Leefbaar Oegstgeest heeft de burgers veel geld gekost D66 Oegstgeest kan rijke fantasie niet worden ontzegd ï'I Woede over gesc met leerlingen Toerisme bracht Noordwijk welvaart Schrijvende Lezers :t U Twijfel en onrust bij gemeentelijke poster Stompwijkers mogen niet buitenspel worden gezet Algemene vergadering is huurdersvertegenwoordigii^ DONDERDAG 26 FEBRUARI 1998 REDACTIE GERT-JAN ONVLEE EN PAUL DE VLIEGER. 071 Bij de vorige gemeenteraadsverkiezingen deden de lokale partijen het goed. In Oegstgeest behaalde de lokale partij Leef baar Oegstgeest (LO) in een klap zelfs 42% van de stemmen. Alom wordt gespecu leerd dat lokale partijen op 4 maart a.s. opnieuw stemmen zullen trekken. Ik waag mij niet aan voorspellingen, maar werp wel de vraag op of de burger daar blij mee moet zijn. Hoewel men niet alle lokale partijen over één kam mag scheren, zijn de ervaringen met LO illustratief voor het onvermogen van een protest-partij om bestuurlijke verantwoordelijkheid te dra gen. De burger is de verliezer. Na de monsterzege bij de gemeente raadsverkiezingen in maart 1994 heeft LO een jaar de tijd gehad om haar verkie zingsbeloften waar te maken. De partij koos ervoor een college te vormen met WD en PvdA/GL. Dat is op een groot fias co uitgedraaid. Het Oegstgeester gemeen tebestuur heeft een jaar volledig stilgele gen, omdat LO niet in staat bleek verant woordelijkheid te dragen. Op alle belang rijke punten stagneerde de besluitvorming volledig (raadhuis in de Jelgersmakliniek, centrumstudie Lange Voort, bouw Broek en Simontjespolder, etc.). De burgers van Oegstgeest zijn daarvan de dupe gewor den. Oegstgeest was niet alleen een jaar lang onbestuurbaar, die periode heeft de gemeente ook handenvol geld gekost. In de eerste plaats is de bouw van het ge meentehuis onnodig vertraagd, waardoor de gemeente een BTW-voordeel ter groot te van circa 2 miljoen gulden is misgelo pen. Vervolgens heeft het getreuzel met de bouw van de Broek- en Simontjespolder geleid tot een exploitatieopzet die enkele miljoenen ongunstiger is uitgevallen. Het had nog erger gekund als de gehei me deal van de toenmalige LO- wethou der Lisman met de Leidse PvdA-wethou- der Van Rij was doorgegaan. Dan had Oegstgeest de wijk Poelgeest (die inkom sten oplevert) geruild tegen het onder houd van een deel van de Leidse Hout (wat alleen maar geld kost). Gelukkig heb ben de andere partijen daar een stokje voor gestoken. Ook het uitstel van de plannen om het winkelcentrum Lange Voort op te knappen, heeft een oplossing daarvan uiteindelijk alleen maar duurder gemaakt. Om nog maar te zwijgen van de finan ciële ramp als LO haar zin had gekregen en het buitenzwembad weer was heropend! Het is dus begrijpelijk dat WD en PvdA/GL niet langer met LO door wil den gaan. D66 heeft daarop haar bestuurlijke verantwoordelijkheid ge nomen en is met het CDA tot het college toe getreden. D66 was in de vorige raadsperiode ook al een keer tussentijds toegetreden, toen het college van WD/CDA/P- vdA uiteenviel. D66 heeft toen geprobeerd van binnenuit veranderingen te brengen in de bestuursstijl waarop het toen zelf ook kritiek had. Hoewel daarbij Matt Poelmans. resultaten zijn behaald, was de tijd echter tekort om de kiezer te overtuigen. In het publicitaire geweld bij die verkiezingen werd D66 door LO op een hoop geveegd met de 'gevestigde' partijen waartegen het jarenlang op positie had gevoerd. De in maart 1995 gevormde vierpartijen-coalitie WD- /PrO/D66/CDA is enthou siast aan de slag gegaan met een bestuurlijk actieplan. In een periode van drie jaar zijn alle belangrijke proble men van destijds succesvol aangepakt, in veel gevallen ondanks procedurele tegen werking van LO. Dat geldt met name voor het beleidsterrein Bestuur- foto