Griekenland wil vaste wisselkoers Familie eist gerechtigheid bij begin Italiaans 'gifproces' Een volle maag gaat voor mensenrechten Buitenland EU maant Kosovo tot gesprek Waterballet Zjirinovski krijgt juridisch staartje Bekentenis van Bosniër van de baan iissel legt lawaaiige egtuigen aan banden DAG 14 MAART 1998 aanslag en oproer in Israël 0A. Bij een bomontploffing in Jeruzalem zijn gisteren vijf VPMjnen lichtgewond geraakt. De explosie vond plaats bij de jscuspoort in het oude stadsdeel. Volgens de Israëlische :Mi [was het een kleine bom, die waarschijnlijk te vroeg is af- h. Onduidelijk is onder welke bevolkingsgroep de daders [offers wilden maken. Palestijnse oproerpolitie heeft giste- Hebron demonstranten met traangas bestookt. Die wil- achtfet Israëlische leger te lijf. De Palestijnse agenten waren op o Jchaal uhgerukt om ongeregeldheden, met name na het onj>gebed. te bezweren. Later raakten groepen Palestijnen ialt'j<faags met Israëlische soldaten. Die vuurden rubberkogels oor hjvaarbij zeker tien gewonden vielen. )onlij. fonijgende evangelist valt uit de hemel er"kL. Een Britse lekenprediker heeft een poging tot evangeli- [anuit de lucht met een boete moeten bekopen. Gewapend fen megafoon scheerde hij met zijn gemotoriseerde delta- rakelings over bomen, hekken en vogelhuisjes in een Lijk van het Zuid-Engelse Salisbury. Uiteindelijk belandde jngelist, die pas twee lessen met zijn deltavlieger had ge il een veldje. De politierechter veroordeelde hem tot een Ivan omgerekend 3.570 gulden wegens te laag vliegen. Ook lij 850 gulden betalen als vergoeding voor de aangerichte Overigens wil hij wel doorgaan met zijn wijze van predi- Hij gaat alleen wel eerst zijn vliegbrevet halen. Bovendien hij dan minstens op 150 meter hoogte blijven. laspkroof met gijzeling verzonnen' kh» De bankroof in het Duitse Emmerich, waarbij de pér een kleuter in gijzeling zou hebben genomen, is vol le politie verzonnen. De kassier van het bankfiliaal heeft [d dat hij het verhaal over de roof van 250.000 mark uit zijn heeft gezogen. De bankmedewerker wilde zo verhullen dat [geld had verloren bij een transactie met twee tot dusver jhterhaalde Nederlandse oplichters. De Nederlanders had- Im een beloning van 10.000 mark in het vooruitzicht ge- __als hij bereid zou zijn een bedrag van 250.000 mark in bil- van honderd mark om te ruilen voor eenzelfde som in ■■es van duizend mark. Toen de mannen waren vertrokken a Niin 250 briefjes van duizend, ontdekte de kassier dat hij ii/iwiven z'tten met 10.000 mark en een stapel waardeloos pa- ggeaanse verkeerszondaars vrijuit Zuid-Koreaanse mensenrechtengroepen hebben teleur- gereageerd op de massa-amnestie die president Kim ig gisteren heeft afgekondigd. Onder de 5,5 miljoen men- van de maatregelen profiteren zijn er maar 74 die om fke redenen vastzaten. Het overgrote deel zijn verkeers- snpifders en kleine misdadigers. „Betreurenswaardig", noem- en :retaris-generaal Oh Wan-ho van de Zuid-Koreaanse afde- In Amnesty International de maatregel. „De regering heeft aaa 'en deel van de langdurig gestrafte gewetensgevangenen QoO aten uit angst voor de conservatieve groepen in het land." DRA Deutsche Presse Agentur CPD Gea rome eelco van der linden correspondent Met het plechtig oplezen van de na men van 149 aan kanker overleden chemie-arbeiders is gisteren in Venetië het zogenaamde 'gifproces' begonnen. In de beklaagdenbank zitten topmana gers van Italiaanse (staats)chemiecon- cerns en politici, in totaal 31 personen. Ze worden verantwoordelijk gehouden voor de dood van de arbeiders omdat ze hebben