Depressie wordt vaak niet herkend Wetenschap Techniek Orwells 1984' gaat over Japan Nieuw dieselfilter krijgt kans DONDERDAG 26 FEBRUAR11998 Volgens studie Duitse literatuur-historicus Toen George Orwells beroemde roman '1984' bij zijn verschij nen in 1946 uitkwam twijfelde niemand eraan dat hier ging om een toekomstbeeld van een staat die veel verwantschap toonde met het communisme. Literatuurcritici, historici en Or- well-analysten hebben de inspi ratie van de schrijver altijd ge zocht in de stalinistische en na- tionaal-socialistische totalitaire regimes. Die verklaring is on langs op de tocht gezet door de Duitse literatuur-historicus Mi chael Rademacher. Rademacher publiceerde eind vorig jaar een opmerkelijke stu die, waarin hij uitvoerig gedo cumenteerd stelt dat niet zozeer het stalinisme en nazi-Duits- land, maar wel het totalitaire keizerlijke Japan model heeft gestaan voor Orwells 1984'. Rademacher toont aan dat in het vooroorlogse Japan talrijke en frappante sporen terug te vinden zijn van de totalitaire nachtmerrie die Onveil in '1984' beschrijft. Zo was er bij de heer sende Japanse elite een afkeer voor alles wat naar on-Japans gedachtegoed zweemde. In 1911 werd zelfs een 'Ideeënpoli- tie' opgericht die de versprei ders van 'gevaarlijke gedachten' moest opsporen. Een speciale afdeling van het ministerie van Justitie vaardigde normen en strafmaatregelen uit tegen af wijkende en on-Japanse menin gen. 'Andersdenkenden' dienden niet aanstonds te worden be straft, maar veeleer 'bekeerd' en 'herschoold' te worden en de proeve voor een geslaagde ideo logische heropvoeding bestond uit een openbare verklaring van trouw en gehoorzaamheid aan de keizer. Ook in Onveils roman wordt de rebellerende hoofdpersoon Winston Smith aan een herop voeding onderworpen tot hij bereid wordt gevonden 'Big Brother' blindelings te volgen en te gehoorzamen. De gelijke nis met het Japanse model is in derdaad treffend en men zou zelfs de gedachte kunnen aan hangen dat de latere stalinisti sche en nazistische dictaturen zich op het Japanse voorbeeld hebben geïnspireerd. Zijn deze en andere voorbeel den echter overtuigend genoeg om Japan daadwerkelijk als mo del voor '1984' te aanvaarden? Rademacher zelf geeft toe dat Orwell in zijn boeken, publica ties en brieven Japan nauwelijks vernoemt, in tegenstelling tot zijn talrijke verwijzingen naar de Sovjetunie, Duitsland en Ita lië. Dat is wellicht een bewust afleidingsmanoeuvre geweest, aldus de Duitse historicus, want Orwell heeft zich beroepsmatig wél intensief met de Aziatische situatie beziggehouden. Als me- Had George Or well Japan voor ogen bij het schrijven van zijn roman 1984? De Duitse literatuur-histo ricus Radema cher is ervan overtuigd. foto cpd dewerker van de BBC verzorgde hij van 1941 tot 1943 de propa- ganda-uitzendingen die voor India en andere door de Japan ners bezette Aziatische landen bestemd waren. Orwell moet volgens Radema cher voor deze BBC-uitzendin- gen zonder twijfel uitstekend op de hoogte zijn geweest van de achtergronden en de actuele si tuatie in Japan en Azië, daarbij voor zijn informatie al dan niet geholpen door de Britse en ge allieerde geheime diensten. Japan dus als inspiratiebron voor Orwell? Bij vele Orwell- deskundigen wordt deze analy se met heel veel twijfel en kri tiek ontvangen. Hoe dan ook, alle argumenten en bewijzen van Rademacher kunnen niet zomaar van tafel worden ge veegd, maar zullen een aanzet zijn tot verder kritisch literair- historisch onderzoek. Het binnenste van de nieuwe knalpot. De uitlaatgassen van turbo-dieselmotoren worden door dit dieselfilter tachtig procent schoner. Vier Nederlandse bussen gaan proefdraaien met dit systeem. tekening gpd Een nieuwe knalpot kan de uit laatgassen van bussen en vrachtauto's een stuk schoner maken. Het