'Dossier rijmt op bier' iensen moeten beter leren kijken 9 Cultuur&Kunst Dynamisch spel Theater Artemis over vastgeroeste relaties Vilein portret van drie krengen Alexander chef jan rijsdam, 071 -5356444, plv. chef ad van kaam 071 -5356443 jeugdtheater recensie paulien koopmans Voorstelling. '8izon zn' door Theater Artemis. Gezien: 11/3, Schouwburg, Lei- Zet drie broers bij elkaar en je krijgt oorlog. Ze gooien met messen en darts naar elkaar, slurpen spagettislierten op en kafferen elkaar uit. De oudste is een ruige bonk, de middelste een twijfelaar en de jongste een huilebalk. Ze zijn tot elkaar veroordeelt, want moeten op hun vader wachten. De voorstelling 'Bizon zn' gaat over macht en genegen heid. Op «en middag is de va der vertrokken. Hij heeft een briefje achtergelaten met de mededeling: ,,Ben naar de bank." Wat dat precies bete kent, weten de broers niet. Ze wachten daarom af. Maar hoe langer het wachten duurt, hoe heviger de machtspelletjes worden. De oudste laat zijn spierballen rollen. Hij komt op voor de kleine als die wordt ge pest en getreiterd. Dit rollen patroon herhaalt zich steeds. Hoewel je een beklemmende voorstelling verwacht, is het te genovergestelde het geval. Het spel is superdynamisch en soms zelfs komisch. De drie broers vechten zowel tegen el kaar als tegen hun eigen her senspinsels. En vooral de de tails zijn grappig: het fotolijstje van de overleden moeder in het aanrechtkastje, of de ra zende boksbewegingen van 'Big Boy' tegen onzichtbare vij anden. Net als bij de vorige voorstel ling van Artemis 'Soms ver dwaal ik in een draak', heeft tekstschrijver Pauline Mol zich laten inspireren door klassieke verhalen. Nu niet door sprook jes, maar door verhalen uit de bijbel en cowboy- en maffia films. De spelers in 'Bizon zn' zijn bijna karikaturen. En hun bewegingen en gedrag lij ken voorgeprogrammeerd. Ar temis geeft zo op een bijzonde re manier vorm aan vastge roeste familierelaties. Dat er toch nog enig per spectief is, wordt duidelijk aan het slot. Want na een middagje oorlog kunnen de broers zich eindelijk losmaken van hun grootste kwelgeest. Ze leggen netjes een briefje neer voor hun vader: „Wij zijn even weg." En zo is 'Bizon zn' niet alleen een speelse voorstelling, maar zijn vorm en inhoud ook perfect met elkaar in even wicht. jncert 'Nightfever' afgelast umc. Power Events Holland bv in Noord-Brabant heeft om Jra inisatorische redenen' de party 'NightFever', morgenavond stt, -Haagse Statenhal, afgelast. Er was in de voorverkoop te iig belangstelling voor de kaartjes ten bedrage van 47,50. zou een grootse party worden met in het circuit bekende ien als Jocelyn Brown, 4 Fun, Nasty, Samantha of Seven Ele- ien dag voor dwarsfluitisten j. De Streekmuziekschool aan het Rapenburg 22 houdt op jdag28 maart 'Flutedating', een open dag voor dwarsfluitis- In samenwerking met leden van dwarsfluitistenacademie Daicon brengt de Streekmuziekschool meerstemmige stuk- 'Flutedating' duurt van 10.00 uur tot 16.00 uur. Inlichtin- tel. 071-5141041. erfpop werft bands 5 Bands uit Leiden en omgeving die op Werfpop het spits ?ftiti n afbijten, kunnen op zaterdag 23 mei meedoen aan de ka ronde in Q-bus. Uit zes geselecteerde groepen kiest de jury atw* die het zeventiende Werfpopfestival op zondag 12 juli it. Geïnteresseerden kunnen voor 1 mei een demo en infor- e over de groep sturen naar Werfpop, p/a Breestraat 66, CS Leiden onder vermelding van: 'Voorronde Werfpop'. rtuyn signeert 'Babyboomers' leiden Pim Fortuyn sig neert morgen in het kader van de Boekenweek zijn nieuwste boek 'Babyboom ers'. Fortuyn, zelf geboren tijdens de na-oorlogse ba byboom, is voor de signeer sessie van 14.30 tot 16.00 uur bij Boekhandel De Kier aan de Nieuwe