Oegstgeest: bezem door groenbeheer anno autHoot eineken treurt niet over verlies koppositie Amerika 'Meer politie op straat in Zoeterwoude is mogelijk' Leiden Regio uluskerk Oegstgeest toch rgedragen als monument Rotonde in de maak Hek om plein Corbuloschool Ook een technicus moet scjms netwerken JOP Leidsch i!Êk Dagblad :RPAG 14 MAART 1998 chef ernastraatsma. 071-5356437 illege-onderhandelingen openbaar itgeest» De vijf nieuwe raadsfracties in Oegstgeest voeren jujag76 maart openbare onderhandelingen over de vor- ovan een nieuw college. Leefbaar Oegstgeest. WD. Progres- Jegstgeest. CDA en D66 hebben hun eerste overleg dinsdag- idin beslotenheid gevoerd. De tweede ronde wordt gehou- jnhet gemeentehuis, om 21.00 uur. „De raadsvergaderingen openbaar, de commissies zijn openbaar. Dus waarom zou- wehet niet doen?", zegt WD-onderhandelaar R. Haafkens. Iklwel het openbaar onderhandelen werd aangekaart door ressief Oegstgeest, had D66-raadslid A. Koningsveld 'dit ty- ieD66-onderwerp' ook al op een briefje staan. iderzoek toekomst openbare school :rwoude De gemeente Zoeterwoude geeft bureau CBE ijjjtants de opdracht een onderzoek te houden naar de toe- W ,stniogelijklieden van het openbaar basisonderwijs. De com- ie welzijn heeft hiervoor een bedrag van ruim 33.000 gulden smaakt. De toekomst van het openbaar onderwijs - dat wil en: de Corbuloschool - staat onder druk door het dalende ingenaantal. Bij aanvang van het nieuwe schooljaar zal het al leerlingen 110 bedragen. De opheffingsnorm is in Zoeter- ide recentelijk op 102 vastgesteld. luw in Houtkamp stap dichterbij jdorpj Het eerste voorbereidende stapje op weg naar wo- bouw aan de Houtkamp-kant van de Laan van Ouderzorg iderdorp is gezet. In het bestemmingsplan Zuidwest, dat nu .orbereiding is, wordt alvast een reepje van het park afge- pt om er in de toekomst een paar flats neer te kunnen zet- tegen dat bouwplan is veel verzet van de kant van de Vogel- jewoners. „Van vierentwintig woningen aan de Laan van irzorg zouden de keukenraampjes moeten worden dichtge- eld", geeft G. Uhlenberg van de bewonerscommissie Vogel - [als aanschouwelijk voorbeeld. Het nu gereserveerde stukje is in het voorontwerp nog niet exact ingevuld. Dat zal later en, als de plannen voor de flats concreter worden. 'Nieuwe werkwijze leidt tot mooiere plantsoenen over enkele jaren Verwaarloosde struiken, onkruid tussen de stoeptegels, en groenambtenaren die zich drie slagen in de rondte werken. Als het aan Oegstgeest ligt, is het binnenkort al lemaal verleden tijd. Door werk uit te besteden, stukjes groen anders in te delen en de natuur vaker op haar be loop te laten, denkt de gemeente dat de plantsoenen van het dorp er veel beter kunnen gaan uitzien. oegstgeest maarten keulemans Volgens de plannen, die eind worden bestreden, terwijl de ar- deze maand door de gemeente- beidsintensieve, losse stukjes raad worden besproken, wordt 'snippergroen' worden ver vooral het groen in de woonwij- nieuwd, verplaatst, samenge voegd en in sommige gevallen weggehaald. Op in het oog springende plaatsen - bij de toegangswegen naar Oegstgeest, het gemeente huis en de winkelcentra - moet het groen van topkwaliteit zijn. In de grotere parken en plant soenen wordt volgens de plan- nen juist minder geschoffeld: daar moeten de ambtenaren het werk wat vaker aan de na tuur overlaten. De plannen volgen op een onderzoeksrapport, dat ander half jaar geleden het daglicht zag. Volgens dat rapport laat het groenbeheer van Oegstgeest veel te wensen over. De