Crisiscentrum blijft aan Oude Vest Voor een habbekrats een APK-keuring van je huis' Inkijkoperatielevert elf nieuwe graven op Leiden Regio cties bij Kwik-Fit en uromaster dreigen na lislukt CAO-gesprek Bijeenkomst Eurodusnie over Irak dag 13 MAART 1998 N PREENEN, 071-5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 ien. neente wil Jongeren Krisisinterventiecentrum Leiden legaliseren ij cii ïar,lJKL (Jongeren Krisisinterventiecentrum Leiden) aan ude Vest wordt gelegaliseerd. De commissie ruimte ordening ging gisteravond pas na veel vijven en zes- gjdcoord met dit voorstel van burgemeester en wet hers. liaili .AAPRIETVELD siscentrum wordt door wijzi ging van het bestemmingsplan 'end phtbank stelde na klachten gelegaliseerd, of het verdwijnt draj mwonenden over het ge- van de Oude Vest. vei van de jongeren de ge- Wethouder T. van Rij (ruimte- i wc te voor de keuze. Het cri- lijke ordening) kon de fouten die er rond het JJKL zijn ge maakt wijten aan een vorig col lege. Want al in 1990 werd het besluit genomen om het crisis centrum aan de Oude Vest te vestigen. En burgemeester en wethou ders namen op dat moment be wust het besluit om dat geheim te houden. Ouders van de jon geren in het crisiscentrum hoef den per slot van rekening niet te weten waar hun kroost uithing. Het bestemmingsplan, dat ves tiging van een crisiscentrum niet toestond werd dus niet ge wijzigd. Een paar jaar later kreeg de gemeente daar last mee. Een buurman van het crisiscentrum ondervond overlast, en ontdek te in het bestemmingsplan dat het centrum daar helemaal niet mocht zijn. Hij maakte de zaak aanhangig bij de rechter, en die stelde hem in het gelijk. De ge meente kon de zaak legaliseren, óf het crisiscentrum laten ver huizen. PvdA-raadslid G. van den Berg vond het 'verbijsterend', dat niemand van stichting De Mare gisteravond de moeite had genomen om naar de com missievergadering te komen. Die stichting was immers ver antwoordelijk? „Wij moeten aan het crisiscentrum op die plek voorwaarden verbinden", vond het PvdA-raadslid. „Overlast is per definitie onaanvaardbaar." De WD sputterde, maar een meerderheid van de commissie volgde Van Rij in zijn besluit om het crisiscentrum op die plaats te legaliseren. Want het maat schappelijk belang van een cri siscentrum voor jongeren, von den zij, woog zwaarder dan het individuele belang van de buren die bezwaar maakten. numentenwacht 20 jaar actiefin Leiden I. CAROLINE VAN OVERBEEKE een habbekrats heb je K-keuring van je huis", Ie eigenaar van een monu- ial pand in Leiden. „Ze lo- ior de goten en leggen je len recht. Dat zie ik me- niet doen. Geweldig Leiden is een van de be- jkste gemeenten als het lonumenten gaat. „Maar lie eigenaren van monu- [n zijn lid van onze stich- lat is best jammer." lonumentenwacht Zuid- id viert deze week haar ig bestaan. Deze stichting door de provincie gesub- rde non-profit organisatie or een paar tientjes per nonumenten inspecteert [grachten-)panden, boer- i, landgoederen, molens, i, hofjes en kasteeltjes, van brengen zij uitvoerig t uit bij de eigenaar en ijgt daarmee een uitge- advies over onderhouds- lamheden die op de korte gere termijn nodig zijn. ïee kunnen onverwachte lak kostbare reparaties [i voorkomen. jaar kruipen de wachters pten en kelders om daar jiditie in ogenschouw te van de vaak oude pan- let Nederlandse klimaat is Jiddelijk voor de 'eerbied ige heren' zoals de monu- n liefkozend door de :rs worden genoemd, m is het wijs om regelma- ajken hoe het pand eraan vinden Jos van Leeuwen lip Pijnnaken. tweetal is regelmatig in flse binnenstad te vinden, ken, van huis uit molen- doet dit werk nog maar baar vindt het prachtig. ;n zelf Leidenaar en ik u overal in de stad. Dat is ik. Het zijn vaak bijzonde- iden. Op verzoek van de ler op zoek gaan naar een ;e is bovendien net detec- irk." De twee waren giste- ezig aan de Nieuwstraat ze