Het wachten is op het eerste ongeluk' Flora: 'We kunnen niet anders' Fatsoenlijk boeren bijna onmogelijk in MSBBBSlBm Reality TV Rijn Veenstreek tj Cafés in Roelofarendsveen weer strijdtoneel biljarters Symposium over sierteelt 'Laatste' hulp lit zonder rijbewijs en verzekering pakt duur uit •LTO verwerpt structuurplan gemeente BERTMINKHORST voorstellen voor natuurontwikkeling in het .ctuurplan van de gemeente Jacobswoude zijn cceptabel voor de plaatselijke afdeling van de i- en tuinbouwbond WLTO. Dat zegt voorzit- SC. van Rijn. eveel waardevolle landbouwgronden dreigen worden opgeofferd aan bos, moeras en emrijk weidegebied'. Volgens Van Rijn wordt oenlijk boeren in die gebieden daardoor bijna nogelijk. Het Amsterdamse bureau WK Archi- uur en Stedebouw schetste in opdracht van jbswoude het toekomstbeeld van de gemeen- ot 2015. Uitgangspunt voor WK vormde 'de landelijke, dorpse karakteristiek' van Jacobswou de. Van Rijn schat dat zo'n 250 hectare landbouw grond deels of zelfs volledig een ander karakter of gebruik krijgt. Zo moeten de Bospolder (waar de HSL uit de grond komt) en de Zwetpolder (langs het Braassemermeer) veranderen in een moeras bos. De Piest-, Plas- en Kleine Heilige Geestpol der worden in de voorstellen van WK 'bloemrij ke, natte graslanden'. In de Hoogmadesche Pol der zullen bomenrijen de pergola-constructie van de HSL uit het zicht van de omwonenden hou den. Maandagavond legt wethouder C. de Lange van ruimtelijke ordening het structuurplan voor aan zijn commissie. WLTO-voorzitter Van Rijn vindt dat de gemeente en WK veel te ver gaan in hun ideeën met de Jacobswoudse polders. „Heel veel zaken zijn voor ons onacceptabel. We willen dan ook massaal bezwaar gaan aantekenen. Ik hoop dat ook veel individuele leden zullen pro testeren." „Wat de gemeente precies bedoelt met de term 'bloemrijk, nat grasland' weet ik niet. Maar je kunt ervan op aan dat duurzame veehouderij in die gebieden niet meer kan. Het waterpeil gaat omhoog, boeren mogen minder bemesten en moeten later gaan maaien. Dat betekent weer minder voedingswaarde van het gras. Er is geen boterham meer te verdienen voor de boeren." Hij vervolgt: „En dat steekt des te meer omdat de gemeente zelf in het plan zegt dat ze streeft naar duurzame land- en tuinbouw." Wanneer de Zwetpolder haar agrarische functie verliest en an dere veranderen in nat grasland, moeten de ove rige polders juist intensiever worden benut, voor spelt Van Rijn. „Zo kun je daar de natuur weer geweld aan doen." Van Rijn is het ook niet eens met de geplande 'ecologische verbindingszones' (stroken groen die natuurgebieden met elkaar verbinden) in de Wassenaarsche polder. „Dat betekent dat het plantje bitterzoet er weer gaat groeien. Dat is de drager van de bruinrotbacterie. die voor zoveel rottigheid in de agrarische sector zorgt. Met de verbindingszones haal je de problemen naar je Roelofarendsveen VOLKSMUZIEK Het trio Hajnali treedt morgen in café De Haven, Noordkade 3 in Roelofarendsveen, op met originele boerenvolks- muziek uit Hongarije en Roemenië. Het optreden is georganiseerd door de Werkgroep Cultuur Alkemade. Aanvang: 13.00 uur. Toe gang: 5,-. Kaartverkoop uitsluitend aan de zaal. Alp hen a/d Rij ji EXPOSITIE Saskia Snel-Bleys exposeert tot 30 maart met haar schil derijen en karakterpoppen in de bibliotheek Filiaal Ridderveld. Ruim tien jaar geleden begon Saskia met het maken van poppen. Later ontwikkelde zij haar interesse voor kunstschilderen. Haar schilderijen zijn uitgevoerd in olieverf en aquarel. De expositie is te zien tijdens de openingsuren van de bieb. uders Gerardusschool willen glasbakken weg van schoolplein ders van leerlingen van de Gerardusschool in Oude tering willen opheldering van de gemeente. Zij zijn mverbaasd over het besluit van