Smog bedreigt Zuidoost-Azië Zwitsers fiasco laatste klap voor aangeslagen Mossad VS: Unscom houdt controle over inspecties Irak Lange stroomstoring verandert Auckland in een spookstad Buitenland Afscheid van de zon ali iet ko: hi IjCH i< iaka» Zeker 25.000 bewoners van een sloppenwijk in de Ben- iare lese hoofdstad Dhaka zijn gisteren dakloos geraakt door een lit and. Vijftig mensen raakten gewond. De brand, die ontstond een keuken en meer dan drie uur duurde, vernietigde meer n 5.000 bamboehutten. Een onverwachte regenbui verlichtte taak van de brandweer. Premier Sheikh Hasina bezocht de ippenwijk en deelde rijst en kleding uit aan slachtoffers. De eeste bewoners van de wijk waren aan het werk toen de brand Woedde, en troffen bij thuiskomst een afgebrande hut aan. Veel ydozen zochten hun toevlucht in twee scholen in de buurt. foto» ap» pa vel rahman eltsin gaat in april naar Indonesië ïarta De Russische president Jeltsin brengt medio april een zoek aan Indonesië. Het is de eerste keer in bijna veertig jaar 'n d dat een Kremlin-chef de archipel bezoekt. Jeltsin zal zijn nbtsgenoot Soeharto ontmoeten en enkele economische ak in lorden sluiten. Jakarta was vorig jaar van plan twaalf Russische ichoj - gevechtsvliegtuigen ter waarde van een half milj ard g illar te kopen. Wegens de economische crisis zegde het Indo- i isische leger de aankoop vorige maand af. Sovjetleider iroesjtsjov ging Jeltsin voor met zijn reis naar Jakarta in 1960. iefie toenmalige president Soekarno koos een middenpositie tus- n het Westen en het Oostblok, totdat hij in 1966 werd afgezet, jn opvolger Soeharto volgde een anti-communistische koers. ijger bijt onderarm van verzorger af iippiNG norton Een circustijger heeft gisteren de linker hand onderarm van een verzorger afgebeten, toen die na het voe- iren zijn arm in de kooi stak om een tussenschot te verwijde- ii. Het ongeluk gebeurde in Chipping North in Zuid-Engeland, aar de circusfamilie Chipperfield al 300 jaar overwintert. De -jarige verzorger werd opgenomen in een ziekenhuis. Zijn lin- !i rhand was zoek en is waarschijnlijk opgegeten. De vier jaar ude Bengaalse tijger werd afgemaakt, zoals bij dergelijke aan- illen gebruikelijk is. Vorige maand raakte een dompteur van itzelfde circus zwaar gewond toen een tijger zijn hoofd tussen kaken nam tijdens trainingen voor een show in Florida. «jllombrief in Belfast: Vier gewonden oo lfast Vier Noord-Ierse postbeambten zijn gisteren gewond iraakt, toen in het hoofdpostkantoor van Belfast een bombrief 3o'a it ontploffing kwam. Een beambte kreeg de volle laag en raakte 20ewond aan zijn buik en een arm toen hij het pakje, dat 'retour tzender' was gestuurd, opende om het retouradres te achterha- 20 n. Drie anderen liepen lichte verwondingen op. Het is niet be- ind wie verantwoordelijk is. Afgelopen donderdag ontvingen vee kennelijk willekeurig gekozen katholieken over de post een een videocassette verpakte bom. Eén bom ontplofte toen de ntvanger het pakje verdacht vond en het in zijn tuin smeet, iemand raakte gewond. ijzelingsdrama in Georgië voorbij iegdidi Het gijzelingsdrama in Georgië is voorbij. De ontvoer- ers lieten gistermiddag hun laatste gijzelaars gaan en gaven ch over. De guerrillastrijders zijn aanhangers van oud-presi- ent Gamsachoerdia. Zij ontvoerden vorige week vier VN-waar- emers. De rebellen verschansten zich in een boerderij en gijzel en ook enkele bewoners. De kidnappers eisten de vrijlating van ïestverwanten, die begin deze maand hebben geprobeerd pre- dent Sjevardnadze te vermoorden. Bovendien wilden ze met un actie het vertrek van de Russische troepen uit Georgië af- ivingen. Uiteindelijk ging de groep akkoord met de toezegging at Sjevardnadze serieus gaat onderhandelen met de oppositie. )rie Afghanen overleven executie iamabad Drie