f.tpf.n Regio Lessen alleenstaande asielzoekers succes 'Surfers' in de rij voor ISDN Voetbaltoppers openen restaurant 'Treiteraar' valt studenten lastig iEENEN, 071-5356414. PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 Heineken A C Bierbrouwer Heine- I J ken treurt niet over het verlies van zijn koppo sitie als importbierleveran- cier in Amerika. Stercompost -7 Geen boete voor I hetGFT-afvalver- werkende bedrijf Stercom post in Alphen aan den Rijn. enkomst Jonge socialisten De Jonge socialisten van de PvdA houden een bijeen- jver het waagstuk van de AOW en de pensioenen. Jan dao üd van de Tweede Kamer zal hierbij aanwezig zijn. De ,nje gaat over het inkomens- en ouderenbeleid. De bijeen- maandag 16 maart om 20.00 uur, in De Lorentzhof 1 te I r vrijwilligers voor Hulpdienst De Telefonische Hulpdienst Leiden e.o. heeft weer ge- jjvvilligers om de dienst optimaal te laten functioneren, idienst is dag en nacht bereikbaar en de gesprekken vertrouwelijk en anoniem behandeld. Het telefoonnum- '1-5125202 en staat ook achterop de telefoongids. ng biografie Wilhelmina Prof. Dr. Fasseur, auteur van de biografie 'Wilhelmina, ekoningin', houdt maandag 16 maart een lezing. Het 38 het eerste deel van een tweedelige biografie over konin- ïelmina. Veel nieuwe historische gegevens worden in dit or het eerst onthuld. Zo had de auteur -onbelemmerde- tot het persoonlijk archief van Wilhelmina en haar man De lezing wordt gehouden in de Lokhorstkerk, Pieter aat 1 om 20.00 uur in Leiden. Toegangskaarten van vijf zijn te bestellen bij boekhandel Kooyker Ginsberg, tele- n)-5160510. Ellyden Haan-Groen (1918-1998) thouder van de duidelijkheid 'Heel plezierig dat leerlingen zo gemotiveerd zijn irtijd eerste vrouwelijke der van Leiden, Elly an-Groen, is donder- „eiden overleden. Zij mens de WD wethou- 1966 tot m '74 van rinciale en van 1983 leester irburg. ging zij or het rieus politiek rnden. v\ in nogal het stuur te katten. Op een moment vond ik dat lijk meer. Ik stelde me baar voor de WD en het wist, was ik wet- Zij beheerde de por- isvolkshuisvesting, en bedrijven in de pe- 6-'70 en daarna had ze recreatie en maat- elijkwerk in haar pak- wethouder maakte zij emeesters Van der Wil- i Vis mee. s het feit dat zij in het rerd gegooid, genoot zij root aanzien. ,,Een tussen mannen en n is dat vrouwen min- aeiging hebben ge- te doen. Mannen den wel eens dat ze door irakigheid erg belang rijk kunnen worden. In haar periode als wethouder was zij onder meer verant woordelijk voor de aanleg van het vernieuwde woonwagen centrum aan het Trekvaart plein. Het deprimeerde haar dat ze als wet houder niet méér kon doen. Er waren niet genoeg wonin gen voor al die schrijnende gef vallen." Elly den Haan- Groen hield wel van een grapje, koesterde het harmoniemodel en had een grondige hekel aan ruzie. Daar om stapte ze na acht jaar uit eigen beweging op als VVD- wethouder van Leiden, de in de jaren zeventig politiek steeds meer polariserende stad, waar ze was geboren. Ze was nu eenmaal geen politiek dier, wel liefhebster van duide lijkheid en een goed compro mis. Den Haan-Groen be kleedde ook een groot aantal maatschappelijke functies. Zo was zij lid van de bestuurs commissie van Endegeest, lid van de Monumentenraad en bestuursvoorzitter van het Ko ningin Wilhelmina Fonds. Den Haan-Groen is 79 jaar gewor den. Dinsdag om 14.00 uur bestaat de mogelijkheid af scheid van haar te nemen in hetGroene Kerkje in Oegst- geest. Een schoolseizoen dat maar drie of vier maanden duurt. Daar