i SPACESTAR loopt in Born van de band T mEnm= Weg en wiel TOYOTA Automobielbedrijf Oudshoorn b.v. Jonda verkoopt meer in je VS dan in Japan zelf WIJ UITEN ILIEU OOIE KEN EEN VAN DE VOORDELIGSTE NIEUWE AUTO'S* itü MultiAuto Kantelbare fietsdrager De mooiste klassieker van Nederland ~~)AC 13 MAART 1998 REDACTIE PETER LODEWIJKS \N HAASTEREN MOTORS B.V. TOUWBAAN 22 2352 CZ LEIDERDORP TEL. 071 5899256 i|w dealer voor de hele regio Leiden ITouwbaan 5, 2352 CZ Leiderdorp, tel. 071-5410141 et copet eerst heeft de Japanse espjant Honda meer auto's in gacfenigde Staten verkocht m djihet thuisland Japan zelf. kaJgen afgelopen jaar ruim el l] UVRIENDELUKE OP WATERBASIS 940.000 Honda's de Amerikaan se markt op tegen ruim 809.000 in Japan. Honda fabriceert per sonenauto's in 34 landen en verkoopt ze in meer dan 160 landen. Canada is de derde markt voor Honda met ruim 108.000 ver kochte auto's. Binnen de 230.000 Honda's in de totale Europese markt wordt de eer hoog gehouden door Duitsland en Engeland, wereldwijd res pectievelijk vierde en vijfde af zetgebied voor het Japanse merk. Beide landen verkochten elk ruim 55.000 personenauto's voor Honda. Daarmee verkopen zij per land meer aantallen dan bijvoorbeeld China, Australië, Zuid-Afrika en Nieuw-Zeeland bij elkaar. De Europese markt is dus heel belangrijk voor Honda en dat verklaart ook de vele in vesteringen die Honda pleegt in haar Britse fabriek in Swindon waar specifiek voor de Europese markt ontwikkelde modellen als de Accord Sedan, de Civic 5- deurs en de nieuwe Civic Aero- deck geproduceerd worden. In ons land verkocht Honda vorig jaar, net als in 1996, iets meer dan-8.000 auto's. Nieuw topmodel Toyota Starlet Toyota heeft de Starlet-reeks uitgebreid met een topmo del. De versie heet GXi en is voorzien van een heel com plete standaarduitrusting. De Starlet GXi heeft chroomac centen in de grille, rond de ruiten en op de dorpels, spe ciale wielplaten, in kleur ge spoten bumpers, alcantara bekleding, elektrisch bedien- bare portierruiten, centrale vergrendeling, een in hoogte verstelbare bestuurdersstoel en hoofdsteunen achterin. Stuurbekrachtiging en een airbag zijn ook standaard. De prijs van de Starlet GXi is voorlopig vastgesteld op 26.995 gulden. Tegelijk met de GXi heeft Toyota een actiemodel van de Starlet uitgebracht onder de naam Green. Deze versie kost 26.345 gulden en is voorzien van groen metallic lak, lichtmetalen wielen met 175/60 R 14-banden, stuur bekrachtiging, in kleur ge spoten dakspoiler en een da kantenne. TOYOTA DIJKSMAN BV FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij I Suzuki Swift Verkrijgbaar vanaf 18.995,- 'Bron: Consumentengids ER ZIT MEER IN december '97 SUZUKI V Rijndijk 328, Leiden. Tel.: 071 - 589 96 36 p?._ i meenemen achterop de auto is uiterst praktisch. Toch zit er een on handige kant aan de meeste fietsdragers die op de trekhaak van een auto worden gemon teerd. De fietsen versperren het kofferdeksel of de vijfde deur van de auto. Om dat probleem te omzeilen heeft Twinny Load, fabrikant van meerdere typen fietsdragers, het exemplaar Prestige ontworpen dat kantel baar is. Als de drager en de fietsen op de trekhaak staan, kantelt een gedeelte van de drager naar achteren, zodat kofferdeksel of vijfde deur vrijkomen. Het kan telbare deel is eenvoudig in ge bruik en door extra