reen boetes tercompost i'ijf jaar wonen in een kleine energiecentrale Geluidswal Zegerbaan opgehoogd 'Waar vind je nog een gek zoals ik?' irTHBTTTHTirS Rijn Veenstreek ij.ui.mjj.i.mijj.1 Contactavond voor jonge vrouwen met borstkanker Namen verzetshelden toch in Getsewoud Een slimme technicus ter het net ^ist nooit a iaatsgoud Alphense scholieren Een schaatsploeg van het Alphense Groene Hart Lyce- femêt een gouden medaille teruggekeerd van het Neder- skampioenschap voor scholierenteams. Twan Duivenvoor- Wouter ten Wolde, Robert van Roon en Ruud van Dam wa- teren in Utrecht het snelst op het onderdeel ploegachter- ,g in de leeftijdsklasse tot en met zeventien jaar. Een meis- oeg van de Alphense school behaalde de vierde plaats in de r0rie van 18 jaar en ouder. Twee andere Groene Hart-meis- ~v, .oegen.tot en met Jaar en tot en met zeventien jaar, s, Hidden in de voorronde. 01Q jbewijs kwijt na botsing Een slingerende automobilist is zijn rijbewijs kwijt- jitnaëen botsing op rijksweg A4. Bij de 28-jarige Schie- femer, die ter hoogte van Hoofddorp een 27-jarige vrouw uit lE rsvvoude-Rijndijk aanreed, mat de politie een alcoholpro- jage van 1,25. De man kreeg tevens een rijverbod van vijf uur TAI en procesverbaal. IPAP aTè' litie houdt inbreker aan 7-vennep* De politie heeft een man aangehouden die zij ver- 3/ Ktvanëën gewelddadige inbraak in Nieuw-Vennep. Op 4 k rtwerd een 28-jarige Venneper in zijn woning aan de KOI ,fdvveg overmeesterd, verwond en vastgebonden. De politie roc'1; de 21-jarige verdachte aan in een leegstaande woning in Ro- Fa urg. Voorbijgangers hadden de politie ingeschakeld. xincie trekt dwangsom voor fabriek in GFT-afvalverwerkende bedrijf Stercompost in Al- aan den Rijn hoeft geen boetes te betalen voor de iten over stankoverlast. Gedeputeerde Staten van de incie Zuid-Holland vinden de maatregelen die het ijf heeft genomen om de stank tegen te gaan genoeg le dwangsombeschikking in te trekken. Daarmee ook een eind aan een juridische strijd tussen het ijf en de provincie. ook het aantal klachten aan zienlijk. Verder stelde het bedrijf dat het aan de eisen van de Ne derlandse Emissierichüijnen (NER) voldeed. Stercompost en GS ontmoet ten elkaar voor de bezwaar schriftencommissie van de pro vincie. Die besloot om een on afhankelijk geuronderzoek in te stellen naar de werking van de biofilters. Die bleek voldoende. „Verdere verbetering is niet rea listisch", aldus GS in een brief Ubatiprovincie legde het bedrijf aan Stercompost, „en hiermee is de grond voor de dwangsom beschikking vervallen. 7_3[l- ijzen de composteerfabriek il op dat die moet zoeken 3ER( maatregelen en aanpassin- t/rof die de geuremissie (uit- verder beperken. Nog al- omwonenden bij de Rijn- over stank. In de laatste maanden van vorig jaar in daar dertien telefoon- 19/48 532-1 n vND' RDAG 14 MAART 1998 Populieren langs de weg worden gekapt De provincie Zuid-Holland gaat de geluids wal langs de Zegerbaan ophogen. De werk zaamheden aan de wal, die in de loop der jaren op een aantal plaatsen is verzakt, be ginnen aanstaande maandag. De reparatie duurt een maand en gedurende die periode is op sommige plaatsen tussen de Zeger- brug en de Eisenhowerlaan maar één rij strook beschikbaar. De populieren die op de wal staan worden vanwege de werk zaamheden gekapt. De reparatie is noodzakelijk, omdat om wonenden door de verzakking meer last hebben van geluidsoverlast. De wal is op sommige plaatsen lager dan drie meter. Na de werkzaamheden steekt de wal 3.30 me ter boven het wegdek uit. De 130 populieren die langs de weg staan worden gekapt. Hiervoor in de plaats ko men voorlopig geen nieuwe bomen. De provincie probeert eerst de essenstruiken te laten uitgroeien tot bomen. De essen heb ben tot nu toe weinig kans gehad om boom te worden, omdat populieren ze verdron gen. De provincie wil deze struiken na de werkzaamheden een kans geven. Mocht dat niet lukken, dan plant de provincie later als nog bomen. kel/s cember 1996 een dwang- 045- leschikking op. GS grepen ohoudende stroom klach- im