droomt toch iedere tiener van. Op de LOVA-school in het ge bouw aan de Garenmarkt 1 is het realiteit. Op het Leids Onderwijs Voor Asielzoe kers zetten alleenstaande minderjarige asielzoekers, kortweg AMA's, hun eerste, soms moeizame schreden op het Nederlandse onder- wijspad. LEIDEN ROBERT MONTANUS Zo'n 65 vluchtelingen tussen de zestien en achttien jaar gaan vier dagen per week met de bus van het opvangcentrum aan de Willem van der Madeweg naar de school in de binnenstad. De groep bestaat voornamelijk uit jongens en vertegenwoordigt zo'n twintig nationaliteiten. De enkele meisjes komen bijna al lemaal uit China. De meesten zijn zwanger in Nederland aan gekomen. De jongens komen overal vandaan. Uit Angola, Mali of Burundi, maar ook uit Azer- beidjan of Albanië. De redenen voor hun vlucht zijn op school officieel niet bekend, maar in de ogen van sommigen kun je soms de verschrikkingen zien die ze hebben meegemaakt. Ze zijn gevlucht vanwege vervol ging op religieuze gronden, ze zijn verkracht of waren het slachtoffer van kinderprostitu tie. Ze hebben hun famili zien uitmoorden of hebben zelf in een orgie van waanzin en ge weld de kalashnikov gehan teerd. De school is in augustus be gonnen en is een initiatief van de gemeente in samenwerking met het Da Vinei College. Coör dinator Willy Ziere: ,,We hebben vijf groepen met een gemiddel de grootte van twaalf leerlingen. Als de leerlingen voor het eerst binnenkomen, testen we ze. De Zo'n 65 vluchtelingen tussen de zestien en achttien jaar gaan vier dagen per week met de bus naar de LOVA-school in de binnenstad. FOTO HENK BOUWMAN test geeft een indruk van het onderwijsniveau dat de jonge ren in hun eigen land hebben bereikt. Dat is soms hoog, maar vaker laag. Momenteel hebben we ook zeven analfabeten in de school." De gemiddelde verblijfsduur in het opvangcentrum en dus op de LOVA-school is een maand of vier. Daarna vertrek ken de kinderen naar elders. Meestal gaan ze naar een op vanghuis van de stichting Op bouw, die de AMA's in Neder land begeleidt. De leerlingen krijgen Neder lands, rekenen en wereldoriën tatie van één docent. Deze do cent is tevens hun mentor. En gels en tekenen wordt gegeven door vakdocenten. In de klassen heerst een voor middelbare- schoolbegrippen ongekende rust. De leerlingen krijgen indi vidueel of in kleine groepjes les. Met behulp van een grote prent verduidelijkt mentor Ire ne van Kuijk vier van haar leer lingen de onderdelen van het thema 'het huis'. Handen- en voetenwerk moet de rest doen. Slechts een enkeling spreekt een woordje Engels. De leerlin- gen wijzen, lezen moeizaam de woorden van een werkblad, of zeggen hun juf na.De anderen zijn bezig een andere opdracht schriftelijk te verwerken. Ze moeten tekeningen maken bij bepaalde woorden om te zien of zij daadwerkelijk de betekenis van een woord hebben onthou den. De meesten zijn fanatiek bezig. Van Kuijk: „Wat ik heel plezierig vind aan dit werk is dat mijn leerlingen behoorlijk ge motiveerd zijn. De school is voor de jongeren een welkome onderbreking van het monoto ne bestaan in het opvangcen trum. Ook is het een manier om even aan hun problemen te ontsnappen." Siebke de Stoppelaar die de schoolzaken vanuit het opvang centrum behartigt, kan dit vol mondig beamen. „De school is voor de AMA's heel belangrijk. De meesten gaan er met plezier naar toe en je ziet de onderlinge sociale contacten erdoor verbe teren. Ook merken wij dat ze snel iets leren. Na verloop van tijd kunnen ze in eenvoudige zinnetjes ons veel