systeem mag nu ook in Nederland proefdraaien. De uitlaatgassen van turbo-die selmotoren kunnen minstens tachtig procent schoner. Een nieuw filter van Brits fabrikaat moet dat mogelijk maken. In Zweden en Duitsland is men er al van overtuigd dat het werkt. De rollenbank bij TNO in Delft en praktijkproeven met auto bussen in Alkmaar hebben in middels aangetoond dat het ap paraat ook onder Nederlandse omstandigheden zijn zuiveren de werk verricht. Die proeven duurden echter slechts kort. Om antwoord te krijgen op de vraag of het sys teem ook bestand is tegen de tand des tijds, rijden tot halver wege volgend jaar vier bussen rond waarvan de standaard demper is vervangen door de CRT (Continuously Regenera ting Trap). Diesel levert betrekkelijk veel energie en de kosten van mo- toronderhoud blijven laag. Na deel is dat de uitlaat bij diesel grote hoeveelheden roetdeeltjes uitbraakt, die zeer schadelijk zijn voor de gezondheid. Dus kwamen (en gingen) er verschil lende soorten deeltjesfilters, die echter een teleurstellend korte levensduur hadden: De filters raakten simpelweg verstopt. Hoewel er in het Nederlandse openbaar vervoer al verschillen de bussen op aardgas en LPG rijden, kan het nieuwe filter de vervoersbedrijven goed uitko men. Voor aardgas is een heel nieuw netwerk van pompsta tions nodig, zodat er voorlopig nog minstens vijftien jaar een dubbele infrastructuur zou moeten bestaan. Bij LPG bren gen de veiligheidseisen allerlei beperkingen met zich mee. Bij voorbeeld dat busbedrijven er aparte werkplaatsen op na moeten houden. De Novem (Nederlandse On derneming voor Energie en Milieu) is enthousiast over het nieuwe CRT-filter. Niet alleen omdat de proeven op de rollen bank uitwezen dat het gehalte roetdeeltjes in de uitlaatgassen met 89 procent daalde en de koolmonoxide en de koolwater stoffen met maar liefst 94 en 96 procent, maar vooral ook omdat het filter zonder problemen in het uitlaatsysteem van alle reeds rijdens turbodiesels kan worden gemonteerd. Gewoon de standaarddemper eruit en de CRT erin: het filter neemt ook de functie van geluiddemper over. Voorlopig kost de vervanging van een standaarddemper door een CRT-filter ('retrofit' noe men technici dat) evenveel als een kleine auto. Openbaar ver voerbedrijven staan niet te springen om dat te mogen beta len, dus wordt er met het minis terie gesproken over subsidie in het kader van de regeling, waar van ook de vervanging door aardgas- en LPG-motoren profi teert. Huisarts dr. Victor Pop was er zelf ook ingetrapt en hij schaamt zich niet dat ruiterlijk toe te geven: zo gemakkelijk is het om een depressie te 'mis sen'. In dit geval ging het om een vrouw die zich meldde met vage buikklachten. Pop liet haar in de loop van anderhalf jaar zo ongeveer alle darm- onderzoeken ondergaan die er maar zijn, maar er werd niets ontdekt. Toen de vrouw op een gegeven moment de op- merking maakte dat de slaappillen die ze kreeg niet erg goed werkten, realiseerde Pop zich dat ze steeds bij het vertrek naar een nieuw recept voor slaappillen had gevraagd. Korte tijd later kon hij de echte diagnose stellen: een ernstige depressie. De boodschap is duidelijk en onderzoek heeft het ook uitgewezen: de huisarts mist heel vaak een depressie. Dat komt vooral doordat de patiënt zelf het verschijnsel niet kan omschrijven en daarom met lichamelijke klachten komt. Pop promoveerde ooit op het verband tussen schildklierafwijkingen en depressie in de periode na de bevalling, en interesseert zich sindsdien voor het onderwerp. Ook van zijn hand is het deel van de Eindhovenstudie over het voorkomen van depressie onder alle vrouwen tussen de 47 en 54 jaar in Eindhoven. Belangrijke conclusies: de postnatale depressie bestaat niet, maar is een 'gewone' depressie. Voor het vermoeden dat vrouwen misschien