boven de honderd al- al in dat jaar) aan om te dat Stercompost haar de provincie verstrekte) ïvergunning niet nakwam, iedere overtreding wilde Holland het bedrijf een van 500.000 gulden op- 046jn. rcompost heeft zich altijd die beschikking verzet. ledrijf investeerde de afge- i jaren enkele miljoenen e installaties te verbeteren, ndien werden de biofilters ngen. Vervolgens daalde Directeur E. van Vliet van Stercompost hoeft zich over de dreigende miljoenenstrop voor zijn bedrijf geen zorgen meer te maken. Toch reageert hij inge togen op het 'goede nieuws'. „Het schept vertrouwen in alle inspanningen die we de afgelo pen jaren hebben gedaan. Maar elke klacht blijft er één te veel." Met de eis van de provincie om te zoeken naar aanpassingen die stank verder tegengaan, heeft Van Vliet geen moeite. „We willen ons werk zo goed mogelijk doen." Ad Persoons kreeg het na het in ontvangst nemen van de koninklijke onderscheiding even te kwaad. Koninklijke onderscheiding voor Ad Persoons Ad Persoons, al 25 jaar de drijvende kracht achter de organisatie van de internationale hardloopwedstrijd Twintig van Alphen, heeft een koninklijke onderscheiding ge kregen. „Hij is de verpersoonlijking van sport, atletiek en organisatie, met een enorme uitstraling en een tomeloze inzet." Met die woorden benoemde de burge meester van Ter Aar, A.P. Van den Berge, Persoons gisteravond tot 'Lid in de orde van Oranje Nassau'. Persoons reageerde totaal overrompeld. „Ik dacht dat ik altijd alles doorhad, want ik bemoei me overal mee. Maar dit is echt een grote verrassing, heel emotioneel." De keuze om na een kwart eeuw uit de organisatie te stappen, is dan ook nog niet definitief gemaakt. „Eigenlijk vind ik het welletjes. Nu is de tijd om met mijn vrouw te gaan reizen. Maar ik doe het met zoveel plezier. Ik ben er nog niet uit." Een andere functie binnen de stichting lijkt hem geen succes. „Als je altijd de kar hebt getrokken, moet je niet aan de zijlijn gaan staan. Dat werkt niet", zei Persoons. Een opvolger is volgens hem overigens niet zo snel gevonden. „Waar vind je ergens een gek, zoals ik ben geweest?" Het stichtingsbestuur laat Persoons niet graag gaan. Zij overhandigde hem een symbolisch cadeau, om continuïteit van de Twintig van Alphen in de toekomst te waarborgen. Ook burgemeester N.P.M. Schoof sprak zijn waardering uit voor de jarenlange in zet van Persoons. „Het blijkt dat we ook trots kunnen zijn op burgers uit Ter Aar." ubruggenaar krijgt langzaam erkenning voor ideeën energiebesparing EU- de Vierambachtsweg in des: 'tugge staat een huis. Een r dei ongewoon huis, met een Pir ddels al wat minder onge- i bewoner. Arie Kroon en (Gee touw wonen er nu vijfjaar, ongel°°f over de ideeën "pionierende energiecon- heeft inmiddels plaats akt voor erkenning. Bij de ve|ie Kroon komen de zonne wijze van spreken uit stopcontact. De koffie kt in elk geval bijzonder ion is geen wetenschapper, een knutselaar. Hij volgde ivondopleiding op de MTS berde in het Kamerlingh ■s-laboratorium in Leiden (meet) instrumenten 9 b'l t. Van dat laatste maakte ARAi e^°ren en getogen WOU- !enaar aanvankelijk zijn Totdat hij, deels uit in- e en deels gedwongen, omschoolde. Vandaag hij als een deskundige op "ïbied van energiebespa- buro ;nge- n omscholing is 'een ver- iapart', zegt hij. „We zijn luis uit altijd voor milieu- ïerming geweest. In de ja- 60 legde ik de link tussen u en energie. Je kan wel bn dat ik daarmee voorop Deels was dat uit techni- en ideële interesse, maar I 1 uit praktisch oogpunt. Ik J geen geld om in het huis mijn vrouw en ik in 1962 parfc 8aan wonen, een CV-instal- lelaten aanleggen." Kroon -jg dat dus zelf. 05" carrière. „Ik heb geregeld .evoel gehad een roepende 'woestijn te zijn." Mensen WANDELING EN LEZING Een wandeling langs de kassen en door de polder van Roelofarendsveen met ergens langs de route een lezing van schrijver en journalist Gerard Westerloo. Westerloo, journalist bij het tijdschrift Vrij Nederland, verhaalt over zijn ervaringen als wandelaar. Dit cieed hij eerder in