Ex-gedetineerde kan vaak niet 'naar huis' Hersendood is maar een beetje dood Binnenland De gasleiding wordt taboe in de nieuwbouw VVD: Korten op zorg en asielzoekers Scholeksters Bedrijven wachten op academische technici IAG 13 MAART 1998 pbouters klaar voor de start JtHFUVELOver minder dan een maand, op 9 april, opent 's Caiïds populairste attractiepark weer de poorten. Na de win- just worden de kabouters en andere sprookjesfiguren in de ing opgedoft om de bezoekers passend welkom te heten. FOTO ANP MARC BOLSIUS tand bij asfaltrecycling fmingen In de asfaltrecycling van de Wageningse wegen eer Bruil is vanmorgen een uitslaande brand uitgebroken, (van de gitzwarte rook in de de wijde omgeving te zien was. prand ontstond toen de temperatuur te hoog werd in de pmel waar gebruikt asfalt wordt verwerkt. Werknemers pro- Hen de stijgende temperatuur te temperen door er koud as- pij te gooien, maar omdat de trommel verstopt bleek verer- fle dat de zaak alleen maar. De temperaturen stegen tot liefts jraden, terwijl 150 het maximum is bij de verbranding. De hdvveer zette groot materieel in om het vuur te bedwingen, enkele uren lukte dat. Persoonlijke ongelukken hebben zich Se brand niet voorgedaan. s cel voor seks met peuter Pingen Acht maanden cel hoorde gisteren een 34-jarige uit Delfzijl tegen zich eisen vanwege seksueel misbruik van Jdochtertje in 1994 en 1995, toen het kind nog geen driejaar {.De zaak kwam aan het licht nadat de moeder door het zui- ngenbureau werd geattendeerd op vreemde gedrag van de ler. Ook de moeder was het opgevallen dat het meisje voort - jnd speelgoed in haar broekje stopte. Ook de leerkrachten :hool was het opgevallen dat de peuter afwijkend gedrag londe. Zo weigerde het kind bij de gymles absoluut om oe- mgen in spreidstand te doen en durfde het niet op de rug te In. De man bekende aanvankelijk, maar trok die bekentenis Iweer in. Tegen de rechtbank zei hij gisteren dat de politie die heeft afgedwongen door hem psychisch onder druk te in de fout met joodse collectie (dam De Nederlandsche Bank (DNB) heeft in 1944 van de FLippmann-Rosenthal (Liro) een van joden gestolen mun- fellectie gekocht en eendeel daarvan tegen'de afspraak na de ig doorverkocht. Dat blijkt uit een onderzoek dat de bank tt laten uitvoeren naar aanleiding van een publicatie in Vrij jrland december vorig jaar. Het weekblad onthulde na be aring van het kort daarvoor ontdekte Liro-archief dat DNB intencollectie had aangeschaft. De bank erkende gisteren lechts een klein aantal munten tegen betaling is teruggege- pan de oorspronkelijke joodse eigenar en. De directie be lt het dat de bank na de oorlog een afwachtende houding ■aangenomen en zelf geen initiatieven heeft genomen om Ichtmatige eigenaren van de munten op te sporen. DNB Wat de aankoop van de collectie gebeurde door 'monomane meidrift van de toenmalige conservator, gesteund door de Jnalige bankdirectie'. Die steun kwam vooral van directeur Irtson, tevens NSB'er. ngdbende steelt kwart miljoen bscH» De politie in Den Bosch heeft een jeugdbende opge- ■die de afgelopen vier maanden een schade zou hebben aan- ttht van ongeveer een kwart miljoen gulden. De politie ver- lt de negen jongeren, in leeftijd variërend van 13 tot 20 jaar, ■enminste vijftig vergrijpen. Het is niet uitgesloten dat de me nog meer verdachten oppakt, aldus een woordvoerder, lende pleegde diefstallen en inbraken. De zaak kwam aan feilen toen de politie enkele weken geleden twee verdachten ppte in een gestolen auto. fetsvoorstel D66 tegen legbatterij D66 wil zo snel mogelijk een verbod op het houden ippen in een legbatterij. Daarom komen de Democraten - ''00r de verkiezingen met