plant soenendienst heeft het te druk en is duur, terwijl het onder houd van de struiken, bomen en gazons in Oegstgeest op veel fronten juist te wensen overlaat. „In de zomer hebben we bij voorbeeld veel meer werk dan in de winter", zegt gemeente adviseur M. Leemans. „En dat leidt er weer toe dat we er bij voorbeeld tijdens een warme, vochtige zomer niet in slagen onkruid goed te bestrijden." Een probleem, dat volgens de adviseurs van de gemeente is op te lossen door 's zomers ex tra mankracht in te huren. De operatie gaat geen banen kosten en zal de gemeenschap op den duur zelfs geld bespa ren. Naar verwachting kan het werk volgend jaar beginnen. Al zal het vervolgens nog wel enige jaren duren voordat de effecten goed zichtbaar zijn op straat. vo: even Dejo: het L Pauluskerk in Oegstgeest c°n^ t alsnog voorgedragen voor ksmonumentenlijst. Daar- zijn burgemeester en wet- |..°P Iers het eens geworden. :ollege gaat daarmee in te- le wens van de Verenigde l0rc'r: stantse Gemeente van tgeest, die in november be- •[WCH r aantekende tegen het om de kerk aan de Warm- nveg voor te dragen als nonument. protestantse gemeente is e*8e >op extra kosten te worden igd, als het kerkgebouw ïaal wordt beschermd door )laai- i de monumentenwet. De kerkei- genaar zit krap bij kas en is bang dat de Pauluskerk over een jaar of tien misschien zelfs moet worden verkocht. Oegstgeest is het-echter met de bezwaarcommissie eens, dat het met de Pauluskerk allemaal wel meevalt. Voor monumenten is immers subsidie beschikbaar. En wie eigenaar is van een rijks monument, hoeft niet bang te zijn dat er meteen helemaal niets meer met het gebouw mag gebeuren. Of de Pauluskerk ook echt op de rijksmonumentenlijst komt, wordt overigens pas in de loop van het jaar duidelijk. leiderdorp* De aanleg van de eerste rotonde aan de pro vinciale weg N445 bij de nieuwbouwwijk Leyhof in Lei derdorp is in volle gang. Deze rotonde is nodig om Leyhof te verbinden met 'de grote weg'. Ook wordt dankzij dit verkeersplein de Buitenhoflaan ontlast. Als de rotonde is aangelegd, komt er een tweede op de plaats van de ongelijkvloerse kruising van de provinciale wegen N445 en N446, op de grens van Leiderdorp en Alkemade. Dat verkeersplein moet het gevaarlijke punt - waarin een paar jaar tijd tientallen ongelukken zijn ge beurd - veiliger maken. De rotondes kosten in totaal 2,7 miljoen gulden. De gemeente betaalt daarvan 1,3 miljoen. De rest komt voor rekening van de provincie Zuid-Hol land. FOTO HIELCO KUIPERS „Groen verandert nu eenmaal niet van de ene op de andere dag." De gemeente verwacht de rest van het jaar nodig te heb ben om de nog ruwe plannen 'op straatniveau in te vullen', zoals Leemans verwoordt. „De komende maanden zijn we druk bezig zijn met bekijken hoe het er in de toekomst pre cies uit moet komen te zien. En buigen we ons over de vraag wat we zelf gaan doen en wat we uitbesteden." Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071 - 58 98 900 zoeterwoude Het plein van de Corbuloschool in Zoeterwoude wordt afgezet met een hek en de opening van het fietsenhok gaat dicht. Met die maatregelen wil de gemeen te voorkomen dat jongeren bui ten schooltijd op het plein rondhangen en vernielingen aanrichten. Sinds de zomer verblijven er regelmatig jongeren op plein van de openbare basisschool en dat heeft geleid tot een aantal incidenten. Zo werd de voor deur van de school in brand ge stoken en een raam van het naastgelegen kinderdagverblijf kapotgegocid. :ft rdam/zoeterwoude T irouwer Heineken treurt over het verlies van zijn ositie als importbierleve- .der in de Verenigde Staten.