Belastingaangifte brengt nieuwtjes met zich mee E Wanneer je elk dubbeltje twee keer moet omkeren Huishouden 'Minimaal inkomen houdt huishoudboekje eenvoudig' TifnV Wijzer met geld Beheren van het huishouden is meer dan de boel aan kant maken en de zorg voor de kinderen. Het huishouden is een economie in het klein. Naarmate de inkomsten lager zijn wordt het moeilijker om rond te komen. Budgeteren voor vakantie, grote(re) uitgaven en onvoorziene kosten. En op de koop toe nog belastingaangifte doen ook. Het invullen van het beruchte blau we dit jaar rose formulier is anders dan voorgaande jaren en daardoor niet makkelijker gewor den. Hoefden belastingplichtigen zonder een eigen huis of bijzondere aftrekposten voor 1996 tien minu ten uit te trekken, dit jaar doemen nieuwe klippen op. Vrijwel letterlijk de gegevens van vorig jaar over schrijven is er met de aangifte over 1997 niet bij. Bij steeds minder mensen valt de blauwe envelop in de bus. Wie jaar najaar een definitieve aanslag krijgt van 0 gulden, moet niet raar opkijken als hij na ver loop van tijd gewoon uit het bestand valt. Wie dit jaar (nog) wel tot de geluk kigen behoort, heeft steeds meer redenen om zich een van de bekende belastingal manakken aan te schaffen. De drie be langrijkste zijn die van Elsevier, Kluwer en de Nederlandse Vereniging van Be lastingbetalers, al of niet met belasting aangifte via diskette. Zo biedt Elsevier ook een almanak opcd-rom. inclusief de aangifte 1997. De belangrijke nieuwtjes staan bij de drie overzichtelijk op een rij. Eruit springt onder meer de beperkte aftrek van 'consumptieve' rente tot 10.000 per persoon, dit jaar verder verlaagd tot 7500. Wie zijn hypotheek heeft ver hoogd en het geld lekker heeft uitgege ven kan in deze valkuil stappen. De be lastingdienst heeft ook gewaarschuwd scherp te letten op de aangifte rond de ei gen woning. Bij twijfel moet de consu- Een minimuminkomen biedt geen vrolijke kijk op de ruimte van de huishoudporte monnee. Toch zit er ook een positieve kant aan, stelt voorlichtster Brenda van Dam van het Nibud. „Het klinkt gek, maar rondkomen van een minimum is overzichtelijk. Je kunt niet meer geld uitgeven dan je hebt. Het minimuminkomen is een basisbedrag dat uitgaat van standaard bedragen die je mi nimaal per dag nodig hebt om in leven te blijven en om een huishouden te voeren. De vrijheid om iets aan het bestedingspa troon te veranderen is beperkt. Je kunt niet alsmaar minder gaan eten om geld aan andere zaken te besteden. Je kunt wel kijken naar watje eet en wat dat kost." Woonlasten, energierekening, voeding, vakantie en vervoermiddel laten zich met wat goede wil gemakkelijk in guldens per jaar, maand of dag berekenen. Maar er is geen standaardbegroting of standaard norm voor het verdelen van een minimaal inkomen. Van Dam: „Iedereen moet afwegingen maken. Dc een wil lang en ver op vakan tie, de ander steekt meer geld in de wo ning. De een verkiest een dure auto boven de fiets, de ander heeft een treinabonne ment. Elk huishouden is uniek." <]Voor dc 3i komstenhela, ken steeds m; sen gebruikt lastingalman computer. ment zijn gelijk kunnen bewijzen. Overi gens niet als de fiscus de lening over 1995 of eerder had geaccepteerd. Onder deze beperking valt niet de rente op leningen (ook als het geen hypotheek is) voor aanschaf, verbouwing, onder houd of verbetering van het eigen huis. Andere uitzonderingen zijn onder meer schulden op grond van de Wet studiefi