'Meer doden in verkeer door rekeningrijden' Bloed wordt geleverd op bestelling in piepschuim-doos Betalen voor een boswandeling Binnenland Herdenking Februaristaking Dwangverpleging verdachte 'rioolmoord' Homoseksueel mag ook in donorregister JNDERDAG 26 FEBRUAR11998 GPD Geassocieerde Pers Dier Ikse woordenwisseling kost leven weld De 47-jarige inwoner van Herveld die dinsdagmorgen is aangetroffen in de berm van een weg, is overleden na A fikse woordenwisseling met een 15-jarige plaatsgenoot. De- ijongen heeft zich gisteren op het politiebureau gemeld. Hij ;eft verklaard dat hij langs het huis van de Betuwenaar fietste luit balorigheid een trap tegen diens brievenbus gaf. Daarop jrmde de man naar buiten, stapte in de auto en achtervolgde jongen. Hij sneed hem de weg af en schold hem uit. De man if de jongen ook een paar klappen tegen zijn hoofd. Opeens ig hij in de berm zitten, waarna de jongen er snel vandoor ng. Met de verklaring van de jongen is de zaak afgesloten, al- is een zegsman van de politie. :DA in Helden zou privacy schenden flden Het CDA in de Limburgse gemeente Helden heeft be- ilkingsgegevens gebruikt om allochtone burgers voor verkie- ngsbijeenkomsten uit te nodigen. Daarmee maakt de partij plgens drie oppositiepartijen in Helden inbreuk op de Wet op Ie persoonsregistratie. Zij hebben inmiddels een klacht inge- iend bij de Registratiekamer en bij de voorzitter van het stem- ïreau, de burgemeester. Loco-burgemeester en CDA-lijsttrek- »r A. Kersten spreekt de beschuldigingen ten stelligste tegen. Vij hebben geen gemeentelijke gegevens gebruikt om mensen (benaderen." Hij ziet een eventueel onderzoek met vertrou- en tegemoet. tanenpoolers tevreden over hun werk in haag Banenpoolers zijn over het algemeen tevreden over t inhoud van hun werk en hun arbeidsomstandigheden. Hun ivredenheid op die punten is groter dan die van de gemiddelde prknemer. Maar over de hoogte van hun loon (het minimum ion) en hun toekomstperspectief zijn banenpoolers minder po- lief. Dat blijkt uit een onderzoek dat minister Melkert en aatssecretaris De Grave van sociale zaken gisteren naar de iveede Kamer hebben gestuurd. Het onderzoek is vorig jaar ge- luden. Er waren toen 23.000 banenpoolers. BS: landbouwgrond steeds duurder swijk» Een hectare landbouwgrond is de afgelopen zeven jaar 2.000 gulden duurder geworden. Dat is een stijging van 35 pro ent. De gemiddelde koopprijs kwam daarmee in 1997 op 47.000 tilden per hectare, zo heeft het Centraal Bureau voor de Statis- iek (CBS) berekend. De duurste grond ligt in de provincies oord-Brabant en Utrecht. Opmerkelijk is de prijsstijging van de rond in Zeeland. Voor het eerst is de grond daar duurder dan emiddeld in Nederland. Een mogelijke reden daarvoor is dat leeds meer melkveehouders hun heil daar zoeken. Van oudsher Zeeland een akkerbouwprovincie. Goedkope grond is vooral 'vinden in Groningen, Friesland en Drenthe. lel voor drugstransporteur in bajes 5SENDe rechtbank in Assen heeft gisteren een 45-jarige mersfoorter veroordeeld tot 1,5 jaar gevangenisstraf. Tegen em was 2,5 jaar cel geëist. De Amersfoorter was de centrale fi- uur in een drugslijn van Aruba naar Nederland. De man coör- ineerde zijn cocaïnetransporten vanuit een huis van bewaring, lij zat daar al vast wegens een ander drugsdelict. Met hulp van ijn zoon en een contactpersoon op Aruba slaagde hij erin om in iptember 2,6 kilogram cocaïne in te voeren. In oktober ging het lis toen koeriers werden gepakt met 4,6 kilo cocaïne. ieschorste psychiater naar Hoge Raad iNio» De Venlose psychiater die vorige week een schorsing reeg opgelegd door het gerechtshof in Den Bosch, is niet van jan zich bij die uitspraak neer te leggen. De vrouw heeft aange- bndigd de zaak verder aan te vechten bij de Hoge Raad in