Burenhulp voelt zich gepasseerd Groenendijk bang voor 'kedoeng-kedoeng effect slaat aan rond Leimuidense Sluiskolk buurtpreventie Er komt schot in de 'kwestie Noordanus' A JA, VVD en PvdA willen tien verder in Rijnwoude ïsactie Rabobank levert renigingen 25 mille op Rijn Veenstreek Bord gaat geld kosten Ter Aar vindt provinciale steun De provinciale planologische commissie vindt net als de gemeente Ter Aar dat de va kantiewoning van G. Noordanus in Langeraar in het bestemmingsplan moet worden opgenomen. Deze uitspraak maakt de weg vrij voor de gemeente om een nieuw concept-be stemmingsplan op te stellen voor Bovenland, Langeraar en het Kerkpad, waar de va kantiewoning staat. Wethouder H. Ruijgrok pleitte gisteren in Den Haag in voor legalisatie van het huisje. „Het zorgt voor be stuurlijk grote problemen als toezeggingen van de ge meente niet worden nageko men. Een man een man, een woord een woord", betoog de Ruijgrok. Hiermee hield hij zich aan zijn belofte zich hard te maken voor legalisa tie. Toch is alles nog niet in kannen en kruiken. De hoop die in de commissie ruimte lijke ordening woensdag avond werd uitgesproken, dat de gemeenteraad de 'kwestie Noordanus' in haar laatste raadsvergadering in de oude bezetting kan af handelen, leek gisteren ver vlogen. Ruijgrok stelde na af loop van de provinciale commissievergadering dat het nieuwe concept-bestem mingsplan daarvoor te lang op zich laat wachten. De wethouder voegde hier ech ter aan toe dat hij niet ver wacht dat een nieuwe raad en een nieuw college roet in het eten gooien. Het PAK, dat met nieuw komer Gemeente Belangen college-onderhandelingen voert, is niet blij met het va kantiehuis van Noordanus. Maar het hoeft na zo veel jaar ook niet weg, vindt A. van Deudekom (PAK) Zijn partij maakt net als de VVD pas op de eerstkomen de raadsvergadering haar standpunt bekend. Het CDA, de grootste politieke partij van Ter Aar, sprak zich al uit vóór opname van Noorda nus' vakantiewoning in het bestemmingsplan. Noordanus is ervan over tuigd dat hij kan doorgaan' met de verbouwing van het vakantiehuis en dat hij aan spraak kan blijven maken op de hem vergunde uitbrei ding. Hij heeft inmiddels al tienduizenden guldens kos ten gemaakt, waarvan de ge meente op de hoogte is. In tegenstelling tot een eerder bericht in deze krant verwees Noordanus woens dagavond niet naar Ge meente Belangen als de par tij die de Inspecteur voor Ruimtelijke Ordening buiten de gemeenteraad en het col lege van burgemeester en wethouders om had inge schakeld. ag 13 MAART 1998 i to's botsen bij spoorwegovergang Kaamden rijn» Aan een botsing met een bestelauto heeft 1 T^jarïge automobiliste uit Heerlen nekletsel overgehouden, j-jarige Goudse bestuurder van de bestelauto bemerkte gis- htend te laat dat de vrouw stond te wachten bij de spoor- es' vergang op de Boskoopseweg in Alphen aan den Rijn. Niet j^Jde auto van de Heerlense, maar ook de auto die voor haar i c|liep schade op. De vrouw is opgenomen in het Rijnland plhuis in Leiderdorp. kei ïhens declaratiefonds populair ja am den rijn» Alphense minima hebben vorig jaar veelvul- za »n beroep gedaan op het declaratiefonds. Van de beschik- ?rirl50.000 gulden is het leeuwendeel uitgekeerd. De overge- p 10.000 gulden gebruikt de gemeente voor de eindejaars- i Pn8- Taal maakten 577 huishoudens in 1997 aanspraak op een ljfding uit het fonds. Ze dienden samen zelfs 1190 aanvra- rktf. De meeste huishoudens (375 mensen tot 55 jaar) moeten e jaar of langer rondkomen van een minimumuitkering. De ente keerde bijna 62.000 gulden uit aan mensen die iets fed wilden hebben op het terrein van sport en