Sport Michiel Schapers op de barricaden i Clok voelt zich niet te groot voor bijrol in Oranje Pangg! IRDAG 7 MAART 1998 ederlanders houden meer van leedvennaak dan prestaties' is v r vet eiinjij had zich zo zitten opvreten, Michiel Schapers. Daar stond Peter /Vessels maandagavond in Ahoy' aan de rand van zijn eerste grote irwinning. Voor het talent was het een moment van wellicht cruciale :hrl'tekenis. Zoals Schapers ooit beleefde met zijn overwinning op Boris :ker in Australië. Nu stond Wessels op het punt om Patrick Rafter, de rrote vedette, te verslaan. Hij hoefde alleen nog zijn service vast te houden. ,Maar geen mens in de hal die zich roer- je," foetert Schapers. „Muisstil bleef het. nale\Iiemand voelde het aan, niemand ging JVÏchter hem staan. Kijk, dat bedoel ik nou lis ik zeg dat er nog altijd veel fout is met iet topsportklimaat in Nederland. Neem Rintje Ritsma. Hij haalt drie medailles in den^agano en dan wordt er vooral gezeurd .pver de kleur van z'n plakken. Die man is ïen topper. En dan dat gedoe over de Huib- 1 regtsen. Schandalig." Het wegwerpgebaar benadrukt nog eens loe diep de verontwaardiging zit. De man jie het tennis in Nederland begin jaren achtig uit de vergetelheid haalde is inmid- iels bondscoach, een positie van enige dis- inctie. Maar hij kan zich nog als vanouds Iruk maken. Het gesprek in de catacomben van het iportpaleis waar deze week de 25-ste editie fan het wereldtennistoernooi wordt gehou- Jen is een kwartiertje oud als bij Schapers an ele gevoelige snaar geraakt wordt. Niet eens net een gewaagde vraag, maar met een on schuldige opmerking. Over een tafereel iQ le gang op weg naar de afspraak met de verajondscoach. Patrick Rafter werd daar be- icatiaagd door tientallen kinderen met fotoca- nera's en handtekeningenblokjes. Er moest leveiliging aan te pas komen om de popu- aire Australiër te ontzetten. ™|telegering Ichapers heeft net één handtekening uitge- leeld, als hij over de belegering van het ten- lissende sexsymbool hoort. „Verbaast me I ^giiks", zegt hij dan. „Het is een feit dat men Ti Nederland in het algemeen meer waar- jevirJering heeft voor buitenlandse toppers dan 'oor de eigen sporters. Bij Siemerink tegen vanisevic was het gelukkig wat beter, maar qq gVat Peter Wessels tegen Rafter overkwam 'rond ik zo typisch Nederlands. Je hoeft een nationalist te zijn, maar het is ook niet lodig Rafter de overwinning meer te gun- len. Nederlanders houden veel meer van eedvermaak dan prestaties." „Kijk naar de affaire Huibregtsen. Een nan die als voorzitter van NOC*NSF zo veel 'oor de sport heeft gedaan, Die wordt com- fleet afgeserveerd. Ik was overigens wel blij ■errast dat de olympische sporters zelf in ten brief hun steun aan Huibregtsen heb- »en uitgesproken. Dat toont karakter, een iigen mening. Dat doet me goed." Gebrek aan waardering voor de sport, laar komt het narrige gevoel van Schapers lit voort. De klacht is niet nieuw. Er is toch 'eel veranderd in de laatste jaren, zou je eggen. Voetballers zijn godenzonen, Ne- lerland staat op zijn kop als Krajicek Wim bledon wint en Marianne Timmer, Gianni Romme en Ids Postma Olympisch goud oogsten. Bovendien zijn gepensioneerde sporters erg gewild als lijstduwer in de plaatselijke politiek. Wat wil Schapers nog meer? „Ach, dat lijstduwersgedoe," reageert hij scherp. „Tien jaar geleden werd ik al gebeld door het CDA. Die vonden mij wel een CDA-hoofd hebben. Of ik iets voor de partij wilde doen. Ik heb gevraagd wat precies een CDA-hoofd was en vervolgens netjes be dankt voor de eer. Ik zie die dingen niet als een waardering of erkenning. Het is alleen een poging een bekend gezicht te gebrui ken." Huibregtsen Maar recent heeft de politiek het budget toch maar mooi verdubbeld. Schapers: „Ja, dankzij mensen als Huibregtsen en Erica Terpstra. Maar laten we eerlijk zijn. Hon derd miljoen is toch nog altijd niks als je de impact van de sport op het leven van men sen zuiver beoordeelt. Het is toch schanda lig dat bijvoorbeeld niet eens alle basisscho len gymnastiek op het lesprogramma heb ben staan. Ik zie kinderen van dertien jaar die zich nauwelijks kunnen bewegen. Die mede door gebrek aan stimulans in de sport zich keren tot drugs en alcohol. Hoe heet dat liedje ook al weer over de toekomst? 