ifrekenen met de notaris IA S ZATERDAGS BIJVOEGSEL W' ^/SKH /3? /fe» SSi»/ eS'W^fe iW l d: 6 nr kakte f O?89'38 f»Cd,g '"SC hrif^nt: Notarissen verdienen uitzonderlijk veel. Een jaarinkomen van een half miljoen gulden is eerder regel dan uitzondering. De Koninklijke Notariële Beroepsorganisatie (KNB) vindt dat ook. Maar gaat doorgaans niet veel verder dan een enkele tariefkorting op de dienstverlening. De regering wil - evenals de consumentenorganisaties - rfflf het hele tarievenstelsel op de helling komt om de onderlinge concurrentie te bevorderen en de kosten te drukken. De KNB is mordicus tegen deze aantasting van haar monopoliepositie. De Consumentenbond:Maar angst om inkomen te verliezen mag geen reden zijn om gerechtvaardigde veranderingen door te voeren. door AD HEESBEEN Consumenten organisaties blijven glazen huis bestormen Notaris Renée Meiners: „De gemiddelde burger heeft de idee dat we niets anders doen dan lui achterover in een stoel hangen, hooguit een akte voorlezen en vervolgens een gepeperde rekening sturen. Dat beeld is volstrekt onjuist." foto »henk bouwman nnelies Trip van de Vereniging Ei- gen Huis geeft het ruiterlijk toe. ■■Gevoel voor timing kan de nota riswereld niet worden ontzegd. Op het juiste moment een gebaar maken in de vorm van kortingen om kritische belangenorganisaties tegemoet te komen. Een (overheids)onder- zoek aanvechten om het daarin opgeroepen negatieve beeld van grootverdieners weg te nemen. Of vlak voor een ingrijpende wetswij ziging de politiek op andere gedachten pro beren te brengen met onheilspellende be richten. Zeven jaar lang, zegt ze, heeft de in vloedrijke notarislobby langs slinkse wegen kunnen voorkomen dat de magistraten via een wetswijziging hun monopolieposite zou den verliezen. En opnieuw is het dreigende onheil afgewend, want enkele dagen voor de behandeling van de nieuwe Notariswet is eind deze week het debat wederom uitge steld. Tot grote woede van Trips adjunct-direc teur Van Loon. „We accepteren onder geen enkel beding dat dit kartelparadijs voor nota rissen blijft bestaan. Als de Kamer toestaat dat de behandeling van de wetswijziging weer op de lange baan wordt geschoven, is ze geen knip voor de neus waard." Noortje van Zanten van de Consumenten bond deelt dat gevoel. „Na jaren van touw trekken zouden politici toch ook moeten in zien dat de kwaliteit van de dienstverlening van notarissen in overeenstemming dient te worden gebracht met de honorering. Het no tariaat mag van mij goed verdienen. Maar het kan niet zo zijn dat op grond van een vast tarief onevenredig hoge bedragen moeten worden betaald voor werkzaamheden die in de regel niet zoveel geld hoeven te kosten. Of een bepaalde dienst veel of weinig tijd kost maakt niet uit. Ze rekenen de volle mep." Van Zanten heeft een simpel voorbeeld bij de hand. „Voor een standaardtestament moet 286 gulden worden betaald. Een notaris die een beetje snel werkt, kan zo'n akte vol gens onze berekeningen voor honderdvijftig gulden doen." De grootste ongelijkheid zit in haar optiek bij onroerendgoedtransacties (koop en verkoop, hypotheekakte), het leeu wendeel van het werk van het notariaat. „Bij een huis van een miljoen gulden ontvangen de notarissen voor hun dienstverlening meer dan bij een woning van twee ton, terwijl het in de regel om dezelfde hoeveelheid werk gaat Dat is uiterst onrechtvaardig. Logisch toch dat de samenleving vindt dat ze hun geld heel makkelijk verdienen. Bijna de helft van de notarissen heeft een inkomen van bo ven de vier ton. Da's niet misselijk." De Leidse notaris Renée Meiners irriteert zich merkbaar aan het feit dat de notarissen worden gerangschikt onder de noemer van 'een exclusief gezelschap dat maar raak plukt'. „De gemiddelde burger heeft het idee dat we niets anders doen dan lui achterover in een stoel hangen, hooguit een akte voorle zen en vervolgens een gepeperde rekening sturen. Dat beeld is volstrekt onjuist. Eenie der die zich een beetje verdiept in het notari aat, weet wat er allemaal voor komt kijken om dit werk goed te doen. Er gebeurt veel meer dan voor een klant zichtbaar is." Verkeerde kant Meiners zegt enigszins te kunnen bevroeden waarom zo negatief naar de branche wordt gekeken. „Huizenkopers en -verkopers", geeft ze aan, „hebben geen moeite geld uit te geven voor advies of bemiddeling van ban ken of makelaars. Als zij uit beeld zijn, komt de notaris pas. De kosten voor zijn diensten vinden de mensen zonde van hun centen. Ze zijn in gedachten al bezig met de