Postma ook handgeklokt superieur ^Hf 15 maart a.s, rika van de Bilt list WK veldloop U V s emerink moet vechten gen de vermoeidheid Sport Pechstein zet Niemann al op achterstand Street breekt dijbeen bij zware val KC Boutiette in ploeg van Eric Huizebosch 14.00 uur flPAG 14 MAART 1998 ver voor Carolijn Brouwer erlo! Carolijn Brouwer heeft bij de wereldkampioenschappen iïin Dubai de zilveren medaille veroverd. De Leidse studen te succes in de niet-olympische klasse 'Laser Radiaal', wer beschouwde haar deelname aan haar oude klasse Laser perio aal als een leuk uitstapje. In 1993 veroverde ze de wereldti- )e prioriteit van de 24-jarige zeilster ligt nu bij de Europe. In i klasse, waarin ze vorig jaar op het EK het zilver won achter piet Matthijsse, hoopt ze zich te kwalificeren voor de Spelen dney. Klaartje Zuiderbaan behaalde in de J-22 Matchracing eens een zilveren plak. In de finaleronde moest de studente rbouwkunde het met 3-2 afleggen tegen de Amerikaanse beth Alison. oen Piket speelt gelijk n carlo Schaker Loek van Wely is het 7de Amber-toernooi onte Carlo slecht begonnen. De Tilburger verloor met 2-0 de Rus Kramnik. In beide partijen (rapid en blind) kreeg Van fgeen enkele kans. Jeroen Piket speelde 1-1 tegen de Bul- Topalov. Beide grootmeesters wonnen één partij. Titelver- jger Viswanathan Anand uit India en de Rus Anatoli Karpov, maanden geleden nog finalisten in de strijd om het wereld- pioenschap in Lausanne, speelden in de openingsronde keer remise tegen elkaar. Het prijzengeld bedraagt 280.000 old Race vraagteken voor Ullrich jro» Het is twijfelachtig of Jan Ullrich deelneemt aan de tel Gold Race op 25 april. Luik-Bastenaken-Luik een week erop 19 april mijdt de Duitser in ieder geval. Dat heeft Tele- ■ploegleider Rudy Pevenage tijdens de Tirreno-Adriatico la- /eten. De Tourwinnaar stapte woensdag tijdens de eerste pevan de Tirreno na 30 kilometer af. Hij had last van de wegen en was tevens zes kilogram te zwaar. Ullrich wilde in ille weer in Italië geen risico nemen en vertrok donderdag een trainingskamp op Mallorca met het oog op Milaan- lemo volgende week zaterdag. iweg ibenhuis korfballer van het jaar »t* Tim Abbenhuis van Die Haghe is gisteren gekozen tot l^tfballer van het jaar. Bij de vrouwen ging de prijs naar Mandy E^prij van dezelfde club. De uitverkiezing vond in De Galgen- ^Nrd in Utrecht plaats. flillesteros geeft op in Marokko I BÜLi Severiano Ballesteros is gisteren weggelopen uit het okkaans Open. De beroemde Spaanse golfspeler leed aan loop. Hij stond inmiddels in kansloze positie. De eerste ron- ian het Marokkaans Open, donderdag geteisterd door een dstorm, is gisteren uitgespeeld. Bij het opmaken van de uit stonden de beide Nederlandse deelnemers in het midden het veld: Robert-Jan Derksen 48ste met 76 slagen en Rolf intz 57ste met 77 slagen. Beiden hadden nog kans de schif- twee ronden te overleven. emann gaat door tot en met 2002 enveen Gunda Niemann heeft aangekondigd te blijven Win: aatsen tot en met de volgende Olympische Winterspelen in Lake City in 2002. De Duitse zesvoudig wereldkampioene, dit weekeinde in Heerenveen haar titel verdedigt, zei dit gis- n voor de Duitse tv. Vlak na het behalen van drie medailles ;ns de Spelen in Nagano wilde de 31-jarige Niemann zich niet uitspreken over voortzetting van haar loopbaan. urdoch koopt Dodgers op angeles Mediamagnaat Rupert Murdoch koopt de Ameri- inse honkbalploeg Los Angeles Dodgers op. De eigenaar van Fox-netwerk heeft ongeveer 650 miljoen gulden over voor de w .Wel heeft Murdoch nog de toestemming nodig van de di- li tie van de Major League. Donderdag beslist de directie over voorstel. Siemerink knokt tegen de uoeidheid. De tennisser be- gisteren de halve finales het toernooi in Kopenha- loor met 6-3, 6-3 van Brett te winnen. Met zijn te- ïder in het dubbelspel kte hij ook de laatste vier t dubbel. wal donderdag had ik ont- ndlome benen", vertelt de sburger vanuit zijn hotelka- in de Deense hoofdstad, hwon hij met moeite in drie van de Italiaan Nargiso. 