Christelijke bood is niet het uitgang uit de Leidsch DagbladAllCIIIliVIsN ZATERDAG 7 MAART 1998 Uitslaapdienst in Alphen alphen aan den run Voor jongeren die het op zaterdagavond laat hebben gemaakt, wordt morgenochtend in het Ashramcollege een zogenaamde uitslaapdienst georganiseerd. De dienst is be doeld voor jongeren tussen de 17 en 35 jaar oud en begint om 12.00 uur (vanaf 11.30 uur is iedereen welkom). De uitslaapdien- sten kenmerken zich door relatief korte preken, waarna er ruim te is voor discussie. Het thema morgen is 'opstandige verhalen'. Voorganger is Cil Wigmans uit Alphen aan den Rijn. Henk van Ulsen bij Moker leiden Het programma 'Spelen met woorden' van Henk van Ul sen staat dit weekeinde centraal in de radiouitzending van Mo ker, het mediaoverleg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek. De overdenking is van pastor C.J. Spruit uit Warmond. Moker zendt op zaterdagmorgen uit van 09.30 tot 10.30 uur en op zon dagavond van 18.00 tot 18.30 uur op de frequenties FM 105.7 en FM 88. Aartsbisdom 18 maart voor de rechter utrecht Het aartsbisdom Utrecht moet zich op 18 maart voor de rechtbank in Utrecht verantwoorden voor de uitgave van de poster Who's afraid of God. Dan dient het kort geding dat de stichting Beeldrecht namens de erven Newman heeft aange spannen. De poster vertoont opvallend veel gelijkenis met het beschadigde schilderij Who's afraid of Red, Yellow and Blue van Barnett Newman. In plaats van de messenkrassen heeft de pos ter een gekerfd kruis. Volgens Beeldrecht maakt het aartsbisdom hiermee inbreuk op het auteursrecht van de erfgenamen. Zij zouden nooit hebben ingestemd met de manier waarop het aartsbisdom het schilderij openbaar heeft gemaakt. Bovendien vinden zij de poster een verheerlijking van kunstvandalisme. Het aartsbisdom ontkent dat er sprake is van verveelvoudiging van het werk van Newman. Daarom ging het niet in op het verzoek van Beeldrecht de posters terug te halen en 25.000 gulden scha devergoeding te betalen. Daarop werd een rechtszaak onvermij delijk, aldus mr. Y. van Eek van Beeldrecht. Viering Internationale Vrouwendag leiden De werkgroep Vrouw en Geloof in Leiden besteedt op 8 maart aandacht aan Internationale Vrouwendag. Dat gebeurt morgen met een viering in De Menswording op de hoek Gal- laslaan/Heelblaadjespad in Leiderdorp. De viering begint om 10.00 uur. Blair kerkt steeds vaker katholiek londen De Britse premier Tony Blair, zelf anglicaan maar ge trouwd met een rooms-katholieke vrouw, gaat steeds vaker naar een rooms-katholieke kerkdienst. Maar volgens zijn woordvoer der is Blair 'niet van plan naar de Rooms-Katholieke Kerk over te stappen'. De minister-president maakt deel uit van het landsbe stuur, maar hij vervult geen religieuze rol, luidt het commentaar van de Anglicaanse Kerk. „De koningin is hoofd van de Angli caanse Kerk." Wel adviseert de premier de koningin bij bis schopsbenoemingen in de Anglicaanse Kerk. De premier krijgt van de kerk twee namen. Vervolgens draagt de minister-presi dent de nummer één voor aan de koningin. Die persoon is dan de nieuwe bisschop. Mandela wil hulp kerken Johannesburg» President Nelson Mandela van Zuid-Afrika heeft de hulp van de kerken ingeroepen in de strijd tegen de voort woekerende corruptie in het land. Sommige ambtenaren zijn even corrupt als hun voorgangers uit de tijd van de apartheid. Mandela sprak in Johannesburg op een bijeenkomst van ruim 2000 evangelische kerkleiders uit meer dan vijftig landen. „Toen wij in 1994 aan de macht kwamen, wilden we een 'schone' rege ring. Maar na vier jaar vechten moeten we constateren dat de huidige ambtenaren niet minder corrupt zijn dan diegenen die wij hebben weggestuurd." De kerken komt volgens de president een belangrijke rol toe in de strijd tegen corruptie. Zonder het gebed, de aanmoediging en de profetische rol van de religieuze gemeenschappen zou de strijd tegen de apartheid nog veel zwaarder zijn geweest. De vele jaren van verdeeldheid en con flict hebben het denken over goed en kwaad behoorlijk verpest, zei Mandela. Dat is een van de grootste uitdagingen van deze re gering. Een nieuwe natie kan niet zonder een stevig ethisch fun dament worden opgebouvvd.De Zuid-Afrikaanse televisie meld de deze week dat alleen al in de Noordelijke Provincie een geval van fraude ter grootte van 120 miljoen gulden is ontdekt. BEROEPINGSWERK GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen: naar Vrouwenpol der: H.J.J. Pomp, kandidaat te Groningen. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Uddel: G. Mouw te De Valk-Wekerom; te 's-Graven- zande A.B. van der Heiden te Utrecht; te Hoofddorp: J Kareis teOudemirdum. Bedankt: voor Brakel en voor Urk: G. Mouw te De Valk-Wekerom. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Benoemd: te Stiens en Steenwijk als pastoraal werker: Th. de Jong, wonende te Joure, die deze be noeming heeft aangenomen. In de komende Boekenweek die komende woensdag (11 maart) begint zal er, naast het boekenweekgeschenk van het CPNB, ook een christelijk literair actieboek verschijnen. Het Christelijk Lektuur-kontakt (CLK) wil dii boek Ronald Westerbeek Kaj Novelle aanbieden Na een jeugd die werd gekenmerkt door schrijven en fantaseren en na enkele publicaties in christelijk-literaire tijdschriften, maakt Ronald Westerbeek zijn debuut als schrijver. De val van de pelikaan en Kaj worden allebei uitgegeven door uitgeverij Boekencentrum in Zoeter- meer. Voor het begin van zijn schrijversloopbaan gaat Westerbeek terug naar zijn kleuterjaren. „Voordat ik kon schrijven tekende ik al verhalen", vertelt Westerbeek. „Ik had van die dikke schriften met harde kaften en daar maakte ik tekeningen in, waarbij ik mondeling de tekst doorgaf. Eigenlijk is het toen al begonnen." Zo gauw hij kon schrijven begon hij met het vastleggen van verhalen, waarbij hij zich sterk liet inspireren door de boeken die hij las. „Boordevol spelfouten, maar al wel echt spannend; twintig a dertig bladzijden met een plot enzo. Ik was altijd aan het fantase ren. Als ik naar school fietste, zat ik niet op m'n fiets maar dan reed ik in een Ferrari." Toen hij na de middelbare school naar de Evangelische School voor Journalis tiek ging kwam zijn literaire loopbaan in een stroomversnelling. Zijn vrien den en huisgenoten waren ilemaal li terair bezig en stimuleerden elkaar, ze ker toen ze samen het literair-cultureel tijdschrift Icarus oprichtten. „Als je op die manier een klankbord hebt en wordt bekritiseerd, dan ontwikkelt je techniek zich heel snel." In zijn verhalen is het fenomeen reizen een steeds terugkerend onderwerp. „Een reis is heel handig om een ver haal aan op te hangen, omdat er bewe ging en ontwikkeling in zo'n verhaal zit. Mijn hoofdpersonages zijn niet al leen fysiek op reis maar meestal ook geestelijk. Als iemand reist kan je hem heel makkelijk in contact laten komen met mensen die anders denken, met andere culturen. Dat is iets wat mij erg ligt." Het is tijdens die geestelijke zoektoch ten dat de geloofsovertuiging van Wes terbeek om de hoek komt kijken. In het CLK-actieboek Kaj is de hoofdpersoon Kaj van Dam op de vlucht voor zijn thuissituatie als hij strandt in de Marokkaanse Sahara. Thema's als een zaamheid, geloofstwijfels en vergeving maken deze novelle tot een christelij ke. „Het is niet zo dat ik uit principe christelijke romans schrijf met een van te voren bedachte christelijke bood schap", zegt Westerbeek. „Ik schrijf ge woon verhalen over dingen die mij be zighouden en dat wil ik allereerst zo vakkundig, zo literair mogelijk doen. Maar omdat je christen bent worden het christelijke romans: je eigen over tuiging klinkt erin door. Ik noem een roman niet pas christelijk als hij bij voorbeeld naar de verzoening in Chris tus verwijst. Als ik schrijf vanuit mijn eigen twijfels gaat dat ook over mijn geloof en dan noem ik het christelijk." Overigens blijft dat in Kaj behoorlijk aan de oppervlakte, en Westerbeek kan zich best voorstellen dat hij ro mans schrijft waarin het christelijk geloof nóg veel minder zichtbaar is. Toch verschijnen zijn boeken bij een christelijke uitgeverij. Wat vindt Westerbeek daarvan? „Ik zie in de seculiere uitgeverswereld heel grote vooroordelen naar christelijke literatuur. Het