V 1 i i i ■i Echt salmonellavrije eieren Smaak Boter bij de vis Struisvogel legt de grootste eieren Ouderen eten meeste eieren VRIJDAG 13 MAART 1998 Binnen nu en een aantal jaren wordteen versgevangen vis een zeldzaamheid. Zón vaart zal het wel niet lopen, hoor ik u denken maar officiële cijfers wijzen uit dat over dertig jaar de helft van de vis die wij consumeren gekweekt zal zijn. In vaktermen noemen we gekweekte vis aquacultuur. In landen als Japan, China. India, Zuid-Korea en de Verenigde Staten wordt deze moder ne techniek waarbij vis systematisch en gecontroleerd wordt gekweekt al op grote schaal toegepast. En ook ons land zal eraan moeten gaan geloven. Eigenlijk doen we dat al met de mosselen en andere schaal- en schelpdieren uit Zeeland.Het feit dat aquacultuur zo in populariteit groeit heeft alles te maken met het quota- -beleid van de Europese Unie. Dit beleid is gericht op een vermindering van de Europese visvangst met circa 35 procent. Dit alles om de visstand in de Europese wa teren op peil te brengen en te houden. Alleen dan kan er op langere termijn een goede visstand worden gega randeerd. Populaire kweekvissen die het in aquacul tuur goed doen zijn zalm. zalmforel en forel. Verder karper en victoriabaars (in Afrikaanse landen), gam- bds, scampi's en andere garnaalsoorten (vooral in Aziatische landen) en dichter bij huis paling en meer val. Voorlopig buiten schot blijven de tong, scholen ka beljauw omdat deze eetbare zeebewoners volgens aquacultuur-deskundigen nog niet rendabel genoeg zijn. Dit heeft alles te maken met het vraag- en aan- bodspel dat momenteel voor wat betreft deze soort nog redelijk stabiel is. Aquacultuur wordt pas interessant wanneer de vraag uit de markt ver boven het'wilde' aanbod uitsteekt. Zo op het eerste gezicht lijkt aquacul tuur een schot in de roos maar toch heb ik zelf mijn be denkingen. Uiteraard draag ook ik het behoud van een gezond milieu met al zijn aspecten een warm hart toe maar er gaat niets boven een vers gevangen vis uit zee. Bovendien is er wel degelijk verschil tussen een ge kweekte en 'wilde' vis. 'Om te beginnen is de structuur anders', aldus Wijgert van As van onze visleverancier Jan van As BV in Amsterdam. De vis is wat weker en bij de bereiding, vooral het bakken, oogt het produkt gla- ziger. Een merkbaar voordeel van aquacultuur, waar bij deinvloeden van het seizoen volledig worden uitge bannen. is een constant produkt en een even zo con stante piijs. Voordelen die zeker in de horeca waar vis een belangrijk product is, goed van pas komen. Nu zult u misschien verwachten dat de 'dagprijs' van bijvoor beeld tarbot op de menukaart zal verdwijnen. Ik moet u teleurstellen want tarbot wordt momenteel nog op kleine schaal (circa 1,5van het Europese tarbot aan bod) gekweekt. De gekweekte tarbot die ik heb gezien was echter zo klein van formaat dat wij er niets mee kunnen beginnen. Aan versgevangen zeevis, zal net als aan wild, in de toekomst een prijskaartje hangen. Al hoewel aquacultuur, meteen jaarlijkse groei van onge veer 10 procent, een van de sterkst groeiende sectoren in de levensmiddelenindustrie is, gaat het me toch aan het hart dat het ambachtelijke aspect van de zeevisserij grotendeels verloren zal gaan. Gelukkig blijft de haring (vooralsnog) geheel buiten schot. Tot slot nog een aar dig aspect wat betreft de steur. Momenteel worden er in Frankrijk en ook in Spanje proeven gedaan om deze o.a. door overbevissing in de loop der jaren zeld zaam geworden vissoort te kweken. En met succes, zo vernam ik van Wijgert van As. Vooral voor liefhebbers van kaviaar moet dit goed nieuws zijn want juist de zeldzaamheid van steur heeft tot gevolg dat de ka- viaarprijzen de laatste jaren tot astronomische waarden zijn gestegen. Nog even en kaviaar wordt net als aan het begin van deze eeuw weer gemeengoed. In maart begint het legseizoen van.de grootste hen die in ons land zijn eieren legt: de