beter duide lijk maken, wat ze willen." Vaak is ze 's middags na afloop van de school bezig met het verme nigvuldigen van meegenomen werkbladen. Hiermee oefenen de LOVA-leerlingen verder de nieuw geleerde woorden. In een andere groep is Mi riam de Meijere bezig met een luisterles over het Hollandse weer. De taperecorder laat korte zinnen horen die de seizoenen beschrijven. Terwijl de stem zegt 'soms waait het hard in Ne derland', zie je door het raam de takken van een boom ver vaarlijk zwiepen. Dat legt mak kelijk uit. Ook de televisie komt van pas. Dat de Olympische Spelen in Nagano net achter de rug zijn, blijkt handig bij het uitleggen van de begrippen 'sneeuw' en 'ijs' aan de Afri kaanse jongens. In het opvang centrum is weinig meer te doen dan televisiekijken. Als een van de jongens zijn klasgenoten uitlegt dat het woord 'lauw' net zoiets bete kent als 'kleintje warm', knikt ze tevreden. Ze krijgen het door. De Meijere: „Dat ik ze maar zo kort onder mijn hoede heb is jammer, maar dat maakt me wel extra fanatiek om ze iets te leren. Alles is immers meegeno- Ziere prijst haar team: „Tot dusver heb ik in totaal drie ziek tedagen genoteerd. Er zijn zelfs collega's die hebben bedankt bij de aanbieding van een vaste baan." De onderlinge solidari teit is groot. Dat heeft een posi tieve uitwerking op de resulta ten. De Meijere en van Kuijk in koor: „Je ziet ze elke dag met sprongen vooruitgaan LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN Het Zuid-Amerikaanse restau rant Lambada aan de Kraaier- straat in Leiden wordt volgende week donderdag om 17.00 uur officieel geopend. De Feye- noord-spelers Julio Crliz, Patri cio Graff, Pablo Sanchez en Henk Fraser, Leidenaar Glenn Helder (NAC), Jerry Simons van het Spaanse Osasuna en Ajacied Dean Gorré geven acte de pre sence. Eigenaresse Marion van Werkhoven wil voor de ingang van de zaak een voetbaldoel bouwen waarna de voetballers de deur van het restaurant 'in schieten'. De spelers worden naar Leiden gehaald door Werk- hovens broer Frans Stouten, geen onbekende in voetbalkrin gen. Na de officiële opening is er voor de voetbalfans de moge lijkheid om met hun helden op de foto te gaan en delen de ster ren handtekeningen uit. e met koek weer voor de komende vier jaar. Een omslachtige gang van zaken. Want als die WD'ers voor de verkiezingen de campagneleider van de Leidse PvdA hadden gebeld dan hadden zij ook een goed gesprek kunnen hebben, met een aantal sociaal-democraten naar keuze. En die zouden dan ook een lekker koekje hebben meegenomen. Daar hadden geen 12.011 mensen op een regenachti ge dag de deur voor hoeven uitgaan. Achteraf moeten de liberalen Hillebrand nog dankbaar zijn ook. Want in een cpl- lege met de PvdA en GroenLinks waren zij, zegt Hillebrand, niet herkenbaar ge weest. Het moet een zalvende gedachte zijn voor Kradolfer, dat zijn PvdA-collega zich daar zo om bekommert. Doctorandus Om staatssecretaris van Defensie te wor den hoef je geen luitenant te zijn ge weest. Je hoeft geen doctorandus te zijn en ook het lidmaatschap van een politie ke partij is geen verplichting. Toch was Charles Schwietert in 1982 al na een paar dagen staatssecretaris af toen be kend werd dat hij noch luitenant, noch doctorandus noch WD-lid was. Liesbeth Hesselink en Charlotte Driessen zijn netjes lid van de PvdA. Hesselink pas sinds een paar maanden, maar voor een raadszetel is dat genoeg. Bovendien mag zij een keurige Neder landse doctorandus-titel voeren. Geen van beiden heeft ooit carrière gemaakt bij