een wetsvoorstel, heeft D66-Ka- algjjid Ter Veer gisteren gezegd. Eerdere pogingen om de leg- jdJerij uit te bannen zijn tot nu steeds mislukt omdat er geen I eene alternatieve huisvestingssystemen waren, weet Ter Veer. ti diPat die systemen er nu wel zijn is de tijd rijp een nieuwe po- afrcfte doen, aldus het Kamerlid. Ook het voorstel dat de Eu- "le Commissie deze week lanceerde, sterkt hem in die op- ig. Brussel wil pluimveehouders verplichten hun kippen laai 800 vierkante centimeter vloeroppervlak te geven. Nu :n de meeste Nederlandse kippen 450 vierkante centimeter n beschikking. rderwijker ronselt voor prostitutie kwiik Een 23-jarige Harderwijker is gisteren aangehouden prdenking van het ronselen van minderjarige meisjes voor Irostitutie. Zijn slachtoffers waren tussen de veertien en zes- naar. De man reed rond in mooie auto's en sprak de meisjes feraat aan. Hij hing regelmatig rond in de buurt van middel- Jscholen. De politie vermoedt dat de Harderwijker niet al- jjin zijn woonplaats maar ook in Ermelo, Nunspeet en in de fepolder actief is geweest. Enkele slachtoffers hebben aangif- tdaan. Het is volgens de politie onduidelijk of de meisjes een joeding voor hun prostitutie hebben gekregen. Ook moet jblijken waar de meisjes voor de man gewerkt hebben. De lie denkt dat er meer minderjarige slachtoffers zijn. ner vraagt geld voor Halt-aanpak i De Tweede Kamer vindt dat staatssecretaris Schmitz justitie de Halt-bureaus geld moet geven om ook criminele jen beneden de twaalf jaar aan te pakken. De bureaus hou- feich nu vooral bezig met de uitvoering van taakstraffen voor budere kinderen. De alternatieve aanpak van jeugdcrimina- I en vandalisme werd gisteren unaniem geprezen. Het aan- plijk amateuristische initiatief dat 17 jaar geleden werd op- ptt in Rotterdam, is inmiddels uitgegroeid tot een professio- jlandelijk netwerk van 64 bureaus, dat vorig jaar rond 23.000 pstieve straffen afhandelde. original-activist blijft thuis ®!Ngen_^ De Australische mensenrechtenactivist Noel 'on zal vandaag niet in de Vlaardingse Grote Kerk aanwezig juni zijn Geuzenpenning in ontvangst te nemen. De jurist en fricus Pearson vond dat hij zijn land niet kon verlaten op het Tepunt in het debat over de rechten van de Aboriginals. De pt geïnstalleerde conservatieve Australische regering wil de jubevochten verworvenheden van het Aboriginalvolk weer «draaien. Pearson, zelf Aboriginal, is een van de leidende fi- tVn decennialange strijd om de rechten van het oor- wkelijke Australische volk. Ook de Indonesische vakbonds- Pakpahan, die eveneens een geuzenpenning krijgt, blijft s- Hij mag van de Indonesische autoriteiten het land niet uit. GPD Geassocieerde Pers Dier den haag theo haerkens In een deel van de nieuwbouw wijken die de komende jaren worden gebouwd, wordt geen gasnet meer aangelegd. De energiebedrijven vinden dat niet nodig omdat ze de huizen willen verwarmen met wijkge- bonden stadsverwarming. Die kan ook de warmte leveren voor bad en douche. Koken moet dan voortaan elektrisch. De energiebedrijven, ge meenten en aannemers discus siëren al enige tijd over de vraag wat de beste manier is om nieu we wijken van energie te voor zien. Ze zien grote mogelijkhe den in de aanleg van kleine warmtekrachtcentrales die per wijk enkele duizenden wonin gen van warmte voorzien. Even tueel kunnen die worden aan gevuld met wind- of zonne- energie. De modernste technie ken sparen het milieu, maar zijn niet altijd het goedkoopst. Woordvoerder De Ruijter van energiebedrijf Eneco in Rotter dam en Den Haag, bevestigt dat er driftig wordt gestudeerd. Concrete plannen zijn er echter nog niet, zo vertelt hij. De woordvoerster