Vervolging hangt op handtekening De weg naar de hel is geplaveid met euro's Turkse politie martelt rustig door Feiten &Meningen Dat waren nog eens tijden VRIJDAG 13 MAART 1998 i» Ankara betoogden vij recht op staken en eljn werden eerst met wal nen bewerkt, waarnai^. op hen werd afgevui|oe(! combinatie veroorza^. brandwonden. Le( Met bewonderensw# misme wil de Confedf Ambtenarenvakbond]!] rechtszaak aanspanij de politie voor dezelfiAA* praktijk. „We hebberjjust net gegevens verzamij-n I verschillende soortenjzicl verklaarde een woon|°uc „Allemaal afkomstigf en Wereldlanden. In modelij westerse landen gebifat i het niet." ":m Waar of niet, de Turt?nat zoekt het wel degelijtr Westen. Dinsdag w«Lv. nieuwe maatregel af#1" wachtend in haar bufcp^ rens losgelaten tewo*^ betogers, zal de oprcl0m voortaan Mozart en*jrjc beluisteren. De agern!^ er misschien nog nicftt aan gewend zijn, heeft, volgens hun rustgevend effect. |n j] ISTANBUL* JESSICA LUT2, CORRESPONDENT N1EUWSANALYSE Minister Zalm (financiën) moet op de valreep alle zei len bijzetten om de staatshuishouding op orde te hou den. De uitgaven van enkele ministeries lopen uit de hand en bedragen al bijna 3,5 miljard meer dan be groot. Dit bedrag bestaat uit kostenoverschrijdingen in de gezondheidszorg, een kostbare koopkrachtreparatie (850 miljoen) en duurder uitvallende vluchtelingenop vang. Vooral de problemen op het terrein van minister Borst (volksgezondheid) baren Zalm zorgen. De minis ter is dezer dagen in zware onderhandelingen gewik keld met Borst en haar ambtenaren om te snoeien in de zorguitgaven. Die gesprekken staan in meerdere opzichten onder druk. Over enkele weken moet het kabinet de zoge noemde Kaderbrief publiceren, waarin het in grote lij nen aangeeft hoe de rijksbegroting voor volgend jaar eruit zal zien. Er moet rekening mee worden gehouden dat tegenvallers de begrotingscyclus overschaduwen. Wel heeft Zalm al aanwijzingen dat de uitbundig bloeiende economie in .1998 voor nog meer rijksinkom sten zorgt en de sterk dalende werkloosheid voor nog minder WW-uitgaven. Met potlood kan hier heel voor zichtig een incidentele meevaller van drie miljard wor den ingevuld, die mag worden ingezet om tegenvallers weg te strepen. Toch zal in de campagne voor de Kamerverkiezingen van 6 mei de term bezuinigen niet zijn te vermijden. Vooral bezuinigingen in de zorg liggen gevoelig. De sec tor zelf slaagt er goed in een beeld op te roepen dat ze totaal overbelast is. Alle politieke partijen schrijven in hun verkiezingsprogramma's dat er juist investeringen nodig zijn om de kwaliteit van de zorg te verhogen. Zalm kan bij het ministerie van volksgezondheid aan dringen op de Wijers-methode: het kraken van monop- olie-achtige situaties in de zorgsector, waardoor pro ducten en diensten goedkoper worden. Een het terug dringen van verspillingen door gebrek aan efficiëntie en concurrentie. Zo'n situatie bestaat bijvoorbeeld bij de fabrikanten van medische hulpmiddelen. Maar een besluit tot meer efficiëntie levert niet on middellijk fraaiere cijfers op. Het 'medicijnendossier' laat dat zien. Daar vallen de uitgaven dit jaar meer dan een half miljard tegen. Borst wijt dat onder meer aan het feit dat er nieuwe, zeer kostbare geneesmiddelen in het vergoedingssysteem zijn opgenomen. Behalve bij de zorg kan Zalm bezuinigingen voorstel len bij de rijksuitgaven en in de sociale zekerheid. Of de inkomsten kunnen worden vergroot door belastingen en premies te verhogen. En er is de mogelijkheid om het financieringstekort weer te laten oplopen. Maar geen van deze scenario's is erg aantrekkelijk. Het verhogen van belastingen en premies verhoudt zich absoluut niet met de hoeksteen van het paarse be leid van lastenverlichting, iets waar Zalms partij de WD zeer aan hecht. Een oplopend financieringstekort in een periode van