nanciering, schulden voor studie of op leiding, ziekte en invaliditeit en voor de woonboot als hoofdverblijf. Dit jaar eisen Vermeends ambtenaren dat de huurwaarde van de eigen woning in de aangifte overeenkomt met de ge meentelijke taxatie voor de onroerend- zaakbelasting. In gemeenten waar de WOZ-taxatie nog niet rond is, moeten oudere peildata worden opgegeven, ver hoogd met een voorgeschreven percen tage. Alleen degenen van wie het be zwaar tegen de taxatie nog niet definitief is afgerond, kunnen onder overleg ging van bewijzen in de slag met de fis cus. De rente op leningen voor beleggingen blijft nog maar deels buiten schot. Met geleend geld opties en dergelijke kopen is volgens de inspectie wel een consumptie ve uitgave. Als de investering onbelaste en /of risicovrije vermogensgroei tot ge volg heeft, zal de fiscus er kritisch naar kijken. De redactie van Elseviers Belas ting Almanak vindt de regeling op dit punt aanvechtbaar. Mazen De route die het aangifteformulier volgt begint met het brutosalaris. Na bijtelling van andersoortige inkomsten (de auto van de zaak) en eventuele uitkeringen en aftrek van reis- en beroepskosten komt daar het 'persoonlijk inkomen' uit. De volgende halte staat bij de eigen wo ning, rente- en dividendinkomsten en ef fecten. Enig plussen en minnen geeft het 'onzuiver inkomen'. Op dat bedrag zijn onder meer de (niet-aftrekbare) drem pels voor verschillende aftrekposten ge baseerd. Wie het onzuiver inkomen weet te drukken verlaagt zijn belastingdruk. Een P-biljet vermeldt meer aftrekposten dan het (verkorte) E-biljet. Het formulier leidt dan naar aftrek van lijfrentepremies, betaalde rente, alimen tatie. giften en buitengewone lasten. Eventueel te veel betaalde rente of ont vangen dividend wordt verrekend, wat leidt tot 'het inkomen' volgens de fiscus. Is sprake van een negatief inkomen in een voorgaand jaar dan kan dat worden afgetrokken en ontstaat het 'belastbaar inkomen'. De belastingvrije som, die va rieert met leeftijd, gezinssituatie en der gelijke, gaat eraf en de uitkomst is de be lastbare som. Nieuw is de hogere arbeidskostenforfait, ofwel aftrek van beroepskosten. Het percentage ging van 8 naar 10 procent met een maximum van 2598. Elseviers Almanak, nooit te beroerd om burgers op 'mazen' in de wet te wijzen, adviseert belastingplichtigen om hoger in te zet ten. Aangezien vooral mensen met wei nig aftrekposten voordeel aan het forfait hebben door het Leeuwardense ge rechtshof op 1322 becijferd is dit bedrag als 'oneigenlijke verhoging' op de bewijsbare onkosten te tellen. Een werknemer met een salaris van 40.000 en 2000 onkosten kan dus 3322 op voeren, meer dan het maximum dus. De zaak ligt momenteel bij de Hoge Raad. Vakantiegeld Over de vraag of de vakantietoeslag voor 25 procent belastingvrij moet zijn, net als vakantiebonnen in de bouw, loopt ook een procedure. Bezwaar ma ken tegen volledige heffing op het va kantiegeld is niet nodig. Staatssecretaris Vermeend heeft beloofd de uitspraak van de Hoge Raad te volgen. In alle drie geraadpleegde almanakken staan tal van tips en en 'trucs'. Vooral waar het de laatste aftrekbare posten be treft. Zo valt er meer te halen uit de be roepskosten wanneer deze het maximale forfait van 2598 overtreffen, of de stu diekosten. Als de inspecteur per ongeluk vergeet ie mand een formulier te sturen is er nog geen reden om tevreden achterover te leunen. De belastingplichtige wordt ge acht zelf te