Netelenbos vreest tweedeling Bomen hebben humor maar kunnen ook knorrig zijn 3 Binnenland Optreden generaal China belabberd' Kleinste stad ter wereld 700 jaar dag 13 MAART 1998 cus weigert geld paddoverkoper :noaal De Roosendaaler Pieter Bruijnstens weet het niet f~Hijwïï belasting betalen over de in zijn winkel verkochte do's en nu hoeft de fiscus zijn geld niet. Paddo's vallen in de >orie verboden middelen, waarover geen omzetbelasting iuldigd is, schreef de inspecteur. Maar als hij er op stond elasting af te dragen, dan houdt de belastingdienst hem :gen. Wel vallen de producten dan onder het algemene, .ïstige tarief. Fout, meent Bruijnstens: dat geldt voor be- le paddo's, maar die verkoopt hij nu juist niet. De onderne- ieeft nu teruggave van de omzetbelasting gevraagd. Onder ^>Lst wel te verstaan. pectie veiligheid duw- en trekvaart Irdam» Schippers in de duw- en trekvaart kunnen deze fodmét enige regelmaat controleurs aan boord verwachten beciaal toezien op de veiligheid. Ontbreekt een vangnet of ti een matroos geen zwemvest tijdens een gevaarlijke klus, leidt dat onherroepelijk tot een bekeuring. Het gaat om een Évan de Scheepvaartinspectie en het Korps Landelijke Poli- Wensten (KLPD), op initiatief van de Arbeidsinspectie. Aan- fag voor de actie was de verdrinking, begin dit jaar. van twee [renden. stercampage 'Blijf van m'n lijf brecht De stichting 'Blijf van m'n lijf in Dordrecht is be- hënmet een landelijke postercampagne. Met de plaat wil de jting de discussie over vrouwenmishandeling opnieuw aan- figelen en geld inzamelen voor projecten. Volgens woord ster De Jong bestaat nog te veel de gedachte dat vrouwen tandeling aan zichzelf te wijten hebben omdat ze bij hun [blijven. De stichting heeft bedrijven, organisaties en artsen hele land aangeschreven met de vraag of zij de actie wil- idersteunen. -ï tegen vrouwelijke wethouder Un« De Staatkundig Gereformeerde Partij in Kesteren kan Brief op poten tegemoet zien van het emancipatiebureau irland. Aanleiding is het afbreken door de partij van de col- inderhandelingen omdat de SGP niet wil dat een Vrouw [de PvdA) wethouder wordt. ,,Dat kan niet. Dat is niet van tijd", zegt het emancipatiebureau. De SGP in Kesteren, tra- matjneel de grootste partij in het Betuwse dorp, voelt er niets nt ,jeen vrouw toe te laten in het gemeentebestuur. De partij Hrt nu buiten het dagelijks bestuur van de gemeente te ko- De andere partijen, PvdA, CDA en Gemeentebelangen, in samen een ruime raadsmeerderheid. derenpartij mag toch mee doen Onder de naam Nieuw Solidair Ouderen Verbond ;en nieuwe ouderenpartij op 6 mei meedoen aan de verkie- voor de Tweede Kamer. Dat heeft de Raad van State gis- beslist. Het Algemeen Ouderen Verbond (AOV) had hierte- dezwaren ingediend. Het NSOV is een initiatief van AOV- "etfhten Batenburg, die na hooglopende ruzies uit zijn partij en gezet. Voormalig AOV-fractievoorzitter Nijpels gaat de ver- igen in onder de naam Senioren 2000. Het restant van het leeft zich inmiddels aangesloten bij de Unie-55+. evenslang leren voor ouderen utopie' )am« Levenslang leren gaat niet voor iedereen op. Bij- •ld niet voor ouderen. Volgens hoogleraar Van der Kamp Rijksuniversiteit Groningen, is levenslang leren een uto- beleidsmakers. Weliswaar neemt 37 procent van de vol- ;n bevolking tussen 16 en 75 jaar jaarlijks deel aan één of educative activiteiten, maar de deelname is tussen de ge- fces ongelijk verdeeld, constateerde Van der Kamp. Vijftigers 1 festigers zijn op dit vlak aanzienlijk minder actief, ook omdat "%ee\ laag opgeleiden onder hen de cursusdrempel te hoog pg opgeleiden minder naar specialist tDAMLaag opgeleiden gaan minder vaak naar een specia- jn mensen met een hogere opleiding die aan dezelfde li lijden. Ook blijkt dat in sommige gevallen, bijvoorbeeld bij Brziekte, de controles vaker achterwege blijven bij mensen Wat minder