hoogconjunctuur is gevaarlijk, omdat dan de buffer verdwijnt die nodig is voor slechtere eco nomische tijden. Bovendien ligt er de harde EMU- norm, die ook Zalm dwingt tot begrotingsdiscipline. Snoeien in de sociale zekerheid tot slot ligt politiek zeer gevoelig. Blijven over de rijksuitgaven. Ambtenaren op minis teries waar veel rijksgeld wordt uitgegeven, stellen nu modellen op waarin wordt bezuinigd. Minder militaire uitgaven, uitstellen van infrastructurele werken, geen klassenverkleining, goedkoper technologiebeleid - alles is mogelijk. Aan het Binnenhof moet men intussen nog erg wen nen aan een situatie waarin na enkele feestbegrotingen, weer harde financiële keuzes moeten worden gemaakt. Later deze maand komt het Centraal Plan Bureau met de doorberekeningen van de verkiezingsprogramma's van de politieke partijen. Dat zal een ontnuchterend ef fect hebben, want vrijwel elk programma is te ruim be groot. Maar de noodzaak tot bezuinigen plaatst ieder een net op tijd voor de komende kabinetsformatie weer met beide benen op de grond. In die formatie moeten weer ouderwets keuzes wor den gemaakt volgens het principe dat bezuinigen op het ene terrein nieuw kostbaar beleid (meer agenten, bedden en klassen) elders mogelijk maakt. Verwacht wordt dat de economische groei - nu 3,75 procent - na 1999 terug loopt. Al bij een groei van twee procent (het percentage waarop de meerjarenbegroting zal zijn ge baseerd), domineren flinke bezuinigingen het beeld. Daarnaast kunnen er nieuwe problemen ontstaan. Zoals wateroverlast en varkenspest de afgelopen jaren lelijke tegenvallers opleverden, kunnen in de komende kabinetsperiode de introductie van de euro of achter blijvende groei van de wereldhandel de groei drukken. Dan is het paarse kabinet '94-'98 een roze herinnering waarin bijna alles kon: én lastenverlichting, én koppe ling, én tekortreductie, én armoedebestrijding, én geld voor allerlei problemen én extra stortingen in het AOW- fonds. Dat waren nog eens tijden! DEN HAAG ANS BOUWMANS EN MAURICE WILBRINK TOM JANSSEN .C06~ Een groep vrouwen staat met spandoeken in de hand. „Wij ei sen het recht op marteling", roepen ze tot verbazing van een verslaggever. Even later toont de televisie beelden van een man die thuis zijn zoon met een riem afbeult en vervolgens zijn dochter op de tafel vastbindt en haar bewerkt met elektrische schokken. Zijn vrouw, die het waagt te protesteren, krijgt een flink pak stokslagen op de voet zolen. Het is een sketch van Turkije's populairste komieken, het echt paar Levent Kirca en Oya Basar, die regelmatig misstanden in hun land op de hak nemen. De betogende vrouwen zijn echtge notes van politiemannen. „Sinds onze mannen op het bu reau niet meer mogen marte len, hebben we geen leven meer thuis", jammeren ze. De politie vrouwen hebben echter weinig te klagen. Eerder deze weeg nog werden tien agenten vrijgespro ken van martelpraktijken, on danks overweldigend bewijsma teriaal. In Manisa aan de Turkse west kust werden in december '95 zeventien scholieren opgepakt op verdenking van betrokken heid bij een extreem-linkse or ganisatie. Gedurende hun ver blijf op het politiebureau wer den ze geblinddoekt, naakt met ijskoud water bespoten en kre gen ze elektrische schokken toegediend, ook op hun ge slachtsdelen. Een meisje moest hierdoor met vaginale bloedin gen naar het ziekenhuis worden overgebracht. De jongens wer den in hun testikels geknepen en met knuppels verkracht. De verklaringen van de jonge ren werden gestaafd door medi sche rapporten. Hét sociaal-de mocratisch parlementslid Ergül, die later als advocaat de verde diging van de jongeren op zich nam, had hen bovendien op het politiebureau gezien. Hij was daarheen gegaan nadat hij van hun aanhouding hoorde en had plompverloren een deur ge opend waarachter hij een groep geblinddoekte, naakte