Rijn. John Jansen van Galen geeft dinsdag vanaf 20.00 uur een lezing over het Nederlandse landschap, ook bij De Kier. jesterverteller in De Meester ,rwqude Meesterverteller Eric van Etten uit 'Het Land van 'doet in het kader van de Boekenweek op donderdag 19 tZoeterwoude aan. In Café De Meester, Zuidbuurtseweg rteltVan Etten over de bijzondere band tussen Leiden en hop nliggende dorpen. Een verteller van Stichting Oud Zoeter- ,ide brengt een verhaal over de geschiedenis van Zoeterwou- anvang: 20.30 uur, kosten: vijf gulden. Voor inlichtingen: 71-5801537. ""jissive Attack naar Vredenburg jht. De Engelse band Massive Attack treedt 3 juni op in p 1? ekcentrum Vredenburg in Utrecht. De driekoppige forma- t Bristol speelt nummers van de nieuwe cd Mezzanine die verwachting half april verschijnt. Massive Attack behoort N' Ie meest invloedrijke groepen van de afgelopen tien jaar. Het ïethe ert begint om 20.15 uur. Kaarten zijn te koop bij de grotere ar aa- antoren en via de Ticketlijn. T) Utrecht eist opheldering De WD in Utrecht eist tekst en uitleg over Panorama het tentoonstellingsproject van het Centraal Museum, voor heeft het stadsbestuur 4,5 miljoen gulden begroot. ie,si tig kunstenaars moeten voor dit milleniumproject creaties iken en pleinen maken, die alleen vanaf de tweede trans e Domtoren goed te zien zijn. Zij kunnen ieder 200.000 k in tegemoet zien. De WD wil nu weten hoeveel de ge- Ite bijpast en vraagt zich meteen af hoe zo'n bijdrage zich Dudt tot de tekorten bij de Stadsschouwburg en Muziekcen- Vredenburg. Cabarettekst opgerekt tot toneelstuk theater recensie wunand zulstra 'Facelift', komedie van Guus Vleugel. Spel Ingeborg Elzevier, Dons Baaten, Henriëtte Tol. Hugo Metsers, Anne-Mieke Ruyten en Olivier de Smet. Regie: Chnstiaan Nor- tier. Gezien: 12/3, schouwburg Leiden Niet vanwege de zon, maar van wege het milde belastingkli maat wonen ze in het Belgische Brasschaat. In 'Facelift' is het groepje Nederlandse belasting vluchtelingen schatrijk gewor den door de handel in onder broeken of voorgebakken gar nalenkroketten. Het is een ca bareteske manier om aan al die miljoenen iets armoedigs mee te geven. Ook in zijn nieuwe ko medie laat Guus Vleugel dus zien dat hij nog altijd zijn pen in de vitriool kan dopen. Het hele stuk is eigenlijk vrij sterk vanuit een cabaretachtige invalshoek geschreven. Vleugels grootste faam berust immers nog altijd op een aantal inmid dels klassiek geworden cabaret teksten. In zekere zin geeft dit meteen ook de zwakkere kant van zijn toneelstuk aan. Alles draait om het vileine portret van drie krengen van vrouwen. Da s vrij snel duidelijk en daar komt ook geen enkele verande ring meer in. Gelukkig is de auteur handig genoeg om het verhaal draaien de te houden door de relatie van de hoofdpersoon met een voormalig corrupt belasting ambtenaartje dat intussen for tuin heeft gemaakt en zich eveneens in Brasschaat komt vestigen. Een man temidden van die drie vrouwen: van liefde is geen sprake, 't is meer een combinatie van opspelende hormonen en vooral het verdrij ven van de verveling. Teneinde de eigen marktwaarde enigszins op peil te houden, is met grote regelmaat van een fa celift sprake. En een mislukte facelift is zo'n beetje de ultieme wraak op mislukte affaires uit het verleden. Ingeborg Elzevier, Doris Baaten en Henriëtte Tol maken van hun personages bordkartonnen figuren. Met professioneel gemak nemen ze daarbij hun toevlucht tot flink wat overdrijving. Aldus ontstaat een tot toneelstuk opgerekte ca- baretsketch met als belangrijk ste boodschap: zeg de plastisch chirurg voorlopig nog maar even af. Oegstgeestenaar Van der Wouden over de eigenaardigheden van het Vlaams se Simone Robbers schrijft tekenboek 'Awel manneke, hebt ge goesting naar een pintje?' Nederlanders vinden het leuk om het Vlaams na te doen, dat taaltje met al die 'grappige' woorden. 