,eiden Regio 'Gemeente wil als een bulldozer tekeer gaan' A Cao, kandidaat-wethouder Horeca klaagt over 'terminale sanctie' Verbouwing-lening Huizenposters winnen het van affiches Goedkoop lenen! Lenen bij de specialist ilDERDAG 26 FEBRUARI 1998 IiIAN PREENEN, 071-5356414, PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 Dromen A O Dromen zijn nooit I 1/ bedrog. En 'luiste ren' naar de eigen droom kan soms heel verhelde rend zijn. Ontucht A Een ontuchtige Al- *L I phense directeur van een religieus centrum zegt dat er een hetze te gen hem wordt gevoerd. lijkdagen in Sterrewacht |en« Wie door een grote telescoop een blik op de sterrenhe- Ipwïl werpen kan morgen, zaterdag en zondag terecht in de ■dse Sterrewacht aan de Sterrenwachtlaan. Morgen is het ge- liw achter de Kaiserstraat van zeven tot tien uur 's avonds ge jend en zaterdag en zondag van twee tot tien uur 's avonds. In I gebouw staan vier grote telescopen opgesteld. Hierdoor kun- jn bezoekers, als de weersomstandigheden het tenminste toe- jen, 's avonds iets van de sterrenhemel zien. Morgen en zater- fezijn ook elders in het land sterrenwachten geopend voor het foliek. letstocht door Grote Polder Groenlinks Leiden houdt zaterdag een fietstocht door ^Grote Polder in Zoeterwoude. Vooral het vogelleven staat )nt« ïtraal tijdens de rit. De Grote Polder is momenteel onderwerp van felle discussie tussen voor- en tegenstanders van woning- o| iuvv in het Groene Hart. De fietstocht start om negen uur bij laat ié Cronesteyn aan de Vlietweg in Leiden. Het volgende op- ellei ippunt is een kwartier later bij café De Vriendschap aan de lening in Zoeterwoude. alf jaar cel voor verslaafde inbreker ien» Een 34-jarige Leidenaar is door de Haagse rechtbank oordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf waarvan zes nrwaardelijk. De aan cocaïne en heroïne verslaafde man was fnaar de politie gestapt om achttien inbraken en diefstallen te biechten die hij in de maanden daarvoor in Leiden had ge legd. Zo wilde hij in één klap breken met zijn verslaving en dere problemen. De officier van justitie toonde twee weken 1 leden weinig vertrouwen in de wil van de verdachte om af te 'j :ken. Ze eiste een celstraf van vijftien maanden waarvan vijf [orwaardelijk. De junk stal alles wat los en vast zat uit Leidse 'o's, schuren en woningen. ertraging werk aan Scheluwbrug J)en« De werkzaamheden aan de Scheluwbrug, over de Oude n tussen Herengracht en Haven, hebben vertraging opgelo- n. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de aannemer de aaibrug vanochtend omhoog zou hijsen om onderhoud te pie rt aan het grote tandwiel dat zich onder de brug bevindt. Het nwezige materieel bleek echter niet in staat de brug te liften, ler twee weken wordt een nieuwe poging ondernomen met ngepast, zwaarder materieel. ietser uit Leiden aangereden den» Op de kruising Sumatrastraat/ Lage Rijndijk is een 47-ja- ;e Leidenaar gisteren gewond geraakt. De man werd op zijn :s aangereden door een 52-jarige automobilist uit Noordwijk. het moment van de aanrijding was de verkeerssituatie on- erzichtelijk, omdat het verkeer vaststond op het knooppunt. Leidenaar liep verwondingen op aan zijn hand en mond. olitie controleert op snelheid iden» Op de Haagweg, Dr. Lelylaan en Stevenshofdreef in Lei en heeft de politie gisteren snelheidscontroles gehouden. In to- al werden 977 passerende auto's gecontroleeerd. Daarvan wer- in er 156 op de bon geslingerd. De hoogst gemeten snelheid as 90 kilometer op de Haagweg waar 50 is toegestaan. Vervolg van voorpagina De oppositie in de gemeenteraad van Leiden is geschrok ken van de plannen voor het Aalmarktgebied, waarover de wethouders T. van Rij (PvdA) en H. Kruijt (CDA) in ge sprek zijn met projectontwikkelaar MAB, Vendex, Ahold en andere 'marktpartijen'. „Dit zijn zaken die je aan de gemeenteraad moet voorleggen en niet in het geniep moet voorbereiden", vindt WD'er A. Geertsema. „Dit is waar ik steeds zo bang voor ben geweest, dat ze daar als een bulldozer tekeer