'ren ging het gemakkelijker i de Nieuw-Zeelander Ste- »Ik brak drie keer achter zijn service, zelf ver- ik geen enkele servicega- aldus Siemerink. winnaar van het ABN/AM- oernooi voelt zich thuis op elle banen in Kopenhagen, hij voor de vijfde keer en één keer (in 1995) de rtfinale haalde. ,,De banen og sneller dan in Rotter- Het zijn van die banen p je heerlijk speelt als je wilmar kortleever CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071 -5356463 Technologie zorgt voor verrassing op WK allround De oerconservatieve schaatssport maakte de afgelopen jaren grote sprongen voorwaarts. Met als gevolg dat de atleten tegenwoordig hun rondjes draaien in klimaat- vriendelijke hallen, op klapschaatsen over het ijs vliegen en met zig-zagstrips de luchtweerstand trotseren. Maar gisteren, gedurende het eerste uur van het wereldkam pioenschap allround in Heerenveen, sprong de schaats sport even terug naar de tijd van de paardentram. Maar ook handgeklokt bleek Ids Postma superieur. de procedure hun chronome ters ongeveer tegelijkertijd in. De optelsom werd gedeeld door vier en die berekening nam eni ge tijd in beslag. De gang van zaken zorgde voor ergernis bij de 12.700 toe schouwers op de tribunes, die door de technische storing een sportieve climax werd onthou den. Op de melodie van 'Heya Jan Bols' zong het oranje-ge- kleurde en ditmaal boze Thialf- publiek ongeduldig 'Waar is de tijd?' Een schaatstoernooi orga niseren zonder zichtbare tijd waarneming is vragen om anar chie. De schade is vermoedelijk veroorzaakt door een van de twee Zamboni's (gewicht 3000 kilo per stuk) die tijdens de laatste dweil voor de start om 17.00 uur de electronische meetkabel bij de finishlijn raak te. Het duurde een uur - alle ne gentien ritten op de 500 meter - voordat het euvel was verhol pen. Dit alles uiteraard tot er gernis van alle aanwezigen, kernploegcoach Henk Gemser in het bijzonder. ,,Ik ga een schadeclaim in de vorm smartegeld indienen", zei Gemser gekscherend. ..Dit heeft me 10 jaar van mijn leven ge kost. Ik had gehoopt de 110 te halen, het worden er na van avond maar 100. Ik werd er wer kelijk gek van. De high-tech vliegt je hier om de oren, maar waar het werkelijk om gaat - de geregistreerde tijd - die blijkt er dan niet te zijn. Ik heb een half uur nodig gehad om tot mezelf te komen." heerenveen gijs van oosten gpd-verslaggever Stopwatches - niet de gebruike lijke electronische tijdwaarne ming - begeleidden gisteren op de 500 meter 's werelds beste allrounders op hun belangrijk ste titeltoernooi. Op de 5000 meter liet de technologie de rij ders niet in de steek, waardoor het publiek het spannende duel tussen Rintje Ritsma (6.34,68) en titelverdediger Ids Postma (6.33,09) wel op de voet kon vol gen en niet hoefde te gissen naar de tijden. Het WK kent vandaag op de 1500 meter een spannend vervolg, de beslissing zal morgenmiddag op de tien kilometer vallen. Ritsma moet vandaag en vooral morgenmiddag op de 10 kilometer alles uit de kast halen om, na zijn triomftochten in de buitenlucht van Baselga ('95) en Inzeil ('96), voor het eerst in zijn loopbaan op een binnenbaan wereldkampioen te worden. Met een derde wereldtitel zou Ritsma de prestatie van twee andere Nederlanders - Jaap Eden (1893, 1895 en 1896) en Ard Schenk (1970, 1971, 1972) - evenaren. Maar een tweede we reldtitel van Postma - na zijn eerste vorig jaar in Nagano - ligt meer in de lijn der verwachtin gen. Vervlogen tijden De krakkemikkige tijdwaarne ming in Thialf deed gisteren denken aan lang vervlogen tij den. De klokjes gaven op de 500 meter - voor het publiek met enkele minuten vertraging - persoonlijke records aan voor Nederlands kampioen Jelmer Beulenkamp (37.95), Europees kampioen Rintje Ritsma (37.17) en titelverdediger Ids Postma (36.48). Voor de goede orde: de tijden zijn gemiddelden. De vier tijdwaarnemers drukten volgens Schimmige minuten Na enkele schimmige minuten van optellen en door vier delen bleek Ids Postma op de 500 me ter zijn minimaal vereiste voor sprong op zijn belangrijkste concurrent Rintje Ritsma - die klaagde over keelpijn - te heb- Ids Postma: „Ik verwacht dat ik op de 1500 meter nog wat op Rintje kan pakken en dan kan het al beslist zijn." foto ap ben genomen. De 24-jarige ti- oorontsteking, was zeven-tien- voor Ritsma overbrugbaar, telverdediger uit Deersum, vol- de van een seconde sneller. De