een de pressie krijgen door de overgang werd geen be vestiging gevonden. Nog belangrijker was de be vinding dat 22 procent van de ondervraagde vrouwen last hadden van depressieve klachten, waarvan eenderde in de ernstigste vorm. Depres sie komt vooral voor bij vrouwen die al eerder zo'n periode doormaakten, vrouwen die depres sie in de familie hebben, vrouwen met financiële problemen en vrouwen die hun (vaak zeer be jaarde) ouders verzorgen. Vrouwen die depressie ve verschijnselen vertoonden bleken veel slaap pillen en middelen tegen maagklachten te gebrui ken. x Volgens Pop is 63 procent van de vrouwen die slaapmiddelen gebruiken depressief. ,,En slaap middelen zijn daarvoor de verkeerde medicatie." Pop is wel verweten dat hij met zijn stellingen zo ongeveer iedereen depressief wil verklaren, daar mee te veel diagnostiek laat doen en dus de kos ten van de gezondheidszorg opjaagt.Als je weet dat 63 procent van de vrouwen die slaapmidde len gebruiken depressief zijn, dan heb je het dus ook mensen die al gemedicaliseerd zijn. Ze zitten alleen op een plek waar ze helemaal niet thuisho ren en zijn ook helemaal niet gelukkig." De bood schap is duidelijk: met antidepressiva of ge sprekstherapie (of een combinatie daarvan) zijn heel veel mensen heel goed te helpen. Overigens bleek ook dat vrouwen die wel antidepressiva hadden, vaak een te lage, niet werkende dosis kregen. Pop heeft, als voorzitter van de Nederlandse De pressie Stichting, het Nipo een onderzoek laten doen naar het voorkomen van depressie onder de hele bevolking. Tachtig procent van de bevolking kent de belangrijkste symptomen van depressie niet: Verlies van plezier in het leven en interesse in activiteit. Maar de meerderheid beschouwt de pressie wel als een ernstige ziekte. Niettemin zoekt veertig procent geen medische hulp en denkt problemen op het werk te krijgen als daar bekend zou zijn dat ze depressief zijn. Ook veertig procent noemt eerdere depressieve periodes. Slechts zestien procent ging over tot het gebruik van antidepressiva. De helft zegt het pro bleem te hebben opgelost zonder medische hulp. Op grond van de cijfers uit diverse onderzoeken concludeert Pop dat depressie een zeer veel voor komend ziekte is; hij noemt het cijfer 1,2 miljoen mensen voor Nederland. Z E 1 5 7 7 5 8 2 9 1 5 9 5 10 2 3 2 1 2 2 6 6 5 2 10 8 9 10 3 4 8 5 5 8 3 8 6 10 8 2 3 2 8 9 4 2 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een getal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De letters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Verticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutelwoord? 1. Beroering: 2.Zuidamerikaan- sereuzenslang; 3.geld dat men voorkost en inwoningbetaalt; 4. enzovoorts; 5.onrust v.h.gewe- ten; 6.muziekinstrument;7. ker ke! ijkgebruik: 8.varkens, geiten- schapen. CRYPTOGRAM -m-b vuurbol o--i-o-l- vossen-i- e-a--spel ramen-1-e w-s-ovaal e-a-d-t- gemeen HEINZ „w/lt u met mij dawfem, juffrouw vroe6 johmft &apao aam 0f/<$ao/£r smc/ft. mocs, t/va t oraa& efz fvfm ca tff zw/ffdfm zf ol>'ff of oamtzofr mat&/ va/j ffn mbloo/f &f mft ai/odfm m/fco tukfmrfïtffpar" vak 3fa tiff £as waa/z /s of frwoamaaf fm ff zat ooaf ffm 0fftjf //V vam fst c/mc? f/fmffs faf/e s"£v£fll£" TOMPOES Heer Bommel en de wilden wagen Heer Bommel begreep, dat hij voor een van de moeilijkste ogenblikken in zijn loopbaan stond. Voor hem lag het nagerecht zacht doch dreigend te trillen, achter hem blies de adem van de ober verkillend in zijn rug en om hem heen verstomden de gesprek ken. Met de moed der wanhoop greep hij een mes en een vorkachtig iets uit de verzameling zilverwerk en richtte die op het voedsel. Hij voelde de kelen verstijven en ergens klonk een ge smoord gemompel. „Nu doorzet ten", prevelde heer Ollie tussen op eengeklemde kaken. „Rustig, vooral