archief Vernieuwing. LO pleeg de eerst 'ideeënroof door zich dit typische D66-onderwerp toe te eigenen. Vervol gens heeft de LO-wethouder op dit punt helemaal niets gepresteerd. Pas nadat D66 deze portefeuille in het college overnam, is in korte tijd een groot aantal plannen ontwikkeld en uitgevoerd. LO is nooit ver der gekomen dan bezwaren inbrengen, zonder ooit eigen voorstellen te doen. De vernieuwende pretenties uit haar verkie zingsprogramma heeft LO op geen enkele wijze waargemaakt, noch als collegepartij, noch als oppositiepartij. Nadat de LO-wethouders begin 1995 uit het college waren getreden, heeft LO de rest van de raadsperiode op een weinig constructieve manier oppositie gevoerd. Met name de maandelijkse advertenties in de Oegstgeester Courant vormen een staaltje van demagogie door hun tenden tieuze voorstelling van zaken en op de persoon gerichte aanvallen. Dat LO niets heeft geleerd, blijkt opnieuw uit de meest recente advertentie. Daarin wordt gesteld dat LO tegen afbraak was van de Jelgers makliniek. De kwalijke suggestie is dat an dere partijen dat wel wilden. Het tegen deel is waar: LO was als enige partij tegen een echte restauratie van de Jel! Oegst geest mag zich gelukkig prijzen d partij haar zin niet heeft gekregen, hadden wij nu geen fraai rijksmonument als raadhuis. In diezelfde advertentie staat dat verse notas heeft geproduceerd. Vat or kun je niet leven, en inhoudelijk be h° ze weinig nieuws. Het enige tastba111 sultaat van vier jaar LO is het verni ng van het kunstwerk Doorgaande Bew aal Kiezer, tel uit je winst! Van de huidige LO-fractie keert een raadslid terug. Het is zeer te dat de volgende fractie een andere .lx oil (zoals raadslid Lisman liet optekeien NRC/Handelsblad). Mocht dat hoopt het geval zijn, dan vraag ik ii ots geval politiek asiel aan in de buurge ,e te Leiden. Matt Poe wethouder Oegi vo ite Het is vrijwel ondoenlijk om - in het kort - alle (emotineel geladen) beweringen van de heer Poelmans (zie artikel hierboven) te ontzenuwen. Vandaar een keuze. De es sentie van de reactie wordt daarmee niet tekortgedaan, ook het niet beantwoorden kan aan de hand van de feiten weerlegd worden. Al jarenlang liet het bestuur van de Ge meente Oegstgeest blijken zich weinig aan te trekken van de opvattingen van de Oegstgeester burger. Ook toen D66 in de raadsperiode 1990-1994 deel uitmaakte van het college. De regenteske wijze van besturen werd onverminderd voortgezet. In de raadsperiode 1990-1994 struikelde het college over een megalomaan plan voor de bouw van een nieuw Raadhuis - 'Klein Manhatten' - in het centrum. Het CDA verdween uit het college en D66 (Poelmans) nam die plaats in. De Raad sprak zich, op voorstel van de vijf fractie voorzitters, daarna unaniem uit (met steun vam 83% van de Oegstgeester bevol king) voor behoud van het gemeentehuis aan het Wilhelminapark met gebruik van 'de Jel' als dependance. Zonder de Raad een nieuw mandaat te vragen presenteer de de verantwoordelijke wethouder Poel mans (tot maart '93 aanhanger van 'Klein Manhatten'), vervolgens een plan, waarbij alle functies in 'de Jel' zouden worden on dergebracht. Burgemeester en wethouders stelden voor dit plan nog even goed te keuren op een moment tussen de raadsverkiezingen van begin maart 1994 en het aantreden van de nieuwe Raad midden april. Leefbaar Oegstgeest, inmiddels met een aanhang van 42% van de stemmen, pro testeerde hiertegen. Op 8 maart 1994 lie ten burgemeester en wethouders weten 'af te zien van het voornemen om op 31 maart een politiek onomkeerbaar besluit te nemen'. Vindt u het gek dat LO vragen stelde en stelt bij het opereren van de (mede-)verantwoordelijk wethouder (Poelmans)? De LO-wethouders hebben zich vervol gens ingespannen