toegestaan dat fabrieken in de vlakbij Venetië gelegen haven Porto Marghera chemische stoffen zijn blij ven gebruiken ondanks de aangetoon de giftigheid. Onderzoeksrechter Felice Casson heeft op verzoek van de familieleden van enkele overleden arbeiders onderzoek gedaan naar zevenduizend verdachte sterfgevallen die de afgelopen dertig jaar in Porto Marghera zijn geregi streerd. Uiteindelijk heeft hij een se lectie gemaakt van 1.500 gevallen die zijns inziens de 'precieze verantwoor delijkheid' aantonen van industrie en overheid. Centraal in het proces staat de stof vi- nylchloriet die gebruikt wordt voor de fabricage van onder andere plastic flessen en kinderspeelgoed. „Hoewel in 1969 en 1972 in de Verenigde Staten en in 1975 ook in Italië was aange toond dat de stof kankerverwekkend is, zijn door het staatsbedrijf Enichem en het particuliere Montedison nooit beschermende maatregelen getrof fen", aldus Casson. De magistraat hekelt het cynisme van de twee bedrijven en het 'chemiebe- leid' in het algemeen dat in Italië tot dusver gevoerd is. riet is illustratief te noemen dat de twee aangeklaagde be drijven in de jaren tachtig een joint venture vormden die uiteindelijk mis lukte, maar wel Italië's grootste smeer geldschandaal tot nu toe zou genere ren. Casson hoopt tijdens het proces ook de verantwoordelijkheid vast te stellen voor de enorme vervuiling waarvan sprake is in het gebied rond Venetië. Hij heeft uitgerekend dat de afgelopen dertig jaar 1.6 miljoen ton aan gif de lucht is ingegaan en een half miljoen ton is verdwenen in de wateren van kwetsbare lagune. In de Adriatische Zee is tachtig miljoen kubieke meter industrieel afval geloosd, terwijl in de grond rond Marghera nog vijf miljoen kubieke meter aan giftig afval moet zit- Drachme duikelt alvast naar beneden Griekenland heeft de Europese partners gevraagd om de drachme op te nemen in het Europees Monetair Stelsel (EMS). Toetreding tot het EMS is een eerste stap om de drachme straks ook te mogen inruilen voor de euro, de nieuwe Europese munteenheid. Het verzoek van Grie kenland is donderdag gedaan, zondag wordt uitsluitsel verwacht. Rio de janeiro» Een paleontoloog maakt de botten schoon van een dinosauriër die waarschijnlijk zo'n 220 miljoen jaar geleden op aarde rondliep. Daarmee behoort het tot de oudste dinosoort tot dusver be kend. „De drie skeletten dateren uit de periode dat de dinosauriërs nog maar net bestonden", aldus coördinator Martha Richter van het laboratorium voor paleontologie van de universiteit Porte Alegre in het zuiden van Brazilië. Volgens haar leefden ze miljoenen jaren voor de reusachtige dino's als de tyrannosaurus rex en alamosaurus, die her leefden in de film Jurassic Pare. De net ontdekte dino's waren maar een halve meter hoog en anderhalve meter lang. Ze aten planten en kleinere dieren. De laatste dinosauriërs zijn ongeveer 65 miljoen jaar geleden uitge storven, waarschijnlijk als gevolg van klimaatveranderingen na de in slag van een asteroïde op aarde. foto ep a zero hora-ricardo chaves ATHENE «Rtr-ANP-AFP De Griekse premier Costas Si- mitis heeft het verzoek gedaan tijdens de topconferentie die donderdag in Londen met EU- kandidaat-landen plaatsvond. Zodra de berichten over het verzoek uitlekten, duikelde de koers van de volgens analisten overgewaardeerde drachme naar beneden. De verwachting is dat de munt de komende da gen 10 procent in waarde daalt als gevolg van de EMS-toetre- ding. De drachme krijgt na toetre ding tot het EMS een vrijwel vaste wisselkoers die hoogst waarschijnlijk lager is dan de koers van de Griekse