borgingen beveiligd. Het is niet mogelijk dat de fietsen zomaar omvallen. Ook voor caravanbezitters is de ze fietsdrager een uitkomst, omdat bij montage op de dis- selbak de inhoud van de dissel- bak toegankelijk blijft. De Twin ny Load Prestige is uitgebreid getest door TNO en vanaf april te koop in winkels voor fietsen, auto's en caravans. De advies prijs bedraagt 399 gulden. De fabricage van Twinny Load is een succesvol project van so- Kofferdeksel of vijfde deur blijven toegankelijk. foto felua-croep ciale werkvoorziening van de Felua-groep in Apeldoorn. On langs is het halfmiljoenste exemplaar van de fabriek tot monument verheven en ont huld door ANWB-voorzitter P.Nouwen. De fietsdrager is in binnen- en buitenland een veel gevraagd product. Het product zorgt voor constante werkgele genheid van 200 medewerkers in de sociale werkvoorziening. Kinderkeus Volwassenen maken zich druk om de verkiezing van de Fiets van het Jaar en ltinderen zitten ook niet stil. Tijdens de afgelo pen FietsRAI werd de 'Kinder keus '98' bekend. Er waren zelfs twee categorieën: fietsen voor dagelijks gebruik en speelfiet- sen. In de eerste categorie kwam de Union Trigger 24 bo venaan en in de tweede de Giant Mosh Worm. Giant viel ook al dubbel in de prijzen bij de fietsen voor volwassenen. De FietsRAI had dit jaar 58.935 bezoekers, 4.865 meer dan in 1997. Alle aandacht richt zich nu op maart als Nationale Fiets maand. Tot en met 21 maart is er een fietsvoordeel-twaalfdaag- se. Fietsendealers geven aan trekkelijke kortingen op onder delen en accessoires. Later in de maand krijgt het fietsen naar het werk bijzondere aandacht. Meer informatie daarover via tel. 070 3145 077. Het klassiekertijdschrift Auto mobiel organiseert samen met de RAI de verkiezing 'mooiste klassieke auto van Nederland'. Iedere particulier die denkt dat zijn auto voor die titel in aan merking komt kan zich inschrij ven. Geïnteresseerden vinden alle gegevens in het nieuwste nummer van Automobiel Uit alle deelnemers wordt een aan tal klassiekers genomineerd. Deze kandidaten worden ver volgens tentoongesteld op de eerste landelijke klassieker- beurs, de Klassieke AutoRAI, die begin mei wordt gehouden in Amsterdam. Een vakjury be paalt welke klassieker winnaar wordt in de voor- en na-oorlog- se categorie. Bezoekers van de Klassieke AutoRAI kiezen hun eigen favoriet, die vervolgens de publieksprijs in ontvangst mag nemen. De winnaars worden op de laatste dag van de Klassie- kerRAI, 3 mei, bekendgemaakt. BUK IN HET VERLEDEN Het Mini-verhaal is nog altijd niet ten einde, al leek het daar twee jaar geleden wel op. Rover haalde de legendarische Britse 'bone-shaker' in ons land uit het leveringspakket en dat was dat. Maar in Enge land ging de productie van het oorspronkelijk uit 1959 stammende 'koekblikje op wielen' gewoon door en dus klonk er protest. Zowaar met succes want vorig jaar kwam importeur Rover terug op zijn besluit. De Mini werd in ere hersteld en was spoe dig weer te koop in ons land. Maar niet meer via de dealers. Wie nu zo'n gloednieuwe klassieker wil aanschaffen moet daarvoor naar Vianen, waar het hoofdkantoor van Rover is gevestigd. Daar is in de showroom een speciale Mini Corner ingericht (zie foto) waar niet alleen het Britse cultuurmonument zelf maar ook een heel assortiment bijbehorende