om een financieel haal baar voorstel te doen, dat beantwoordde aan de unanieme uitspraak van raad en bevolking: Raadhuis in Wilhelminapark plus Jel. Uiteindelijk leidde dit tot een mo tie van wantrouwen van 'de oude partijen' en vóórdat die in stemming gebracht kon worden, hielden de wethouders van LO de eer aan zichzelf. Vervolgens nam wethouder Poelmans het heft weer in handen en presenteerde een plan, waarbij 'de oude Jel' overlangs doormidden gezaagd zou worden. Eigen lijk zou alleen de voorgevel blijven staan. Het monument zou verwoest worden. Door ingrijpen van Monumentenzorg is dit voorkomen. De wethouders Poelmans en Kamphuisen waren over dat ingrijpen toen woedend. Er werd zelfs aan de LO- fractie gevraagd of een fractielid Monu mentenzorg getipt had. Dat was overigens niet het geval. Dat er 2 miljoen verspeeld zou zijn, is een nooit eerder gehoord ge luid. Waaraan? Of doelt wethouder Poel mans hiermee op de weigering van wet houder Kamphuisen (WD) om mee te werken aan een 'sale en lease back' con structie? Een ander voorbeeld. Toen LO in april 1994 in de Raad van het College kwam, kon (of wilde?) niemand in het raadhuis precies vertel len hoe het zat met de Broek- en Simontjespol der. Voorlopige of defini tieve bouwlocatie? In op dracht van het nieuwe college (LO/WD/Pro) werd op verzoek van LO en de WD door een bui tenstaander onderzoek gedaan. In december 1994 bleek uit het rap port dat één jaar eerder het VVD/PvdA/D66-col- lege (met wethouder Poelmans) de beslissen- Jan de Soeten. de stap tot bebouwen van de polder had ge daan (brief van burge meester en wethouders van 21 december 1993). Omdat de Provincie in april 1994 schriftelijk dreigde met een grenscorrectie als Oegstgeest niet zou bouwen, ontwik kelde de juist aangetreden wethouder Lis man (LO) het plan Poelgeest, zoals dat nu wordt uitgevoerd. Hoezo vertraging en verlies, mijnheer Poelmans? Als u eerlijk bent, vermeldt u dat uw coalitiepartner WD op 6 februari 1997 een motie indien de om de parkeerplaatsen dichter bij de woningen te realiseren. Bij aanvaarding zou het stedenbouwkundige plan op nieuw ontwikkeld moeten worden. De rijkssubsidie van 8,5 miljoem zou dan ver speeld worden. LO stemde tegen die motie. In het Leidsch Dagblad van 15 oktober 1992 valt overi gens al te lezen, dat de PvdA in Provinciale Staten en de Gemeente Leiden van oor deel waren, dat de Broek- en Simontjespolder het best door Leiden geannexeerd en bebouwd kon worden. Om- al dat alle gelobby van de .jigp,'::,; Oegstgeester oude partijen jn oen Haag geen zier hielp, is op initiatief van LO door het college een kort geding aangespannen. Alleen zo bleek Oegstgeest verlost te foto'Archief kunnen worden van de an nexatiedreiging. Het getuig de derhalve van veel fanta sie om te beweren, dat wet houder Lisman met de Leidse wethouder Van Rij een geheime deal had. In kort bestek nog een drietal zaken die worden genoemd. De Lange Voort. Voor zover er sprake is van vertraging, is die opgelopen in 1995. LO zat toen al niet meer in het College. Het zwembad. LO heeft niet meer en niet minder voorgesteld (motie van 5 oktober 1995) om het positieve exploita tieresultaat van 'Overveer', een wijkje ge bouwd op het terrein van het oude bui tenbad, een jaar te reserveren voor een nieuw en kleiner buitenbad. In dat jaar zou de Vereniging Vrienden van Poelmeer met gemeente en Sportfondsenbad een voorstel kunnen doen voor de aanleg van een buitenbad met sluitende exploitatie. Welke financiële ramp dreigde daarmee? Doorgaande Beweging. Dit beeld is niet door LO vernietigd, maar verwijderd als gevolg van een rechterlijke uitspraak. U ziet, wethouder Poelmans kan een rij ke fantasie niet ontzegd worden. Tegelij kertijd is daarmee een