Hardere aanpak voetbalvandalen Vrouw nog steeds slechter betaald dan man Vader dumpt zijn verstandelijk gehandicapte zoon op stoep SVB NIEUWE DESSINS UIT NEPAL BIJ VAN TIL Binnenland jiphol mag groeien Politie laks bij racisme Helft notarissen vangt jaarlijks half miljoen gulden Wit goud Belangrijke mededeling Het is gebleken dat in 'Kwaliteitsmerk ananasstukjes op eigen sap' met een nettogewicht van 567 gram en een uitlekgewicht van 340 gram een smaakafwijking is opgetreden. Dit product voldoet niet aan onze hoge kwaliteitseisen Daarom is uit voorzorg besloten dit product terug te halen. Het betreffende product is uitsluitend via de supermarkten van C1000, Spar Voordeelmarkt, Casper, Kopak, Plusmarkt, 4=6 en Garantmarkt verkocht. Consumenten die het product in huis hebben, worden verzocht dit naar genoemde supermarkten terug te brengen. Het aankoopbedrag krijgt u dan direct terug. Deze terughaalactie betreft uitsluitend bovengenoemd product. De overige blikken met ananasprodukten zijn dus absoluut veilig en kunnen gewoon worden gebruikt. Voor eventuele vragen over 'Kwaliteitsmerk ananasstukjes op eigen sap' kunt u bellen met het informatienummer 023-5410951 Wij bieden u onze oprechte excuses aan voor het veroorzaakte ongemak. BV KWALITEITSMERK LEVENSMIDDELEN 7 MAART 1998 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Dienster og boven water Pa. Het binnenvaartschip Kronenburg dat donderdag- (faör het slechte weer in grote problemen kwam, is nog Ti||et helemaal in de golven verdwenen. Bergers proberen 4), dat vier kilometer voor de kust van Urk, dreigde te 4|oven water te houden. Het schip, geladen met 1.590 ton likte donderdagnacht door onbekende oorzaak lek. Het :|-sgezin kon worden gered. foto anp axipress H jaar geëist tegen bendelid Het openbaar ministerie (OM) heeft voor het ge- if in Den Haag tien jaar gevangenisstraf geëist tegen een man. Hij zou lid zijn van de bende van Leerdam. De ik in Dordrecht veroordeelde hem eerder tot zes jaar cel, is van twaalf jaar. Twaalf van de dertien verdachte leden riminele organisatie staan deze maand terecht voor een ntal gewapende overvallen op casino's, particulieren, irkten en een bank. Bij de overvallen vielen twee doden: handelaar uit Dordrecht en een Gorinchemse juwelier, het OM was de man onder andere betrokken bij twee ;n, leende hij wapens aan andere bendeleden en stichtte 1 in een kledingzaak. ve computers ministeries taboe Op alle ministeries worden met onmiddellijke ingang luwe computers en software meer aangeschaft. Ook boorlopig geen externe deskundigen op het gebied van petechnologie meer aangetrokken. Het kabinet wil op [er geld en mensen vrijmaken voor de oplossing van het je computerprobleem op 1 januari van het jaar 2000. Éputers tellen maar tot en met 1999 en slaan daarna ver- k op tilt. Naast dit zogenoemde 'millenniumprobleem' k de invoering van de euro een belangrijke rol bij de in- jsstop. De noodmaatregel is genomen omdat de proble- I computerapparatuur veel groter zijn dan voorzien. ;t heeft gisteren defi- iten de komende vijf 20.000 starts en lan- a op Schiphol toe te II :uleken is, aldus pre- gisteren, dat het mo- 'ieze extra vluchten uit binnen de afgespro- lcj$ugrenzen. Bovendien no; de luchtvaartmaat- ,eern stillere vliegtuigen et&i- n c| het kabinet, dat eer- jki ji principebesluit over aldltie nam, is het moge- jdejte vliegen en tegelij- djeï geluidsoverlast aan-, ims! verminderen. Onder ev^aarde is de minister oord gegaan met de FLiEifg van het aantal vluchten. Het-kabinet bena drukt tevens dat overheid en andere bètrokkenen gezamen lijk moeten werken aan het in dammen van de geluidsover last. Alleen op die manier kan ruimte worden gevonden voor meer vliegbewegingen. Het kabinet begint nu een procedure om de geluidzones aan te passen. Verwacht wordt dat de Tweede Kamer zich daar begin volgend jaar over kan uit spreken. Schiphol is gevraagd op korte termijn een nieuw Ge bruiksplan in te dienen dat uit gaat van 380.000 vliegbewegin gen voor dit jaar. Eerdere Ge bruiksplannen met aanvragen voor respectievelijk 360.000 en 400.000 vliegbewegingen zijn daarmee van de baan. gvan mensen. „Het OM is veel te traag en verricht onvolledig werk", aldus de expert verder. De Roemeense jurist hekelde dat