l poeren toch duurder uit ;ieen extra ruimte polio Montessori 'Als sociaal rechercheur moetje inventief zijn' ang Jullie zijn al bevoordeeld met eigen sociëteiten' Bedrijf doet alles met verf Leiden Regio 4ANDELRI WANDEL Forumdiscussie met vrouwelijke politici ^sintratuin NDERDAG 26 FEBRUAR11998 i\< ntw voorstel van hoogheemraadschap MONICA WESSELING boeren in het gebied van Rijnland zijn volgend jaar gstwaarschijnlijk toch duurder uit dan dit jaar. Het rstel om de heffing per hectare te verlagen is gisteren het bestuur van het hoogheemraadschap niet aan- omen. konden de bestuursleden kie zen tussen de huidige rekenme thode en een nieuwe verdeling waarbij de heffing van de boe ren wordt gehalveerd (van 95 naar 45). De huiseigenaren zijn volgens die nieuwe bereke ningswijze per vijfduizend gul den dat hun woning waard is, zes cent meer kwijt en voor alle bewoners stijgt de algemene heffing van 20 naar 25 gulden. Een flink aantal vertegen woordigers van de zogeheten 'ingezetenen', de bewoners van het Rijnland-gebied, stemde te gen de nieuwe rekenmethode. Toen er dan uiteindelijk een kleine meerderheid vóór hand having van de huidige reken methode was, was dit zo'n klei ne meerderheid dat niemand het eigenlijk verantwoord vond om op grond daarvan de nieu we kostenverdeling in te voeren. Dus komt er een nieuw voorstel dat ergens tussen de twee vari anten van gisteren in moet lig gen. Dat kost enkele maanden en zal dus pas op 1 januari 2000 kunnen worden ingevoerd. ield ond omt een nieuw voorstel en ■nkjis waarschijnlijk niet op tijd (j r om in de begroting van nb,l te worden meegenomen, heffing per hectare stijgt door komend jaar met twee en in plaats van met dik tig gulden te dalen. De boe- irganisatie WLTO is teleur- eld. et Hoogheemraadschap van land praat al twee jaar over nieuwe verdeling van de en. Rijnland moet de fdwaterwegen uitbaggeren lat kost tientallen miljoenen lens. Op grond van de hui manier van verdeling van tosten van waterbeheer tus- bewoners van het gebied, ïuiseigenaren en de landei- aren, zouden de agrariërs de itste kostenstijging 'voor kiezen' krijgen (van 60 gul- in 1996 naar 135 in 2000). felle boerenprotesten twee geleden besloot het bestuur Rijnland met een nieuw rstel te komen. Gisteren 'ts V k Taa !N HEINO WALBROEK koi uid openbare Apollo Montesso- chool aan het Strausspad in agnien is deze week onaange- m verrast door een onver- regi :hte brief van PvdA-wethou- H. Baaijens van onderwijs, aal ders van de school voeren al ejaar strijd voor extra ruim- maar het leerlingenaantal ehonderd) blijkt voor de ge prente ineens aanleiding om verzoek naast zich neer te 'en. Ouderraad-voorzitter Y. i df meulen: „Toen wethouder ttie jjens de situatie een jaar ge- rtij en ter plekke zag, zei hij di- alle steun van gemeentewe- toe. Al die kinderen op de de docentenka- hei r, dat kon toch echt niet. En gen plotseling deze brief! Wij zijn s jcp teleurgesteld, er niet bij neer." uim 190 ouders zijn niet van ïnitn zonder slag of stoot ak- rd te gaan met het besluit, drie extra noodlokalen die Apollo Montessori momen- eeri 1 telt, zijn absoluut niet toe- ;end voor de onderwijsvorm de montessori-methode. meulen: „Onze methode is zettend ruimte-intensief. De deren maken gebruik van ■lijk ite materialen en werken mlfetandig of in groepjes. De ïtlijnen voor het aantal leer lingen in het montessori-onder- wijs staan dan ook los van de landelijke richtlijnen voor basis scholen. Bovendien hebben wij voldoende budget om een extra groep in het leven te roepen, maar er is geen ruimte voor de ze leerlingen." Reeds twee jaar geleden heb ben ouders van leerlingen van de Apollo de kwestie