Maar Postma slaagde erin zijn ledig hersteld van een dubbele voorsprong van Postma leek concurrent ook op de vijf kilo meter af te troeven, er moest daarvoor wel een persoonlijk re cord aan te pas komen. ,,Ids had niets extra's", klonk Gemser behoudend over de voorsprong na de 500 meter. ,,We konden ons zeker nog niet rijk rekenen. Ids heeft dit jaar door zijn specialisatie op de 1000 en 1500 meter weinig vijf en tien kilometers gereden. Hij kijkt met gepast wantrouwen naar die twee afstanden. Rintje heeft op die twee afstanden dit seizoen veel meer ervaring dan Ids." Postma ging, samen met 'haas' Bart Veldkamp, om half elf („Ach, L< ben best wel een avondmens") van start op de 5000 meter met een voorsprong van bijna zeven seconden op Ritsma. Hij vergrootte het ver schil en mag op de 1500 meter van vanmiddag zelfs nog twee en een halve seconde toegeven. „Halverwege de vijf kilometer wist ik dat het wel snor zat. Ik verwacht dat ik op de 1500 me ter nog wat op Rintje kan pak ken en dan kan het al beslist zijn. Maar Rintje zal nog een keer alles willen geven. Op de 1500 meter kunnen altijd rare dingen gebeuren. Voor de tien kilometer ben ik niet bang, hoe wel ik nog nooit onder de veer tien minuten heb gereden." Debutant Debutant Jelmer Beulenkamp schaarde zich via een goede vijf kilometer (6.39,15) onder de beste vijf in het klassement na twee afstanden. Drie Nederlan ders bij de eerste vijf, bijna zou je vergeten dat er ook buiten landers aari het WK meedoen. Postma en Ritsma worden ge volgd door KC Boutiette. De Amerikaan manoeuvreerde zich in een gevaarlijke positie achter de twee Friese favorieten. Dank zij hem is er vandaag (1500 me ter) en morgen (10.000 meter) nog in zekere zin sprake van een internationale competitie. „De prestatie van Boutiette is een compliment voor het Ame rikaanse schaatsen waard", zei Gemser die vooral dolgelukkig was met de prestatie van zijn ei gen schaatser, Ids Postma. „Maar we moeten alert en scherp blijven." heerenveen gpd in vorm bent en die je vervloekt als je niet zo lekker speelt." Vandaag speelt de Rijnsburg- se tennisser tegen de Duitser Prinosil. De Amerikaan Pete Sampras kan opgelucht ademhalen. Hij blijft ook na het tennistoernooi van Indian Wells koploper van de wereldranglijst. De Tsjech Petr Korda had hem bij toer nooiwinst kunnen verdringen. Dat feest ging niet door omdat hij inde kwartfinale met 6-4 6-2 ten onder ging tegen de Chileen Marcelo Rios. De positie van Sampras raak te voor het eerst sinds lange tijd aan het wankelen door een on verwachte nederlaag in de der de ronde tegen de Oostenrijker Thomas Muster. Korda, de win naar van de Australian Open, kreeg daardoor een onverwach te gelegenheid de nummer één van de wereld te worden. De Brit Greg Rusedski bereikte als eerste de halve finale. Hij had drie sets nodig tegen de Zweed Thomas Enqvist: 2-6 7-6 6-4. Claudia Pechstein werd twee maanden geleden Europees kampioen. Met dank aan Gun da Niemann, die het toernooi in Helsinki niet vond passen in haar opbouw naar Nagano. Voor de strijd om de wereldtitel werd een tweestrijd, verwacht tussen de beide Duitse vrou wen. Die komt er ook, maar het uitgangspunt na de 500 meter van gisteravond is verrassend: niet Pechstein maar Niemann moet in de achtervolging. Niemann juichte toen ze haar tijd (40.57) op het bord zag. Het was een persoonlijk record, zoals het hoort tijdens een groot toernooi op snel ijs. De vreugde was van korte duur. Op het mo ment dat Pechstein finishte - in 40.12, ruim een seconde sneller dan ze ooit was - wist Niemann meteen wat haar dit weekeinde in Heerenveen te doen staat. En inhaalraces, daar houdt de doorgaans ietwat nerveuze Duitse niet van. Chris Witty was in 39.45 de snelste vrouw op de 500 meter. Dat was geen verrassing, haar komst naar Heerenveen wel. Witty veroverde twee jaar gele den in Thialf de wereldtitel sprint. De herinnering aan dat toernooi deed haar deze winter besluiten een gooi te doen naar selectie voor het WK allround. De Amerikaanse sprintster moest daarvoor een vijf kilome ter schaatsen, de tweede uit haar loopbaan. Dat lukte, maar van haar tijd (7.56,96) zullen de Duitse titelkandidaten niet wak ker liggen. Witty weet