'In the year 2525', dacht ik. 'Onze armen han gen dan slap langs ons lijf, wordt er in die song voorspeld. Als we zo doorgaan komt het misschien nog zo ver. „Sport is zo belangrijk. Het maakt een ge heel van voelen en denken. Ga maar eens na wanneer je in je dagelijks leven je eigen lichaam echt voelt? We zitten voor de com puter, bewegen ons voort in een auto. Sport is broodnodig voor ons gevoelsleven." Schapers had toch in de politiek moeten gaan. Zijn betoog is meeslepend en over zijn ernst kan ook geen misverstand be staan. Hier spreekt een man uit zijn hart. Maar als we nou eens naar zijn sport, ten nis, kijken. Waar is die betrokkenheid met de maatschappij dan terug te vinden? De laatste jaren was het principe 'fake the mo ney and run', ofwel, 'het geld grijpen en wegwezen', een veel gebezigd begrip. Vol gens sommigen is die houding zelfs een van de redenen dat het tennis wereldwijd aan populariteit dreigt in te boeten. Zakkenvullers Schapers: „Dat zeg jij. Als tennis al aan po pulariteit inboet is dat zeker niet overal het geval. Kijk naar de enorme belangstelling hier. Maar ook naar de groeiende liefde Michiel Schapers: „Het is toch schandalig dat bijvoorbeeld niet eens alle basisscholen gymnastiek op het lesprogramma hebben staan." foto gpd voor het tennis in het oosten van Europa. Natuurlijk zijn er zakkenvullers in het ten nis. Natuurlijk ging het de verkeerde kant op. Ik riep dat in mijn tijd als actief speler al. Maar daar zit nu duidelijk een kentering in. Het besef dat er meer moet gebeuren om de sport populair te houden, dringt langzaam maar zeker door." Doelt Schapers op de maatregelen van de ATP die toptennissers verplicht elke week twee uur van hun tijd te besteden aan pro motieactiviteiten? Interviews, maar ook ses sies met kinderen, publiek en sponsoren. „Ja, zeker. Ik wil er bij zeggen dat Nederlan ders toppers als Haarhuis en Krajicek al veel langer hun verplichtingen kenden. Haar huis heeft zijn straattennis, Krajicek zijn Foundation en zijn ambassadeurschap bij Zilveren Kruis. Maar zo'n figuur als Marcel lo Rios was natuurlijk een schande. Die lap te werkelijk alles aan zijn laars. En zo waren er meer. Misschien heeft het wangedrag van Rios vorig jaar tijdens het Grolsch Open in Amsterdam en de weigering hem ooit nog tot het toernooi toe te laten wel gehol pen. Dat signaal schijnt te zijn begrepen." „Ik zeg het ook altijd tegen mijn jongens: je kan veel geld verdienen in deze sport, maar je mag niet alleen maar nemen. Je moeten ook teruggeven. Anders maak je je eigen toekomst kapot. Zijn jongens, we zouden het bijna verge ten. De nieuwe generatie jonge Nederland se tennissers, die het gat dat Haarhuis, El- tingh en over een paar jaar ook Richard Krajicek moeten laten vallen, opvullen. Twee van die talenten, Peter Wessels en Raemond Sluiter, presenteerden zich deze week in Rotterdam aan het grote publiek. Ze behoren tot een groepje van zo'n zeven Nederlandse beloftes waar de bondscoach het nodige van verwacht. Vooral op Wes sels, al de nieuwe Krajicek genoemd, is hoop voor de toekomst gericht. Maar Scha pers heeft het niet zo op de vergelijkingen. „Het is unfair, creëert valse verwachtingen. Dat neemt niet weg dat hij recentelijk enke le keren