van Remu, actief in Utrecht en Amersfoort, be vestigt ook dat het bedrijf zoekt naar de meest ideale oplossing. In het zogenoemde Nieuwland- project in Amersfoort zijn al 200 huizen gebouwd die geen gas- aansluiting hebben. Vooral de energiebedrijven die naast elektriciteit ook gas le veren, zouden geporteerd zijn voor deze optie. Volgens Gastee, het onderzoeksbedrijf van de gezamenlijke energiebedrijven, zien vooral bedrijven die beide leveren mogelijkheden hun greep op de markt te verstevi gen. De tien bedrijven in het land die uitsluitend gas leveren en geen stroom of warmte, zou den er immers geen nieuwe klanten bij krijgen. Gastee is zelf niet erg gepor teerd voor de keuze voor het een of het ander en wijst op de razendsnelle ontwikkelingen in de energiebranche. „Als je voor één net kiest en het andere niet aanlegt, kun je daar in de toe komst spijt van krijgen." Vol gens woordvoerder en energie adviseur Van Zutphen is dat verkeerde zuinigheid. Het ach terwege laten van een gasnet bespaart nauwelijks kosten. Als er achteraf nog gasaansluitin- gen moeten komen, kost dat in- en buitenshuis een vermogen, dat zeker niet in verhouding staat met de besparingen. CPB voorspelt tegenvaller van 2,5 miljard den haag anp De WD vindt dat het kabinet moet bezuinigen op zorg en de opvang van asielzoekers, D66 vindt het nog veel te vroeg voor keuzes. Met die twee uiteenlo pende reacties reageerde de twee liberale paarse partners op de melding van het Centraal Planbureau (CPB) dat er tegen vallers zijn in de zorg en bij de opvang van asielzoekers ter waarde van 2,5 miljard gulden. Bovendien schat het planbu reau de economische groei voor volgend jaar op 3 procent (te gen 3,75 procent dit jaar), waar door het aantal banen met 100.000 toeneemt in plaats van de 150.000 van dit jaar. Zowel WD-kamerlid Hooger- vorst als zijn D66-collega Ybe- ma wijzen erop dat het slechts om voorlopige cijfers gaat. Vol gens Ybema is het planbureau aan het begin van het jaar altijd te somber, om in de maanden daarna steeds optimistischer te worden. Ook Hoogervorst zit nog niet in zak en as. „Maar er is wel wat aan de hand, dat is duidelijk. Ik verwacht dat het kabinet in het voorjaar komt met voorstellen om te bezuini gen. Dat moet kunnen zonder al te brute ingrepen." Om de kostenoverschrijdin- gen in de zorgsector een halt nieuwegein gpd Het Anthonius Ziekenhuis in Nieuwegein heeft vorig jaar twee baby's verwisseld. Kraam verpleegsters gaven twee vrou wen uit de regio het verkeerde kind mee. Een van de ouders merkte al enkele uren later de vergissing op omdat de naam van het kind op het identifica tiearmbandje niet klopte. Directeur Landheer van het ziekenhuis noemt de kwestie „uitermate vervelend. We heb ben uitvoerig met de ouders ge sproken en onze excuses aange boden. Er is op onze kosten een Ruim de helft verlaat de cel zonder onderkomen groningen gpd Gedetineerden die de gevangenis verlaten, hebben vaak veel problemen bij het vinden van woonruimte. Zij lopen daardoor een grotere kans terug te vallen in hun oude leefpatroon. Het is daarom hoog tijd dat de betrokken in stanties samen gaan werken, stelt de Nederlandse Woon bond na een onderzoek naar het probleem. neerden 57 procent niet naar huis kan om de doodeenvoudi ge reden dat ze geen huis heb ben. Het gaat om een groep van ongeveer 7.000 mensen per jaar. Eenderde hiervan is zijn woonruimte tijdens de detentie kwijtgeraakt omdat er geen in komen was om de huur te beta len. Van alle gedetineerden in Nederland was tien procent al vóór de gevangenneming dakloos. Dergelijke omstandig heden zijn niet bepaald bevor derlijk voor een succesvolle te- Voor gedetineerden