Den laag. Het hof schorste dinsdag de psychiater voor vier maanden mdat zij een 36-jarige vrouw 'gek' verklaarde zonder haar ooit e hebben gezien. Ze maakte het rapport op verzoek van de ker- relijke rechtbank in Roermond. Die had het uit 1991 daterende apport nodig om het kerkelijk huwelijk van de vrouw nietig te unnen verklaren. De voormalige echtgenoot van de Echtse had laarom gevraagd omdat hij van plan was opnièuw te trouwen. ,j,e let gerechtshof noemde het rapport 'hoogst lichtvaardig, van en twijfelachtig gehalte' en 'een medicus onwaardig. Steun voor paardencrematorium iet rnhem/den haag De Tweede Kamer gaat onderzoeken of het ton nogelijk is in Nederland paardencrematoria te exploiteren. Op iai erzoek van de vaste kamercommissies van LNV (landbouw) en WC (volksgezondheid) worden nu de wettelijke mogelijkheden onmogelijkheden hiervan onderzocht. Daarbij gaat het zowel >m nationale als Europese wetgeving. Het WD-Tweede Kamer- id P. Blaauw heeft goede hoop dat het eerste paardencrematori- im inderdaad snel kan worden gebouwd, als de voormalige ma- legehouder H. Gaastra uit Arnhem over zijn initiatief een ak koord kan bereiken met destructiebedrijven. Jorritsma geïrriteerd over uitspraken WN Minister bekijkt of natuur geld opbrengt den haag gpd rijswijk. anp De invoering van het rekeningrijden op snelwegen zal jaarlijks tot zestig extra verkeersdoden leiden. Dat komt doordat automobilisten gaan uitwijken naar provinciale wegen, waar de kans op ongelukken ongeveer tien keer groter is dan op snelwegen. steden te verminderen. Veilig Verkeer geeft in de brief geen oordeel over het rekening rijden. Maar de organisatie maakt zich wel bezorgd over de neveneffecten, zoals een forse toename van het sluipverkeer. Ze is er namelijk niet van over tuigd dat de maatregelen om dit tegen te gaan, zoals extra hef- fingspunten en maatregelen om sluipverkeer te weren, effectief zullen zijn. De verwachting is dat zeker 10 procent van de automobilis ten uitwijkt naar kleinere wegen in de buurt. Dit leidt volgens Dit heeft Veilig Verkeer Neder land (WN) aan de Tweede Ka mer geschreven. Minister Jorri tsma (verkeer) verwerpt de sombere voorspelling. Volgens haar zal het kabinet beslist geen maatregelen nemen die de ver keersveiligheid bedreigen, aldus een woordvoerder. De Kamer had de organisatie om een reactie gevraagd op het wetsvoorstel van het kabinet om in 2001 het rekeningrijden in te voeren. Hiermee hoopt het kabinet de files rond de grote berekeningen van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid niet alleen tot zestig extra verkeersdoden, maar ook tot 500 extra zieken huisgewonden. Minister Jorritsma reageerde gisteren gepikeerd op de brief van WN. Zij garandeert dat er een 'sluitend cordon' komt rond de grote steden. Sluipverkeer is volgens haar uitgesloten. Bo vendien wordt de tolheffing, in overleg met de stadsgewesten, eerst nog uitgeprobeerd. WN heeft volgens Jorritsma voor on nodige onrust gezorgd. De provincie Zuid-Holland onderschrijft echter de voor spellingen van WN. Al eerder heeft zij gewaarschuwd voor drukkere lokale wegen. Er moe ten maatregelen komen om sluipverkeer tegen te gaan. Zuid-Holland is niet tegen reke ningrijden, maar vindt dat auto mobilisten moeten kunnen kie zen tussen betalen en doorrij den, en niet betalen en kans op files. Behalve met rekeningrijden wil de overheid ook met allerlei technische snufjes in en om de auto de files te lijf gaan. Het mi nisterie van verkeer en water staat investeert 1,6 miljard gul den in onder andere elektroni sche borden boven de snelweg met informatie over reistijden, een overzicht van de snelste routes op Internet en actuele verkeersinformatie via een in telligente autoradio. Op die ma nier moet de reistijd van auto mobilisten