struis vogel. Hoewel de grote eieren eetbaar zijn, kweekt men ze in het Groningse Bellingwolde alleen om uit te broeden voor de vleesproduc tie. De vraag naar struisvogeltournedos en - biefstuk blijft voorlopig nog stijgen. Een hen legt na drie jaar haar eerste ei en doet dat on geveer vijftig keer per jaar. Zo'n dertig jaar lang produceert ze eieren die een gewicht van een kilo kunnen bereiken. De hoeveelheid ge legde eieren neemt met het klimmen der jaren wel af. Het kleinste ei, gemiddeld zo'n 13 gram, komt van de kwartel. Ze zijn opvallend bruin gevlekt en sinds een jaar in de super markt verkrijgbaar, vooral in de kerst- en paas- periode. De smaak is zeer delicaat door de fij ne structuur van wit en dooier. Gekookt zijn ze prachtig als decoratie. Wie wat vaker deze eie ren gebruikt zal hebben opgemerkt dat ze per partij verschillend van grootte kunnen zijn. Net als bij de gewone kip legt een kwartel gro tere eitjes naarmate ze ouder wordt. Natuurfarm De Boed heeft primeur voor een paar centen meer MARTHA DE JAGER» JOHN BEEREN, eige naar van de Bokke doorns, een met twee Michelin-sterren gede coreerd restaurant in de duinen van Bloe- mendaal. „Twee jaar voorbereiding zijn er aan voorafgegaan", zegt salesmana ger Gerard Guliker, „om aan de wens van de klant tegemoet te ko men." De consument kan weer on bezorgd een geklutst rauw eitje naar binnen lepelen of een Haagse bluf op tafel zetten. Het smaakt allemaal veel lekkerder wanneer ieder risico van een salmonellabesmetting, ook al is deze klein, wordt uitgesloten. Voor een paar centen meer dan het maïs-scharrelei is er vanaf begin maart een gegarandeerd salmonel la-vrij ei verkrijgbaar. Op het Zuid-Hollandse Goeree Overflakkee staan de stallen van Natuurfarm De Boed, waar het grootste deel van de scharreleieren die we kopen, vandaan komt. Op dezelfde plaats waar de vader van eigenaar Koos de Boed in 1937 be gon met tweehonderd kippen, rol len nu wekelijks vier miljoen eieren over de lopende band waarvan 70 procent uit eigen scharrelstallen. Zestig jaar geleden sprak niemand over scharrelkippen omdat het niet bij de boeren opkwam kippen bo ven elkaar in legbatterijen te prop pen. In de jaren 70 automatiseerde De Boed wel het aanbod van voer en het verzamelen van eieren maar de kippen bleven vrij rondlopen. Het valt op dat er in een stal met 10.000 kippen nog steeds een aan gename boerderijgeur hangt. Vol gens De Boed jr. is dat altijd zo ge weest. De eigenaar verdroeg geen sterke ammoniakgeur en daarom wordt de mest dagelijks afgevoerd. Het grootste deel van de productie keten is in eigen hand en daarom kunnen veranderingen snel worden doorgevoerd. Er is een eigen opfok van kuikens en voer krijgt op bestel ling de gewenste samenstelling. Door het voeren met veel maïs ont staat een minder vet ei met meer li- nolzuur. Maïs geeft ook een donker der dooier, waar consumenten in Duitsland weer belang aan hechten. Die donkere kleur wordt bij sommi ge bedrijven verkregen door ca- roteen aan de voeding toe te voe gen. Een kleine test wijst uit dat een eidooier uit de legbatterij donkerder kan uitvallen dan die van een maïs- ei of een viergranen ei. Dat de kleur van de dooier of de kleur van de schaal verschil in smaak oplevert, berust op een fabel. Alleen het voer kan de smaak beïnvloeden. Maar de klant is koning. Hij verwacht een bruin ei van een scharrelkip, dus krijgt hij ze. Diervriendelijk gekweekte eieren hebben de toekomst. Al 40 procent van de verkochte eieren is op deze wijze geproduceerd. Maar er is ver schil. Het meest diervriendelijk ge produceerd is het Eko-ei omdat de kippen buiten mogen lopen en het snavelpuntje niet wordt ingekort. Scharrelkippen lopen vrij rond in een geventileerde stal waar gemid deld zeven kippen per vierkante meter in gaan. Hetzelfde vloerop pervlak in een volière-stal herbergt 25 hennen, maar hier zijn verschil lende etages aangebracht zodat ze ook naar hogere regionen kunnen fladderen. Ze zijn beter af dan in een legbatterij maar een kippenle- ven kan vrolijker. Wanneer men zich bedenkt dat de prijs van een gemiddeld ei al dertig jaar rond een kwartje schommelt, zouden we en masse moeten overstappen op het scharrelei. Een heel bijzonder eitje wordt ge legd door de araucana-kip. Het heeft een dikke mintgroene schaal en is 'ouderwets' van smaak. 