met Richard heeft getraind en die was heel positief." Wangedrag Ook John van Lottum was tot vorig jaar een pupil van Schapers. Nadat hij door de bondscoach uit Jong Oranje was gezet we gens wangedrag, begon de Eindhovenaar opmerkelijk te scoren. „John haalde ook al goede resultaten toen hij met mij reisde." zegt Schapers. „Alleen viel dat toen minder op. Dresden en Cher bourg zijn minder aansprekende namen dan Wimbledon en de US Open. Natuurlijk kan hij goed tennissen, alleen kon ik zijn gedrag op de baan niet meer accepteren. Dus gingen we uit elkaar. John heeft zich nooit negatief over mij uitgelaten en ik niet over hem. Maar er zijn wel mensen die het zo hebben 'vertaald'. Waarschijnlijk met de gedachte dat ze mij daarmee konden pak ken. Nou, dan kennen ze Schapers niet. Ik heb mijn eigen visie, maar daar hoeft echt niet iedereen het mee eens te zijn. Ik ben een gedreven mens. Zeg wat ik denk, pro beer de contacten met alle privé-trainers en districten in Nederland nog meer structuur te geven. Met de spelers werk ik er keihard aan hun sterke kanten verder te ontwikke len en hun reserves te minimaliseren. Ja, ik zeg bewust reserves. Niet, 'zwakke kanten'. Dat is een heel wezenlijk verschil, als je er maar even over nadenkt." :ie )ver een week schaart volleyballer Marko 3ok zich bij de dertigers op deze wereld. )at feit wordt door toedoen van zijn ver- Dofde grootser gevierd dan zijn terugkeer a Oranje. Met dat laatste is hij overigens |/el verguld, ook al is zijn rol, gelegenheids- "erdediger met een aanvalsverbod, voorlo- iig een beperkte. Wat is dertig, als het leven je toelacht en iet lichaam nog keurig doet wat de eige- ï,areniaar het opdraagt? Bovendien ligt aan het linstmatig witten van zijn haar niét opko- tuterpioend grijs ten grondslag, maar volgt Klok 3 en Rechts een trend. „Ik ben beter dan vijf jaar Brug", ruimt hij enige resterende argwaan lit de weg. In de ogen van bondscoach Toon Ger- •rands deugt de bij het Belgische Maaseik lrjnupelende Klok, is hij Oranje-waardig. Dat eeft ook veel met een ingrijpende spelre- lnwe^elverandering in het volleybal te maken, ettigefanal' nu mogen trainers, voorlopig nog al- wertèen in de World League en op de WK, in den zfel achterveld een pure verdediger inbren- en voor een aanvaller, die dat onderdeel iet zo goed beheerst. Om de status aparte an die speler te verduidelijken draagt de li- tie kurtero, zo is hij genoemd, een geel hesje, m tele.Te 8root v°or die bijrol voelt Klok zich iet. Hij is overtuigd van het nut, dat zijn ibreng kan hebben. „De specialisatie in ie graiet volleybal zal alleen nog maar meer toe- Jemen", schat hij in. „Ik heb niet het gevoel r straks bij te hangen." Hij weet dat er bij de introductie wat la- herig werd gedaan over de 'nieuwe joker in et volleybal. „Naar nieuwe dingen wordt ltijd kritisch gekeken. Ik heb mezelf ook af- evraagd of ik er mijn ei in kwijt zou kun- ■en. Verdedigen is altijd van ondergeschikt elang geweest. Maar als je straks betere verdedigers hebt, zullen de aanvallers ook beter moeten worden. Het gaat nu nog om één libero. Ik kan moeilijk inschatten of die een stempel op een wedstrijd kan druk ken." Toch is er nog hoop op meer. Hij verhult zijn eerzucht niet. „Het mooiste is om bij de eerste zes te horen. Daar heb ik natuurlijk met Gerbrands over gesproken. Een stap Marko Klok: „Wat ik Huib regtsen nog al tijd kwalijk neem, is dat hij niet eens de moeite nam om ons verhaal aan te horen." foto naar een andere positie kan snel gemaakt zijn, als je ook op de andere onderdelen blijft trainen. Maar de prioriteit ligt bij de positie van libero. Dat is ook duidelijk uit gesproken." Klok heeft beslist meer kwaliteiten. Niet alleen op zi sociaal terre als men dre n vakgebied