het college van Alke de om de glasbakken van de Digros te laten staan bij schoolplein van de Gerardus. Leerlingen kunnen zich jden aan glasplaten of drinken flessen naast de glas- eken leeg. „Het wachten is op het eerste ongeluk." tiek af of de gemeente de on derhandelingen met de Digros hervat. De glasbakken, die vroe ger bij de ingang van die zaak stonden, zijn bij de aanleg van parkeerplaatsen naar het schoolplein verplaatst. Dat is in derdaad geen goede combina tie, omdat mensen soms uit ge makzucht hun glas naast de glasbak zetten. Maar de ge meente is niet bereid om de Di gros in ruil voor verplaatsing van de bakken extra parkeer ruimte toe te wijzen. Een alter natief om de glasbakken op de huidige plaats in te graven, we zen de ouders in een eerder sta dium af. Wellicht komt dat idee opnieuw ter sprake. brouwer de koning verenigde ouders overwegen e te ondernemen. Om te be nen vaardigen zij een dele- e af naar de commissiever ering op woensdag 11 art. Daar moet blijken of de leente bereid is om opnieuw t de Digros te overleggen r verplaatsing van de glas ken. De onderhandelingen t het bedrijf aan de Meer- Lik liepen onlangs stuk op de ;a parkeerplaatsen die de Di- s vroeg in ruil voor mede- •king bij de verplaatsing van jlasbakken. Ie verontruste ouders heb- i geen boodschap aan het akketak tussen gemeente en yos. „Wie zet er nu glasbak- i naast de ingang van een ooi?", vraagt ouder Angelie Vries zich verontwaardigd af. it doet de Digros, maar de neente moet daarvoor een sje steken. De gemeente kent ;e wensen. Het is toch te gek een kind van vier daar met i grote glasplaat staat? Moe- er dan eerst ongelukken ge- iren?" gemeentewoordvoerder Jan rlemans heeft begrip voor de gen van de ouders, maar kan iralsnog geen oplossing aan gen. „Het hangt van de poli- Als het aan de verontruste ou ders ligt, verdwijnen de glasbak ken helemaal uit de buurt van de school. De Vries: „Daarbij la ten we ons niet te veel leiden door emoties. We vaardigen be wust een klein gezelschap af naar de commissievergadering, al maakt daarvan wel de direc teur van de Gerardusschool deel uit. Maar als een oplossing uit blijft, leggen we ons daarbij niet neer. Desnoods dumpen wij groencontainers bij de gemeen te. Tot een boycot van de Digros acht ik ons niet in staat. Daar voor zijn er te veel ouders die daar boodschappen doen." LEGODAG De Alphense speeltuin- en buurtvereniging Vreugdeoord organiseert een dag voor Legofanaten. Zij kunnen vandaag van 11.00 tot 15.00 uur terecht in het verenigingsgebouw aan de Vorse- lenburgstraat. BIBLIOBUS De bibliobus staat met ingang van 16 maart op dinsdag van 12.30 tot 13.30 uur in Aarlanderveen. In Zwammerdam blijft maandag van 15.00 tot 16.00 uur het vaste tijdstip. RIJNDIJK Rijnwoudenaren kunnen op woensdag 11 maart informa tie krijgen over vrijwilligerswerk. Wethouder G van der Lecq-de Knikker en een verzekeringsdeskundige beantwoorden vanaf 20.00 uur in het gemeentehuis in Hazerswoude-Rijndijk vragen over de collectieve WA en ongevallen-verzekering die de gemeente heeft af gesloten voor vrijwilligersorganisaties. WERELDOORLOG De historische vereniging Otto Comelis van He- messen in Woubrugge/Hoogmade organiseert van 4 tot en met 9 mei een expositie over de Tweede Wereldoorlog. De tentoonstelling omvat twee gedeelten: een algemeen dat wordt opgezet door het Verzetsmuseum in Gouda en een gedeelte dat herinnert aan de oorlogstijd in Woubrugge en Hoogmade. Inwoners van beide dor pen die in het bezit zijn van spullen die interessant zijn voor de ex positie kunnen dat melden bij Miny Lemkes-van Wijk, 0172- 519339, Kees Westmaas 0172-518057 of Cor Karmelk 0172-519307. De tentoonstelling wordt gehouden in het voormalige gemeente huis van Woubrugge aan de Van Hemessenkade. Glasbakken