ELTI Toerisme De wöoilpla Fietsen in Limburg JERDAG 14 MAART 1998 ihaven van Brielle met - in silhouet - het beeldje van Jan Pietersz. Coppelstock, de veerman die op 1 april 1572 de watergeuzen de weg wees. REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN C fJ Weekend van Toerisme Op zaterdag 4 en zondag 5 april wordt in Wallonië. Brussel en deXJostkantons van België het 'Weekend van Toerisme' geor ganiseerd. Tijdens dit evenement worden bezoekers onder meer aanzienlijke kortingen verleend op overnachtings- en toegangsprijzen (musea, attractieparken). Catalogi, program ma's en kortingsbonnen kunnen worden aangevraagd onder telefoonnummer 023 - 534 09 78. Prince Admirael vaart weer. Althans, dat mag worden unddupgemaakt uit de mededeling ran Brielle's plaatselijke VW. genist [en harde garantie durven ze anachter de balie niet echt te verstrekken, maar zover ze r weten vormt het schip straks opnieuw het uitbundig ersierde middelpunt van het jaarlijkse 1 april-feest. En zo kort het ook. De dag waarop de stad bevrijd werd van het Spaanse juk kan onmogelijk orden gevierd zonder het zo breekbaar ogende [ieremachocheltje, waarin de rige Geuzen opgejut door een poordwesterstorm de Brielse Maas opzeilden. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Want een pieremachocheltje is het, die replica van het scheepje van bevelhebber Lumey. Geluk kig maar. Toen het vorig jaar in een donkere oktobernacht op onverklaarbare wijze borrelend onder water, van het Brielse Scharloo verdween, was het niet eens zo'n geweldige klus het weer te lichten. Schoonmaak- en herstelwerkzaamheden na men aanzienlijk meer tijd in be slag, maar nu lijkt de Prince Ad mirael dan weer helemaal ge reed voor zijn jaarlijkse optre den. Tot genoegen ongetwijfeld van niet alleen de Briellenaren, maar ook van de bezoekers die op 1 april in steeds groter wor dende aantallen naar het fees tende stadje afreizen. Geldgebrek Van verre lijkt Brielle uit niet meer te bestaan dan de impo nerende toren van de Grote of St. Catharinekerk. Het gevaarte diende - zo blijkt uit de eerste tekeningen -110 meter hoog te worden, maar geldgebrek dwong de metselaars de troffels reeds neer te leggen op 57 me ter. Wel zo prettig. Het bouw- De Batavia werf, het Nieuw Land Pol dermuseum en het Nederlands Insti tuut voor Scheeps- en onderwaterAr- cheologie willen hun onderlinge sa menwerking verder uitbouwen. Er zijn ideeën ontwikkeld die voorzien in een langs de kust van Lelystad ge in themapark waarin aandacht wordt besteed aan het he- ten het verleden van onder meer scheepsbouw en polders, rhet plan is in eerste instantie een investering nodig van Êveer vijftien miljoen gulden. Het park - zo wordt verwacht felper jaar driehonderdduizend tot een half miljoen bezoe- fc kunnen trekken. ple opvallende elementen van het themapark zijn de bouw Feen dorpje op een terp, de aanleg van een mini-polder en fldrie kilometer lange waterloop met historische bruggen en aen. Voor alles moet de bezoeker actief zijn. Zo kan er met |bootje worden gevaren en kunnen de sluizen zelf worden id. Eveneens is het mogelijk af te dalen in de ruimen van |7de-eeuwse Batavia. Merdeel van de plannen vormen tevens de aanleg van een pen voor de bruine vloot. Die zal dan moeten komen op de |*waar Willem Vos zijn meesterwerk bouwde, de Batavia, igens is Vos, samen met directeur Jaap Morel van het NISA ®euw Land Poldermuseum-directeur Kors de Waard, gees- ijke vader van de plannen, die in de komende vijf tot tien ja- 'vorm moeten krijgen. Het themapark kreeg voorlopig de fce naam Water en Land. Tienduizend jaar Nederlanders en liwtfer' toebedeeld. Een onderzoek van de Euro pean Caravan Federation heeft