'Organisatie van politie moet totaal omgegooid' 'Vriend Kok is stuur kwijt en levert broddelwerk' Binnenland tój PEREZ Ledental Socialistische Partij groeit explosief Carrièrevrouw huurt escort voor diner en bed HEMA JDERDAG 26 FEBRUARI 1998 ork betaalt asbestslachtoffer niets elo» Machinefabriek Stork in Hengelo kan voorlopig niet sprakelijk worden gesteld voor de dodelijke asbestziekte iothelioom (long- en buikvlieskanker) waar een oud-werkne- ;aan lijdt. Het bedrijf hoeft het voormalige personeelslid uit iksbergen (nu 75 jaar) dan ook geen ton smartengeld te beta- als voorschot op een uitgebreidere schadeclaim. Dat bepaal- le Almelose rechtbankpresident gisteren. ilse vuurtorens in omloop eusden/nijmegenIn het zuidelijk deel van Gelderland zijn e briefjes van 250 gulden in omloop. Gisteren en eergisteren en ze op in Nijmegen en Opheusden. In Opheusden betaal- »en 39-jarige man enkele blikjes bier met een valse 'vuurto- Toen de pompbediende het briefje onder een infrarood- ip hield, bleek het een vals biljet te zijn. De 39-jarige man daarde bij de politie dat hij zelf ook ergens met het valse geld aald moet zijn. In Nijmegen dook vals geld op bij een bio- op. ■ugssmokkelaars vast in Frankrijk icy* De rechtbank in de Noord-Franse stad Nancy heeft gis- in twee mannen van 38 en 35 veroordeeld tot vijf en twee jaar wegens drugssmokkel van driehonderd kilo hasj in een chtwagen. Het duo krijgt ook een boete van omgerekend drie joen gulden. ostvaardersplas overgelaten aan natuur stad Het onvoorspelbare spel van neerslag en verdamping gt de Oostvaardersplassen in zijn greep. De mens trekt zich ig in het natuurgebied van internationale faam in Flevoland, natuur zelf krijgt de regie. Weer en wind krijgen dus meer in- ed, dat betekent meer dynamiek: Slikvelden waar steltlopers li thuisvoelen en dieper water voor bijvoorbeeld reigerachti- I. Het risico dat grote delen van de Oostvaardersplassen aks droogvallen is straks miniem. De Oostvaardersplassen rden natuurgebied nieuwe stijl. wart eeuw bijzondere bijstandsdienst ebergen De bijzondere bijstandseenheden van politie, mari- rs en krijgsmacht bestaan 25 jaar. De eenheden stonden gis- en in de marinierskazerne te Doorn tijdens een plechtige bij- ïkomst stil bij het jubileum. De BBE komt in actie bij calami- en die de capaciteit van een gewone arrestatie-eenheid te ven gaan. Voorbeelden zijn de treinkaping bij Wijster en het :elingsdrama in Smilde. Sinds '78 is er geen beroep op de in- van de speciale eenheden meer gedaan. De BBE werd opge- ht naar aanleiding van de gijzeling van Israëli's tijdens de |Tnpische Spelen van 1972 in München. De eenheden vallen der de zorg van de korpschef van het Korps landelijke politie- :nsten. Hoofdcommissaris De Wijs, verantwoordelijk voor het heer, paraatheid en alarmering, prees zijn manschappen voor n streven naar voortdurende verbetering van opleidingen en iterieel. tfslankrace' inzet kort geding arn* De Sint Martinusstichting heeft een kort geding aange- annen tegen roddelblad Weekend. De stichting eist dat het ad een afslankrace die het deze week lanceerde, stopzet. De tie zou bijna hetzelfde zijn als de nationale afslankrace die de chting zelf op poten zet. De Sint Martinusstichting maakt zich irk voor armoedebestrijding en heeft in dat kader een nationa- afslankrace bedacht om geld te vergaren voor de circa zeven- lizend zwerfjongeren in Nederland. Uitgangspunt is dat men- n afvallen en voor elke overtollige kilo die ze kwijtraken mini- ia] n gulden ontvangen van sponsors. Ian ontsnapt uit Belgische gevangenis ussel/verviers Uit de