Kerken in Almere zitten elke zondag stampvd In opspraak geraakte Asser predikant 'losgemaakt' Kerk Samenleving Paus werkt aan encycliek die new age veroordeelt DONDERDAG 26 FEBRUARI 1998 Eerste moskee in Tsjechië brno» Moslims in Tsjechië kunnen vanaf april naar de moskee. In de stad Brno gaat dan het eerste islamitische gebedshuis van het land open. De plaatselijke autoriteiten gaven geen toestem ming voor de bouw van een minaret op de moskee. De kosten bedragen drie miljoen kronen, meer dan 170.000 gulden. Een particuliere sponsor heeft het geld voor de aankoop en de reno vatie van het gebouw opgebracht. Omdat de Tsjechische staat moslims niet als een religieuze gemeenschap erkent, wordt geen subisidie gegeven voor aanschaf en verbouwing van het pand. In Tsjechië leven naar schatting 20.000 moslims. De meesten van hen zijn studenten en zakenmensen uit islamitische landen, die met hun familie voor langere tijd in Tsjechië wonen. Paus ontvangt askruisje vaticaan Op tal van plaatsen in de wereld ontvingen katholie ken gisteren het askruisje. Deze traditie is al vele eeuwen oud. Op Aswoensdag kregen de boetelingen as op het hoofd ge strooid en het boetekleed opgelegd als teken dat zij in de ko mende tijd boete deden. In de elfde eeuw werd het een vast ge bruik dat alle gelovigen zich met as laten bestrooien. Met de as, afkomstig van de verbrande palmtakken van de vorige Palmzon dag. wordt een kruis gemaakt op het voorhoofd. Bij het opleggen van de as wordt gezegd: 'Bedenk wel: stof zijt gij en tot stof zult gij wederkeren' (naar Genesis 3:19) of 'Bekeert u en gelooft in de Blijde Boodschap (Marcus 1:15). Het uitdelen van het askruisje markeert het begin van de vastentijd. In de St. Sabina kerk in Rome ontving paus Johannes Paulus II gisteren het askruisje van de Tsjechische kardinaal Josef Tomko. foto anp Creditcard voor geestelijken buenos aires» Protestantse geestelijken in Zuid-Amerika kunnen voortaan een creditcard krijgen. Twee financiële instellingen en een kerkelijke organisatie in Zuid-Amerika hebben een overeen komst gesloten om geestelijken de mogelijkheid te geven met plastic geld te betalen. Veel protestantse kerkelijk werkers heb ben momenteel problemen bij het aanvragen van een credit card. Ze beschikken meestal niet over een regelmatig inkomen. Een multinationale creditcardonderneming, een Argentijnse bank en het Manantial Zendings Verband uit Argentinië onder tekenden na twaalf maanden onderhandelen een overeenkomst om 'plastic betalen' ook onder protestantse voorgangers in te voeren. De kaan, alleen bedoeld voor Zuid-Amerika, krijgt een kredietlimiet tot duizend dollar. Kerken op het publieke toneel driebergen Het MCKS en het Instituut Kerk en Wereld organise ren op 21 maan een conferentie over de publieke rollen die mensen venvachten van kerken. Uit het onderzoek 'God in Ne derland' bleek dat veel Nederlanders nooit naar de kerk gaan, maar het een slechte zaak vinden als kerken zouden verdwijnen. Een andere uitkomst was dat de meeste mensen het goed vin den dat kerken een rol spelen in de discussie rojid publieke en actuele vraagstukken. Deze positieve houding tegenover kerken is opmerkelijk omdat juist hierop altijd veel kritiek is geweest. De conferentie van 21 maart speelt in op deze opmerkelijke con clusies. Hoe moet de kerk hierop inspelen en wat betekent deze positieve houding van onkerkelijken voor de kerken zelf? Op de ze vragen gaan predikanten, politici en anderen genodigden in. De conferentie wordt gehouden in het Eijkmanhuis, De Horst 7 in Driebergen en begint om 9.30 uur. Deelname kost 75 gulden. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: door de Provinciale Kerkvergadering Zuid-Holland tot predikant voor buitengewo ne werkzaamheden (docent aan de Christelijke Hogeschool te Ede).