bij de ge meente Leiden aangekaart. Na een aanvankelijke radiostilte beloofde Baaijens de ouders vo rig jaar zich tot het uiterste in te spannen om een oplossing voor het ruimteprobleem te zoeken. Maar in plaats van extra ruimte, kwam deze week dus de forme le brief met het definitieve nee. Vermeulen: „Het lijkt erop dat de gemeente de consequentie van een openbare montessori niet wil aanvaarden. In andere steden is deze onderwijsvorm geprivatiseerd, maar Leiden heeft voor een, succesvolle, openbare oplossing gekozen. Maar we leggen ons er niet bij neer, want er zijn talloze moge lijkheden. Het gebouw van Vol wassenenonderwijs aan het Bachpad is bijvoorbeeld een oplossing, evenals de opzet van de brede school, waar in de poli tiek zoveel over gesproken wordt. Nu de zaak actueel is, zullen wij stappen ondernemen. Baaijens hoort nog van ons." CHEF JAN PREENEN, 071-5356414, PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071 -5356430 „Je hebt mensen die puur uit broodnood wat bijverdienen en je hebt ze die er bewust op uit zijn om de zaak te tillen. Ik heb wel mensen meegemaakt die ronduit zeggen: 'Ik zal geen dag werken in m'n leven. Werken is voor de dommen.' Soms zit ie mand al tien, vijftien jaar in de bijstand. Dan lees je in het dos sier wat er allemaal geïnves teerd is in zo'n man. Cursussen gegeven, banen aangeboden. Hij wil dan gewoon niet. Zulke mensen mogen eigenlijk geen uitkering krijgen." De twee rechercheurs van de Sociale Recherche Duin- en Bollenstreek zijn dag en nacht in de weer. Op gezette tijden posten zij voor de woning van een mogelijke fraudeur. Soms halen ze tonnen aan fraude bin nen, maar dat zijn eigenlijk niet de belangrijkste zaken. „Van die hoge fraudebedragen wordt niemand wijzer. Een gemeente is jarenlang bezig met terugvor deren, en voor de fraudeur is het een onbetaalbare last. Beter drie onterechte uitkeringen stopzetten dan een ton aan fraude ontdekken." Tussen fraudeur en recher cheur is het vaak een tactisch spel. „Mensen worden steeds geraffineerder. Als sociaal re- Gemeenten krijgen steeds meer verantwoor delijkheid in het bestrij den van bijstandsfraude. Schattingen van het aan tal onterechte uitkerin gen lopen uiteen van tien tot veertig procent. Dat schreeuwt om een stren- ge inspectie. Maar de steuntrekker heeft ook recht op z'n privacy. Hoe ver mag je als overheid gaan bij het controleren van je burgers? Deze week een serie over de grenzen van het fraude- beleid. Vandaag deel 3: het verhaal van de soci aal rechercheurs in de Duin- en Bollenstreek. chercheur moet je inventief zijn, de bewijslast in allerlei hoeken en gaten zoeken. Dat is een uitdaging. De slimste wint." „Je probeert iemand eerst in een gesprek tot de waarheid te brengen. Meestal geven ze niks toe. Als je ze vervolgens met fo to's confronteert heeft ontken nen natuurlijk geen zin meer. Meestal is dat een grote opluch ting. Het is toch niet prettig, zo'n leven in het verborgene. Je moet altijd opletten, je kunt nooit open en vrij bewegen. Het idee dat je in de gaten wordt ge houden, vindt niemand leuk." Maar is onwetendheid niet de grootste oorzaak van fraude? „Als je naar de sociale dienst open bent over je situatie, is er nooit een probleem. Iemand die twijfelt of hij goed of fout zit, moet dat voorleggen. Soms gaan mensen zelf interpreteren wat een economische eenheid is. 