dat: „Ik probeer gewoon via de 500 en 1500 een hoge positie in het klassement te veroveren. Dan zien we wel hoeveel ik na de langere afstanden overhoud." Witty is voor het klassement niet van belang, Van haar land genote Becky Sundstrom, twee de op de 500 meter, hoeven op de langere afstanden ook geen wonderen worden verwacht. Daarom is de positie van Anna- marie Thomas, net voor Pech stein derde, interessant. Tho mas wil in Heerenveen de nare smaak die ze aan Nagano over hield wegspoelen. „Vooral de week na de Spelen was vreselijk. Het bezoek aan de koningin was het enige lichtpuntje. Tij dens de rondrit door Den Haag had ik alleen maar het gevoel: wat doe ik hier? De mensen staan hier niet voor mij. Ik had ook helemaal geen zin meer om te trainen." De Friezin vertrok zo snel ze kon met vriend Bart Veldkamp naar Inzeil, reed er in World- Cupverband een drie kilometer 'omdat het nou eenmaal moest' en een dag later een redelijke 1500 meter. „Dat ging wel weer 'Ik kan het nog', dacht ik toen ik over de finish kwam. In Heerenveen ziet ze wel waar het schip strandt. Stiekem hoopt Thomas te kunnen inbre ken in het verwachte Duitse po dium. Ze Zcü zich daarbij vooral richten op Anni Friesinger, de derde Duitse die met 40.40 een persoonlijk record reed. Dat deed Thomas (40.08) ook. net als Tonny de Jong (40.87, de elf de tijd) en Barbara de Loor (41.67, negentiende). Voor die laatste twee was de tijd een meevaller, de klassering een te genvaller. Tonny de Jong hoopt desondanks de basis te hebben gelegd voor een plaats bij de vijf beste schaatssters van de we reld. „Pechstein is ongenaak baar. Als die hier mooi en rustig het toernooi uitrijdt, is ze we reldkampioen." den Atletiek neemt nu alleen Kamiel Maase (eveneens lange afstand) deel. „Veel vrouwelijke sporters krijgen last van stressfracturen", aldus Van de Bilt die als labora torium-onderzoekster werkt aan de Rijksuniversiteit Leiden. „Dat kan te maken hebben met je hormoonhuishouding die verstoord raakt door het harde trainen." Van de Bilt, na vier wedstrijden zesde in de stand van het nationale wegcircuit, mist behalve het WK vandaag ook de Twintig van Alphen en over twee weken de City Pier City in Den Haag. De atlete hoopt over enkele weken de training weer op te kunnen pak ken met het oog op het out- doorseizoen op de baan. crans Montana De Amerikaanse skister Piccabo Street heeft gisteren tijdens de finale van de wereldbeker in Crans Montana op de afdaling haar linkerdijbeen gebroken. Na haar val annuleerde de organisatie de wedstrijd. De olympisch kampioene Super-G werd in het ziekenhuis in Sion geopereerd. In januari kwam de 26-jarige Street tijdens de afdaling in Are ook al zwaar ten val. Toen was een hersenschudding het gevolg. Vorig seizoen ging voor haar al verloren door een gescheurde kruisband. Door de afgelasting werd de Duitse Katja Seizinger zeker van winst van de algemene wereldbeker. De 25-jarige won deze trofee eerder in 1996. Tijdens de Olympische Spelen in Nagano won ze goud op zowel de af daling als de combinatie. Seizinger, die in haar loopbaan maar liefst 36 wereldbekerwedstrijden won, pakte dit jaar ook de wereldbekers op de afdaling en de Super-G. foto epa heerenveen gpd sche jaar in de eerste plaats het plezier in de schaatssport. De publieke belangstelling in Ne derland heeft hem geïnspireerd een marathonavontuur aan te gaan. Boutiette (27) was negen jaar toen hij in zijn woonplaats Tacoma, Washington begon als rolschaatser. Een paar jaar later maakte hij de overstap naar het skeeleren. In 1995 won hij de skeeler-driedaagse op de Velu- we. Pas in 1993, toen hij 22 jaar was, begaf hij zich voor het eerst met ambitieuze plannen op het ijs. KC Boutiette komt volgend sei zoen uit voor de marathonploeg van Erik Huizebosch. De Ameri kaanse allrounder tekent dins dag een overeenkomst voor de duur van een jaar met de for matie Buiter Beton. De excentrieke Amerikaan - geblondeerd haar, piercing - maakte tijdens de Olympische Spelen in Nagano bekend deel uit te willen maken van het KNSB-marathoncircuit. Bou tiette zoekt in het post-Olympi- Sportpark Kikkerpolder I Het Motorhuis opel-

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 27