Afrikaanse kinderen lijden aan waterkanker 'Behandelen cholesterol aan banden' Kinderlokkers in de supermarkt Binnenland Iedereen aan de om anderen te hp.lnEj de supermarkt ook altijd zeer strategisch opgesteld bij de kassa's zodat de kinderen daar nog even om kunnen zeuren. VRIJDAG 13 MAART 1998 Het waren gezichten van de armoede die de Enschedese plastisch chirurg Hans de Bruijn onlangs in Afrika onder het mes kreeg. Op de weinig vruchtbare gronden in Nigeria lijden tienduizenden kinderen aan noma, een ziekte die zich manifesteert als gevolg van voedselgebrek. Als zich bij de verminderde weerstand ook nog eens een infectie voordoet (bijvoorbeeld malaria), dan ziet een bacterie in de mond kans om weefsel van het gelaat 'weg te vreten'. ENSCHEDE GPD De ene gruwelijke foto na de andere glijdt door zijn handen. De Bruijn spreidt de pla ten uit op tafel; alle gezichten die hij heeft gefotografeerd zijn ernstig verminkt. Ze zien er bijna te akelig uit om naar te kijken, vindt ook de plastisch chirurg zelf. „Maar het is de realiteit." De Bruijn keerde onlangs terug uit het Nigeriaanse Sokoto, waar hij samen met een Nederlands medisch team twee weken onder zeer primitieve omstandigheden tientallen operaties uitvoerde in een po ging de misvormingen bij kinderen en jon geren zoveel mogelijk te herstellen. Voor plastisch chirurgen, anesthesisten en hun assistenten zijn dergelijke ingrepen een vorm van topsport. Negen van de tien kinderen die noma krijgen, overlijden daaraan. De overleven den moeten verminkt verder, met alle soci ale gevolgen van dien. Soms komen ze zel den of nooit meer buiten. Een meisje dat door het Nederlandse team werd gehol pen, hield zich al achttien jaar schuil in haar hut, haar hoofd bedekt met een sluier, vertelt Janneke Schuijzeman uit Enschede, die De Bruijn in Nigeria bij alle operaties heeft geassisteerd. Het team dat onlangs terugkeerde bestond verder uit plastisch chirurg Klaas Marck uit Leeuwarden, ope- ratieverpleegkundige Ida Burkink uit En schede en anesthesist Marten van Weijhe uit Hengelo. Noma komt in Europa sinds de vorige eeuw nauwelijks meer voor. De laatste keer dat er in ons werelddeel noma is geconsta teerd, was tijdens de Tweede Wereldoorlog bij gevangenen in concentratiekampen. In de volksmond werd de aandoening vroeger 'waterkanker' genoemd. Het Nederlandse team had overigens al enige ervaring met de ziekte, want vorig jaar werd het vijftal voor de eerste keer naar Afrika uitgezonden. Dat gebeurde op initiatief van een Duitse stichting die via Interplast, een internationale organisatie voor plastisch chirurgen, naar vrijwilligers zocht om noma-patiëntjes te helpen. Tot dat moment werden patiëntjes regel matig naar Europa gehaald, waar ze dan een jaar moesten blijven. Ze ondergingen dan meerdere operaties. Kosten: 100.000 tot 200.000 gulden per kind. Dat was niet alleen duur, maar ook nadelig voor de kin deren zelf. Ze waren immers een jaar weg uit hun vertrouwde omgeving. Bovendien kon het allemaal veel goedkoper: Voor dui zend dollar per persoon kunnen de pa tiëntjes 'thuis' worden geopereerd en op die manier kunnen ook veel meer ver minkte kinderen worden geholpen. Maar gemakkelijk is het allemaal niet. „Het is op het randje van wat kan", vindt De Bruijn. „Vorig jaar hebben we in drie weken 48 operaties gedaan, dit jaar zestig. Van 's morgens vroeg tot het donker werd hebben we staan opereren. Het zijn inge wikkelde operaties, onder barre omstan digheden. Er is geen bloed en geen intensi ve care en de patiëntjes liggen op een hou ten tafel. Af en toe valt ook het licht uit en lampjes op ons hoofd moeten