is natuurlijk zo dat er de laatste jaren veel christelijke romans verschenen zijn waarin het chris telijke er vanaf droop, maar die literair gewoon niet goed waren. Zulke boeken gaat een seculiere uitgever nooit uitgeven. Maar ik vind dat als iemand een goede christelijke literaire roman schrijft, die in principe ook bij een seculiere uitgeverij uitgebracht zou kunnen worden." Wes terbeek zou best voor een dergelijke uitgeverij willen werken. „Niet dat het mijn grote ambitie is. want ik heb nu een goede uitgever. Maar het voordeel van een seculiere uitgever is natuurlijk datje boeken overal te koop zijn en dus door een breder publiek worden gelezen." breed publiek. Auteur van dit boek is Ronald Westerbeek (27 jaar): eind redacteur van het literair- cultureel tijdschrift Icarus, freelance journalist en schrijver van verhalend proza.Ik schrijf over dingen die mij bezighouden, en omdat ik christen ben klinkt het geloof er dus in door. Maar ik schrijf geen verhalen met een van tevoren bedachte christelijke boodschap. Mijn eerste doel is goede literaire romans schrijven." Ronald Westerbeek debuteert met christelijk literair Tussen wal en schip Het Christelijk Lektuurkontakt én schrijver Wes terbeek willen graag dat de christelijk literaire pennevruchten de weg vinden naar een alge meen publiek. Voorwaarde daarvoor lijkt toch wel te zijn dat het boek te koop is in algemene boek handels. Een speurtochtje daarom langs twee Leidse zaken. Bij Kooiker-Ginsberg valt Kaj tussen wal en schip: de literatuur-afdeling vindt boeken van uitgeverij Boekencentrum te christelijk en de theologie-af- deling vindt het te literair. „Meestal verwijzen wij voor dit soort boeken naar evangelische boek handel De Schatkamer", wordt als tip meege Boekhandel De Kier bestelt het boek van hel nooit: „Het zal wel bij christelijke boekhande liggen of in Bunschoten of Spakenburg, maa ons niet." Op de opmerking dat het CLK-boe1 jaar geen gewone lektuur is maar een literair veile, volgt een schamper lachje. Op naar de Schatkamer aan de Herengracht maar. Die heeft het boek inderdaad in huis. I er van 11 tot en met 21 maart voor 3,95 guide koop, daarna voor 14,90 gulden. Het christelijke boekenweekgeschenk wordt ver zorgd door het Christelijk Literair Overleg (CLO), een onafhankelijke werkgroep van het CLK. Wat drijft het CLK om met een christelijk boeken weekgeschenk te komen? Volgens Frank Dijkstra, voorzitter van het CLO, is het doel van de CPNB om 'het boek' onder de aandacht te brengen. „Wij willen in aansluiting daarop het christelijk li teraire boek onder de aandacht brengen, door middel van een actieboek dat in de Boekenweek heel goedkoop is." Het CLK gaf reeds enkele jaren een actieboek uit rond de Boekenweek, maar dat had nooit literaire pretenties. „Dat ons dat als CLO nu wel gelu^^ en dat de schrijver bovendien een debutant i'5 vinden wij erg leuk." .e Aangezien het CLK het boek niet alleen aan t|?nS christelijk publiek wil aanbieden, is het bij aL' "J? boekhandels in Nederland gepropageerd. Dr J vraag is natuurlijk of ook algemene boekhanr? het actieboek zullen bestellen. Dijkstra: „Der111! stellingen lopen goed. Het zit er dik in dat d£r ste oplage van 2000 stuks zal worden opgevoFn door een tweede oplage. Maar het zullen toc^0 vooral de christelijke boekhandels zijn die ik e P steld hebben." en,? Ronald Westerbeek: „Ik schrijf gewoon verhalen over dingen die mij bezighouden en dat wil ik allereers vakkundig, zo literair mogelijk doen." foto gen en s< >ude Voor het eerst literair pretenties L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) directie B M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J G. Majoor, f. van Brussel (adjunct) REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. Preenen chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chefeindred regio F Blok, chef eindredactie algemeen W F Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W Spierdijk, chef sportredactie T Brouwer de Koning chef Rijn- en Veenstreek u TELEFAX Advertenties: u Familieberichten Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIE-. Maandag