f.tdf.n Regio sporthal begint snel Bouw [oe lang danst Leiden nog de salsa? 'Openheid kan investeerders Aalmarktgebied afschrikken' Versleten Roomburgerpark voorzien van 'nieuwe kamers' Turkse arbeidersvereniging: CDA speelt een spelletje itie haalt gestolen hond mi uit woning De Kooi Klacht over notaris is ongegrond „PÜEENEN, 071-5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071 -5356430 Fusie Medisch kleuter- I dagverblijf Margriet en Stichting De Mare in Leiderdorp gaan mogelijk fuseren. Buurtpreventie /t q Buurtpreventie slaat I aan in de Leimui- dense Sluiskolk. 'Voorkó men is beter dan blussen', vinden de initiatiefnemers. >iRIC-JAN BERENDSEN 'IMOTEUS WAARSENBURC „Een speelkamer, een sportkamer en een na- tuurkamer", zo typeerde een woordvoerder van de dienst milieu en beheer gisteren de plannen voor het te renoveren Roomburgerpark. Samen met de al vastgestelde voorneméns voor een speeltuin en een hangplek voor jongeren is de toekomst van het park nu duidelijk. In het na jaar wordt dat park flink onder handen geno men. In buurthuis Cornelis Joppensz aan de Oppenheimstraat gaf de gemeente nog eens tekst en uitleg. Direct achter de flat aan de Van Vollenhove- kade aan de kant van de sloot komt een zogehe ten natuurkamer. De van nature drassige grond wordt benut om een moerasachtige situatie te realiseren, met poelen en vijvers. Straks zijn er padden en salamanders te zien en door de lang zaam aflopende bodem is de veiligheid voor kleine kinderen gewaarborgd. Het in verval geraakte klim- en klautertoestel voor de allerjongsten bij de entree van het park wordt vervangen. Daarachter komt een niervor- mige speelweide, die in tweeën gedeeld kan worden. De veldjes zijn geschikt voor allerlei doeleinden, van vliegeren tot softbal. Bij de jon- gerenplek in het midden van het park komt de 'sportkamer'. De jeugd kan dan daar behalve hangen ook een potje voetballen. De doelen verdwijnen wellicht en moeten weer plaats ma ken voor neergelegde jassen. Tegen de velden van de hockeyclub komt de speeltuin. Een groot deel van het park wordt aanzienlijk opgehoogd om de begaanbaarheid in de natte periode te vergroten. De bestaande bomenaan plant wordt niet aangetast. Wel wordt er door nieuwe aanplant een kleuriger en afwisselender natuurbeeld nagestreefd, terwijl de oevers van de sloot een ruiger karakter krijgen. Het hele park mag dan uit verschillende kamers bestaan maar, zo wordt benadrukt, het Roomburgerpark wordt wel een 'open' huis. Diverse paden, met bankjes erlangs geven doorkijkjes door het hele SP vraagt Van Rij vergeefs geheime notulen Het lek moet gevonden worden. De fracties van PvdA, CDA en D66 in de Leidse gemeenteraad zijn boos, dat de notulen van een geheim gesprek tussen de gemeente, Vendex en de Haag se projectontwikkelaar MAB zijn uitgelekt. Daarmee is de positie van de gemeente in de onderhandelingen over het Aal marktgebied beschadigd, oor delen de partijen. Een verzoek van SP'er C. Ver geer aan wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) om de geheime notulen, die im mers toch bekend zijn bij het Leidsch Dagblad, openbaar te maken leverde niets op. „Ie mand heeft die notulen aan de krant gelekt. Het is absoluut verkeerd om dat te honoreren door het stuk openbaar te ma ken", zei Van Rij gisteren in een commissievergadering. In de notulen is sprake van een plan om de V D te ver plaatsen en het LVC en een tweetal monumenten te slopen. De wethouders nodigen pro jectontwikkelaar MAB nadruk kelijk uit om een totaalvisie op het gebied