'Bui tenwipper' (uitsmijter) bij voorbeeld, of 'duimspijker' (punaise). Ton van der Wouden schreef Verboden op het werk te komen, een Vlaams woordenboekje waarin hij deze en andere taaleigenaardigheden be spreekt. ,,Wij hebben een gecultiveerd vooroordeel over het Vlaams, dat lieve taaltje," aldus de Oegst geestenaar. „Sommige Vla mingen trouwens ook over het Nederlands, dat vol gens hen klinkt als rogge- lende kamelen." oegstgeest sjoerd de jong Het idee voor dit boek kwam van de uitgever. Die zag wel een markt, want taalboekjes doen het goed. Via het Internet kwam de uitgever in contact met Van der Wouden (1958), die in Lei den Nederlands heeft gestu deerd en in Groningen promo veerde. „Ik had niet zoveel met het Vlaams. Behalve dat mijn broer met zijn Vlaamse vrouw in België woont. Zij waren voor mij goede informanten bij het schrijven van Verboden op het werk te komen." „Met dit boek wilde ik een beeld geven van het Vlaams van nu. Eén jaar van het zogeheten standaard Vlaams, dat in de media wordt geschreven of ge sproken. Dit standaard Vlaams staat dichter bij het Nederlands dan bij het Vlaams dialect dat in de huiskamers wordt gespro ken." In de inleiding van het boek geeft Van der Wouden aan, dat het verschil tussen het Vlaams en het Nederlands niet alleen in woorden als 'droogzwierder', 'vluchtmisdrijf of 'kotmadam' zit. Ook in de woordvolgorde, bijvoorbeeld in de zin 'Dat zou eerst maar eens moeten duide lijk worden', of in de uitspraak van woorden. In Nederland rijmt 'dossier' op 'zee', maar bij onze zuiderburen rijmt het op 'bier'. Allemaal verschillen met het Nederlands, die het Vlaams een eigen karakter geven. Hoe komt het dan, dat de Vla mingen zo vaak winnen bij Tien Van der Wouden: 'In het algemeen zijn dialecten op hun retour'. voor Taal? „Dat komt door het Belgische taalonderwijs," legt Van de Wouden uit. „Voor de Vlaamse kinderen die thuis vaak opgroeien met een Vlaams dialect, is het Nederlands haast een nieuwe taal, hun tweede taal. Het onderwijs is daarom gericht op de regels en de weetjes van de Nederlandse taal. Terwijl het taalonderwijs in Nederland zich vooral bezig houdt met het communiceren met taal." In het boek beschrijft de Oegstgeestenaar ook hoe het Vlaams zich door de eeuwen heeft ontwikkeld. Daaruit blijkt dat vanaf ongeveer 1600 het Vlaams is verworden tot boe renkinkeltaaltje. Een dialect, dat bijna in elk dorp anders was en dat moest opboksen tegen het Frans, in België lange tijd de taal van de macht: van de over heid, het onderwijs, de kerk en de adel. En later ook tegen het Nederlands, dat sinds 1898 in België als officiële taal erkend is. „Bij de BRT was tien jaar ge leden nog een taalzuiveraar in dienst," vertelt de schrijver, „die met vermanende briefjes het personeel erop wees als zij de Vlaamse taal hadden gebruikt in plaats van het Nederlands. Te genwoordig gaan er echter weer stemmen op, om het Vlaams-gekleurde Nederlands te accepteren." De positie van het Vlaams blijft echter ook nu, net als in voorgaande eeuwen, zwak. Van der Wouden: „In het algemeen zijn dialecten op hun retour. Dat heeft alles te maken met foto henk bouwman het gemak waarmee mensen te genwoordig reizen en met de massamedia. En dus met de noodzaak om mensen te begrij pen, die een andere taal spre ken dan jezelf' Toch denkt hij niet dat het Vlaams op den duur verdwijnt. „Want aan de andere kant zijn talen en dialecten erg flexibel. Elke groep spreekt zijn eigen taal. Een taal of een dia lect is immers een machtig middel voor de eigen identiteit van een groep mensen. Een landsgrens