'Een eigenzinnig ras', zegt De Boed jr. over de beesten die een half voet balveld ter beschikking hebben en op een lentedag in februari liever binnen zitten. Araucana-kippen ko men oorspronkelijk uit het Andes- gebergte en danken hun naam aan de Arauco-indianen in Chili. Ze wa ren daar vier eeuwen geleden al veelvuldig te vinden. Hier zijn de witte, bruine en zwarte kippen ge kruist met varianten die meer eie ren leggen. Ze komen nu op een productie van 70 procent. Een nor male kip haalt 95 procent omdat er ongeveer om de 25 uur een ei ge legd wordt. Door de lage productie en omdat de bijna-groene exempla ren niet de verkoop ingaan, is het een exclusief ei. Een nadeel van kip pen met vrije uiüoop, volgens De Boed jr., is het verlies van 100 pro cent controle op de voedselketen. Een dode rat in de sloot of vogeluit werpselen kunnen besmettingen overbrengen, zodat extra waak zaamheid bij het eindproduct gebo den is. Dat vergeten mensen wei eens die zich 'terug naar de natuur' te romantisch voorstellen. Het sal monella-vrije ei is er gekomen door strikte hygiëne en controle op de gezondheidstoestand van de leg hennen. Natuurfarm De Boed, tel. 0187 65 18 88. Landelijk gezien kopen we jaar lijks gemiddeld 74 eieren per persoon. In zijn totaliteit eten we er wel meer omdat in veel levensmiddelen al eieren zijn verwerkt. In huishoudens waar de vrouw boven de 65 jaar is worden 1,7 keer zoveel eieren gekocht als in huishoudens waarin man of vrouw jonger zijn dan 35 jaar. Dat betekent dat ouderen de meeste eieren kopen en met bijna honderd ei eren per jaar de beste klant zijn voor eierproducenten. Drukbe zette jonge huishoudens zijn met een jaarlijkse consumptie van 58 eieren per persoon de kleinste afnemers. De keuze voor scharreleieren wordt het meest gemaakt bij de groep be middelde tweeverdieners. Deze mensen steken gunstig af met een aandeel van 58 procent te gen een gemiddelde van ruim 40 procent. Consumenten halen voor driekwart hun eieren in de supermarkt, de rest wordt via speciaalzaken, de markt of di rect van de boer gekocht. Indeling in vier gewichtsklassen In 1996 zijn alle Europese lan den overgegaan op een indeling van eieren in vier maten. De maatvoering komt uit Engeland en is dezelfde als in de kleding industrie: small, medium, large en extra large. Voor ons bete kent het dat een indeling in ze ven gewichtsklassen is terugge bracht naar vier. Een klein eitje tot 45 gram werd als no. 7 ver kocht en de nummering liep per 5 gram op tot 75 gram voor een groot ei no. 1. Nu wordt een ei tot 53 gram als S (klein) ver kocht, tot 63 gram als M (mid del) en tot 73 gram als L (groot). Zwaardere eieren gaan als XL (zeer groot of jumbo) de ver koop in. De beperking van ma ten blijkt in de praktijk niet erg te bevallen. Op dozen van Eipak staan vijf eieren getekend en hanteert men de aanduiding 'middelgroot' voor een ei tussen 56 en 64 gram. Bij een bijzonde re soort als araucana-eieren wordt er niet op gewicht gesor teerd. Klein en groot gaan in een vierstuks verpakking de deur uit. 1 23456789 10 11 OPGAVE OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. Herhaling; 2. kleur, toegankelijk; 3. Griekse letter, bid (Lat.); 4. Afrikaanse rivier; 5. losplaats, deel v.e. boom; 6. halsdoek; 7. behoef tige, gast; 8. strijdperk; 9. priem, knaagdier; 10. kleur, vi- taal;ll. melkwol. Vertikaal: 1. Grappig, emmer; 2. tocht, houding, plezier; 3. hertachtig dier, menigte; 4. fa milielid, elk, voegwoord; 5. ge wicht, oude lengtemaat; 6. io nium, stadin Duitsland, karaat (afk.); 