W WEG Het kan vriezen, het kan dooien... Soepie?!? Pittig nieuws van Unox O...o...oosters lekker! Traditionele winterkost in heerlijk nieuw jasje een CV f' De biologische klok in de winter Goeie ouwe tij' :i rrmuÊ f/vziE Culinair China: eten wat het jaargetij schaft Advertentie GOE IEUWS Verschijnt wekelijks in een oplage nan 4.633.396 van Den Helder tot Maastricht. 'Het kan vriezen, het kan dooien' luidt een bekend Oudhollands ge zegde. Het geeft iets van onze nuch terheid weer, maar het is zeer zeker ook van toepassing op de komende maand maart, die zoals bekend z'n staart nog behoorlijk kan roeren.... Maar of de pannen nu van het dak vriezen of dat het weer af en toe al lenteachtige trekjes vertoont, de echte Hollandse winterkost verschijnt nog altijd op menig eettafel. De Nederlanders zijn zeer gesteld op hun boerenkool en hutspot die al dan niet afgemaakt wordt met een kuiltje jus, spekjes of een rookworst. Op deze pagina leest u meer over de onvervalste Hollandse keuken. Hoe u bijvoorbeeld winterkost met geiten kaas en hazelnoten in een heerlijk nieuw jasje kunt steken. Of hoe men in China aankijkt tegen wintergroen ten als boerenkool en spruitjes. Ga er maar eens lekker voor zitten. Ongetwijfeld zit er ook nu weer veel bruikbare 'leeskost' voor u tussen op deze Goed Nieuws-pagina. Ijs en we der dienende, tot de volgende week. Uno heeft twee pittige soepen: Indiase Kerrie soep Thaise Groentesoep. De Indiase Kerriesoep is een lekker gekruide romige kerrie soep gemaakt op basis van kippenbouillon en rijk gevuld met groenten. De Thaise Groentesoep is een pittige, zoet-zure soep. De soep zit boordevol knapperige groenten als bamboescheuten, paprika, taugé en bleekselderij. Uno soepen zijn samen met een broodje ideaal als snelle, goede maaltijd wanneer je geen zin of tijd hebt om te koken. De soepen zijn ook lekker als stevig tussendoortje. De twee nieuwe soepics zijn verpakt in blikjes van 300 ml met een handige trekclip. Mora biedt u oosterse winterkost! Vier heerlijke oosterse specialiteiten: Gehaktballetjes in Zoetzure saus, Kip in Ketjapsaus en natuurlijk onze bekende Kip- en Varkenssaté zonder stokjes. Heerlijk als tussendoortje, maar ook als supersnelle warme (winter)maaltijd niet te versmaden! ^Gehaktballetjes in zoetzure saus met gebakken rijst^N, Benodigdheden: 1 kopje gekookte rijst per persoon. 3 eetlepels gefruite uitjes. I theelepel sambal. I eetlepel olie. I bakje Mora Gehaktballetjes in Zoetzure saus per persoon. Verhit de olie. bak daarin de rijst, voeg de uitjes en de sambal toe. i/erwarm de Mora Gehaktballetjes Gn de magnetron of in een pannetje met water) en serveer ze bij de rijst. Met een schaaltje rauwkost of een kleine salade heeft u in een handomdraai een lekkere en voedzame maaltijd! de 'Kip in Ketjapsaus'. mmm... van mora Wintertip 1 Creëer alvast je eigen voorjaar Tegen het einde van de winter beginnen veel mensen naar het vooijaar te verlangen. Als het voorjaar nog niet echt wil doorbreken, kunt u het wel alvast heel dichtbij halen door voorjaarsbloeiers een mooi plekje in en rond uw huis te geven. Mooie, in vele kleuren bloei ende lentebollen, zoals tulpen en narcissen, hyacinten en blauwe druifjes zijn op het ogenblik al overal te koop. U kunt de bollen binnen maar ook buiten op het balkon in een bak of een pot plaatsen. Zet u ze buiten, dan heeft u er nog langer plezier van. Alleen zult u voor de frisse lentegeur dan af en toe even het huis uit moeten. Maak boerenkool, de meest Hollandse onder de stamppotten, eens met geitenkaas en hazelnoten. Het licht zurige smaakje van de kaas en de volle rijpe smaak van de hazelnoten zijn er werkelijk heel lekker bij. Serveer er traditionele rookworst bij