Kabinet geeft wijziging banenstelsel nog niet op Binnenland van tiBSnnSlli Porsius is nog lang niet klaar met HMG F luaiH Rijkswaterstaat test 'milieu-verlichting' IISSFLEX SLAAPCOMFORT LGENS VAN TIL Geuzenpenningen uitgereikt VVD wil soepeler euthanasiewet Spreekuur voor werkenden afgelast Geen cassatie openbaar ministerie in Juliëtzaak ^RDAC iAC 14 MAART 1998 «r valide redt blinde van verdrinking ja. Een invalide Gouwenaar heeft gisteren een blinde kgenoot van de verdrinkingsdood gered. De blinde man nabij een brug per ongeluk het water in. De andere man die \zijn invalidenwagentje langsreed, zag dat gebeuren en kpt onmiddellijk te hulp. De invalide man ging op zijn buik en leidde de blinde door voortdurend te roepen naar zich "4idat hij hem uiteindelijk uit het water kon trekken. Een flin- tenigte sloeg het dappere optreden gade, maar niemand ben hand uit, aldus de poltie. De blinde kwam er zonder ondingen van af. Hij is per ambulance naar huis gebracht, jn verzoek zocht zijn redder hem daar gisterenmiddag al neker eieren met Belgisch smaakje m/W i Jcer Bakker Bernard Siesling uit Franeker heeft de middag- fcnduren ingeruimd voor een echte paasklus: het maken peren en hazen. Vorige week begon hij daarmee, al komt de p pas de laatste week voor Pasen goed op gang. Het werk- rt nauw, vertelt Siesling. Zit je er één graadje naast met ieratuur, dan gaat het fout. De hazen en eieren worden ctvan Belgische chocolade. Dat blijft volgens Siesling de Komende week gaat hij aan de slag met het vormen n paashaas van zo'n 80 centimeter hoog. Die komt in de je te staan. De Franeker die het juiste gewicht raadt, krijgt fes op paasavond thuisbezorgd. foto cpd siep van lingen liters ziek door koolmonoxide Zestien peuters en twee leidsters van peuterspeelzaal De ;orf in het Zuid-Hollandse Arkel zijn gisteren wegens kool- w ging behandeld in het Beatrixziekenhuis in Go- em. Volgens een gemeentewoordvoerder kwam er koolmo- evrij tijdens heiwerkzaamheden in de aangrenzende bi- eek. Door trillingen was de afvoerpijp van de verwar ketel verschoven, waardoor de verbrandingsgassen bij De orf naar binnen kwamen. Waarschijnlijk was dat donder- gebeurd aangezien ook toen al leidsters en enkel peuters isselijkheid klaagden. Na te zijn onderzocht in het zieken- inden de kinderen gistermiddag naar huis. De leidsters en iets langer blijven omdat zij langer aan de koolmonoxi- blootgesteld. lieuw tbc op Hogeschool Utrecht Bij drie leerlingen van de Hogeschool Utrecht is deze uberculose geconstateerd. Enkele weken geleden waren in al 43 gevallen ontdekt, op de afdelingen verpleegkunde en inde. De bron van de besmetting is nog steeds niet be- 'e GGD in Utrecht heeft besloten de groep studenten, werkers en bezoekers die wordt onderzocht op de ziekte, uit te breiden. Dat betekent dat naast de 740 mensen die htlonderzocht. nog eens 550 personen een-oproep krijgen, terps de GGD heeft niemand verschijnselen van tuberculose, loeten de mensen bij wie de ziekte is geconstateerd wel (behandeld. Degenen die zijn besmet kunnen, afgezien Vcfe veroorzaker van de tbc-explosie, geen anderen aansteken ziekte. bestrijder Styblo overleden Tuberculosebestrijder dr. Karei Styblo is gisteren in aag overleden. Hij werd 76 jaar. De Koninklijke Neder- iaB Centrale Vereniging tot bestrijding der Tuberculose (KN- ia^ left dat bekendgemaakt. Styblo was een internationaal 1 Vt instaand onderzoeker en bestrijder van tuberculose. Sinds iropageren de Wereldgezondheidsorganisatie WHO en de j dbank een door hem ontwikkeldé behandelingsmethode, ethode heeft in ontwikkelingslanden voor een doorbraak bestrijding gezorgd. Het is mogelijk gebleken in Afrika acht Azië negen van elke tien opgespoorde tuberculosepatiën- genezen. n van den Brink wil in Kamer ijyo Voorzitter Wien van den Brink van de Nederlandse I nd Varkenshouder en voormalig voorzitter van de vak varkenshouders van LTO-Nederland, staat op de kandida- t van de Nederlandse Middenstandspartij