is iets abstracts, maar voor een taal of een geloof wil je nog wel strijden. Kijk bij voorbeeld maar naar het Bas kenland." Ton van der Wouden - Verbo den op het werk te komen. SI- WU Uitgevers. F. 24,90. Wat is er toch een verschil tussen de kritiek op Leiden die binnen of buitgn de stad wordt geuit. Binnen Leiden kan ik die kritiek wel hebben. Vaak vind ik dat ze nog veel te mild is. Maar soms is de kri tiek harder dan ikzelf zou durven formu leren. Dat is het geval met de opmerking over de 'dwars- liggeriglteid' van de ge meente in het interi'iew met onze stadge noot prof. Adriaan van der Staay in de krant van afge lopen maan dag. We moes ten lezen dat met het op ver zoek gegeven advies van de ze gezagheb bende oud-di recteur van het Sociaal en Cul tureel Planbureau 'helemaal niets' wordt gedaan. Ik kan er echter absoluut niet te gen als een landelijke kwaliteits krant als de NRC een negatief bericht over Leiden bevat. Vorige week was het weer zover. Rudy Kousbroek begon zijn NRC-co- lumn aldus: 'Leiden, de stad waar ik woon, heeft de reputatie de slechtst bestuurde stad van Nederland te zijn'. Vervolgens kraakt Rudy Kousbroek vooral het horeca-beleid van onze loka le politici. Het oordeel van Kous broek over de kwaliteit van onze stadsbestuurders wordt helaas niet geneutraliseerd door een positief oordeel van één van de andere gerenommeerde Leidse schrijvers. Voor Leiden is het te hopen dat de kwaliteit van het eigen stadsbestuur nooit het the ma van de Boekenweek wordt. Beter zou het zijn om prominen te Leidse schrijvers eens een op dracht te geven om over de stad Leiden en haar inwoners te schrijven; niet de stad en de Lei- denaars hebben zij wel degelijk veel op. Ook buiten het circuit van schrijvers en intellectuelen hoor ik vaak prijzende en waarderen de woorden over de stad. Alge meen vindt men dat Leiden zich krachtig hersteld heeft en een cultuurstad bij uitstek is. Posi tieve geluiden over de Leidse stadsbestuurders hoor ik alleen bij de Leidse politici zelf. Dat is zorgelijk. De collegevorming is voor Leidse politici het moment om te laten zien dat het stadsbe lang en niet het partijbelang 'frouke houtman woners van het huis aan eddesteeg hebben mis- wel het mooiste uitzicht liden. Het vroegere tol- jinsbe ijkt over het Galgewater uit op molen De Tol en mbrandtatelier. Het huis directe omgeving vor- voor tekenares Simone rs een onuitputtelijke van inspiratie. Binnen tekeningen en schilde- aarvan het origineel spie oor een van de ramen is vinden. woonkamer hebben bij- voorwerpen met Rob- TRjterk te maken. Een schil- ïl en een enorme teken- nn^ taan naast rijen boeken hilder- en tekenkunst. In nte hangt de indringende Ji boeketten die al gerui- in vazen staan. „Om de enz i lt'e van mijn boek 'Alles kenen' te vieren, heb ik voor vrienden en een feestje gegeven. De 'n laat ik zo lang moge- i", zegt Robbers, over tekenen' is een lei voor amateurtekenaars ch willen toeleggen op vittechnieken. Het gaat pentekeningen, maar >ruik van houtskool en wordt ook behandeld, ekent wel dat het boek jfhebbers van schilderij- [kleurentekeningen van nut is. Robbers zelf iar anders over: „Teke- ji-r die met kleur werken, 1111 vaak de basisprincipes nijn boek naar voren ko- !kl ingen 'e noodzaak van een y tekenboek zegt Robbers: uwend ten opzichte van tekenboeken is de cen- uats die het visuele in- 'k wil de mensen vooral m goed naar dingen te Dit uitgangspunt laat ik k in het boek terugko et gaat vooral om de te- Jn en die kunnen mak Simone Robbers laat een tekening zien van de knotwilg die in haar tuin staat. foto henk bouwman kelijk los van de begeleidende tekst worden gezien. Simone Robbers heeft een opleiding aan de kunstacade mie gevolgd. In 