te ontwikkelen. Maar, zei Van Rij, er zijn met MAB en Vendex geen deals of convenanten gesloten en geen afspraken gemaakt. En van de sloop van monumenten zou geen sprake zijn. De collegepartijen waren blij, dat het principebesluit om de Boommarktgarage te bouwen investeerders had geïnteres seerd voor het Aalmarktgebied ,Als het college die kans niet had gegrepen hadden wij een interpellatie aangevraagd", zei PvdA-raadslid D. Wijfje. Dat de gemeenteraad niet alles weet van wat wethouders bespreken met projectontwikkelaars vond Wijfje 'niet meer dan logisch'. Nee, het uitlekken van de no tulen was veel ernstiger dan al les wat er verder besproken was, vond CDA'er P. Kluck. „Kenne lijk zijn er mensen die er belang bij hebben afspraken van de ge meente met investeerders te frustreren", meende Van Rij. Hij kondigde aan, dat de gemeente snel verder zal gaan met het ontwikkelen van plannen voor de Aalmarkt. HTIB eist opheldering over kandidatuur Güney voor gemeenteraad Het CDA heeft een spelletje gespeeld met de kandidatuur van voorzitter Hasan Güney van de Turks Islamische Vereniging. Dat vindt voorzitter Ibrahim ölmez van de HTIB, de Turkse arbei dersvereniging in Nederland, ölmez heeft het CDA en Güney gevraagd tekst en uitleg te geven over de affaire. Güney werd op 4 maart met 357 voorkeur stemmen in de gemeenteraad van Leiden geko zen. Maar vijf dagen later maakte het CDA be kend, dat de stemmentrekker zijn zetel niet zou innemen. Zijn gezondheid zou dat niet toelaten. Het terugtreden van Güney wekte bevreem ding in de gemeenteraad. Want in een brief had CDA-lijsttrekker Huib Kruijt leden van de Turks Islamitische Vereniging met nadruk opgeroepen om op hun voorzitter te stemmen. En zijn ge zondheid zou toch niet opeens zorgwekkend zijn geworden? „Met de Turks Islamitische Vereniging bestaan al jaren goede banden", schreef Kruijt. „Een aan tal van U is inmiddels lid geworden van het CDA, onder wie uw eigen voorzitter. Hij staat als kan didaat op onze lijst. Dat betekent dat U op 4 maart ook op hem kunt stemmen!" ölmez is boos over die brief en over het terug treden van Güney. „Wij proberen als belangen vereniging onze achterban in beweging te krij gen om te gaan stemmen. Turkse mensen willen graag iemand in de gemeenteraad die hen verte genwoordigt. Daarom hebben zoveel mensen op Güney gestemd. Maar die mensen denken nu: het heeft toch geen resultaat. Waarom zou ik nog een keer gaan stemmen?" En zo werkt de aanpak van het CDA, denkt öl mez, contraproductief. „De mensen die op Gü ney gestemd hebben wilden hem in de raad. Dat hij daar zijn zetel niet inneemt doet geen goed aan de integratie. De HTIB wil dat het CDA uit legt, waarom zij met die naam op de lijst mensen naar de stembus heeft gelokt. Volgens Güney ligt de zaak heel simpel. Hij heeft suikerziekte. Toen hij door de christen-de mocraten werd benaderd en zich op de lijst liet zetten dacht hij nog dat dat geen onoverkomelijk probleem was. „Maar mijn gezondheid is veel slechter geworden. Ik ben gisteren bij de specia list geweest en ik moet nu vier keer per dag insu line nemen." Een raadslidmaatschap kan de voorzitter van de Turks Islamitische Vereniging niet meer aan, zegt hij. Maar Güney staat niet afwijzend tegen de functie van duo-raadslid. irekers aangehouden DEN HAAG/LEIDEN PERSBUREAU CERBERUS De Haagse Kamer van Toezicht over de Notarissen heeft een klacht van het bedrijf Mafoi bv tegen de Leidse notaris R. Mei- ners ongegrond verklaard. Deze uitspraak is gisteren openbaar geworden. Mafoi