Provincie blokkeert plan Ter Aar •ntuchtige directeur religieus centrum spreekt van hetze melken met een computer die Engels spreekt Rijn Veenstreek 'Kaalslag' onder Veense bomen oubrugge 'koerst' naar kampioenschap Speeltuin Aarlanderveen krijgt 10 mille subsidie DE BOER OP JDERDAG 26 FEBRUAR11998 ftAR/ALPHEN GPD ligieus centrum Huis ter Duin in In draaide alles om het woord Maar de dircteur, die thans in :n woont, gleed in de loop der ja- if naar minder verheven praktij - Hij stond gisteren terecht voor de bank in Alkmaar op verdenking ntucht met op zijn minst één he ister. Officier van justitie Bueno één jaar onvoorwaardelijke ge- misstraf. „Hij verdient een douw, eeft hij ook aan zijn slachtoffer uitgedeeld." De 54-jarige Alphenaar wordt ten laste gelegd dat hij systematisch mis bruik maakte van zijn machtspositie als directeur van een 'instelling van weldadigheid', tegenover veelal afhan kelijke en in geestelijke nood verkeren de bewoonsters. De verdachte ver klaarde dat minstens 75% van alle ver halen die over hem de ronde doen - hij zou veel meer vrouwen seksueel misbruikt hebben - onwaar zijn. „Het is een hetze. Er is zelfs gezegd dat ik met kinderen zou hebben gerotzooid en geld van de stichting zou hebben gestolen." Feit is dat hem slechts één ontuchtgeval ten laste is gelegd, ge pleegd in de periode 1987-1993. Het misbruik van de bewoonster waarvoor hij terechtstond, heeft de Al phenaar lange tijd ontkend. Uiteinde lijk gaf zijn euveldaden toe. Met dien verstande dat het in zijn ogen meer een liefdesrelatie was die van twee kanten kwam en waarvoor hij juridisch gezien geen straf verdient. Als hij er spijt van heeft, dan is het vanuit zijn religieuze gevoel. De verdachte, die inmiddels als di recteur in Petten van het toneel is ver dwenen, benadrukte voor de recht bank dat hij met slechts één bewoon ster een bijzondere en vergaande seksuele relatie had aangeknoopt. „Het kwam ook van haar kant. Toen ik de eerste keer op haar kamer kwam om samen te bidden, droeg ze slechts een nachthemd." De verdachte heeft zijn slachtoffer desondanks wel schrif telijk zijn verontschuldigingen aange boden: „Het spijt me dat ik als hulp verlener ontucht met je heb gepleegd." j-OFARENDSvEENDeze Veense bomen zijn ontdaan van al hun takken. Zonder 'ballast' is de natuur weer klaar voor nieuw leven, dat zich dit ial vroeg op verschillende plaatsen aandient. foto mark lamers pFARENDSVEEN slechts een enkel puntje :hil heeft Woubrugge 1 het ibaltoernooi in Roelo- ïdsveen gewonnen. In de ïse sporthal De Tweesprong len zij gisteren met 31 an dere teams om de titel. De Woubrugse koersballers lieten Open Huis en Alkemade 2 ach ter zich. Koersbal lijkt op jeu de bou les. Het verschil zit hem in de werptechniek en de baan waar over de ballen rollen. Bij het Franse balspel gooien de deel nemers de bal onderhands naar het kleine balletje, terwijl koers ballers hun bal met een flinke zet naar zijn bestemming rollen. „Je moet goed mikken en een uitstekend balgevoel hebben", zegt organisator B. Faaij. De doorgaans hoge gemiddelde leeftijd van de deelnemers van de koersballers zegt niets over hun ervaring. „Het is zuiver een seniorensport. Het is een bezig heid om ouderen in beweging te brengen en hen uit de luie stoel te krijgen." GABYVAN RUITEN/IVO POMMEREL „We zijn hierdoor opnieuw de dupe van het slecht functione rende ambtenarenapparaat", zegt H. van Tol, voorzitter van ondernemersvereniging Lange- raar. „Dit kan de komst van het winkelcentrum weer vertra gen." Eind vorig jaar spanden buurtbewoners een