I1 'Dit zijn etnische zuiveringen' A Vice-premier Di Rupo weer in opspraak It Buitenland A Compleet wonen Begrafenis voor twee vrienden stoutenbeek "JAG 7 MAART 1998 loden bij treinongeluk in Finland Met Kosovo-Albanezen op inspectie in door Serviërs belegerde doip Prekaz Een treinongeval in Midden-Finland heeft gisteren ze- inensen het leven gekost. Van de 39 gewonden verkeert ld in levensgevaar, aldus de Finse spoorwegen. Te hoge id is waarschijnlijk de oorzaak van het ongeluk, dat om- 13 00 uur gebeurde in de Midden-Finse plaats Jyvaskyla. I, irak heeft de wapeninspecteurs van de VN, onder wie ^r de Iraakse leiding vele malen bekritiseerde Amerikaan itter, gisteren geen strobreed in de weg gelegd bij hun litters team bracht 'verrassingsbezoeken' aan een aantal laat wapenexpert inspecteren laten Congo vermoordden burgers Militairen hebben afgelopen maand in het oosten van nocratische Republiek Congo honderden burgers ver- Volgens de mensenrechtenorganisatie Azadho zouden re troepen van president Kabila in de plaats Butembo ze shonderd mensen hebben doodgeschoten. in Hood (11) blijkt inbreker te zijn Een 11-jarige Amerikaanse jongen die de afgelopen ls een soort Robin Hood met 100-dollarbiljetten in de klas -rte strooien, blijkt samen met een vriendje te hebben inge- in een huis. Ze gingen ervandoor met 5.000 dollar. De ;er van het huis had het geld overigens niet gemist totdat :tie hem over de kraak inlichtte. even miljarden dollars aan IMF ctqnDe bankencommissie van het Amerikaanse Huis jjevaardigden heeft ingestemd met de betaling van acht- Bjard doUar aan het Internationaal Monetair Fonds. Presi- 11 Clinton heeft zich altijd sterk gemaakt het geld aan het er te maken. De middelen van het fonds zijn de laatste lig geslonken door de grote reddingsoperaties voor Thai- Ïïuid-Korea en Indonesië. De VS zijn de grootste aandeel- Ik van het fonds. je over uitspraak Palestijnse terreur De Israëlische oppositieleider Ehud Barak kan zich illen dat Palestijnen terreuracties tegen Israël uitvoeren. 'als Palestijn was geboren, zou hij waarschijnlijk daaraan n meegedaan, zei hij donderdag voor de televisie. De lei- :busa de Arbeidspartij kreeg daarop een stortvloed van kritiek 0 Afch heen. Zijn politieke tegenstanders verwijten hem dat )71'eur en de moord op joden heeft goedgepraat. er beslist burgemeestersverkiezing Ai Een spelletje poker heeft de burgemeestersverkiezing ucia, in de Amerikaanse staat New Mexico, beslist. James :on en JoAnn Carlson haalden allebei 68 stemmen. Far- won. De wet van New Mexico schrijft voor dat een kans- tkomst moet brengen als een verkiezing onbeslist eindigt. It' 1 "i\ ierjter-tempel ontdekt op Capitool ner' Op het Capitool, één van de zeven heuvels waarop Rome a^uwd, is het fundament ontdekt van de Jupiter-tempel uit ru „de eeuw voor Christus. Het gaat om een ruim dertig centi- dikke sokkel uit tufsteen. Het fundament werd op amper ra timeter diepte aangetroffen. I 21 nse rechter hoort lijfwacht Diana sas Een Franse onderzoeksrechter heeft gisteren de lijfwacht 3PK verongelukte prinses Diana en haar vriend Dodi Al-Fayed vierde keer gehoord. Trevor Rees-Jones, de enige overle- van het auto-ongeval, wist aanvankelijk niets meer te ver over het ongeluk, maar met hulp van een psychiater is zijn lering enigszins teruggekomen. gjjocate van ongelukspiloot vermoord ione» De advocaat van een Amerikaanse militair die be- n was bij het ongeluk met een skilift in Italië, waarbij