'We gaan helemaal niet naar bed met elkaar', zeggen ze dan. Maar dat wil niet zeggen dat je dan niet samenleeft. Er staat niet in de wet dat je een sexle- ven moet hebben. Soms komt iemand vragen hoeveel nachtjes de partner mag blijven slapen. Dan zit het eigenlijk al scheef. Dat is de calculerende burger, die zoekt de rand van het toe laatbare. Als er dan vaste voor waarden zijn, blijft hij daar pre cies buiten. Daarom kun je niet zeggen: vier nachten, twee ont bijtjes, drie glazen melk en een keer samen op vakantie: dat is een economische eenheid. Het gaat altijd om een algemeen beeld." Als een zaak rond is, rappor teert de sociale recherche die aan burgemeester en wethou ders. Bij fraudebedragen boven de zesduizend gulden komt de rechtbank in beeld. „Soms wordt iemand toch vrijgespro ken, daar verbaas je je wel eens over. Dat is wel begrijpelijk, de juridische bewijslast moet zwaar zijn. Maar soms heb je uren in de auto zitten observe ren en dan was het toch niet ge noeg. Je weet dat iemand frau deert, en toch gaat-ie vrijuit. Dat is wel eens frusterend. Maar vaak zie je dat mensen een maand later plotseling opgeven dat ze samenwonen. Werd het ze toch te benauwd. Dan heb je alsnog gewonnen. „Maar andersom kan ook voorkomen. Heb je eindelijk be wezen dat twee mensen samen wonen, komt die vrouw een week later gewoon weer een uitkering aanvragen. Haar vriend is weer vertrokken, zegt ze dan. Dan kun je opnieuw be ginnen. Al heeft ze voor tonnen gefraudeerd, ze heeft recht op die uitkering. Soms kom je ie mand zes keer tegen. Je leert ze wel kennen op die manier." De twee rechercheurs hebben er geen problemen mee dat ze zich iedere dag met iemands privéleven bezig houden. „De bijstand is een vangnet voor mensen als ze in een bepaalde leefsituatie zitten. Als je moet controleren, gaat het dus altijd om iemands leefsituatie. Als je daar moeite mee hebt, moet je dit werk niet gaan doen. En voor de eerlijken is het ook po sitief: als de verdenking niet klopt kunnen wij dat ophelde ren." (Om privacy-redenen zijn de namen van de rechercheurs LEIDEN ANDRÉ MEEUSEN De eerste twee delen van deze serie verschenen afgelopen dinsdag en woensdag. Debat tussen studenten en lijsttrekkers over sluitingstijden en parkeervergunningen LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE 's Nachts moeten speciale bus sen rijden om studenten vanuit het café of de sociëteit naar hun studentenhuis te vervoeren. Bo vendien moeten studenten die jonger zijn dan 27 jaar een par- keervergunning krijgen voor de binnenstad en moeten de slui tingstijden vrij zijn, zodat zij de hele nacht in het café kunnen hangen. En omdat de partijen in de gemeenteraad de studen ten links laten liggen, moet als klap op de vuurpijl een aparte studentenpartij worden opge richt. Pas dan zal de student in Leiden echt gelukkig zijn. De vijf lijsttrekkers van de grootste partijen in de gemeen teraad, VVD, D66, CDA, Groen links en de PvdA deden gister avond tijdens een debat hun ui terste best om de kloof tussen universiteit, student en stad te overbruggen, maar of ze daarin zijn geslaagd, moet woensdag tijdens de gemeenteraadsver kiezingen blijken. De politici waren uitgenodigd door stu denten van Leidse studenten verenigingen om in het Acade miegebouw aan het Rapenburg te komen vertellen hoe hun par tij de belangen van studenten denkt te behartigen. Aan de hand van door studenten be dachte stellingen konden de po litici met elkaar en met de zaal in de clinch. De eerste stelling, dat alle stu denten recht hebben op een parkeervergunning ongeacht hun leeftijd, en de opmerking van de spreker dat studenten nu als 'tweederangs burgers' wor Studenten en lijsttrekkers met elkaar in de slag in het Academiegebouw. den beschouwd, schoot Alexan der Pechtold van D66 meteen in het verkeerde keelgat. „Is dat parkeren nu echt het enige waar het jullie om gaat? Dat vind ik van de gekke." Ook Jan Laurier van GroenLinks vond dat maar