recreatie, k^jetweede' was de categorie samenlevingsopbouw, met lWi',32-000 gulden. Onder samenlevingsopbouw vallen lid schappen van politieke partijen, vakbonden of de Scouting, Ouwen voor kinderopvang en activiteiten in buurthuizen en rencentra. )et|DEMARIJN KRAMP ■pjVD en PvdA van Rijn- q jpllen samen door. De jlonde van de collegeon- 'enïlelingen zitten er op en, schCDA-lijsttrekker F. Uljee, ?fk|t in de lijn der verwach- 1 J/) dat de collegepartijen ?h«n." Het CDA, WD en anjveren dan respectievelijk ;g|» G. Geenjaar en G. van A$q voor een wethouders- et tweede overleg zijn de f If en D66 ook nog aan- El|m aan te geven wat zij tijk vinden voor het pro- [a van het nieuwe colle- Irna gaan de drie win ds jran de verkiezingen het ima samenstellen en de lilies verdelen. „Over dit rotjerp is nog niet gepraat", ;ndfljee. Wel heeft hij eerder aangegeven dat hij ruimtelijke ordening ambieert, een porte feuille diezijn voorganger G. Hoogendoorn de afgelopen jaren voor haar rekening nam. Bij de gemeenteraadsverkie zingen van 4 maart kreeg de PvdA ruim 250 stemmen meer dan in 1994. Dat was goed voor een extra zetel, zodat de partij vanaf half april vier plaatsen in de raadszaal inneemt. De WD won eveneens één zetel, door ruim 200 stemmen meer te win nen en komt hiermee op een totaal van vier. Het CDA bleef in zetels (vijf) gelijk, maar kreeg wel ruim 100 stemmen meer stemmen dan in 1994. SGP/RPF bleef ondanks het verlies van ruim 100 stemmen in zetels ge lijk. D66 zag zijn aanhang zak ken met 1006 kiezers en verloor daardoor twee zetels. |e/jacobswoude»of twee procent aan de uitver koren club. Ruim zeventig ver enigingen in Alkemade en Ja- cobswoude kregen een bedrag toebedeeld. De tien verenigingen die het meest binnenhaalden krijgen donderdag 23 maart een sym bolische cheque overhandigd in de Rabobank in Roelofarends- veen. De overige clubs on Wan gen hun bedrag de komende week op hun rekening. In juni van dit jaar kunnen de verenigingen weer een extra centje verdienen. Dan organi seert de bank ter ere van zijn honderdjarig bestaan een spon- «k konden een percentage sor-fïetstocht. De deelnemers Fietsen dan een bedrag bij el kaar voor een door hen gekozen club uit de gemeenten. Actie van de Rabobank in rjde en lacobswoude b sport- en recreatievere- ;jn van de gemeenten J.000 gulden opgeleverd, rooom, commercieel ir van de bank in Roelo- Iveen. is tevreden over de pactie die ongeveer 5.000 [meer heeft opgebracht i jaar ervoor, toen de ac- t het eerst werd gehou- ïten van de Raboban* id het Braassemermeer [997 een reis boekten bij konden een percentage reissom aan een vereni- ïeren. De bank betaalde ijk van de soort reis één Even was wethouder M. Vorenkamp bang dat er niemand zou komen opdagen. De informatie avond die de gemeente Rijnwoude had georgani seerd naar aanleiding van de herinrichting van de Rijndijk bleek echter een groot succes. Ongeveer zestig Groenendijkers kwamen langs om te kijken wat de gemeente van plan is met hun gedeelte van de Rijndijk. Met P. Rongen van Rijkswater staat, A. Geeste van het bureau dat de plannen heeft uitgedacht en van Belle van de gemeente gaf de wethouder inzage in de plannen. De Rijndijk wordt voor tientallen miljoenen heringericht om doorgaand verkeer te ontmoedi gen de weg als sluiproute te gebruiken als Rijk- weg 11 eenmaal open is. De gemeente staat een verkeersluwe Rijndijk voor ogen. De werkzaam heden beginnen aan de westzijde, in Groenendijk en schuiven op richting Alphen aan den Rijn. Doel van de avond was niet alleen het verstrek ken van informatie, maar vooral ook het peilen van de meningen van de omwonenden. Want, zo benadrukte