stelt dat de notaris ten onrechte een bedrag van bijna 150.000 gulden heeft overgemaakt aan eigenaresse J. Schipper van de Leidse meubel winkel 't Stokpaardje. Volgens Mafoi-directeur M. Lagemaat schond de notaris daarmee een zogenaamd depot, dat op het geld rustte. Mafoi maakt aanspraak op het geld. Bij een vonnis van de Haagse rechtbank van 23 au gustus werd de verkoop van 't Stokpaardje door Schipper aan Mafoi ongedaan gemaakt en te ruggave van de aankoopsom gelast. Het bedrag werd door Schipper aan de notaris overge maakt maar deze stortte het te rug omdat het vonnis niets zegt over een depot op 150.000 gul den. De notaris was niet op de hoogte van het proces-verbaal van de rechtszaak waarin de mededeling van Schipper is op genomen dat de 150.000 gulden in depot is gegeven. Volgens de notaris had zij het geld niet te ruggestort als zij op de hoogte was van dit proces-verbaal. De Kamer van Toezicht gaat ak koord met de uitleg van notaris Meiners dat zij pas kennis kreeg van het proces-verbaal toen het geld al aan Schipper was terug gestort. bische school Dos Bailaclores na de zomer op straat Drie Haagse mannen in de leeftijd van 18 tot 21 jaar zijn acht even na twee uur op heterdaad betrapt bij een in- Ci Het drietal had in een horecabedrijf aan het Noordeinde kkast vernield en geleegd. Verder hadden ze de kluis klaar- om mee te nemen toen de politie arriveerde. De mannen en na een korte sprint worden ingerekend. tomobilist dreigt met knuppel u. Een 33-jarige Leidse automobilist is gistermorgen op de orLelylaan aangehouden nadat hij met een honkbalknup- en verkeersruzie probeerde te beslechten. De verdachte was inflict gekomen met een andere weggebruiker en dreigde miet de knuppel te slaan. Een passerende automobilist war- wde de politie. :uwe slager in 'Koekenbierpand' I. Bunnik Slagerij uit Alphen aan den Rijn heeft haar win- an de Hogewoerd in Leiden waarin tot begin deze week sla- Koekenbier was gevestigd, verhuurd aan speciaalslagerij Ri- d Faas. Vanochtend heeft Faas de deuren van zijn nieuwe al voor het publiek geopend. Volgens een woordvoerder unnik voldeed de eigenaar van slagerij Koekenbier niet aan inanciële verplichtingen waarop de huurkoopovereen- st werd verbroken. Bunnik Slagerij beheert een keten van •rijen en speciaalwinkels in Alphen en omgeving. Bunnik vroeger slagerijen aan de Zijlsingel en Van der Waalsstraat iden. Gisteren kwam de verlossen de, gouden, anonieme tip. In samenwerking met de politie werd Demi uit een woning in De Kooi in Leiden-Noord ge haald. Ben Kloos is dolblij dat Demi weer terug is. „Ze is puur voor 'de heb' meegenomen om dat ze er zo mooi uitziet. Of ik boos ben op de mensen die haar hebben gestolen? Die inte resseren me niet. Demi is terug en dat is het belangrijkste." Volgens het echtpaar dat de hond had meegenomen, was het dier door hen in de auto aangereden en meegenomen naar huis om te worden ver zorgd. Daarna zouden zij de po litie inlichten. Dat laatste was nog niet gebeurd. korte, maar heftige salsa-traditie dreigt een Se komen. Als Leo Marti- Monique Struch, eigena- in de Caribische dans- ;Dos Bailadores, niet voor ler een nieuw onderko- 'or hun lessen hebben, zij met hun honderden in op straat te staan. ,0nze huidige school iet. Voldoende ruimte om in, er zit een klein barre- jn het is er gezellig. Veel }e (oud-)leerlingen lopen ik 's avonds even langs kijkje te nemen of even ijemee te doen." 1994 richtten Martina en de stichting Dos Bailado- iom de Caribische cultuur ien breed publiek te ver in. En met succes. Al vrij pde oprichting konden de ilsa-dansers grote groe- •rlingen verwelkomen in imte aan de Middelsteg- het vroegere Elisabeth- iuis. Maar de gemeente idere plannen met het Age hospitaal en daar 'n dansschool meer in. 