Afghaanse mannen, die wegens homoseksueel edrag ter dood zouden worden gebracht, hebben hun executie verleefd. Ze werden volgens Afghaanse bronnen in Pakistan le- end begraven onder het puin van een instortende muur, even witen de stad Kandahar. Ze leefden na een half uur nog en gin- en daarom vrijuit, zij het gewond.'De 'begrafenis' werd bijge wond door duizenden belangstellenden. De mannen werden «dolven onder een instortende muur die door een tank omver «rd geduwd. Na een half uur werd het puin verwijderd. Daarna 'erden de veroordeelden naar een ziekenhuis overgebracht. De indamentalistische machthebbers van de Taliban menen dat omoseksuelen moeten sterven onder een vallende muur of oor hen van een klip te storten. ielgische cipiers beëindigen staking hussel De cipiers in alle Belgische gevangenissen hebben van- laag hun werk hervat. Daarmee keert de rust weer na stakings- cties, die kort voor kerst begonnen. Het gevangenispersoneel lemt in met een sociaal akkoord dat hen een 36-urige werk week zonder loonverlies oplevert. Ondanks eerdere akkoorden ileef een harde kern van stakers in tien gevangenissen doorgaan net zijn acties. Dat leidde tot problemen voor de gevangenen, lie zich niet meer konden douchen, geen bezoek konden ont- angen en nauwelijks te eten kregen. De situatie werd vooral pe- óbel in de Lantin-gevangenis bij Luik. Daar pleegde een gevan- ene vrijdag zelfmoord. De Liga voor de Rechten van de Mens feet deze zelfmoord direct aan de slechte omstandigheden. 'aar moet scheiden na verkrachting IRuzalem Ultra-orthodoxe rabbijnen in Israël hebben bepaald lat een man tegen zijn zin van zijn vrouw moet scheiden, om- lat zij is verkracht. De Israëlische vrouwenorganisatie Na'amat swoedend over het besluit. ,,In plaats van het slachtoffer te teunen, maken de rabbijnen de zaak nog erger", aldus voorzit ter Ofra Friedman. De krant Yediot Ahronot schreef dat de touw drie weken geleden werd verkracht. Ze deed geen aangif- e, maar vertelde haar echtgenoot wiens naam Cohen luidt fel alles. De man ging te rade bij de rabbijnen, die hem vertel len dat een Cohen, als afstammeling van de priesters van de oodse Tempel, volgens de joodse wet scheiden na een ver- iachting. De man had daar onderuit kunnen komen door te leggen dat hij zijn vrouw niet geloofde, maar dat weigerde hij. Het paar zoekt nu een rabbijn die een andere uitweg vindt. Israëli neemt tegengif na auto-alarm Borneo brandt op honderden plaatsen Nieuwe smogvelden dreigen Zuidoost-Azië te bedekken als regenval de brandhaarden op Borneo niet snel dooft. De ministers van milieu uit de regio spraken gisteren de ze vrees uit op hun bijeenkomst in het Maleisische Kuching. kuching-jakarta dpa-anp Het vuur in de provincie Oost- Kalimantan leidt vrijwel onher roepelijk tot een nieuwe smo- gramp, zoals die zich vorig jaar in Azië voordeed. Eentiende van het natuurpark Kutai is al in vlammen opgegaan. Op hon derden plaatsen zijn landerijen en bos zijn verwoest. De branden zijn volledig uit de hand gelopen volgens een Duitse medewerker van een hulporganisatie die de branden in Indonesië poogt te bestrij den. Het klimatologische feno meen El Nino zou verantwoor delijk zijn voor de aanhoudende buitengewone droogte in het gebied. Zonder regens blijft het vuur Kalimantan verteren. De Indonesische milieumi nister Sarwono Kusumaatmadje beroept zich op geldgebrek, mede veroorzaakt door de hui dige economische crisis in het land. Critici verwijten de Indo nesische overheid evenwel dat ze ook voor de economische problemen opdoemden, de branden volstrekt niet effectief te lijf ging. Het Wereld Natuur Fonds (WNF) kwam gisteren met een rapport over de smogramp van eind vorig jaar. De organisatie raamt de schade op bijna drie miljard gulden. De smog ver oorzaakte veel gezondheidspro blemen bij