voor de Twee Jiierverkiezingen. Volgens lijsttrekker M. Dessing is Van rink 'een potentiële opvolger van minister Van Aartsen van 1 ot duw'. Op de lijst van de partij prijken ook soapactrice Br- tof linke en horeca-ondernemer Marden van der Valk. Ie" [Mil en bedbodems van Swissflex bieden wo venaard slaapgenot. leder combinatie kan ich 19 op uw persoonlijke wensen worden heifemd. Onze medewerkers om u daarbij deskundig iseren. Kok: Besluit aanpassing Schiphol wellicht pas na verkiezingen hilversum gpd Het kabinet heeft een besluit over een verandering van het banenstelsel op Schiphol uitgesteld. Eerst moet er meer bekend zijn over de gevolgen voor het milieu en de omwonenden. Premier Kok sloot gisteren niet uit dat een definitief besluit pas na de verkiezingen wordt genomen. den haag gpd maand een besluit zou nemen. De onderzoeken van het Natio naal Lucht- en Ruimtevaartla boratorium (NLR) hebben het kabinet echter voor problemen gesteld. Het NLR stelt dat een andere opzet 'de groeimogelijk heden niet of nauwelijks verbe Een wijziging van het banen stelsel op Schiphol zou de luchthaven op middellange ter mijn de ruimte moeten geven. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat het kabinet al deze tert', als wordt gekeken naar de fysieke capaciteit en naar de ge luidshinder. Uit andere onder zoeken blijkt dat ook het veilig heidsrisico toeneemt. Ondanks deze vernietigende conclusies wil het kabinet nog niet meteen afscheid nemen van de aanpassingen van het banenstelsel. ,,Het beeld is nog onvoldoende duidelijk, we heb ben meer tijd nodig", aldus de premier. Hij wees nogmaals op de grote belangen die met groei van de luchtvaart op Schiphol gemoeid zijn. „Er moet natuur lijk brood op de plank komen." Groei op Schiphol zelf door een wijziging van het banen stelsel is één van de mogelijkhe den die het kabinet ziet voor groei van de luchtvaart. Een aanvullende luchthaven op de Maasvlakte of in Flevoland of een 'filiaal' in de Noordzee gel den als andere mogelijkheden. Onderzoeken naar die laatste drie opties komen in het najaar beschikbaar. Rijkswaterstaat test de komende maanden langs de snelwegen Al, A12, A27 en A28 een nieuw verlichtingssysteem. Het gaat om energiebesparende lampen, gecombineerd met een experi mentele 'oriëntatieverlichting'. Ruim dertig procent van de 2200 kilometer autosnelweg in Nederland is verlicht (in de Randstad zeventig procent). Het Rijk wil verlichting de komende jaren uitbreiden tot vijftig a zes tig procent van de wegen ten einde het aantal nachtelijke ver keersongevallen terug te drin gen. Rijkswaterstaat probeert sa men met milieuorganisaties de il biedt niet alleen een enorme keus in gedurfd en sfeervol slaap- design, ook aan nachtrust en comfort wordt bijzonder veel zorg id. In onze slaapstudio's staan daarom testbedden waarop de slaapsystemen ter wereld kunnen worden uitgeprobeerd. vlaarden* In de Grote Kerk in Vlaardingen zijn gistermiddag de Geuzenpenningen uitge reikt. Tijdens de ceremonie voorafgaand aan de uitreiking hing buiten op de Markt een spandoek waarmee tegen de dictatuur van de Indonesische president Soeharto werd ge protesteerd. Dat had alles te maken met de uitreiking van één van de vijf penningen, aan de Indonesische vakbondslei der Muchtar Pakpahan. Die mocht zelf Indonesië niet uit en daarom nam zijn vrouw na mens hem de penning in ont- vangst.Ook de penning voor de Australische jurist en Abori ginal-activist Noel Parson werd niet aan hem zelf uitgereikt. Vanwege een voor Aboriginals belangrijke wetswijziging die in het Australische parlement werd behandeld kon hij niet komen. De drie overige laurea ten namen hun penning wel persoonlijk in ontvangst: vrou- wenactiviste Vera Chirwa uit Malawi (foto), voormalig dissi dent Sergei Kovalyov uit Rus land en de Indiaanse mensen rechtenactiviste RosalinaTuyuc Velasquez uit Guatemala. Theo van Boven, de Nederlandse mensenrechtenspecialist bij de VN, reikte de penningen