Den Haag met een sterk verouderd rapport op de' prop pen kwam. Nederland liet gedu rende zes jaar niets van zich ho ren in Genève, waardoor het VN-comité vorig jaar naar een zwaar sanctiemiddel wilde grij- •pen: plaatsing op de zwarte lijst naast oudgedienden als Syrië en Libië. Geschrokken diende Den Haag op de valreep een verslag in. „In dit rapport is de Neder landse samenleving uit de late jaren tachtig neergezet terwijl we inmiddels ruim tien jaar ver der zijn", aldus Diaconu. De ze ven leden van het VN-comité die Nederland aan de tand voel den, sommeerden Den Haag vaart te maken met een rap portage over de huidige situatie. landse politie treedt te [ij het constateren en IWn van racisme in de Dit concludeert nrté tegen Rassendiscri- wan de Verenigde Na- gisteren de behande- het Nederlandse rap- P ''dit onderwerp afrond- jder f-expert voor Neder- loemeen Ion Diaconu, aan de politie een rapport ncidenten met racisti- nponenten moet sa il. Hij vindt het aantal gistreerde incidenten and reden tot zorg. ismeverslag moet vol- )e(Jfconu naar het open- e|,iisterie (OM) worden Dit krijgt dan meer ïn voor het opsporen me en het vervolgen amsterdam anp Twintig jaar emancipatie heeft het verschil in beloning tussen mannen en vrouwen nauweüjks verkleind. Twee decennia terug verdienden vrouwen gemiddeld 25 procent minder dan man nen. Dat is teruggelopen naar 24 procent achterstand. Voor de FNV zijn de cijfers, die de orga nisatie uit CBS materiaal destil leerde, aanleiding om op 8 maart tijdens de wereldvrou wendag, een campagne te be ginnen tegen de ongelijke belo ning van vrouwen. In de bank- en verzekerings wereld is de kloof het grootst. Vrouwen verdienen hier gemid deld 62 procent van het loon waarmee de mannen naar huis gaan. Ook in de zakelijke dienstverlening liggen de lonen van vrouwen flink lager, zo'n 68 procent. Eén van de oorzaken is dat vrouwen moeilijk doorstromen naar hogere functies. En als ze na een paar jaar afwezigheid op de arbeidsmarkt opnieuw gaan werken, worden ze vaak lager ingeschaald. Ook zijn vrouwen oververtegenwoordigd in lagere functies als cassière, schoon maakster, de typekamer en in de gezinszorg. Ook werken ze vaak in sectoren met een laag uurloon, zoals de zorgsector, detailhandel en horeca. De FNV stelt voorts vast dat typische vrouwenberoepen traditioneel lager gewaardeerd worden. Naarmate de carrière vordert, nemen de loonverschillen toe. Bij aanvang van de loopbaan liggen de salarissen ongeveer gelijk. In de leeftijdscategorie tussen de 35 en 44 jaar verdie nen vrouwelijke werknemers gemiddeld 20 procent minder dan hun mannelijke collega's. In de tien jaar daarop loopt dat op naar een verschil van 28 pro cent. In de leeftijdscategorie tussen 55 en 64 is het gemid deld verschil gegroeid naar 30 procent. arnhem gpd Bijna de helft van alle notarissen ver dient jaarlijks meer dan een half miljoen gulden. De andere notarissen hebben ook niet echt te klagen want driekwart van de notarissen verdient meer dan 400.000 gulden per jaar. Dat blijkt uit cij fers van het Centraal Bureau van Bij stand over de jaren negentig tot 1996. De voorzitter van de belangenorganisa tie van notarissen vindt een half miljoen ook wel wat veel. „Het is te hoog voor het werk dat wij doen." Van de week waarschuwden de notaris sen nog dat de prijzen voor hun dien sten vier keer zo duur worden als de ta rieven worden geliberaliseerd. Over ruim een week debatteert de Tweede Kamer over de notaristarieven en daar mee over de inkomens van de notaris sen. Het kabinet wil dat de tarieven vrij worden om de onderlinge concurrentie te bevorderen. Over de inkomsten van de notaris woedt al vier jaar lang een politiek debat. Nota rissen hebben uit hoofde van hun be roep een monopolie bij het opmaken van diverse akten, zoals een trouwakte of een testament. De notarissen worden daarvoor volgens vastgestelde tarieven betaald. De vergoeding voor de onroe rend goedtransacties (koop en verkoop, hypotheekakte), de grootste hoeveelheid van het werk, is gerelateerd aan de koopsom van het onroerend goed. Voor een huis van drie ton krijgt een notaris meer dan voor een huis van twee ton, terwijl de hoeveelheid werk in de regel hetzelfde is. Voor het opmaken van een testament staat weer een vast