op 3 twintig mensen om het leven kwamen, is gisteren over- |Hiadat een man haat met een hamer had aangevallen. De C* aangehouden. Volgens de politie heeft de ongeveer vijf- man Francesca Trombino keihard met de hamer op het -^en het lichaam geslagen toen zij uit haar kantoor kwam. p'raïne zegt nucleair verdrag Iran op -iu» Oekraïne heeft gisteren besloten een akkoord met Iran e levering van nucleaire technologie stop te zetten. In ruil IH>or zullen Amerikaanse bedrijven de kans krijgen'in Oek- kernreactoren te investeren. De Amerikanen verdenken m f*van de technologie te gebruiken voor een nucleair bewa- ^sprogramma. Ook gisteren werd in Moskou bekend dat jid overeenstemming heeft bereikt met Iran over de bouw fee kerncentrales. een nieuw te vormen ministerie van Informatie Industrie, om de enorme toename van het ge bruik van de mobiele telefonie en het Internet in goede banen te leiden. Het ministerie van ar beid zal worden omgevormd tot het ministerie van arbeid en so ciale zekerheid om de toene mende werkloosheid aan te pakken. Luo Gan gaf hiermee gestalte aan de plannen van Zhu Rongji, die naar alle waarschijnlijkheid aan het eind van het Volkscon gres als nieuwe premier wordt gekozen. Zhu Rongji is de gees telijke vader van dit 'Program ma ter Hervorming van de Structuur van de Staatsraad', zoals het weghakken van over tollige ministeries officieel heet. Het plan werd al eerder goedge keurd door de communistische partij; goedkeuring door het Volkscongres is een formaliteit. „Sommige staatsinstellingen zijn topzwaar. Er is te veel per soneel, dat werkt bureaucratie en corruptie in de hand", aldus Luo Gan. Van de 29 ministeries en commissies die overblijven zijn de belangrijkste die van buitenlandse zaken, defensie, staatsplanning, economie en handel en onderwijs. Luo Gan, geeft toe dat het 'afvloeien van personeel' een moeilijke zaak zal worden, maar hij spreekt de hoop uit dat de (vele tiendui zenden) ambtenaren die hun banen binnen drie jaar ergens anders te werk worden gesteld. correspondent Sommige geesten laten zich niet terug in de fles stoppen. Beschuldigingen dat de Belgi sche vice-premier Elio di Rupo seksueel verkeer had met minderjarige jongens brachten het kabinet-Dehaene eind 1996 serieus aan het wankelen. Daarna werd het stil. Maar bijna twee jaar later steken explo sieve berichten over de seksuele geaardheid van de minister opnieuw de kop op. Niet de Belgische pers, maar het Duitse weekblad Stern kwam deze week met het nieuws dat Di Rupo in december 1996 ten onrechte werd vrijgepleit. Opgevoerd wordt de getuige Jean Marie Rulens, die beweert dat hijzelf en twee minderjarige homo- prostitués in de jaren tachtig seksueel ver keer met Di Rupo hebben gehad. Verder verklaart een anonieme politieman dat hij in zomer van 1989 bezoek kreeg van twee collega's die Di Rupo tot tweemaal toe met een jongetje van 13 jaar betrapt zouden hebben. Van dat feit zouden zij echter geen proces-verbaal hebben opgemaakt, omdat het de zoon van een vooraanstaand politi cus betrof. „Ik steek beide handen en beide voeten voor deze getuigen in het vuur", zegt jour nalist Albert Eikenaar van Stern. Eikenaar wist het dossier te bemachtigen dat de Brusselse procureur Van Oudenhoven in 1996 tegen Di Rupo opmaakte, sprak met parlementariërs, betrokken getuigen en de Luxemburgse journalist Jean Nicolas, die in het boek Les protecteurs ook al met onthul lingen over Di Rupo komt. Het feit dat Jean Nicolas gisteren