proces aan tegen de bouwvergunning voor het centrum. De rechter gelaste uitstel van de bouw tot het defi nitieve bestemmingsplan is vastgesteld. Deze vaststelling laat op zich wachten, omdat de provincie de plannen teruglegt bij de ge meente. Zij moet een oplossing vinden voor Langeraar en Ver kerk. Tegenover de uitbreiding van Verkerk moet Ter Aar com penserende 'groene' grond stel len. Niet, zoals Ter Aar eerst wil de, in Langeraar, maai- zo dicht mogelijk tegen industrieterrein Bovenland aan. Verkerk wil de kassen van De Cleer op dit ter rein overnemen. De agrarische CHEF TIM BROUWER DE KONING, 071 -5356417, PLV.-CHEF MARIETA KROFT, 071 -5356411 Ir celstraf geëist tegen Alphenaar Ter Aar staat voor een lastige keuze. Uitbreiding van Hans Verkerk Keukens in combinatie met een nieuw winkelcentrum in Langeraar staat de provincie niet toe, tenzij de gemeente elders industriegrond omzet in agra rische grond. De commissie ruimtelijke ordening advi seerde gisteravond de grond van veehouder Houdijk naast bedrijventerrein Bovenland een agrarische bestem ming te geven. In dat geval hangt de gemeente een claim van 465.000 gulden boven het hoofd. Roelofarendsveen Officier van justitie Bueno haalde in zijn requisitoir fel uit naar de oud-di recteur. „Ik krijg van u een bittere smaak in de mond. Enig woord van mededogen jegens het slachtoffer hoor ik niet. Wat u heeft gedaan doe je toch niet als di recteur van een instelling waar men sen in nood onderdak zoeken? Dat verbiedt de wet. Er was geen sprake van een gelijkwaardige, tweezijdige re latie. U maakte gebruik van uw machtspositie." Uitspraak op 11 maart. POSTZEGELVEILING De jaarlijkse postzegelveiling van de Ruilvere- ninging Alkemade komt er weer aan. Op vrijdag 27 februari kunnen verzamelaars terecht in de Alkeburcht aan de Noordhoek. Op de veiling worden veel Nederlandse zegels aangeboden, stockboeken, mappen, dozen en zelfs hele verzamelingen. De entree bedraagt voor volwassenen een gulden en voor kinderen vijftig cent. De ruil- vereniging berekent vijf procent veilingkosten. Vanaf 19 uur is de handelswaar te bezichtigen. De veiling begint om 20.15 uur. JEU DE BOULES De jeu de boules-vereniging in Roelofarendsveen speelt vanaf volgende week weer elke dinsdag- en vrijdagmiddag vanaf half twee op het oefenveld van voetbalvereniging Alkmania. Alphen Vd Rijn bestemming van kwekerij 'De Cleerkast' moet hiervoor wor den omgezet in een industriële. Dit kan alleen als elders in de gemeente compenserende grond wordt gevonden. De gemeente komt hiermee in een lastig parket. De enige grond die voor compensatie in aanmerking komt, is het perceel van veehouder J. Houdijk. Hij wil echter van een wijziging van het bestemmingsplan niets we ten en heeft met het indienen van een schadeclaim van 465.000 gulden gedreigd. Tijdens een ingelaste com missievergadering ruimtelijke ordening diende Houdijk giste ren een bezwaarschrift in. Hierin benadrukte hij dat hij de schadeclaim, die hij in januari 1997 bij het college had neerge legd, daadwerkelijk indient. Het PAK onthield zich van stemming. Het CDA is voor stander van uitbreiding van Verkerk en stemde daarom in met het voorstel om het perceel van Houdijk een agrarische be stemming te geven. NIEMAND BUITENSPEL De Stichting Internationale Samenwerking Alphen aan den Rijn geeft zaterdag de aftrap voor de campagne Niemand Buitenspel. Onder dit motto heeft de stichting een mani fest opgesteld dat de aandacht vestigt een rechtvaardige, duurza me, veilige samenleving voor iedereen. Van 10-16 uur is de organi satie