- ïursvoorzitter K. Vuursteen aaide het gisteren nog eens presentatie van de jaarcij- „We vinden het écht niet dat Corona (uit Mexico) bier heeft verkocht in ^Jjrikadanwij." VPP ir Vuursteen is het belang- dat Heineken is gegroeid nerika (met 5,5 procent) en j^rjovendien meer heeft ver- ,Er is in de Verenigde ülin een prijzenslag geweest. Ji! taan - vei co: Daar hebben wij niet aan mee gedaan. Corona heeft een eigen publiek van vooral Hispanics. Ons bier wordt door een brede groep gekocht en zit nadrukke lijk bovenin de markt, de premi um-sector." Vuursteen had gisteren vooral goed nieuws te melden. Opmer kingen over Corona deden daar niets aan af. Na de terugval van de nettowinst vorig jaar, met 1,4 procent tot 644 miljoen, kan Heineken nu weer met dubbele groeicijfers pronken. De netto winst is met 16 procent geste gen tot 761 miljoen. De omzet groeide met elf procent van 12,2 tot 13,5 miljard gulden. Voor de aandeelhouders was er ook al goed nieuws. Zij krij gen naast een dividend van 3,50 gulden één bonusaandeel per vier aandelen, terwijl de aande len daarna in vijven worden ge splitst. De beurs reageerde en thousiast. De koers schoot 's morgens al omhoog met 29 gul den naar 451 gulden. Vorig jaar werd de terugval van de winst bestraft met gevoelig koersver lies. De winstgroei is met name te danken aan lagere kosten voor grondstoffen en hogere prijzen, gunstige valuta-ontwikkelingen en een gegroeide afzet in volu me. Zelfs in Nederland groeide de afzet, terwijl in Frankrijk en Italië - eerder probleemgebie den - de Nederlandse brouwer het steeds beter doet. Ook daar groeit het Heineken-merk, waar als 'premium-merk' het meest op wordt verdiend. Vuursteen: „De productmix wordt steeds beter, dat betekent dat de winst ook van betere kwaliteit is." Heineken zegt weinig last te hebben van de crisis in Azië. De omzet wordt er met name be haald in landen als Singapore en Nieuw Zeeland die niet erg getroffen zijn door de crisis. De Azië-crisis zal ook het komende jaar niet veel invloed hebben op de resultaten, die volgens Vuur steen opnieuw hoger zullen zijn. De balans van Heineken is het afgelopen jaar opnieuw sterker geworden. „We hebben een 'oorlogskas' van 1,9 miljard voor overnames", meldde Vuursteen strijdlustig. Voor Hei neken lijkt het grootste pro bleem te zijn wat er moet wor den overgenomen. Vuursteen zegt niet uit te zijn op 'koopjes' in Azië. „We kopen geen bedrij ven omdat ze goedkoop zijn. Ze moeten ook bij ons passen." Wel heeft de brouwer belang stelling om in Polen uit te brei den. Eerder kreeg Heineken daar het deksel op de neus toen het zijn belang in brouwerij Zy- wiec wilde uitbreiden. Dat be lang mocht van de Poolse beurscommissie niet groter zijn dan 49,9 procent. Onlangs maakte Grolsch bekend zich te rug te trekken uit Polen, waar het een belang heeft in Elbre- wery. Op de vraag of Heineken dat belang wil overnemen, gaf Vuursteen het standaardant- woord: „We praten altijd, met iedereen, dag en nacht." www.polytechniek.randstad.nl loopbanen voor technici partner voor bedrijven vacatures ons dienstenpakket ■v randstad polytechniek 4| H irijv»1! C/D CC LU 41 L" ormat' L_J Zoeterwoude 'drinkt' te veel en Leiderdorp 'hangt' te veel. Maar is dat nou eigenlijk een pro.bleem? Nee, dat gaat er bij ons echt niet in, dat wij Zoe- terwoudenaren zuip- schuiten zijn. Presenteert zo'n GGD ineens een rapport waarin staat dat duizend