zijn boek 'Voetreiziger' waarin hij schrijft over een vijf maanden durende voettocht door Nederland. De wandeling, georganiseerd door de bibliotheken De Bloemlezer en Veenerick, sluit aan bij het thema van de boekenweek 'Panora ma Nederland' stad en land in proza en poëzie. De tocht wordt ge houden op zaterdag 21 maart en start om half twaalf vanaf De Noordhoek in Roelofarendsveen. Kaartjes zijn verkrijgbaar bij de twee bibliotheken. MODELSPOORBEURS Liefhebbers van modeltreinen kunnen van daag hun hart ophalen in het Alphense gemeenschapscentrum De Bron aan de Troubadourweg. De beurs duurt van 10.00 tot 15.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 4,00 (volwassenen), 3,00 (65+) of 1,50 (tot en met 11 jaar). VOORLEESWEDSTRIJD Voorlezers uit onder meer Alphen, Hazers- woude, Ter Aar, Hoogmade, Leimuiden, Roelofarendsveen en Zwammerdam doen vanmiddag mee aan de nationale voorlees- wedstrijd. De jury, die bestaat uit wethouder F. Dales, mevrouw M. Goderie en mevrouw G. Verduijn, beoordeelt wie de regio mag vertegenwoordigen bij de provinciale voorleesronde. De wedstrijd in het Parkfilmhuis begint om 16.30 uur. RODE KRUIS In de C1000 in de Alphense Herenhof wordt dinsdag om 10.30 uur het startschot gegeven van een ledenwerfactie van het Rode Kruis. Ook in andere supermarkten in het land zijn vrij willigers van de vereniging aanwezig om de aandacht te vestigen op het werk van het Rode Kruis. Iedereen die in een supermarkt lid wordt van de vereniging krijgt een set waardebonnen van de win kelier ter waarde van vijftig gulden. De actie is in het kader van het 50-jarig jubileum van de zelfbedieningszaken. ZWERFASBEST De WLTO organiseert op 23 maart in Zaal Nabij in Alphen aan den Rijn een voorlichtingsbijeenkomst over de oprui mingsactie van zwerfasbest in de agrarische sector. De WLTO is na dat het project in West Friesland succesvol bleek, ook in Noord- en Zuid Holland gestart met de actie. De bedoeling is om bedrijven op een verantwoorde en goedkope manier van hun oude en inmiddels verboden asbestrestanten af te helpen. Tijdens de bijeenkomsten wordt uitgelegd hoe asbest is te herkennen en hoe de verwijdering daarvan in zijn werk gaat. De bijennkomst in Alphen aan den Rijn begint om 20.00 uur in de zaal aan het Lauraplein 2 en duurt tot ongeveer 22.30 uur. CASINO E ganiseert ter afsluiting van haar jubileumjaar een casino-avond. Vanavond kunnen liefhebbers van blackjack en roulette zich vanaf 21.00 uur uitleven in sportcafé Het Kleine Verschil. Om 20.15 uur is daar een receptie. BOOMFEESTDAG De boompjes ter ere van de landelijke boom feestdag op 25 maart worden dit jaar geplant op het ITC-terrein in Hazerswoude-Dorp. Acht van de tien basisscholen doen aan het evenement mee. De leerlingen zullen ongeveer 100 essen langs de Belgiëlaan en de Engelandlaan planten. Om 10.00 uur zet wethou der M. Vorenkamp samen met N. Reus, directeur van Bosbo, de eerste boom in de grond. De leerlingen van de Steijaertsschool en De Rijnschans schenken aandacht aan de boomplantdag op het terrein van hun eigen school. Kroon hield echter vast en zijn ideeën en theorie groeiden verder in zijn hoofd en later op papier. In 1991 legde zijn doch ter de eerste steen. Aan de wo ning betaalden het Internatio nale Energie Agentschap van de VN, de Novem, EWR en de pro vincie mee. De 'enge verhalen' over kern energie sterkten Kroon in zijn geloof dat zonne-enregie de toekomst heeft. Hijzelf was aan vankelijk ook een aanhanger van kerncentrales. „Je kende toen alleen de voordelen. Maar een milligram plutonium is ge noeg om een mens aan kanker te laten overlijden. Over de hele wereld liggen er tonnen van op geslagen." „Met dit huis heb ik mijn nek enorm uitgestoken. Dit was de eerste woning in de wereld met zonnecellen als enige dakbe dekking." Zijn huis is ook als een van de eerste onder het mom van duurzaam bouwen gebouwd. „Over tien jaar zijn zonnepanelen net zo gewoon als een dakraam. Zonne-energie gaat een enorme vlucht ne men." En duurzaam bouwen is voor veel projectontwikkelaars en gemeenten allang niet meer uitzonderlijk, maar veelal ge- woongoed. Jonge vrouwen met borstkan ker uit de regio Zuid-Holland Noord kunnen ervaringen uit wisselen op de eerste regiona le contactavond. De bijeen komst voor vrouwen tot 45 jaar uit onder meer Leiden, de Bollenstreek en Alphen aan den Rijn is op dinsdag 17 maart van 19.30 tot 21.30 uur in het gebouw van het IKW (Integraal Kankercentrum West) Schiphol weg 5a in Lei den. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij Jos Scheepmaker (071-5415047) of Gerry van Lierop (0172- 575245). NIEUW-VENNEP OSCAR VERMEER In navolging van de Stichting Meer-Historie willen het CDA en Groen Links de namen van Haarlemmermeerse verzetshel den terugzien in de nieuw bouwwijk Getsewoud bij Nieuw-Vennep. Groen Links wil in elk geval één van de wegen in de wijk de Cor van Stamweg noemen. Volgens burgemeester J. van Houwelingen wordt mo menteel naar een oplossing ge zocht om de namen van de ver zetshelden alsnog in de nieuwe wijk onder te brengen. De Haarlemmermeerse ver zetsstrijders vielen in Getse woud buiten de boot, omdat er gebruik wordt gemaakt van de namen van vroegere landeige naren. Het toevoegen van na men van verzetshelden zou al leen maar verwarring stichten. Woubruggenaar Arie Kroon in het hart van zijn 'mini-energiecentrale'. sokken-ideeën'. „Maar het feit is nu dat ik door de tijd gelijk krijg." Voor veel beroering zorgde zijn onderzoek naar TL-lampen. In zijn onderzoeksrapport, geti teld 'De fabel van de TL', deed hij een opmerkelijke ontdekking en kreeg daar de nodige waar dering en publiciteit voor. Hij kwam op tv en zijn verhaal ver scheen in kranten. Kroon: „De algemene ge dachte was: TL-lampen moet je laten branden, want ze bespa ren al energie en door het aan- en uitdoen gaan ze sneller stuk. Maar aan de andere kant dacht ik, als ze niet branden, gebrui ken ze ook geen energie." De Woubruggenaar kwam erachter dat het al na vijf minuten zowel voordeliger voor het milieu als de portemonnee was om de lamp niet onnodig te laten branden. Energie besparen werd zijn leven. Kroon woont sinds 1§93 in een Nul-energiewoning. Heel simpel gesteld betekent dat hij per saldo in een jaar tijd geen energie verbruikt. Alles wat hij opmaakt, wekt hij ook zelf op. De zon is de energiebron. Zijn huis heeft geen dakpannen, maar zonnecollectoren en zon FOTO MARK LAMERS necellen. De woning is eigenlijk een energiecentrale in het klein. Niemand leek te willen gelo ven dat het in het kille kikker landje mogelijk was een huis te stoken met zonnestralen. De voortekenen gaven de Wou bruggenaar ook ongelijk: „Toen ik met zonne-energie begon, lachte iedereen mij uit. Een he leboel mensen heeft het voor mij vergeefs geprobeerd." www.polytechniek.randstad.nl loopbanen voor technici partner voor bedrijven vacatures ons dienstenpakket nr randstad polytechniek Het CDA en Groen Links willen echter toch graag de oorlogshel den in Getsewoud krijgen. Volgens Groen Linksfractie voorzitter L. Mesman zouden, bijvoorbeeld fietspaden of we gen naar de strijders kunnen worden vernoemd. Hij stelt' voor de noordelijke randweg of de weg langs de Nieuwerkerker- tocht te dopen tot de Cor van Stamweg. Van Stam zat niet al leen in het verzet, maar is ook jarenlang burgemeester van Haarlemmermeer geweest. Lukt dat niet, dan wil Mesman de verzetshelden in de nieuwe wijk Floriande oij Hoofddorp laten terugkomen. T. Verbaas (CDA) ziet nog lie ver vandaag dan morgen de na men van de landeigenaren ver dwijnen ten gunste van de ver zetsstrijders. „Ik wil graag na- men die goed in het gehoor lig gen, en dus niet de Van Wic- kevoort Crommelinstraat. Of neem de Ribius Peletierstraat. Je zal er maar wonen, op num mer 44. Ik vind dit hele gekke namen." Burgemeester Van Houwelin gen deelde mee dat het college een oplossing aan het zoeken is om de verzetsstrijders alsnog in Getsewoud te krijgen. Aan het idee van de landeigenaren wilde hij niet tornen: „Daarmee kun nen we een stukje historie be-

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17