opleiding. Dit blijkt uit het proefschrift 'Gelijke en, gelijke genezingskansen', waarop onderzoeker Van der ■woensdag promoveert. Weliswaar zijn mensen uit de lage- "liaal-economische klasse vaker ziek, maar hoog opgeleiden |en in de spreekkamer van de huisarts beter duidelijker ma- irathun wensen zijn, zegt de profnovendus. Istraf voor oudejaarsgeweld lburg Tegen een 18-jarige Arnemuidenaar is gisteren voor jchtbank in Middelburg tien maanden cel geëist voor zijn leel in de oudejaarsrellen in het Zeeuwse vissersdorp. Als Ichter de deur voegde de officier van justitie nog vijf maan- Joorwaardelijk aan zijn eis toe. De verdachte zou betrokken tij de mishandeling van twee politiemensen met stokken en palknuppels, nadat eerder vernielingen waren gepleegd, psdag stonden elf minderjarige Arnemuidenaren, variërend iftijd van 14 tot 17 jaar, terecht voor hetzelfde vergrijp. Van- Wioeten nog drie andere verdachten in deze zaak voor de Krverschijnen. f defensiestaf onder vuur &AG.GPD linisterie van defensie r zich schamen' voor het bezoek van 's lands te generaal Van den sh len aan China, vindt de Epene Federatie van Mili- trsoneel. Volgens de fe- is het een schande dat derlandse generaal zich ina feestelijk heeft laten ngen door het Chinese dat alle mensenrechten n laars lapt. algemene Federatie van r Personeel zegt sterd' te zijn door een in de Defensiekrant, het ;esloüf 8aan van het ministerie fensie. In de editie van •ruari staat volgens de ^en verslag, waarin het k k van de generaal aan ten onrechte wordt op- da»^. I trots wordt vermeld dat aal Van den Breemen de militaire topman ter i 1 is die China heeft be- Terwijl Nederland in een belabberd figuur plagen met dat bezoek. 1en herinnert zich nog loedige ingrijpen van het esc leger op het Plein van GPD Geassocieerde Pers Dier Staatssecretaris wil terughoudendheid bij publiceren uitslagen de Hemelse Vrede, waarbij ve le tientallen doden en gewon den vielen en de mensenrech ten grof werden geschonden. Met geen woord wordt hier over in het kritiekloze artikel gerept", aldus woordvoerder Lardenoye van de federatie. „Het enige dat generaal Van den Breemen in China heeft, gedaan, is zich van het ene cu linaire hoogtepunt naar het andere laten voeren door een leger dat alle mensenrechten vertrapt", meent Lardenoye. Hij steunt dan ook van ganser harte een boze ingezonden brief die gisteren verscheen in de Defensiekrant. Hierin uit een lid van de federatie zware kritiek op het bezoek van de generaal en van het verslag hierover in het defensieblad. Hoofdredacteur Mat Herben van de Defensiekrant zegt geen moment te hebben ge aarzeld over plaatsing van de brief. Herben: „Alle ingezon den brieven worden geplaatst. Als ik er een boos telefoontje over krijg van de defensiestaf, zou me dat niet verbazen. Maar de redactie heeft een ei gen statuut en de defensiestaf kan ook een ingezonden brief sturen". Scholen moeten uitkijken met het publiceren van de uit slagen van Cito-toetsen, vindt staatssecretaris Netelen bos van onderwijs. Ze is er huiverig voor dat die uitgroei en tot een maatstaf voor de beoordeling of een school goed of slecht onderwijs geeft, zei ze gisteren in de Twee de Kamer. Dat kan er volgens haar toe leiden dat er een tweedeling ontstaat in elitescholen en volksscholen, zoals in Groot-Brittannië. den haag gpd-anp Alle basis- en middelbare scho len moeten van staatssecretaris Netelenbos vanaf volgend jaar een schoolgids publiceren. Daarin moeten ze onder meer aangeven hoeveel leerlingen jaarlijks overgaan en hoeveel er zonder diploma afhaken. De gids is bedoeld om scholen te dwingen de kwaliteit van hun onderwijs te verbeteren. Maar Netelenbos waarschuw de er gisteren tegelijkertijd voor dat scholen niet te veel moeten schermen met goede uitslagen van Cito-toetsen. „Want dat zegt op zich niets over de kwali teit van het onderwijs. Kinderen