gevangenis van het Belgische Verviers is iteren een 49-jarige Nederlander ontsnapt. De man wist sa- en met een Belgische medegevangene te ontvluchten toen hij erd overgebracht naar een andere vleugel van het gebouw. :iden zijn nog voortvluchtig. De Nederlander zit vast in af- teifachting van uitlevering wegens diefstal. Lek' SP Vlaardingen onderzocht aardingen* Vlaardingen laat onderzoeken of er juridische appen mogelijk zijn tegen de plaatselijke Socialistische Partij. zel e SP liet volgens burgemeester L. Stam vorige week vertrouwe- 1 b ke stukken uitlekken. Het ging om een onderzoek naar fraude 's j de dienst Gemeentewerken in de jaren voor 1990. Het college in B en W besloot vorige week tot een extern onderzoek naar e 1 logelijk dubieuze handelingen binnen deze dienst. Het zou an om ambtenaren die werk voor aannemers direct aanbe- eedden bij een uitverkoren bedrijf en niet via de openbare '§cfinbestedingen waarop meer bedrijven konden inschrijvén. les' kt u v tgezet Zaans schoolbestuur wil terug estzaan Het afgezette schoolbestuur van christelijke basis- :hool De Rank in Westzaan wij terugkeren. De voormalige choolbestuurders vinden het onterecht dat het hoofdbestuur 'tri naar huis heeft gestuurd omdat zij een homoseksuele leraar )hun school weigerden. Volgens hun christelijke identiteit kan lat namelijk best. Anderen zien echter geen plaats meer voor et oude bestuur. Een groep van zes ouders sluit evenwel niet it dat het weggestuurde schoolbestuur toch terugkeert. Op ini- atief van hen, krijgt het afgezette bestuur volgende week don- erdag de kans om tegenover ouders van leerlingen uitleg te ge- ekeurde achter parkeerwachters aan Bhdhoven Een 41-jarige Eindhovenaar heeft gisteren getracht wee parkeerwachters aan te rijden die hem op de bon hadden ■slingerd. Het tweetal kon de aanstormende auto maar net met Ren noodsprong ontwijken. De man is verdacht van een poging lit doodslag aangehouden en ingesloten. Toen de bekeurde lan de bon ontdekte, schold hij de parkeerwachters uit. Toen ie verder liepen, hoorden ze even later een auto met piepende landen vol gas achter hen aankomen. De man is even later door Ie politie in een restaurant opgepakt. euwe zendingen zijn al binnen - en erez, mei zijn grote collecties, moet woekeren met de ruimten, Daarom j hebben ze bij Perez (met pijn in 't hart) vele tapijten - waaronder veel [grote afmetingen - sterk a(geprijsd. Daar kunt u nu van profiteren. Met kortingen van 5 tot wel 55% inds Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Leidse en Twentse universiteit zijn het niet eens met politieministers den haag gpd Het is noodzakelijk dat er een nieuw politiebestel komt. De huidige politie-organisatie voldoet niet. In het nieuwe bestel wordt de korpschef de baas in de politieregio en valt hij rechtstreeks onder de politieminister. Voor de handhaving van de openbare orde zijn burgemeester en justitie verantwoordelijk. den haag anp Dat concludeert het Crisis On derzoek Team (COT) van de Rijksuniversiteit van Leiden en het Internationaal Politie Insti tuut Twente in een onderzoek naar de toekomst van de politie. Als de politiek werkelijk de veiligheids- en politiezorg wil verbeteren, kan ze niet volstaan met correcties in het huidige bestel, concludeert het COT. De uitkomsten zijn gisteren gepre senteerd door prof. dr. U. Rosenthal van het COT en prof. dr. G. Bruinsma van het Politie Instituut. In hun toekomstvisie bouwen ze voort op een evaluatie van de huidige Politiewet die in opdracht van de ministers is verricht. Vorige week presenteerden de ministers Dijkstal (binnenland