kinderen zag. Pas na 2,5 jaar procederen wer den vijf van de jongeren wijge sproken omdat de rechter zijn twijfels had over de verhoorme thode. Zeven kwamen vrij om dat ze al langer dan de hun op gelegde straf hadden gezeten, maar de vijf die tot vijftien jaar werden veroordeeld, zitten nog steeds vast. In de andere zaak, tegen de tien politiemannen, werd zes keer een nieuwe rech ter aangesteld. De laatste be sloot dat er niet voldoende be wijs was voor kwade opzet. Wel waren de jongeren slecht be handeld, maar de straf daarvoor is minimaal. „Het zoveelste bewijs dat de rechtspraak in dit land niet on afhankelijk is", zei een geschok te Ergül. „Als de politie bewij zen achter kan houden, artsen verhinderd worden een verkla ring af te leggen en de politie chef die voor dit alles verant woordelijk is nog steeds op zijn plaats zit, dan is dat een duide lijke boodschap van de regering aan die beulen: ga rustig je gang." De Turkse autoriteiten werken hard aan verbetering van het imago van de politie. Maar het wil maar niet lukken. In Istanbul gedroeg de oproer politie zich uiterst coulant te genover de duizenden studen ten die de afgelopen weken be toogden voor het recht een hoofddoek of een baard te dra gen. Toen echter vrouwen de straat opgingen voor wereld- vrouwendag, en riepen dat ze wilden emanciperen, werd het een bloedbad. De ambtenaren die vorige week in de hoofdstad De euro komt. Met in haar kielzog een financiële crisis van ongekende omvang, voorspelt voormalig Europees topambtenaar Connolly. De verdeeld heid tussen de euro-landen zal de economische voorspoed uiteindelijk verpulveren. Vandaag het eerste deel van een tweeluik over een financiële operatie zonder weerga. Morgen deel twee. Het beste voorbeeld dat de euro banen kan kosten is Bernard Connolly zelf. Koud was zijn boek over de 'smerige oorlog om Europa's geld' verschenen, of de Britse topambtenaar bij de Europese Commissie kon zijn bureau leegruimen. Zijn broodheer Europees commissaris De Silguy was absoluut not pleased met de explosieve analyse van zijn ondergeschikte over de risico's van de nieuwe eenheidsmunt. Zo scherp als zijn analyse is, zo bedeesd is zijn ma nier van spreken. De twee jaar die zijn verstreken sinds zijn ontslag hebben Connolly niet van mening doen veranderen. Nog steeds verwacht hij enkel rampspoed van de euro. een doemscenario dat hij louter baseert op financiële en economische argu menten. „Aan politieke uitspraken waag ik mij niet", glimlacht Connolly. Flet Nederlandse bedrijfsleven kan zijn borst nat maken, verzekert Connolly. „De periode van stabiele wisselkoersen is voorbij. De hardheid van de gulden bood zekerheid. De euro daarentegen wordt één van de belangrijkste munten in de wereld. En hoe be langrijker de munt, hoe groter de politieke invloed op de koers", zet Connolly uiteen. De dalende dollar omdat president Clinton zijn broek laat zakken, is daar het ultieme voorbeeld van. „De VS zullen de euro nauwgezet in de gaten hou den, keihard onderhandelen en marchanderen om de koers naar hun hand te zetten. Dat is een vol strekt normale zaak. De euro moet het opnemen te gen de dollar en de yen. De verhouding tussen de drie munten zal zwaar worden beïnvloed door de politiek. Het gevolg is voortdurende koersschomme lingen, die de economie beslist geen goed doen." Maar gevaar komt zeker niet alleen vanuit de heup en van Bill Clinton. Connolly voorspelt ook volstrek te chaos die groeit vanuit het hart van Europa zelf, simpelweg omdat de introductie van de euro op de verkeerde vooronderstelling is gebaseerd. „De theo rie van de muntunie veronderstelt een grote mate van solidariteit tussen de landen. Een beetje: één voor allen, allen voor één. Landen zouden vrijwillig economische kansen moeten laten liggen, omdat het grotere geheel - de EU - daarom