munt op dit moment. Dreigt de munt straks veel meer of minder waard te worden dan de vante- voren vastgestelde koers dan zijn de centrale banken van de bij het EMS aangesloten landen Vrees voor nieuwe stroom asielzoekers edinburgh paul koopman correspondent De politieke leiders van Kosovo moeten op korte termijn onder handelingen beginnen met de Servische president Milosevic over de status van de enclave. Nu Milosevic onder grote inter nationale druk weer een aan bod heeft gedaan om maandag morgen te komen onderhande len, moet die uitnodiging ook worden aangenomen. Met deze boodschap heeft de Europese Unie gisteren voor het eerst sinds het uitbreken van de Kos- ovo-crisis de Albanese minder heid in Servië de wacht aange zegd. 'Minister Hans van Mierlo van buitenlandse zaken liet in Edin burgh, waar hij met zijn Eu ropese collega's vergaderde, blijken dat het Europese geduld met de Kosovö-Albanezen be gint op te raken. „Wij zeggen te gen hen: 'Hou op met het eisen van onafhankelijkheid! Pak de handschoen op en ga praten!", aldus Van Mierlo. De Europese Unie vreest dat de radicalisering van de Koso- vo-Albanezen zal leiden tot een escalatie van het conflict en een stroom nieuwe asielzoekers. Volgens Van Mierlo is het over duidelijk dat Servië de 'heilige grond' van Kosovo nooit zonder een bloedige oorlog zal afstaan. Voor de zwaar onderdrukte Ko- sovo-Albanezen zit volgens de EU niet meer in het vat dat een vorm van autonomie onder Ser visch bestuur. De zelfbenoemde 'president' van de Kosovo-Albanezen Ibra him Rugova sloeg eerder deze week het Servisch aanbod voor het voeren van een dialoog af. Hij zei dat de Kosovo-Albane zen niet langer genoegen ne men met het herstel van de au tonome status, maar volledige soevereiniteit willen. Ook de verkiezingen die de Albanezen voor 22 maart hebben uitge schreven, vallen bij de EU in verkeerde aarde. „Ik ben daar niet voor, omdat het uit de hand kan lopen. Het is absolute springstof', aldus Van Mierlo. De Duitse minister van bui tenlandse zaken Klaus Kinkel riep Rugova eveneens op zelf beheersing te tonen. Anderzijds trachtte hij Milosevic met het vooruitzicht van handelsvoor delen en economische steun tot meer inschikkelijkheid te bewe gen. „Wij moeten hem het licht aan het eind van de tunnel to nen. Europa heeft Milosevic veel te bieden." De crisis in Kosovo was giste ren het belangrijkste gespreks onderwerp voor de Europese ministers van buitenlandse za ken die in Schotland twee da gen informeel vergaderen. In navolging van de internationale contactgroep braken de be windslieden zich het hoofd over de vraag hoe het nieuwste etni sche conflict in voormalig Joe goslavië in de hand kan worden gehouden. De EU kwam echter niet veel verder dan het besluit de groep Europese waarnemers aan de grens met Albanië uit te breiden en een eigen vertegen woordiger naar het gebied te sturen. Voor het militair bewa ken van de grens tussen Kosovo en Albanië, om zo wapensmok kel naar de brandhaard tegen te gaan, vindt de EU het te vroeg. De Duitse minister Kinkel zag daar een taak weggelegd voor de West Europese Unie. Later deze maand wordt in Parijs een Kosovo-conferentie gehouden met Rusland, de VS, Frankrijk, Italië, Engeland, Duitsland, Luxemburg, Oostenrijk, Bulga rije, Roemenië, Griekenland en Turkije. moskou «GPD-Rtf-DPA-AFP Het heeft er alle schijn van dat de ultra-rechtsbuiten van het Russische politieke spectrum. Vladimir Zjirinovski, dit keer te ver is gegaan. Dat hij deze week glazen mineraalwater over par lementsleden gooide, dreigt een staartje te krijgen. Parlements voorzitter