inrichting van hun woning en besteden hun geld liever aan nieuwe vloerbedekking of gordijnen. In feite zitten we aan de verkeerde kant van een florerende markt." Voor een goed begrip: Meiners, woord voerder van de beroepsgroep in de Leidse re gio, pleit niet voor een ongebreidelde groei van het inkomen. „Het is een leuk beroep. Ik werk hard. Word goed betaald. Maar mijn ul tieme doel is niet om rijk te worden. In deze tijd hebben bedrijfsleven, banken, accoun tants, dus ook notarissen voordeel van de hoogconjunctuur. Maar als ik een stap terug moet doen, omdat dat maatschappelijk ge zien reëel en verantwoord is, heb ik daar geen moeite mee." Notaris Sjang Janssens, woordvoerder van de beroepstak in de Haarlemse regio, voelt zich allerminst een halve miljonair. „Ik werk met nog een collega. We verdienen samen het salaris van een notaris." Hoewel hij zich niet persoonlijk aangesproken voelt, stoort Janssens zich wel aan de wijze waarop de discussie over de exorbitante inkomens van de notarissen wordt gevoerd. „Het wordt - zoals zo vaak in ons land - erg gechargeerd. Daardoor ontstaat de indruk dat elke notaris een gigantisch jaarsalaris mee naar huis neemt. Dat is niet zo. Bovendien is inkomen geen pure winst. Er moeten van dat bedrag ook investeringen worden gedaan in kan toorruimte, werknemers, pensioenvoorzie ningen en dergelijke." Woordvoerder Pieter Vos van de Koninklij ke Notariële Beroepsoganisatie (KNB) be treurt het dat de notaris als een geldwolf wordt gezien. „De markt waarop wij ons be wegen, maakt een hoogconjunctuur door. Daar profiteren wij van mee. Dat mag kenne lijk niet. Wij zitten als ambtenaren in een gla zen huis." Desondanks geeft de KNB toe dat de inko mens van de 1250 aangesloten leden de pan uitrijzen. Volgens cijfers van het Bureau voor de Statistiek incasseert bijna de helft van de notarissen meer dan een half miljoen per jaar. 'Dat is te veel', oordeelt de KNB. „Onze norm", geeft woordvoerder Pieter Vos aan, „ligt op drie ton. Dat lijkt ons een redelijke beloning. Netto is dat vergelijkbaar met het salaris van kantonrechters in middelgrote steden als Leiden of Haarlem. Vanwege de gunstige economische ontwikkelingen heb ben we de afgelopen zes jaar vier maal een tariefkorting doorgevoerd. De meest recente is eind december vorig jaar geweest." Noortje van Zanten reageert enigszins cy nisch op die tariefaanpassing. „Dat doen ze alleen op de momenten dat consumentenor ganisaties boos Worden. Meer dan goede wil tonen is het echter niet." Dat de status van de notarissen dezer da gen nadrukkelijker dan ooit onder vuur lag, had alles te maken met de aanstaande be handeling van de wetswijziging op het nota risambt in de Tweede kamer. Hoewel dat be raad tot nader order is uitgesteld, blijft voor staatssecretaris Schmitz Öustitie) en minister Wijers van Economische Zaken keihard overeind staan dat alle tarieven op de hel ling moeten. De bewindslieden willen op die manier de onderlinge concurrentie be- vorderen. Dat zou ertoe moeten leiden dat notarissen efficiënter gaan werken, zodat ook de kostprijzen van de dienst- i verlening omlaag kunnen. Bovendien maakt de wet het kandidaat-notarissen gemakkelijker zich als notaris te vesti gen en wordt de plicht opgeheven dat de no taris woont waar hij zijn ambt uitoefent. Als uitgangspunt voor de discussie geldt een onderzoek van de accountantsorganisa tie KPMG dat eind 1993 in opdracht van eco nomische zaken en justitie is uitgevoerd. Uit die rapportage blijkt dat de tarieven van no tarissen in Nederland buitensporig hoog zijn. De uitkomsten daarvan worden door de KNB overigens bestreden, 'omdat het onderzoek niet representatief zou zijn'. De zaak ligt in middels bij de Hoge Raad. Trip van de VEH en Van Zanten van de Consumentenbond scharen zich ondubbel zinnig achter het standpunt van de regering. In hun optiek moet er een einde komen aan de wettelijke monopoliepositie van de nota ris. „Voor een koop- en hypotheekakte, een echtscheiding, een testament, oprichting van stichtingen, verenigingen, BV's en NV's. Nie mand kan om de notaris heen. Je hebt 'm overal voor nodig. Vrije tarieven maken dat notarissen met elkaar in competitie moeten om de gunst van de klant. Dat pakt gegaran deerd in het voordeel van de consument uit, ook al wil de KNB anders doen geloven." Ondermijning De KNB is fel tegen het loslaten van de vaste tarieven. De Beroepsorganisatie ziet de om wenteling als een ondermijning van het noodzakelijke vertrouwen. Maar meent bo venal dat de kwaliteit