Leiden Regio iUs een boom niet meer groeit, is hij dood' Extra geld voor lokken toervaarder Dromen van een carrière als bekende musicalster 'Samenvoegen gemeentes is vooral interessant' Univéin de buurt voor alle zekerheid! Ingelijst protest •RDAG 7 MAART 1998 jan preenen, 071-5356414, plv.-chef herman joustra, 071-5356430 Drinkers f- Zoeterwoude telt I J zo'n duizend pro bleemdrinkers. Daarmee zit het dorp boven het lan delijke gemiddelde. Boeren Fatsoenlijk boeren I in Jacosbwoude wordt onmogelijk, zegt de I plaatselijke afdeling van de WLTO. nerikaan op Cleveringaleerstoel De Amerikaanse medicus Victor W. Sidel bekleedt ko- Idjaar de Cleveringaleerstoel aan de Rijksuniversiteit Leiden. is de opvolger van ex-minister Ed. van Thijn. Voor het eerst .cozen voor een buitenlandse hoogleraar. Sidel is een weten- appper met een internationale reputatie. Hij zal colleges ge- Qlgover vraagstukken van recht, vrijheid en verantwoordelijk- toegespitst op geneeskunde en mensenrechten. Met de in ingestelde leerstoel wordt de herinnering aan prof. R. Cle- nga levend gehouden. Hij hield op 26 november 1940 een testrede tegen de afzetting van joodse hoogleraren en andere aardewerkers. id Allege Kok in Leiden ^01^ Premier Wim Kok geeft maandagmiddag vanaf 16.00 uur B pyigastcollege bij de rechtenfaculteit van de Leidse universiteit. 'fis als gastspreker gevraagd voor de colleges 'Overheid en 0 opese economie'. De titel van zijn college luidt: 'De EMU als m js voor economische vitaliteit en sociale stabiliteit'. AVP odelbouwers bijeen aan Noordeinde >S9|n' Voor de liefhebbers van modelbouwen met karton is er -«-cïaag vanaf 10.00 uur een bijeenkomst in het Modelbouw- rfeum aan het Noordeinde 2a in Leiden. Deze zogenoemde ^*fwplaatmeeting wordt voor het eerst in Nederland gehouden, aaeinitiatiefnemers hopen hiermee een aanzet te geven tot het jeer' jnen van een landelijke vereniging van bouwplaatliefhebbers. B987jalve een tentoonstelling van modellen, uiteenlopend van ^^pen, vliegtuigen en auto's tot dieren en gebruiksvoorwer- ""Tzijn bouwers aanwezig om het in elkaar zetten van bouw- mnien te demonstreren. De toegang vandaag is gratis. /ice boomchirurg heet nu boomverzorger Tarah Ouwerkerk vanavond te zien in 'Geef nooit op' leiden martijn tamboer De muren van haar kamertje in de Stevenshof zijn bezaaid met foto's van de 'grote dag.' Ponti ficaal boven haar bed hangt zelfs een T-shirt met daarop de handtekening van tv-ster Peter Jan Rens. De 12-jarige Tarah Ouwerkerk uit Leiden vertelt trots over haar televisie-optre den van vanavond in het RTL- programma 'Geef nooit op', waarin zij samen met musical ster Maaike Widdershoven een lied uit de West Side Story zingt. ,,Het was echt hartstikke leuk en Peter Jan Rens en Maaike zijn heel aardig." Een plakboek vol foto's, een video van de opnamedag eind augustus en twee trotse ouders. Het is duidelijk, het meisje uit groep 8 van De Zwaluw is voor even een sterretje geweest. En dat is wat ze later ook wil wor den: een bekende musicalzan geres. Haar grote voorbeeld is uiteraard Maaike Widdersho ven. Al ruim vijf jaar heeft Tarah een droom, net als alle andere tv-sterretjes die bij Peter Jan Rens in het programma komen om hun grootste wens in ver vulling te laten gaan. „Toen ik zeven was zat ik al in een zang groepje." En sindsdien zingt Ta rah de hele dag door, onder de douche, op school, overal. Va der Ouwerkerk trots: „Ja, en ze speelt nog blokfluit en dwars fluit ook. In het programma zingt ze zelfs live." En voor een glorierijke carriè re is naast talent natuurlijk ook een portie geluk nodig. Toen ze eenmaal het idee kreeg Peter Jan Rens te schrijven in de hoop haar droom te vervullen, liep het allemaal