se zaken) en Sorgdrager (justi tie) plannen waarin ze bena drukten het huidige politiebe stel juist niet te willen opheffen. Een ingrijpende reorganisatie kort na de vorige gaat ten koste van de veiligheid van de burgers en van het bestrijden van de cri minaliteit, zeiden beide be windslieden te vrezen. Dijkstal en Sorgdrager willen dat de huidige korpsbeheerder van de regionale politie ver dwijnt. Dat is nu de burgemees ter van de grootste stad in de re gio. De korpschef moet in hun ogen belast worden met het da gelijks beheer en functioneert nadrukkelijk onder de verant woordelijkheid en het gezag van het regionaal college van burge meesters. Er is al veel kritiek op gekomen omdat dat de controle op en besluitvaardigheid van de politie niet ten goede komt. Die maatregelen voldoen ook volgens de onderzoekers niet. Politieke gezagsgedragers, rech ters en andere autoriteiten ra ken volgens hen in het huidige systeem beschadigd. Dat wijst de reeks incidenten bij de poli tie wel uit. Dat komt omdat er te weinig democratische verant woording is. En dat vinden de onderzoekers onacceptabel, ze ker voor een organisatie als de politie die grote bevoegdheden heeft. Dat probleem is volgens de onderzoekers op te lossen door de regionale organisatie over te laten aan een korpschef en de schakel regionaal college van burgemeesters en korpsbe heerders weg te halen. Hierdoor wordt de verantwoordelijkheid directer en duidelijker. In de volgende kabinetsperio de moet worden overschakeld op een gedecentraliseerde na tionale politie. Op nationaal ni veau moeten politiek gezag en beheer samenkomen, op regio naal en lokaal niveau zijn gezag en beheer gescheiden: De regio nale korpschefs leggen verant woording af aan de minister. Op lokaal niveau oefenen bestuur en justitie het bevoegd gezag uit en legt de burgemeester verant woording af aan de gemeente raad. Het ledental van de Socialisti sche Partij neemt explosief toe. Per dag schrijft de SP rond de vijftig nieuwe leden in. De teller staat momenteel op 23.500 en het partijbureau verwacht nog voor de Tweede-Kamerverkie zingen op 6 mei de 25.000 te halen. Daarmee is de SP veruit de grootste groeier van alle politie ke partijen. De partij, die in de landelijke opiniepeilingen liefst vijf zetels winst boekt in de Tweede Kamer (van 2 naar 7), hoopt binnenkort qua ledental de vierde politieke groepering van het land te zijn. De enorme groei in ledental begon in 1995. Volgens T. Kox, leider van de SP-verkiezings- campagne, is toen besloten 'heel actief leden te gaan wer ven, nadat de partij een jaar eerder haar entree had gemaakt in de Tweede Kamer. Kox claimt dat liefst veertig procent van de SP-leden actief is in het kader van de verkiezingscam pagne. De meeste partijen kampen met een afnemend ledental. De partij met de meeste leden is het CDA dat begin dit jaar 89.000 leden telde, tegen 91.000 een jaar daarvoor. Ook de WD (52.197) en D66 (12.850) verlie zen licht. GroenLinks won er bijna tweehonderd nieuwe le den bij (11.873), de PvdA onge veer achthonderd (61.720). De drie kleine christelijk-or- thodoxe partijen hebben ook vorig jaar hun leden weer goed weten vast te houden. SGP, GPV en RPF hebben bij elkaar opge teld slechts zeven Kamerzetels, maar hun gezamenlijk ledental bedraagt liefst 50.532. De oude renpartijen hebben vorig jaar hun gezamenlijke ledentallen iets zien afnemen en komen uit op 3.900. numegen harm harkema CDA-campagnedag in Nijme gen. Op de markt in de wijk Ha- tert deelt CDA-leider Jaap de Hoop Scheffer zoute haring uit. Gehuld in een groene CDA- bodywarmer raakt