belangrijke reden gegeven, waarom LO het nodig oordeelt de kiezers regelmatig per advertentie in te lichten over wat er écht gebeurt. Een nieuwe methode van communica tie met de achterban, die helaas nodig blijkt te zijn. De 'gevestigde orde' heeft over die ruim 25 publicaties veel stampei gemaakt zonder aan te tonen, dat de kie zer door LO onjuist geïnformeerd werd. Op de man, d.w.z. op de persoon, is niet gespeeld. Maar verantwoordelijke wethouders kregen niet de kans zich anoniem te ver schuilen achter de term 'het college'. Zij worden als functionaris bij naam ge noemd. LO gaf daarbij in het bijzonder aandacht aan regentesk of onzorgvuldig bestuur en het hanteren van de bestuurlijke truken- n doos. Dat de wethouder van bestu 45S vernieuwing (Poelmans) daarbij rej W( tig in de prijzen viel, heeft hij uitsl hr aan zichzelf te wijten. Een willekeurig aantal voorbeen Wethouder Poelmans weet vast nj hoe B en W (na een schorsing) de strijd met alle wetten en regels liet men over de vraag of een motie vai stemming gebracht kon worden. Hc pijnlijk KPMG-organisatien buiten de publieke bespreking blee plotseling de behandeling van de lij ingekomen brieven (ook van burger schoven werd naar het einde v; raadsvergadering, wat in strijd is m reglement van orde van de Raad. H in strijd met afspraken met de raad voorstellen aan de sportvereniging voorlegde, die de voorzitter v, sportraad noopte tot de uitspraak contract'. Hoe hij zeer onlanH trachtte een hem onwelgevallige uits J (van hemzelf) buiten de notulen te den door aan de publieke tribune gen hoe de aanwezigen er over dach Advies: accepteer LO en respectf kiezer. Accepteer de door LO aan df J uitgebrachte nota's en laat die niet! tafel verdwijnen. Laat de trukendoos 12! Het gaat dan vast een stuk beter. Moe et Namens de fract et! ERI Jan J.L. deSi fractievooi111 Sinds enige tijd wordt in de drukste straat van Leiden, ter hoogte van 'uw' warenhuis, de aandacht van de passant ge trokken door een poster, voor stellende een jongetje dat met zijn schepje een kuil graaft, of juist dichtgooit: op de vaag ge houden achtergrond ontwaren wij een rij fietswrakken en een verwrongen staalconstructie, die bij nadere beschouwing het Centraal Station van Leiden voorstelt. Onder de foto lezen wij de tekst: 'Groeien moet!' Wanneer ik geconfronteerd word met deze poster, bevan gen mij gevoelens van twijfel en onrust. Ten eerste is daar dat omgeploegde terrein, waar een en ander zich afspeelt: is hier sprake van een gezonde uiting van Hollandse bouwlust, of is er een bom gevallen? En dan die tekst, die aan Goebeliaanse re toriek van het kaliber 'Rader müssen rollen für den Sieg!' herinnert. Ik kan mij niet aan de indruk onttrekken dat het oor log is; heeft niet ook onlangs mevrouw de Minister van Ver keer, zelve de mobiliteit tot Le vensdoel, en de dichtslibbing der wegen tot Vijand der Natie verklaard? Indien dit alles zo is, wil ik langs deze weg het voorstel doen tot vervaardiging van een poster die meer recht doet aan het dynamische karakter van de levensader van onze stad. Het ontwerp, dat ik hierbij, geheel gratis en voor niks, aan de hand doe, is als volgt: tegen een nachtblauw fond van een volko men met bussen, uitladende vrachtwagens en in overtreding zijnde personenauto's verstopte Breestraat, is een jongeman (misschien wel de grote broer van het jongetje met het schep je) te zien, die op een knalgele opgevoerde bromscooter met een niets en niemand ontziende koleregang over het trottoir scheurt. De tekst onder deze fo to, die niets anders dan een da gelijks door iedere Breestraatbe- zoeker waar te nemen tafereel weergeeft, zal luiden: 'Mobiliteit moet!' Drukte in Noordwijk, met dank aan het toerisme. foto archief De