niks. „Parkeren is wel erg be langrijk: het lijkt wel of een ei gen parkeerplek voor de deur in de grondwet moet worden op genomen." Kroegbaas Ruud Kenter mocht de stelling verdedigen dat cafés langer moeten open blijven om studenten tevreden te stellen. Maar omdat de ge meente gaat proefdraaien met een systeem waarbij de kroegen mogen openblijven tot zo laat ze willen, - en er 's nachts alleen nog mensen uit mogen, maar niet meer in - was de sjeu er een beetje af. „De stelling is achter haald", zei Kenter zelf. Laurier begreep überhaupt niet waar de FOTO LOEK ZUYDERDUIN studenten het over hadden. „Jullie zijn al bevoordeeld met jullie eigen sociëteiten die zo lang open mogen blijven als jul lie willen. Waar gaat het dan nog over?" „Sterker nog", zei Ron Hille- brand van de PvdA, „uit het re ferendum over dit onderwerp bleek een paar jaar geleden dat studenten helemaal geen vrije sluitingstijden willen! Ze zeiden dat als ze diep in de nacht vanuit de sociëteit huiswaarts keerden, ze ook rustig wilden kunnen slapen en dus geen dronkaards op straat wilden ho ren." Dat laatste werd beaamd door een student in de zaal die erover klaagde dat de baas van een café waar hij boven woont hem al jaren met 'zijn eigen vrije sluitingstijden' uit zijn slaap houdt. Ook hoogleraar Vincent Icke (sterrenkunde) mocht een stel ling verdedigen. Hij hield een pleidooi voor behoud van de historische panden van de uni versiteit in de binnenstad. Over de nieuwbouw voor Natuur- en Sterrenkunde in het Bio Scien- cepark had hij geen goed woord over: „Het dak lekt, de college zaal is onbruikbaar en het pand was veel te duur, omdat de ar chitect vond dat het scheef moest staan." De lijsttrekkers beaamden in koor dat het een slechte zaak is als de universiteit 'zich uit de binnenstad terugtrekt'. Maar de ringer werd direct opgeheven naar de universiteit zelf. „Dit lijkt mij een aanklacht tegen het college van bestuur", zei Hille- brand. „Het zou goed zijn als zij ook democratisch zouden wor den gekozen...haha." Pechtold: „De universiteit wil achter het station een grote flat neerzetten voor de rechtenfaculteit. Een slechte zaak. Het verbaast me sowieso dat er zo weinig con tacten zijn tussen de gemeente en de universiteit. Er zit op dit moment geen een originele Lei- denaar in het college van be stuur: misschien moet dót ver anderen." Dat schoot de in de zaal aan wezige Joris van Bergen, lid van het college van bestuur en woonachtig in Delft, in het ver keerde keelgat. Toen het idee van een nieuwe politieke stu dentenpartij aan de orde kwam, mengde hij zich in de discussie. „Ik ben vóo'r zo'n partij als ik vanavond hoor hoe slecht de lijsttrekkers de belangen van studenten en de universiteit be hartigen. Het is wel heel makke lijk om alles af te schuiven naar ons, als het om de oude panden in de binnenstad gaat. U ver geet dat we te kampen hebben met forse bezuinigingen. Heeft de gemeente ooit iets gedaan om ons tegemoet te komen?" „Het is wel erg makkelijk om op kosten van een ander mooi weer te spelen! Wat doen jullie nu echt aan die bezuinigingen die ons bedreigen? Ga eens met uw collega's in de Tweede Ka mer praten Het vijftal keek eerst beteu terd en toen verontwaardigd. Jan Willem Kradolfer (WD): „We zullen dit zeker doorgeven aan onze specialisten in Den Haag!" Huib Kruijt (CDA): „We moeten stoppen met die botte messen van Ritzen." Hille- brand: „Ja, en die zijn door zijn Deetman bot gemaakt!" Ook Laurier en Pechtold besloten mee te huilen met de wolven in het bos. Met deze - veilige - uit spraak over landelijke politiek, kwam een einde aan het debat. De lijsttrekkers werden vervol gens uitgenodigd om op