de wethouder aan het begin van de avond, de gemeente had nog geen oordeel of voorkeur voor de verschillende varianten die zij presenteerde. „Dit is uw straat, dus uw mening en uw visie tellen", stelde Vorenkamp. Om die wensen op een ordelijke manier te kunnen verwerken werd gisteren een 'klankbord groep' in het leven geroepen. Het is de bedoeling dat daarin omwonenden, bedrijven, politie, des kundigen en andere betrokkenen zitting nemen die een voorkeur, eventueel met aanpassingen, uitspreken voor een bepaalde variant. Voor Groenendijk tot aan de kruising met de Gemeneweg bestaan de belangrijkste voorstellen uit versmalling van de straat en het aanbrengen van verkeersremmende plateaus. In Groenendijk dorp zou door een optische truc de baarf zelfs tot 4,5 meter kunnen worden teruggebracht. Het stuk Rijndijk tussen Groenendijk en de kruising met de Gemeneweg heeft ook twee varianten: met een brede groene strook aan de waterkant of aan de slootkant. Voor de aanpak van de kruising van de Rijndijk met de Gemeneweg zijn er drie mogelijkheden. Een rotonde, met of zonder behoud van de hui zen die aan de Rijnkant staan op die plek, of een nieuwe kruising zoals die recentelijk in Zoeter- woude-Rijndijk is aangelegd ter hoogte van Hei- neken. De rotonde met behoud van de woningen zou de goedkoopste en veiligste mogelijkheid zijn volgens Geeste. Veel bewoners bleken de voorgestelde plateaus niet te vertrouwen. „Bij mij rinkelen de kopjes nu al als er een bus langsrijdt", zei n. Verkleij. „Met zo'n drempel krijg je helemaal een 'kedoeng-ke doeng' effect." De wethouder wees erop dat een plateau geen drempel is en dat het allemaal wel mee zou vallen, vooral omdat het gebied binnen de bebouwde kom een 30-kilometerzone wordt. Van slingers in de weg of bloembakken, zoals in Koudekerk, wilde de wethouder niets weten. De bewoners en andere betrokkenen hebben nog tot 27 maart de tijd om hun voorstellen, vra gen en wensen in te dienen. Op die dag praat de klankbordgroep voor het eerst met de gemeente. Ook de andere twee gebieden, Hazerswoude- Rijndijk en Buitengebied Oost, bespreken de werkgroepen dan. Een tweede en laatse gesprek is op 21 april. In juni wordt een voorlopig ont werp vastgesteld. De werkzaamheden beginnen in 2000 starten en duren tot 2002. alphen aan den rijn» Al 35 jaar maakt het bord 'Vergeet God niet' deel uit van het straat beeld van Alphen aan den Rijn. Ooit hing een particulier het bord op, nog voordat de bond tegen vloeken zich op de bill boards bij NS-stations profi leerde. Een prille vorm van ideële reclame, tegen het zere been van fractievoorzitter Adri- aan van Geest van D66. De lichtbak moet weg, betoogt de Alphenaaral sinds hij in de po litiek zit. Na twintig jaar krijgt hij vermoedelijk zijn zin. De evangelisatiecommissie van de gereformeerde kerk van Al phen, de eigenaar, kan de huur die ze per 1 augustus moet be talen, niet opbrengen. Voor het bord dat aan een lantaarnpaal hangt is nooit een cent huur betaald. De energie rekening ging naar de gemeen te. „In mijn eentje ben ik nog niet in staat om een reclame bord te laten verwijderen", zegt Van Geest, lichtelijk ge frustreerd. „Het hangt er op basis van een afspraak uit de jaren dat de kerken in Alphen nog aan de macht waren." Vier jaar geleden stemde de gemeenteraad in met het voor nemen van burgemeester en wethouders om de inkomsten van reclame-uitingen uit te be steden. Toen ontdekte het ge meentebestuur dat voor 'Ver geet God niet' nooit hoefde worden betaald. De evangeli satiecommissie kreeg vier jaar respijt, maar moet er vanaf 1 augustus aan geloven. Dat wordt een probleem, zegt Leo Faber van