uit. foto wfa victor van breukelen Strafbaarheid bij juiste procedure schrappen den haag anp De WD wil in de kabinetsfor matie de wetgeving voor eutha nasie aanpassen. Euthanasie zou niet meer strafbaar'moeten zijn als een arts heeft voldaan aan de voorgeschreven zorgvul- digheidsvereisten en als hij heeft gehandeld op verzoek van de patiënt of diens familie. WD-Kamerlid M. Kamp zei dat gisteren voor het Radio 1-Jour- naai. Euthanasie is op dit moment nog in alle gevallen strafbaar. Wel kan het openbaar ministe rie besluiten van vervolging af te zien als een arts een beroep doet op zijn geweten en aan de zorgvuldigheidsvereisten heeft voldaan. In het verleden stuitten po gingen om euthanasie uit het Wetboek van Strafrecht te halen steeds op een veto van het CDA, dat toen nog deel uit maakte van het kabinet. Kamp is opti mistisch over de mogelijkheid om de wetgeving nu te versoe pelen. Ze wijst erop dat haar opstelling aansluit bij wat D66 in zijn verkiezingsprogramma heeft staan. En met de PvdA verwacht zij in de formatie eveneens zaken te kunnen doen. Het huidige kabinet heeft eind vorig jaar een nieuwe mel dingsregeling naar de Kamer gestuurd voor euthanasie. Die moet daar nog worden behan deld. De regeling houdt in dat regionale commissies, bestaan de uit een medicus, een ethicus en een jurist, moeten beoorde len of een arts zorgvuldig heeft gehandeld bij het plegen van euthanasie. Op grond van dat oordeel bepaalt het OM of er al dan niet vervolging plaatsvindt. Maar euthanasie blijft in begin sel strafbaar in deze regeling. De WD wil daarvan af. den bosch «anp heid' gesproken toen hij als ge tuige door het hof werd ge hoord, zo oordeelde het college. Het uitzonderlijke oordeel over de magistraat heeft geleid tot een onderzoek van de rijks recherche, op verzoek van de Bredase hoofdofficier van justi tie J. Wabeke. Hij noemde de woorden van het hof over zijn ondergeschikte Van Spieren burg 'verontrustend en ernstig'. De rechtszaak liep voor het OM desastreus af. Een belang rijke verdachte ging vrijuit, na dat tegen hem vier jaar cel was geëist. In hoger beroep waren straffen tot vijftien jaar geëist, maar de hoogste straf die het hof oplegde was vierenhalf jaar. Het ÓM lijkt zich daar nu toch bij neer te leggen. Het openbaar ministerie (OM) gaat niet in cassatie in de zoge heten Juliët-zaak, een omvang rijke strafzaak tegen tien man nen die werden verdacht van onder meer harddrugshandel, afpersing, ontvoering en zware mishandeling. Gisteren verliep de termijn waarbinnen cassatie kon worden aangetekend. Het Bossche hof strafte het OM twee weken geleden hard af. Volgens het rechtscollege was de 'deal' die de Bredase of ficier van justitie C. van Spie renburg sloot met een 'kroonge tuige' dermate onzorgvuldig dat niet meer van een eerlijk proces gesproken kon worden. Van Spierenburg zelf heeft 'onwaar- leeuwarden anp Het Medisch Centrum Leeuwarden ziet af van een spe ciaal spreekuur voor mensen met een baan om hen sneller aan een behandeling te helpen. Het extra geld dat beschikbaar komt om de wachtlijsten in de gezondheidszorg te bestrijden, maken het spreekuur overbo dig, aldus het ziekenhuis. Het MCL kreeg veel kritiek op haar initiatief voor een spreek uur. Het zou tot een tweedeling in de zorg leiden. De voorzitter van de raad van bestuur van het MCL, W. Blaauw, zegt niet te zijn bezweken voor de druk van buitenaf. „Door ons initiatief is veel opschudding ontstaan, het is een hot item geworden. Mede daardoor wordt er nu echt iets gedaan aan de lange wachdijs- ten in de gezondheidszorg", meent Blaauw. Arrestaties voor geweld op station breda anpmishandelden. Ze lokten een confrontatie uit door te schel- De politie van Breda heeft den of te spugen en sloegen en twaalf jongeren aangehouden schopten hun slachtoffers. Een die de afgelopen maanden in en rnan die de jongeren tot de orde rondom het Bredase station bij- nep liep een gebroken neus op. na dagelijks leeftijdsgenoten