hij zijn waar vooral kwijt aan gepermanente dames in de AOW-leeftijd. ,,De vorige keer heb ik op de oude renpartij gestemd, maar dat is ook niets meer, dus ik stem nu weer op het CDA", zegt een be jaarde. Zo mag ik het horen, zegt Jaap. En voort gaat-ie weer, met in zijn kielzog de media en het vrijwel complete Nijmeegse CDA-kader. ,,Dit is nu één van de leukere aspecten van de poli tiek", weet Jaap en hij deelt nog maar eens een haring uit. Hij lijkt het oppervlakkige campaig- nen als een welkome afwisseling van het politieke debat te zien. En kijk, wie hebben we daar? Jawel, Dries van Agt, de oud- CDA-premier, woonachtig in de Heilige Landstichting bij Nijme gen en, zoals een ieder van hem gewend is: te laat. Van Agt zit het campagnevoeren in het bloed en hij trekt direct al een groot deel van de publieke aan dacht weg bij ,,Uh, hoe heet die man...? De Hoop Scheffer zegt u?" „Meneer Van Agt, ik ga op u stemmen hoor", zegt een be jaarde. „Nou mevrouw, dat is heel aardig van u. Maar dat is helaas niet meer mogelijk. Ik ben geretireerd. Ik ben maar een particulier die ook een beetje meeloopt. Belieft u ook een haring?" „Fietst u nog wel eens bij u thuis op de Heilige Landstich ting", vraagt een dame aan de wielrenfan Van Agt. „Oh ja, en ver daarbuiten", antwoordt de inmiddels 67-jarige éminence grise met een weids armgebaar, terwijl hij zijn blik in de verte werpt. „Deze zomer fiets ik naar Assisi in Italië om daar na de aardbeving te helpen met de wederopbouw van de kerk van Sint Frans. Symbolisch dan. Fijn hè?" Maar mevrouw zegt: „Ver CDA-leider Jaap de Hoop Scheffer (links) en oud-premier Dries van Agt (rechts) brachten gisteren een campagnebezoek aan het centrum van Nijmegen. In de winkelstraat deelde het duo haring uit. foto anp erik van thullenaar hoor, en dat op uw leeftijd." Van Agt is nu in zijn element. Hij spreidt zijn beide armen in de lucht en declameert: „Ach mevrouw, de grote afstand is niet een probleem. Het zijn vooral de heuvelen en de ber gen. Omhoog en omlaag. Tsjon- ge, jonge." Terwijl De Hoop Scheffer in middels in relatieve eenzaam heid zijn haringen uitvent, en minutenlang in discussie gaat met een Brabander die Neder land te vol vindt worden, trekt Van Agt drommetjes mensen om hem heen. Maar welaan. Er is op dit on dermaanse ook nog de politiek. En daarvoor is Van Agt hier. De voot vouwt hij zijn handen als hem gevraagd wordt of Jaap de Hoop Scheffer de geschikte lei der voor het CDA is. En hij pre dikt: „Eerstens: Jaap is verruk kelijk schrander, hij is open en- communicatief, hij is een voor treffelijk debater, hij is een pure intellectueel. En in de derde di mensie, geeft uw ontvankelijke ogen en oren de kost en ziet: Jaap houdt van de mensen en de mensen houden van hem." En Van Agt wijst in De Hoop Scheffers richting, die tien me ter verderop nog steeds met de Brabander in discussie is over het volle Nederland. Dan opent Van Agt, tot heil van het CDA, nog maar eens de aanval op premier Kok en het paarse kabinet. Zijn goede vriend Wiegel zei er eerder deze week ook al iets over. Van Agt: „Vriend Kok is het stuur kwijt." Van Agt zoekt nu naar nog mooiere woorden en roept uit: „De paradijselijke illusie dat het onder dit kabinet goed zou blij ven gaan, dat paars niet alleen bestemd was voor het heden maar ook voor alle eeuwen die na ons komen... die illusie is aan flarden." Een korte pauze om zijn woorden even te laten bezinken en dan: „Drie jaar lang, ik moet dat toegeven, heeft Kok een aantal goede werken verricht. Maar nu, nu rolt het broddel werk van zijn bureau af." Voorbeelden? De