de lokale bevolking in Indonesië. Volgens het on derzoek zijn zo'n 70 miljoen mensen door smog getroffen. De kosten hiervan zijn 1,8 mil jard gulden. Verder liep het land nog 140 miljoen gulden aan in komsten uit toerisme mis. Het WNF schat dit schadebedrag voor Maleisië en Singapore op 370 miljoen gulden. De organisatie heeft het idee dat de Indonesische regering de ernst van de situatie nog steeds niet onderkent. Er is namelijk nog niet gedaan aan de oorzaak van de branden. tel aviv ad bloemendaal correspondent Het aftreden van Danny Yatom, het hoofd van de Israëlische ge heime dienst Mossad, is be spoedigd door een nieuw fiasco, ditmaal in de Zwitserse hoofd stad Bern. Vanochtend maakte de Zwitserse justitie bekend dat ze op 19 februari een Israëlische agent heeft gearresteerd wegens spionage. Vier andere agenten zijn nog op vrije voeten. Israël en Zwitserland hadden de zaak in het geheim willen af handelen, maar publicaties in de Israëlische pers maakten dat onmogelijk. „Dit incident is on aanvaardbaar en heeft een ver koelende uitwerking op betrek kingen tussen vriendschappelij ke staten", aldus de Zwitserse procureur-generaal Carla del Ponte. Ze wilde niet zeggen wat het doelwit was van de Mossad-ac- tie, maar volgens de Israëlische media ging het om het afluiste ren van de Iraanse ambassade. Op een aanwijzing van buren heeft de Bemer politie volgens Del Ponte vijf mannen op heter daad hebben betrapt bij een po ging 'een gebouw' binnen te dringen. Tijdens de actie zou de gearresteerde Israëliër een hart aanval hebben gekregen, waar door hij niet kon ontkomen. De vier anderen zijn waarschijnlijk niet meer in Zwitserland. In Israël vraagt men zich af wat er erger mis is gegaan: de Mos- sad-actie in Zwitserland of het vervolg daarvan. Afgelopen dinsdag kregen de media voor het eerst lucht van de zaak, via een lek binnen de Mossad. De volgende ochtend berichtte het populaire dagblad Yediot Ahro not dat de Mossad behalve de geruchtmakende Misha'al-affai- re en de leugens van geheim agent Yehuda Gil over Syrië voor nog een derde fiasco had Dat zou voor Yatom de druppel zijn geweest die de emmer deed overlopen. Bijzonderheden wer den niet gegeven. In de loop van gisteren lekten leden van de Knessetcommissie voor de in- oranjestad» Arubaanse scholieren oefenen met een speciaal brilletje voor de totale zonsverduistering die zeer binnenkort te zien is in het gebied. De verduistering is te aanschouwen op de Galapagos Eilanden, in Noord-Venezuela en Colombia en op de Caribische eilanden Aruba, Curasao, Bonaire, Montserrat, Haïti, Antigua en Guadeloupe. foto »ap» famous diaz WASHINGTON-BAGDAD Rtr-AFP-ANP Richard Butler, het hoofd van de VN-ontwapeningscommis- sie (Unscom), houdt de lei ding over de wapeninspecties in Irak. Na deze verzekering van de VN hebben de Vere nigde Staten zich geheel ach ter het akkoord geschaard dat secretaris-generaal Kofi An nan afgelopen weekeinde in „Butler blijft precies zo on afhankelijk opereren als hij al tijd al was", verklaarde minis ter Albright van buitenlandse zaken gisteragvond voor een Senaatscommissie. Zij beant woordde daarmee de kritiek van met name Republikeinse senatoren, die vrezen dat An nan teveel concessies aan Saddam Hussein heeft ge daan. Die vrees werd ingegeven door de afspraak dat de acht 'presidentiële plaatsen' door een speciale groep van in specteurs en diplomaten zal worden onderzocht. Zij moe ten zich dan houden aan 'spe ciale procedures', die nog na der moeten worden uitge werkt. Volgens Albright heb ben de toegevoegde diploma ten slechts een observerende rol. Unscom blijft als enige verantwoordelijk Het hoofd van de speciale groep wordt waarschijnlijk de Srilankaan Jayantha Dhana- pala, sinds kort onder-secre taris-generaal voor ontwape ningszaken. Verwacht wordt dat