'Naast de brievenbus een baan uitzoeken' Orgaandonatie 135 ZATERDAG 14 MAART 1998 Computerbedrijven voeren slag om personeel 'en informaticastudent op nek naar een baan kan firhet beste zijn leunstoel tast de brievenbus zetten. Bijna dagelijks ploffen er iibiedingen op de mat. De fe uiog interessanter dan de ander. Softwarehuizen >f nibomen om in het werk. Br n al bedrijven die klanten op een wachtlijst moeten Is'ïjRn. Dan wil je wel gekke dingen doen om aan mensen te komen. STER- spotjes met vacatures uitzenden. Of kitatiegesprekken voeren in de showroom van een farage bijvoorbeeld, waar iedereen die wordt aangenomen meteen een lease-auto kan bestellen. Echte automatiseerders lappen daar niet in. „Wie t[; imaar toe gaat is meer in Po's geïnteresseerd dan in computers. Met een opleidingsprogramma dat tien miljoen gulden per jaar kost wil het machtige Amerikaanse softwarebedrijf Microsoft het tekort aan automatiseerders te lijf gaan. Mi crosoft heef becijferd dat alleen al in 1997 zo n tienduizend vacatures onvervuld zijn gebleven. „Als er niets gebeurt loopt dat in 2000 op tot veertig vijftigduizend", zegt marketing manager Kees Pronk. Vandaar dat een programma is ontwikkeld om op korte termijn vijfduizend 'IT'ers' ('IT' staat voor informatietechnologie) op te lei den. Het programma richt zich op het onder wijs - van basisscholen tot universiteiten - op het bedrijfsleven en op werklozen. Alleen al dit jaar moeten 750 werklozen een gratis stoomcursus automatisering krij gen. Die duurt zes weken, en is eigenlijk al leen maar een basisopleiding. Om echt aan het werk te kunnen, zijn vervolgcursussen nodig. Toch vindt vrijwel iedereen die de cur sus heeft gedaan snel een baan. „De kennis die ze dan hebben, maakt ze al interessant voor bedrijven die systeembeheerders zoe ken", zegt Pronk. Hij verzekert dat de druk op de arbeids markt niets te maken heeft met de '2000-pro- blematiek', het aanpassen van computers om te voorkomen dat bestanden verdwijnen als de digitale, tweecijferige 'jaartelling' op '00' springt. En obk al niet met de invoering van de Euro. „Dat zijn tijdelijke problemen. Daar voor moet bestaande technologie worden aangepast. Nee, wij zijn bang dat als er niet heel snel veel mensen bijkomen de invoering van nieuwe technologie in de knel komt. Er zijn nu al softwarehuizen die het werk niet aankunnen." nieuwe producten Met nieuwe technologie doelt Pronk natuur lijk op de nieuwe producten die Microsoft, de absoluut grootste aanbieder van besturings programma's, zelf op stapel heeft staan. De belangrijkste daarvan is Windows NT 5.0, zeg maar de 'bedrijfsversie' van Windows 98. Een besturingsprogramma voor computernet werken dat sneller is, beter beveiligd is, ge makkelijker te bedienen zou zijn en waar een directe weg naar Internet in is opgenomen. Studenten aan de Pizza bij een flits-seminar bij info Support. 'Wij zijn nog terughoudend'. De bedoeling is dat softwarehuizen op ba sis daarvan maatwerk ontwikkelen voor hun klanten. Maar daar moeten ze wel mensen voor hebben. Pronk: „Als die nieuwe tech niek op de markt komt, ontwikkelt de vraag zich als een vliegwiel. Die groeit alleen maar, verwachten wij. En dat houdt de komende ja ren niet op. Maar die ontwikkeling loopt vast als er niet snel meer mensen komen." Van die nieuwkomers komt maar een heel klein aantal mensen ooit bij Microsoft zelf te recht. Bij de Benelux-vestiging van het impe rium van Bill Gates - met hoofdkantoor in Hoofddorp - werken 200 mensen, van wie 130 in Nederland. Dat aantal zal niet specta culair groeien, voorspelt Pronk. „Wij doen al leen waar