van hoog opgeleide ouders sco ren automatisch al beter. Ter wijl op scholen met bijvoor beeld veel allochtonen het on derwijs veel beter kan zijn, maar de leerlingen toch wat minder hoge cijfers halen", aldus Nete lenbos. Over de inhoud van de bin nenkort verplichte schoolgidsen bleek de Tweede Kamer giste ren verdeeld. PvdA en CDA vre zen een scherpe onderlinge concurrentie tussen scholen wanneer de nadruk eenzijdig op cijferlijsten komt te liggen. De PvdA'er Liemburg zei dat 'kwaliteit een moeilijk begrip is'. In de gids moeten ook andere aspecten aan de orde komen, zoals persoonlijke begeleiding van leerlingen. „Het is niet de bedoeling dat scholen met el kaar gaan concurreren op grond van de resultaten van hun leer lingen", aldus Liemburg. Haar collega Koekkoek (CDA) zei zelfs bang te zijn voor een twee deling en denkt dat scholen met slechte cijfers steeds verder zul len wegzakken. Hij wees er nog op dat een te eenzijdige opzet van de schoolgids 'gesjoemel met cijfers' in de hand werkt. WD en D66 waren het eens met de kanttekeningen die de staatssecretaris maakte, maar wezen erop dat die er niet toe mogen leiden dat de resultaten helemaal niet gepubliceerd worden. „Want daar hebben de ouders recht op", vond D66- woordvoerder Lambrechts. De Cito-toets mag zich niet ontwikkelen tot een eindexa men voor het basisonderwijs, merkte Netelenbos nog op. Vol gens de staatssecretaris krijgt die toets die waarde meer en meer toegekend. Zeventig pro cent van de basisscholen werkt met de Cito-toets. De uitslag geeft een indicatie van het ni veau van de leerling, maar nu is het nog zo dat de directie van de basisschool op grond van er varing met de leerling vast stelt welke vervolgopleiding deze het best kan volgen. Netelenbos wil de schoolgids tegelijkertijd invoeren met het schoolplan en een klachtenre geling. Die klachtenregeling voor ouders, personeel en (in het voortgezet onderwijs) leer lingen, moet vooral pesten en discriminatie tegengaan. Nete lenbos kondigde aan nog voor de verkiezingen met een wets voorstel over seksuele intimida tie in het onderwijs te komen. Justitie pakt neushoorn in medicijnen aan utrecht gpd Tegen het Chinees Medisch Centrum in Nieuwegein en de eigenaar van dat bedrijf is gisteren een boete geëist van 120.000 gulden. De helft van die geëiste straf is voorwaar delijk. Officier van justitie Plooy acht de Chinese arts en acupuncturist schuldig aan het feit dat hij medicijnen in huis had of verkocht waarin delen van beschermde plan ten en dieren aanwezig wa ren. Het was voor het eerst dat een dergelijke zaak voor een Nederlandse rechtbank diende. Het is echter de vraag of datgene werd verkocht wat op het etiket van de verpak king stond. Het gerechtelijk laboratorium kwam er niet uit en verzond de spullen naar Amerika, maar ook daar kon niet worden vastgesteld of daadwerkelijk delen van de neushoorn, tijger, schub- dieren. zeehond, beer en het muskushert zijn verwerkt in de poeders, kruiden en plan ten. De wet heeft echter be paald dat ook verpakkingen waaruit blijkt dat bescherm de dieren of planten in de in houd zijn verwerkt, de han delaar al strafbaar maken. Kenmerkend voor de tradi tionele Chinese medicijnen is het gebruik van natuurlijke ingrediënten. Elke natuurlij ke grondstof heeft volgens de Chinezen een geneeskrachti ge, ziekte werende of opwek kende werking. De rechtbank doet uitspraak over veertien dagen. Bedrijven slepen Vught voor rechter voor rioolrechten vughtanp staverden Staverden op de Veluwe, met 52 inwoners de kleinste stad ter wereld, bestaat zevenhonderd jaar. Op 25 maart 1298 kreeg ze stadsrechten van Graaf Reinoud van Gelderen. De inwoners grijpen het jubileum aan om de tuin van Kasteel Staverden te restaureren. Ook het kasteel en de koetshuizen krijgen een opknapbeurt. De kosten, symbolisch genoeg 700.000 gulden, worden opgebracht met subsidies