volleybal, ook op n. Klok schudt de boel wakker, gt in te slapen. Dat is een na tuurlijk drift. „Trainers moeten mij ook niet iets anders willen opleggen. Dat is bij Olof van der Meulen net zo, ook een type apart. Een speler moet je laten zoals hij is, dat maakt hem goed." In Duitsland werd dat niet altijd begrepen. Bij Moerser SC kostte het hem zelfs de kop. Daar werd het uitge legd als rebellie. Klok kon nog halverwege het seizoen zijn spullen pakken. De pet van mentor past hem wel. Hij neemt het op voor de ogenschijnlijk op geld beluste nieuwe volleyballichting, die elke investering direct uitbetaald wil zien. „Geef ze eens ongelijk. Zo is de maatschappij. Zonder diploma kun je ook carrière maken. Dat moet je niet tegengaan, maar op een goede manier proberen te sturen." Daar ligt een schone taak. Misschien wel voor Klok over een x-aantal jaren. „Veel jonge jongens weten de wég niet en zullen die zelf niet vinden. Je kunt ze niet iets kwa lijk nemen, wat ze niet geleerd hebben." Klok is zelf ook wijzer geworden door om zich heen te kijken en zijn oor te luister te leggen. En daar waar hij tegenwerking be speurde, greep hij in. Hij maakte in 1994 uit eigen beweging een einde aan zijn inter landcarrière. Onder Joop Alberda kwijnde Klok een beetje weg. „Midden in het sei zoen ben ik opgestapt. Ik voelde me niet happy meer. Als passer speelde ik weinig en ik had niet het idee dat het meer zou wor den. Dat gaf me geen voldoening. Ik kon, naast mijn club (Klok speelde toen in Italië, red.), het Nederlands team niet meer die energie geven." Eisen kon hij niets. „Ik liep er ook niet voor weg. Je bepaalt zelf voor een groot deel of je in de basis staat of een ander. Maar als het niet loopt, moet je wel een kans krijgen. Die kreeg ik voor mijn gevoel niet." Vooral iemand als hij, nooit de beste maar ook nooit de slechtste,-hack dat uit zicht nodig. „Ik ben geen wereldtopper. Hoe goed je bent is trouwens subjectief. Als je niet in het team past, ben je ook niet goed genoeg." Alberda verloor hem niet uit het oog. Ruim voor de Olympische Spelen van At lanta hadden de twee nog contact en praat te de bondscoach op hem in. „Maar toen had ik er nog het volste vertrouwen in dat ik als beachvolleyballer naar de Spelen zou gaan. Dat het uiteindelijk juridisch misliep, kon ik toen nog niet voorzien." Dat fiasco is Klok nog niet vergeten. In te genstelling tot andere topsporters kan de volleyballer weinig waardering opbrengen voor de verdiensten van de in opspraak ge raakte en ex-NOCNSF-voorzitter Wouter Huibregtsen. Net als zijn strandmaatje Mi chiel van der Kuip dacht Klok na de triomf op het EK beachvolleybal aan de norm voor uitzending te hebben voldaan, maar het Nederlands Olympisch Comité hanteerde een andere limiet en vaardigde het duo Mi chiel Everaert/Sander Mulder naar Atlanta af. Klok en Van der Kuip probeerden zelfs via de rechter uitzending af te dwingen, maar werden niet in het gelijk gesteld. „Wat ik Huibregtsen nog altijd kwalijk neem, is dat hij niet eens de moeite nam om ons verhaal aan te horen." Beachvolleybal is voorlopig taboe. „Dat kan ik over vijf jaar altijd weer oppikken", redeneert Klok, die nu weer uitzicht heeft op zijn tweede olympische kluisje. Niet dat hij sinds zijn uitverkiezing daar elke dag aan denkt. De herinneringen aan zijn eerste Spelen in Barcelona zijn inmiddels ook al gedateerd. „Ik haal die zilveren medaille echt niet meer bij elke verhuizing uit de doos. De Olympische Spelen zijn wel het mooiste wat je als team kunt bereiken. Het gaat er om de medailles. Ik vind ook dat de beste spelers daar moeten spelen. Of ze nu ~in~de voorbereiding alles met het Neder lands team hebben gespeeld of niet. En als ik daar dan niet bij zit, is het jammer." Nederlandse kranten heb ik in Nagano maar zelden onder ogen gehad. Eén keer het Alge meen Dagblad. De zaterdagkrant. Het was geloof ik al dinsdag of woensdag eer ik deze krant in handen kreeg. Niet erg. in het buitenland bevatten ook oude kranten nieuws. Raar is dat toch. 