dan voor de verlichting zorgen. Tot nu toe is het altijd goed afgelopen. Geen enkele patiënt is het team tijdens of na de operatie ontvallen. „De mensen die de ziekte hebben overleefd, zijn heel sterk", zegt Janneke Schuijzeman. „Het is wel eens spannend geweest. Zo was er een jongetje dat tegen de aanwijzing in kort voor de operatie nog had gegeten. In Nige ria is het gebruikelijk dat de familie de pa tiënten te eten geeft en dat had men nu ook vlak voor de ingreep gedaan. Overma tig zelfs, zodat hij sterk genoeg zou zijn om de operatie te doorstaan. Het kind spuugde daarna een hele emmer vol... bananen. Die waren hem bijna fataal geworden." Tijdens de operatie worden huid, spieren en bot verplaatst naar het verminkte ge deelte. Daar wordt het als 'een legpuzzel' aan elkaar gemaakt. Soms zijn er meerder de operaties nodig om een goed resultaat te krijgen. Helemaal gaaf zullen de gezichten nooit meer worden. Maar ze zien er wel een stuk beter uit, vindt De Bruijn. Het patiënten weer sociaal is dankbaar werk, stellen de led medisch team. Het meisje van dat al bijna haar hele leven nie ten durfde, is nu getrouwd, ver zeman. De Bruijn: „Het is wel om vanuit onze haast geneeskunde in Europa weer maal met beide benen op d( staan." Over twee jaar gaat De Dan kan hij terecht in een Sokoto wordt gebouwd, ma-patiëntjes. Dat gebeurt met de wereldgezondheidsorganisc die eindelijk heeft ontdekt da Afrika een groot probleem is. hiervan heeft de WHO nu tot van beleid' gemaakt. LEEUWARDEN GPD De mens is dol op zichzelf. Alles wat een gezichtje heeft, bekoort. Dat begint al in de kleuterperiode, als een pannenkoek met oogjes en neus er beter in gaat dan een zonder. Makers van nuttige en minder nut tige producten weten dat al lang. Eerst le verden ze gratis 'poppetjes' in de vorm van speldjes of sleutelhangers bij een product, tegenwoordig krijgen de pakken en flesjes vaker zelf de gedaante van een persoontje of worden de producten voorgesteld als persoontjes. Het is maar goed dat hedendaagse super marktbezoekers van wanten weten, want anders kwamen zij enkele malen per week thuis met een tas vol onduidelijke pakket jes, die alleen maar waren aangeschaft om dat ze er zo olijk uitzien. Kinderen zijn de gemakkelijkst te overtuigen doelgroep. En ook al heeft het Nederlandse kind al ge middeld zo'n 37 poppen en knuffels, vriendjes heb je nooit genoeg, is de ge dachte. Product manager Allard Nikkels van Euro- ma geeft ronduit toe dat kinderen en hun moeders de belangrijkste doelgroep vor men voor de kortgeleden geïntroduceerde potjes met pannenkoekenstrooimix, ook wel 'pannenkoekensmaakmaker' ge noemd, onder de naam Mr. Pancake. De potjes hebben het uiterlijk van snaakse mannetjes gekregen. De dop is een petje met klep en de buik van het flesje, waarin het mierzoete spul zit, is de buik van het kereltje. „Dat is nou kindermarketing", zegt de openhartige Nikkels. „We hopen dus dat kinderen in de supermarkt de mannetjes opmerken en bij hun moeder gaan zeuren om het te kopen. Als de moe ders overstag gaan, zijn we in onze opzet Volgens Nikkels is het niet zo verwonderlijk dat veel volwassenen twijfels hebben over het product. „Het is ook niet bedoeld voor volwassenen. Maar een leuke buitenkant hoeft natuurlijk niet te betekenen dat de inhoud niet deugt." Hij wijst erop dat Euroma pas besloten heeft Mr. Pancake op de markt te brengen nadat er veel positieve reacties waren ge komen op het product in een 'neutrale' verpakking. „Ons bedrijf maakt kruiden mengsels en toppings, dat wil zeggen pro ducten die je gebruikt op het laatste mo ment, bijvoorbeeld op een pizza, een pasta