met een kraampje aanwezig op de Aarkade. Wethouder F. Da- les verricht de opening om 11 uur. In de stand is informatie te vin den over het vluchtelingenbeleid, het milieu en de standpunten van de politieke partijen over deze onderwerpen. POPPENBEURS Poppen en speelgoedberen staan centraal bij de speelgoedbeurs in Avifauna. De Rotterdamse Poppen- en Speel goed Organisatie houdt de beurs in op zondag 1 maart van 10.30- 17 uur. Toegangaprijs: vijf gulden voor volwassenen en vier gulden voor 65+ers. Kinderen tot twaalf jaar krijgen gratis toegang. DIRECTEUR De Dienst Sociale Werkvoorziening Alphen heeft per 1 maart een nieuwe directeur: Herman Frankes. Frankes neemt het over van J. Huijgens die met de vut gaat. Frankes is sinds oktober 1993 in dienst bij de gemeente Alphen als chef van de gemeentelij ke afdeling reiniging. KINDERDISCO Voor kinderen van 6 t/m. 12 jaar organiseert speel tuin- en buurtvereniging Vreugdeoord zaterdag 28 februari een kinderdisco. Om 19 uur gaan de deuren van het verenigingsge bouw aan de Vorselenburgstraat open. Rond 21 uur wordt het laatste CD-tje gedraaid. De toegang bedraagt voor leden 2,50 en voor niet-leden 3,50. MISS-VERKIEZING Zestien finalisten maken zaterdag hun opwach ting bij de miss-verkiezing in het Parkrestaurant van Avifauna. De 'missen' zijn geslecteerd in drie voorrondes. Naast de Alphense schonen treden ook diverse artiesten aan bij miss-verkiezing zoals de meidengroep Close to You, danseres Celesta en DJ Jean Gabin. De kaarten zijn in de voorverkoop 15 gulden en verkrijgbaar bij o.a. Dito Dito, Filmclub Alphen en 't Geveltje. Aan de deur kosten de kaarten 20 gulden. LIJSTTREKKERSDEBAT Als slotact van de verkiezingscampagnes tre den de lijsttrekkers op 2 maart nog eenmaal gezamenlijk in de are na. Het debat heeft plaats in de raadszaal van het stadskantoor en het begint om 20.30 uur. De lijsttrekkers van alle partijen die mee doen aan de gemeenteraadsverkiezing in Alphen doen daar hun partijprogramma uit de doeken. De Lokale Omroep Alphen zorgt voor een rechtstreeks verslag op de televisie. Woubrugge REIKI In de praktijk voor voetreflexologie en reiki van Marian van de Valk in Woubrugge (Kerkstraat 16) wordt dinsdag 10 maart een le zing gehouden over reiki. Reiki is levensenergie, die afkomstig is uit het universum. Een beoefenaar ervan kan met reiki mensen, die li chamelijke-, emotionele of mentale klachten hebben, genezen. Helma Rader-Lommers van het Bhakti Centrum in Wassenaar ver zorgt de lezing, die gratis toegankelijk is. Wel moeten belangstel lenden zich vooraf aanmelden. Als er voldoende interesse voor is wordt er van 23 tot en met 26 maart een cursus in het dorp gege ven. Aanmelden: telefoon 0172-518643 of 070-5177728. |Hazerswoude-Dorp| BONSAI De Bonsai-boom met de Draak is het symbool van de ko mende EDO Bonsai Show die van 1 t/m. 7 maart plaatsheeft op In ternational Trade Centre. Aan de Bonsai met de Draak is meer dan 30 jaar gewerkt en vindt zijn oorsprong in Indonesië. Het exem plaar wordt tijdens de Bonsai-show voor het eerst in Europa aan het publiek getoond. Naast het bijzondere boompje is ook een Ja panse tuin te bezichtigen met oosterse tuinornamenten en een vij ver met waterval. Bezoekers kunnen dagelijks tussen 10 en 17 uur terecht in de kassen aan de Belgiëlaan 1 op het ITC-terrein tussen Boskoop en Hazerswoude-Dorp. De entree is gratis. Ter Aar STEMCOMPUTER Wie de stemcomputer in Ter Aar wil uitproberen, kan dat doen tot en met vrijdag 27 februari tussen 9 en 12 uur. Mensen die op verkiezingsdag 4 maart vervoer nodig