- M. van Campen te Waddinxveen (part-time), die dit beroep heeft aangenomen. GEREFORMEERDE GEMEEN TEN Bedankt: voor Dordrecht: A.Th. Vergunstte Kalamazoo (USA). OUD GEREF. GEMEENTEN IN NED. Bedankt: voor Kampen: D. Monster te Barneveld. redactie dick van der plas.o vaticaanstad afp/dpa/anp Paus Johannes Paulus II werkt aan een herderlijk schrijven of zelfs aan een nieuwe encycliek waarin hij de New Age-bewe- ging veroordeelt. Het document verschijnt vermoedelijk in okto ber, zo meldden Italiaanse kranten gisteren. Het Vaticaan heeft de berichten nog niet be vestigd. New age is een verzamel naam voor een stroming die fi losofie, psychologie, godsdienst en astrologie verenigt en zich concentreert op heelmaking en persoonlijke groei. Oosterse leerstellingen en praktijken, waaronder de boeddhistische zenmeditatie, hebben grote in vloed op new age. Het hoofd van de Rooms-Ka tholieke Kerk beschouwt de af wezigheid van een persoonlijke God in de beweging als gevaar lijk. Ook verwerpt hij de afwij zing van een goddelijk concept ten gunste van een theorie over kosmische energie. Verder staat de paus kritisch tegenover de opvatting dat de mens, en niet God, in het centrum van de kos mos staat en de enige maatstaf voor het gedrag en de moraal is. Met zijn schrijven wil de paus reageren op de filosofische be dreigingen voor de RK Kerk. Het document zal een analyse be vatten van alle nieuwe filosofie- en die aan het eind van deze eeuw de ronde doen. De paus heeft in zijn 20-jarige pontifi caat twaalf encyclieken gepro duceerd. Zijn eerste ging over de verlossing van de mens, zijn laatste over de oecumenische beweging. Een Amerikaanse bisschop heeft new age al eens betiteld als een 'supermarkt'. Een ande re criticus sprak van een 'reli gieuze cocktail' en een 'brouw sel' van christelijke motieven, occultisme, esoterie en reïncar natie. In Nederland willen de drie Samen-op-Wegkerken een gesprek aangaan met aanhan gers van de new-agebeweging. Daartoe komen ze in maait voor het eerst bijeen op de con ferentie Tussen vis en water man. De 51-jarige gereformeerde dominee G. de Foc- kert mag zijn ambt niet meer uitoefenen in de wijkgemeente Centrum-Witterholt in Assen, waaraan hij ruim vijf jaar verbonden is geweest. Hij is achttien jaar voorganger en was eerder werkzaam in Den Helder en Makkum. De predi kant wordt gebrek aan communiceren verwe ten. De Asser predikant kwam in mei 1995 lan delijk in het nieuws, toen hij in het plaatselijke kerkblad van de Samen-op-Wegkerken betoog de dat de term 'gvd' geen vloek is, maar eerder een vervloeking en daarom in bepaalde situaties best gebruikt mag worden om 'iets uit de wereld te wensen'. Hoewel deze kwestie ook in zijn eigen wijkge meente destijds heel wat tongen los heeft ge maakt, liet de hierdoor min of meer in opspraak geraakte ds. De Fockert gisteren desgevraagd weten geen spijt te hebben van deze uiüating. „Ik sta er nog steeds achter." Volgens dominee W. Nawijn, voorzitter van de kerkenraad algemene zaken (KAZ) van de ge reformeerde kerken in Assen, heeft deze kwestie overigens geen rol gespeeld bij het besluit om tot 'losmaking' over te gaan. Voor het motief tot het in gang zetten van de losmakingsprocedure verwijst hij naar artikel 18.1 uit de Kerkorde dat is deze zaak is toegepast. De gronden voor de 'losmaking' liggen blij kens dit artikel in oorzaken die gelegen kunnen zijn bij zowel de voorganger als de gemeente. Het gaat hierbij om een soort, wat genoemd zou kunnen worden, 'onverenigbaarheid van karak ters' waardoor 'de predikant zijn taak niet langer met stichting kan vervullen'. Van een tucht maatregel is nadrukkelijk geen sprake. 