wilden gaan", zegt SP'er C. Vergeer. leiden aap rietveldzijn de oude Sleutelhofplannen die ze hebben afgestoft", zegt J. Leiden is, zegt Kruijt, met ver- de Coo van Leiden Weer Gezel- schillende ontwikkelaars en wa- lig/De Groenen. Volgens Kruijt renhuizenketens in gesprek is slechts sprake van de ontwik- over zowel de Boommarktgara- keling van 'loopvierkanten', ge als het Aalmarktgebied. „Het Daarin past volgens hem ook de verbreding van de Waagbrug, 'waar nu conflicten zijn tussen fietsers en voetgangers'. Geertsema vindt het vreemd dat de wethouders 'opnieuw in zee gaan met projectontwikke laars, buiten de gemeenteraad om'. „Wij zijn zeer uitnodigend naar marktpartijen", zegt Kruijt daarover. Die partijen zijn ook uitgenodigd om binnen enkele maanden hun visie op het ge bied te geven. „Als je met ont wikkelaars aan tafel zit moet je niet in termijnen van jaren den ken." De SP is vooral verbaasd dat weer wordt gesproken over sloop en verplaatsing van het Leids Vrijetijds Centrum. In het Sleutelhofplan van 1993 moest het poppodium ook al wijken voor een luxe winkelpassage tussen Breestraat en Aalmarkt. Maar dat project werd afgebla zen en inmiddels heeft het LVC een plan voor verbouwing van het huidige pand klaarliggen. „En ik meende ook dat we het daar als gemeenteraad over eens waren", zegt Vergeer. „Dit gaat weer buiten de gemeente raad om. Die heeft niet eens in grote lijnen over zulke zaken gesproken. Ik denk dat ik toch maar weer schriftelijke vragen aan burgemeester en wethou ders ga stellen." E N T A A R Van Rij in 't nauw Het inwonertal van Leiden daalt en juist daarom wil PvdA-wet- houder Van Rij meer huizen bouwen, liefst op het huidige vlieg veld Valkenburg. Een paradoxale oplossing vooreen probleem dat alleen te snappen is voor ingewijden in gemeentelijke financi en. Globaal komt dat probleem er op neer dat de rijksbijdrage aan gemeenten afhankelijk is van het aantal inwoners en niet van de werkelijke lokale lasten. De gemeente Warmond hoeft bijvoorbeeld geen geld uit te trek ken om een schouwburg te exploiteren. Een grote gemeente als Leiden moet dat wel en heeft daarnaast nog een uitgebreid en kostbaar (cultureel) voorzieningenniveau in stand te houden. Om dat ook bewoners van buurgemeenten gretig gebruik maken van Leidse voorzieningen voelt Van Rij kennelijk het morele gelijk aan zijn kant als hij de regiogemeenten in ruil voor die gastvrijheid bouwgrond terugvraagt. Voorop moet echter staan dat niet de kleine regiogemeenten de zwartepiet verdienen voor een achterhaald systeem van gemeen telijke financiering. Daarvoor zijn kabinet en Tweede Kamer ver antwoordelijk. Bovendien is het Leidse probleem niet uniek. Ook in andere gemeenten is bouwgrond schaars, is er (dreigende) leegloop. Het ligt voor de hand dat probleem n redelijk regionaal verband op te lossen. Daarbij is een taak weggelegd voor de pro vincie. Ten slotte moet, als het om de eventuele bouwlocatie Valkenburg gaat, terdege worden geluisterd naar de Valkenburgers zelf. Als zij hun vliegveld zouden kwijtraken, kiezen zij voorlopig voor be houd van groen. En als toch moet worden gebouwd, geven zij de voorkeur aan aansluiting bij Katwijk, waarmee Valkenburg al nauw samenwerkt. Het beeld dat wethouder Van Rij nu laat ontstaan is dat van een reus in nood, die een naburige dwerg zijn wil oplegt. Dat is sowie so geen constructieve bijdrage aan de oplossing van een urgent probeem. staat als een huis. Door onze lage tarieven. Bel 071 - 516 77 77 Stadsbank Leiden Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41 ÜN« RUUD SEP ques de Coo (56) verwacht 'e verkiezingen als de num- 2 van Leiden Weer Gezel- Je Groenen in de raad te tien. Hij hoopt dan ook teen wethouder te worden. dat hij verwacht dat zijn tij zich straks onder de grote tijen kan scharen. Twee, oguit drie zetels, meer ver- cht De Coo niet. „Maar wij len ook geen college dat op van een meerderheid in raad het programma voor de tiende vier jaar bepaalt. Wij len een afspiegelingscollege