bij het schoolplein. Levensgevaarlijk voor de jeugd, aldus verontruste ouders. SENIORENVOORLICHTING Ouderen geven in Leimuiden voorlich ting aan leeftijdsgenoten over ouder worden. In vier bijeenkomsten komen de onderwerpen succesvol ouder worden, ouderdomsver- schijnselen, veiligheid en eenzaamheid aan de orde. De eerste in formatie-ochtend is op dinsdag 10 maart om 10.00 uur in De Pep pelhof. De volgende bijeenkomsten zijn op 28 april, 29 september foto mark lamers en 10 november. fERDAG 7 MAART 1998 vervolg van voorpagina Vele tientallen kleine kopers hebben bij de Flora-veiling hun beklag gedaan over de hogere tarieven. „De telefoon stond dagen lang roodgloeiend. Maar we hadden wel het idee dat we in de gesprekken duidelijk heb ben gemaakt dat we niet anders kunnen", aldus Flora-directeur Jansen. Hij zou het zeer betreuren 'wanneer het veilproces wordt verstoord door harde ac ties'. „Want dan worden onschuldige men sen het slachtoffer. Dan doe je een greep in andermans portemonnee." Bovendien wijst hij erop dat de koperscommissie van de veiling unaniem akkoord is gegaan met het voorstel. Zo ook de vertegenwoordiger van de kleinere kopers. Grotere kopers hadden al vorig jaar voor gesteld om kopers met een jaaromzet onder de drie ton van de tribune te weren. „Van weren is nu geen sprake", benadrukt de di recteur. „Iedereen is en blijft welkom. We willen wel de kosten neerleggen bij de men sen die die kosten maken. Dat hebben we bij de kwekers al geregeld." In de nieuwe opzet voor de kopers, die 20 april ingaat, bepaalt de omzet de hoogte van het inleggeld. Bij een omzet van 250.000 tot 300.000 gulden, moeten kopers 1.500 gulden inleggeld betalen. Dat bedrag loopt op tot 7.500 gulden voor kopers met een jaaromzet van minder dan 100.000 gul den. Ook de dagelijkse kosten van de kleine kopers gaan vanaf 20 april omhoog. Iedere maandag, dinsdag, woensdag of vrijdag dat ze bieden op de klok, betalen ze minstens 65 gulden. Nu is dat minimum nog de helft, een bedrag dat alleen op donderdag blijft gelden: op die rustige dag ziet de veiling graag wat extra detaillisten komen. „Hebben we 20 april het inleggeld niet betaald, dan wordt het nummer van het ko persplaatje geblokkeerd en kunnen we niet meer bieden op de klok", klaagt winkelier Kanbier. Het signaal van de veiling is vol gens hem duidelijk: „Flora wil ons wegheb- ben." Ook de Leidse winkelier H. Struik vindt het, gezien de 'enorme bedragen', te gek voor woorden dat er geen apart overleg is geweest met kleine kwekers over de hef fingen die op zo'n korte termijn snel wor den ingevoerd. Volgens de directeur kunnen winkeliers de kosten drukken door samen in te kopen of tussenpersonen in te schakelen: „Mis schien is men dan wel goedkoper uit, als je ziet hoeveel uur men nu kwijt is aan het in kopen." Kanbier ziet het anders. ,Als je sa men inkoopt en alles op één kar aangele verd krijgt, moet je de handel achteraf se lecteren en verwerken. Dat kost geld en tijd. Ook het inschakelen van tussenpersonen is duur. Bovendien mis je dan de sport om zelf op de klok te bieden." Hij heeft principiële bezwaren tegen de maatregel. „Een veiling is een veiling en ie dereen moet daar gelijke rechten en plich ten hebben." Hij hoopt dat de veiling de maatregel intrekt. Wanneer dat niet mocht lukken en ook andere veilingen de kleine koper extra belasten, voorziet hij dat 'de klant het uiteindelijk gaat betalen'. Een prima product. Lekker beleg, dat goed verkoopt. Totdat glas in een potje wordt aangetroffen. Pers over de vloer. Cameraploegen in het bedrijf. Een publiciteitsgolf van ongelukkige en onjuiste berichtgeving is het resultaat. Met als dramatisch gevolg: instortende omzet. Machteloos? Niet met deskundige hulp van Teckens Advocaten. Juridische begeleiding ook bij