'n Kwestie van verborgen heimwee misschien - maar een feit is, mij althans ver gaat dit zo, dat je Nederlandse kranten in het buitenland altijd grondiger leest dan thuis. Ik spel ze. Voor ik er erg in had spelde ik het verslag van FC Twente-NEC. FC Twente en NEC hadden vrij dagavond tegen elkaar gespeeld. Het was één van de eerste wed strijden na de winterstop en kennelijk vermoedde de krant dat de behoefte onder de lezers aan voetbal zo levensbedreigend groot was, dat een speciale ver slaggever in Enschede niet mocht ontbreken. FC Twente had met 1-0 gewon nen, las ik. Ik legde de krant even weg om dit te verwerken. Nou nou nou! Alsjeblieft! Wie had dat kunnen bedenken? Ik in elk geval niet, want ik had er al geen moment bij stilgestaan dat FC Twente en NEC die vrijdagavond zouden spelen, laat staan tegen elkaar, maar nu ik deze krant toch on dermijn hoede gekregen had. wilde ik ook alles weten. Was de zege verdiend? Staat de trainer van NEC al ter discussie? Heeft de burgemeester van Enschede overwogen deze oostelijke derby te verbieden Heeft Ellerman nog op de lat geschoten, waarna hij de verslaggever toevertrouw de (ik hoorde het Ellerman al zeggen) dat hij natuurlijk graag gescoord had tegen zijn oude chib... gek, wat heimwee met je kan doen... eigenlijk snak je er naar je kind de fles te geven, maar Ellerman te horen zeggen dat het om te dromen was ge weest, scoren tegen je oude club, was ook al wat geweest. Helaas. Geen woord over Eller man. Geen bal op de lat. Wel memoreerde het verslag twee ro de kaarten. Een speler van NEC, wiens naam ik vergeten ben, was het veld uitgestuurd door de scheidsrechter, wiens naam ik vergeten ben. Wat ik onthouden heb is de rode kaart van FC Twen te-speler A nsarAyupo v. De Russische verdediger kreeg twee keer geel, vooreen overtreding en voor onbenullig hands. Het Algemeen Dagblad zocht na afloop de trainer van FC Twente op, Hans Meyer. Wat Meyer er van vond, van het wegzenden van Ayupov, vroeg de krant? Je verwacht van zo'n trainer op zo'n moment dat hij de scheids met de grond gelijk maakt. (Trainer houdt zich eerst nog op de vlakte, zegt dat hij scheids rechterlijke beslissingen neemt zoals ze komen, maar opeens, na een tussenvraagje, schieten de ogen vol vuur.Belachelijk gewoon. Schande. Zeker niks te vertellen thuis. Wat een jurk! Bal gehakt. Laat-ie het verkeer gaan regelen met zijn fluitje."). Niet netjes, dat geef ik toe, maar 9 van de 10 keer gaat het zo. Hans Meyer dacht even na en zei toen: „Zo'n type moest je eigen lijk doodschieten. Meyer bedoelde Ayupov met dat doodschieten, niet de scheids rechter. Hè verfrissend (heeft iedereen die dat gelezen heeft kennelijk ge dacht)! Eindelijk een trainer die niet als vanzelfsprekend de scheidsrechter als zondebok aanwijst. Zo kan het dus ook. Zo kan het dus ook, ja. Dood schieten, stond er. Vooreen goed begrip: Hans Meyer is een geboren Oostduitser en Oostduitse grenswachten schoten nog niet zo langgeleden landgenoten die over de muur naar het Westen probeerden te klimmen in de rug. (Grenswacht Meyer kreeg Ayupov in het vizier en pangg!). Wouter Huibregtsen is om min der afgetreden. Waarom heeft FC Twente zijn oefen meester de hand boven het hoofd gehouden? Is de club het met Meyer's zienswijze eens en is Ayupov inmiddels in stilte geëxe cuteerd, heiligde de zege op NEC alle middelen of worden kranten in het buitenland inderdaad be tergelezen dan thuis?

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 27