nadelige gevolgen van deze uit breiding voor de natuur waar mogelijk te beperken. Zo mag het leven van nachtdieren langs bepaalde delen van de snelwe gen - zoals de Veluwe - zo min mogelijk door de nachtelijke verlichting worden verstoord. Daarom wordt er geëxperimen teerd met nieuwe lampen die minder energie gebruiken dan de gewone lampen en boven dien alleen de snelweg beschij nen. Tien meter uit de berm is het schijnsel van deze lampen al zeer gering. Rijkswaterstaat bekijkt ook de mogelijkheden en voordelen van variabele ver lichting, die vanaf een centraal punt kan worden in- en uitge schakeld en gedimd. Kok wil geld Brussel voor werkgelegenheid den haag anp Premier Kok wil geld uit de Eu ropese structuurfondsen om meer Nederlanders aan een baan te helpen. Hij doelt dan vooral op herintredende vrou wen, gedeeltelijk arbeidsonge schikten, schoolverlaters en laagopgeleiden. Kok stelde voorzitter Santer van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, al begin deze maand schriftelijk op de hoogte van de Neder landse wensen. Minister Melkert (sociale zaken) besprak gisteren in Londen het punt met eurocommissaris Flynn. die binnen de commissie belast is met werkgelegenheid. Het voorstel is een aanvulling op eerdere initiatieven om extra Brussels ge d los te krijgen voor Nederland. Het kabinet wil op die manier meer evenwicht brengen in de geldstroom tus sen Brussel en Den Haag. Ne derland vindt dat het te veel geld aan Europa kwijt is in ver houding tot wat het ervoor te rugkrijgt. Een 'substantiële financiële bij drage' aan de werkgelegenheid kan volgens Kok goed komen uit de fondsen, die bedoeld zijn voor regio's en arbeidssectoren die met stiucturele problemen kampen. De Europese Commis sie stelt woensdag de nieuwe criteria vast voor deze fondsen. Voice-mail wordt uitschakelbaar den haag anp Onder druk van de consument maakt PTT Telecom het bin nenkort voor eigenaars van mo biele kaarttelefoons mogelijk hun automatische antwoordap paraat (voice-mail) uit te zetten. Het telefoonbedrijf kreeg daar klachten over omdat de klanten bij het naluisteren van hun boodschappen op kosten wer den gejaagd. Het gaat om de in middels alweer oudere model len kaarttelefoons. Volgens een woordvoerder is de voice-mail bij de jongste generatie al uit te zetten. PTT Telecom wil dat per 15 april ook voor de oudere mo dellen mogelijk maken. Het na luisteren van het verder gratis antwoordapparaat kost nu 1,35 per minuut. Straks krijgt het af luisteren twee tarieven: 1,85 gulden in de piekuren (overdag) en drie kwartjes in de daluren. PTT Telecom heeft bijna 100.000 klanten met een kaart - telefoon. Bij de commerciële omroep telt alleen de winst amsterdam monique brandt DESIGNCENJRUM Zal het ons nog lukken om de avond door te komen zonder de inmiddels vertrouwde tv-programma's als Sex voor de Buch, de Postcode Loterij Re cord Show, Goede Tijden Slechte Tij den, de Sterrenplayback Show of Ero tisch Dagboek? Wellicht zullen de Ne derlandse kijkers sneller dan hun lief is, de proef op de som moeten nemen. Medewerkers van RTL 4, RTL 5 en Ve ronica - verenigd in de Holland Media Groep - dreigen immers dat het scherm op zwart gaat als de aangekon digde bezuinigingen bij deze commer ciële zenders doorgaan. De kersverse HMG-topman Pieter Por sius, de aanstichter van alle onrust, staat echter niet bekend om zijn toe geeflijkheid. In zijn vorige functie als president-directeur van het Neder lands Omroepproduktie Bedrijf (NOB) bracht de keiharde manager het aantal banen terug van 3.300 naar zo'n 1.850. Dat leverde een winstgroei op van ze ventien miljoen in 1993 - het jaar dat hij er in die functie aantrad - tot 41,3 miljoen in 1996. En bij de Holland Me dia Groep, dat deze week bekend maakte slechts tien miljoen winst ge boekt te hebben, zal hij zonder twijfel minstens net zo rigoureus te werk gaan. Twee maanden geleden, op een bij eenkomst met reclamemensen, meld de hij dat hij in het jaar 2000 