gesmeerd. Uit de circa 60.000 brieven werd zij, samen met 150 andere kandi daten, uitgekozen voor een au ditie. Uiteindelijk kwam zij als beste uit de bus. Vergezeld door twintig en thousiaste klasgenootjes en vriendinnetjes toog ze naar Hil versum. „Daar moest ik oefenen met het opkomen, het gesprekje met Peter Jan voorbereiden, kleding passen en natuurlijk het duet met Maaike eindeloos her halen." Gestoken in een roze kos- Tarah Ouwerkerk: „Toen ik zeven was zat ik al in een zanggroepje." FOTO MARK LAMERS tuum, zingen de twee 'Ik voel me heerlijk', de Nederlandse versie van het bekende nummer 'I feel pretty' uit de musical «gerry van bakel 10. ^CCh kabels en ijzeren stangen nes lien de meeste bomen in de De nje Hortus Botanicus bij el- O Vijfentwintig jaar geleden gradeerde men op die manier 4033men extra steun te geven. ddels zijn de kabels ver- j2>P en aan vervanging toe. jelopen week heeft boom- laafjrgingsbedrijf Pius Floris /ught dertig bomen in de )nSis nagekeken op rotte it odP' schimmels en balans- dringen. „Stalen trekkabels /0 (takken of wonden uitkrab- -I v gfen volstorten met cement 5i4#nethoden die we nu niet gebruiken," zegt M. Ver- uwet van Pius Floris. „We zijn ^"«verzorgers geworden in 44 g van boomchirurgen. We -p tegenwoordig vooral naar ^go&lans van een boom. Als 09opoom aan één kant meer 090-jaanmaakt of juist een tak o^-jjen heeft, proberen we dfc -is te herstellen. Maar de -Elcfjs die er zitten, kunnen we ^"[jneer weghalen. Die bomen 404kraan gewend en steunen raten storm deze week heeft -i t»afgerukte takken of omge- 20 ijle bomen opgeleverd. jdmcivaste boomverzorger van les prtus Theo Houthoff is dat ^u.. §eken dat de bomen er niet it bij staan. De treurbeuk, iotage Mtfiflooruitgang is niet te stui- Ljaar het schijnt. En on- HBs hevig tegenstribbelen van ■^manticus Cees Goekoop :n enkele verdwaalde W- stemde Leiden deze week het eerst elektronisch. Op ivaart der volkeren. 1 - peelt bergen papier. Al die in: Euiarschijnlijk grote, zes keer 43 45<iiwen formulieren, die uit- reid soms niet eens in het hokje pasten, zijn overbo- r evvorden. Knopje drukken de naam van de kandidaat, >je drukken om die stem in eren en klaar is Kees. 't Is makkelijker dan groente af- jn in de supermarkt. (ie camera's van de NOS in was er de gemeente alles telegen om de Leidse uit- f p ook lekker vroeg te pre- ïren. Maar terwijl op het i televisiescherm in de Bur ial de uitslagen van Acht- ïelen, Bernheze, Cuyk en iumadeel bekend werden aakt kwamen er uit de bten onder het Leidse stad waar de computers ston- te "pPgesteld, steeds gekkere alten. MER^nlezen' van de eerste dis- 'had twintig minuten ge varenbeuk en Japanse noten- ging van de kabels. Het zijn bo- duren. Er komt veel klimwerk panse notenboom zit een boom beheersen nog altijd de men die niet veel voorkomen in bij kijken en je kunt de oude ka- mooie knoop rondom een zwa- tuin. Hun takken groeien tot op Nederland en de collectie van bels niet zomaar weghalen. Dan re zijtak. Twee takken schuur de grond, waar ze wortel schie- de Hortus zo bijzonder maken, valt zo'n boom gelijk om." den tegen elkaar en op die ten en weer omhoog komen. Zij Houthoff: „Het vervangen van De trekkabels zorgen ook plaats ontstond een wond. Ver krijgen prioriteit bij de vervan- de kabels gaat zeker vijf weken voor grappige effecten. In de Ja- volgens is de boom daar extra leiden vervolg van voorpagina C. Waal zelf denkt dat hij zeker een jaar burgemeester van Castricum zal blijven. Hij ver wacht onder meer een rol te kunnen spelen in de aanloop naar het samenvoegen van Castricum, Limmen en Aker sloot. In dat laatste schuilt voor Waal een van de aantrekkelijk heden van de tijdelijke functie. .Anders dan