in het jaar 2.003 met 25 procent zijn verminderd. amsterdam Bij het beeld van de Dokwerker op het Jonas Daniëlplein in Amsterdam heb ben gisteren enkele duizenden de Fe bruaristaking van 1941 herdacht. In Amsterdam en om geving werd in 1941 gestaakt te gen het brute op treden van de Duit se bezetters en hun Nederlandse hand langers tegen jo den. Het Amster damse gemeente bestuur en het her denkingscomité noemden de Febru aristaking een mo reel baken en leg den een verband met een humaan asielbeleid. De sta king zou ook nu een appel moeten zijn voor burgers en overheden om schendingen van mensenrechten te gen te gaan. Zij die noodgedwongen in Nederland hun toe vlucht zoeken, moeten kunnen re kenen op een roy aal en humaan asiel. De laatste van de 22 organi satoren van de sta king, de 84-jarige Frans Lavell, is kort voor de herdenking overleden. Hij werd gisteren gecre meerd. Lavell werd indertijd voor zijn verzet gearresteerd en veroordeeld. Meldpunt voor joodse claims DEN HAAG ANP Het Centraal Joods Overleg (CJO) opent maandag een meldpunt voor joodse oorlogs claims. Overlevenden en nabe staanden die aanspraak maken op joodse tegoeden kunnen er terecht voor bemiddeling tus sen hen en verzekeraars, ban ken en de overheid. De vier medewerkers van het meldpunt in Amsterdam geven ook informatie over de proce dures rond kunstvoorwerpen, levensverzekeringen en bijvoor beeld spaar- en banktegoeden. Via het meldpunt hoopt het CJO meer inzicht te krijgen in de aard en grootte van de joodse claims. In elk geval tot 1 oktober kunnen mensen gedocumen teerde claims bij het meldpunt indienen. Een wandeling in het bos is leuk en mag best wat kosten. Dat vindt het Instituut voor Bos- en Natuuronderzoek van het mi nisterie van landbouw. Het ziet in het commercieel uitbaten van bos en natuur een mooi middel om tekorten op de ex ploitatie van natuurgebieden terug te dringen. Behalve aan toegangskaartjes wordt gedacht aan verkoop van honing en 'na- tuurvlees', maar ook aan het te gelde maken van de gunstige invloed die bossen hebben op lucht en water. Staatsbosbeheer reageert met verbazing op deze suggesties en beschouwt die als een luchtbal lon. „Die ideeën zijn wel eens vaker geopperd. Maar de bos sen zijn onderdeel van ons na tionale erfgoed. Ze zijn van ons allemaal en dus kun je er geen toegangskaartjes voor gaan ver kopen. Wij zijn open. Punt", al dus woordvoerster W. van Til burg. Daarom ook geeft het geen pas om 'met geld van de belastingbetaler te concurreren met een horeca-exploitant in de buurt.' Het ministerie van landbouw bevestigt dat gezocht wordt naar mogelijkheden om meer geld te verdienen met de na tuur. „We steunen het principe, maar de plannen zijn nog niet zo concreet dat we vanaf vol gend jaar kaartjes willen verko pen." De woordvoerster noemt het 'niet reëel' dat een horeca- baas in de buurt van een na tuurgebied flink verdient aan bezoekers terwijl de beheerder geen inkomsten heeft maar wel opdraait voor het onderhoud en de aanleg van paden. Op dit moment leveren bossen de overheid alleen geld op door verkoop van wat hout en het verhuur van kampeerterreinen en dergelijke. De onderzoekers van het instituut dat minister van landbouw Van Aartsen van advies dient, hebben hun fanta sie de vrije loop gelaten en een 'toptien van creatieve oplossin gen' bedacht om dat te veran deren. Dat gebeurt onder het motto dat 'bos en natuur zich zelf moeten verkopen en de ge bruiker moet betalen'. De lijst wordt aangevoerd door het idee waterleidingbedrijven te laten betalen voor 'de water zuiverende functie' van de bos sen. Op twee staat de suggestie omwonenden en bedrijven in de buurt te laten betalen voor bos en natuur als 'kwaliteitsfac tor'. Daar blijft het niet bij wat de onderzoekers H. Hekhuis en G. de