of iets dergelijks, wanneer het mooi moet worden afgemaakt. Het bestrooien van een pannenkoek hoort daar ook bij. Op een beurs zeiden mensen dat het een leuk pro duct was, maar dat je het aardiger zou kunnen presenteren. We zijn toen verder gaan werken aan het uiterlijk en dit is het resultaat." Dat dergelijke 'mannetjes' succes hebben in de schappen is wel duidelijk. Ook ande re fabrikanten weten dat oogjes, neuzen en een mond wonderen kunnen doen, denk maar aan kindershampoos. Worstjesfabri kant Lupack koos voor een tussenvariant. Knakworstjes ('met 35 procent meer proteïnen') worden sinds enige tijd extra aantrekkelijk gemaakt door ze in een potje te stoppen, met een vrolijk 'kindvriende lijk' etiket. Men spreekt van mr. Knakko en Knakko'sfor kids. Dat helpt al. Een stap verder gaat Bolletje met doosjes vol 'Schuddebuikjes', dat wil zeggen piep kleine bolletjes met vanille of speculaas- smaak. In feite koekkruimels, die je op brood kunt strooien. Op de doosjes staat een getekend kind afgedrukt onder de naam 'Fun Time', wat duidelijk maakt dat het absoluut voor kinderen is. Het opvallendst is echter de vormgeving van het doosje zelf. Een klein 'melkpak', met bovenin een gezichtje plus tong die verlekkerd langs zijn lippen likt. En dan komt het: uit de neus die een schroef draad heeft, komen de schuddebuikjes. Nu is eten uit de eigen neus al niet zo fris, maar uit andermans neus is werkelijk ge weldig. De vormgeving is echter komisch genoeg om je over dergelijke gedachten heen te zetten. De opmerkelijkste mannetjes blijven ech ter de pannenkoekstrooisels. Alard Nikkels is er dan ook trots op: „Het is een aanval op het traditionele pannenkoekenbeleg- segment", zegt hij wat cryptisch. „In de schappen stond bij het pannenkoekmeel tot nu toe alleen de schenkstroop, en dat is dus niet veel. Volgens het vakblad Food- press is Mr. Pancake nu al doorgedrongen tot 68 procent van de winkels en daar zijn we heel tevreden mee." Nïkkels sluit niet uit dat de concurrenten van de schenkstroop zich een hoedje zijn geschrokken en spoedig met een 'tegen- mannetje' komen. En warempel: CSM, van de suiker, heeft de ouderwetse schenk stroop inmiddels aangepast. Die heet nu Crazy Stroopstift en er staat een blits heer tje op, dat likkebaardend stroop smeert. Zoiets kun je ook al weer niet laten staan. De farmaceutische industrie plaatst cholesterolmeters bij huisartsen om zoveel mogelijk medicijnen te kunnen verkopen, maar het is aan de arts om het apparaat te ge bruiken en de medicijnen voor te schrijven. Cholesterol- behandelingen moeten aan banden, vindt een gezagheb bende commissie van medici. ,,Maar zeker niet alleen omdat anders de kosten uit de hand lopen," zegt één van de opstellers, de Rotterdamse cardioloog prof. Dr. M. Si moons. In de medische wereld wordt het als een novum beschouwd: Macro-economische berekenin gen liggen ten grondslag aan het advies dat een werkgroep van het Centraal Begeleidings orgaan voor de Intercollegiale Toetsing uitbrengt. Simoons wenst dat echter te nuanceren. „Welbeschouwd loopt een kwart van de bevolking een heel klein beetje risico op vaatlijden. Als die allemaal medicijnen ge bruiken, zou het hele medicij nenbudget eraan opgaan. On zinnig natuurlijk. Maar er zijn vooral medische gronden waar om je sommige mensen wel en andere niet moet behandelen. Die sneeuwen nu onder, het kostenaspect krijgt te veel ac cent." Simoons en zijn commissie zijn niet van hun voorstel afge bracht tijdens een hoorzitting met alle betrokken partijen, af gelopen donderdag in Utrecht. „Onze denkwijze werd ge steund. Hier en daar zullen we bij het