die na kor tere of langere tijd met een tasje spullen de gevangenis verlaten, is de lucht in de meeste geval len nog niet opgeklaard. Ze hebben meestal geen werk, zijn soms verslaafd aan alcohol of drugs en hebben vaak nog con tacten in het criminele circuit. En ze hebben in veel gevallen geen woning. De Woonbond heeft becijferd dat van alle vrijkomende gedeti- rugkeer van de ex-gedetineerde in de reguliere samenleving. De verschillende problemen waar de gevangenisverlaters zich mee geconfronteerd zien, vragen om een geïntegreerde aanpak. Zo is het voor iemand die geen adres heeft onmogelijk om een uitkering aan te vragen, en zonder geld krijgt hij nu een maal geen woning. „Het is be langrijk om al in de gevangenis met een gedetineerde te gaan werken aan zijn toekomst", al dus woordvoerder Van der Maal van Bonjo, een koepel van in stellingen die zich met (ex-)ge- detineerden bezighouden. „Want iemand die met zijn plastic tasje de poort uitloopt en vervolgens verdrinkt in een moeras van bureaucratie, denkt op een gegeven moment: bekijk het maar, ik haal mijn koevoet toe te roepen, zou er iets ge daan moeten worden aan de prijzen van de geneesmiddelen. En als het gaat om de opvang van asielzoekers verwacht Hoogervorst ook „flinke maat regelen. Ik kan me niet voorstel len dat het kabinet alleen maar blijft toezien." Ybema vindt het daarentegen 'onverantwoord' om nu al over bezuinigingen te praten. „Hel is ook niet uit te leggen dat je nu zou bezuinigen in de zorg, ter wijl alle partijen - ook de WD - in hun verkiezingsprogramma's hebben staan dat daar meer geld beschikbaar voor moet ko men." Oppositiepartij CDA haalt fel uit naar het financiële beleid van het kabinet. Kamerlid Terpstra vindt het 'onvoorstel baar' dat er nu zulke grote uit- gavenoverschrijdingen dreigen. Volgens Terpstra zijn die niet alleen het gevolg van het finan ciële beleid. Hij wijst erop dat de organisatie van het ministe rie van volksgezondheid nog steeds niet op orde is en dat de hogere uitgaven voor asielzoe kers deels voortvloeien uit 'een gebrekkig uitzettingsbeleid'. PvdA-kamerlid Van der Ploeg wilde niet reageren op de CPB- cijfers omdat hij die nog niet kent. Ziekenhuis verwisselde baby's ouderschapstest gedaan om el ke twijfel bij hen weg te nemen. Ook heeft het ziekenhuis hen cadeaubonnen aangeboden. De twee baby's werden op za terdag 27 december geboren. De kinderen kregen onmiddel lijk een armbandje met hun naam om, zoals de standaard procedure dat in het ziekenhuis voorschrijft. Toen de moeders de volgende dag werden ontsla gen, kregen zij ondanks het na- ambandje toch het verkeerde kind mee. De verantwoordelijke verpleegkundige is daarover volgens Landheer stevig onder houden. den haag Vermomd als scholeksters togen leden van de Vrije Vogels, de jeugdafdeling van de Vogelbe scherming, gisteren naar minister Van Aartsen van landbouw. De jonge natuurbeschermers vroegen de be windsman om zich sterk te maken voor het behoud van de kokkel- en mosselbanken in de Waddenzee. Voor duizenden schelpdieretenden vogels als scholeksters en eidereenden zijn de schelpdieren van levensbelang. FOTO ANP KOEN SUYK weer uit het vet." In het rapport worden een aantal concrete aanbevelingen gedaan. Reclassering, woning corporaties, sociale diensten, gemeenten en de bestaande op- vangprojecten voor ex-gevange- nen zouden meer moeten gaan samenwerken en het aantal woonprojecten voor ex-gedeti neerden moet worden uitge breid. Een publiciteitscampag ne ten slotte zou meer begrip moeten kweken voor de moei lijke situatie van ex-gevange- nen. Van der Maal benadrukt het belang van extra investerin gen. „Als iemand weer terugvalt in