Selezjnov deelde gis teren mee dat video-opnames van het incident naar de hoog ste openbare aanklager zijn ge stuurd, alsmede verzoeken van afgevaardigden om een straf rechtelijk onderzoek tegen Zji rinovski. Juridische stappen kunnen overigens pas worden genomen als de meerderheid van het par lement besluit Zjirinovskis par lementaire onschendbaarheid op te heffen. Daar kwam het gisteren niet van. Zjirinovski deed gisteren nog tevergeefs een poging het tij te keren. Hij bood min of meer zijn excuses aan. Hij voerde wel als verzach tende omstandigheid aan dat hij zich afgelopen woensdag ge provoceerd had gevoeld door de afgezant van president Jeltsin in de Doema. Zjirinovski wenste die dag een debat over een besluit over de toekomst van het land dat Jeltsin op 1 april 1996 zou heb ben genomen. Maar zo'n de creet bestaat volgens insiders helemaal niet. Het zou een 1- aprilgrap zijn geweest van een krant. Toen de Doema weigerde in te gaan op Zjirinovskis wens, bestormde hij met een paar fractiegenoten het presidium. Volkomen buiten zinnen brulde hij 'Donder op, allemaal' en 'Smerige Amerikaanse spion nen' om vervolgens glazen mi neraalwater over de afgevaar digden heen te gooien. Overigens is de zieke Russi sche president Boris Jeltsin nog altijd van plan woensdag in Moskou deel te nemen aan de GOS-top (Gemeenschap van Onafhankelijke Staten, de voor malige Sovjetrepublieken). „De plannen van de president voor de komende week zijn niet ge wijzigd. Natuurlijk hangt dit af van zijn gezondheidstoestand komende zaterdag en zondag", zei hij. Boris Jeltsin heeft een acute infectie aan de ademha lingswegen opgelopen. Afgelo pen december was Jeltsin ook uitgeschakeld door een virusin fectie aan de luchtwegen. In no vember 1996 onderging hij een hartoperatie. verplicht in te grijpen. riet verzoek van de Griekse regering komt als een grote ver rassing. Er waren geen aanwijzi- gingen dat ze de drachme in het EMS wilde laten opnemen. Dat zou pas nodig zijn als het land lid van de Europese muntunie zou worden en dus meedoen met de euro. Griekenland heeft voorlopig geen plannen daar toe. De overheidsfinanciën zijn nog niet gezond genoeg om al volgend jaar bij het begin van de EMU mee te draaien. Eind februari bleek wel dat het de goede kant uitgaat met de Griekse economie. Het be grotingstekort zakte vorig jaar van 7,5 naar 4 procent, terwijl de EMU-norm op 3 procent ligt. De staatsschuld daalde van 123,8 naar 121,6 procent, bij een EMU-norm van 60 procent of voldoende dalend in die rich ting. den haag gpd-anp Dragoljub Kunarac, de Bosni sche Serviër die maandag voor het Joegoslavie-Tribunaal be kende vrouwen te hebben ver kracht, wordt vervolgd wegens misdaden tegen de menselijk heid. Zijn schuldigverklaring van maandag wordt echter niet meer beschouwd als echte be kentenis. Rechter Antonio Cassese heeft dit gisteren bepaald na moeizame gesprekken met on der andere de verdachte, zijn plaatsvervangend raadsheer en de aanklagers. Daaruit bleek dat Kunarac niet voldoende op de hoogte was geweest van de pre cieze beschuldigingen tegen hem. En wat een misdaad tegen de menselijkheid is, wist hij al helemaal niet. Een duidelijk geïrriteerde rechter Cassese tikte de advoca ten van Kunarac op de vingers voor het slecht informeren van hun cliënt. „Advocaten moeten de verschillen tussen de be schuldigingen goed uitleggen. Als dat was gebeurd, zaten we nu niet in deze ongemakkelijke situatie." Chinezen vol lof voor Nederland aan vooravond vergadering Mensenrechtencommissie Italiaans kabinet loost 'maffiose' staatssecretaris geneve