uitgewezen dat er in Europa vier miljoen caravans flusief vouwwagens) en één miljoen kampeerauto's rondrij- fJ-Dat meldt het vakblad Recreactie. Nederland is samen •Frankrijk koploper. Het aantal 'kampeermiddelen' per dui- P huishoudens bedraagt in die landen 71. Het op de derde Ps staande Finland blijft daar met een score van veertig ver •achter. Zweden (39) en België (33) zijn vierde en vijfde. werk is nu veel meer in over eenstemming met het Jan Klaassen Katrijn-achtige ka rakter van het kostelijke stadje. Dat zich op een stille zondag ochtend overigens veel beter laat bekijken dan op die ster- vensdrukke 1ste april. Want dan hoort de wandelaar zijn eigen voetstappen echoënd door het achter de kerk gelegen Heultje stuiteren. Kan er op het verrukkelijke terras van de voor malige Hoofdwacht in alle rust een plaatsje in de zon worden gekozen. Komt de bezoeker op zijn ongeveer vijf kwartier du rende rondwandeling over het oude, stervormige bastion geen mens tegen. Kan het gebeuren dat er in het achter het Provoost gelegen hofje twee bordurende vrouwen zitten, die de turbu lente geschiedenis van de 1ste april 1572 ineens een heel nieu we wending geven. Want wie was Roches Meeuwiszoon? Nooit van gehoord. Maar mis schien - blijkt uit het verhaal van de borduursters - speelde de stadstimmerman nog wel een veel belangrijker rol tijdens de bevrijding van Brielle dan de fameuze Jan Pietersz. Coppel stock. Dat die laatste in elk ge schiedenisboekje een heldenrol krijgt toebedeeld, is natuurlijk niet helemaal ten onrechte. De koene veerman was de water geuzen met zijn topografische kennis van stad en omgeving zeer van dienst. En hij ook meldde Lumey en diens adju dant Bloys van Treslong dat de Spaanse bezetter Brielle voor even had verlaten, zodat ze het plaatsje zonder veel moeite konden overrompelen. Hetgeen geschiedde. De 'heroï sche' strijd ('In naam van Oran je doe open die poort') kostte de geuzen slechts één slachtoffer: de in de Grote Kerk begraven Hans Onversaegt. Maar op wel ke manier deze pikbroek om het leven kwam, is onbekend. Niet door de nauwelijks tegen stribbelende schutterij van de stad in elk geval en evenmin door vijandelijk vuur. Want dat werd pas geopend op 5 april, nadat de zelfverzekerde Span jool zich even buiten de muren had gegroepeerd voor een te genaanval. Halsoverkop Het was op dat moment dat Ro ches Meeuwiszoon zich de eeu wige dank van Brielle's angstig te hoop gelopen poorterij ver wierf. De timmerman hakte met zijn bijltje vliegensvlug een sluis aan splinters, zag hoe het water over de weilanden rondom de stad stroomde en constateerde tot zijn voldoening dat de Span jaarden halsoverkop de wijk na men. Roches' daad staat uitvoe rig afgebeeld op één van de ge brandschilderde ramen in de Grote Kerk maar Coppelstock werd beroemder. Waarschijnlijk had hij een betere media-advi seur. Tot Brielle's Grootste Zoon heeft de veerman het echter nooit kunnen brengen. Natuur lijk niet. Die positie namelijk wordt ingenomen door Maerten Harpertsz. Tromp, na Michiel de Ruyter Neerlands beroemd ste admiraal. Zie de in een voor malige gevangenis ingerichte expositie van het Historisch Museum (Markt 1): Tromp, Tromp en nog eens Tromp. Op gepaste afstand gevolgd door de ook uit Brielle afkomstige ge meentearchivaris Johan Been, onsterfelijk geworden door het schrijven van één enkel jeugd boek, het door hele generaties gespelde 'Paddeltje'. De door Been bedachte scheepsmaat moet zich zelfs in het Brielle van nu goed hebben thuisgevoeld. Het aanvallige Maarland (waar ooit de middel eeuwse schrijver Jacob van Maerlant moet hebben ge woond), de Bedevaartskerk (op de plek waar de martelaren van Gorkum werden