door de Belgische politie werd opgepakt, ziet Eikenaar als een aan wijzing dat de publiciteit over Di Rupo de autoriteiten onwelgevallig is. Volgens het parlementslid Gerolf Anne- mans (Vlaams Blok), indertijd lid van de vertrouwenscommissie die de beschuldi gingen tegen Di Rupo onderzocht, is de gé- tuigenis van de rijkswachter een belangrijk 'nieuw element'. Het parlement kan daar echter volgens Annemans niets mee begin nen, omdat vorig jaar in de zogeheten Wet- Di Rupo' is bepaald dat het Hof van Cassa tie volledig autonoom gerechtelijk vooron derzoek naar ministers kan verrichten zon der het parlement daarover te informeren. Het vragen om de opheffing van de on schendbaarheid, met alle publicitaire gevol gen van dien, is niet meer vereist. Volgens Eikenaar werkt het Hof van Cassa tie nog steeds aan het dossier-Di Rupo, zij het in alle stilte. „Getuige Rulens is vier maanden geleden voor een derde maal on dervraagd. Ook loopt nog een onderzoek naar ontmoetingen van Di Rupo met jonge jongetjes in een Brussels appartement." De persofficier van het Hof van Cassatie wilde deze berichten gistermiddag ontkennen noch bevestigen. „Er geldt sinds vorig jaar een absolute persstop. Eind 1996 vreesde het Belgische parlement al dat het aanblijven van vice premier Di Rupo tot gevolg zou hebben dat beschuldi gingen over zijn seksuele voorkeuren steeds opnieuw de kop op zouden steken. Het dossier waarin procureur Van Oudenhoven om de opheffing van Di Rupo's onschend baarheid vroeg, bleek echter flinterdun. Be langrijkste getuige was de in Brussel krin gen als 'mythomaan' bekend staande gigolo Olivier Trusgnach, alias de 'Roze Baron', die door rijkswachters zwaar onder druk was gezet om belastende verklaringen jegens Di Rupo af te leggen. Al snel bekende Trusg nach een groot deel van zijn verhaal uit zijn duim gezogen te hebben, in de hoop op vervroegde vrijlating. Feit is dat Di Rupo. een sleutelfiguur in het kabinet-Dehaene. een dankbaar doelwit is voor diegenen die hetzij de Waalse socialis tische partij (PS). dan wel het kabinet als geheel in moeilijkheden willen brengen. Toen de affaire-Di Rupo losbarstte, bleken met name rechtse rijkswachters en rechts georiënteerde politici de pers van munitie te hebben voorzien. Zo zwaaide het kamer lid en ex-rechter Bastien in het parlement met een 'belastende videocassette', waarop achteraf echter geen enkel beeld van de vice-premier te zien was. De liberale VLD- partijvoorzitter de Croo verklaarde al in een zeer vroeg stadium dat Di Rupo een puist was 'op het gelaat van België die uitgeduwd moet worden'. PS-partijvoorzitter Philippe Busquin concludeerde dat Di Rupo het slachtoffer was geworden van 'politieke duistere machinaties'. De advocaat van Di Rupo. Mr. Marc Uyttendaele, was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. De Serviërs hebben de afgelopen dagen het Drenica-ge- bied in Centraal-Kosovo van de buitenwereld afgegren deld en gezuiverd van wat zij noemen 'gewapende Al banese terroristen'. De Albanezen ontkennen dat zulke terroristen bestaan en noemen de Servische actie niet minder dan een etnische zuivering, zoals de Serviërs in het verleden ook in Kroatië en Bosnië hebben uitge voerd. Correspondent Harald Doornbos wist nog tij dens de Servische actie het dorp Prekaz, in het cen trum van Drenica te bereiken. Zittend op je knieën, verscholen in de hooischuur van een boer derij en kijkend door een gat in de houten wand, kun je zien hoe de