koopkracht discussie bijvoorbeeld waarbij de ministers Zalm en Melkert tot diep in de nacht met elkaar overhoop lagen. Van Agt: „En toen was er niet Kok, maar een ingreep van hogerhand, vanuit de hemel, om de koopkracht te herstellen en een kabinetscrisis te voorkomen." En nu Van Agt toch op dreef is: Het is werkelijk een schande hoe Kok is omgegaan met de ruzie tussen justitieminister - „kruidje-roer-me-niet"- Sorg drager en super procueur-gene- raal Docters. „De oren vielen me van het hoofd toen Kok pu bliekelijk Docters van Leeuwen uitveterde. De harde woorden die hij toen sprak, passen niet bij de uitgewogen prudente staatsman die hij zo graag wil zijn." En dat zo'n minister als Sorgdrager dan ook nog op haar stoel blijft zitten. „Pfffvan Agt kan er niet over uit. „Ze zitten in dit kabinet allemaal met tij- gerlijm aan hun ministeriële ze tels vastgekleefd." Groen Links wil parlementair onderzoek naar Bijstandswet den haag anp Fractieleider Rosenmöller van Groen Links wil een parlementair onderzoek naar de uitvoering van de Algemene bijstandswet. Aanleiding vormt een arti kel in Vrij Nederland van deze week, waarin staat dat het bij de gemeentelij ke sociaie diensten een chaos is. Volgens VN heeft minister Melkert van soci ale zaken de diensten toe stemming geweigerd een computersysteem in ge bruik te nemen dat de ad ministratieve last sterk zou verminderen. De bewindsman zou de voorkeur hebben gegeven aan een ander systeem, omdat dat beter past in zijn plannen om sociale diensten, arbeidsbureaus en de instellingen die werknemersverzekeringen uitvoeren nauw te laten sa menwerken. Het gaat daar bij om het zogenoemde éénloketmodel, dat als doel heeft bijstandsgerech tigden sneller aan de slag te helpen. Volgens VN heeft Melkert hierdoor de kans laten voorbijgaan jaarlijks honderden miljoenen aan fraude te besparen. De te neur van het artikel sluit volgens Rosenmöller aan bij andere berichten dat de sociale diensten onder de werkdruk dreigen te bez wijken. Het Kamerlid ver wijst onder meer naar een FNV-onderzoek waaruit blijkt dat de verstrekking van uitkeringen in veel ge meenten te wensen over laat. Het CDA wil een kort on derzoek door het parle ment naar de uitvoering van de bijstandswet pas ondersteunen als blijkt dat Melkert de verlangde infor matie niet of onvoldoende kan verschaffen, aldus Ka merlid Doelman-Pel. De partij stelde eerder vragen over het functioneren van sociale diensten naar aan leiding van het FNV-rap- port. WD en PvdA waren niet bereikbaar voor een reactie. Bureau regelt afspraken voor vrijgezelle dames Bierbuiken zijn uit den boze, net als nagels met rouwrand- jes, spreken met een accent en een goedkope smaak op het gebied van aftershaves. Bij het bureau High Class in Amers foort, dat afspraken regelt voor alleenstaande zakenvrouwen, werken uitsluitend 'heren met stijl'. Deze mannen begeleiden vrouwen naar bijvoorbeeld za- kendiners of beurzen. Het bu reau, dat landelijk werkt, gaat deze week van start. amersfoort* ingrid dekker High Class is geen verkapte escortservice voor vrouwen of een huwelijksbureau. Het gaat in de eerste plaats om begelei ding, benadrukt managing-di rector Ginny Rommes. Met haar keurige mantelpak, atta chékoffer en zorgvuldig aange brachte make-up oogt zij als het prototype van een 'zaken vrouw'. Maar wel één met een vaste relatie. Toch kent ook zij de problemen van de vrij gezel - le carrièrevrouw. „Ik ben lange tijd alleen geweest en vond het toen moeilijk om een nette en betrouwbare heer te vinden die mij ergens naar toe kon be geleiden. Want waar haal je ie mand