onder meer een monu- bekeken dat in apparte- in is opgesplitst. „Je ziet ronjdat eigenaren die hun be- huren minder aan onder- Monumentenwachters Van Leeuwen (links) en Pijnnaken aan het werk aan de Nieuwstraat. anb insi doen dan eigenaren die er ad pi Ito loonsverbetering negatief N MARTIJ N TAMBOER Van Leeuwen heeft kortgele den de Hooglandse Kerk met een andere collega aan een nauwkeurige inspectie onder worpen. Hoogtevrees moet je voor dit vak niet hebben, zegt hij. „Nee, anders kun je dit werk echt niet doen. We zijn het dak opgeweest van de kerk en dat is al gauw dertig meter hoog. Daarom zijn we ook altijd met zijn tweeën: om op elkaar te let ten en er zeker van de zijn dat de ander geen domme dingen doet. In 20 jaar tijd is in Zuid- Holland slechts één ongeluk ge beurd: een wachter die uitgleed in de dakgoot en vier meter naar beneden viel. Hij had, ge lukkig alleen een gebroken pols." De monumentenwachters zijn vaklieden en hebben een technische achtergrond. Dat moet ook wel omdat ze snel moeten beoordelen hoe een pand erbij staat. Onder meer dak, gevel, afvoeren, binten, nokvorsten, schilderwerk wordt bekeken. Maar ook de staat van onderhoud aan de binnenkant wordt onder de loep genomen: bijvoorbeeld het stuc- en schil derwerk en de koppelingen van cv-leidingen. „We kijken ook of er houtworm in de spanten zit en of condens het houtwerk niet aantast." Alleen de in het huis aanwezige machines, in stallaties en apparaten zijn uit gesloten van inspectie. Een inspectie duurt al gauw anderhalf uur. „Maar als het te genzit ben je vier uur bezig. We waren laatst bij een pand aan het Rapenburg en daar bleek de metselaar die een schoorsteen had hersteld, al zijn rotzooi op het dak te hebben achtergela ten. Wij hebben dat opgeruimd want het rookkanaal was ver stopt. En dan ben je wel even bezig." Als de wachters toch bezig zijn, zijn zij ook niet te beroerd om even een dakpan recht te leggen of te vervangen. Ook kleine lekkages worden verhol pen en de dakgoot wordt ont daan van bladeren. „We doen kleine dingen waarmee we de aannemers niet in de wielen rij den. We hebben alle spullen voor het kleine werk in onze bus liggen." Ook worden er in specties gedaan vlak voor de oplevering van restauratiewerk, zodat de eigenaar met deze ge gevens eventueel nog verhaal kan halen bij de aannemer. De monumentenwachters gaan vier dagen per week op in spectie en de vijfde dag schrij ven ze hun rapporten en maken afspraken. In Leiden telt de stichting zo'n 800 leden. Dit zijn FOTO HIELCO KUIPERS niet alleen particulieren maar ook stichtingen, de gemeente, provincie, rijk en bedrijven. Niet alleen monumenten komen in aanmerking voor inspectie maar ook 'beeldbepalende' of 'beeldondersteunende' panden. Binnenkort zijn de wachters te zien aan de gevel van de Pieter skerk: met een speciale alpinis tenuitrusting zullen ze onder meer de glas-in-lood-ramen van dit monument inspecteren. Meer informatie over het lid maatschap (95 gulden per jaar) van de Monumentenwacht Zuid-Holland via telefoonnum mer 0182-513435. W1JKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl BOS- GASTHUIS De Leidse vereniging De Postzegelvrienden houdt zondag de traditionele voorjaarspostzegelbeurs in het Vijf- hovenhuis. Aan een veertigtal tafels is een grote verscheidenheid aan postzegels en aanverwante zaken te aanschouwen en te kopen. Daarnaast bestaat er de mogelijkheid om te ruilen. Het Vijfhoven- huis aan de Hoflaan 169 is van 11 tot 16 uur geopend. BOS- GASTHUIS De gemeente is maandag begonnen om de be schoeiing aan de Beethovenlaan onder hander te nemen. De be staande betonnen oevers worden vervangen door een kunststof be schoeiing. Om de werkzaamheden mogelijk te maken is het nood zakelijk om het groen langs het water te snoeien. Over drie weken moet alles klaar zijn. NOORDERKWARTIER Buurthuis 't Spoortje staat zondag in het