de krijgsmacht, maar binnen de PvdA is dat nauwelijks een handicap. Toch is er iets dat de PvdA-dames ver bindt met de gewezen staatssecretaris. Hesselink en Driessen zijn twee omge keerde Schwieterts. Schwietert beweerde allemaal min of meer irrelevante dingen over zichzelf die niet waar bleken, de PvdA-dames hielden hun mond over be langrijke zaken die wèl waar waren. Wat wil het geval? Om in een gemeente in de raad te komen, mag je niet bij die zelfde gemeente op de loonlijst staan. Het is zo'n klein, vervelend regeltje dat bedacht is om belangenverstrengeling te voorkomen. Belangenverstrengeling? Datje mee mag besluiten over zaken die jou persoonlijk aangaan, zoals bijvoor beeld je loon. Dat mag dus niet. Desondanks presteerde de PvdA het om twee kandidaten op verkiesbare plaatsen op de lijst te zetten van wie de één haar loon direct en de ander indirect van de gemeente krijgt. Het eerste is bij wet ver boden, het tweede glipt rakelings tussen de mazen van de wet door. De oplossing voor geval 1 is daarom gemakkelijk: maak er een geval 2 van door er de een of andere gesubsidieerde instelling tus sen te schuiven. Het is dan wel niet uit te leggen, het mag wel. En we hebben meteen voor de komende vier jaar een categorie 'aangeschoten wild' gecreëerd. Met Schwietert is het overigens nooit meer goedgekomen. Okee, jaren later haalde hij aan een obscure Amerikaanse universiteit een doctorstitel. Lekker puh, deed de oud-staatssecretaris vanuit zijn Parijse woning. Maar mensen die er ver stand van hadden, lieten weten dat de Amerikaanse titel nog minder waard was dan een Nederlands zwemdiploma. Sommige mensen hebben ook nooit ge luk. AAD RIETVELD EN RUUD SEP LEIDEN THOMAS ERDBRINK Hij verscheurt de post, draait de hele dag kei harde housemuziek en vernielt andermans be zit. De bewoners van een studentenhuis aan de Nieuwe Rijn zijn hun nieuwe huisgenoot spuug zat. Sinds hij twee weken geleden een kamer in het pand heeft betrokken komt er niet veel meer van studeren. Hebben de bewoners het gewoon slecht getroffen of steekt hier meer achter? „De huisbaas wil ons weghebben, daarom zit hij hier", zeggen de studenten die inmiddels aan gifte hebben gedaan bij de politie van vernieling en geluidsoverlast. „Voordat ik hem ooit had gezien is hij al op mijn kamer geweest. Kleren lagen op een ande re plek en hij had aan mijn spullen gezeten", zegt Daphne (26). De geneeskunde-studente woont direct onder de kamer van de nieuwe be woner. De muziek die haar nieuwe bovenbuur man draait is constant te horen op de achter grond. Harde housebeats overstemmen de cd van Doe Maar die de studente heeft opgezet. Haar fiets, die in de keuken staat, is vernield. Net als de slang van de wasmachine. Doorge sneden met een mes, beweert Daphne. Volgens Ton Stuifbergen, woordvoerder van de politie Leiden, is er vaker last van dit soort 'treiteraars'. „Meestal zitten die er in opdracht van de huisbaas. Die heeft er dan belang bij dat de studenten eruit gaan", zegt Stuifbergen. Op dit specifieke geval wil de woordvoerder niet in gaan. Net als Daphne hebben de bewoners van het huis extra sloten op de deuren laten plaatsen. Ze voelen zich niet meer veilig in hun eigen huis. Even een ommetje maken biedt echter ook geen oplossing voor geestelijke rust. „Dan weet je weer niet wat hij allemaal in huis doet. Je kan nergens even bijkomen", zegt Steven (20) die ook geneeskunde studeert. De studenten denken dat de komst van de nieuwe bewoner te maken heeft met een uit spraakvan de