bedenken of-ie het blauwe biljet moet invullen. De belastingdienst heeft soms bijvoorbeeld niet tijdig door of men van een huur- naar een koopwo ning verhuist. Het is ook niet altijd zo dat met de in houding door de werkgever alle belas tingcenten piekfijn zijn geïnd. Door een bijbaantje kan toch een 'verplichte aan slag' (naheffing) mogelijk zijn. Als het verschil tussen ingehouden en verschul digde belasting en premies meer dan 405 bedraagt gebeurt dat. Voor wie niks extra hoeft af te dragen en toch een biljet krijgt: gewoon invullen, er volgt vanzelf een aanslag 'nihil'. RAYMOND PEIL Het Nibud hanteert voorbeelden voor stan daardsitu aties waar aan mensen hun eigen si tuatie kun nen afmeten en begroten. Alle hierge noemde be dragen zijn netto en die nen slechts als hulp voor het zelf op stellen van een begro ting. De trieste aanblik van een schaars gevulde portemonnee. Wie wei nig geld te besteden heeft, is vooral aange wezen op gratis vertier. Foto Hans van Weel Uitkomen met je inkomen is een zaak van cen ten tellen. Wie moeilijk kan rondkomen met zijn geld, moet eens aan budgetteren denken. Maar de drempel naar het zelf begroten van je uitga ven is hoog. Je eigen gedrag spiegelen in een kas- of huishoudboekje en de beperkingen van de ei gen portemonnee onder ogen zien, dat durft niet iedereen. En toch is juist dat inzicht een goede stap naar betere tijden. De vraag of er in Nederland armoede bestaat, hoef je Diewertje Bogaards uit Alkmaar niet te stellen. „Armoede is er, absoluut. En het gat tus sen arm en rijk wordt alleen maar groter." Bogaards is docente volwasseneneducatie. Zij gaf eerder cursussen als creatief schrijven en kennismaken met kunst. Maar als ervaringsdes kundige op het gebied van rondkomen met wei nig geld leert zij al enkele jaren mensen hoe ze met hun geld uit kunnen komen. De cursus 'Elk dubbeltje twee maal omdraaien' schreef Boog aards samen met sociaal cultureel werkster José Vlaar. Hulpmiddelen voor de cursus komen van het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud) in Utrecht. Deze door de overheid, banken en verzekeraars gesubsidieerde instel ling biedt adviezen en hulpmiddelen voor parti culieren en hun begeleiders of hulpverleners. Dat aanbod varieert van voorbeeldbegrotingen en brochures tot boekwerken en computerpro gramma's over zaken als de kosten van opgroei ende kinderen, alimentatie, woonlasten en huis- houdfinanciën. Wie niet rond kan komen van zijn geld heeft soms baat bij informatie over de diensten van gemeentelijke kredietbanken, de kansen op huursubsidie, kwijtschelding van belastingen. Bogaards belicht die hulpverlening ook in haar cursus. Maar er is ook een persoonlijke invals hoek. „We zijn begonnen met een cursus voor oudere alleenstaande vrouwen, een groeiende bevol kingsgroep met veel kosten en weinig inkomen. Onze doelgroep is nu algemener. We willen de mensen helpen hun huishoudboekje op orde te krijgen. Ze helpen aan inzicht over hun beste dingspatroon, zodat ze weten waar ze hun geld aan uitgeven. Maar we willen ze ook laten zien datje met weinig geld toch een sociaal leven kunt leiden. Je hoeft niet thuis te zitten kniezen. Ik probeer bij de deelnemers dat slachtoffer-ge voel weg te nemen en dat ze hun leven in eigen hand kunnen nemen", zegt Bogaards. Bij de cursus hoort het bewaren van kassabon nen van alle uitgaven. Ook het berekenen van de kosten van een normale dag. van tandenpoetsen 's ochtends tot lezen