en de onpartijdigheid van het ambt door het voorstel in het geding komen. Renée Meiners en Sjang Janssens voelen dat ook zo. „Een notaris is een ver lengstuk van de overheid", meent Janssens. „Hij heeft een bepaalde positie in de maat schappij. Hij moet als onafhankelijke des kundige boven de partijen kunnen staan. Op het moment dat je gaat onderhandelen over tarieven, verandert de relatie met de klan ten." In die zin dringt zich de vergelijking op met rechters, die ook niet tegen elkaar opbie den met concurrerende prijzen om recht te mogen spreken. „Stel dat die betaald worden door de mensen wier ruzie zij moeten be slechten..." Janssens denkt dat de sfeer in de nieuwe situatie ook zal 'verzakelijken'. „Ik neem nu alle tijd voor mijn cliënten. Dat wordt niet al leen als prettig ervaren. Er komen uit zo'n ge sprek ook vragen voort die ruimte laten voor extra advies. Straks zitten we met z'n allen op onze klok te kijken omdat de meter loopt. Ik ben er trouwens van overtuigd dat het losla ten van de tarieven niet betekent dat notaris sen minder gaan verdienen. Alleen de ver houdingen komen anders te liggen. Ik hoop op een wijze politieke beslissing. De nieuwe wet moet een verrijking zijn voor de maat schappij." De KNB vreest dat de tarieven voor fami liezaken (testamenten, huwelijkse voorwaar den etc.) zo exorbitant zullen stijgen dat de toegankelijkheid van notariële diensten in gevaar komt. Voorzitter Jansen Hief de afgelo pen week al een waarschuwende vinger. „De tarieven voor familiezaken", deelde hij mee, „zijn vrijwel nooit kostendekken, maar dat wordt ruim terugverdiend in de uiterst lucratieve onroe rend goedmarkt. Als de tarieven straks worden vrijgegeven worden onroerend goed- transacties veel goedkoper en kunnen de kosten van de familiepraktijk daarmee niet meer worden gecorrigeerd." Ellende De daadwerkelijke kostprijs van het opma ken van een huwelijkse voorwaardencontract schat de KNB op een bedrag tussen de 700 en 1000 gulden (nu 580). Een voogdijregeling valt met 350 a 350 gulden iets lager uit (nu gemiddeld 138). Maar volgens woordvoerder Pieter Vos mogen notarissen straks zelfs maximaal 2180 gulden berekenen voor hun diensten. Alleen voor mensen met minder geld is dat bedrag gelimiteerd (545 gulden). Meiners voorziet een poel van ellende wanrteer de notarissen zich als vrije onderne mers gaan profileren. „Het is niet zo moeilijk met mensen afspraken te maken over tarie ven bij de aan- en of verkoop van villa's in Wassenaar. Zij hebben bovenmodale inko mens en zijn gewend aan hoge nota's. Maar in een stad als Leiden, met veel mensen uit de onderste lagen van de samenleving, ligt dat duidelijk anders. Die hebben doorgaans weinig geregeld. In dat soort gevallen kost het veel tijd om zaken op orde te krijgen. Nu kunnen ze tegen een laag tarief geholpen worden. Dat wordt straks heel wat ingewik kelder. Ik denk dan ook dat de onderkant van de maatschappij de dupe wordt van deze ontwikkeling." De beroepsorganisatie is inmiddels op een aantal proefkantoren zelf bezig met een on derzoek om te toetsen of de tarieven aanpas sing behoeven. Op grond van het aantal uren dat het samenstellen van een dossier in be slag neemt, wordt berekend wat een zaak ge middeld kost en welk tarief daarbij hoort. „Dat geeft het publiek enig houvast", aldus Meiners. „Vrije tarieven bieden de klant hele maal geen zekerheid." De Consumentenbond en de Vereniging Eigen Huis zijn niet gevoelig voor het gehuil van 'de geldwolven' in hun statige panden. Annelies Trip vindt vooral het argument van de KNB dat de onpartijdigheid van de notaris in gevaar komt buitengewoon merkwaardig. „Kennelijk neemt de integriteit van het nota riaat toe naarmate de verdiensten hoger uit vallen." Volgens Van Zanten hoeft het notariaat zich niet druk te maken over de onafhanke lijkheid. „Er is een heel pakket eisen en voor waarden verbonden aan deze verandering", geeft ze aan. „En daarbij zit ook een garantie voor het behoud van de onafhankelijke posi tie. Ik begrijp het wantrouwen overigens best. Het is niet eenvoudig vanuit een beschermde positie de omslag te maken naar het vrije on dernemerschap. Je wordt tenslotte plotseling concurrenten van elkaar. Maar angst om in komen te verliezen mag geen reden zijn om gerechtvaardigde veranderingen door te voe- ZATERDAG 14 MAART 1998 itraks zitten we met z'n allen op onze klok te kijken omdat de meter loopt..." foto united photos de boer rob hendriks

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 37