bedrag, hoewel de hoeveelheid werk hiervoor weer variabel is. Minister Wijers van economische zaken wil de tarieven voor de notarissen vrij la ten. Bovendien moet een notaris zich vrij kunnen vestigen, waardoor meer concurrentie tussen de notarissen voor voordeliger tarieven moet zorgen. In een eerste reactie geeft de voorzitter van de Koninklijke Notariële Beroepsor ganisatie (KNB) toe dat de inkomens van de notarissen te hoog zijn. „Wij pleiten voor een vast inkomen van rond de 2,5 ton, onafhankelijk van de aard van de verrichte transacties. Netto hebben we dan evenveel als een kantonrechter in een middelgrote stad en dat lijkt ons een redelijke beloning", aldus A. Jansen, voorzitter van de KNB. Rekeningen worden niet betaald door chaos bij Verzekeringsbank arnhem «gpd De maat voor Arnhemmer J. Camman was gisteren meer dan vol. Uit pure woede en pro test droeg hij z'n 22-jarige ver standelijk gehandicapte zoon Emiel over aan medewerkers van de Sociale Verzekerings bank (SVB) in Utrecht. De boze vader deed dat vanwege het feit dat de rekeningen voor de dagopvang van Emiel vanaf 1 januari nog steeds niet door de SVB zijn betaald. „Het gaat om 1.500 gulden per maand, dat kan ik zelf zelf niet betalen", zegt de Arnhem mer. „Ik heb gewoon tegen die lui gezegd: hier is m'n zoon en dit zijn z'n medicijnen. Zorg maar voor hem." Na een ge sprek met drie medewerkers van de SVB werd de zaak door middel van een spoedbetaling voorlopig opgelost, waarna va der en zoon terugkeerden naar Arnhem. Camman is één van de vele gedupeerden van de chaos die momenteel heerst bij de uitbe taling van het zogenoemde per soonsgebonden budget in de zorg. De Sociale Verzekerings bank, die per 1 januari belast is met de uitbetaling van de reke ningen, heeft grote administra tieve problemen. Per dag bellen honderden mensen met de SVB om te vra gen waarom de rekeningen en declaraties niet worden betaald. Het grote aantal bellers leidt tot lange wachttijden. Woordvoer der L. Boss erkent dat er 'nijpende en schrijnende' geval len zijn. Maar, zo voegt hij er aan toe, voor veel mensen is in middels wel een oplossing ge vonden. Met ingang van maandag zet de Sociale Verzekeringsbank ex tra telefoonlijnen en personeel in om alle vragen te kunnen be antwoorden. Staatssecretaris Terpstra van volksgezondheid, welzijn en sport heeft de Twee de Kamer inmiddels schriftelijk over de uitvoeringsproblemen geïnformeerd. Het persoonsgebonden bud get (PGB) bestaat twee jaar en is bedoeld om mensen die hulp behoeven zo lang mogelijk thuis te laten wonen. Ze krijgen jaar lijks een bepaald bedrag toege wezen, waarmee ze zelf zorg kunnen 'inkopen' bij particulie ren of instellingen. Dat geld moet rechtstreeks door de SVB aan de zorgverlener worden overgemaakt. Ruim achtdui zend mensen (budgethouders) komen in aanmerking voor zo'n persoonlijk budget. Met de uit voering, die behoorlijk ingewik keld is en veel papierwerk ople vert, is dit jaar in totaal 215 mil joen gulden gemoeid. NS bezuinigt op fietsenstallingen utrecht» anp De Nederlandse Spoorwegen gaan mogelijk bezuinigen op circa veertig bewaakte fietsen stallingen bij de stations. De NS willen de toegang tot deze stal lingen automatiseren. NS Stations onderzoekt vol gens een woordvoerder hoe de service van de stallingen kan worden verbeterd. Ze moeten liefst langer open zijn en com fortabeler worden. Dat kost echter geld. Bij de helft van de tachtig bewaakte stallingen ver dwijnt dan de bewaking en ko men er fietsKluizen. De ENFB keurt de bezuinigin gen af. De stallingen blijven weliswaar bereikbaar, maar het verminderen van personeel bij de stallingen is volgens de bond slecht voor de sociale veiligheid van de fietsers en andere reizi gers. De fietsenstalling is op veel stations de enige plek waar in de avonduren nog personeel aanwezig is. De NS willen nog met de bond overleggen over de sociale veiligheid. Koppeling kan kamerbewoner beurs kosten amsterdam anp Koppeling van de bestanden van de Informatiebeheergroep en de bevolkingsregisters kan uitwonende studenten in ern stige financiële problemen brengen. Een uitbreiding van de Koppelingswet, bedoeld om fraude tegen te gaan, maakt die vergelijking namelijk binnen kort mogelijk. Studenten die niet meer thuis wonen, ontvangen