op 75 miljoen winst wil uitkomen. „Dat is geen voorspelling, dat gaat gebeuren", aldus Porsius. Dat er tijdens dat proces programma's geofferd moeten worden is onvermijdelijk. Het aantal dure showprogramma's is al veel langer tot een redelijk aanvaardbaar minimum teruggebracht. De ook al niet goedko pe nieuwsredactie met een peperduur correspondenten-netwerk zal op den duur beslist niet buiten schot kunnen blijven: nieuws is immers geen priori teit op een familiezender. Ook bij jon gerenzender Veronica moest de nieuwsredactie er al aan geloven; bij RTL was allereerst de beurt aan de sportredactie om uitgedund te wor den. De journalisten klampen zich vast aan een eerdere uitspraak van Porsius dat hij niet aan het nieuws wil tornen. In hun hart weten ze wel dat dat ijdele hoop is. Zij beseffen als geen ander dat hun grote baas eenvoudigweg niet an ders kan dan bezuinigen. Ze werken immers bij een commercieel station. En de drie belangrijkste wetten in het land der commerciële omroep zijn nu eenmaal: poen, poen en nog eens poen. Zolang de reclamemunten in ge staag tempo binnenrollen, zijn de aan deelhouders tevreden en krijgen de omroepbonzen de vrijheid om de sta tions te runnen zoals hen dat goed dunkt. Een paar jaar lang leek het ook alsof de bomen in het commerciële landschap tot in de hemel groeiden. Sinds de komst van RTL Veronique, later RTL 4, in 1989, hebben de commerciële tv- jongens en -meisjes van het Luxem burgse station goede zaken gedaan. De adverteerders, de geldschieters die in feite de dienst uitmaken op de com merciële tv-markt, waren dolblij met de mogelijkheid om meer reclame te maken op een station dat volledig openstond voor hun wensen. Reclame kon er, veel beter dan bij de publieke omroep, afgestemd worden op de doelgroep die ze wilden bereiken, en ook voor vrijwel volledig door fabri kanten gesponsorde programma's als Huis Tuin en de Vijf uur Show was j alle ruimte. Ook de kijkers waren verrukt door de RTL 4-formule; grote, gezellige show- programma's voor het hele gezin, veel Bekende Nederlanders, Nederlands drama en soaps en veel 'laagdrempeli ge kwisjes'. Het zat wel goed met die knusse RTL4-familie die vervolgens werd uitgebreid met het kwakkelkindje RTL 5 en het jonge en wilde Veronica. Maar de omstandigheden in media land zijn niet meer zo gunstig als toen. RTL 4 worstelt met zijn imago; de pro gramma's worden vooral bekeken door ouderen; een doelgroep die voor adverteerders niet aantrekkelijk is. De bezem is er al doorheen gegaan, maar dat heeft nog niet veel geholpen. De geldschieters zweren bij de jonge doel groep van Veronica, die veel geld be steedt aan de producten waarvoor zij reclame maken. De kijkcijfers van RTL 5, gelanceerd als nieuwszender, blijven ver achter bij de verwachtingen. Bo vendien hebben de HMG-zenders concurrentie gekregen. Het succesvol le SBS 6, dat adverteerders met stunt prijzen weglokt, snoept een aanzienlijk deel van de inkomsten weg. En er zijn nog meer problemen, ver oorzaakt door foute beslissingen in het verleden. Er is een megacontract met Endemol die HMG tien jaar lang ver plicht elk jaar voo: maar liefst 140 mil joen gulden programma's van deze amusementsfabriek af te nemen. HMG zit met een optie op de aandelen van het 'herhaalstation' TV 10, dat slecht draait. Ook zullen de zenders van het van oorsprong Luxemburgse zenders vermoedelijk binnenkort onder het Nederlandse - strengere - reclameregi me gaan vallen. Dat betekent: nog minder inkomsten. Al met al begint de misère pas bij de HMG-zenders. Pieter Porsius klaarde zijn karwei bij het NOB in nog geen vier jaar. Voordat hij in 1993 bij het be drijf aantrad bedroeg de winst 'slechts' vijf miljoen gulden. In 1995 was het al 41 miljoen gulden. Bij de HMG wil Porsius veel sneller zulke succesvolle resultaten halen. Dat kan alleen lukken met veel pijn voor de werknemers. Porsius is nog lang niet klaar met de HMG.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3