gebruikelijk gaat het deze keer niet om gemeen tes die zich verzetten tegen de herindeling, maar om gemeen tes die juist wel samengevoegd willen worden. Dat is een heel interessant proces. Castricum is een herindelings- gemeente. Gesprekken over samenwerking met de ge meenten Limmen en Akersloot hebben al geleid tot een geza menlijke intentieverklaring. Maar die drie willen ook Hei- loo en Uitgeest betrekken bij de nieuw te vormen gemeente. „En alvorens de benoeming van een nieuwe burgemeester aan de orde komt moet daar over eerst meer helderheid zijn", zegt woordvoerder P. Heemskerk. duurd, wist een ambtenaar te melden. In dat tempo zou Lei den 21 uur nodig hebben om de gegevens van alle 64 stemdis- tricten alleen maar in die cen trale computer te stoppen. En dan moest het optellen van stemmen en percentages nog beginnen. Het ging gelukkig wel steeds sneller. Terwijl de klok doortikte en ook Echt, Franekeradeel en Gennep loskwamen met de uitslagen, begon men het in Leiden toch langzamerhand gênant te vin den. Beloven dat de uitslag tus sen half negen en negen uur be kend wordt gemaakt en dan om kwart voor tien nog niet meer dan 14 stembureaus geteld heb ben... De blikken gingen weer naar het scherm. Kijk, daar waren de zetelverdelingen in Heumen, IJsselstein en Kampen. Uit de kelders kwamen nu nog gekkere verhalen. De computer in het stadhuis kon niet 'communice ren' met die in het Rekencen trum aan de Langegracht. Of, nog idioter: de computer kreeg de stemmen niet opgeteld. Nou, als er één ding is waar compu ters bij uitstek geschikt voor zijn, is het wel optellen. Nee, het was gewoon een sabo tage-actie van de romantici in Leiden. „Dat rode potlood was zo gek nog niet", bromde de burgervader toen de stemver houdingen in Losser, Monster en Nederlek over het scherm rolden. Goekoop haalde woens dag stralend zijn gelijk. De voor uitgang was niet te stuiten, maar de Leidse uitslagen kwa men later dan ooit. Kiezersbedrog Het is 'niet netjes'. De kiezers zijn 'op het verkeerde been ge zet'. Het woord kiezersbedrog wordt angstvallig vermeden in de commentaren op het feit dat CDA-stemmentrekker Hassan Güney zijn zetel in de Leidse ge meenteraad niet inneemt. Maar als dit geen kiezersbedrog is, wat dan wel? Het CDA schijnt de voorzitter van de Turks Isla mitische Vereniging sterk onder druk te hebben gezet om op zijn lijst te komen staan. En ver volgens is er goede sier gemaakt met Güney's positie als lijstdu wer. Zo werden alle leden van de moskeevereniging aangeschre ven om toch vooral op het CDA te stemmen. Daar stond im mers hun voorzitter op de lijst? En in de moskee werd, uitslui tend door de christen-democra ten, voorlichting gegeven over de komende raadsverkiezingen. Het leverde het in Leiden nog immer krimpende CDA 357 zeer welkome stemmen op. Een dag later werd bekend dat Gü ney 'om gezondheidsredenen' afzag van zijn welverdiende ze tel. Op de vraag of het CDA zijn stemmentrekker niet van tevo ren gevraagd heeft of hij een ze tel in de raad zou accepteren geeft lijsttrekker Huib Kruijt geen antwoord. Laten we maar aannemen dat dat wél is ge beurd. Want het CDA kon we ten, dat de voorzitter van de moskeeverenigingvoldoende voorkeurstemmen mee zou ne men. Hij was ten slotte niet voor niets onder druk gezet om de positie van lijstduwer te ac cepteren. En laten we maar aannemen dat Güney naar waarheid heeft gezegd, dat de gemeenteraad voor hem een brug te ver is. Als het CDA hem dan toch op de lijst zet, en niet meldt dat hij daar maar voor de flauwekul op staat, dan is daar maar één woord voor. aad rietveld HAZERSWOÜDE-DORP O.V."M. Hazerswoude-Koudekerk, Raadhuisplein 4, tel. (0172)587345 «NIEUWKOOP Univé Nieuwkoop, Dorpsstraat 