Gebelgde Geesink kraakt NOCNSF Record Beulenkamp in carnavalesk Thialf Alleen ijsberen ontbreken in bar en boos Kuopio VCS: 'Clubs waren naïef en te makkelijk' Heerenveen na winst vast op derde plaats JDERDAC 26 FEBRUAR11998 anchester United uit FA-cup Barnsley heeft gisteravond, bij de tweede gelegenheid, I nchester United uit het toernooi om de Engelse FA Cup ge- eld. In eerste instantie leverde het duel in de vijfde ronde n beslissing op, nu werd het 3-2 voor de 'underdog'. Arsenal g op Sellhurst Park voorbij Crystal Palace. Dennis Bergkamp i hersteld van zijn griepje en scoorde meteen. De Nederland- anvaller maakte na een half uur de tweede treffer voor Ar al. Nicholas Anelka had voor 1-0 gezorgd. Blackburn sneuvel- egen West Ham United na strafschoppen. Na 90 minuten tbal tegen West Ham stond er nog steeds 0-0 op het score- •uijff in ideale elftal Beckenbauer N. Johan Cruijff is de aanvalsleider van het ideale voetbal- d dat Franz Beckenbauer op verzoek van een Schots tv-sta- heeft samengesteld. 'Der Kaiser' zette zijn oud-ploeggenoot d Müller naast Cruijff in de spits. Pelé, Platini en Maradona gen achter deze twee voor de aanvoer. In het absolute ster team ruimde Beckenbauer geen plaatsje voor zichzelf in. Het ale elftal is: Jasjin (Rus); Amoros (Fra), Carlos Alberto (Bra), itile (Ita) en Cabrini (Ita); Matthaus (Dui), Pelé (Bra), Mara- ïa (Arg) en Platini (Fra); Müller (Dui) en Cruijff (Ned). nni schiet Zuid-Afrika naar finale igadqugouZuid-Afrika heeft de finale bereikt van het toer- i om de Africa Cup. De titelverdediger dankte de 2-1 zege op igo in belangrijke mate aan Benedict 'Benni' McCarthy. De arige Ajacied maakte beide doelpunten en bracht zijn totaal urkina Faso op zeven. Congo kwam in het begin van de •ede helft op voorsprong door een treffer van invaller Keve nbuana. McCarthy maakte een minuut of tien later gelijk. In -erlenging tekende hij ook voor de winnende treffer. C Groningen bedelt bij gemeente )Ningen Voor FC Groningen dreigt opnieuw een bankroet, club kampt met een miljoenentekort en om te kunnen over- en is de provincie en de gemeente Groningen om financiële un gevraagd. De club zou hebben aangeklopt voor een be- van drie miljoen gulden. onaldo mogelijk terug naar Banja aan» Het circus is weer begonnen. Gaat-ie of blijft-ie? Voor ier Massimo Moratti van Inter Milaan bevestigde gisteren dat getouwtrek om Ronaldo is begonnen. Voorlopig trekt Bar- ona het hardst. De Spaanse club zou 150 miljoen gulden voor terugkeer van de Braziliaan over hebben. De zaakwaarne- ;rs van Ronaldo hebben al een gesprek met Van Gaals Bar- |ona gehad. een rust voor Spartak iskou Spartak Moskou wordt in de aanloop naar het Eu- jese treffen met Ajax achtervolgd door geruchten over omko- De Russische ploeg, die volgende week dinsdag in de Am- rdam ArenA speelt, zou in 1996 de titel 'hebben gekocht'. De ormalige aanvaller van Spartak Sergei Dmitrijev kwam dins- g met de beschuldigingen. In de laatste wedstrijd van het sei- en '95-'96, tegen St. Petersburg Zenit, zou Zenit-doelman Be- :ovski 'betaald' geblunderd hebben. Zeventien minuten voor i maakte Titov de beslissende 1-2. Dat gebeurde met een inhoopsschot van grote afstand. ezoekje Sundell 'slecht getimed' illa» De Zweedse scheidsrechter Leif Sundell is door de iFA geschorst. De in opspraak geraakte arbiter werd van de t gehaald voor Betis Sevilla - Chelsea, volgende week donder- g voor de Europese kwartfinales voor bekerwinnaars. Sundell is met zijn twee grensrechters zondag prominent aanwezig bij thuiswedstrijd van Real