huurcommissie. Op aanvraag van Daphne bepaalde de commissie op 1 april 1997 dat haar huur moest worden verlaagd. De 480 gulden die ze per maand aan haar huisbaas af droeg werd verminderd tot 195,23 gulden. „Een flinke verlaging, dat wilden wij ook wel", zegt Nicolien, (24) studente rechten. Zij en de andere tien bewoners betalen ongeveer even veel als Daphne vóór de huurverlaging. Hun ka mers zijn net zo groot. „Toen ik de huisbaas daar november 1997 mee confronteerde vertel de hij dat een huurverlaging toch geen zin had. Hij zou ons er binnenkort uitzetten want het pand zou worden verbouwd, vertelde hij", zegt Nicoline. De studenten beweren dat de huisbaas - die evenals de nieuwe bewoner niet bereikbaar is voor commentaar - twee weken geleden door de woning liep. Hij gaf de nieuwe huisgenoot een tour door het huis. Een paar dagen daarna keerde de laatste terug, in het bezit van vele sleutels. Volgens de studenten hebben zij nooit een rondleiding van de huisbaas gekregen. Dat wordt normaal altijd door de beheerder van het pand gedaan, beweren ze. „Die wist ook niets van de komst van de nieu we huurder", zegt Daphne. „Hij is hier gewoon om ons weg te treiterendenkt ze. De studen ten hebben aangifte gedaan van vernieling en geluidsoverlast. Daarnaast hebben ze een advo caat ingeschakeld. „Dit was een heel gezellig huis", zegt Daphne. „We laten ons niet zo maar wegpesten." LEIDEN «.FROUKE HOUTMAN Leidse computergebruikers die een zogeheten ISDN-aanslui- ting willen hebben, moeten re kening houden met forse wachttijden. PTT Telecom kan in Leiden nauwelijks aan de grote vraag naar de populaire aansluiting voldoen. Vooral Lei- denaars die binnen de singels wonen, blijken sinds januari massaal de supersnelle verbin ding te verkiezen boven het aloude modem. „Doordat Internet steeds meer ingeburgerd raakt, neemt over de hele linie de vraag naar ISDN-aansluitingen toe. In Lei den rijzen de aanvragen echter de pan uit,'' zegt voorlichter M. van der Haas van KPN Neder land. „Leiden is een universi teitsstad en we merken dat vooral bij studerend Nederland de behoefte aan een snelle ver binding groot is. Studenten zif ten veel en vaak lange tijd op het net," verklaart Van der Haas. Een ISDN-verbinding (Integrated Systems Digital Net work) heeft twee grote voorde len boven een modem-aanslui ting. Wanneer een gebruiker met een modem op het net komt, is de eigen telefoonlijn bezet en kan hij dus niet bellen. De ISDN-verbinding heeft twee of meer lijnen, waardoor de te lefoon ook tijdens het Internet ten is te gebruiken. Bovendien is de ISDN-lijn veel sneller dan het modem. Bij een normale aansluiting is de verbinding tussen telefooncen trale en woning de meest tijdro vende schakel. Bij een ISDN- aansluiting krijgt de gebruiker thuis een kastje waarmee deze verbinding veel sneller tot stand komt. Wel hangt aan deze voorde len een prijskaartje, maar juist nu is het voordelig een ISDN- abonnement te nemen. „Prima- foon heeft een actie waarbij mensen hun telefoonlijn voor delig kunnen inruilen tegen een ISDN-lijn. De toch al grote vraag in Leiden groeit met deze aanbieding alleen maar," zegt een medewerker van de ver koopafdeling in Leiden. Normaal gesproken komt de ISDN-aansluiting ongeveer acht werkdagen na de aanvraag tot stand. Door ruimtegebrek in de telefooncentrale is het voor PTT Telecom in Leiden momenteel onmogelijk om dit schema aan te houden. Dat komt door een tekort aan capaciteit van de software.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13