7. ontspanning, aftrek; 8. voordat, gegroet,vis; 9. aan duiding, steenmassa. SLEUTELWOORD De woorden op de eerste en derde verticale kolom zijn: POSITIEF en TENTAMEN. Het sleutelwoord luidt: FISTEL- WOND HEINZ JA //c /VO&, JA A A C<V), f" J cTWz/l Év Inrtttlt TOMPOES Heer Bommel en de wilden wagen Maar toen het ventje onder luid ge jammer voorbij dreef, betrok heer Bommel weer. „Halt!" riep hij. „Ik ben hier! Wacht even, ik moet met u mee!" Zo roepende sprong hij achter de drenkeling aan en greep hem bij zijn gewaadje, zodat hij naast hem in de modder bleef liggen, terwijl de watermassa gorgelend wegtrok door pijpen en buizen in de muur. „Laat me los!" hijgde de gids. „Ik moet ver der! Laat me gaan!" „Waarom zou ik dat doen?" vroeg heer Bommel, die boos begon te worden. ,,U moet me de weg uit deze stuitende omgeving wijzen. Daar heb ik u voor betaald!" Nu schrompelde de ander ineen. „O wee!" jammerde hij. „Ik heb uw geld aangenomen - en dat was onrein. Met uw onzuivere bankbiljetten heb ik gelopen door Merus, de Witte Stad. Dit is mijn straf!" „Zeur niet!" hernam heer Ollie streng. „Je kent de weg naar de uitgang; dat heb je zelf gezegd. Waar ben je dan bang voor?" „De morsen", stamelde de gids. „De morsen zullen komen en ze zullen ons door de modder halen." Heer Bommel verbleekte. „De morsen?" herhaalde hij. „Wie zijn dat toch! Ik bedoel..." W MB /v££ E E DOOR JAN VISSER In de Europees/Atlantische sector van het poolgebied is del heid zee-ijs de laatste maanden flink toegenomen. Eind japAN* de met ijs bedekte wateroppervlakte 2,5 miljoen km2 teger 2,3 miljoen. De ijsbezetting tussen de zuidpunt van Groenlj va Zemblawas voor januari de grootste sedert 1982 De oorzaak van het vele zee-ijs had te maken met een zeer louwmaand in het poolgebied veroorzaakt door een krachtig drukgebied boven de Noordpool. In februari breidde de kou over delen van Lapland en Noord Rusland uit en deze maan: geheel Scandinavië te koud. Zo lang een omvangrijk Atlantisch hogedrukgebied geen uil! plannen heeft richting Groenland/Scandinavië hoeven wijv: jaarskou niet bevreesd te zijn. Rond het hogedrukgebied we melijk geregeld zachte en vochtige luchtmassa's naar het N gebied geloodst. Na de maartse buien van gisteren na twee buien kon ik de hagel en korrelsneeuw uit de dakgoot scheppen dron_ gen met regen en motregen een hoeveelheid zachte lucht o" binnen. Dat proces zet zich tijdens het weekeinde voort. Ook morgen is het meestentijds bewolkt met kans op wat re motregen. De temperaturen lopen op tot 9 a 10 graden (aar lager) en er waait een meest matige west tot noordwestenwn zondag en maandag blijft het vrijwel overal droog en het is zacht. Daarna neemt de kans op enkele maartse buien toed met een aantrekkende west tot noordwestenwind een hoeve ^or koude lucht uit de poolstreken naar ons land wordt getransp Gisteren viel er op Valkenburg bij Katwijk nog een millimete maartse buien maar op Schiphol werd geen meetbare neers vangen. Tussen de buien door was het droog en op Schipho 7,0 graad gemeten KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Overwegend bewolkt en van tijd tot tijd sneeuw. In het zuidwesten overgaand in regen. Met name mor gen in het zuidoosten op klaringen. Middagtempe- ratuur oplopend tot 7 langs de zuidwestkust tot enkele graden beneden het vriespunt in het noor den. Zweden: Morgen geregeld zon en droog. Zondag van het westen uit meer bewolking en af en toe regen of sneeuw. Maxima van en kele graden boven nul in het zuiden tot lichte of matige vorst in het noor den. Denemarken: Morgen eerst enkele op klaringen en meest droog. Bril Kin diai Net NO! den. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vooral vandaag in Engeland en Schot land meest bewolkt en af en toe regen. Elders geregeld zon en overwegend droog. Middagtemperatuur ongeveer 11 graden. België en Luxemburg: Vandaag overwegend bewolkt en af en toe regen of motregen. Morgen opklarin gen en een enkele bui. Middagtempera tuur rond 8 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Flink veel wolkenvelden en vooral van daag lichte regen of motregen. In de Vo gezen en Jura mogelijk eerst nog kans op sneeuw. Morgen droger en af en toe zon. Middagtemperatuur tussen de 6 en 11 graden. Portugal: Flinke zonnige perioden. In het noorden ook wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Maxima tussen 14 en 18 graden. Madeira: Perioden met zon, maar ook wolkenvel den. Maxima dalend naar ongeveer 20 graden. Spanje: Flinke perioden met zon, In de noorde lijke helft ook wolkenvelden en af en toe regen. In de Pyreneeen eerst nog een kleine kans op sneeuw. Middagtempera tuur uiteenlopend van 12 graden in het noorden tot 18 in het zuiden. Canarische Eilanden: Wolkenvelden, veelvuldig afgewisseld met zon. Middagtemperatuur dalend naar 20 tot 25 graden. Marokko: Westkust: flink wat zon, maar soms en kele wolkenvelden. Middagtemperatuur uiteenlopend van 17 in Tanger tot 24 in Agadir. Tunesië: Wolkenvelden en een enkele bui. In het zuiden eerst nog zonniger en droger. Middagtemperatuur tussen 17 en 21 graden. Zuid-Frankrijk: In het noorden wolkenvelden, af en toe zon en vrijwel overal droog. In het zuid oosten meer zon. De Mistral neemt tij delijk in kracht af. maar verdwijnt met. Middagtemperatuur rond 10 graden, bij flink wat zon een paar graden hoger. In de Pyreneeen nog een kleine kans op sneeuw. Mallorca en Ibiza: Wolkenvelden, afgewisseld met zon. Overwegend droog. Middagtemperatuur dalend naar ongeveer 14 graden. Italië: In het midden en zuiden meest bewolkt en enkele buien. In het noorden en mor gen later ook in het midden geregeld zon en vrijwel overal droog. Middagtempera tuur van 12 graden in het noorden tot 17 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Wisselend bewolkt en buien. Een kleine kans op onweer. Middagtemperatuur on geveer 15 graden. Malta: Wisselende bewolking met enkele re gen- en onweersbuien. Maxima rond 17 graden. Griekenland en Kreta: Vandaag op het vaste land wolkenvelden en vrijwel overal droog. Op de zuidelijke eilanden meer zon. Morgen overal meer wolken en kans op een bui. Maxima op lopend naar 14 graden in het noorden en 20 graden op Kreta op morgen. Turkije en Cyprus: Perioden met zon en droog. Morgen langs de westkust van Turkije meer be wolking en kans op een bui. Maxima uit eenlopend van 15 graden op de Dar- danellen tot ruim 20 op Cyprus op mor gen. Duitsland: Meest bewolkt en af en toe regen of sneeuw. Later op de dag en morgen vanuit het noorden enkele opklaringen met mogelijk een winterse bui. Middag temperatuur rond 5 graden. Zwitserland: Aan de noordflank meest vooral morgen regen of sn zuiden ook af en toe zon. lil zuidkant van de Alpen ron in het noorden circa 6 grai grens dalend naar ongeveei op morgen. Oostenrijk: In het zuiden eerst nogwi meest bewolkt en af en sneeuw. Maxima rond Sneeuwgrens morgen dalei veer 1100 meter Polen: Vandaag mogelijk nog hier f?11 zon. Verder overwegend te pt en toe sneeuw. Midde: r a rond 0 graden Tsjechië en Slowakije: Overwegend bewolkt ei of sneeuw. Middagtempnm!P veer 4 graden. Hongarije: Overgang naar bewolkter SUM chti dan ZATERDAG 14 MAART 1998 Zon- en maanstanden Zon op 06.57 Zond Maan op 20.08 Waterstand IJmuiden Hoog 04.38 16.49 W Laag 00.24 12.45 (X Weerrapporten 13 maart 07i Eindhoven Den Helder Rotterdam Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest licht bew. w 1 licht bew. zzw3 licht bew. w.s.0 motregen w4 hall bew. zo 1 Frankfurt Genève zwaar bew nno2 Helsinki licht bew. n 2 Innsbruck sneeuw ver 1 Istanbul half bew. nno4 Klagenfurt uchtbew. wsO Kopenhagen licht bew. wzw3 LasPalmas zwaar bew. nil Lissabon onbew. no 5 licht bew. hall bew. licht bew. Vancouver regen s/uVx-J. MO-CS, 0-/-7- /-S" M'/J-M M-/J /-$• £-£-M &-£-£-T-J-£ S-C.-0-0 fiFP-r-E V-A-AC

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 10