zijn oude gedrag, kost dat de samenleving immers meer PvdA en VVD: Snel schone lucht kopen den haag anp PvdA en WD willen dat Neder land zich meer inspant om schone lucht te 'kopen' in het buitenland. Er zijn veel kapers op de kust voor deze joint im plementation Volgens minister De Boer van milieu doet het ka binet al zijn uiterste best. In het Japanse Kyoto zijn vo rig jaar bij de grote internatio nale conferentie over het broei kaseffect afspraken over het te rugdringen van de uitstoot van broeikasgassen als kooldioxide. Vooral de westerse industrielan den stoten door hun hoge ener gieverbruik veel kooldioxide uit. Volgens het akkoord mogen de ze landen ook in andere landen de C02-uitstoot terugbrengen en een deel daarvan opvoeren op het eigen conto. De Verenig de Staten zijn zeer actief in het kopen van schone lucht in Mid den- en Oost-Europa, waar met relatief eenvoudige en goedko pe middelen enorme reducties te halen zijn. Vooral de PvdA drong er gis teren bij De Boer op aan dat Nederland zich actiever opstelt. „Hoog tempo is nodig", aldus Kamerlid Crone, „anders wor den we de gekke Henkie van Europa." De concurrentie is groot, dus de prijs wordt steeds hoger. De WD wil dat het kabi net uit elke C02-gulden het maximale rendement haalt. Volgens De Boer is haar mi nisterie met man en macht be zig om zich voor te bereiden op joint implementation. Er zijn 'intensieve contacten' met Let land, Bulgarije, Slowakije en Hongarije. Met Roemenië zijn onlangs de eerste contracten gesloten. De Boer: „We werken buitengewoon hard en effi ciënt." Nederland kan mogelijk één derde van zijn internationale opdracht voor C02-reductie voldoen met joint implementa tion. Waarschijnlijk wordt in ju ni duidelijk met hoeveel pro cent Nederland de uitstoot van zes broeikasgassen, waaronder C02, moet verminderen in de periode 2008-2010. den haag wilfred scholten Een horror-scenario: de arts dient je prik kels toe om te bepalen of je hersendood bent. Zelf voel je alles, maar je lichaam is niet in te staat te reageren. Nog even en je wordt officieel dood verklaard. Het overkwam een man die morgen deze gruwelijke ervaring gelukkig nog kan naver tellen op het symposium 'Orgaandonor? Weet wat je kiest' in Amersfoort. „Deze spreker hebben we niet uitgenodigd om de mensen bang te maken", zegt organisator Ger Lodewick, voorzitter van de stichting Bezinning Orgaandonatie (SBO). „We wil len alleen duidelijk maken dat er veel haken en ogen zitten aan orgaandonatie. Veel meer dan de overheid in haar ongelofelijk onware voorlichting aan de burgers ken baar maakt. Er wordt volstrekt eenzijdige informatie gegeven. Wij willen mensen hel pen een veel bewustere keuze te maken voor of tégen orgaandonatie". Het symposium vindt plaats in de weken waarin iedere Nederlander boven de 18 jaar een formulier in de brievenbus krijgt om aan te geven of hij of zij donor wil worden. Een derde mogelijkheid is om die beslissing aan de nabestaanden over te laten. In ad vertenties in kranten en televisiespotjes worden mensen opgeroepen hun formulier ingevuld terug te sturen, zodat er een feil loos registratiesysteem opgezet kan worden met donoren. Die zijn hard nodig, omdat er lange wachtlijsten zijn voor patiënten die dringend een nier, hart of ander lichaams deel kunnen gebruiken. „De overheid doet net alsof die wachtlijs ten verdwenen zijn als we allemaal or gaandonor worden. Dat is dus niet waar", vertelt Lodewick, die naast zijn voorzitter schap van de bezinningsclub mensen helpt 'met het vinden van antwoorden op levens vragen'. „Mensen kunnen alleen maar do nor zijn als ze hersendood zijn, dus wan neer de rest van het lichaam nog gewoon