we goed in zijn, het maken van software. De verkoop, installatie, begeleiding, cursussen en noem het maar op, laten we over aan onze partners. Dat zijn zelfstandige bedrijven. Niemand kan bij ons rechtstreeks software kopen. Daar is bewust voor geko zen." Pizzanachten Het zijn dan ook de partners van Microsoft die het opleidingsprogramma voor een be langrijk deel uitvoeren. De cursussen voor werklozen worden georganiseerd door een Zoetermeers bureau. Het softwarehuis Info Support in Veenendaal richt zich op studen ten. Vooral hbo'ers worden systematisch be naderd. Er worden gastcolleges gegeven, ze mogen deelnemen aan cursussen en er zijn speciale activiteiten. Info Support heeft zelfs enige faam opge bouwd met zijn 'marathonsessies', ook wel bekend als 'pizzanachten', hoewel dat Itali aanse gerecht niet altijd op het menu staat. „De laatste keer hadden we chinees", zegt Judith Geelen, bij Info Support verantwoor delijk voor de werving. Met de pizzanachten sluit het bedrijf aan op het beeld dat kennelijk bij studenten nog steeds bestaat van computerpioniers als Bill Gates van Microsoft en Steve Jobs van Apple. Die begonnen ooit als 'nerds', bebrilde freaks die op stoffige zolderkamertjes nachtenlang doorhaalden om computerproblemen op te lossen, levend op een dieet van pizza's en co la. Met dat idee in het achterhoofd zette Info Support achttien uur durende cursussen op, slechts onderbroken voor avondeten, ontbijt en fitness. Het was een schot in de roos, 400 studen ten meldden zich aan. „Voor ons is dat heel belangrijk. Door marktgerichte cursussen te geven staan mensen al met één voet binnen. Wie een dag en een nacht doorgaat met zo'n cursus is gemotiveerd. Die mensen zoeken Geelen weerspreekt de suggestie dat Info Support aan het ronselen is geslagen op scholen. „Wij zijn nog terughoudend. Het is opvallend hoe makkelijk studenten aan ba nen komen. Ze krijgen contracten toege stuurd die ze maar hoeven te tekenen. Wij doen dat niet, terwijl er binnen ons bedrijf zeker druk is om sneller jongeren aan te ne men." 'Jobhoppen' Volgens haar collega Kees Dros is Info Sup port heel bewust zo terughoudend. „Wat je nu ziet in de automatisering is dat veel be drijven jongeren binnenhalen onder het mot to 'binnen is binnen' en dan zien we wel of de betrokkene zich weet te bewijzen." Als dat niet lukt worden ze na afloop van het con tract wel weer weggebonjourd. 'Jobhoppen', in hoog tempo van de ene naar de andere baan springen is dan ook aan de orde van de dag in de automatisering. Dat heeft ook een keerzijde Dros: „Mensen worden steeds snel ler steeds harder beoordeeld. Ze krijgen goed betaald, sluiten op dat inkomen ook hypo theken af en als het niet goed gaat is het in eens afgelopen. Maar ja, als je dat zelf aan foto cord otting voelt komen, kun je nog naar een garage voor een andere baan." Dat Info Support de goede toon heeft ge vonden om studenten over de drempel te trekken blijkt wel tijdens een speciaal georga niseerd 'flits-seminar'. Ongeveer dertig stu denten zijn van heinde en ver naar Veenen daal gekomen om kennis te maken met de nieuwe software. Ze komen uit Delft, Arn hem, Enschede, Den Bosch. Het parkeerter rein van Info stroomt vol met auto's. Het gaat de studenten zichtbaar naar den vleze. Som migen vertellen thuis, op hun kamer een compleet netwerk met personal computers te hebben opgesteld. De verloting van een handcomputer onder de bezoekers is niette min een van de spannende momenten van de avond. Niet alle studenten vertellen even gretig over de animo van werkgevers om hen over de drempel te halen. Sommigen blijven