opgehangen), de Lange- en Kaaipoort, het Wellerondom, het 'Asyl' voor oude en gebrekkige zeelieden en het met een kek torentje op gedirkte stadhuis ademen de sfeer van de tijd waarin Paddel tje het zeegat uittrok. Om nog maar te zwijgen van de door de hele oude stad verspreide gevel stenen met die boven de deur van het Geuzengesticht (Voor straat 80) als allermooiste. De reus van een watergeus daar, draagt uitdagend een muts met halve maan. Daarmee de bur gers nog maar eens het motto van de geuzen onder de neus wrijvend: 'Liever Turks dan ATHR De strijd om het wereldkam pioenschap wielrennen op de weg vindt dit jaar plaats in en rondom Valkenburg (oktober). Voor de daar gevestigde VW van de provincie Limburg reden 1998 uit te roepen tot 'fietsjaar'. Ter gelegenheid daarvan ver scheen een krant waarin in zes tien pagina's uitgebreide infor matie wordt verstrekt over de enorme variëteit aan fietsmoge- lijkheden (zowel op de weg als in het veld) in en rondom Lim burg. Daaronder - speciaal voor het gezin - een driedaagse 'Ra bobank Fietsvakantie a la Car te', maar ook een arrangement waarbij de 250 kilometer lange route van Neerlands enige wie lerklassieker, de Amstel Goldra- ce, kan worden nagereden. 'Fietsen in Limburg', zoals de krant heet, bevat verder onder meer ook een lijst met verhuur bedrijven, verstrekt een over zicht van de 47 rijwielroutes die verspreid over de hele provincie zijn uitgezet en laat bovendien bekende wielrenners en wiel- rensters als Jan Raas en Leon- tien van Moorsel de aantrekke lijkheid van Limburg als fiets - provincie aanprijzen. Raas, die in 1979 in Valkenburg wereld kampioen werd, waarschuwt: „Het moeilijkste stuk van de Cauberg in Valkenburg is niet het steilste gedeelte, maar het valse plat iets verderop. Je weet nooit wat voor een versnelling je daar moet trappen." De krant 'Fietsen in Limburg' (met ook nog een opsomming van de gegevens van alle VW- kantoren en beschrijvingen van een aantal toeristische trek pleisters), is verkrijgbaar bij de meeste Rabobank-vestigingen en de VW/ANWB-kantoren in het hele land. Ook kan hij wor den afgehaald bij de spoorweg stations van Den Bosch, Eind hoven, Weert, Roermond, Ven- lo, Sittard, Maastricht, Valken burg en Heerlen. Winnie de Poeh Vanaf 1 april kan in het Castle Stage Theater in Disneyland Paris worden gekeken naar de avonturen van Winnie de Poeh. Samen met vriendjes als Janneman Robinson, Teigetje, Uil, Knorretje en vooral niet te vergeten Kanga Roe treedt Win nie op in een 20 minuten durende show die zich afspeelt in het welbekende Honderd Bunder Bos. Tijdens de dagelijkse 'Meet Greet' kunnen fans persoonlijk kennismaken met de populaire figuren. Aussie Helpline De Aussie Helpline van de Australian Tourist Commission (ATC) heeft een nieuw telefoonnummer gekregen: 020 - 48 74 5 41. Het nummer is van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 17.30 uur opengesteld voor reizigers die meer Ne derlandstalige informatie willen hebben voor trips naar en door Australië. De nog niet zo lang bestaande Helpline heeft zich de laatste tijd ontwikkeld tot een veel geraadpleegde vraagbaak. Alleen vorig jaar al gaf de door Australië-experts bemande telefoondienst antwoord op zo'n tienduizend vragen. Groene Vakantiegids Bij ECEAT, het European Centre for Eco Agro Tourism, ver scheen onlangs de 'Groene Vakantiegids Nederland'. Het 100 pagina's tellende boekje geeft onder meer een overzicht van logiesmogelijkheden op boerenplaatsen waar het land op kleinschalige en milieuvriendelijke wijze wordt bewerkt. Er zijn zowel kleine kampeerterreintjes als vakantiehuisjes en dergelijke beschikbaar. Ook kan er hier en daar in de boerde rijen zelf worden