Betis tegen Espanyol. Televisiebeel- n en foto's in kranten bewijzen het opvallende bezoekje van Zweedse trio, dat volgende wëek opnieuw naar Sevilla zou iemerink naar derde ronde in Londen nden Jan Siemerink heeft de derde ronde bereikt van het inistoemooi in Londen. In de tweede ronde versloeg de Rijns- irger met 6-3 6-7 6-4 de Tsjech Bohdan Ulihrach. Jevgeni Kalf- likov kwam ook in de derde ronde. De Rus, derde geplaatst in inden, klopte in twee sets de Tsjech Daniel Vacek. Sjeng Schal - n heeft de kwartfinales van het tennistoernooi van Philadel- lia bereikt. De als achtste geplaatste Schalken versloeg de Rus arat Safin met 6-2 4-6 7-6. In de volgende ronde ontmoet hij ite Sampras, de nummer één van de wereld. xtra congres FINA over doping (ing» De internationale zwemfederatie (FINA) wil op korte rmijn een speciaal medisch congres houden om strengere aatregelen tegen doping te bespreken. Aanleiding voor de ver- dering is het WK in Perth waar een aantal Chinese zwemmers isitief werd bevonden. De FINA overweegt de sancties voor het ibruik van maskerende middelen even zwaar te maken als voor :prestatiebevorderende middelen. maar/arnhem gpd H kers Peter Gerards, thans tut' van AZ, en Sigi Lens. AZ oonde Gerards voor 'scou- gsadviezen', betoogt Kasper, niet voor arbeidsbemidde- het eigenlijke werk van de ïsteflersvakbond. „Dat is naïef en makkelijk", reageert Louis irard namens de WCS. Een senrapport van het accoun- itskantoor KPMG onthult dat clubs van 1995 tot begin '97 totaal 529.500 gulden hebben trgemaakt aan Peja: AZ, Roda PSV en Vitesse. Gerards en s worden er door de WCS verdacht zich als vakbonds- isen aan transfers en een re- lecontract te hebben ver- Tot de verdachte transfers [oorden, eind '96, volgens ^S-voorzitter Theo van Seg- in die van Hans Gillhaus ba Osaka) en Max Hui- (Borussia Mönchenglad- Haic«ch) naar AZ. Kasper: „Met heerenveen gpd Het ging niet zozeer om de schaatssport, maar meer om het feest, gisteravond tijdens het jaarlijkse ijsgala in het met 13.000 toeschouwers bomvolle ijsstadion Thialf in Heerenveen. Dankzij Jelmer Beulenkamp kreeg het carnavaleske spekta kel toch ook nog een sportief hoogtepunt. De twintigjarige Amsterdammer verbeterde na melijk het wereldrecord op de 3000 meter: 3.52.67. Het oude record op deze incourante af stand was twee jaar geleden in het Canadese Calgary gevestigd door Olympia-ganger Bob de Jong, die er destijds 3.53.06 over deed. Beulenkamp is overigens niet de snelste man ooit over die afstand. Gianni Romme no teerde tijdens zijn 'gouden' 5000 meterrit in Nagano op het drie-kilometerpunt een bijna vijf seconden snellere tussen tijd: 3.47.95. Doorkomsttijden worden echter niet officieel er kend. Onder het toeziend oog van onder meer minister-president Wim Kok en staatssecretaris Erica Terpstra, broederlijk naast elkaar op de tribune gezeten, openden de Noor Steinar Jo- hansen en Bob de Jong het schaatsgala met hun poging het wereldrecord op de drie kilome ter te verbeteren. De uitbundige huldigingsactiviteiten, eerder die dag, hadden klaarblijkelijk hun tol geëist, want Leimuide- naar De Jong slaagde er niet in sneller te gaan dan op 8 maart 1996 in Calgary. Hij liet 3.54.76 op de klokken zetten. In de tweede rit gebeurde het. Beulenkamp, niet geplaagd door Nagano-napret, knalde zo fris als een hoentje over de Thi- alf-piste. In een tweestrijd met gelegenheids-Belg Bart Veld kamp slaagde de regerend Ne derlands kampioen bij de neo- senioren erin viertiende van een seconde af te knabbelen van De Jongs record. Daarmee diende