de evange lisatiecommissie. „We kunnen geen 1200 gulden per jaar op brengen. Wij vinden dat het bord er zou moeten blijven hangen op kosten van de ge meenschap." De commissie heeft inmid dels een brief naar B en W ge schreven waarip ze om cle mentie vraagt. Als B en W er geen gehoor aan geven, pro beert de commissie het geld via de kerken in te zamelen. foto engel lameuer Nieuwe alarmeringsregeling Jacobswoude De Stichting Algemene Burenhulp voelt zich bij de plan nen van de gemeente Jacobswoude voor een nieuwe alarmeringsregeling voor ouderen buitengesloten. In een brief aan de commissie welzijn schrijft de stichting dat Jacobswoude voorbijgaat aan de belangen de vrijwilli gers, die voor een groot deel nog de alarmering verzor gen. Wethouder L. Bruins trekt zich de kritiek aan en no digt de stichting uit voor een gesprek. ROBBERT MINKHORST Als ouderen in nood op de alarmknop drukken, gaat bij verzorgingstehuis Woudsoord in Woubrugge een lamp bran den. Dan komen ook de vrijwil ligers van de Stichting Algeme ne Burenhulp in actie. Ja cobswoude wil dat veranderen en de alarmering definitief door Leiden te laten verzorgen. „Onze indruk is dat er al be sluiten zijn genomen zonder overleg met mij, de vrijwilligers of de stichting", schrijft A. van- Voorst, coördinator alarmering van de Burenhulp. Een ambte naar bracht Van Voorst alleen per telefoon op de hoogte van de voornemens van Jacobswou de. B en W hadden al ingestemd met het voorstel om met Leiden in zee te gaan. Van Voorst had overleg met de gemeente verwacht. „Het ge tuigt van weinig waardering en respect voor het werk van de vrijwilligers die dit al meer dan tien jaar doen. Er wordt al zo vaak over vrijwilligers heen ge wandeld. Ik kom op voor hun belangen." „Ik ben een week op vakantie geweest en kreeg afgelopen weekeinde de stukken pas on der ogen", verontschuldigt wet houder Bruins zich. „Ik dacht toen al, moeten we niet eerst met de vrijwilligers praten? Toen vervolgens de brief kwam, bevestigde de inhoud mijn ver moeden." Eerder deze week werd het collegevoorstel in de commissie welzijn behandeld. „We zijn er niet helemaal vrij in om de alar mering te regelen", legt Bruins het voornemen om deze te ver anderen uit. „Het is een eis van zorgverzekeraar Z Z." Ja cobswoude wil dat ouderen in nood straks direct contact heb ben met een arts of verpleeg kundige. Met zo'n 'spreek-luis- terverbinding' kan meteen wor den bepaald of bijvoorbeeld op name in een ziekenhuis nodig is. Jacobswoude was overigens niet van plan de Stichting Alge mene Burenhulp buiten te slui ten. Integendeel: „We hebben de vrijwilligers nog nodig. Ze hebben het altijd met liefde ge daan. Hun taken moeten zo uit gebreid mogelijk zijn." De commissie welzijn advi seerde overigens positief over het voorstel de alarmering door Leiden te laten verzorgen, al leen op voorwaarde dat Bruins met Burenhulp gaat praten. Dat gebeurt binnenkort. Daarna neemt de gemeenteraad een besluit. OOgfNROBBERT MINKHORST speelden gevoelens B rust bewoners van de iersi k in Leimuiden parten. 71'jarige buurtgenoot had pe lak van de auto's in de kelf; Dorzien. Volgens de Lei- 7 aren werden ze in totaal ^2 keer slachtoffer van de sser. „Onze auto leek tiet landkaart", zegt Cor de onO e rechtbank veroordeel- tan begin dit jaar. Maar e is voor De Jong en vier land [bewoners de kous nog ;.o., e veelvuldige contacten ger: oede band die zij inmid- rure iet contactmedewerker icen van de politie hadden pvvd, vloeide een op- r.za ik project voort. Binnen innen de vijf initiatief- i- en met de gemeente, de ■zins roudse woningcorpora tie en de politie met buurt - vain 'e- Tegelijkertijd