'Sten dit al heel lang. i hifnu breekt dan echt het it aan dat we eruit moe- het is heel lastig om iets te vinden", aldus Marti- iartina, die zichzelf ooit 'efals een 'salsa-dealer', isen, zou denken dat de elastiek is en reeds ver hij zijn eerste stappen ten al danste. Niets is minder waar. „Vijf jaar kwam ik met deze dans ^king tijdens een salsa- in café De Tregter. De e.n sti)i grepen mij zo Jj it ik er verder mee ben ten zie wat ik nu kan." Monique Struch. Zij >00' h ooit wegens het niet 315C |an van een andere cur- :rleg over graf Van der Lubbe Binnen zes tot acht weken begint de bouw van de sport hal bij zwembad De Zijl aan de Paramaribostraat in Lei den. De sportaccommodatie krijgt een binnenoppervlak- te van 28 bij 44 meter, vier kleedkamers met douches en een tribune met zitplaatsen voor 300 toeschouwers. Vanuit het dak kan een wand naar beneden zakken die de ruimte in tweeën deelt. De bouwkosten bedragen cir ca vijf miljoen gulden, inclusief aanpassingen aan de om geving. Op 1 januari 1999 moet de sporthal gebruiksklaar zijn. LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN Die datum is niet toevallig ge kozen, omdat vanaf dat mo ment de sporters de geprivati seerde Groenoordhallen niet meer kunnen gebruiken. De zaalvoetballers en -korfballers gaan gebruik maken van de nieuw te bouwen sporthal. Op termijn moet er ook ruimte zijn voor volleybal en badminton. De sporthal wordt aan het zwembad gebouwd. De huidige entree wordt groter gemaakt en geeft toegang tot het binnen- en buitenbad en de sportzaal. De kantine op de eerste verdieping wordt uitgebreid en geeft toe gang tot de tribunes. Voor ge handicapten komt er in de cen trale hal een lift. Sportwethouder A. Pechtold presenteerde de bouwtekenin gen gisteravond in de kantine van het zwembad samen met architect J. Post uit Rotterdam. „Het moet geen dichte doos worden maar wel iets aardigs om op uit te kijken", aldus Pechtold. Het meest opvallende onder deel aan de nieuwe hal is het dak. Er is gekozen voor een opengewerkte staalconstructie. Vijf palen van ruim zes meter hoog steken boven het golvende dak uit dat met kabels aan die zelfde palen 'hangt'. En ook al was er gisteravond geen ma quette aanwezig, de aanwezige buurtbewoners waren het er al snel over eens dat het gebouw nog het meest op de Erasmus- brug in Rotterdam gaat lijken, Verlichting neemt een be langrijke plaats in bij de bouw van de sporthal en aanpassing van de omgeving. De muren van het gebouw bestaan gedeel telijk uit transparante blokken waardoor er licht vanuit de sporthal op straat valt. De par keerplaats in de directe omge ving wordt heringericht en ver licht. „Beter herkenbaar en goed voor de sociale controle", denkt Pechtold. In de buurt ko men 15 extra parkeerplaatsen eventueel uit te breiden met nog eens 15. „Maar het wordt geen sporthal voor topsport", aldus Pechtold die verwacht dat het met een toename van de parkeerdruk wel zal meevallen. Mede omdat er vijf bomen extra worden geplant, kwam er vanuit de buurt géén enkel be zwaar tegen de bouw. Daardoor was er geen wijziging van het bestemmingsplan noodzakelijk is. „Zo zie je maar weer wat je met een goede inspraakronde kunt bereiken", glunderde de wethouder. Als de bouw is voltooid, heeft Leiden nog steeds een gebrek aan