en u heeft een fantastisch wintermaal. Boerenkool met geiten kaas en hazelnoten Hoofdgerecht voor 4 personen P/2 kg aardappelen 750 g schoon gemaakte boerenkool zout, peper 1 ui 100 g geroosterde hazelnoten 50 g boter 150 g ontbijtspek blokjes 200 g zachte geitenkaas 2 eetlepels mosterd 1 ei. Schil de aardappelen en kook ze met de boeren kool in een laagje water met 1 theelepel zout in ca. 25 minuten gaar. Pel en snipper onder- tussen de Hak de hazelnoten in grove stuk jes. Smelt de boter in een koeken pan en bak hierin het spek zachtjes uit. Bak de ui vervolgens 3 minu ten mee. l 'erivarm de grill voor op de hoogste stand. Giet het vocht van de boerenkool af en stamp de aardappelen en de boerenkool fijn. I 'ocg het spek-uimcngsel met het bak vet, de helft van de hazelno ten, de helft van de geitenkaaseen snufje zout, een snufje peper en de mosterd aan de boerenkool toe. Schep de stamppol in een uime ovenvaste schaal. Meng de rest van de geitenkaas met het ei en de rest van de hazelnoten. I 'erdeel het mengsel over de stamp pot en laat liet gerecht onder een hete grill bruin wordenJosé v.Mil kool kerami Met JIF keramische kookplaatreiniger houdt u uw keramische kookplaat als nieuw! Het wil veel mensen aan het eind van het jaar wel eens over komen: geplaagd worden door vage klachten als een gebrek aan energie, lusteloosheid en ver moeidheid. Het opvallende is dat deze klachten vaak gepaard gaan met een grotere behoefte aan slaap en meer trek in met name voedsel met veel koolhydraten (snoep, zoetigheid en pasta). En wat nog opvallender is. is dat deze klachten in het vooijaar vaak weer als sneeuw voor de zon verdwijnen. De oorzaak van dit alles is gelegen in het niet goed werken van onze biologische klok. Die klok heeft een ritme van 25 uur en moet als het ware elke ochtend worden gelijkgezet ten opzichte van de 'aardse' klok die per dag 24 uur telt. Wanneer u last heeft van zo'n winterdip, bent u op de een of andere manier minder goed in staat om uw biologische klok te reguleren. Als de dagen in de winter korter worden, verschuift bij u ook het biologisch ritme naar een later tijdstip met bovenge noemde klachten als gevolg. Een winterdip kan trouwens ook met de aard van uw werk te maken hebben. Als u veel op onregelmatige tijden werkt of voor uw werk veel moet vlie gen, kunt u ook met een ver storing van het biologisch ritme geconfronteerd worden. Toch is er aan deze typische winterkwaal wel iets te doen. De biologische klok is name lijk gevoelig voor licht en licht is als enige in staat om de mense lijke biologische klok te regule- Het is dan ook een goed idee om tijdens de korte en donkere winterdagen wat vaker een wan deling langs het strand, door het bos of park te maken. Een andere manier om van uw winterdip af te komen is regelmatig even onder de zonne bank te gaan. Dit kunt u thuis maar natuurlijk ook bij een zonnebankcentrum bij u in de buurt gaan doen. Kortom, een beetje meer licht in de winter is goed voor o Tot negen uur naar de^ wit-TV kijken en dai ganzenborden. Gordijnen en de potkachel op hoog. Of we luisterden n u Bonte Dinsdagavondtre 0 steevast op tijd de huiskam nen kwam denderen. Vroeger was alles bete l je mensen nog wel een een melancholieke ondi verzuchten. Vroeger had je nog mannen, echte vrouw vooral ook: echte winters. Om bij dat laatste te blij Was dat ook echt zo? Of\| de winters van toen misse veel geromantiseerd? Je at vaak winterkost er gewoon niets anders 6 was. Wat een verschil i genwoordig. Nu kan je Hollandse groenten bijij wat op culinair gebied te 1 ken, is op tafel zetten. Avocado's, aubergine' soi. chinese kool, vandaag ligt de hele wereld 's zon 's winters uitgestald bij de Of de Hoewel