socië teit Quintus tot in de kleine uur tjes 'hun campagne voort te zet ten'. RUBRIEK VOOR ZAKELIJK NIEUWS. TELEFOON 071 -535 64 26, FAX 071 -532 19 21 >EN DORITH LIGTVOET misschien geen sprake, maar dat vindt ze niet erg. Jarenlang sappelen in de hoop te worden ontdekt, lag haar toch al niet. „Ik heb altijd een baan gehad. Schilderen deed ik in mijn vrije tijd. Maai' het is natuurlijk schit terend om werk en hobby te kunnen combineren. Van de opbrengsten van het be drijf kan het stel nog niet geheel leven. „Als iemand zijn huis in gericht wil hebben of een boot wil laten opknappen, kom ik ook. Er moet toch brood op de plank komen", zegt Pieter, wij zend op zijn dochter die in de box ligt. „Ook voor het sponzen van een muurtje draai ik m'n hand niet om. En ik heb zojuist in Haarlem een monumentaal pand geschilderd. Maar naar het creatieve werk gaat zijn hart uit. Hij toont een zelfgemaakte pentekening van een Jugendstillpand aan de Nieuwe Rijn. In het pand is Aba I gevestigd, een winkel in exoti sche artikelen. Een van de men sen die boven de winkel woont, heeft de tekening besteld. Ook aan het vervaardigen van KORT EN ZAKELIJK Amina en Pieter Onderwater-Kleynenberg zijn druk bezig met een bedversiering voor een meisje. „Ze wilde indianen en paarden, dus krijgt ze indianen en paarden." reclameborden beleeft de Lei- denaar veel genoegen. Zo maakte hij een houten uithang bord met een levensecht trein tje voor een zaak die zich richt op de verkoop van modeltrei nen. „Ik was tevreden met het resultaat en ik was oprecht ver baasd dat ik commentaar kreeg", grinnikt hij. „Uit schoonheidsoverwegingen had ik een kabeltje weggelaten. Dat FOTO LOEK ZUYDERDUIN kon dus niet, vonden die trein- fanaten. Uiteindelijk heb ik het ontbrekende kabeltje er maar bij geschilderd. De afbeelding is nu niet meer van echt te onder scheiden." Stoffen winkel G. Vermeulen in het Leidse winkelcentrum De Kopermolen sluit binnenkort. De zaak richt zich op de ver koop van stoffen, breiwol, pan ty's, fournituren en babykle- ding. De zaak is echter niet ren dabel meer. Vooral de verkoop van stoffen en breiwol liep te rug. Wanneer de zaak sluit is nog niet bekend. Eerst moet een nieuwe huurder worden gevon- Els van de Burk is de nieuwe ei genares van het Hart van Ley- den aan de Nieuwe Rijn 37. Het restaurant is opnieuw geschil derd en de toiletten zijn voor zien van marmeren tegels. De Vlaamse kok is gebleven. De menukaart van het restaurant houdt dan ook een Frans/Bel gisch tintje. Een eigen bedrijf beginnen7 De Kamer van Koophandel, de Stichting Werkgelegenheid Lei den en het Instituut Midden- en Kleinbedrijf geven nieuwe cur sussen voor startende onderne mers. Aan de orde komen het ondernemersplan, de rechts vorm, de handelsnaam, de com merciële formule en de financi en. De bijeenkomsten zijn: 24 maart bij de Stichting Werkge legenheid Leiden, 10 maart bij de Kamer van Koophandel Lei den, 7 april bij de Kamer in Lis- se en 21 april bi] de Alphense vestiging van de Kamer van Koophandel. Deelnemers kun nen zich opgeven via: 0252 - 421999. 'Kies een vrouw'. Dat is het thema van de forumdiscussie die maandag wordt gehouden in het Volkshuis aan de Apothekersdijk. De eerste vrouwen op de kandidatenlijsten van de politieke partij en gaan om half acht met elkaar in discussie. Het debat gaat onder meer over de positie van wouwen in de politiek. Om half tien is er gelegenheid tot napraten. Enkele uren eerder, om rijf uur, begint Het Proeflokaal. Dit is een maandelijks programma voor vrouwen, dit keer op locatie in Leiden. VOORSCHOTEN Leidseweg 518, Tel. 071-5322203

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17