost? Dus waarom dan geen wormenmest? In elk geval veel dank voor de mededeling A.H. van Bokhoven uit Nieuw Vennep heeft moeite met ze venblad dat uit de buurtuin bin nen komt woekeren. Wat te doen? Schoffelen, wieden, af knippen en het blad gebruiken als salade, groente of er thee van trekken. Een ideaal middel tegen jicht en podagra waaraan dit kruid Aegopodium, zijn naam te danken heeft. Een plant die geen groen kan vor men, verdwijnt. Ik geef toe, ze venblad is hardnekkig, ook in mijn tuin. Zou een rond 40 cm diep ingegraven afscheiding langs de buurtuin wellicht uit- nog een paar weken en leiderdorp heeft een schitterend nieuw tuincentrum op de vertrouwde locatie. bloemendaal bv. hoogmadeseweg leiderdorp - rijksstraatweg wassenaar komst bieden? Wel een heel karwei maar dit kruid verplaatst zich voornamelijk door onder grondse uitlopers. Hoor ik nog of er resultaat is geboekt? Van Anneke Schippers uit Santpoort krijg ik een schrijven dat ze de klanten van haar schoonheidssalon adviseert om sap van Aloe Vera, waarover ik enige tijd geleden schreef, te drinken. Er staat niet bij hoeveel sap en in hoeverre verdund. Te veel ervan is slecht voor de nie ren voor zover mij bekend is. Voor eventueel geïnteresseer den in inwendig gebruik kan ik vermelden dat er een homeopa- tische verdunning in de handel is waarvan vooral D4 gebruikt wordt, zowel inwendig bij verte- ringsstoomissen als uitwendig bij beschadigingen van de huid. Lijkt me veiliger dan zelf avon turieren met inwendig gebruik. er: AVE 1 M O D R E A A L 2 B W L A O E N M 3 B H A A O R D O 4 S I P N T H E L 5 T E A B E A K F 6 T C L M O W E N 7 K R N A T 1 E R 8 K G N E O O V P 9 E P A L R IJ S D 10 R O S B L B E R 11 P A O G L 1 G S 12 F E I N W A A L 13 K A O B A A N L 14 N S P E 1 T S N OPLOSSING 13! op elke regel de letters p 7 'e samen het woord vor- •at overeenkomt met de "hjving. De resterende vormen van boven naar >n en van links naar een citaat. lenleer; 2. fijnmeel; 3. >ei; 4.uitgebrande steen- "yj 'genotmiddel; 6.grappen- 7.vulkaanmond; 8.toe- je strik; 9.hoofdstad van IhlO. bridgeterm; 11. riek; er>ngsakte; 12.volkomen; erte errie; 14.scherpzinnig. KRUISWOORDRAADSEL -reprise- lila-open eta-k-ora u-niger-a kade-stam -i-das-v- arme-eter k-arena-o els-l-rat rose-kras -lanital- WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmm HEINZ ■Z-V-L.-l.-E-AJ VV-E E-E-tU E-O-V-B- 5-OVA-E" S-P-E-L-EN, AV-E-/-AJ-Z f 6-P-/S S-P-E-E-L J-'J <W-E-T J-E V-B-/-E^AD E-A/ /_*- M-E-T M-U-A* ff-P-O-E-P. jr- TOMPOES Heer Bommel en de wilden wagen De gids richtte zich op uit de stroom en keek zenuwachtig om zich heen. „Weg van hier", prevelde hij, terwijl hij met hoge stappen voort begon te plassen. Maar heer Bommel klampte zich aan de wijde kleding van de ge leider vast en struikelde soppend achter hem aan. „W-wacht even", riep hij uit. „U kunt me hier niet ach terlaten, want direct komen de mor sen, als u begrijpt wie ik bedoel... Wie zijn dat?" „Laat los!" jammerde de ander. „Houd me niet op! Ik hoor iets onreins!" En ja hoor. Plotseling do ken er van alle kanten glibberige, kleine figuurtjes op, die een witachtig licht afgaven zoals rottend hout wel doet. Ze kwamen uit rioolbuizen ge klommen, ze stroomden toe uit de zijgangen en doken op uit het drab dat de beide bezoekers omringde. En voordat heer Ollie wist wat er ge beurde, hadden ze zich op de gids gestort, zodat de ongelukkige het H W R DOOR JAN VISSER Op de meeste plaatsen is februari de droogste sprokkel maand geweest sedert halverwege de jaren tachtig - 1985/1986 - toen er gemiddeld over het land respectie velijk maar 7 en 2 mm werd