'Laat je droomhuis niet Villa Molensteen worden' IL Oversluiten spaarhypotheek zet weinig zoden aan de dijk Hypotheken ;r te feitt oud maa lijk Hypotheken. De rijkdom kan niet op, zo lijkt het. Met de daling van de hypotheekrente en de aanhoudende stij ging van de waarde van koopwoningen stijgt ook de hoogte van het uitstaande hypotheekbedrag. Is het nog wel verantwoord vragen critici. Vooral nu steeds meer randfiguren zich op de geldmarkt werpen. Hypotheekadviseur Peter Ofner, franchisenemer binnen de organisa tie De Hypotheker, heeft ze van alle leeftijden, rangen en standen, ge zinssamenstellingen, banen en dito salarisstrookjes aan tafel gehad. Onder de streep blijft zijn advies de zelfde: Neem geen onverantwoorde >p, „Wonen moeten we allemaal en het lief ste wil iedereen een eigen huis. Maar de kwaliteit van het leven wordt vooral be paald door hoeveel geld er na betalen van de vaste lasten nog in de porte monnee zit." Bij onverantwoorde risi co's geeft Ofner niet thuis. „Verhalen als, 'ja maar die en die doet het wel' ra ken mij niet. Dan gaan ze daar maar naar toe. Ik wil niemand in de ellende storten." Villa Molensteen, zo noemt Ofner het Hypotheekadviseur Peter Ofner: „Je moet zaken niet mooier voorspiegelen dan ze zijn." Foto Hans van Weel ZATERDAG 7 MAART 1998 Hypotheekadviseur waarschuwt voor extreme lastendruk huis(houden) dat gebukt gaat onder zware hypotheeklasten. Achter de tren dy Ikea-gordijnen gaat soms groot leed schuil. „Ze zijn vaak nog jong, net ge trouwd of samenwonend, werken alle bei, zeggen goede vooruitzichten te heb ben en denken de hele wereld aan te kun nen. Vaak is dat ook wel zo, maar het gaat niet altijd goed. Een van beide part ners kan werkloos of arbeidsongeschikt worden. Het stel gaat uit elkaar of wordt verblijd met de komst van een kind. Vaak valt (een deel) van het inkomen weg, waardoor per saldo de lasten toene men, „Tegenover het aangaan van een hypotheek staan verplichtingen waar van niemand weet of je die tot in lengte van dagen kunt dragen. Zekerheden be staan niet meer. Zorg daarom datje die lasten ruimschoots kunt dragen", advi seert Ofner. Villa Molensteen Ofner noemt zichzelf realist. „Je moet zaken niet mooier voorspiegelen dan ze zijn. En gaat alles volgens plan dan ben ik ook heel blij voor mijn klanten, maar ik wil er voor waken dat ze te hoog grij pen en ze zichzelf in de ellende storten. Een hypotheek kun je overal afsluiten. Er zijn zelfs geldschieters, die je een hy potheek geven op zes, zeven keer je jaar inkomen, daar waar anderen drie a vier keer als maximum nemen. Je kunt niet verder springen dan je polsstok lang is en dat moetje eigenlijk niet willen ook. Als bemiddelaar is het mijn taak dat mensen een verantwoorde hypotheek krijgen, als adviseur moet ik er voor waken dat hun droomhuis Villa Molensteen wordt." Koele cijfers, nuchterheid, ervaring en 'gevoel' zijn de belangrijkste ingrediën ten van het werk van Ofner. Zijn kan toor, gelegen op de hoek van de Heren gracht en de Raadhuisstraat, staat mid den in het financiële hart van Amster dam met Beursplein 5 en effectenhuizen op loopafstand. Zijn 'voorzichtigheid' ten aanzien van hypotheken wordt on dersteund door financiële experts, te vens zijn klanten. „Dagelijks gaan er tientallen tot honderden miljoenen door hun handen. Maar als het op hun eigen hypotheek aankomt kiest bijna iedereen voor een traditionele spaarhypotheek. Geen risicovolle constructies, maar ze kerheid boven alles." Kaartenhuis Ofner zit zo'n dertig jaar in het vak. Als adviseur/bemiddelaar heeft hij zelf de huizencrisis van eindjaren zeventig/be gin jaren tachtig meegemaakt. De hypo