in bed 's avonds. De cursis ten krijgen ook steevast de vraag voorgelegd eens te onderzoeken wat er allemaal gratis of erg goedkoop is. „Ga eens naar dat gratis lunchcon cert, ga eens bladen lezen in de bibliotheek, kijk eens in tweedehands winkels. Neem een sport- paspoort, volg die gratis proeflessen. Er zijn ge noeg creatieve manieren en alternatieve circuits om ook met weinig geld een sociaal en cultureel leven te leiden. Dat willen we ook laten zien. Mensen hun financiële beperkingen laten inzien is één ding. ze tegelijk iets bieden om creatief met de problemen om te gaan is voor ons een uitdaging." Hulpverleners De resultaten van de cursus lopen sterk uiteen. Niet iedereen kan na de cursus ook meteen 'rondkomen'. Dat heeft ook te maken met de achtergronden van waaruit mensen meedoen. „Als wij zien dat iemand andere, grotere proble men heeft dan zijn inkomen, verwijzen wij door naar gespecialiseerde hulpverleners." „Het is huilen en lachen tijdens onze bijeenkom sten. Je krijgt veel leed te horen. Mensen die arm zijn geworden door tegenslagen waar ze zelf niets aan konden doen. Dat leed raakt je. Na een cursusmiddag ben ik ook echt op. Sommige mensen zijn echt kansloos, die komen nooit meer uit de problemen en dat maakt me verdrie tig en kwaad. Maar de kracht en creativiteit van mensen die van hun financiële nood een deugd maken, die maken de cursus ook voor mijzelf in teressant. Van die mensen kan ik zelf nog wat le ren. Sommige deelnemers g?-n het ook als sport zien om 11 uit een tientje te halen." KAREL BECKMANS VOORBEELDBEGROTINGEN 'Bovenmodaal' stel, tweeverdieners zonder kinderen. 'Modaal' gezin met twee schoolgaande kinderen (leeftijd 6 tot 12 en 13 tot 17 jaar), particulier verzekerd en wonend in een eigen huis. Alleenstaande ouder (werkloos) met kind tot zes jaar. Bijstansinkomen inclusief vakantiegeld en kinderbijslag. Nib /pol rde ipe' e be heit erki TOTAAL UITGAVEN 3559 5212 huur/hypotheek gas/brandstoffen elektriciteit water heffingen telefoon verzekeringen1-1 school/studiekosten contributies/abonnementen vervoer VASTE LASTEN 330 105 60 25 80 60 10 606 105 77 38 80 44 815 34 62 141 2002 1077 110 60 30 80 75 560 0 135 640 2767 kleding/schoeisel inventaris onderhoud huis en tuin extra ziektekosten hobby/uitgaan/vakantie RESERVERINGEN 125 150 30 305 230 201 92 47 139 709 340 345 150 75 535 1445 voeding/versnaperingen overige huishoudelijke uitgaven HUISHOUDEN OVERSCHOT Alle bedragen zijn netto per maand. Voor de posten met een is in dit voorbeeld in totaal 482 gulden per maand beschikbaar. Naar eigen behoefte te verdelen over huishouden, telefoon, vervoer,] lidmaatschappen, onderhoud aan huis (en tuin), hobby en vakantie. Verzekeringen, ziektekosten (incl. tandarts), inboedel, WA en begrafenis. Voor ouders die meer willen weten over belastingaftrek van bijzondere opvoe- dingskosten, extra kinderbijslag, dc kos ten van kinderopvang en andere (onver wachte kosten van kinderen heeft het Ni bud drie GeldWijzers beschikbaar. De GeldWijzer Kinderen behandelt de kos ten voor kinderen tot en met twaalf jaar (basisschool, bestelnummer PI7), de GeldWijzer Scholieren (PI 8) voor kinde ren in het voortgezet onderwijs. Ook is er een GeldWijzer voor (ouders vanstuden ten (P23). De boekjes zijn te bestellen bij het Nibud (postbus 19250, 3501 DG Utrecht). Ze kosten respectievelijk 16, 16,50 en 15,75. ZATERDAG 7 MAART

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 56