maar liever anoniem. Maar anoniem of niet, ze zijn zich zeer bewust van hun marktpositie. Vrij wel iedereen beaamt het gevoel te hebben na de studie „een leuk bedrijf te kunnen gaan uitzoeken." Minimaal drie keer per week val len er uitnodigingen of aanbiedingen in de bus. „Dat is niet voor de show. Dat gaat er soms heel heftig aan toe. Je krijgt het idee dat er bedrijven zijn die stomweg iedereen maar aannemen. Soms hoefje alleen maar te teke nen." Gideon Sandstra uit Enschede zegt zich daar weinig van aan te trekken. „Ach als je wil kun je nu al heel veel verdienen, bijvoor beeld aan de 2000-problemen. Er is zeker een bepaalde druk om je studie er maar aan te geven en bij een bedrijf binnen te stappen. Maar mijn papiertje is me toch meer waard. Je krijgt nu zoveel aanbiedingen dat je rustig een werkgever kunt uitzoeken die je ook op lange termijn mogelijkheden biedt. Ze moe ten wel een bepaald carriérepad kunnen bie den. Niet alleen salaris, maar ook opleiding. Dit is een vakgebied waarin je doorlopend moet bijleren. En ach, je moet er ook willen werken." Gouden handboeien In de wandelgangen komen de stijgende sa larissen in de wondere wereld van de infor matica ter sprake. Het blijkt dat veel bedrij ven hun hart vasthouden om een prijzenslag te ontketenen. 'Gouden handboeien' zoals werknemers die in de Verenigde Staten krij gen (een premie wanneer iemand zijn con tract gewoon uitdient) worden in Nederland nog niet uitgedeeld. Bonussen kunnen wel flink oplopen. Volgens verschillende automa tiseerders bestaan er stilzwijgende afspraken om elkaar niet al te fors te overbieden. „Bin dende afspraken zijn verboden." Onder de studenten is er nu al twijfel hoe lang automa tiseerders vol kunnen houden dat hun perso neel alleen in de avonduren cursussen mag volgen. „Dan kom je toch op een werkweek van vijftig uur." Maar terwijl iedereen verzekert dat er nog absoluut geen sprake is van een prijzenslag, wordt wel geconstateerd dat de aanvangssa larissen nu (ongeveer 4.000 gulden per maand) 'toch wel een paar honderd gulden hoger zijn dan vorig jaar'. Degenen die vorig jaar zijn begonnen, kijken er met scheve ogen naar. Kandidaten in de rij voor de deur van een Haagse autodealer, waar een softwarebureau vorige maand sollicitatiegesprekken hield. Wie aangenomen was mocht een lease-auto uitzoeken, foto gpd rop te riet De nieuwe wet op de orgaandonatie dwingt iedere meerderjarige burger in Nederland zijn standpunt te be palen of hij na zijn dood toestem ming verleent tot 'orgaanuitname'. Binnenkort krijgen we allemaal via de gemeente een 'donorformulier' waarop we zowel onze toestem ming als ons bezwaar kenbaar kun nen maken. De keuze wordt geregi streerd in een centraal donorregister. Beelden van een jongetje dat dankzij een donornier weer kan drummen of een man die dankzij een ruilhart de geboorte van zijn eerste kleinkind kan meemaken, zullen door de 'orgaanlobby' worden ge bruikt om onze keuze positief te beïnvloe den. Bevlogen pleidooien over het grote le ger vertwijfeld wachtenden die zonder onze organen geen leven en geen toekomst heb ben, moeten onze laatste twijfels wegne men. 