theekrente steeg tot een record van 13,4 procent, waardoor de marktprijzen van koopwoningen als een kaartenhuis in el kaar zakten. „Zo zit er een ton over waarde fn de woning en zo kom je een ton tekort. Ik heb het aan den lijve on dervonden", kijkt hij terug. Die ervaring maakt hem huiverig voor situaties waarin de overwaarde van het huis de honingpot is waar naar hartelust uit kan worden gesnoept. Kreten in ad vertenties als 'maak de overwaarde van uw woning ten gelde', 'koop nu die boot, caravan of auto die u altijd heeft willen hebben', of'maak nu de droomvakantie van uw leven' stuiten hem tegen de borst. Utrecht Zuid-Holland Noord-Holland „Allereerst: de waarde van een woning is een momentopname. Ten tweede: een hypotheek is primair een instrument om een huis te kunnen kopen. Als klanten een consumptief krediet nodig hebben, dan zal ik ze geen tweede hypotheek aan raden, ook al is de hypootheekrente la ger dan de consumptieve rente. Dat is appels met peren vergelijken. Die auto is met vijf of tien jaar op, de hypotheek loopt misschien twintigofdertigjaar. En wanneer die auto op is, wat dan? Een derde hypotheek? Een persoonlijke le ning is een prima instrument om zaken te financieren met een beperkte looptijd, een hypotheek niet. Willen mensen toch per se die tweede hypotheek, dan doen we dat. Maar we waarschuwen wel voor de risico's." Vermogensvorming Ondanks de gevaren die er aan een eigen huis kunnen kleven, is het geworden tot de basis van vermogensvorming. Tot voor enkele jaren geleden werden nog bijna louter spaarhypotheken afgeslo ten, een hypotheekvorm waarbij de te betalen rentepercentage gelijk is aan de te ontvangen rente op het spaardeel. In middels ligt de verhouding tussen spaar en beleggingshypotheken op 80-20. De balans zal de komende jaren verder doorslaan naar de 'universal life-polis- sen', denkt Ofner. „Ik vergelijk het altijd maar met een begrafenispolis. Op een X- moment is die polis premievrij, terwijl de dekking gewoon doorloopt. Het gemid delde rendement op een universal life- polis is door de jaren heen veel hoger dan de rentevergoeding op een spaarhypo theek. Daardoor zal de hypotheek eer der kunnen worden afgelost, zodat de maandlasten eerder dalen. Of zit er later meer geld in de polis dan voor de aflos sing van de hypotheek noodzakelijk is. Zo je wil kun je met de overwaarde in de polis ook gewoon leuke dingen doen: eerder stoppen met werken, of dat geld uitgeven, bijvoorbeeld. RONALD MASSAIIT Vijfjaarsrente in absolute percentages 350000 ...tiiJJI I I I I I I I I I I I I .1 I .1.1 /I i i I, I 'I 30C0OQ j.i i i i I l i 1 h 1 i I m i 250000 6 97 98 Bronnen: NVM en Hypotheekshop De verhouding tus sen hypotheekrente en de huizenprijzen in de drie Rand stadprovincies weergegeven in een grafiek. Bij aan houdende stijging van de rente dalen de prijzen van koopwoningen. In geval van aanhou dende daling van de rente stijgen de prijzen. Iers in de hypotheek- en bank- teiden het twee jaar geleden al. >rdt een recordjaar, maar 1997 Overtreffen. De werkelijke cij- en nog veel beter. Er werden 1 hypotheken afgesloten, tegen 'in 1996. Het totaalbedrag aan hypotheken bedroeg 106 mil- procent meer dan in 1996. De is voor eenderde te danken aan sluiten van bestaande hypothe- Consumentenbond berekende lat het oversluiten van de meest re hypotheek, de spaarhypo- ndanks een lagere rente bijna lordeliger is. Oversluiten bij een oank kost de consument zelfs lagere rente ten spijt. hypotheekrente als lokkertje om per jzenden guldens meer te betalen. Dor de rtv-bladen en vraagje af hoe j stom hebt kunnen zijn om voor 6,5 Sen langlopende spaarhypotheek af