t/m vrijdag van 8.3 J RUBRIEKSADVERT^ Maandag t/m vrijdag van 8.3 ABONNEMENT"^ bij vooruitbetaling: O per maand (acceptgiro per kwartaal (acceptgiro) L. per half |aar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) J Abonnees die ons een machtigiiw het automatisch afschrijven van^ geld, ontvangen 1, korting pe^v VERZENDING PERP—1 per kwartaal (NL) p LEIDSCH DAGBLAD OP CAj< Voor mensen die moeilijk leze hebben of blind zijn (ot een hebben), is een samenvatting v nieuws uit het Leidsch Dagblad ^3 beschikbaar Voor informatie 04l^M (Centrum voor Gesproken Lectin ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezondei Academisch Ziekenhuis: zaterdag 13 00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf v; 13 00 t/m vrijdag 13.00 u Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth; tel. 071-5454545 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Academisch Ziekenhuis: tel. 071-5269111 ANNO 1898 Maandag 7 Maart LEIDEN Bij Joh. Dee, op de Hooigracht al hier, is een straal-regulateur verkrijgbaar, ge makkelijk aan den loop van duinwater kranen aan te brengen, die den spattenden straal veran dert in een kalmen dikken straal. Zeergeschikt voor huishoudens! LEIDEN Kan men hier ter stede reéds seder eenigen tijd „kroningskoekjes" verkrijgen, thans wordt ook ..kronirigsworst" aangeboden! 't Begin ongetwijfeld van veel andere kroningsartikelen. ADVERTENTIE J. Van der Stok „De Stad Maastricht", Haarlemmerstraat 130, Leiden, le vert tegen concurreerdenden prijs: Ledige en Gevulde lllurrunatieglazen; Stukjes Was om in glazen te plaatsen, 5 a 6 uur brandend; Gekleur de papieren Ballons, Lantaarns; Vlaggen met stok, ten gebruike voor kinderen bij optochten; Stearmekaarsen voor papieren Illuminatie-Bal lons; Verschillende Artikelen voor kamerverlich ting en -versiering; Porseleinen Chocoladekop pen, Koffiekopjes, Melkbekers, Ontbijtborden, Bonbondoosjes, enz., met portretten der Konin ginnen; Bierglazen, Wijnglazen, Limonadeglazen en Champagneglazen met fraai geëtst portret der Koningin. Voorwerpen met Portret zijn bij zonder aan te bevelen om als souvenir te dienen voor deelnemers aan Optochten, Volksspelen, enz. Flinke voorraad ijzeren W's en Sterren, zeer net en sierlijk voor verlichting. Papieren Guirlan des 3, 4, 5, 7 Meter lang, bijzonder mooi en goedkoop. Levering franco door geheel Neder land, naar die plaatsen welke aan spoor gelegen zijn. ANN01973 woensdag 7 maart LEIDEN De schoolvereni ging van het grootste zelfstan dige gymnasium in Nederland het leerlingenbestand be draagt momenteel 499 viert z'n 13e lustrum. Het lustrum comité bestaat uit de leerlin gen Willem Spierdijk, Karin van Ee, Alexander Italianer, Hans Schwencke, Fee Luyendijk en Bela Mulder, lerares J. Burgers en de heer Gérard Désar. Publi citeit: Jeltje Wiebes. Dinsdag was er een creatieve dag. De leerlingen van de U.S.A. (Latijnse naam van de schoolvereniging, die vertaald luidt: Wij zijn één van geest) zijn vanmiddag de straat opge gaan. In optocht gingen ze heen en terug naar de Latijnse school in de Lokhorststraat, waar leraar klassieke talen, dr. J. Cohen, als een geest terug- keerde en een toespraak van een kwartier in het latijn hield. Gelukkig was leerling Frits Kist er om de toespraak te vertalen. Vanavond zijn er geen feeste lijkheden vanwege de voetbal wedstrijd Ajax-Bayern Mün- chen. Morgen is er toneeldag in het L.A.K. theater. Vrijdag is de De leerlingen van het Stedelijk Gymnasium in optocht. Praktisch iedereen draagt een geel, rood of blauw T- shirt met de letters U.S.A. foto archief leidsch dagblad buitendag, dan gaat men naar Meyendel bij Wassenaar, 's Avonds is er een bijeenkomst voor de ouders waarop zij enige lessen kunnen volgen. Zaterdag tenslotte is er een reünie van oud-leerlingen van het Stede- lijkGymnasium. De Latijnse school dateert reeds uit de 14de eeuw. In no vember 1938 begon het Gym nasium aan de Fruinlaan ge noemd naar een van de be kendste docenten Dr. Robert Fruin, die van 1850-1860 ge schiedenis en aardrijkskunde doceerde als eerste gymna sium in den lande.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 14