Annan hem vandaag offi cieel zal benoemen, na in stemming van de vijf perma nente leden van de Veilig heidsraad. Albright wil dat de inspecties van de omstreden locaties zo snel mogelijk be ginnen, om zo de werkelijke bedoelingen van Bagdad te testen. „We zullen niet weten wat we hebben gekregen voordat wë de proef op de som hebben genomen. De Veiligheidsraad beraadt zich over een Britse ontwerp resolutie, waarin de afspraken tussen Annan en Bagdad zijn vastgelegd. Als Irak die niet naleeft riskeert het 'ernstige consequenties', maar de le den verschillen van mening hoever die moeten gaan. Washington houdt in elk ge val zijn troepen paraat. VN-functionarissen in Bag dad menen intussen dat het de wapeninspecteurs zou be tamen zich iets diplomatieker op te stellen. „Helaas heeft het gedrag van een klein aan tal inspecteurs onze reputatie aangetast", aldus een VN-me- dewerker. Een westerse diplo maat zegt dat leden van de administratieve staf van de Unscom vaak 'onbehouwen' zijn. lichtingendiensten meer details. Ze waren kennelijk kwaad dat Yatom hen niet op de hoogte had gesteld van het fiasco. De media kregen uitdrukkelijk opdracht de zaak te verzwijgen. Niettemin berichtte het televi siejournaal gisteravond over een nieuwe affaire, die speelde in 'een West-Europees land waarmee Israël zeer vriend schappelijke betrekkingen on derhoudt'. De persagentschappen gingen onmiddellijk aan het werk en al na tien minuten werden vanuit Bern de eerste details gemeld. De Zwitserse justitie, die kenne lijk aan zag komen dat het ge heim ging sneuvelen, kondigde meteen een persconferentie aan. Het incident in Bem doet het meest denken aan een mislukte Israëlische operatie op Cyprus. Daar werden in 1991 vier Mos- sad-agenten opgepakt toen ze afluisterapparatuur wilden ver nieuwen in de buurt van de Iraanse ambassade. Europese hulp voor Bosniërs faalt volkomen brussel anp De Europese steun voor de we deropbouw van Bosnië-Her- cegovina is tot nu toe 'een tota le mislukking' geweest. Door bureaucratie, slecht manage ment en gebrek aan eenheid en coördinatie is de hulp nauwe lijks van de grond gekomen. Terwijl de Amerikanen stevig aan de weg timmeren, ligt het overgrote deel van de Europese miljoenen nutteloos te wachten. Een delegatie van Europarle mentariërs is 'heel boos' terug gekeerd van een bezoek van vier dagen aan het gebied. Ter wijl de Amerikanen met alle eer strijken, is de Europese Unie in haar eigen voorportaal nauwe lijks zichtbaar aanwezig. De EU heeft Bosnië de afgelo pen drie jaar 2,4 miljard gulden steun toegezegd. De parlemen tariërs hebben geen aanwijzin gen dat een deel vein dit geld verloren is gegaan of in de ver keerde zakken is verdwenen. Maar ze zijn verontwaardigd, omdat tot nu toe slechts 15 pro cent van de toegezegde steun is besteed. Onrust Albanië neemt toe na oproep Berisha In de Albanese hoofdstad Tira na is vannacht een gevangenis- oproer uitgebroken. Gedeti neerden van de zwaar bewaakte staatsgevangenis wisten uit hun cellen te ontsnappen en ver schansten zich in een cellen blok. Het is niet Ipekend hoeveel gevangenen aan het oproer meedoen. Er is een grote poli tiemacht op de been om het op roer de kop in te drukken. De opstand kwam nadat oud president Sali Berisha de Alba nese bevolking gisteren opriep de protesten uit te breiden, en bij de regering aan te dringen op nieuwe verkiezingen. Be risha negeert hiermee een op roep van Europese leiders, die er op hebben aangedrongen eerlijk oppositie te voeren en een einde te maken aan zijn buitenparlementaire acties. Berisha riep ongeveer 2.500 aanhangers in het centrum van Tirana op van de komende we ken 'de lente van protesten en verkiezingen' te maken. De bij eenkomst van Berisha's Demo cratische Partij volgde op twee dagen van rellen in Shkoder, een noordelijke