Baaij betreft, want ook de individuele gebruiker moet de beurs trekken. Te denken valt aan een 'natuurgastenkaart' die nodig is bij overnachtingen en een 'natuurjaarkaart' voor rond leidingen en excursies. Recrea tieve arrangementen, fiets-, rui ter, kampeer- en kanobewijzen, sponsoring en de verkoop van natuurproducten kunnen ook aardig wat geld opbrengen, me nen de onderzoekers. Zij verwijzen naar ervaringen met de verhuur van huisjes en kano's, verhuur van terreinen aan recreatie- en hondenclubs en verkoop van vlees van Schot se Hooglanders. Natuurmonu menten en de provinciale land schappen zouden hier ervaring mee hebben. Natuurmonumen ten reageert verbaasd. „Niet meer dan zeven procent van ons inkomen komt uit verkoop van hout, riet en hooi en het in- scharen van vee. We verhuren niets en vlees verkopen we niet." Wel stelt de organisatie delen van haar terrein exclusief open voor leden. De onderzoekers realiseren zich dat als de overheid meer rende ment uit de natuur wil halen, dat dat gevolgen heeft voor die zelfde natuur. Maar daar moet wel degelijk een grens aan wor den gesteld, menen zij. Wo ningbouw middenin het bos blijft onaanvaardbaar. Maastricht» anp drugs. Psychiatrische deskundigen hebben beide hoofdverdachten volledig ontoerekeningsvatbaar verklaard. Justitie wijzigde daarom het tenlaste- gelegde moord in doodslag. Er zou geen sprake zijn geweest van voorbedachte rade. De 24-jarige man zat tot kort voor de dood van de 14-jarige jongen in een Heerlense inrichting. Na zeven jaar zware medicatie wegens schizofre nie kwam hij op straat te staan omdat hij drugs gebruikte en verhandelde. Gerechtspsychiater professor Van Leeuwen kon vorige week zijn ongeloof hierover niet verbergen en haalde fors uit naar het in zijn ogen onverant woorde beleid van de instelling. Hij moest echter ook toegeven dat in Nederland nauwelijks geslo ten psychiatrie beschikbaar is die de 24-jarige man lang genoeg binnen kan houden. De officier en de advocaat van de 24-jarige man deden de rechtbank na de uitspraak het opvallen de verzoek alsnog tot een gedwongen opname te besluiten. De rechter besloot daarop dat de man voorlopig een half jaar terug moet naar de inrich ting. Een team van deskundigen kan daarna be palen of dat verblijf daar wordt verlengd. Een 24-jarige man is gisteren door de rechtbank in Maastricht vrijgesproken van betrokkenheid bij de moord op een 14-jarige drugsverslaafde. De officier had eerder tbs met dwangverpleging ge- eist. De rechtbank achtte de man echter zo'n ge vaar voor de samenleving dat is besloten hem voorlopig toch een half jaar gedwongen naar een psychiatrische inrichting te sturen. Het slachtoffer die aan drugs was verslaafd, werd op 24 september vorig jaar in een studen tenhuis in Heerlen met een groot aantal messte ken om het leven gebracht. Hij werd daarna ge dumpt in een rioolput, waar zijn lichaam pas we ken later werd aangetroffen. Justitie houdt een 28-jarige Heerlenaar verant woordelijk voor het toebrengen van de dodelijke messteken. De 24-jarige zou hem daartoe hebben opgejut. De uitspraak in de zaak tegen de 28-jari- ge volgt op 4 maart. Ook tegen hem is tbs met dwangverpleging geëist. De verdachten verkeerden ten tijde van deze zogenoemde 'Heerlense rioolmoord' in een psy chotische toestand door het gebruik van hard- msterdams Laboratorium bewaart zeldzaam bloed uit heel Europa ISTERDAM WENDEL VAN DER SLUIS en siemand een bloedtransfusie heeft, bijvoorbeeld tij- zij 'lis een operatie, dan heeft het [ïti ekenhuis meestal het juiste bed in huis. Maar er is een an eine groep mensen die anti- :ei offen hebben tegen de gang- ei ire bloedtypes A, B, AB. Voor dei ?ze patiënten kan het moeilijk )K jn aan het juiste donorbloed komen. op izo'n geval kunnen ziekenhui- jsi