schrijven van het eind voorstel, de accenten verleggen. Maar de grenzen zijn dezelfde gebleven. Mensen met erfelijke cholesterolproblemen. bijna alle patiënten met vaataandoenin- gen, veel patiënten met suiker ziekte en een bepaalde groep personen met verhoogd risico moeten behandeld worden. Voor deze groep geldt dat zij een spiegel van minimaal vijf micromilliliter per liter moeten hebben. Voor alle anderen, mensen zonder risico's, stellen we de grens op 8 micromilliliter per liter bloed." De commissie keek volgens Si moons naar een redelijke mate van risico op hart- en hersenin farcten om medicijnen te ver strekken. De risicobepaling is hetzelfde uitgevallen als bij de overheidsprogramma's voor de screening van borstkanker bij vrouwen. „De kosten voor de samenleving bedragen 40.000 gulden per gewonnen levens jaar. De screening van vrouwen kun je ook niet tot in het onein dige doorvoeren door steeds jongere vrouwen te testen. Er komt een moment dat de inves tering niet meer opweegt tegen de aantallen gevallen van borst kanker die je eruit haalt. Bij veel meer ingrepen maken individu ele artsen die afweging, alleen schrijven wij het op." Enkele jaren geleden bleek dat een hoge cholesterolspiegel, met gepaard gaande risico's voor hart- en vaatziekten, goed te behandelen was met nieuwe medicijnen. Die waren effectief tegen het dichtslibben van de aderen en zorgden daardoor ze ven jaar geleden voor een haus se aan behandelingen. Maar er moet, vindt Simoons, inmiddels betef gekeken worden naar de risico's die iemand loopt. Die zijn vaak te klein om een be handeling aan op te hangen. Daar zijn de richtlijnen van de commissie voor bedoeld. Eén van de opmerkelijkste be vindingen van de commissie is het niet-behandelen van man nen boven de 70 jaar en vrou wen boven de 75 jaar. Een der gelijke behandeling zou, gezien de verdere levensverwachting, niet kosteneffectief zijn. „Een arts moet bij een man boven de zeventig niet eens de choles terolspiegel meten. Ook die man zelf moet helemaal niet willen weten wat zijn choles terolspiegel is." „Medisch gezien en qua kosten wordt toch niet besloten men sen boven die leeftijd medicij nen te geven. Dat is niet effec tief. Bovendien, onderzoek De overeenkomst tussen prins Willem-Alexander, staatssecre taris Ercia Terpstra, oud-com missaris van de koningin Henk Vonhoff en D. Schoor, bestuurs lid van de Sint Martinusstich- ting? Alle vier hebben last van overgewicht. En als het even meezit, doen ze in het voorjaar alle vier mee aan de Nationale Afslank Race. In elk geval doet de heer Schoor mee als één van de organisato ren van de actie. De anderen krijgen binnenkort een uitnodi ging. Van 16 maart tot en met 3 april hoopt Schoor toch zeker tien kilo lichter te worden. Zijn vrouw, directeur van de Sint Martinusstichting, zet in op vijf kilo. Het is de bedoeling van de stichting dat iedereen in die drie weken aan de lijn gaat en zich ook nog laat sponsoren door vrienden, familie of be drijfsleven. De opbrengst is dan voor de stichting. Schoor: „In mijn geval is sponsoring niet zo op zijn plaats. Er is meer sprake van weddenschappen. De Nationale Afslankrace is de tweede grote actie van de stich ting, die pas sinds augustus echt actief is. De start werd ingeluid met de introductie van het Har- tenmikje; een meergranen broodje, zacht van binnen en krokant van buiten. „En je kunt het breken. Daarmee sluit het aardig aan op de doelstelling van onze stichting. Wij willen graag onze welvaart delen met anderen", zegt Schoor. Bakkers verkopen het broodje en van elk verkocht exemplaar gaat een kwartje naar de stichting. Dat heeft