77, tel. (0172)57 3402 T T |y l-H ftfyy* ROFXOFARENDSVEEN Univé Roelotarendsveen, Noordeinde 162b, lel. (071331 91 29 W verzekeringen J—KJJ 7.0ETERMEER Univé West-Nederland, Julianalaan 13, tel. 10791316 99 62 ZOETERWOUDE Univé Midden-Holland b,a.. Dorpsstraat 16, tel. 1071) 580 32 00 Daar plukt de vruchten Vattf Méér welen over Univé? Kom eens langs. Of bel mei Univé Directtelefoon (0592) 37 22 22. hout gaan aanmaken om de zwakke plek te compenseren. Takken groeiden aan elkaar en om elkaar heen. Er ontstond een indrukwekkend knoopwerk, dat niet meer te ontwarren is. Omdat deze tak wordt onder steund door een kabel, komt er steeds meer hout. Haal je de ka bel weg, dan verlies je ook de knoop. De oudste boom staat onop vallend naast de ingang. Het is een goudenregen uit 1601. De takken groeien bijna door het raam. Verhulst legt uit dat de boom geen vierhonderd jaar oud is. „Je kunt zeggen dat hij vierhonderd jaar geleden is aan geplant, maar elk jaar groeit een nieuwe boom over de oude heen. Deze goudenregen heeft het geluk dat hij op een be schermde plaats staat. Boven dien is het een kleine boom soort zodat hij weinig kans heeft op stormschade." De boomverzorgers willen graag de oude bomen in de Hortus behouden. De aanleg van de tuin steunt op deze bo men. Bij oudere bomen neemt de weerstand tegen schimmels en insecten af. Ze moeten 'aan de groei blijven'. Verhulst: ,Als een boom niet meer groeit, is hij dood. Maar een dode boom kan best nog jaren blijven staan." West Side Story. De tekst van van droomt, het lied gaat over iemand die Vanavond is het programma graag wil zingen en dansen. En 'Geef nooit op' te zien om dat is nou precies waar Tarah 20.10 uur op RTL4. Leiden krijgt 175.000 gulden voor haven De gemeente Leiden krijgt van de Stichting Recreatie- toervaart Nederland (SRN) 175.000 gulden voor verbete ring van de voorzieningen van de passantenhaven aan de Haven. den haag/leiden Zo moet de aantrekkelijkheid van de stad voor de toervaarder worden vergroot. Het geld in Leiden wordt gebruikt om in de passantenhaven een zogeheten waterinnamepunt aan te leggen en een plek in te richten waar chemische toiletten kunnen worden geleegd. Vaarwegen De SRN, samengesteld uit ver tegenwoordigers van organisa ties uit de wereld van recreatie en van de overheid, keert jaar lijks miljoenen uit voor het ver beteren van vaarwegen voor de pleziervaart. De uitgaven, die worden gefinancierd door het rijk en de regionale overheden, zijn opgenomen in het jaarlijkse uitvoeringsprogramma voor de recreatietoervaart. Voor de ko mende drie jaar heeft de stich ting 24 miljoen gulden te beste den. Verversbuurt Het verbeteren van de passan tenhaven aan de Haven is on derdeel van het plan van de ge meente om de hele Ververs buurt op te knappen. Belangrij ke onderdelen daarin zijn het nog te bouwen toeristisch infor matiecentrum in de Zijlpoort, het vestigen van een grand café in diezelfde Zijlpoort plus de aanleg van terrassen rond de oude toegangspoort van Leiden. leiden Het is Internationale Vrouwendag morgen en dat was gisteren goed merkbaar op de Leidse universiteit. Om het congres 'Vrouw in beeld' luis ter bij te zetten zat universiteitsmedewerkster Rini Kooi bij de ingang van het Academiegebouw in de stromende regen met een schilderijlijst om haar hoofd. Hiermee wilde ze tot uitdrukking brengen dat het van de gekke is dat nog steeds zo weinig vrouwen doordringen tot hogere posities. De senaatskamer van 's lands oudste universiteit hangt immers vol met statige portretten - ingelijst en wel - van hoog geleerde heren. „Er is maar één vrouw bij", aldus Kooi. „Als je de koningin meetelt, zijn het er twee." FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13