dorpsbewoners regelmatig te veel drinken. Kom nou toch... Zo lusten we er nog wel een paar. We houden best wel van een biertje, daar niet van. Gewoon, voor de ge zelligheid. Iedereen pakt toch wel eens een biertje? En als het dan ge zellig is, ja, dan wordt er wel eens meer dan één biertje gedronken. Maar om dat nou meteen 'proble matisch drankgebruik' te noemen, dat gaat wel erg ver. Zes glazen per week schijnt al te veel te zijn. Tja, als je het zo bekijkt vallen de cijfers eigenlijk nog wel mee. Haha, zes glazen- Maar even zonder gekheid: we zijn flink te kijk gezet door die GGD. Ie dereen heeft die verhalen in de krant natuurlijk gelezen. Dat we niet alleen te veel zouden drinken, maar dat er ook nog eens veel jongeren zijn die regelmatig een joint opste ken. Dat die lui van de GGD daar intrappen hè, in die verhalen. Ze hebben het gewoon niet goed on derzocht. Ondertussen zitten wij wel met de gebakken peren. Er worden grapjes over ons gemaakt. Dat we de hele dag hossend door de straten lopen, tussen de junks door. Zo'n verhaal gaat al snel een eigen leven leiden in zo'n klein dorp. Nou ja, gelukkig maar dat de dames en heren in de politiek het rapport niet serieus hebben genomen. Dat het gewoon wordt weggegooid. We moeten het maar weer snel verge- TEKENING BURO ALCOHOL VOORLICHTINGSPLAN/WVC ten. Die mevrouw van Progressief Zoeterwoude heeft toch gelijk als ze zegt dat alcoholgebruik al eeuwen ter discussie staat? Wie zijn wij nou om daar wat aan te veranderen? Da's even slikken. Ben je er als Lei- derdorpse tiener net aan gewend dat je niet meer op straat met je ho- miesmag samenscholen. Heb je je er net bij neergelegd dat als je geen bekeuring wil krijgen, je naar een van de speciale Jongeren Opslag Plaatsen (JOP's) moet. (Datjedat nog doet ook, is niets om over op te scheppen, maar ja, voor wat hoort wat hè. Die dingen hebben toch zo'n anderhalve ton per stuk gekost, en je mag blij zijn dat je in Leider dorp al érgens mag hangen.) Maar zit je daar met je pilsje en je saffie, krijg je toch nog een bon! Welcome to the real world, guys. Daar kan geen paddo tegenop, niet? Goed, zover is het nog niet hele maal. Maar ze spélen met het idee, daar in het gemeentehuis. Mis schien hadden ze daar niet ver wacht dat de hedendaagse tiener zo gehoorzaam is. Dat-ie zich zo mak kelijk naar dat handjevol JOP's zou laten dirigeren, en ja, dat het daar dan een beetje druk wordt. En wat rumoerig. Kortom, de kwestie 'jongerenover- last' bijt zichzelf behoorlijk in de staart. De omwonenden van de po pulairste officiële hangplekken Ida- gen steen en been, de politici ge hoorzamen aan Pavlov en vragen om een harde aanpak, en de politie mag het bonnenboekje weer trek ken. JOP of geen JOP. Maar het kan nog gekker. De politie wü namelijk helemaal geen bonnen uitdelen aan tieners die zich in feite aan de afspraak houden. Er moet eerst een strafbaar'feit worden ge pleegd, daar is die club heel rechtlij nig in. Daarvoor in de plaats komt de politie met een geniaal ideetje: zet gewoon her en der wat extra hangobjecten neer. Dan wordt het bij die andere wat minder druk, en kunnen de volwassenen na NOVA rustig gaan slapen. Wacht dus maar rustig af, jongens. Let maar eens op de basisscholen bij jullie in de buurt: die barsten uit hun voegen. Er zijn heel wat tieners in de maak. Wat zou de pijngrens van de volwassenen zijn? Tien tie ners per hangplek? Vijftien? Die din gen zullen als paddo's uit de grond schieten. En gaandeweg steeds meer afknabbelen van het verboden grondgebied. Zie je het al voor je? Heel Leiderdorp één grote JOP. Met, vooruit, hier en daar een OPA - een Ouderen Parkeer Arena. afkevander toolen ernastraatsma Politiek moet oordelen over voorstel groepschef zoeterwoude dimitri walbeek De wijkagent van Zoeterwoude kan voortaan ook op ochtenden op straat te vinden zijn in de twee kernen van het dorp. Die 'deur' opent groepschef Zoeter- woude/Rijnwoude, J. Oppelaar, in een brief aan de gemeente Zoeterwoude. 