'Losma king' van zijn gemeente betekent dat ds. De Fockert elders wel als voorganger mag optreden. Hij zal zich binnenkort dan ook beroepbaar la ten stellen. Eind vorig jaar heeft de plaatselijke kerken raad het verzoek ingediend bij de classis Assen (een hogere kerkvergadering) om tot 'losma king' over te gaan. Binnen kerkenraad en ge meente bestond destijds brede steun voor deze maatregel, hoe vervelend deze zo erkennen alle partijen ook is. Zelf heeft de predikant, die in Assen niet meer voor mag gaan, maar inciden teel elders nog wel de kansel bestijgt, geen ver zet aangetekend tegen hét in gang zetten van de procedure. De 'losmaking' is begin deze maand door de classis (hogere kerkvergadering) be krachtigd. Zolang ds. De Fockert elders niet aan de slag komt, heeft hij de status van 'emeritus'. Gedu rende die tijd moet zijn salaris zeker nog een aantal jaren worden opgebracht door de gere formeerde kerken in Assen en de omliggende (classis) gemeenten. Progressiev >u katholieken eisen aft red bisschop Ki wenen» afp De Oostenrijkse tak rooms-katholieke bewej zijn de kerk' heeft giste aftreden geëist van Kurt Krenn van het bis Pölten. Hij moet 'uit lie de kerk' zijn post verlate Het aftreden van Kr< r een belangrijke bijdra tenrijk. Het zou antwooi op de wens van 'vele kt orr en waarschijnlijk enki 's v schoppen', schrijft dr nieuwsgezinde lekenbi in een verklaring. 'Wij zijn de kerk' hield 1 een referendum voor k< vernieuwing, die 487.00 1 tekeningen opleverde. I nisatie beijvert zich ond voor de afschaffing van baat, toegang van vrou het priesterschap en ee tieve waardering seksualiteit. 'Die geestelijke opwekking kan natuurlijk nog komen De kerken in Almere zijn elke zondag vol tot overvol. Er moet worden bijgebouwd. Het gaat niet alleen om het oecumenisch kerkcentum De Lichtboog, ook de behoudende gereformeerde kerken puilen elke zondag uit. Het kerkcentrum De Zuiderpoort projecteert de dienst in een belendend zaaltje op een videoscherm. En ook de (kleinere) evangelische gemeenten gewagen van toestroom. Is er sprake van een opwekking in Almere? Dat is mij een te zwaar woord, maar er is hier wel een toenemende belangstelling voor spiritualiteit, zegt voorganger Gies Bosman van de evangelische gemeente Parousia. „Die geestelijke opwekking kan natuurlijk nog komen. Dat zou het allermooiste zijn. Daar bidden we ook voor." almere bert pol/gpd Almere breidt zich nog steeds in een hoog tempo uit. Dat is in de kerken merkbaar. Bijna elke zondag zijn er wel nieuwkomers. Maar daarnaast is er ook duidelijk meer belangstelling voor ge loofszaken. In het bijzonder bij de der tigers, zegt pastor Jan van der Meer van de rooms-katholieke St. Andreas parochie. Volgens hem zijn het jonge mensen, afkomstig uit alle windstreken van ons land, die op het 'oude land' de kerk min of meer de rug hadden toege keerd en nu weer aansluiting zoeken bij een kerkelijke gemeenschap. Ook laten ze hun kinderen weer dopen. Er is duidelijk sprake van bezinning bij de nieuwe katholieke kerkgangers. ..Dat is echt merkbaar." De diensten van Van der Meer wor den gehouden in het oecumenisch kerkcentrum De Drieklank in Almere- Pastor Jan van der Meer en de predikanten Andries Fidder en Henk Hasper (van links naar rechts) in het oecumenisch kerkcentrum in Almere-Buiten, dat ook aan uitbreiding toe is. foto cpd Buiten, dat ook benut wordt door de gereformeerd-hervormde gemeente. Want in deze groeistad hebben ze nooit een punt gemaakt van het Sa men op Weg-proces. Gereformeerden en hervormden in heel Almere vormen samen gefedereerde gemeenten. Ook de protestanten ontdekken bijna weke lijks nieuwe gezichten in De Drieklank, bevestigt