Beulenkamp zich meteen aan als serieuze ge gadigde voor de nationale all round-titel, die komend week einde in Deventer te verdienen valt. Bij afwezigheid van de reeds voor het wereldkam pioenschap (13, 14, 15 maart in Heerenveen) geplaatste kersver se ridder Ids Postma en Rintje Ritsma, alsmede de afstands specialisten Martin Hersman en olympisch gouddelver en ridder Gianni Romme, is Beulenkamp de grootste kandidaat voor het derde Nederlandse startbewijs op het WK. In de jacht op dat WK-ticket zal hij in Deventer af moeten zien te rekenen met de man, die waarschijnlijk het meest ge brand is op deelname aan de wereldtitelstrijd: Falko Zand- stra. De in Joure woonachtige wereldkampioen van 1993, nu als toeschouwer aanwezig, dicht zichzelf goede kansen toe. „Ik heb Beulenkamp er tot nu toe steeds afgereden", aldus de op timistische Zandstra, die zich de voorbije olympische weken op de nationale titelstrijd heeft voorbereid in Italië en Neder land. Suikeroom Aegon beloonde Beulenkamps wereldrecord met een bedrag van 5.000 gulden aan aandelen. Na de geslaagde recordpoging werd er nog wel geschaatst in Thialf, maar puur voor de lol. Mannen en vrou wen, al dan niet net terug uit Ja pan, reden drie keer een 500 Gezelligheid troef in Thialf voor Erben Wennemars, Marianne Timmer en Gianni Romme. meter, waarbij het opviel dat de in een Duits schaats-outfit. Duitse Gunda Niemann het Ne- Gezelligheid troef derhalve, derlandse schaatspak prima Nadat Kok en Terpstra de olym- staat en dat tweevoudig olym- pische ploeg voor de para- pisch kampioene Marianne lympics in Japan hadden uitge- landse afvaardiging naar Naga no royaal in de bloemetjes was gezet, gleed het schaatsfestijn naar een schitterend hoogte punt dankzij een optreden van Timmer goed uit de voeten kan zwaaid en de complete Neder- de Friese topformatie De Kast. 'Affaire Huibregtsen kostte mij een plaats in IOC-bestuur De affaire Wouter Huibregtsen heeft An ton Geesink een plaats gekost in het hoofdbestuur van het Internationaal Olympisch Comité. Dat stelde het Neder landse IOC-lid gisteravond in Apeldoorn, waar hij spreker was tijdens een ledenver gadering van voetbalclub AGOW. apeldoorn gpd Zijn kansen op een positie in het IOC-bestuur zijn verkeken. „Die tijd is over", zei Geesink. „Ik hoor in Nederland wel allerlei verhalen, maar niet over het feit dat mijn kansen door deze affaire verpest zijn. Anders was ik tot het hoofdbestuur toegetreden, dat weet ik honderd procent zeker. In Nederland wordt ook niet gezegd dat Geesink het als kandidaat voor het hoofdbestuur in z'n uppie moest doen, terwijl anderen een heel ap paraat op Papendal achter zich hadden staan. En voor mij was deze kandidatuur nog heel wat be langrijker dan voor anderen het IOC-lidmaat- schap." Geesink, die graag de Olympische Spelen naar Nederland wil halen, kraakte kritische noten over de manier waarop de olympische beweging in Nederland is georganiseerd. „Het olympische ge beuren bestaat niet in Nederland. Dat is ter ziele in het organogram van NOCNSF. Bij een fusie vreet de één nu eenmaal de ander op. De één le vert spek, de ander eieren. En samen heb je een uitsmijter. Wil de je Spelen naar Nederland halen, dan zul je een echte olympische organisatie moe ten hebben. Maar in Nederland reikt de olympi sche beweging niet verder dan deelname aan de Spelen en de verkoop van de ringen. Verder is al les persoonsgebonden. Dat wil zeggen: ik zet mij ervoor in", aldus Geesink. Volgens het Nederlandse IOC-lid heeft de affai re Huibregtsen voor hem de Winterspelen in Na