huizen van Albanezen in Prekaz in brand worden gesto ken door de Servische ordetroe pen. In de verte klinken met grote regelmaat luide explosies van ontploffende granaten, die duiden op het gebruik door de Serviërs van tanks of kanonnen. Af en toe ratelt er een machine geweer. Alle huizen zijn verla ten, de bewoners op de vlucht geslagen voor het geweld. Tijdens de actie in Prekaz en de rest van het Drenica-gebied, gericht tegen het Bevrijdings Front voor Kosovo, zijn volgens Servische autoriteiten twintig Albanezen gedood. De Albane zen zelf houden het op meer dan vijftig. Zwaar bewapende Servische politiemannen heb ben alle wegen naar het gebied afgezet. Maar met behulp van etnische Albanezen, die het ter rein op hun duimpje kennen, lukt het om via allerlei sluip- paadjes door de heuvels om de woningen van Prekaz te berei ken. Overal op de smalle wegge tjes die we nemen, komen we tractoren en paard-en-wagens tegen die volgeladen zijn met Albanese vluchtelingen. Tiental len, honderden. De Serviërs beweren dat de etnische Albanezen in dit ge bied meedogenloze en zwaar bewapende terroristen zijn die van Kosovo een eigen staat wil len maken. Iedereen die we spreken, is inderdaad een voor stander van Kosovo's afschei ding van Servië, maar zwaar be wapende terroristen? We zien alleen ongewapende boeren die vermoeid ogen en die niets lie ver willen dan terugkeren naar hun huizen. Twee Albanezen van rond de dertig jaar hebben wapens. De één draagt een dubbelloops jachtgeweer met veertig patronen om zijn mid del, de ander draagt een krakke mikkig Italiaans geweer van voor de Tweede Wereldoorlog. Aangekomen op een heuvel, uitkijkend op Prekaz en met het geluid van zware explosies in de verte, waarschuwt de gids, een door de Serviërs ontslagen Al banese professor die Muhamed heet, dat we nu moeten uitkij ken voor Servische sluipschut ters die ons kunnen zien. „Er zijn hier al mensen beschoten", zegt hij. We krijgen hulp van Beta, een uit Prekaz gevluchte Albanees die zich op de top van de heuvel heeft verstopt. We lo pen nu snel over een veld in de richting van de Servische posi ties. „Maar echte frontlinies zijn er hier niet", legt Beta uit, „de Serviërs hebben tanks, kanon nen en helikopters. Wij een paar jachtgeweren, we zijn geen partij voor die lui." Via een greppel, in de be schutting van anderhalf meter hoog struikgewas, komen we dichter en dichter bij het cen trum van het dorp. Daar zijn de Serviërs nog. We passeren verla ten huizen. Na iedere granaat explosie slaan alle in de haast achtergelaten honden aan. Aangekomen bij de stal zegt Beta dat het niet mogelijk is om verder het dorp in te gaan. We zien de brandende huizen, de rookwolken en horen de be schietingen. Tien minuten later slaat de angst ons om het hart, als we op ongeveer zevenhon derd meter afstand in het zwart geklede figuren over de velden zien lopen. Heuvelopwaarts staan twee Servische comman do's onder een boom. Ze zijn duidelijk te zien. Andere figuren zijn zichtbaar in een verderop gelegen greppel. Snel verlaten we de schuur, bang dat we on der vuur zullen worden geno men door de Servische troepen. „Dit is net als Bosnië", meent professor Muhamed, terwijl we teruglopen, „ze moorden en steken de huizen in brand zodat de Albanese bevolking nooit meer kan terugkeren. Dit zijn etnische zuiveringen. peking jan van der made correspondent De grootste bureaucratische af slankingsoperatie in China werd gisteren gepresenteerd aan de