zaalsportaccommodatie. De gemeente hoopt dat pro bleem aan te pakken door aan de Wassenaarseweg een sport hal te bouwen samen met het Zeehospitium dat daar nieuw bouw gaat plegen. „Besprekingen daarover zijn gaande", aldus Pechtold. „Maar voorlopig zijn we met de bouw van een turnhal en een sporthal hier bij het zwembad op de goede weg." Salsa-leraar Leo Martina: „Onze huidige locatie is perfect." sus op voor het Caribisch dan sen en bleek getalenteerd. „Uit eindelijk heb ik mijn baan als intercedent eraan gegeven om mij helemaal te kunnen toeleg gen op het dansen en lesge ven." Beiden zijn van mening dat iedereen het kan leren. „Salsa-dansen is zo leuk en zo eenvoudig te leren. Het zou jammer zijn als die mogelijk heid voor Leiden verloren zou gaan", vervolgt de dansleraar. En niet in de laatste plaats om dat hij dan ook geen werk meer zou hebben. Martina en Struch geven fulltime salsa-les en ver zorgen daarnaast ook nog eens het wekelijks salsa-dansen in In Casa. „En ook daaraan zien wij dat salsa aanslaat. Veel mensen die er daar mee in aanraking komen, zien wij terug in de dansschool en andersom gaan veel van onze leerlingen naar In Casa op zondag om te dansen." Voordat de twee een salsa dag in In Casa opzetten, maak ten zij al furore met een salsa avond in de Grote Beer. En hoe wel zij daar nu niets meer mee te maken hebben is deze avond nog steeds mateloos populair in het café aan de Rembrandt- straat. Salsa dansen is dus 'in'. Alleen bij jongeren? „Nee. bij jong en oud. En in alle lagen van de bevolking. Wat hier danst is een prima afspiegeling van de maatschappij. En niet al leen van de Leidse maatschap pij. We hebben zelfs cursisten De gemeente Leiden gaat overleggen met Leipzig over rafvan Marinus van der Lubbe. Leiden houdt daarbij de ilijkheid open dat de stoffelijke resten van de man, die in verd geëxecuteerd omdat hij de Rijksdag in brand zou en gestoken, te zijner tijd worden overgebracht naar zijn Drtestad. Volgende week gaat er vanuit Leiden een brief .eipzig. Met de brief sluit het gemeentebestuur aan bij an- nitiatieven om de Leidenaar te herdenken. De kunstenaars Huiken Reinier Kurpershoek reisden vorige maand naar g om te onderzoeken of zij bij de - nu nog anonieme - e rustplaats van Van der Lubbe een monument op kunnen jn. Zij kregen te horen dat de stoffelijke resten eventueel in ie,! overgebracht kunnen worden naar Leiden. Van der Lubbe m egraven onder een urnenveld dat over acht jaar wordt ge- jue Hanno uit Leiden, zoontje en haar [l Ben Kloos kunnen weer 1 slapen. Sinds gisteren is gestolen hond Demi weer Het dier, een 3-jarige Serd dinsdagmiddag door jnbekende man en een fc aan de Koestraat in Lei- i een auto getrokken en liomen. fio startte meteen een Ictie, liep stad en land af j in talloze winkels pos- jmet het signalement van Ier Een goudbruine krui- pissen een steffordshire er, een mastino en een Een tekening van het zij-aanzicht van zwembad De Zijl (links) en de nieuw te bouwen sporthal. Als alles volgens planning verloopt, is de nieuwe accommodatie op 1 janurai 1999 ge bruiksklaar. FOTO HIELCO KUIPERS FOTO LOEK ZUYDERDUIN uit Maassluis en Hoorn. Stelle tjes en eenlingen, alles komt hier. We hopen dan ook van harte dat we snel iets anders vinden. Want anders zou een belangrijke multi-culturele ont moetingsplaats jammerlijk ver loren gaan", besluit Martina. Soepel swingend begeeft hij zich weer onder zijn dansende leerlingen en roept veelbeteke nend: „Oké, tijd voor iets nieuws."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13