en acties die de hele zomer duren. Een van de activiteiten is het ter adoptie aanbieden van buxusboompjes. Er zijn duizenden boom pjes nodig om de kasteeltuin zijn oude aanzien terug te geven. Het park heeft sinds begin deze eeuw de vorm van een Engels landschapspark. Kasteel Staverden biedt onderdak aan een opleidingscentrum en een horecabedrijf. Het landgoed is in handen van het Gelders landschap. foto De Brabants-Zeeuwse Werkge versvereniging BZW is een juri dische procedure gestart tegen de gemeente Vught vanwege de hoge rioolrechten die de ge meente grootverbruikers in re kening brengt. De vereniging heeft de rioolrechten in zes ver gelijkbare gemeenten in Oost- Brabant op een rijtje gezet. Daaruit is gebleken dat de kos ten in Boxtel en Vught 'exceptioneel hoog' zijn, aldus BZW-woordvoerder Van Mou- rik. Verwerken van 50.000 ku bieke meter kost in die twee ge meenten respectievelijk 65.000 en ruim 68.000 gulden, in Oir- schot 803 gulden en in de overi ge gemeenten minder dan 10.000 gulden. De werkgeversvereniging eist nu dat Vught en Boxtel hun ta rieven bijstellen. Een woord voerder van de gemeente Vught erkent dat er grote verschillen bestaan. Volgens hem heeft de gemeenteraad nadrukkelijk ge kozen voor het principe dat de vervuiler betaalt. Landbouwwetenschapper Kooistra schrijft boek over pratende bomen: Op haar vierde jaar had Maja Kooistra al door dat bomen konden praten. „Daar stonden ze, een rij populieren", schrijft ze in het zojuist ver schenen boekje Ontmoetingen met bomen. „Lange, soepel bewegende wezens met altijd be zige blaadjeshanden. Ze waren nooit stil. Altijd maakten ze geluid en speelden met de wind en het licht." den haag wilfred scholten Waar ze met elkaar, de vogels, bloemen en de wind over praatten, kon de kleine Maja toen nog nauwelijks verstaan: „Soms ving ik iets concreets .op over bijvoorbeeld het weer of insecten. De rest was onverwoordbaar. De kat van de buren kon volgens mij de populieren verstaan, maar die ging meestal haar eigen weg." Vele jaren later, als deze ervaringen wat op de achtergrond zijn geraakt en zij herstelt van een auto-ongeluk, heeft Maja voor het eerst een be wuste dialoog met een oude 'stadsperenboom' in de tuin. „Hij trok mijn aandacht door zijn ge kreun in de stam." De boodschap die de peren boom haar in deze moeilijke periode gaf, was om 'het leven te leven'. Hij 'lachte haar toe' en zou haar nog vaak 'bij zich roepen' om iets te laten zien, zoals een prachtig avondrood of 'twee nap- ruttelende mussen die een ruzie probeerden bij te leggen'. Maja Kooistra (51) maakt het de sceptici wel erg gemakkelijk. Het boek over praten met bomen en pratende bomen van de wetenschappelijk mede werkster van het ministerie van landbouw, visse rij en natuurbeheer is een opvallende en flink doorgeschoten loot aan de stam. Mensen blijken in haar ogen niet alleen in contact te kunnen tre den met bomen, nee, de 'sociale wezens' die bo men volgens Kooistra zijn, babbelen onderling ook heel wat af. Tot over vijftig kilometer afstand geven ze elkaar boodschappen door. En mevrouw Kooistra kan het allemaal verstaan. Dankzij een cursus 'intuïtieve ontwikkeling' is de schrijfster in staat de 'bomentaal' van haar 'bo- menvrienden' te begrijpen. „Dat is op zich niets nieuws, hoor", zegt ze op haar werkkamer in Wa- geningen. „Het is alleen kennis die in de loop der eeuwen op de achtergrond is geraakt. Ook in an dere landen is het een bekend fenomeen. Ik heb het alleen herontdekt." Maja Kooistra weet dat de taal van bomen een beeldtaal is, vergelijkbaar met Chinese karakters „Een boom kappen is oké, als je het hem drie weken van te voren vertelt". of Egyptische hiëroglyfen. „Je krijgt een soort puls door met informatie, waarin een hele context, sfeer en intentie doorkomt", staat er in Ontmoe tingen met bomen. „Het contact met bomen is iets wat je voelt of