vandaan? Zeker niet uit een bar of andere openbare gelegenheid", zegt ze stellig. „Je weet immers nooit of je die persoon wel kunt vertrouwen. Voor mannen die in hetzelfde schuitje zitten, zijn allerlei voorzieningen. De kranten puilen uit met advertenties van escortbureau's en dinnerda- ting services die dames aan bieden. Voor vrouwen is vol gens Rommes in Nederland weinig geregeld en op het ge bied van dinnerdating hele maal niets. „We staan te boek als een ruimdenkend land. Maar dat valt dus tegen. In bij voorbeeld het preutse Enge land is voor vrouwen veel meer mogelijk. Dinnerdating waarbij heren worden aangeboden is daar heel gewoon." Vandaar dat Rommes besloot in dit 'gat in de markt' te sprin gen. De behoefte is groot, stelt zij vast. „Vrouwen willen over het algemeen niet graag ergens alleen naar toe. Er wordt toch nog altijd vreemd tegenaan ge keken. Alsof er iets aan je man keert. Bovendien is het gezelli ger als je een gesprekspartner hebt." Om mannen te werven, heeft zij de afgelopen weken in di verse kranten geadverteerd. Ze zocht 'heren met stijl' op mini maal hbo-niveau. Er kwamen honderden reacties uit het hele land binnen. Door de telefoon maakte Rommes haar eerste selectie en tijdens sollicitatie gesprekken in een chic hotel vond de definitieve beoorde ling plaats. Zo testte ze de kan didaten bijvoorbeeld op hun talenkennis, opdat ook buiten landse zakenvrouwen die op bezoek zijn in Nederland, be diend kunnen worden. „Ik vroeg ze een stuk uit een bui tenlands boek voor te lezen en vervolgens met mij een discus sie te voeren over het onder werp. Op die manier kon ik di rect zien hoe het stond met de algemene ontwikkeling van de kandidaat. Maar ook keek ik of ze in staat waren een goed ge sprek te voeren." Daarnaast lette ze op kleding, uiterlijke verzorging en repre sentativiteit, en keek ze of de heren galant waren. Of ze bij voorbeeld de deur voor haar openhielden, haar stoel aan schoven en of ze haar in haar jas hielpen. Verder werd de he ren gevraagd naar hun beroep, muziekvoorkeur, auto, reiser varing en alcoholgebruik. „Ik heb ze het hemd van het lijf gevraagd. Ik wil immers uit sluitend eersteklasmannen kunnen bieden. Ze moeten aan heel veel eisen voldoen." Over haar huidige bestand aan mannen, die afkomstig zijn uit onder meer Amersfoort, Am sterdam, Zwolle, Almelo, Zoe- termeer en Krimpen aan de IJssel, is ze uitermate tevreden. „Ze zijn stuk voor stuk heel aantrekkelijk, intelligent en hebben een goede babbel." Hun leeftijd varieert van 27 tot 47 jaar. Het inhuren van déze mannen kost tweehonderd gulden per uur. Met seks erbij wordt het driehonderd gulden per uur. Het is ook mogelijk dat de escort drie dagen mee gaat naar Parijs, maar dan geldt een gereduceerd tarief. Dat de prij zen aan de hoge kant zijn, be aamt Rommes. „Maar voor klasse en betrouwbaarheid moetje nou eenmaal betalen." Bovendien selecteer je ook je klanten door middel van de prijs, vindt ze. „De sendee is bedoeld voor hoog opgeleide dames. En die kunnen zich de ze bedragen over het algemeen wel permitteren. ATTENTIE Tijdens de kwaliteitscontrole van VERCHROOMD METALEN WAXINELICHTHOUDER BOL (artikelnummer 13.33.1349, verkoopprijs 4.95) is een productiefout geconstateerd. In verband met overmatige hittevorming van bovengenoemd artikel, brandgevaarlijk, adviseren wij u het gekochte artikel naar HEMA bij u in de buurt terug te brengen. U ontvangt uiteraard het aankoopbedrag terug. Voor informatie: HEMA Centrale Klantenservice, tel. 020-3114800 Onze excuses voor het ongemak.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3