stad die een bolwerk is van de democraten. AUCKLAND JAMES SPIELMAN Het enige wat in het centrum van Auckland is te horen, is het kabaal van de dieselaggregaten die op volle toeren draaien. Tankauto's rijden af en aan om ze bij te tanken, voor de rest liggen de straten in Nieuw-Zeelands grootste stad er verlaten bij. Winkels en kanto ren zijn gesloten door een stroomsto ring die al zes dagen duurt en waarvan het einde nog niet in zicht is. Binnenshuis zoeken de Nieuw-Zeelan- ders zich in het donker een weg. Ze sle pen zich de trappen op in flatgebou wen en halen him neus op voor de melk die bij gebrek aan koeling zuur is geworden. En ze foeteren op het stads bestuur, dat geen oog had voor de noodzaak van het elektriciteitsbedrijf om de groei van de plaatselijke econo mie bij te benen. Het centrum van Auckland lijkt wel een spookstad, het slachtoffer van een over zichzelf afgeroepen ramp. Alle vier ondergrondse hoogspanningslei dingen van een waterkrachtcentrale naar de stad z\jn sinds eind vorige week buiten bedrijf. De een miljoen in woners tellende stad maakte de afgelo pen jaren een sterke groei door, zonder dat de infrastructuur gelijke tred hield. Toen de overbelaste kabels het bega ven, zat het elektriciteitsbedrijf Mercu ry Energy zonder reservesysteem. Een recente hittegolf bleek teveel voor de verouderde kabels. Bovendien had het bedrijf zijn personeelsbestand on langs met de helft ingekrompen. „Het staat niet vast dat gebrek aan onder houd de oorzaak was, maar alle facto ren wijzen wel sterk in die richting", zegt Mercury-directeur Collinge. Als alles goed gaat en een kabel is gere pareerd, zal de elektriciteitsvoorziening maandag gedeeltelijk worden hersteld, waarbij verschillende wijken om beur ten een paar uur stroom krijgen. Maar op zijn vroegst 9 maait, maar waar schijnlijk later zal de stroomvoorzie ning pas weer volledig op peil zijn, zegt Mercury-woordvoerderGibbons. In kantoorgebouwen in het haven kwartier loopt personeel blootsvoets en in korte broek te zweten, terwijl de zon door de ramen de temperatuur op jaagt. De aggregaten zijn te zwak om de airconditioners te laten draaien of meer dan een lift tegelijk op en neer te laten gaan. „We hebben geluk. We hebben ten minste nog werk", zegt Kate, werk zaam in een kantoor aan het haven front. „Mijn vriendin die in een bar in Queen Street werkt is haar baan kwijt. Het bier was lauw en het ijs gesmol ten." Ongeveer de helft van de kleine bedrij ven, bars en restaurants in het centrum is gesloten. Veel grote bedrijven heb ben hun dossiers en computerschijven in veiligheid gebracht en zijn naar hun kantoren in de voorsteden of in de hoofdstad Wellington vertrokken. In de centrale bibliotheek kregen klanten zaklantaarns mee om boeken in de schappen te gaan zoeken, totdat de frustratie te groot werd en de leeszaal werd gesloten. Van de normale stroomvoorziening in het centrum is maar tien procent over gebleven en gereserveerd voor nood diensten en ziekenhuizen. Toen afgelo pen vrijdag de stroom uitviel, kwam Auckland Hospital in het donker te zit ten terwijl er in drie operatiekamers werd gewerkt. Het duurde 25 minuten voordat de noodstroomvoorziening draaide, maar volgens dr. Sage zijn er geen ongelukken gebeurd. De meeste winkels in het centrum hebben hun voorraden melk, vlees en andere bederfelijke waar moeten weg gooien of naar andere locaties moeten verplaatsen. „Er hebben mensen vast gezeten in liften, er zijn branden ge weest en mensen zijn door rook be dwelmd", zei burgemeester Les Mills gisteren op een informatiebijeen komst. Ernstig letsel heeft zich tot dus ver niet voorgedaan, maar als de situa tie verergert is het stadsbestuur van plan om de ongeveer zesduizend inwo ners van het centrum te evacueren.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7