'Donoruitname' is een nobele zaak, geba seerd op medemenselijkheid en naasten liefde, vandaar dat het 'om niet' gebeurt, zo wordt benadrukt in de campagne die het Nederlandse publiek moet motiveren voor orgaandonatie. Niettemin is het 'product' dat gratis weggegeven wordt uiterst kost baar, zelfs niet te koop. En verdient ieder een er verder aan: de transplanterende art sen, het ziekenhuis en de farmaceutische industrie. Hoe meer organen er ter beschik king komen, des te meer geld zal er omgaan in de transplantatiebusiness. Door een ruimer, wellicht zelfs onbelem merd aanbod van donorganen zal de verleiding nog groter worden om vooral de zogeheten 'heroïsche' geneeskunde, die in alle opzichten meer 'loont', voorrang te ver lenen. Nu al zijn er vaak lange wachttijden in ziekenhuizen voor ingrepen die mensen moeten verlossen van een dreigende invali diteit. Nu al zijn er tekorten aan bedden op de intensive-cares. Bedden die straks in toenemende mate bezet worden door do noren die nog even kunstmatig in leven worden gehouden voor hun organen. Een beperkt aanbod van donororganen is de beste garantie voor een kritisch gebruik er- Al jaren geleden heb ik mijn nabestaanden laten weten dat ik na mijn dood alleen mijn nieren, hart en hoornvlies ter beschikking wil stellen, omdat ik niet met huid en haar geplunderd wil worden. Men spreekt niet voor niets plotsklaps over 'donoruitname', want men kan bijna alles van een overlede ne gebruiken en doet dat bij voorkeur ook, als men de kans krijgt. Een verpleegkundige noemde dat eens, met grote weerzin, 'lijkenpikkerij'. Ik hoop maar dat het donorformulier de mogelijkheid biedt voor selectieve 'donor uitname'. want anders is het eind zoek. 'Ik begrijp nu dat ik geen mens heb begraven, maar een hoopje resterende huid en bot ten', huilde een vrouw tegen mij door de te lefoon. Ze had, drie maanden na de plotse linge dood van haar man, een computeruit draai gekregen van wat er allemaal van hem was gebruikt. Aan orgaantransplantaties zit een 'neem- kant' die bij de nieuwe wet uitstekend gere geld wordt. Met alle garanties dat de betref fende persoon ook werkelijk dood is. Maar de wet gaat wel heel rationeel en kaal met de 'geefkant' om. Er is geen enkele verplich ting tot gewone, menselijke zorgvuldigheid naar de nabestaanden toe en begeleiding daarvan. Dat leidt in de praktijk tot 'medici die wel al voor het overlijden van je kind toestemming vragen voor orgaandonatie, maar je na het overlijden niet eens de hand schudden', zoals een man in een brief naar een krant schreef. Een vrouw uit mijn omgeving heeft twee jaar lang nachtmerries gehad over haar zoon die zij na een verkeersongeluk aantrof op de intensive care. 'Volgens de arts die zijn organen vroeg, was hij hersendood. Maar onze zoon was nog warm en roze. Hij ademde en ik kon maar niet begrijpen dat deze situatie alleen maar te danken was aan het feit dat ze hem kunstmatig in leven hiel den vanwege zijn organen. Zoiets kun je nabestaanden niet aandoen'. Voor artsen is het verwerven van donoror ganen en het transplanteren ervan gewoon een klus die geklaard moet worden. Als ze eenmaal beschikken over het lichaam van de overledene, is de belangstelling voor de nabestaanden vrijwel nihil, luidt een alge mene klacht. Maar voor de nabestaanden begint de klus pas. Het bijkomen uit de ver doving van de klap. De rouw om een onver vangbaar kind of partner. De vele vragen en twijfels die opkomen. Iedereen is beter van die 'donoruitname' geworden. Maar nabestaanden krijgen geen tastbare bedankjes, zelfs geen bloemetje op het graf van degene wiens organen zijn ge bruikt. Velen van hen zouden graag een boekje willen hebben, waarin ze nog eens over kunnen lezen wat er nu precies is ge beurd en waar het allemaal goed voor is. Nog eens willen praten over de hele gang van zaken. Een telefonische hulplijn zou een uitkomst zijn. Maar de nieuwe wet voorziet niet in dit soort zorgvuldigheid. Het 'om niet' wordt daarin wel heel strikt gehanteerd. HELEEN CRUL

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 45