ds. Andries Fidder. „Je ziet ook dat mensen hier bewust gaan kie zen voor het christelijk onderwijs. In onze federatieve gemeente behoren de nieuwkomers ook tot de categorie der tigers. Deze jonge mensen kiezen ook weer voor waarden en normen. Ze vin den dat de kerkelijke gemeenschap mede daarvoor een bron kan zijn. De religieuze beleving, het samen zingen en het samen luisteren naar de bijbelse boodschap, zijn zaken die voor deze mensen heel essentieel zijn. Ze geven daarmee duidelijk aan, en dat zeggen ze ook tegen mij, dat ze die boodschap nodighebben." Zijn collega ds. Henk Hasper uit Al- mere-Stad relativeert de aanwas enigszins. „Na verloop van tijd zie je toch ook weer mensen afhaken. Ze zijn dan blijkbaar zodanig gevestigd, dat ze de kerk niet meer nodig vinden." Toch is ook het oecumenisch kerkcentrum De Lichtboog, waar de diensten van Hasper samen worden gehouden met de Evangelisch-Lutherse gemeente in Flevoland (ook de Lutheranen zitten in het SoW-proces), te klein geworden. Er komt een nieuw kerkgebouw bij, dat eind dit jaar klaar moet zijn. Kansen Het Kerkcentrum De Zuiderpoort, waar de christelijk gereformeerde ker ken en de Nederlands gereformeerde kerk (beiden van reformatorische sig natuur) gezamenlijk hun diensten heb ben, is elke zondag stampvol. Daar is ds. Rijn de Jonge zeer content mee. „Voor de kerken liggen in Alm tuurlijk geweldige kansen. De zoeken contacten en de kerk k; rst( in een rol van betekenis v Soms komt het voor dat mer de laatste jaren in hun vorige plaats nauwelijks meer een kt binding hadden, hier in Almi nieuwe start maken. Er is wi herkenning, waardoor het geloi weer intensiever wordt beleefd. Bij De Zuiderpoort zijn het dertigers die de meerderheid gemeente vormen. Ook de van De Jonge staat voor de vraa^N er een tweede kerkgebouw koi wordt het kerkcentrum De Zuid op verruimd? Ook wordt gedacht a ch< kerkdiensten op een zondagi lei Maar dat zou alleen maar een ti oplossing zijn. „Wij komen reg :hti plaatsen te kort. Dan moeten plaats nemen in een een zijzaal Ier deoverbinding om zo de dienst e j nen volgen", aldus De Jonge. eh' Toen ds. J. van Benthem, pr ent van de gereformeerde kerk vrijgi zes jaar geleden naar Almere was de gemiddelde leeftijd in df me kelijke gemeenschap zevende jje Nu bepalen twintigers en dertif en beeld. „Dat is de grootste hap. den hebben we weinig." Twee leden trad een vrouw van 78 jaakge vrijgemaakte kerk toe. Zij hei r, c aparte plaats binnen onze gei plc verzekert Van Benthem. „Als jip t mere komt wonen moet je goed;er wat je gelooft. De mensen die zi uii vestigen, maken over het algemf n een beslissende keus." De meerde kerk vrijgemaakt (me een halve eeuw geleden ontstaa een conflict in de gereformeeri I ken), is een zeer hechte groep lovigen. Dat het geloof in God 'in' is volgens Van Benthem ook te met het feit, dat de maatscha de ons land steeds meer verzakelijl te wordt koud, kil en fragmenl st< Mensen gaan op zoek naar warn ïtli Leidsch Dagblad LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) ANNO 1898 Zaterdag 26 Februari NOORDWIJK Gisteravond werd in 't ,,Hof van Holland" door de Vereeniging tot Bevor deringvan het Vreemdelingenverkeer in Noordwijk en omstreken haar eerste alge- meene vergadering gehouden, die dooreen veertigtal leden werd bijgewoond. Aan de be stuurstafel had mede plaatsgenomen de eere-voorzitter, jhr. Quarles van Ufford. Aan het flinke jaarverslag van den secretaris ont- leenen wij het volgende: De statuten hebben de koninklijke goed keuring verkregen. Het ledental bedraagt 146, dat der donateurs en donatrices 10. Op het gebied van reclame heeft het bestuur zich tot verschiIlende onzer groote bladen ge wend en hun redactiën uitgenoodigd