vraagt." Prachtig idee, snuift Connolly, maar volstrekt bezij den de realiteit. „In de praktijk bestaat er geen soli dariteit, er bestaan enkel problemen. En die zijn voor ieder land verschillend. Het is een feit dat Frankrijk en Duitsland nu al een zwaar stempel op het financieel en monetair beleid van de EU druk ken. Met een monetaire unie zal dat alleen maar sterker worden. Dat kun je hen ook niet kwalijk ne men, dat is volstrekt logisch." „Kijk naar de Europese Centrale Bank (ECB). In theorie is die onafhankelijk van de politiek. Maar het feit dat de Fransen Trichet naar voren schuiven als president van de bank, geeft aan dat er een gevecht plaatsheeft om het nationale belang veilig te stellen. Dat is onvermijdelijk. Om eerlijk te zijn: ik kan me niet voorstellen dat ook maar iemand denkt dat het niet zou gebeuren." De Frans-Duitse as zal straks het monetaire beleid van heel Europa dicteren, meent Connolly. En dat schaadt de welvaart van sommige landen, waaron der Nederland. „De economie in Finland, Spanje, Italië en Nederland dreigt oververhit te raken. Deze landen hebben dus belang bij een wat hogere rente die de groei afremt. Frankrijk en Duitsland daarente gen kampen met lage groeicijfers en hoge werkloos heid. Voor hen is een lage rente dus essentieel." „In de theorie van de muntunie bepaalt de onafhan kelijke Centrale Bank dan een mooie middenpositie, die het EU-belang als geheel het beste dient. Maar - helaas voor de ECB - er bestaat niet zoiets als 'het EU-belang'. Simpelweg omdat 'Europa' niet bestaat: er bestaan vijftien landen die de EU vormen, ieder met hun eigen sores." Wat zal gebeuren is dat Duitsland en Frankrijk uit eindelijk - ten koste van de rest - hun zin doordruk ken, verzekert Connolly. „En daar sta ik niet alleen in: het IMF, de Bundesbank en de Banque de France voorspellen hetzelfde. Niet dat kleine beleggers en grote ondernemers nu direct naar de rand van de dakgoot moeten schui ven, stelt Connolly gerust. Integendeel zelfs, want de komende jaren verwacht de financieel adviseur een periode van ongebreidelde groei. De stijgende waar de van onroerend goed, oplopende aandelenkoersen en aanhoudende economische groei staan garant voor een heuse boom. „Paradijselijk", lacht Connol ly. „Maar de natuur van een boom is dat hij na ver loop van tijd instort." Hij prikt die datum voor de crash vrij pre» één jaar voor de burger de euromuntjes ij krijgt. Gewoon een crisis, relativeert Coni er velen zijn geweest en nog zullen kome alleen dat de praktijk van de muntunie e< sing van crises straks frustreert." De Financiële klappen zullen immers niet land even hard en op dezelfde plekken va kan een land zijn munt devalueren om de hoofd te bieden, straks niet meer. Geld bij de rente wijzigen is er ook niet meer bij. l dat een land overblijft is uit de muntunie pen." In - alweer - theorie zouden de sterke euii hoog oplopende schulden van de zwakke kunnen overnemen. Connolly: „Het zoul maar erg waarschijnlijk is dit niet. Wie\vw schuld van Italië erbij hebben, of die van# meest waarschijnlijke is een zeer diepe fi crisis." Als Brit doet het hem goed dat het Verenii rijk voorlopig niet met de euro meedoet. iPÊ wijs besluit", meent Connolly. „Een muntj alleen succesvol zijn als het ook een politl Een wereldmunt is dan natuurlijk nog beiln* bestaat geen land met de naam 'wereld'., ook geen land is dat 'Europa' heet." Pas over een maand duidelijkheid over verdachte zaak-Tjoelker Over ongeveer een maand zal bekend zijn, of een 18-jarige inwoner van de Friese hoofdstad alsnog voor de Leeuwarder rechtbank terecht zal moéten staan in de zaak-Tjoelker. De klacht van Jennifer Zijlstra, de vriendin van de vorig jaar september om het leven gekomen Mein- dert, over het niet-vervolgen van de jongeman werd gisteren door het gerechtshof in Leeuwar den achter gesloten deuren behandeld. Het hof kan in deze klachtpro cedure - een zogeheten 'artikel 12-procedure'- de officier van justitie bevelen alsnog een straf vervolging tegen de 18-jarige in te stellen. Wanneer het ge rechtshof dat niet doet, gaat de jonge Leeuwarder definitief vrij uit. Het gerechtshof hoorde gister morgen de indienster van de klacht en haar advocaat Rots huizen. 