hebben, kun nen de Buurt-Oproep-Bus bellen (0172-604899) voor een gratis rit naar het stembureau. ALPHEN AAN DEN RIJN Speeltuin- en buurtvereniging Aarlanderveen kan rekenen op een bijdrage van 10.000 gulden van de gemeente Alphen. Dat geld is bestemd om de speeltuin veiliger te maken. Bijna alle speeltoestellen zijn toe aan een opknapbeurt. Om voldoende geld voor de ingrepen in te zamelen, ver hoogt de vereniging de contri butie met een tientje en stijgen de prijzen van consumpties met een kwartje. Daarnaast wil het bestuur een loterij organiseren en schrijft het een obligatiele ning uit. Leden kunnen hon derd waardestukken a honderd gulden kopen. De gemeente stelt voor om het gat in de begroting te dich ten met een subsidie. Volgens haar kan Aarlanderveen het geld onmogelijk ophoesten. Ge zien de toename van het aantal jonge kinderen en de verwach tingen voor de ontwikkeling van de bevolking in de komende ja ren, acht de gemeente behoud van de speeltuin wel wenselijk: Halve ton voor nieuwe voordeur RIJNWOUDE» Het gemeentehuis van Rijnwoude krijgt een nieuwe voordeur. De glazen draaideuren van het pand in Hazerswoude Rijndijk verkeren in slechte staat en veroorzaken een zwakke plek in de beveiliging. Rijnwoude wil daarom ruim een halve ton uittrekken voor een nieuwe entree. De glazen deuren zijn in 1963 bij de bouw van het oude deel van het gemeentehuis geplaatst. Sindsdien zijn de deuren al enkele ma len gerepareerd. Dit wordt steeds lastiger, omdat een aantal oor spronkelijke onderdelen niet meer te leveren is. Ook sluiten de deuren niet altijd even best. Het is al eens voorgekomen dat het ge meentehuis na werktijden niet goed was afgesloten. Burgemeester en wethouders willen de ingang daarom in zijn ge heel vervangen. De glazen binnen- en buitenpui moeten plaats maken voor schuifdeuren. Dit kost ruim 56.000 gulden. Boer Schoenmaker houdt 20 maart open dag in Aarlander\>een intion, don't milk', schalt er de stal van boer Sjaak lenmaker in Aarlanderveen. op een schermpje ver- jnt de waarschuwing dat hij stoppen met melken, deze koe is volgens de puter wat aan de hand", hij. „Dat klopt, want ik de melk apart houden. De is bestemd voor de kalve- of er zit icilline in. mag uiter- niet in de van de iumptie- c terecht - len. Via aparte lei- gaat die naar een ire tank. rendel it ik over- sn. Daar- iwt de iputer dat loet reage- Je bent Glastuinbouw, veeteelt, akkerbouw en sierteelt kenmerken de dorpen rond Leiden en Alphen aan den Rijn. Iedere boer, iedere tuinder heeft zijn eigen verhaal te vertellen. Dat gaat vaak verder dan technische details over de bedrijfsvoering. De rubriek De Boer Op belicht de andere kant van bedrijven die de Rijn- en Veenstreek rijk is. met ;al op let- Vandaar ieintje." 15-jarige iriër - die echtgeno- drie en hun vier kinderen Is vorig jaar in Aarlander- 'boert' - beschikt als eerste in Nederland over een ekende' melkmachine. Een iverp van het Ierse bedrijf rymaster. „In veel Engelsta- landen werken boeren met 'steem. Sinds vorig najaar ten wij de machine in huis. $ldit moment plaatst impor- MjrBermeltec bij een collega ^Ivveede computer. De verte- vvoordiger woonde in isdrecht. Daar hadden wij tot irkort een boerderij. Van- ir onze contacten met die fir- In deze aflevering komt de computer van Sjaak Schoenmaker aan het woord, die de agrariër uit Aarlanderveen in het Engels aanwijzingen geeft tijdens het melken. koe nodig heeft en eventuele ziektes. Tijdens het melken wordt het voer automatisch ver strekt. De computer registreert vervolgens de hoeveelheid melk