democratie in Stompwijk is in gevaar. Helaas hebben zich slechts vijf kandidaten gemeld voor de nieuwe dorpsraad. Hierdoor kunnen de verkiezin gen niet doorgaan. Een poging van Piet de Ruiter, fractievoorzitter van de SP, om toch verkiezingen te houden, kon niet rekenen op de instem ming van burgemeester Bloe- mendaal. Van WD rechts tot GroenLinks werd er voor geko zen om de verkiezingen te hou den op 6 mei a.s. Gelijk dus met de verkiezingen voor de tweede kamer. Dat is dom, heel dom. Want de dorpsraad is de tweede kamer niet en elke relatie met Leidschendam ontbreekt. - Tot overmaat van ramp be sloot de Leidschendamse poli tiek ook nog dat de dorpsraad vanaf 4 maart buitenspel komt te staan. Dit om meer mensen in de gelegenheid te stellen zich kandidaat te stellen. Natuurlijk zie ook ik graag dat meer Stompwijkers lid van de dorps raad worden. Toch is het zin loos om de dorpsraad op te hef fen tot 6 mei of mogelijk zelfs later. Dat betekent dat de stem van Stompwijkers tot die tijd niet gehoord wordt. Op 4 maart kunnen de inwo ners van het kerkdorp hun stem verheffen. Vier jaar geleden al bleef de dorpsraad overeind dankzij een bliksemactie van de SP. Door op 4 maart te kiezen voorde handhaving en tegen de afschaffing van de dorpsraad verheffen Stompwijkers hun stem opnieuw. Nu al wil ik mijn mededorps bewoners bedanken voor de steun die ik deze en vorige week heb ontvangen. Lia Granneman, Stompwijk. (briefschrijfster is kandidaat voor de dorpsraad en SP-kandi- daat voor de gemeenteraad van Leidschendam) Aan de perikelen rond de nieu we locatie voor de openbare ba sisschool De Jutter, locatie Scholekster, lijkt maar geen ein de te komen. Deze week werd een nieuw hoofdstuk toege voegd aan deze onbevredigende toestand. Wat is er aan de hand? De bedoeling is dat de locatie Scholekster tijdelijk verhuist naar twee noodlocaties. aan de Gerleeweg en De Duinpieper. Volgens planning zou De Duin pieper op 2 maart beschikbaar zijn, dus direct na de voorjaars vakantie. Informeel was allang bekend dat die datum niet ge haald zou worden, maar de ge meente hield toch vast aan deze planning. Tot onze verbazing en woede laegen wij op 18 februari een brief van De Jutter met de mededeling dat de verhuizing één week wordt uitgesteld, om dat De Duinpieper pas op 6 maart de school kan verlaten. Dit heeft als consequentie dat de groepen 6 t/m 8 op 2 maart eerst één week naar de Ger leeweg moeten en daarna door- verhuizen naar De Duinpieper! Voor deze kinderen betekent dit dat zij, na jarenlang verblijf in noodlokalen, uiteindelijk drie keer moeten verhuizen voor ze straks in de nieuwe school terechtkomen. Voor het team van De Jutter betekent het een forse overbe lasting. Alle lof trouwens voor deze mensen, die hun best doen om alles in goejle nen te leiden. Wie is er verantwoo voor deze chaos? Navra wethouder Van Bockhove op dat hij zich voor het bl vo, zet voelt door de school! Ier van De Duinpieper en gezien de kwetsbare po|)a; van De Duinpieper, uiteja rughoudend is in het van maatregelen om hetl ijr tot uitstel terug te draai! In vragen ons af waarom houder, tegen beter wen e vasthield aan de plannii iui heeft immers weinig tol mogelijkheden om De D11 mi per te dwingen op de ken datum hun pand te ten. De schoolleiding Duinpieper valt te verwij ze in een veel te laat formeel heeft laten weten verhuizing wordt uitgf Misschien speelt hier oul mee, omdat de gemeenlik tijds koos voor een nieuw ter in plaats van een Duinpieper?. Hoe het ook zij, leerling leerkrachten van De Jutte jn den gedupeerd door dezt van zaken en wij als oude |je woedend over dit voortd s, gesol met onze kinderen! Jobfzè N001 )r( Wat betekent toerisme voor Noordwijk? Vandaag de dag is het toerisme een be