in terecht bij de bloedbank ac in de Raad van Europa, geves- :tii §d bij het Centraal Laboratori- va n van de Bloedtransfusie LB) in Amsterdam. Hier ordt sinds 1963 zeldzaam do- tei irbloed ingevroren, iel ensen met antistoffen tegen >ei jzonderebloedkenmerken ibben bloed nodig dat niet dj lor hun lichaam wordt afge- 10 oken. „Als zij het verkeerde bed toegediend krijgen, wor- ïn ze doodziek en kunnen ze ;(i -lfs doodgaan", zegt Marijke Verbeeke, hoofd van de afde- '0! )g Immunohematologie dia lis tostiek van het CLB. Haar af- se ding krijgt te maken met men- nofn die deze zeldzame antistof- n bezitten. Zij gaat op zoek aar donorbloed dat wel past ijdat van de patiënten, to barnaast beheert de afdeling m an Overbeeke de Raad van Eu- 11 'pa Bloedbank. Het bloed van bnoren met zeldzaam bloed it heel Europa ligt hier opge- jt lagen. In uitzonderlijke geval- it fikomt er ook donorbloed uit »n inden die niet aangesloten zijn u ij de Raad van Europa. Een medewerkster van het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusie haalt een buis met zeldzaam bloed uit de tank met vloeibaar stikstof. foto gpd roland de bruin Jaarlijks verstuurt het CLB een voorraadlijst naar de aangeslo ten landen, samen met een overzicht van bloed waaraan behoefte is. „De Scandinavische landen leveren het meeste bloed", vertelt Overbeeke. „Vooral in Finland en het noor den van Zweden komen veel mensen voor met zeldzaam bloed. Ze leven daar nog veel in kleine gemeenschappen waar door bepaalde sóórten bloed daar vaker voorkomen dan in andere landen. Zij leveren meer bijzonder bloed dan ze gebrui ken. Uit Duitsland krijgen we de meeste aanvragen voor bloed." Het donorbloed wordt door het CLB op een speciale manier in gevroren. Eerst wordt er glycerol toegevoegd, een soort antivries dat ervoor zorgt dat de cellen niet kapot vriezen. Daarna wordt het bloed ingevrorep en in grote tanks met vloeibare stikstof bij een temperatuur van min 196 graden Celsius be waard. „Na het invriezen ko men de biologische processen stil te staan", zegt Joa Bakker, hoofd van de afdeling cryobio- logie. Zijn laboratorium is ver antwoordelijk voor het invrie zen en bewaren van bloed. „Het maakt voor de kwaliteit van de rode bloedcellen niet uit hoe lang het ingevroren is. Wij zou den het bloed honderden jaren kunnen bewaren. Dat bleek wel toen er een aan vraag uit Israël kwam voor een zestigjarige vrouw die een heupoperatie moest ondergaan. De internationale bloedbank had het gezochte bloed in voor raad, maar het was wel dertig jaar oud. „Het was één van de eerste eenheden die we hier ooit hebben ingevroren", zegt Overbeeke. „Voor ons was het een grote voldoening dat het bloed er nog zo goed uitzag. We hebben de vrouw drie eenhe den kunnen gegeven en daar mee was ze geholpen." Alle Europese landen, en in uit zonderlijke gevallen dus ook an dere landen, kunnen een be roep doen op deze bloedbank. Als er een aanvraag binnen komt, dan wordt het ingevroren bloed eerst ontdooid. „Het ont dooien van bloed duurt onge veer twee uur", zegt Overbeeke. „We hebben deze tijd nodig om de 'antivries' eraf te wassen. In het snelste geval kunnen we het bloed binnen vier uur op het vliegtuig van bestemming heb ben. Bij de KLM kunnen we in acute gevallen een half uur voor vertrek nog bloed inchecken. Als het bloed eenmaal ontdooid is, moet het binnen 24 uur toe gediend worden. Het wordt voor vervoer gekoeld verpakt bij een temperatuur tussen de nul en vier graden Celsius. „Het zit dan in dozen van piepschuim die bij Jamin worden gebruikt om ijsjes te verpakken", aldus Overbeeke. Het vervoer van bloed gaat in Nederland meestal per auto. In acute gevallen wordt de hulp van de politie in Driebergen in geroepen. Naar het buitenland wordt meestal het vliegtuig ge