i. „Niets mis mee", reageert Peter n De Hypotheker. „Een spaarhypo- ien prima hypotheekvorm omdat nengesteld uit een rentedeel en een il, waarvan de hoogten nauw met el- ponden zijn. Stijgt de hypotheekren- ijgt ook de te ontvangen rente over rdecl, zodat er minder verzekerings- odig is. Bij een rentedaling is het pre- Srsom. Zo blijven de nettolasten re- Ivenwicht. In het ene geval wordt de ypolheekrente gecompenseerd door xe belastingaftrek en een lager '1 In het andere geval dalen de rente- Gelokt door lagere rente zijn consumenten vaak veel duurder uit lasten, maar moet er meer premie worden be taald die niet aftrekbaar is voor de belastin gen. De verhouding ligt niet een op een, maar de nettolasten blijven redelijk stabiel." „Die rtv-blaadjes spiegelen de zaken veel te rooskleurig voor", gaat Ofner verder. „Er wordt geadverteerd met rentes van tussen de 3 en 4 procent. Ik heb er zelfs al een gezien van 2,9 procent. Wat ze er niet bijvertellen is dat deze percentages gelden voor een jaar en dat ze daarna terugvallen naar een normaal of soms iets bovennormaal renteniveau. Belastingconstructie Kijk, die 2,9 procent, dat kan wel, maar dan alleen via een belastingconstructie. In dat ge val moetje bijvoorbeeld eenmalig 4000 aan rente vooruitbetalen. Die 4000 is aftrek baar voor de belasting. Nadeel is, datje het zelf moet voorschieten. En het jaar erop gaat ook hier de rente aanzienlijk omhoog." Helemaal af te raden is het volgens Ofner om een bestaande spaarhypotheek (meer dan 90 procent van de totale markt) over te sluiten bij een andere bank. „Daar zitten nogal wat kosten aan. Om te beginnen brengt de bank een forse boete in rekening. Daarnaast moe ten opnieuw over het volledige hypotheekbe drag provisie en notariskosten worden be taald. Daarbij komen opnieuw taxatiekosten voor de woning. Dat alles tezamen gaat in de duizenden guldens lopen. Dat weegt nooit op tegen de nieuwe, eventueel lagere rentelas ten. Persoonlijk raad ik het iedereen af." Toch biedt de traditionele spaarhypotheek Een nieuw huis, een nieuwe hypotheek. Het onderpand wordt ver kocht, dus is overslui ten altijd kostenloos. Foto Hans van Weel wel enige ruimte voor verandering. „Dat moetje dan zoeken in de bestemming van het premie- of spaardeel. Je kunt de levensverze keraar vragen dit spaardeel te beleggen, zoals in aandelen, obligaties, staatsleningen of een mengvorm daarvan. Doel is een rendement te verkrijgen dat hoger is dan de te ontvangen rente. Of je nu 6,5 procent rente vergoed krijgt of een gemiddeld rendement van zeg 8,5 procent behaalt op beleggingen, op een termijn van twintig of dertig jaar maakt dat een enorm verschil." Ofner wil als zichzelf respecterende hypo theekadviseur en -bemiddelaar het niet met zoveel woorden zeggen, maar onder de vele kredietverstrekkers cq. -tussenpersonen zit ten nogal wat minder frisse lieden. De Con sumentenbond en de Vereniging Eigen Huis hebben er beduidend minder moeite mee om deze praktijken aan de kaak te stellen. „Hen is het louter te doen om de afsluitprovi- sie. Hoe meer hypotheken er worden (over- )gesloten, hoe beter. Of de cliënt er nu beter van wordt of niet, dat maakt hen niet uil. Wij proberen mensen te waarschuwen zich voor al niet met obscure bedrijfjes in te laten, maar naar een 'vertrouwde' tussenpersoon, of naar een 'erkende' bank of hypotheek-ad- viesketen te stappen. Daar moeten ze zich eerst eens goed laten voorlichten. Ook kan het raadzaam zijn om kennissen, vrienden of familie naar hun ervaringen te vragen. Daar mee kun je een hoop ellende achteraf bespa- RONALD IMASSAUT

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 55