bob kroon correspondent „Al is Nederland een klein land, het heeft op economisch gebied een geweldige betekenis, zeker voor China." Opmerkelijke woorden van de Chinese topdi plomaat Wu Jianmin, de leider van de Chinese delegatie bij de VN-Mensenrechtencommissie die maandag in Genève aan zijn jaarvergadering begint. Wu verwees ■Nederland vorig jaar nog naar de strafbank om dat minister Hans van Mierlo namens de Europese Unie pro beerde een resolutie vol kritiek op de schendingen van de men senrechten door China door te drukken. Dat mislukte jammer lijk, want de behendige Wu wist een stemming hierover te blok keren nadat Frankrijk Van Mier lo had laten vallen. President Chirac stond toen namelijk op het punt om naar Peking af te reizen om Airbussen aan de man te brengen, (overigens zonder succes). Om Nederland een lesje te leren zorgde Wu er voor dat de al geplande han delsmissie onder leiding van minister Wijers een jaar werd uitgesteld. Is alles nu vergeven en vergeten? „Daar gaat het niet om", zegt Wu, ooit ambassa deur in Den Haag. „Het is wel zo, dat je met confrontatiepoli tiek niets bereikt. Op*het Wereld Economisch Forum in februari heb ik hierover in Davos een plezierig gesprek gehad met premier Wim Kok. Dat is een bekwame man." Wie zaken wil doen met China, moet dus niet zeuren over men senrechten. Dat heeft men ook in Brussel begrepen, want de Europese Unie ziet dit jaar af van een poging China in de Mensenrechtencommissie op - nieuw aan de kaak te stellen. Of de Verenigde Staten ondanks aandrang in het Congres nu het voortouw zullen nemen, valt te betwijfelen - al was het alleen maar omdat president Clinton voor juni een staatsbezoek aan Peking heeft gepland. Ambassadeur Wu ziet de ko mende zitting van de Commis sie dan ook met een gerust hart tegemoet. Daar komt bij, dat Peking hard bezig lijkt de wes terse kritiek op China's men- senrechtenbeleid ook daadwer kelijk te ontzenuwen. Zo teken de China vorige week de be langrijke VN-Conventie over Politieke en Burgerrechten en steunde Wu steunde in Genève een verklaring van een werk groep voor de bescherming van mensenrechtenactivisten. „Daaraan is veertien jaar ge werkt", zei Wu. „Die verklaring is nu met algemene stemmen aangenomen en kan aan de Commissie voor de Mensen rechten worden doorgestuurd. Een aardig cadeau voor de vijf tigste verjaardag van de Univer sele Verklaring van de Rechten van de Mens." Op de jaarzitting van de Com missie komt de bekendste Chi nese dissident, Wei Jingshen aan het woord. Gaat ambassa deur Wu naar hem luisteren? „Ach," verzucht Wu met een vermoeid lachje. „Non-gouver nementele organisaties komen ieder jaar opdraven met zoge naamde dissidenten. Ik weet nu al wat Wei gaat zeggen. China heeft 1,2 miljard inwoners en van een paar dissidenten liggen wij niet wakker." Betekent dit, dat een land waar een vijfde van de mensheid woont, zijn eigen mensenrech ten mag bepalen? „Ik mag u er op wijzen, dat China op de We reldconferentie over Mensen rechten in Wenen in 1993 de universaliteit van de rechten van de mens heeft onderschre ven", werpt Wu tegen. „Het is nu eenmaal zo, dat verschillen de landen verschillende opvat tingen hebben over invulling van individuele of collectieve mensenrechten. Vrijheid van meningsuiting is prachtig, maar voor mensen met een lege maag gelden andere prioritei ten. We moeten ons richten op wat ons verenigt, niet op wat ons scheidt, net als in een goed huwelijk. Als iedereen hetzelfde was, zou het een saaie wereld zijn." Het Italiaanse kabinet heeft gis teren unaniem gestemd voor het ontslag van