'Meer blauw op straat' is al maanden een vurige wens van de gemeenteraad. Consequentie van het politie- voorstel is wel dat de wijkagent niet meer bij het dagelijkse poli tiespreekuur op het gemeente huis aanwezig is. Oppelaar doet in de brief uit de doeken hoe hij meer politie op straat kan krijgen en tegelij kertijd 'het publiek' toch vol doende op kan vangen tijdens het spreekuur. Het district Rijn en Braassem is namelijk van plan om de spreekuren over te laten aan receptionisten met 'beperkte opsporingsbevoegd heid'. Eén van de gevolgen daarvan is dat op de politiepost in Hazerswoude-Rijndijk - de enige post in het dorp - vanaf 18 april alleen nog maar een re ceptioniste aanwezig zal zijn. Nu is er nog dagelijks tussen negen en twaalf uur een politie spreekuur in de leeskamer van het Zoeterwoudse gemeente huis. De wijkagent bemand die post dan en in de middagen is hij werkzaam als wijkagent. Hij heeft in tegenstelling tot andere wijkagenten geen surveillance- taken. Voortaan, zo stelt Oppelaar voor, worden de telefoontjes van Zoeterwoudenaren met prangende vragen doorgescha keld naar Hazerswoude-Rijn dijk. De receptioniste aldaar be antwoordt de vragen zo goed als mogelijk. Als zij er niet uit komt, wordt alsnog de wijk agent ingeschakeld. Zoeterwoudenaren die zich lijfelijk bij de politiepost mel den, worden opgevangen door de receptioniste van de ge meente. „Door de receptioniste wordt samen met de bezoeker bekeken of het noodzakelijk is dat er contact tussen wijkagent en bezoeker plaatsvindt of dat hiervoor een afspraak voor de zelfde dag of ander tijdstip mo gelijk is", schrijft Oppelaar. De groepschef heeft ook een alternatief aangegeven voor het geval de gemeenteraad het eer ste voorstel afkeurt. „Indien het voorstel niet wenselijk is dan zal de lesskamer voortaan zoveel mogelijk bemand worden door een receptioniste van de poli tie." Volgens Oppelaar zit er een groot nadeel aan dit voorstel. Immers, de receptioniste van de gemeente en die van de politie zitten dan op vijf meter van el kaar hetzelfde werk te doen. „Door een goede samenwerking tussen gemeente en politie is een sterke toename van het po litietoezicht in de kernen van Zoeterwoude te realiseren, ter wijl het publiek toch professio neel wordt opgevangen", legt hij aan de gemeenteraad voor. De raad bespreekt de sugges tie van de politie maandag. zoekt enkele actieve en nieuwsgierige CORRESPONDENTEN/MEDEWERKERS(M/V) voor de gemeenten ZOETERWOUDE, WARMOND, OEGSTGEEST en WASSENAAR Medewerkers dienen bij voorkeur in een van de genoemde gemeenten te woren. Als 'correspondent' zijn ze voor de krant het extra paar ogen en oren in hun gemeente. Belangstellenden dienen overeen vlotte schrijfstijl te beschikken, enige ervaring met het vergaren van nieuws en het schrijven van artikelen. Schriftelijke reacties met recente voorbeelden van eigen werk binnen 14 dagen sturen naar: Leidsch Dagblad, redactie Regio Leiden, t.a.v. Erna Straatsma, postbus 54, 2300 A6 Leiden.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15