rustig..." Met deze woorden trachtte hij de on beschrijfelijke massa van de schotel te lichten, maar ach, dat viel tegen. Het rekte en vervormde op een akeli ge wijze en het denkbeeld om het te moeten eten stond hem steeds meer tegen. Maar hij begreep, dat hij nu niet meer terug kon. „Als het maar eerst op mijn bord ligt", dacht hij, terwijl hij krampach tig zijn eetgerei hanteerde. Zodoende rekte hij de substantie steeds verder uit tot een gerekte, draderige massa, die echter niet los wilde komen van de oervorm. Het koude zweet brak hem uit en met een onbeheerste uit roep verhief hij zich van zijn stoel om beter te kunnen trekken. De ober was inmiddels in beweging gekomen. Verbleekt wenkte hij een collega, die in gezelschap van een as sistent snel naderde. Heer Bommel was echter zo door het dolle heen dat hij geen aandacht meer aan zijn om geving schonk. Het was nu heel stil geworden in de fraaie eetzaal van het Chateau Royal en zijn snuivende ademhaling was het enige geluid dat nog hoorbaar was. REDACTIE SASKIA5TOELINGA Nt H W DOOR JAN VISSER Hoewel het morgen flink gaat waaien wordt de ther mische afbouw pas op de laatste dag van februari, za terdag dus, een feit. Gedurende het weekeinde waarin de meteorologische winter plaats maakt voor de lente voltrekt zich een overgang van voorjaarsweer naar win terweer. Echt koud met temperaturen ruimschoots on der het vriespunt, wat in deze tijd van het jaar nog ge makkelijk kan, is niet aan de orde. Evenmin ziet het er naar uit dat het koude weer lang zal aanhouden. In de loop van volgende week komen vanaf de Oceaan de pressies opzetten die de uit de poolstreken afkomstige luchtmassa's weer terugdringen. De komende nacht bereikt een zwak front ons land. Het systeem veroorzaakt in de nacht en vrijdagochtend wat lichte regen en motregen. Daarna kan het enige tijd opklaren en lopen de temperaturen op tot om streeks 10 graden. Inde loop van de middag of avond bereikt een koufront met regen of buien ons land. On dertussen is de zuidwestenwind flink aangewakkerd: boven land tot vrij krachtig of krachtig, aan de kust tot stormachtig, windkracht 8. In het weekeinde stroomt met een naar west tot noord west ruimende wind koude lucht ons land binnen. Daarin worden geen hogere middagtemperaturen dan 5-6 graden verwacht. Bovendien vallen er maartse bui en. Op zondag kunnen deze samenklonteren tot een neerslaggebied. Dat gebeurt onder invloed van een randstoring. De kans is groot dat de neerslag in de vorm van sneeuw gaat vallen omdat met name de hoge re luchtlagen gevoelig afkoelen. Tijdens het afgelopen etmaal is het bewolkt en rustig weer geweest. Ondanks de bewolking meldde Valken burg bij Katwijk nog 10,4 en Schiphol 10,2 graad. In IJmuiden en Bloemendaal bleef de temperatuur echter bij een graad of 8 steken. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag Noorwegen: Bewolkt en in het zuidwes ten veel regen Elders morgen enige tijd regen, vooral morgen ook over gaand in sneeuw. Morgen langs de westkust moge lijk storm. Morgen iets minder wind. Maxima tus sen de 2 en 5 graden. Zweden: In de zuidelijke helft een harde zuidwestenwind. Verder morgen bewolkt en enige tijd sneeuw, in het zuiden mogelijk regen. Morgen behalve opklarin gen ook enkele sneeuw buien. Middagtempera- tuur van 2 graden in het noorden tot 6 in het zui- Denemarken: Onstuimig weer met vooral morgen kans op storm. Op beide dagen buien, vooral morgen in de vorm van sneeuw. Middagtemperatuur morgen rond 8 graden, morgen 5. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vooral morgen een krachtige wind. Ver der wisselend bewolkt en regen-, sneeuw-, hagel- en onweersbuien. Maxi ma dalend naar ongeveer 4 graden, maar morgen in Engeland en Ierland nog 10 graden. België en Luxemburg: Zeer wisselvallig met op morgen regen, morgen ook sneeuw. Vooral morgen staat er een harde wind. Middagtempe ratuur morgen 10 graden, morgen 6. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden met slechts af en toe zon Morgen vooral later op de dag enkele buien. Morgen meer buien met kans op natte sneeuw. In de Jura en Vogezen morgen vanaf 300 meter sneeuw. Portugal: Flink wat zon en droog Middagtempera tuur langs de kust in het zuiden bijna 20 graden. Madeira: Perioden met zon en droog. Middagtem peratuur ongeveer 18 graden. Spanje: Fiinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur meest tussen de 15 en 20 graden. Canarische Eilanden: Meest zonnig en droog. Vandaag ook wat wolkenvelden Middagtemperatuur rond 25 graden. Marokko: Westkust: Overwegend zonnig. Maxima in het noorden ongeveer 20 graden, in het zuiden plaatselijk 25 graden Tunesië: Op beide dagen vrij veel beolking en kans op enkele buien. Middagtempera tuur meest tussen 15 en 20 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke perioden met zon en zacht; in de kuststreken maxima rond 15 graden, in het binnenland ongeveer 11 graden. Morgen vanuit het noordwesten kans op een enkele bui. Mallorca en Ibiza: Overgang naar rustiger, droger en zonni ger weer. Middagtemperatuur oplopend tot ongeveer 17 graden. Italië: In het noorden geregeld zon Elders naar het zuiden wegtrekkende buienactivi- teit. Middagtemperatuur tussen 10 en 16 graden. Corsica en Sardinië: Op Sardinië eerst nog bewolkt en enkele buien. Verder meest droog en toene mende zonneschijnkans. Middagtempe ratuur ongeveer 15 graden. Malta: Weinig zon en geregeld een bui. Mid dagtemperatuur ongeveer 15 graden. Griekenland en Kreta: In het westen eerst bewolking en kans op enkele buien. Verder meest droog met geregeld zon. Middagtemperatuur meest tussen 10 en 15 graden Turkije en Cyprus: Droog, in het zuiden vrij zonnig. In het noorden van Turkije toenemende wind en wolken, maar waarschijnlijk droog. Maxima van cirqa 10 in het noorden tot ongeveer 16 graden in het zuiden en op Duitsland: Vrij veel wolkenvelden en vooral in het zuiden geleidelijk meer zon. Morgen van het noordwesten uit toenemende bewol king en af en toe regen. Middagtempe ratuur rond of net iets boven de 10 gra- Zwitserland: Flinke zonnige perioden. Morgen in het noorden geleidelijk meer bewolking later mogelijk gevolgd door regen of sneeuw Temperatuur op 2000 meter rond het vriespunt. Maxima in de dalen uiteenlo pend van ruim 10 graden in het noorden tot 16 plaatselijk in het zuiden. Oostenrijk: Steeds meer zon en droog weer. Mid dagtemperatuur op 2000 meter hoogte iets boven het vriespunt. Maxir dalen tussen 10 en 15 graden. 1.15 Polen: In het zuiden af en toe zon. Ve bewolking en vooral op morgeni regen en toenemende wind. Mia peratuur oplopend tot een graac Tsjechië en Slowakije: Vandaag af en toe zon Morgen in Tsjechie toenemend» king, later mogelijk gevolgd dooi gen. Maxima oplopend tot r TC Hongarije: Komende dagen me... gend droog. Middagtemperatui Ikü veer 11 graden. VRIJDAG 27 FEBRUAR11991 Zon- en maanstanden Zon op 07.31 Zonondei Maan op 07.53 Maanonde Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.57 16.13 03.30 Laag 12.05 «00.00 11.46 Weerrapporten 26 februari 07 uur Amsterdam De Bilt Deelen Maastricht Athene Barcelona Boedapest Bordeaux Dublin Franklurt Geneve Helsinki Innsbruck Istanbul 41 licht bew. w.s C motregen zw8 mistbanken ol hall bew. Klagenfurt onbew. Kopenhagen zwaar be\ Las Palmas onbew. Madrid onbew Rome onbew Split licht bew. Stockholm onbew Warschau zwaar bew. Wenen zwaar bew. Zurich zwaar bew. Bangkok onbew. Buenos Aires onbew. Casablanca onbew Johannesburg licht bew. Los Angeles half bew New Orleans onbew New York halt bew Tel Aviv licht bew Tokyo Toronto

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 26