overnacht. De gids (er zijn er ook over andere Europese landen) kost 14,95 gulden en kan worden besteld bij ECEAT Nederland, Postbus 10899, 1001 EW Amsterdam, telefoon 020 - 66 81 03 0. Casco-reizen invaliden De Stichting Recreatie Gehandicapten (SRG) organiseert dit jaar voor het eerst zogenoemde casco-reizen. Daarmee wordt een zwerftocht door de Dordogne en/of de Ardèche in Frank rijk bedoeld waarbij de SRG alleen een aantal campings en het vervoer regelt. De verdere trip (vaststellen van de exacte route, aan welke excursies er wordt deelgenomen, enzovoort) dient in onderling overleg te worden bepaald. De reis - zo hoopt het SRG - moet een uitdaging vormen voor lichamelijk gehandicapten die redelijk zelfredzaam zijn en die er met een niet al te grote groep op uit willen. Uiteraard zorgen SRG-me- dewerkers voor ondersteuning tijdens de tocht. Het hele reis programma van de SRG (met in totaal 32 verschillende be stemmingen) is opgenomen in de Blauwe Gids die kan worden opgevraagd bij het secretariaat van de Stichting Recreatie Ge handicapten, Postbus 4140, 2003 EC Haarlem, telefoon 023 - 53 84 23 6. Zoet Goed In het museum 'De Oude Bakkerij' aan de Nieuwstraat 8 in Medemblik kan tot aan het eind van dit jaar de tentoonstelling 'Zoet Goed' worden bekeken. De expositie vertelt aan de hand van onder meer een nostalgische verzameling snoepgoed (sui kerbeesten, lolly's), een maquette van een snoepfabriek, een nog steeds werkende antieke snoepgoed-machine en demon straties van suikerbakkers de lange, lange geschiedenis van het gebruik van suiker. Informatie: 'De Oude Bakkerij', telefoon 02 27 - 54 50 14. Caribbean op Noordzee Rederij Scandinavian Seaways in IJmuiden organiseert nog tot en met 30 maart driedaagse Noordzee-cruises in 'Carib- bean-sfeer'. De tochten worden uitgevoerd op het schip de King of Scandinavia en het programma voorziet tevens in een bezoek aan Newcastle. Het vertrek (vanuit de haven van IJmuiden) vindt plaats op maandag, woensdag en vrijdag om 18 uur; terugkeer twee dagen later om 9 uur. Prijs per per soon 139 gulden. Verderop in het jaar worden 'Mediterra nean-' en 'Oriental-cruises' georganiseerd. Informatie: Scandinavian Seaways, telefoon 02 55 - 53 45 46. WERELDWIJDWEG Het World Wide Web, in de volksmond meestal 'Het Internet' genoemd, stroomt bijna over van toeristische informatie. Er is bijna geen plek ter wereld of er is wel iets over te vinden op één van de miljoenen sites van het web. Voor wie op reis gaat is het Internet een onuitputtelijke bron van informatie en mogelijkhe den om een reis te plannen. Er wordt wel eens beweerd dat alles te vinden is op het net. Het zal misschien niet veel schelen, maar een zoektocht naar het stad je Brielle het hoofdonderwerp op deze pagina leverde toch geen resultaat op, waarvan we onder de indruk kwamen. Een Ne derlandse stedensite bleek uit de lucht en de 'site' van de plaatse lijke VW biedt niet meer dan een foto van het pand en de verwij zing naar de regionale VW. Voor toeristisch Nederland kunt u behoorlijk terecht op de centra le site van het VW, terwijl ook de ANWB goede informatie biedt. De site van het Nederlands Bureau voor Toerisme is alleen ge schikt voor buitenlanders. Op Toerisme.com is veel te vinden, al is de site nog duidelijk in opbouw. Omdat Brielle alles te maken heeft met 1 april, ook een verwijzing naar een bijzonder aardige site vol met grappen en grollen, die onlosmakelijk verbonden zijn aan de eerste dag van de vierde maand. ra="=»>r, http://www.anwb.nl http://www.vw.nl/info.htm 3GD :2ÜD >235 http://www.hbt.nl http://www.toerisme.com http://www.2meta.com/april-fools

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 31