bruikt. Overbeeke: „Bijna alle grote steden in Europa zijn twee maal per dag bereikbaar met een lijndienst. Daar maken we tegenwoordig het meest gebruik van. Maar soms gaat het wat spectaculairder." Zoals begin vorig jaar. Een pa tiënt in het Noorse Bergen had acuut bloed nodig. Er moest zo snel mogelijk drie eenheden bloed verstuurd worden. „Ter wijl het bloed werd ontdooid, zaten wij hier te dubben hoe het zo snel mogelijk naar Noor wegen kon. Uiteindelijk ging het met het vliegtuig naar Oslo, waarna een Noors militair vlieg tuig het speciaal voor ons naar Bergen heeft vervoerd. Militaire hulp is wel eerder in geroepen. „In de jaren zeventig was er ook een iemand die snel bloed nodig had", weet Bakker zich nog te herinneren. „Toen zijn er een paar eenheden met een straaljager naar Wenen ge vlogen." Een enkele keer heeft de Raad van Europa Bloedbank bepaald donorbloed niet in voorraad. Dan kan het CLB nog altijd te recht in het Engelse Bristol. Een speciaal laboratorium van de wereldgezondheidsorganisatie WHO heeft daar een bestand van zeldzame donoren over de hele wereld. Risico op HIV-besmetting aanvaardbaar haarlem kees van der linden Homoseksuele mannen kunnen zich laten opnemen in het Do norregister. Op het donorfor mulier dat moet worden inge vuld om te worden geregi streerd, worden geen gegevens gevraagd over de seksuele ge aardheid van de donor. Het Do norregister neemt daarmee een ander standpunt in dan de bloedbanken, die homo's bui ten de deur houden. De formu lieren vallen komende maand bij alle volwassen Nederlanders in de bus. Het Donorregister sluit ho moseksuelen met opzet niet op voorhand uit, aldus directeur Haase van de Nederlandse Transplantatie Stichting (NTS). „We hebben géén oproep ge daan aan de risicogroepen om af te zien van aanmelding, om dat dat veel te veel werk kost. Als je bijvoorbeeld men sen met piercings uitsluit, krijg je onherroepelijk talloze telefo nische vragen of een oorbel ook een piercing is." Het onderzoek of een or gaandonor behoort tot een risi cogroep, kan beter plaats heb ben na diens overlijden, vindt Haase. „Als is vastgesteld dat een donor hersendood is, wor den bloedproeven genomen om te kijken of de overledene ge vaarlijke ziektes bij zich draagt. Vervolgens kun je door te infor meren bij familie en vrienden achterhalen of iemand risicovol gedrag vertoonde. Je kunt dan alsnog besluiten om de donatie niet door te laten gaan." Het bij voorbaat uitsluiten van homoseksuele donors, die volgens het donatieprotocol voor artsen immers een risoco- groep vormen, is volgens Haase onverstandig en overbodig. „Een heleboel homoseksuelen lijden immers een monogaam leven." Medisch directeur Persijn van Eurotransplant sluit zich bij het standpunt van de NTS aan. Soms vindt hij het risico op de overdracht van het aids-virus via orgaantransplantatie zelfs aanvaardbaar. „Het komt wel voor dat ik een hart of lever be schikbaar heb van een homose- kuele donor, van wie bekend is dat hij een uiterst promiscue leefwijze had. Ook al hebben tests uitgewezen dat hij HIV-ne- gatief is, dan bestaat toch de kans dat hij het virus bij zich draagt. In de eerste weken na de besmetting is het virus immers nog niet in het bloed aantoon baar." Volgens Persijn komt het 'zo'n één tot twee keer per jaar voor' dat een doodzieke hart- of leverpatiënt instemt met de transplantatie van een orgaan afkomstig van een weliswaar HIV-negatieve, maar seksueel actieve homoseksueel. „Een nierpatiënt stel je niet bloot aan zo'n risico, want die kan rustig door blijven spoelen. Maar ben je een doodzieke hart- of lever patiënt, dan moet je een afwe ging maken: óf je bent de vol gende dag dood, óf je leeft ver der met een eventueel besmet orgaan."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5