de ouderwetse kac velen nog een romantisc oproept, zijn we misschie geten hoe koud het vaak de rest van het huis. Weet u het nog? Ha een voorverwarmde ham vanuit de 'frisse' badkam sprintje trok naar de warm kamer? En hoe arbeidsini waren die kachels wel mei De kolenboer moeste de zoveel tijd langskom moesten iedere dag kolt de kou) worden gesche] nog maar te zwijgen o\ milieubezwaren die dezt van stoken met zich meebr En hoe vaak werden v verrast met een koude als de boiler het weer eens Dan zijn de hoog renden ketels van vandaag toch ee betrouwbaarder dan vroeg Misschien heeft dat n gevoel over vroeger wel t ken met de enorme in vlot de media tegenwoordig spc het alledaagse leven Vroeger had je op rad TV maar een beperkt zenders en kregen we ook een beperkt aanbod van nieuws voorgeschoteld. Tegenwoordig word! overspoeld met informal] het venster op de wereld malen groter maakt. Met die goeie ouwe (\vi tijd is het dus welke bril je haar bekijkt misschien is dat ook V charme van het terugblikke Wintertip 2 Wierook in de badkamer voor een bijzonder oosters sfeertje Als u een bad in huis heeft weet u, zeker na een lange frisse wandeltocht op het strand bij voorbeeld, hoe lekker een warm bad af en toe kan zijn. Maar wist u ook hoe ont spannend het kan zijn om in de badkamer een oosters sfeertje te creëren? Brand eens een staafje wierook en voor u het weet waant u zich duizenden kilome ters hiervandaan. En als u helemaal in oosterse stijl wilt blijven, ga dan eens naar een Shiatsu-masseur voor een drukpuntmassage. Het is dan aan te raden om eerst een warm bad te nemen, omdat de huid dan veel soepeler is. stil blijven staan de eerste de beste naam waar de baby tegenaan schopt! Mei de nieuwe Diamant Geur-Weg blokjes is geurloos frituren lekker makkelijk. Door elke frituorbeurt één Diamant Geur-Weg blokje aan het Diamant frituurvet toe Ie voegen, verdwijnt de vieze frituurlucht en kunt u optimaal genieten van uw lekkere frites of snacks. De Diamant Geur-Weg blokjes zijn zuiver plantaardig en zijn per acht verpakt. Het liefst zou u na- kwetsbare keramische kookplaat kookplaatreiniger net zo MH1 speciaal werkzaam, bestanddeel mooi houden als toen u staat hiervoor garant. Krachtig 'm kocht. Alleen weet reinigen met zorg dus! u uit eigen ervaring wel hoe lastig dat is. jj Sommige 'kookvlék- ff||||p' ken' zijn tenslotte alleen met veel moeite te ver wijderen en met een beetje stevig boenen kunnen zomaar krassen ontstaan op uw kwets bare keramiek. JIF heeft daar iets op gevonden in de vorm van JIF keramische kookplaat reiniger. Dit nieuwe pro duct is een uitgekiende kookplaatrciniger die 1 We weten allemaal dat China een fantastische kookcultuur heeft. Maar wist u ook dat men daar aan voedingsmiddelen een energetische temperatuur toekent? De energetische tempera tuur is een tempera tuur die je niet on middellijk voelt, maar die als het ware in de voeding zit opge slagen. Zo zijn er voedingsmiddelen die verwarmen en Om in goe de gezondheid te blijven én grote weerstand o te bouwen, heb je ->n de winter verwarmend en in de zo mer verkoelend voedsel nodig. Het bijzondere is, dat er in de winter voornamelijk groenten groeien die verwarmen en dat er in de zomer vooral gewassen gedijen die verkoelen. In de Chinese visie zijn groenten als boerenkool en spruitjes 'Yang' ofwel verwar mend omdat ze aan kou 'Yin' zijn blootgesteld. Aan die ver warmende groenten is nog meer energie te geven door er verwarmende krulden aan toe te voegen. Denk hierbij aan kruiden als bijvoor beeld komijn, kruid nagel en laurier (hachee!). Ook rook- wens verwar mend, al komt dat in dit geval door het r.sokproces.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 8