de beste man op de beste zodat straks niet weer de of andere filosoof over een groting van zevenhonderd joen gaat, omdat toevallig de ib die hij vertegenwoordigt 'programma ondersteunt. De tweede man van LWG/De oenen werpt zich op als de uwe wethouder van cultuur personele organisatie. Als de ste man op de beste plek, met rsoneel als zijn vak en cultuur een uit de hand gelopen bby. Als secretaris van het Dtrum Arbeidsverhoudingen Den Haag grossiert De Coo in ibtenaren-CAO's. Hij is de ite organist van de Antonius- rk, een groot kenner van Tje- ische en Slowaakse muziek hij exploiteert een uitgeverij - leiden gerry van bakel „Ik ben ervan overtuigd dat niemand mee doet aan deze proef, zolang die strenge sanctie wordt gehandhaafd", zegt L. Kamp- hues, eigenaar van danssalon In Casa. Hij wil graag meedoen aan het experiment om de sluitingstijden van cafés en discotheken te verruimen, maar niet tot elke prijs. Over treders van de regels in de proefperiode moeten om twaalf uur hun deuren sluiten. En dat vindt de horeca onacceptabel. Gistermiddag kwamen E. Bunt namens de gemeente Leiden en J. Ponsioen van Ko ninklijke Horeca Nederland afdeling Leiden in In Casa aan ongeveer dertig horecamen- sen tekst en uitleg geven over de proef. Ho recagelegenheden met een permanente ontheffing mogen nu doordeweeks open blijven tot een uur en op vrijdag en zater dag tot twee uur. Tijdens de proefperiode mag na die oude sluitingstijden niemand meer naar binnen, maar de mensen die binnen zijn, mogen blijven. De proef duurt een jaar en begint waarschijnlijk rond I april. „Dat eenrichtingverkeer is een perfect plan. Daardoor voorkom je dat er om twee uur ineens heel veel mensen op straat wor den gezet en in groepjes door de stad gaan zwerven", zegt R. Kenter van De Grote Beer. „Maar dat werkt alleen als iedereen zich er aan houdt." Daarom wil de gemeente met alle 'proefpersonen' een convenant sluiten. Daarin komen de sluitingstijden vast te lig gen, worden afspraken gemaakt over het voorkomen van overlast, matiging van alco holgebruik en het deurbeleid. Wie in de fout gaat, krijgt een waarschuwing. Wie twee keer een fout maakt, wordt uit het ex periment gezet en moet tot het einde van de proefperiode om twaalf uur sluiten. Die laatste maatregel is voor de onderne mers onaanvaardbaar. Kamphues, Kenter en ook S. de Bruijn van Grandcafé De Zijl poort zijn niet van plan het convenant te te kenen. Zij vinden het risico te groot. In het huidige systeem wordt gewerkt met gele en rode kaarten. De zwaarste sanctie die je kunt krijgen, is dat je twee weken om twaalf uur dicht moet. „Dat scheelt je al gauw drieduizend gulden", rekent De Bruijn voor. „Maar een jaar lang vroeger dicht, dat is een terminale sanctie. De eigenaren zijn vooral bang dat ze de schuld krijgen van overlast op straat waar ze niets aan kunnen doen. „Wat doe je als er na twee uur vijf mensen aanbellen, je weigert ze binnen te laten en uit frustratie slopen ze twintig meter verderop een lan taarnpaal?" Bunt begrijpt de proolemen van de hore- camensen en belooft de opmerkingen mee te nemen in het inspraakverslag. Ook voor zitter Ponsioen stuurt namens Horeca Ne derland een brief aan het gemeentebestuur. tje van bibliofiele uitgaven. het CDA om als een echte volks- De Coo begon zijn politieke beweging aan de slag te gaan. loopbaan bij de KVP. Rond 1960 Zeker in Leiden." De afvalligen zat hij voor die partij zelfs nog startten Leiden Weer Gezellig, een tijdje in het Haags jonge- een partij die bij de vorige ver- renparlement. Halverwege de jaren '80 keerde hij met een aantal geestverwanten het CDA de rug toe. „We hadden ernstige twijfel aan de mogelijkheid voor Parkeren Leiden kiezingen samenging met De Groenen. De afgelopen vier jaar heeft LWG/De Groenen met alleen Margje Vlasveld in de raad een bijzonder geluid laten horen, maar verder binnen de muren van het Stadhuis weinig bereikt. „We hebben wel spottend tegen elkaar gezegd: We kunnen het oude verkiezingsprogramma gewoon