opgevangen. In onze regio viel de afgelopen maand gemiddeld 21 mm tegen nor maal 48 mm. In 1991 was februari ook heel droog met gemiddeld in onze streken 25 mm. Tijdens de afgelopen maand viel er in Bloemendaal 17, op Valkenburg 18, in Stompwijk 19, in Hazerswoude en op Schiphol 22 en in Santpoort-Noord 26 mm. Dit weekeinde staat in het teken van wolkenvelden, waaruit het soms wat motregent, en relatief hoge tempe raturen. Vanmiddag mogen we rekenen op temperaturen tot omstreeks 10 graden (vlak aan zee wat lager) en een matige noordwestenwind. De kans op motregen is het grootst tijdens de middaguren. Dan namelijk trekt een warmtefront over onze streken. Morgen zijn er opnieuw wolkenvelden, maar de kans op motregen is overdag niet zo groot. Het kwik kan nog uit komen op maximaal 11 graden en de wind waait weer uit het noordwesten. In de loop van maandag bereikt een koufront ons land. Het gevolg is dat de kans op re gen in de loop van de dag stijgt. Vanaf dinsdag trekt de noordwestenwind aan en stroomt koude, uit de poolstre ken afkomstige lucht onze omgeving binnen. Daarin zakken de temperaturen naar een graad of 6 en er ko men enkele maartse buien opdraven. De koude lucht stroomt naar ons land tussen een hogedrukgebied boven de Britse eilanden en een depressie boven zuidelijk Scandinavië. Gisteren was het overheersend bewolkt met enige (mot- )regen, maar tijdens de middaguren kwam met name in Zuid-Holland de zon er aan te pas. In de binnenstromen de zachte lucht steeg de temperatuur op Schiphol tot 9,2 graden. u HMHHHHMM R O P A KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Overwegend bewolkt en van tijd tot tijd sneeuw. In het zuidwesten overgaand in regen. Met name zater dag in het zuidoosten op klaringen, Middagtempe- ratuur oplopend tot 7 langs de zuidwestkust tot enkele graden beneden het vriespunt in het noor den. Zweden: Zaterdag geregeld zon en droog. Zondag van het westen uit meer bewolking en af en toe regen of sneeuw. Maxima van en kele graden boven nul in het zuiden tot lichte of matige vorst in het noor den. Denemarken: Zaterdag eerst enkele op klaringen en meest droog. Daarna meer bewolking e w». bewolkt SL onweer -W- warmtef -regen L lagedruk H hogedru 1000 luchtdru r-^K. opklannge windnchtin -- zonnig 19 temperatuu hecto pa evenwicht verloor en met een plons in de modder terechtkwam. Onder luid getier ontrukten ze hem nu de bankbiljetten en begonnen erom te vechten. „Hoera!" riepen ze. „Stin kend geld!" „Heren toch", riep heer Ollie met bevende lippen. „Dat zijn eerlijke banknoten. Ik heb ze betaald om uit deze ellende te raken! Laat die stakker gaan, zodat hij zijn plicht kan doen!" Maar de morsen waren door het dolle heen en luisterden niet. gen of motregen. Maxima rond 6 gra den. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Zaterdag wolkenvelden en hier en daar wat regen of motregen. Zondag enkele opklaringen en meest droog Later op de dag in het noorden van Schotland toene mende bewolking gevolgd door regen. Middagtemperatuurrond 12 graden. België en Luxemburg: Beide dagen tamelijk veel bewolking en kans op soms lichte regen of motregen Middagtemperatuur rond 9 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden en kans op regen of mot regen. Zondag geregeld opklaringen met af en toe zon. Middagtemperatuur tus sen de 8 en 12 graden. Portugal: Flinke zonnige perioden. In het noorden ook wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Maxima tussen 15 en 19 graden. Madeira: Wolkenvelden en af en toe zon. Waar- schijnljk droog. Maxima ongeveer 19 graden. Spanje: Flinke perioden met zon. In de noorde lijke