gano overigens niet bedorven. „Wat zich in Ne derland afspeelde, is grotendeels langs mij heen gegaan. Ik heb me slechts één keer opgewonden, toen er subjectieve berichten waren over de orga nisatie waarvan ik vol trots lid ben en over mij zelf. Een en ander moest ophouden en toen heb ik me met duidelijke bewoordingen uitgedrukt. Dat vond ik genoeg. Ik ben erop getraind zaken te kunnen scheiden. Mezelf herhalen als een repe teergeweer, zo zit ik niet in elkaar." In de 'duidelijke bewoordingen' gaf Geesink onder meer aan dat de bij NOCNSF aangesloten bonden zelf een standpunt moesten innemen over het voorzitterschap van de sportkoepel. Dat sindsdien een zekere sympathie is ontstaan voor de opgestapte Huibregtsen, doet Geesink volgens eigen zeggen niets. „De bonden moeten zelf een besluit nemen over wat te doen. Ik wil me daar niet mee bemoeien. Er zal over gesproken moe ten worden en als er op democratische grondslag een besluit wordt genomen, dan heb ik daar vre de mee." kuopio gpd twee vingers in de lucht: die transfers heb ik gedaan. Gerards heeft géén actieve rol gespeeld." „Ik weet niet anders", zegt WCS-medewerker Louis Everard, „dan dat Gerards in die transfers een meer dan actieve rol heeft gespeeld. AZ zegt nu dus kennelijk dat niet voor be middeling maar voor scoutings- adviezen werd betaald. Dat is naïef en te makkelijk. Het is de verantwoordelijkheid van een club om ten minste te onder zoeken of zoiets kan." Met Ge rards is al overeengekomen dat hij alle aangetoonde nevenin komsten terugstort naar de WCS, voor een nader te bepa len goed doel. Vitesse-voorzitter Karei Aal- bers is zich in de affaire Ge rards/Lens ook al van geen kwaad bewust. Volgens hem heeft zijn club geen verboden zaken gedaan met het duo, zoals wordt gesuggereerd. „Ge rards zou ons adviseren over de ontwikkelingen binnen de voet ballerij. Dat is wel eens handig bij de aan- of verkoop van spe lers. Zo werkt dat nu eenmaal." Nog net geen ijsberen. Verder had de tweeëntwintigste Alter natieve Elfstedentocht alle in grediënten om nooit vergeten te worden. Heroïek, dramatiek, 20 graden vorst, ijzige wind, sneeuwbuien, bevroren lede maten en een prachtige win naar. Of eigenlijk twee. Want Rob van Meggelen (33) uit Am sterdam won de eindsprint, maar de wedstrijd werd ge maakt door Van Meggelen en Hotze Zandstra (27) samen. De omstandigheden waren zo gruwelijk, dat Jeen van den Berg, inmiddels 70 jaar oud, al vergelijkingen trok met de Elf stedentocht van 1963. Dé Tocht. De start werd uitgesteld tot 10 uur, maar toen gaf de thermo meter nog steeds min 20 aan. Dat werd in de loop van de dag wel wat minder, maar iedere stijging werd ogenblikkelijk te niet gedaan door de toenemen de wind. Die leverde een ge voelstemperatuur van min 40 graden op. Een sneeuwbui gaf de wedstrijd extra cachet. In Kuopio werd gisteren stel selmatig iedereen gesloopt. Dat leverde een serie gesneuvelde favorieten op. Allemaal verdwe nen ze met kromme schaatsen van het ijs. „Het ijs is vandaag onze grootste tegenstander", sprak Arnold Stam nadat hij was uitgestapt. „Ik had net zo goed op een hark kunnen rij den", constateerde Ruud Borst met een blik op het gebogen staal. En Lammert Huitema gaf een levendige beschrijving van de scheur cfie hem de kop ge kost had. „Ik keek omlaag en zag de bodem van het meer. Het was wel honderd meter diep." Peter Baars ontdekte na afloop onder de douche dat zijn wangen bevroren waren en Youri Lissenberg moest van het ijs gedragen worden. Onder koeld, helemaal in de war en metbevriezingsverschijnselen. Zoals