opnieuw presenteren. Er is immers zo weinig van ge realiseerd." Buiten de raadszaal was de partij volgens De Coo een stuk succesvoller. „Ik weet dat het college ons die eer niet gunt, maar wij zijn er' mooi in ge slaagd om een referendum rond het koninklijk militair invali denhuis te organiseren. Dat co mité was al jaren zonder succes bezig. Wij hebben vervolgens bedacht dat je een referendum moest organiseren, en daarbij hebben we het comité gehol pen. Wij vinden dat nog steeds een daverend succes." Leiden, met PvdA-wethouder Tjeerd van Rij voorop, wil bou wen. Vliegveld Valkenburg, de Grote Polder - het maakt niet uit, zo lang er maar snel een grote nieuwbouwwijk uit de grond kan worden gestampt. Het is een houding waarover De Coo zich vreselijk kan opwin den. „In de binnenstad staat vooral boven winkels nog heel veel leeg. Dat kan iedere boter letter zien. Bovendien komen door grootschalige nieuwbouw de mindere huizen in de stad leeg te staan. Wat je veel beter kunt doen, is de bestaande be bouwing aanpassen aan de woonwensen van de bewoners. We moeten voorkomen dat er straks helemaal geen mensen meer wonen in de binnenstad." Ontspannen tegen een muur leunend, blikt Alexander Pecht- old brutaal Leiden in vanaf de talloze affiches die op de verkie zingsborden zijn geplakt. Keurig in het streepjespak, dasje om en de armen losjes over elkaar lijkt het aanstaande verlies bij de ge meenteraadsverkiezingen van volgende week woensdag de D66-lijsttrekker in het geheel niet te deren. Maar wat schetst onze verba zing als blijkt dat achter de ra men van huize Pechtold aan de Kraaierstraat slechts één scha mel posterje op A-4 formaat de gevel siert, zonder foto nog wel. Nee, dan heeft partijgenoot Olav Welling zijn zaakjes beter 071 - 516 77 77 Stadsbank Leiden Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41 voor elkaar. Bijna levensgroot heeft hij Pechtold achter een raam op de eerste verdieping van zijn woning aan de Franchi- montlaan hangen. Daarmee het niet ophangen van een affiche door ex-wethouder Hans de Goede aan de Van der Waals straat ruimschoots compense rend. De gevel van huize Geertsema aan de Groenhovenstraat schit tert door de afwezigheid van een WD-plakkaat. Alexander krijgt echter steun van partijge note en terugtredend raadslid Greetje van Gruting die zelfs haar nagels heeft gelakt in de WD-kleuren. Daarnaast heeft zij achter een raam van haar stulpje aan het Rapenburg on miskenbaar het oranje-blauwe verkiezingsbiljet van de libera len hangen. Hulde aan Greetje, want het formaat poster dat lijsttrekker Jan-Willem Kradolfer aan de Burggravenlaan heeft hangen, valt daarbij in het niet. Opvallend eensgezind zijn de sociaal-democraten. PvdA'er Ed van der Veen heeft keurig een affiche in de Herensteeg opge hangen en lijsttrekker Ron Hil- lebrand heeft maar liefst twee posters achter de ramen van zijn appartement aan de Ha venkade bevestigd. Een aantal dat slechts wordt geëvenaard door Ruud Breedveld van het CDA. Maar die wil dan ook wel héél graag de gemeenteraad in. Partijgenoten Paul Klück en Huib Kruijt posteren braaf mee. De Socialistische Partij blijkt verdeeld. Daan Sloos heeft slechts vitrage hangen aan de Zoeterwoudseweg, maar Cor Vergeer schaamt zich er niet voor Stem Tegen, Stem SP ach ter de voorruit aan de Joseph Haydnlaan te hangen. Mieke Hogervorst van GroenLinks en Jacques de Coo (LWG/De Groe nen) blijken milieubewust. Hun ramen zijn papiervrij. Wat leert ons deze rondgang? Dat er heel wat kandidaten voor de nieuwe gemeenteraad zijn die kennelijk niet voor de idee- en van hun partij durven uit te komen. De 'gewone' burgers blijven nog verder achter. Op vallend is dat het aantal verkie zingsposters verre wordt over troffen door affiches van make laars waarop een huis te koop wordt aangeboden. Blijkbaar in teresseren Leidenaars zich meer voor huizenverkoop dan voor gemeenteraadsverkiezingen. eric-jan berendsen» 071 - 516 77 77 Stadsbank Leiden Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15