rampscenario's. TEEKENS ADVOCATEN Zeker in zaken lid Lawspan International, een associatie van advocaten i Leiden, Kanaalpark 144 Tel 071 - 579 17 00 Kalwijk, Nijverheidstraat 6 Tel 071 - 408 06 94 roelofarendsveen De cafés De Haven, De Pepersteeg, Heemskerk en Hogenboom vormen dit jaar weer het strijdtoneel van het plaatselijke biljart- kampioenschap. De organisatie wordt gedeeld met het Oranje-co mité. Anders dan voorgaande jaren, toen nog individueel werd g speeld, kunnen nu ook teams meedoen. Voor vijftien gulden kunnen deelnemers zich aanmelden. Vóór 19 maart moeten de inschrijfformulieren binnen zijn bij de eerder genoemde kroegen. Het kampioenschap begint eind deze maand. De finale staat gepland tijdens de kermisweek in september. SBW Bedrijfslaboratorium voor weefselkweek houdt vrij dag 27 maart een symposium. Het thema van de studiedag - 'Met nieuwe veredelingstech- nieken ziektevrij en soortecht naar de 21ste eeuw' - sluit aan bij het streven van het bestuur van SBW om de sierteelt op een hoger niveau te brengen. Na afloop van het symposium opent burgemeester A. Meer burg de uitbreiding van de lo catie Roelofarendsveen. Telefoon roodgloeiend door tariefstijgingen hazerswoude- dorp» Leerlingen van alle Rijnwoud- se basisscholen hebben het laatste onderdeel voor hun basisdiploma EH BO erop zitten. In de Landvliethal in Hazerswoude-Dorp werkten zij gister middag een circuit met oefeningen af. Groepen streden om het hoogste puntenaantal. Aan sluitend kregen de leerlingen hun di ploma uitgereikt door wethouder Van der Lecq. foto'mark la mers vind auto rijden zó spannend, ik kan het 4 laten'. Dat ze deze verklaring destijds 2gde aan de politie, wist de 22-jarige Al- ense verdachte van dronken rijden zon- r rijbewijs en verzekering, voor de Haagse ihtbank niet meer. Ze bekende rechter Donker dat ze zich sowieso niets meer rinnert van die bewuste nacht in april. Ze s ook zo dronken geweest. Waarom ze achter het stuur was gestapt, greep de verdachte niet. Ze was die dag ig en had met haar Poolse vrienden wod- gedronken. Dit had ze nog nooit eerder dronken en waarschijnlijk was het in mbinatie met lichtere alcoholische dran- n. hard aangekomen. Zo hard, dat de Jedproef 2,3 promille aangaf. „Ongeveer vijf keer zo veel als is toegestaan", zei Don ker streng. Twee getuigen hadden bij de politie ver klaard dat de Alphense die nacht nauwelijks meer op haar benen kon staan. „En dan gaat u toch rijden en botst vervolgens op drie auto's?", vroeg Donker aan de dame. De verdachte antwoordde'timide dat ze zich rot was geschrokken. Ze is daarom voorlopig niet van plan om haar rijbewijs te halen. „Ik ben sinds die tijd bang in het ver keer." De auto, die door de politie in beslag is genomen, hoeft ze ook niet terug. Enkele maanden voordat ze in beschonken toe stand een blokje om reed - verder kwam ze niet - had ze de wagen voor 350 gulden ge kocht van een kennis. Ze wist ook niets van verzekeringen, ze dacht dat zoiets bij de koop was inbegrepen. Officier van Justitie M. Rutgers had wei nig begrip voor het onverantwoordelijke ge drag van de Alphense. Ze eiste daarom in totaal 2660 gulden boete, twee weken voor waardelijke celstraf en een ontzegging van de rijbevoegdheid van negen maanden. Rechter Donker hield rpkening met het schadebedrag van 2000 gulden dat de vrouw al moet betalen. Het zette daarom 1000 gulden van het bedrag om in een voorwaardelijke boete. Hij deed hetzelfde met drie maanden van de ontzegging van de rijbevoegdheid. Zes maanden niet rijden achtte hij voor de verdachte streng genoeg aangezien zij heftruckchauffeusse bij een drankenhandel is. Ontzegging van de rijbe voegdheid geldt ook voor buiten rijden met dit soort vervoersmiddelen.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17