li- festyle-artikelen te koop is. Op deze manier moet de (merk)naam Mini levend worden gehouden tot het eind van het jaar 2000, wanneer een volkomen nieuwe, grotere Mini zal verschijnen, foto rover Genève barst van de primeurs Spectaculair nieuws is zeldzaam geworden op autoten toonstellingen, maar de Salon van Genève verrast dit jaar met een groot aantal spetterende primeurs. Hoogtepunt van de show is de opvallende opvolger van de Ford Escort, die Focus heet en aanzienlijk gedurfder van vorm is dan de concurrenten Astra en Golf. Maar ook onder meer Kia, Mitsubishi en Toyota laten zich met nieuwe modellen niet onbetuigd. De Ford Focus wordt op een heel tactisch moment voor het eerst aan het publiek getoond, want de belangrijkste concur renten (Volkswagen Golfen Opel Astra) zijn net gepresen teerd. Kopers zullen echter ge duld moeten hebben tot okto ber, want dan pas kan de nieu weling worden geleverd. De Ford Focus heeft een opval lende vormgeving, waarbij op nieuw gebruik is gemaakt van het zogenaamde 'new edge'- design, dat gekenmerkt wordt door scherpe lijnen en gebogen vormen. In eerste instantie komt de Focus er als 3- en 5- deurs hatchback. Later volgen ook een sedan en een station wagon. Voor de motorisering heeft Ford benzinemotoren van 1.4,1.6,1.8 en 2.0 liter in petto en een nieuwe direct ingespo ten turbodiesel. De Escort ver dwijnt niet meteen met de komst van de Focus, want dit nieuwe model zal vanwege de completere uitrusting iets hoger geprijsd worden. Qua veiligheid sluit de Focus aan bij de stan daard die door Volkswagen en Opel is gezet, met standaard ABS, tractiecontrole, airbags voor de bestuurder en de passa gier, zij-airbags en zelfs hoofd airbags. Overigens laat Ford in Genève ook de grote broer van de Focus zien, de Ford Cougar. Deze opvolger van de Ford Pro be vertoont ook duidelijke Ka, Puma en Focus familietrekjes. Kia vernieuwt volop Te oordelen naar het model- nieuws van Kia staat de Ko reaanse economie er helemaal niet zo slecht voor, want deze fabrikant toont liefst drie com pleet nieuwe modellen en een facelift. Het belangrijkste nieuws is ongetwijfeld de nieu we Shuma, een 5-deurs hatch- back-model voor de midden klasse. Deze wagen zal, uitge rust met een 1.5 of 1.8 liter ben zinemotor, komend najaar naar Nederland komen. Niet veel la- Kia toont in Genève drie compleet nieuwe modellen, waaronder een fors bemeten ruimtewagen genaamd Carnival. foto reuters Groot nieuws in Genève: eindelijk weer een nieuwe Rolls. Hij heet Silver Seraph, heeft een BMW-motor en kost een half miljoen. foto epa start de levering van de Grand Vitara reeds. Toyota moderniseert Toyota bereidt het publiek lang zaam voor op modellen die op vallender en vrolijker zijn vorm gegeven. In Genève werd een nieuwste studie voor zo'n mo del onthuld, terwijl tevens de definitieve naam werd bekend gemaakt. namelijk Yaris. De futuristisch uitziende 3,61 me ter korte hatchback, die begin 1999 in Nederland op de markt komt, krijgt mogelijk een 1.0 li ter 16-kleps motor. Ook toont Toyota in Genève een nieuw, compact model van het luxe merk Lexus. De IS200, zoals het model gaat heten, is van het formaat BMW 3-serie en wordt op de achterwielen aangedre ven door een 2.0 liter 6-cilinder lijnmotor. Medio 1999 start de verkoop in Europa, waarmee Lexus definitief hoopt door te