maandelijks een uitwonendenbeurs. Die is driehonderd gulden hoger dan de beurs voor thuiswonenden. In de grote steden staan veel studenten formeel niet te boek als huurders. Kamerbewoners zijn vaak onderhuurders. Volgens de Amsterdamse stu- dentenbond ASVA/OBAS gaat het in de hoofdstad alleen al om vierduizend studenten, een kwart van de uitwonende stu denten aan de Universiteit van Amsterdam. De helft van hen zegt dat ze zich van hospita of huisverhuurder niet op het adres mogen inschrijven. De re den daarvoor zou zijn dat de verhuurder bang is problemen te krijgen met huiseigenaar, be lasting of uitkeringsinstanties. Minister Ritzen (onderwijs) erkent het probleem. Hij wil overleg met de studentenbon den en de kwestie in het kabinet aan de orde stellen. Openbaar ministerie pleit voor puntensysteem en strengere straffen Voetbalvandalen kunnen zwaardere straffen tegemoet zien. Fysiek geweld, bedreiging, discriminatie en tegen werking van politie en veiligheidsdiensten kunnen leiden tot eisen die een kwart hoger uitvallen dan de standaard strafmaat tot nu toe. Wangedrag rond wedstrijden wordt vanaf heden op geen enkele wijze meer getolereerd. Ook de KNVB wordt veel intensiever betrokken bij de aanpak van vandalen. 'Agressieve' supporters krijgen lik-op-stuk en een stadionverbod tussen de drie maanden en vier jaar opgelegd. Dat staat in de nieuwe aanwij zing 'Bestrijding van voetbal vandalisme en voetbalgeweld' die het openbaar ministerie (OM) deze maand naar buiten brengt. De nieuwe richtlijn is opgesteld door coördinerend hoofdofficiervoetbalvandalisme Daverschot en zijn collega Mo raal. „Het openbaar ministerie moet zich aanpassen aan de verharding die is opgetreden bij het voetbalvandalisme", aldus de nota. Waar het vandalisme zich voorheen beperkte tot vernie lingen, wordt tegenwoordig steeds vaker geweld tegen per sonen gebruikt. Het OM wil de pakkans van vandalen dan ook aanzienlijk verhogen door bij overtredingen direct in te grij pen. Om de risico's goed te kunnen afwegen, zal bij risico wedstrijden een officier van jus titie in het stadion of op het po litiebureau aanwezig zijn voor spoedoverleg en snelrecht. Zo nodig worden na afloop van de wedstrijd extra rechercheurs in geschakeld om voetbalvandalen alsnog op te sporen. De afstem ming tussen politie, gemeente en het OM wordt verbeterd. Justitie wil dat in beginsel alle gepleegde strafbare feiten wor den vervolgd. Deze aanpak moet vandalen ontmoedigen en de club of de KNVB tevens de mogelijkheden geven schade vergoeding te eisen dan wel een stadionverbod in te stellen. In de nieuwe richüijn verplicht de KNVB zich om alle supporters van wie de officier van justitie strafrechtelijke informatie heeft verstrekt aan de voetbalbond, uit te sluiten van bezoek aan de stadions voor minimaal drie maanden en maximaal vier jaar. Als de supporter zich binnen vijf jaar opnieuw schuldig maakt aan vandalisme kan de uitsluitingsperiode worden ver dubbeld. De hoogte van de straffen voor vandalen wordt bepaald door een nieuw in te voeren puntenstelsel. Tot een bepaalde grens kan de vandaal zijn straf 'afkopen', daarboven geldt een gevangenisstraf of werkstraf. Bij herhaling van wangedrag volgt altijd een dagvaarding. Ons adres: Openingstijden: Noorderkade 1038 Ma-Di-Wo 930-17:30 uur m - KiS'.i™ \/5in tiNiflrcnftin is1 '"m" van mmiiww.i11 DESIGNCENTRUM grathem Tekort aan vocht zullen de asperges dit jaar niet kennen. Tussen de met landbouwplastic afgedekte aspergebedden in het Limburgse Grathem liggen fikse plassen dankzij de overvloedige regenval van de laatste dagen. Het eerste 'witte goud' wordt half april geoogst. foto anp koen suyk Van Til kollektio- neerde in Nepal een unieke serie karpetten. Dessins en kleuren zijn exclusief voor Van Til Door rechtstreekse import zijn de ontwikkeld. Ze zijn afgestemd op het actuele Nepalkleden van Van Til verrassend interieurbeeld. Nu bij Van Til een uitgebreide keuze, betaalbaar. U koopt bij ons al een leverbaar in iedere gewenste maatvoering. schitterend karpet vanaf ƒ995,- Alle kleden zijn stuk voor stuk met de hand geknoopt. Onder goede arbeids omstandigheden. En uitsluitend vervaardigd van de mooiste kwaliteit zuiver scheerwol.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3