langrijke bron van inkomen voor de ge meente en geeft het veel mensen in Noord wijk werk. We constateren zelfs, dat de werkgelegenheid in de horecasector en aanverwante bedrijven (toeleveranciers) zich sterker ontwikkelt dan die van de ove rige sectoren. Dat geldt ook voor de investe ringen, die in de horecasector hoger zijn dan in de overige. Momenteel is het toerisme goed voor 40% van de totale werkgelegenheid in Noordwijk. Dat kan ook niet anders als we beseffen dat er ruim 40 hotels zijn, vele pensions, 14 campings, appartementen complexen, een bungalowpark en vele bed den bij particulieren. Indien Noordwijk goed is bezet, is de bevolking toegenomen met zo'n 15.000 tot 18.000 mensen per nacht, die allemaal hun boodschappen doen, restaurants bezoeken e.d. Daarnaast ontvangen we bij mooi weer vele bezoekers die graag naar het knusse Noordwijk komen om hier op het strand te vertoeven, door de winkelstraat te lopen of een terrasje komen 'pikken'. Al deze mensen moeten parkeren, wat de gemeente geld oplevert. Kortom, er wordt op jaarbasis voor vele tientallen miljoenen omgezet in Noordwijk, waar in beginsel ie dere Noordwijker van kan profiteren. Het hoge voorzieningenniveau in Noordwijk danken we voor een groot deel aan het toe risme. Bijvoorbeeld het winkelbestand, zoals Noordwijk dat momenteel kent in de Hoofdstraat, zou zonder toerisme absoluut ondenkbaar zijn. De concurrentie wordt de laatste jaren echter steeds sterker, waardoor het 'upgra den' van de badplaats op korte termijn zeer wenselijk is. Al vele jaren is er nauwelijks iets veranderd, verbeterd aan de Koningin Wilhelminaboulevard, het visitekaartje van Noordwijk. Projecten bij andere kusten, maar ook in eigen land (Vlissingen en straks Domburg) laten zien, dat wij niet langer mogen blijven wachten, willen wij niet onze gasten verliezen. In het Masterplan wordt het 'Toeristisch kerngebied' beschreven dat voor herinrich ting, upgrading in aanmerking komt. Het gaat niet alleen om de Boulevard. Ook de Hoofdstraat, Parallelboulevard, Vuurtoren- plein en het Gat van Palace zullen bij de nieuwe ontwikkeling moeten worden be trokken. Dat betekent nieuwe impulsen en moge lijkheden voor het Noordwijkse bedrijfsle ven, wat weer een gunstige invloed heeft op de welvaart van de Noordwijkse bevolking. Laten we niet vergeten dat, ondanks de overlast die soms wordt ervaren door be paalde vormen van toerisme, ditzelfde toe risme Noordwijk haar welvaart heeft ge bracht. Velen verdienen er direct of indirect hun brood. Het stoppen of beperken van de toeristische investeringen staat mijns in ziens gelijk aan het slachten van de kip met gouden eieren. Hans Broekmeulen directeur VW Noordwijk In het Leidsch Dagblad pleit GroenLinks 'voor erkenning Be wonersraad'. Waar een leden vergadering actief is, is een huurdersbelangenvereniging (HBV) onnodig. Een algemene vergadering is al een huurders vertegenwoordiging en nie mand verplicht om er naast een algemene ledenvergadering ook een huurdersbelangenvereni ging op na te houden. Het is on juist zoals u in uw artikel stelt, dat de plaats van de ledenverga dering is ingenomen door een huurdersbelangenvereniging. Alleen de ledenvergadering be slist mee over het beleid van een corporatie en een HBV mag gevraagd en ongevraagd ai ren. De HBV adviezen zijn )n blijvend; die hoeft niems volgen. Wel vind ik dat d |fl meente bij subsidie geenö y, scheid moet maken tussef eniging en raad. Niet g< ik dat een corporatie gi aan een HBV, want dat cl[n van de huurders, oondera e voor onderhoud. Een hi moet zelf maar bepalen! u lid wil zijn van een HBV. Zi |Q een corporatie-bijdrage I) jjr dert dit het zo belangrijk eigen benen staan'.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 18