te ken van de maandelijkse koopjesmarkt. Van 10 tot 15.30 uur is ie dereen welkom in het pand aan de Bernardkade 40. De toegang is gratis. BINNENSTAD Nelly van der Werff houdt vanavond in De Ruimte een lezing over chakra's, energiecentra van het lichaam. Daarbij worden vragen behandeld wat chakra's zijn en wat ze kunnen bete kenen. Van der Werff zal naast een toelichting van de zeven belang rijkste chakra's ook oefeningen doen om de aanwezigen enige 'zicht' te geven op de 'eigen chakra's'. De bijeenkomst begint om acht uur in het pand aan de Oude Herengracht. Voor informatie en (noodzakelijke) inschrijving kunnen belangstellenden terecht bij De Ruimte (5217782). DE WAARD Drum en Bugle Corps Con Fuoco houdt zondag van 10 tot 13 uur een rommelmarkt in haar clubhuis aan de J.C. de Rijp- straat 23 op het industrieterrein De Waard. De toegang is gratis. BINNENSTAD De Leidse carnavalsvereniging De Hutspotten ver zorgt zondag in de Pieterskerk een gratis feest voor 55+ers. Met op tredens van het Nieuwediepers Visserskoor, Ria Valk, Imca Marina, Ronnie Tober, Saskia en Serge en Connie Vink en Dick Witte be looft het een groot feest te worden. Wethouder Baaijens geeft om 14 uur het startsein. BINNENSTAD Deze week heeft de gemeente achttien zieke bomen in het Plantsoen gekapt. Tijdens een rondleiding in oktober had een boomdeskundige de bewoners gewezen op de zieke bomen. De kap is een onderdeel van een herinrichtingsplan van het park aan het Plantsoen. BINNENSTAD Op verzoek van het Spiritueel Café Leiden houdt his toricus, pedagoog en therapeut Roger Rundqvist een lezing over het thema 'Sterven en opnieuw geboren worden'. De bijeenkomst duurt van 14 tot 16.30 uur en toegang kost tien gulden. Het Leidse Volkshuis opent de deuren een half uur voor aanvang. Voor inlich tingen kan men bellen met Marjan Leersnijder (5124304) of Vera Koopman (0252-673237). STEVENSHOF De interkerkelijke werkgroep 'Er is hoop' verzorgt morgen zijn driewekelijkse kinderbijbelclub. Van 10.30 tot 12 uur zijn kinderen van vijf tot twaalf jaar welkom in de aula van basis school 'De Zwaluw', ingang Rie Cramerlaan. Onder enthousiaste leiding kunnen de kinderen luisteren naar een bijbelverhaal, zingen of knutselen. De toegang is gratis. Voor informatie kan men terecht bij Sjouke Kruidhof (5122777). MORS Op zoek naar leuke spulletjes, betaalbaie kleding of speel goed? Dan is men zondag bij buurthuis Het Mierennest aan het goede adres. In het pand aan de Morsweg 59 is van 10 tot 15 uur een rommelmarkt. Meer informatie is telefonisch te verkrijgen (5760580). jjonden FNV, CNV en de hebben het personeel branche groothandel- len en wielen gisteren licht over mislukte CAO- erhandelingen met de :geversorganisaties. In en bezochten ze Kwik- aan de Lammenschans en Euromaster aan de erwoudseweg. '91* recteur Bikkers van de GPES' se Kwik-Fit, zei in een tie dat beide partijen aan de onderhande- afel moesten gaan zit- p.Ik verwacht dat dit ct kan worden opge- ik zie geen onoverko- ike verschillen en vind laarom veel te voorbarig ")ver eventuele acties te OP Cl jklez ""Sjiiet ken." zes werknemers zeiden heel anders over te £n. Het voltallige perso- zou achter de FNV ..Wat ik begrepen heb, K er meer gewerkt en der verdiend gaat wor- Dat wil natuurlijk nie- ti- En ik ben niet voor hd, natuurlijk", aldus 'an hen. 