en het vetgehalte. De comman do's worden nu nog in het En gels gegeven, maar op termijn krijgt de melkmachine een Ne derlandse stem. Vorig jaar verkocht Schoenma ker het fami liebedrijf in Oud-Loosd- recht aan Na tuurmonu menten. „Ik kon daar geen kant uit, bo vendien lag mijn grond versnipperd. Als ik mijn dieren wilde zien, was ik. veel tijd kwijt. Vandaar dat ik op zoek ging naar een andere plek. Die vond ik in Aarlander veen. Verder is het hier ge moedelijk. Wij zijn goed opgenomen in de ge meenschap. Daar moetje zelf uiteraard ook aan werken.Zijn wouw vult aan: „Ook de kinderen vinden het fijn in het dorp." Omdat de melkstal op de boer derij te klein was bouwde Schoenmaker met hulp van een aannemer een nieuwe melkstal van 7,5 bij 7,5 meter, met daarin ruimte voor twintig koeien. De put bleef hetzelfde, maar erom heen veranderde alles. Zo ver dwenen de melktank en machi nes naar aparte ruimtes. „De melktank is toch het visitekaart je van het bedrijf, vandaar dat we die in een andere ruimte hebben geplaatst. Bovendien streef je naar een perfecte kwa liteit van de melk. Dit draagt er zeker toe bij. Als de overheid re gels stelt, ben ik al op de goede weg. Met een zwenksysteem kunnen we twintig in plaats van tien koeien tegelijk melken. Dat Sjaak Schoenmaker met Aafke 17 in de melkstal. „De verhuizing is me niet meegevallen. Veel dieren waren gestresst." geeft een behoorlijke tijdsbe sparing. Vroeger was ik een uur en drie kwartier kwijt voor vijf tig koeien. Nu is dat terugge bracht tot minder dan een uur." Volgens Schoenmaker is het systeem ook 'diervriendelijker'. „De melk wordt omhoogge- bracht. Daardoor is cle druk op de uiers veel minder. Het valt mij op, dat de koeien rustiger zijn onder het melken. Als boer moetje toch proberen om zo goed mogelijk met beesten om te gaan." Overigens kwam de verhuizing hard aan bij het vee van Schoenmaker. „Veel dieren raakten gestresst of werden ziek door de andere omgeving, an der voer en wellicht ziektes in de stal. De melkproductie was minder dan gebruikelijk. Om toch aan de gebruikelijke hoe veelheid te komen, melk ik er wat meer. Het vee komt langza merhand weer in zijn ritme. Dieren reageren bij veranderin gen net als mensen." Dat Schoenmaker trots is op zijn beesten is te zien in de huiskamer. Op de schoorsteen mantel staan twee zilveren koeien. Die heeft hij gekregen omdat twee koeien - Annette 49 en Geertje 21 - de 100.000-liter- grens passeerden. Annette is in middels overleden, maar Geer tje komt al aardig in de buurt van de 125.000 liter. „Jammer alleen dat die verhuizing haar parten speelde, anders was ze die grens al voorbij geweest." Al voor hij naar Aarlanderveen verhuisde, schafte de agrariër een computer aan. „Vooral om- datje daardoor alles kunt op slaan en sneller en correcter kan berekenen. Dit systeem heb ik gekozen omdat het niet duurder is dan het oude systeem. Als ik gekozen zou hebben voor het oude systeem waar twintig koeien tegelijk kunnen worden foto engel lameijer gemolken was ik heel wat meer kwijt geweest dan de 150.000 gulden, die de installatie me nu kostte. Bovendien is dit ook nog eens een demonstratiesysteem, zodat we korting krijgen. Dat houdt in dat de importeur langskomt met geïnteresseerde klanten om bij ons te laten zien hoe het systeem werkt. Dat is leuk zolang het maar niet elke dag is." Geïnteresseerde boeren kunnen 20 maart van 10-16 uur een kijkje nemen tijdens de open dag op het bedrijf aan de Aarlanderveenseweg 2. KEES VAN KUILENBURG

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 21