breken. Hogerop Volkswagen bewandelt de om gekeerde weg van Lexus, want dit merk laat duidelijk zien ho gerop te willen. De W12 Roadster is weliswaar nog een studie voor een supersportwa gen, maar wel een die aangeeft dat men serieus wil worden ge nomen. De imposante, door Italdesign ontworpen cabriolet, wordt aangedreven door een zogenaamde W12-motor, die is opgebouwd uit twee VR6-moto- ren. Over hogerop gesproken, een opvallende primeur in Genève is zonder twijfel ook de nieuwe auto van Rolls-Royce, genaamd Silver Seraph. Het is voor het eerst in 20 jaar dat de voorals nog Britse autofabriek met iets geheel nieuws op de proppen komt. De nieuwe Rolls heeft een rondere belijning dan zijn voor ganger Silver Spirit en is te koop vanaf circa een half miljoen gul den. De vernieuwingen bij Rol ls-Royce zullen overigens niet iedere Brit aanspreken. Onder de enorme motorkap schuilt namelijk een 5.4 liter V12-motor uit Beieren, van BMW, een van de merken die azen op overna me van Rolls-Royce. Ook stapt de gerenommeerde Britse firma al een beetje af van het geheel met de hand fabriceren van zijn wagens. De (nu nog traag) lo pende band heeft ook hier zijn intrede gedaan. De modern gelijnde mini-MPV Toyota Yaris komt begin 1999. foto louwman parqui De Ford Focus heeft net als de Ka, Puma en Cougar een opvallende vormgeving, volgens het zogenaamde 'new edge'-design met scherpe lijnen en gebogen vormen. foto ford ter kunnen we de Kia Carnival tegemoet zien. Deze forse ruim tewagen (4,89 meter) komt er als zeven- en negenpersoons- uitvoering naar keuze met een 2.5 liter V6rmotor of een 2.9 liter turbodiesel. Of de Kia Pride stationwagon naar ons land komt is nog niet beslist. Het zou Kia wel een unieke positie geven, want zul ke kleine combi's zijn nog niet op de markt. Alsof dit nieuws nog niet genoeg was gaf Kia de Clarus een facelift, waarbij vooral het front en de achterzij de onder handen werden geno men. Nieuw is verder een V6- motor die 150 pk levert en de auto wat meer prestige moet geven. Ruimtewagen uit Born De Japanse merken laten zich in Genève niet onbetuigd. Het meest interessante nieuws voor ons is ongetwijfeld de nieuwe, kleine ruimte-auto van Mitsubishi. Dit model gaat Spacestar heten en wordt in een jaaroplage van 50.000 exempla ren gebouwd in de NedCar-fa- briek in Bom. De auto zal ver krijgbaar zijn met een 1.3 liter benzinemotor en de 1.8 liter GDi-motor uit de Carisma. Een iets compactere concurrent krijgt de Spacestar in de vorm van de Mazda Demio, die in het najaar voor circa 26.000 gulden zal worden verkocht. De 3,80 meter lange ruimte-auto krijgt een 1.3 liter benzinemotor met 60pk of 74 pk. Suzuki laat een compleet nieu we terreinauto zien in de vorm van de Grand Vitara. De auto heeft veel rondere vormen dan de huidige lange Vitara en zal met sterkere motoren worden geleverd. Dat zijn een 2.0 liter 4- cilinder en een 2.5 liter V6, bei de op benzine. Later volgt ook een 2.0 liter turbodiesel. In april De Spacestar is de tweede Mitsubishi van Nederlandse bodem en speciaal voor de Europese markt ontwik keld. De productie bij NedCar in Bom zal met deze auto volgend jaar verhoogd worden naar 140.000 Mitsubishi's, waarvan 90.000 Carisma's. Ook de Volvo's S40 en V40 rollen daar van de band. foto mmsn

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9