ziet", verklaart ze. „Het is een trilling die je ervaart, of een intenser ruisen van de takken dat beelden bij je oproept." Bomen kunnen op verschillende manieren met elkaar communiceren. Door de uitstraling van hun energie bijvoorbeeld. „Als er ergens iets ge beurt in een bos, is het via de uitstraling van de bomen in een mum van tijd overal bekend", schrijft Kooistra. Of via een 'informatienetwerk', een bundel lichtdraden die bomen van eenzelfde soort via de kruinen met elkaar verbindt. Ook de wind en de aarde zijn middelen om infor matie aan elkaar door te geven. „Met name bla deren en naalden aan de buitenrand zijn heel ge voelig in het opvangen, versterken en doorgeven foto gpd roland de bruin van berichten", aldus de schrijfster. „Behalve hun eigen berichten voor andere bomen worden zo ook boodschappen verzonden voor alle andere levende wezens: vogels, insecten, dieren en ook mensen." Soms ziet Kooistra de wind 'zachtjes in het oor van een boom fluisteren'. Bomen praten met elkaar over alles, weet de schrijfster, die al vijfhonderd cursisten over dit onderwerp heeft onderwezen. Bomen vertellen elkaar bij voorbeeld waar een blikseminslag heeft plaats gevonden en wat voor weer er aan komt. Zo hoorde Kooistra op de Grebbeberg ooit een boom een andere boom vertellen dat er de vol gende dag regen zou komen. Het weerbericht meldde niéts, maar later bleek dat de boom het goed had. Bomen zijn net mensen. Ze hebben humor, maar kunnen ook knorrig zijn. Soms hebben ze hele maal geen zin om te praten. Dat laten ze dan wel merken. Kooistra: 'Dan stralen ze uit: laat me met rust'. Relatief jonge bomen, een jaar of vijftig oud, zijn soms aan het 'puberen'. „Dan kunnen bomen echt grappen uithalen. Je ziet het aan de manier waarop het licht door de takken en bladeren valt en aan de speelse manier waarop de vogels in de boom bezig zijn. Echt tegendraads. Zo gedragen vogels zich niet in deftige, volwassen bomen." Toch zijn bomen anders dan mensen. We kun nen veel van ze leren. Ze kunnen goed relative ren. Ze stralen rust uit. „Bomen hebben ook nooit haast." Bomen zijn ook veel directer dan mensen. „Ze verhullen niet." Maar een oordeel over het gedrag van anderen geven doen ze ook niet. Een verwaarloosde kersenboom in de tuin wilde, on danks herhaaldelijk aandringen, de schrijfster niet vertellen wat zij over de vorige eigenaar dacht. „Ze gaf aan dat de mensen misschien niet beter wisten." Hebben bomen een ziel? Kooistra: „Lastig om te zeggen. Het zijn natuurlijk hele eigen wezens. Ze hebben geen hersens of zenuwbanen, Maar ze hebben in ieder geval wel een geheugen." In het boek verhaalt de schrijfster over een ont moeting met een oude iep in de Achterhoek. Ze ging bij de boom zitten en vroeg hoe het er vroe ger in die streek aan toeging. De boom liet zien hoe stil en moöi het daar was. De schrijfster zag herten, vossen en langslopende mensen, van middeleeuwse marskramers en monniken tot ja gers uit het jaar achthonderd na Christus. Verder ging de geschiedenis van de boom niet teug. De auteur is er aan gewend dat mensen haar ver halen nogal vreemd vinden. „Dit is tegen de ge vestigde orde in, het is geen erkend onderwerp. Soms staat het ook op gespannen voet met we tenschappelijke bevindingen Maar het is abso luut geen geloof. Het is allemaal fysiek waar neembaar voor mensen die er open voor staan. Is het niet tegen haar eigen principes dat voor de uitgave van het boekje bomen moesten sneuve len? Kooistra: „Op zich is het kappen van bomen niet verwerpelijk, als je maar weer nieuwe bomen plant. En als je kapt is het wel noodzakelijk de boom minimaal drie weken van tevoren te waar schuwen. De boom heeft dan de gelegenheid zijn energie over te dragen aan soortgenoten. Die kunnen dan ook hun informatienetwerk aanpas sen, zodat dit niet verloren gaat."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5