functioneert. Dat zijn maar zo'n driehon derd mensen per jaar. En dan mag je ook nog niet homoseksueel zijn, piercings dra gen, tatoeages hebben en aan acupunctuur doen. Dat vindt de overheid namelijk alle maal heel eng. Er blijven dus maar heel weinig mensen over". De stichting, waar mensen met uiteenlo pende levensbeschouwingen bij zijn aange sloten, spreekt zich niet uit voor of tegen orgaandonatie. Wel richt het SBO zich op de vragen van leven en dood die de over heid niet aan de orde stelt in haar campag ne. Zoals: is de mens slechts een verzame ling botten, spieren, bloed, water en zenu wen, of een geestelijk wezen dat zich ge huld heeft in een lichaam. Als dat laatste het geval is - en de stichting gaat daar van uit - komen er tal van vragen bij de poten tiële donor op. Wanneer is iemand eigenlijk dood? En wat gebeurt er met de geest of de ziel van de mens? Volgens Lodewick betekent hersendood niet dat iemand echt dood, maar dat hij of zij stervende is. „Maar pas wanneer de geest uit het lichaam verdwijnt, is iemand overleden. Als je bij stervende mensen een orgaan weghaalt, maak je een abrupt einde aan het stervensproces waarbij de geest zich langzaam terugtrekt uit de organen van het lichaam. Mensen moeten dat goed beseffen als ze nadenken over orgaandona tie". Daarnaast kunnen er problemen ont staan bij mensen die een orgaan ontvan gen. Afstotingsverschijnselen, maar ook ge wetensproblemen. Lodewick: „Mensen ont dekken dat ze met een nieuw orgaan op eens ook een ander stukje persoonlijkheid erbij krijgen en daardoor veranderen. Som migen gaan het leven herwaarderen of ra ken juist aan het twijfelen over de zin van alles". Tot nu toe hebben zich 150 mensen aan gemeld voor de bezinningsdag. „Dat valt te gen", zegt de symposiumvoorzitter, „maar blijkbaar leeft het onderwerp in Nederland onvoldoende. Mensen denken: ach, die dood komt wel eens, daar denk ik nu nog niet over na'. Ik begrijp dat wel, maar het zou verstandiger zijn er wel eens bij stil te staan. Wij willen ze daar graag bij helpen". numegen anp Bètastudies nog te weinig in trek het gaat om het aanbod van academische technisch-opge- leiden. TNO waarschuwt dat de tech nologische topregio van Neder land, in oost-Brabant en Lim burg, snel in ernstige proble men dreigt te raken. De vijfti gers stromen uit, maar ér zijn onvoldoende jongeren om hun vacatures te vervullen. Als be drijven als Philips, DSM en Ak- zo Nobel nergens meer ade quaat opgeleide mensen kun nen vinden, is verhuizing naar het buitenland niet uitgesloten. Degenen die wel een exacte studie afronden, vinden bijna allemaal binnen een jaar een baan. Het werkloosheidsper centage onder afgestudeerden in een bètarichting ligt onder de 6 procent. Driekwart van de af gestudeerden heeft een fulltime functie op academisch niveau en verdient een bijbehorend sa laris. Het tekort aan studenten in exacte vakken dreigt Nederland op te breken. Steeds meer be drijven moeten deze hoogopge leide arbeidskrachten uit het buitenland halen. Dat is erg kostbaar. Bedrijven hebben dat overigens voor een deel aan zichzelf te wijten. De meeste grote bedrijven vestigen zich bij voorkeur in de Randstad, terwijl de gezochte arbeidskrachten zich vooral in de zuidelijke pro vincies bevinden. Volgens een onderzoek van TNO kiest bijna de helft van de scholieren met een geschikt vakkenpakket na de middelbare school niet voor een exacte stu die. Het prestige van de toe komstige baan speelt daarbij mee, evenals de angst om te worden bestempeld als een nerd, een zielige, wereldvreem de computerfreak. Al met al loopt in Europa achteraan als

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3