voor een dag de gast der vereemging te zijn, ten einde op Noordwijk en zijn schoone omge ving en breed strand de aandacht te vesti gen. Diverse redactiën, o.a. van Leidsch Dag blad, hebben aan die uitnodiging gevolg ge geven en in hun bladen een aanbevelend ar tikel aan het streven der vereeniging gewijd. Aan het station Leiden, 's-Hage en Haarlem zijn tableaux geplaatst met gezichten enz. van Noordwijk. Door de bemoeiingen van het bestuur heeft men te Noordwijk aan zee een abri of wacht- lokaaltje voor den stoomtram verkregen. Min der gelukkig was het in zijn onderhandelin gen met dezelfde H.IJ.S.M. in zake het tram verkeer met Leiden en met het gemeentebe stuur over een telephonische verbinding der beide dorpen. ANNO 1973 maandag 26 februari LEIDEN De bars en café's rijzen als padde stoelen in de binnenstad omhoog. Een gevolg hiervan is dat het voor de omwonenden niet meer zo prettig is te wonen. Niet alleen door la waaioverlast, maar ook het vandalisme van de bar- en cafébezoekers neemt toe. Inwoners van de Pieterswijk gaat deze ontluistering van hun woonomgeving ter harte en hebben nu een actie groep opgericht om een vuist te maken tegen de ze voor hen slopende ontwikkeling. Mevrouw A. Kwaadgras-van Noord uit de Dief- steeg is de oprichtster van deze actiegroep. Zij heefteen drogisterij en al diverse malen last ge had van late cafébezoekers:Er is al twee keer een ruit ingegooid. Ze plassen door de brieven bus en als je dan de gerechtvaardigde brutaliteit hebt om tegen te sputteren wordt je nog aangevallen ook." Eén ondernemer heeft pas zijn zaak gesloten en gaat binnenkort verhui zen. Mevrouw Kwaadgras: ,,We hebben nu 160 handtekeningen van mensen uit de Pieterswijk. Die sturen we op naar de burgemeester. Er is al een brief de deur uit waarin verzocht wordt geen vergunningen meer te verlenen aan bars en ca fé's. Verder vragen we of de sluitingstijden met vervroegd kunnen worden. Nu is het zo dat om 4 uur nog volop brommers worden gestart. De mensen gaan hier gewoon kapot. De gemeente zegt dat het voor het economisch belang is voor de wijk, dat er uitgaansleven komt. Maar niet op deze manier. Want nu is het zo, dat de hele mid denstand verdwijnt en is dat dan in het econo misch belang van de wijk?" kantoor Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging Ma. t/m/vr. 18.00-19 30 uur en Zaterdag 10 00-12 00 uur 071 -5128 030 directie B.M.Essenberg, J. Kiel (ad/unct) hoofdredactie J.G Majoor, van Brussel (adjunct) redactie J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J Preenen chef red. Groot Leiden A.J.B M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning chef Rijn-en Veenstreek Redactie: 07 Hoofdredactie: 07' advertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071- abonnementen bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstil het automatisch afschrijven van het aboi Ua geld, ontvangen 1,- korting per betalint ide VERZENDING PER POST per kwartaal (nl) nd leidsch dagblad op cassette! )or mensen die moeilijk lezen, slech hebben of blind zijn (ofeenani' hebben), is een samenvatting var ,s uit het Leidsch Dagblad op gelucLT ild-uar Vnnr infnrmalip OJSF,-JfiW lSL Auteursrechten voorbehouden? pg Dagbladuitgeverij Damiate Voor de bewo ners van de Pie terswijk (foto: de Diefsteeg) is de lol er af. foto archief leidsch dagblad K N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feed Academisch Ziekenhuis zaterdag 13 00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woensda 13.00 t/m vrijdag 13.00 u. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071 -5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Academisch Ziekenhuis: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 16