als zo'n zestig mille opge bracht, vertelt mevrouw Schoor. Ook de Nationale Afslankrace past prima in de doelstelling van de stichting, vertelt het echtpaar vanuit hun fraaie, iet wat verwaarloosde Baarnse vil la. „De Sint Martinusstichting strijdt tegen de armoede en de onrechtvaardigheid in Neder land. Het ontstaan ligt bij de uitspraak van bisschop Mus- kens, een kennis van ons, die zei dat armen een brood mogen stelen. Dat opende onze ogen. Armoede in Nederland? Wij dachten dat het niet bestond. Toen hebben we, met een aan tal anderen, de koppen bij el kaar gestoken en de opgericht." Bisschop Muskens mité van een aantal ders. Ook in het veel VIP's. Schoor bureau voor public rel Baarn dan ook vele co: Met het idee voor de A ce liep hij al jaren rond wouw Schoor: „Hij he goede ideeën, is ookhf ^jr in slogans bedenken." jp schudt er één uit de m "en „Tien kilo op de schaa seP lichter." Hij bedachth °^ei om gezamenlijk één n lo lichter te worden, rekensommetje leerde met vijftien miljoen Ne ders zoiets makkelijk: J'1£ nen. Hetzelfde sommi bovendien dat de opb de sponsoractie ooka: oplopen. In de strijd tegen de past afslanken prima „Dan voel je het ooke 2021 het is om gebrek te he' eet, Dan krijg je misschien iser grip voor de armen." Het echtpaar is inmidifcnoi alleen vol van de strijd iber armoede, maar ookht as ken laat ze niet los. „V e.N hoeveel slechte dinge; ;eai ze voeding zitten? Met moeten zich daar beu worden. Tijdens onze nen mensen onder be afslanken en zich beu and den van wat ze eten. De opbrengst van de ce gaat naar de dak- e zen kinderen in Nedei Schoor: „Daar zijn eri schatting zevenduizer j Mevrouw Schoor: „In tegen de armoede mo deraan beginnen. Alsl een slechte start hebb komt het nooit meerj Voordat de actie een: noemd mag worden, i nog veel gebeuren. „D !0Uj moeten er veel aanda: de d besteden. Het moet ei Elfsteden-gevoel wort lol een aan de lijn om eei unc helpen. En we zoeken Nederlanders, veel be eoj derlanders, om de act iev zicht te geven." Voor: ;re formatie is de stichtin oce baar via telefoonnumfesl; 6023602. ARCHIEFFOTO dan een medische en een finan ciële indicatie." Het advies van de commissie zal zeker niet als een wet van Meden en Perzen worden opgevat. „We proberen collega's zover te krijgen zich er aan te houden en dat doen ze doorgaans ook wel. Maar als ze een grensgeval voor zich heb ben. zijn ze vrij te handelen naar eigen bevinding." heeft uitgewezen dat je sterfte cijfers niet naar beneden brengt door massaal hoge cholesterol tegen te gaan. Dan blijken ze er gens anders aan te sterven. En de meeste mensen krijgen géén hartaanval of herseninfarct door dichtslibbende aderen. Rijden onder invloed is slecht en het is verboden. Toch doen mensen het en de meesten komen zon der brokken thuis. Volgens Simoons zijn de bijwer kingen op lange termijn van de medicijnen nog niet bekend. „Daarom moet iemand ook niet zomaar die cholesterolmiddelen voorschrijven, want ze gebrui ken ze hun hele leven lang. Je trekt ze het medisch circuit in, wat een slechte zaak is. Behalve voor de risicogroepen die we hebben omschreven, is dat on nodig. We moeten cholesterol- medicijnen niet door het drink water doen, om het zo maar te zeggen." De medicijnen kosten per jaar ongeveer 1.500 gulden per pa tiënt, in de toekomst zou dit la ger kunnen worden. Als ook meer bekend is over de bijwer kingen op lange termijn, kan volgens Simoons de richtlijn op goede gronden worden bijge steld. „Daarvoor hebben we De hamburger met kaas, uien en andere vettigheid, een cholesterolbom van formaat.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 6