helft ook wolkenvelden en vooral langs de golf van Biskaje kans op regen. Middagtemperatuur uiteenlopend van 12 graden in het noorden tot 19 in het zuiden. Canarische Eilanden: Wolkenvelden, veelvuldig afgewisseld met zon Waarschijnlijk droog. Middag temperatuur 19 tot 23 graden. Marokko: Westkust: flink wat zon, maar soms en kele wolkenvelden Middagtemperatuur uiteenlopend van 17 in Tanger tot 22 in Agadir Tunesië: Wolkenvelden en kans op een enkele bui. Middagtemperatuur tussen 17 en 20 graden Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden en beide dagen een klei ne kans op lichte regen of motregen. In het zuidoosten droog en geregeld zon. Zondag een aantrekkende Mistral. Mid dagtemperatuur tussen 10 en 15 gra den. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon. Ook enkele wolken velden Droog. Middagtemperatuur on geveer 14 graden. Italië: Wolkenvelden en kans op regen. Zater dag in het noorden en zondag in het zui den af en toe zon en overwegend droog. Middagtemperatuur van 12 graden in het noorden tot 17 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Wisselend bewolkt en kans op een bui Af en toe ook zon. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden. Malta: Wisselende bewolking met enkele bui en. Maxima rond 17 graden. Griekenland en Kreta: Wolkenvelden en vooral in het zuiden enkele buien. Maxima oplopend naar ongeveer 14 graden in het noorden tot 20 graden op Kreta. Turkije en Cyprus: Overheersende wolkenvelden en vooral aan de zuidkust van Turkije en op Cy prus enkele buien. Middagtemperaturen van 14 graden op de Dardanellen tot ruim 20 op Cyprus. Duitsland: Meest bewolkt en af en toe regen. In het noordoosten aanvankelijk en in de Beierse Alpen beide dagen kans op (nat- te)sneeuw Nu en dan ook enkele opkla ringen. Middagtemperatuur tussen 4 en 9 graden. Zwitserland: In het zuiden geregeld zon. Overigens veel bewolking en nu en dan regen of sneeuw. Maxima in de dalen rond 5 gra den, aan de zuidflank van de Alpen aan zienlijk hoger Oostenrijk: Aan de zuidflank van de Alpen geregeld zon, Elders meest bewolkt en af en toe regen of sneeuw. Maxima in de dalen rond 4 graden in het noorden tot 10 in het zuiden. Polen: Zaterdag meest bewolkt, veel sneeuw buien en een straffe noordenwind. Zon dag iets rustiger, minder buiig en wat meer zon Middagtemperatuur tussen 0 en plus 4 graden Tsjechië en Slowakije: Overwegend bewolkt en vooral zaterdag nu en dan regen of sneeuw. Zaterdag eerst veel wind uit het noorden. Middag temperatuur ongeveer 4 graden Hongarije: Flinke wolkenvelden en vooral zaterdag kans op regen, ook kans op sneeuw Middagtemperatuur omstreeks 6 gra den. ZONDAG 15 1998 Zon- en maanstanden Zon op 06.55 Zon onder 18 42 Maanop 21.11 Maanonder07 57 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.15 17.26 04.48 16.59 Laag 00.45 13.04 00.26 12.45 MAANDAG 16 1998 Zon- en maanstanden Zon op 06 52 Zon onder 18 44 Maanop 22.13 Maan onder08.20 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.46 17.52 05.19 17.25 Laag 01 14 13.34 00.55 13.15 Weerrapporten 13 maart 19 u station weer wind De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Aberdeen Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Locarno Luxemburg Stockholm Warschau Wenen 5 -1 0.5 18 10 00 10 7 0.8 8 -3 0.1 ol4 22 17 01 arbew. nw2 11 5 2.0 Züricl half be Buenos Aires zwaar bei Casablanca half bew. Johannesburg onbew. Los Angeles zwajrbei New Orleans onbew New York TelAviv Tokyo 7 -1 6 0 2.0 35 24 16 13 0.0 17 15 26 22 17.0 17 15 0.0 Vancouver regen 1 7 0.2 16 10 3.0 12 10 3.0

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9