's Middags waren de 18- jarige en zijn raadsman Kuiters aan de beurt om hun zegje te doen. Over wat op de zitting van het hof is aangevoerd, wen sen de partijen zich niet uit te laten. Toch valt wel ongeveer aan te geven wat door hen naar voren zal zijn gebracht. Advocaat Rotshuizen zal zich sterk heb ben beijverd om belastend be wijsmateriaal tegen de 18-jarige aan te dragen. Dat kan bijvoor beeld worden afgeleid uit de oproep die hij vorige week in de media deed aan getuigen van de fataal afgelopen vechtpartij om zich zo snel mogelijk bij hem te melden. Verder heeft Rotshuizen naar verluidt een Duits onderzoeks bureau ingeschakeld om meer helderheid te verkrijgen over een in de halsstreek van het slachtoffer gevonden afdruk die afkomstig zou kunnen zijn van een Nike-Air-schoen. De 18-ja- rige droeg zulke schoenen. In ieder geval zal de raadsman hebben gesteld dat het in het dossier aanwezige materiaal een strafvervolging van de jon geman rechtvaardigt. Een belangrijk deel van de argu mentatie van Kuiters kan wor den afgeleid uit zijn opstelling tijdens een kort geding dat hij kortgeleden in Den Haag heeft gevoerd om de zaak tegen de 18-jarige van tafel te krijgen. Een essentiële rol speelt daarin dat de officier begin december besloot de jongeman een ken nisgeving van niet verdere ver volging te geven, omdat er on voldoende bewijs tegen hem was. Tijdens de behandeling van dat kort geding wees Kuiters er op dat zo'n kennisgeving bij de door de officier gevolgde proce dure 'onverwijld' aan de 18-ari- ge uitgereikt ('betekend') had moeten worden. De officier heeft op 22 december, de dag voordat de rechtbank de zaak- Tjoelker behandelde, zijn hand tekening onder de kennisgeving van niet verdere vervolging ge plaatst. Deze kennisgeving is echter nooit uitgereikt. Nadat er veel commotie over de volgens velen te lage eisen en de snelle vrijla ting van de hoofdverdachten was ontstaan en Jennifer Zijlstra op 30 december een klacht over het niet vervolgen van de 18-ja rige had ingediend, wenste de officier niet meer mee te wer ken aan het betekenen van de Stille tocht door het centrum van Leeuwarden ter nagedachtenis van Meindert Tjoelker. kennisgeving. Op deze wijze wilde hij de nabestaanden de ruimte geven om zijn besluit van begin december bij het hof aan te vechten. Het kort geding had tot doel om de officier alsnog op te dragen de kennisgeving van niet verde re vervolging uit te reiken. De Haagse rechter wees dat ver zoek af. Het ligt voor de hand dat Kuiters gisteren zal hebben aangevoerd dat de officier de kennisgeving in de periode na de 22ste december aan zijn cliënt had moeten uitreiken. Wanneer een kennisgeving van niet verdere vervolging eenmaal is uitgereikt, dan kan een zaak alleen nog worden heropend, wanneer er nieuw bewijsmate riaal - 'nieuwe bezwaren' - te gen iemand is. Advocaat Kuiters zal ongetwijfeld hebben gesteld dat het achterwege blijven van de onverwijlde betekening van de kennisgeving vergaande ge volgen moet hebben. Als het gerechtshof de handel wijze van de officier echter bil lijkt, dan ligt de situatie heel an ders. Dan mag het rechtsco.llege alle stukken in het dossier be trekken bij de beslissing oil of niet tot een strafvervolgii11 over te gaan. Het zal duidelf zijn dat in dat geval veel eere a kan worden besloten omdtrat jarige alsnog voor de straffil ter te brengen. LEEUWARDEN* AU KE PIERSMA

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2