1983 verzorgde zij de planten- en bloemenru- briek van de Teleac-cursus 'Te kenen en schilderen'. Ze is nu al jarenlang docent tekenen bij de LOI. „Het boek is ontstaan naar aanleiding van de behoefte uit de, praktijk. Het valt me op dat veel beginnende tekenaars het moeilijk vinden om op papier diepte en schaduw aan te bren gen. Ook hebben ze moeite met stofuitdrukking, wat zoveel wil zeggen als de aard of het uiter lijk dat een voorwerp heeft. Je kunt een rechthoek eruit laten zien als een baksteen, maar die zelfde rechthoek kan je als een blok hout of een spons tekenen. Het accent ligt met name op dit soort knelpunten die een teke naar kan tegenkomen." 'Alles over tekenen' legt ver schillende technieken, zoals compositie van de tekening en detaillering, uit aan de hand van zes thema's. „In het tweede deel van het boek gebruik ik alle daagse onderwerpen om de theorie uit het eerste deel mee te illustreren, namelijk fruit, bloemen en planten, dieren, uitzicht en interieur." Speciaal voor intimi heeft Robbers haar huis tijdelijk als tentoonstellingsruimte inge richt. De ontstaansgeschiedenis van 'Alles over tekenen' komt er uitgebreid in naar voren, van het allereerste boekconcept tot het uiteindelijk gebruikte letter type. In elke kamer van het huis staat een van de zes thema's centraal. Robbers heeft van de gelegen heid gebruik gemaakt om ook haar andere werk te tonen, zoals aquarellen en schilderijen met bloemen die zijn opge bouwd uit gekleurde, gescheur de papiertjes. Ook de veertien jarige kat van Robbers is een ta lentvol model, zo blijkt uit de vele schilderijen en tekeningen waarop hij is afgebeeld. In de hal hangt een collage van ver schillende gezichten. „Aan por tretkunst hoop ik mijn volgende boek te wijden," aldus Simone Robbers. Simone Robbers: 'Alles over te kenen'. Uitgeverij Cantecleer. Fl. 34,90. voorop staat bij het formeren van een nieuw wethoudersteam. Welke stadgenoot (buiten de po litiek) zou het vreemd vinden om de raadsleden die daarvoor het meest geschikt zijn, tot wet houders te kiezen? Of is kwaliteit be dreigend? Alexander Pech told is nog geen jaar wet houder voor cultuur. Over zijn be kwaamheid en geschikt heid bestaat geen enkele twijfel; hij heeft gezag weten te ver werven en is ontvankelijk voor advie zen. Er moet in het Leidse cultuurbe leid nog veel gebeuren. Ik noem alleen maar de al jaren slepende en noodzakelijke vernieuwing en uitbreiding van De Lakenhal, waarover in het collegeprogram ma zeker afspraken zullen wor den gemaakt. Over enige weken wordt het nieuwe museum Naturalis offi cieel geopend. De plannen voor dit Rijksmuseum - in wat in het structuurplan 'de nieuwe stad' wordt genoemd - zijn veel later ontivikkeld dan die voor het Ste delijk Museum in de oude stad. Dat geeft te denken over de doortastendheid van het Leidse stadsbestuur. Een beetje stad schaamt zich, ab de logge Rijks overheid sneller plannen reali seert dan zijzelf. Laat Alexander Pechtold de ruimte krijgen om de impasse bij De Lakenhal te doorbreken. Hij kan dan ook de stelling van Van der Staay ont krachten, dat hier de moderne architectuur 'beneden Leids peil' is. Er b zeker ook een minpunt. Voor een columnbt voor kunst en cultuur is aan Alexander Pechtold weinig plezier te bele ven; met weemoed denk ik wei eens aan zijn voorganger. Maar het zou toch wat te ver gaan om het stadsbelang altijd onderge schikt te maken aan het belang van een columnbt. Alexander moet in het belang van de stad worden herbenoemd en de por tefeuille kunst en cultuur blijven beheren. Hij kan er aan bijdra gen, dat Leiden bevrijd wordt van de reputatie de slechtst be stuurde stad van Nederland te zijn.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 21