bijna drieduizend afgevaardig den van het Nationale Volks- conres. De bijl gaat erin. Luo Gan, baas van het algemeen kantoor van de Staatsraad (het kabinet) en beschermeling van premier Li Peng speelde de rol van beul. Vijftien ministeries verdwijnen, onder meer die van steenkool, chemie, machine bouw en bosbouw. Er zullen vier nieuwe super ministeries worden geschapen. Zo gaan het ministerie van elek tronische industrie en dat van post en telecommunicatie op in >rdenaars kleuter naar Europees Hof 5burgDe twee Britse jongens die in 1993 veroordeeld n voor de moord op de peuter James Bulger, mogen hun xen tegen hun strafzaak voorleggen aan het Europese Hof Je Rechten van de Mens. De advocaten van Robert Ipson en Jon Venables 'vinden dat een rechtbank voor vol- nen ten onrechte hun cliënten in een openbare zitting Berecht'. Make up-feestje leuk voor je... vijfde verjaardag poyntzpass Honderden mensen hebben gistermiddag in het Noord-Ierse dorpje Poyntzpass de begrafenissen bijgewoond van de twee mannen die daar dinsdag in een café werden doodgeschoten. De doden waren twee vrienden, een katholiek en een protestant. De kist van de 25-jarige katholiek Damian Trainor werd door de drie broers van zijn medeslachtoffer Philip Allen naar zijn laatste rustplaats gedragen. Enkele uren later volgde de teraardebestelling van de 34-jarige Allen. Trainor en Allen waren ondanks de verdeeldheid in hun land al vele jaren bevriend. Protestantse extremisten slachtten hen af in de pub waar ze een glaasje waren gaan drinken. De moord op de twee vrienden - in een dorp dat tot dusver onberoerd was door het al 29 jaar durende geweld tussen katholieken en protestanten - heeft Noord-lerland geschokt. foto »ap» brian little Samantha Schiff heeft twaalf van haar vriendinnetjes voor haar vijfde verjaardag voor een 'make up-party' mee mogen nemen naar een New-Yorkse kinderkapper. Voor driehon derd dollar worden de meisjes twee uur lang onder behande ling genomen. Samantha kiest roze nagellak, roze-rode lippen stift en blauwe rouge met glit ters. Blauwe rouge? „Ik hou van blauw", verklaart Samantha. Voor cosmeticafabrikanten is de verkoop van make-up aan tieners en jongere meisjes aller minst kinderwerk. Vorig jaar be steedden tienermeisjes in de Verenigde Staten bijna 4,2 mil jard dollar (8,6 miljard gulden) aan make up en meisjes onder de twaalf 109 miljoen dollar. Volgens de in jongerentrends gespecialiseerde Vicki Ross zijn er 25 tot dertig speciale cosme- ticalijnen voor kinderen en tie ners. Niet alleen cosmeticafa brikanten hebben de nieuwe markt aangeboord, maar ook bijvoorbeeld speelgoedprodu cent Mattel en Disney. De vraag wordt wel gesteld of kinderen door bijvoorbeeld speciale cos- meticalijnen voor hen op de markt te brengen niet veel te vroeg volwassen worden ge maakt. De vriendinnen van Sa mantha hebben hun onschuld nog niet volledig verloren. Op gemaakt en wel storten ze zich op de patat en ze gillen en giechelen en zingen vrolijk mee met Flintstone- en Disney-vi- deo's. „Kleine meisjes blijven toch altijd kleine meisjes", zegt Samantha's oma Sandy Schiff. „Toen wij vijf waren verkleed den we ons ook met grote hoe den en sieraden en de tasjes van onze moeders. Stoutenbeek. Parallelweg 10. Beverwijk. Telefoon (0251) 22 90 33. Donderdag koopavond Stoutenbeek. Meubelplein 1, Leiderdorp. Telefoon (071) 589 93 23 Donderdag koopavond. Wij komen graag bij u thuis.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5