willen .gel, 10 huizen aan de Sluis- pii érlaat en De Buier in :ginj king laten komen voor tiekeurmerk 'Veilig Wo- 'g^| P hem niet verkeerd - nde De Jong woont hij abso- ene it in een asociale of ge- Jere vv|jk. „Het is hier wel ir zijn ook geen dringen- (W£ atregelen nodig. Maar i nen is beter dan blus- ilpb jegt hij, doelend op de 2R in Qe Torenvalk tijdens ilpd riss6lin8' ILru 'meester W. van Beek 3rd,i 'e brand ook aan in zijn "teff arstoespraak. „Het lijkt let geweld uit de steden 'envaaien naar het plat- zei hij op 5 januari. De ereert op zijn beurt aan praak. Want voordat een openbaar aanspreken. De initiatiefnemers gaan vol gende week met folders de deu ren langs. Op 26 maart is er in de Peppelhof (het Leimuidense seniorencomplex dat als één van de eerste in het politiedis trict Hollands Midden het keur merk kreeg) een informatie avond. „Meneer De Jong wil wat har der lopen dan de politie en wij", zegt burgemeester Van Beek. „Het is de vraag of de buurt in een keer zo veel informatie aan kan." Liever wacht de burge meester nog even met het pro ject Buurtbeheer. „Wat ons be treft is dat fase twee. Het lijkt in elk geval haalbaar. Als het aan de bewoners van de Sluiskolk in Leimuiden ligt, dan wordt hun buurt de veiligste buurt van het land. foto marklamers eventuele golf van vandalisme Jacobswoude en Leimuiden in het bijzonder overspoelt, kun nen de wijken en hun bewoners daar maar beter op zijn voorbe reid, vinden hij en de anderen. Contactmedewerker Vink van de politie wees De Jong op alle mogelijkheden. Hij schreef ver volgens allerhande instanties aan en bereidde zo het project voor. Daarop hoopte hij de bur gemeester enthousiast te kun nen maken. -„Die bleek niet on- welwillind tegenover mijn plan nen te staan." Inderdaad, zo be vestigt Van Beek, want het Lei- muidens project kan prima als 'pilot' dienen voor toekomstige, soortgelijke plannen. Ja cobswoude streeft ernaar om de nieuwbouwwijken in aanmer king te laten komen voor het keurmerk 'Veilig Wonen'. Dat keurmerk geeft de politie alleen aan huizen, straten en wijken waar veel aan inbraak preventie is gedaan. Verder moet de woonomgeving veilig zijn. „Buurtbeheer en Veilig Wonen samen is een ideale vorm", zegt De Jong. „We ho pen er ook op dat veel buurtbe woners meedoen." Als meer dan zes op de tien woningen beter hang- en sluitwerk plaat sen, krijgt de buurt het politie keurmerk. Buurtbeheer omschrijft De Jong met 'met zo veel mogelijk ogen door de straten kijken'. De Jong: „Maar we stellen absoluut geen buurtwacht in. We letten er gezamenlijk op hoe de buurt leefbaar is te houden. Beschouw het als een vorm van sociale controle. Elkaar op een fatsoen lijke manier op gedrag in het Niettemin looft hij de gedre venheid van De Jong. „Het komt niet zo vaak voor dat een initiatief hiervoor van de bewo ners komt. Dit is ook uit pure interesse ontstaan en niet op basis van criminaliteitscijfers." „Het is ook een buurt die zich hiervoor leent", zegt Van Beek verder. „Het is een samenhan gende en betrekkelijk nieuwe wijk. Zonder al te ingrijpende veranderingen kunnen de hui zen in aanmerking komen voor het keurmerk." De gemeente zorgt ervoor dat het groen in de buurt niet te dicht is begroeid. Verder krijgt de buurt betere verlichting. De woningstichting werkt eveneens graag mee. „Leefbaar heid staat bij ons hoog in het vaandel", zegt directeur G. Ver- weij. „Veiligheid in de wijk is daarvan het belangrijkste on derdeel." De directeur weet al leen nog niet welke rol van de corporatie wordt verwacht. Daarover overlegt Verweij nog met De Jong.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 19