'k de drie werknemers bandenbedrijf Euromas ter zeiden de vakbond te vol gen. „Dit gaat gewoon veel te ver. Nu werk ik al op za terdag. Iedereen hier staat achter de FNV." De onderhandelingen tus sen werkgevers en vakbon den zijn vorige week vastge lopen. De werkgeversorgani saties hebben een eenmalige loonsverhoging van een half procent voor het jaar 1997 err een vaste loonsverhoging van tweeënhalf procent voor het jaar 1998 voorgesteld. Volgens de vakbonden is dit 'onevenredig laag in vergelij king met soortgelijke be drijfstakken'. Aangezien de werknemers in deze branche dit jaar een extra VUT-premie van 2,9 procent moeten betalen is de netto loonsverbetering dus negatief. De bonden hebben drie procent voor het jaar 1997 en drieënhalf procent voor 1998 geëist. Bovendien wil de bedrijfs tak werknemers flexibeler la ten werken. Hiermee stem men de bonden weliswaar in, maar daar moet dan wel een arbeidtijdsverkorting te genover staan. Ook willen zij m$er bijscholingsdagen voor de werknemers. Speurtocht in Rijnsburg levert resultaat op RIJNSBURG IRENE NIEUWENHUUSE Op het terrein van tuinder Jan van Rossum in Rijnsburg zijn gisteren elf nieuwe graven ge vonden. De oudste rustplaatsen dateren uit de zevende eeuw. Ze zijn niet opengelegd. Nadat de contouren ervan zijn vastge steld, zijn de graven uit de Merovingische periode weer be dekt met aarde. De graven ma ken onderdeel uit van een groot grafveld, dat al eerder was ge vonden. De tuinderij van Van Rossum ligt langs het Oegst- geester Kanaal. Het archeologisch onderzoek is uitgevoerd door de Rijks dienst van Oudheidkundig Bo demonderzoek (ROB). Directe aanleiding voor de 'inkijkopera tie' was het feit dat tuinder Van Rossum een bedrijfswoning el ders op zijn terrein wil neerzet ten. De ROB heeft afgelopen week vastgesteld dat op die lo catie in ieder geval geen bo demschatten meer te vinden zijn. De Rijnsburgse tuinder kan dus gaan bouwen. De graven die gisteren aan de oppervlakte zijn gekomen, lig gen tussen zijn kassen. Ama teurhistoricus S. Leenheer was ter plekke. Terwijl de professio nele deskundigen koffie dron ken, bekeek de Rijnsburger eens rustig de sleuf, waarin de gear ceerde dodenakkers liggen. „Het grafveld dat hier in 1911 al is blootgelegd, omvat vermoe delijk zo'n honderd graven. Met deze nieuwe vondsten betekent dat een redelijk grote begraaf plaats, waar gedurende twee- ik FACTORY honderd jaar de lokale bevol king te ruste is gelegd", doceert hij. Uit de manier waafop men sen werden begraven, komt vol gens hem vaak duidelijk de ge loofsovertuiging naar voren. De godsdienstige staat van de 'Rijnsburgse doden' is voor Leenheer een beetje onduide lijk. Hij noemt ze gekscherend: 'vroeg-christelijk-gereformeerd met wat heidense invloeden'. In de graven werden volgens Leenheer urnen geplaatst. De nabestaanden wilden dat hun doden het 'op hun reis' aan niets zou ontbreken. In die pot ten zaten onder meer voedsel, sieraden en sleutels. In het Rijksmuseum voor Oudheden in Leiden zijn verschillende van die vondsten tentoongesteld. Voor Leenheer is vooral de daar getoonde gesp van grote waar de. Archeoloog M. Dijkstra, be trokken bij de opgraving in Rijnsburg, vertelt dat er net een potscherf van een kruik is ge vonden. Voorts liggen er hier en daar .wat witte botjes. De ar cheoloog raapt er één op en reikt het voorzichtig aan. Het is verbrand bot, vertelt hij. Dit be tekent volgens hem dat er in en Archeologen aan het werk op het terrein van tuinder Jan van Rossum in Rijnsburg. FOTO» DICK HO- GEWONING rond deze vroeg-middeleeuwse graven ook crematies hebben plaatsgehad. Hij vermoedt dat dat in een latere periode is ge beurd. Vandaag worden de grond werkzaamheden afgerond. De opengewoelde sleuven worden dichtgegooid. Het is nog niet duidelijk of en wanneer het grafveld ooit boven de aarde zal komen. De bekendste beelden uit Irak zijn ongetwijfeld de opnames van met chirurgische precisie inslaande raketten. Iets minder bekend zijn de drie documen taires die op woensdag 18 maart in actiecentrum Eurodus nie worden vertoond. De korte films geven een beeld van de huidige politieke situatie in het door de eigen dictator én de in ternationale sancties getroffen land. Voorafgaand aan de films geeft een spreker uit Irak uitleg over de situatie. De informatie avond begint om 20.00 uur aan de Boerhaavelaan 345 in Lei den.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15