altijd had de winnaar weinig te klagen. Goed, hij had na 50 kilometer willen uitstap pen omdat hij het zo verschrik kelijk koud had, maar toen hij ontdekte dat hij snelheid ge noeg had, besloot hij de wed strijd toch maar uit te rijden. Met een bijzondere motivatie: „Ik had me voorgenomen om te stoppen als ik geen twee wed strijden zou winnen dit seizoen. Na Veenoord stond ik op één en dit was de laatste wedstrijd van het seizoen. Het was op het nip pertje." Hotze Zandstra zorgde dat de wedstrijd op gang kwam. Al na 120 kilometer ging hij op avon tuur. Kromkamp, Heideman en van Meggelen sloten aan en de kopgroep was gevormd. Ach teraf legde Zandstra zijn strate gie uit: „Ik dacht, ik begin lekker vroeg, dan wordt het een leuke wedstrijd." Dat lukte, tot zijn grote tevredenheid. „Ik heb ge noten. Toen ik gas gaf, hoorde ik ze achter me klapperen. En ze schreeuwden: naar links! Omdat ze in de wind reden. Ik gaf nog wat extra gas en ging naar rechts. Toen ik zag dat Jan- Eise Kromkamp het moeilijk had, heb ik nog wat gas gege ven. Ik dacht: dan ben ik in ie der geval de eerste Fries. Dat telt toch." Alleen Rob van Meggelen kon hij niet slopen. Omdat de Am sterdammer een taaie rakker is. „Het is een aparte snuiter, hoor. Die heeft ook vijf levens, net als ik." Van Meggelen had zijn vijf levens gisteren in Kuopio alle maal nodig, maar vreemd ge noeg leidde dat niet tot ontevre denheid bij Zandstra. „Rob kan nu eenmaal beter sprinten. Maar ik voel me de winnaar. Onderweg hebben we het nog tegen elkaar gezegd: we hebben ze mooi samen gesloopt. Alle maal." heerenveen. anp Europa lonkt voor Heerenveen. Met een honderd-procentssco re uit drie competitiewedstrij den sinds de winterstop zijn de Friezen stevig op de derde plaats in de eredivisie gaan zit- Op zeges bij Sparta, NEC (be ker) en NAC volgde winst thuis op Roda JC (3-1). Daarmee kwam de Friese club op drie punten van nummer twee PSV en groeide de voorsprong op Feyenoord en Vitesse naar vijf punten. Heerenveen begon gis teravond na de huldiging van de schaatskampioenen Ritsma en Postma slap. Te slap. Roda JC, spelend met een veredeld tweede elftal door een zevental afwezigen kon zowaar het ini tiatief naar zich toe trekken, en de leiding nemen. In de 14de minuut pakte Van Houdt een rebound van Zafarin: 0-1 Nog voor rust kwam Heeren veen gelijk, enigszins fortuin lijk. Goaltjesdief Samardzic kreeg in de 34ste minuut de bal terug uit een kluts en schoof laag in de hoek, 1-1. Na de rust toonde Heerenveen het surplus aan klasse, slagvaardigheid en mentaal overwicht. In de 59ste minuut zorgde Samardzic, weer hij, voor 2-1. Een wonder schoon doelpunt na de door braak over links van Pahlplatz en een overstapte van Gusatu. Coach De Haan bewees hier mee een gouden hand van om zettingen te hebben, want hij liet Samardzic op de plaats van de geblesseerde Van Nistelrooy spelen. Roda JC had na rust weinig overtuigend weerwerk. Alleen Zafarin liet een paar mooie dingen zien, maar de afronding was, zoals het gehele seizoen eigenlijk, matig tot slecht. Doelman Vonk hoefde niet eens nadrukkelijk zijn kandida tuur voor het Zuid-Afrikaanse WK-doel te stellen. Samardzic leidde kort voor tijd ook de definitieve beslis sing in. Na een dieptepass van Radomski liep Vangaeren hem op de hak. Uilenberg kende een strafschop toe die door De Visser met een simpel schui- vertje werd benut. Geesink is nog steeds trots op zijn lidmaatschap van het IOC. Over het NOCNSF is hij minder te spreken. FOTO ANP

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 23