staatssecretaris van binnenlandse zaken Angelo Giorgianni, die in opspraak is geraakt wegens banden met de maffia. Giorganni weigerde de ze week gehoor te geven aan het verzoek van premier Prodi op te stappen en zei gisteren te zullen onderzoeken of het ont slag niet in strijd is met de grondwet. De kwestie Giorgianni heeft het centrum-linkse kabinet be hoorlijk in verlegenheid ge bracht. Giorganni, een ex-magi straat die bekend staat als de 'Di Pietro van Sicilië' zou diensten hebben verleend aan zakenlie den en maffiosi, en daarvoor 'betaald' zijn met 'stemmenpakketten'. .MARC PEEPERKORN dndent nppiloten niet voor rechter Italië iashington De bemanning van het Amerikaanse vlieg- Dijk, it verantwoordelijk was voor de ramp met een Italiaanse laan, verschijnt niet voor een Italiaanse rechter. Het Ame- se ministerie van defensie heeft dat gisteren aan Rome la ten. De Italiaanse autoriteiten hadden om de uitlevering verantwoordelijken verzocht om hen in Italië te berech- st Amerikaanse verkenningsvliegtuig raakte op 3 februari el van een skicabine tijdens een vlucht door het Dolomie- lergte. Daardoor stortte de cabine neer. Er vielen twintig onder wie een Nederlandse vrouw. nestie ANC-top staat ter discussie k! De Zuid-Afrikaanse Waarheidscommissie heeft giste- 0É[ het Hoge Gerechtshof een verzoek ingediend om de am- voor 37 hoge leden van het ANC nietig te verklaren. Vol- iridische adviseurs van de commissie is een aantal perso- nnestie verleend zonder dat ze opening van zaken hebben »n over hun individuele acties en daden, zoals de speciale or de commissie uitdrukkelijk voorschrijft. Een aantal instaande ANC-leden heeft destijds bij hun amnestiever- impelweg verwezen naar de algemene verklaringen van de Dver de gewapende strijd, aanslagen en schendingen van inrechten. Het verzoek heeft onder meer betrekking op de itie die is verleend aan vice-president Thabo Mbeki en een vooraanstaande kabinetsleden, onder wie minister van lie Joe Modise. jllandschap rond Michiganmeer V iay. Sterke wind en koude temperaturen eerder deze ben de loopbrug naar een vuurtoren in het meer van omgetoverd in een poollandschap. Lange ijspegels n van de brug naar beneden. De extreme kou wordt toege en aan El Nino die de weken ervoor juist voor heel hoge aturen rond het meer had gezorgd, foto »apmike roemer steeds teveel herrie maken. Momenteel tellen de EU-lan- den circa vijftig van deze opge lapte kisten, maar in de Vere nigde Staten zullen dat er (van wege de strengere regels) bin nen twee jaar duizend tot an- derhalfduizend zijn. De Com missie vreest dat die in toene mende mate Europa aandoen, en wil daarom nu maatregelen nemen. Zij stelt voor dat alleen de toestellen-met-demper die voor 1 april volgend jaar officieel zijn geregistreerd (in de EU of de VS), na die datum nog op Eu ropese vliegvelden mogen lan den of opstijgen. Als gevolg van slijtage daalt het aantal la waaiige vliegtuigen op den duur vanzelf. De Europese transport ministers moeten het Commis sievoorstel nog goedkeuren. 11 k 4|l| tal vluchten van oudere ie vliegtuigen moet aan worden gelegd. De Eu- -ommissie wil daarmee ten dat deze toestellen op en rond de vlieg- blijven verzieken. De ïstaat dat komende ja- ids meer oude vliegtui- ^pa aan zullen doen. •mmissie - het dagelijks van de Europese Unie - tar pijlen op de zoge- opgekalefaterde herrie- Dat zijn vliegtuigen die de strengere geluids- binnen enkele jaren worden, en daarom geluiddempers worden 1 Hoewel ze dan strikt aan de regels voldoen, 'e Commissie dat ze nog

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5